Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. VARIA, Concert in den Hout Van de jzijde van geïntimeerde werd hiertegen met een beroep op art. 249, al. 1 Burgl. Rechtsvord. aangevoerd, dat de zaak niet medebrengt op de ineidenteele conclusie in te gaan. Maar al werd hierop de door appellanten gewenechte beslissing verkregen, dan zou dit volgens geïntimeerde toch niets ter zake doen, omdat het schip voor de bedoelde reis alleen is ver zekerd en de verzekeraars wisten, dat er van Shields naar Tonningen eene lading steenkolen {mede zou worden vervoerd. Voor de appellanten trad op nar. D. van Houten en voor geïntimeerde nar. 1V. van Rossem Bzn. De uitspraak is bepaald op 16 Oc tober. Koloniën, BATAVIA. 15 Augustus. Kaloet. Aan de Sum. Ct. werd den 11 en uit Kota-Radja geseind: Gisteren, des ochtends te vier uur, heeft onze bondgenoot, Toekoe Oe- mar, zonder slag of stoot Kaloet bij verrassing genomen, zelfs geen enkel schot werd daarbij gelost; de ben- ting werd door hem geheel ledig be vonden. In den middag van dien dag werd Kaloet door een compagnie infanterie van honderd-twintig man onder lei ding van den linie-commandant over ste Sievers, in bezit genomen en bezet gehouden. De ben ting blijkt zeer sterk te zijn. Uit wraak wegens zijne verrassing en de overgave van Kaloet aan de onzen, hebben de Moslins van de kampong Lamkiri in den namiddag van dienzelfden dag Toekoe Oemar te Tjot Bagaroet beschoten, echter zonder succes daarbij te behalen. Heden voormiddag maakte de ko lonel, stationscommandant der mari tieme macht te Atjeh, aan het hoofd van twintig zee-officieren en negentig mariniers, een militaire wandeling naar Kaloet. Het terrein, rondom Kaloet, wordt nu opengekapt. De versterking te Tjot Goeë wordt geschikt gemaakt voor eene bezetting van eene geheele compagnie infanterie; ook daar wordt het omringend terrein van houtge was gezuiverd. In het blokhuis te Boe- kit Tring of Boekit Tiram, hetwelk op een hoogte van 200 meters ge bouwd is, is boven, behalve de noo- dige infanterie-bezetting, geplaatst een luitenant der artillerie met eene sec tie artillerie en een kanon van 12 centimeter. De tentoonstelling. Den 12en is „de tentoonstelling te Batavia van 1898" geopend. Er waren niet veel menschen, wat jammer was. Inlanders en Chineezen ontbraken geheel. Om negen uur kwam degoe- verneur-generaal het erf van Radhen Saleh oprijden. Onder aan de stoep van het hoofdgebouw haalden de Sresident van het hoofdbestuur en de irecteur-generaal der tentoonstelling Z. E. af, waarna in de voorgalerij, diede genoodigden met hunne dames en ook niet-genoodigden bevatte, drie toespra ken werden gehouden, alle drie kort. De president bracht hulde aan de Koninginnen, dank aan den goever- neur-generaal, aan de dames die de poppen verzamelden, aan de inzen ders, aan de „Paketvaart-maatsehappij Nederland," „Rotterdamsche Lloyd", „N.-I. SjDoorweg-maatschappij" en vooral aan den secretaris van het hoofdbestuur mr. Jacomettidaarna verzocht hij den landvoogd de ten toonstelling te willen openen, doch eerst gaf hij nog aan den directeur- generaal gelegenheid een en ander omtrent de tentoonstelling te vertel len. Dit deed de directeur-generaal en toen zei de goeverneur-generaal, dat men geen lange rede van hem moest verwachten, dat hij dankte voor de aan de Koninginnen gebrachte hulde; dat het hem speet dat de heeren Kroesen en Zeverijn er niet bij (konden zijn; dat hij noode uit Indië scheidde, daar hij zooveel van Indië hield, maar het, nu hij toch wegging, bizonder aangenaam vond, dat hij vóór zijn vertrek eene ten toonstelling als deze mocht openen, omdat hij, gelijk men wel wist, veel belang stelde in land- en tuinbouw, nijverheid en kunst van de koloniën dat er veel moois te zien zou zijn, maar ook van veel gebrekkigs zou blijken en dat hij hoopte, neen er van overtuigd was, dat deze tentoon stelling veel zou bijbrengen tot be vordering van den bloei van land bouw, veeteelt en nijverheid. Toen schelde de goeverneur-generaal, en op dat schellen ging het electrisch licht aan, voor zoover het kan branden, begon de fontein te springen, don- derde in de verte het kanon en speelde de muziek. Op het achtererf zongen daarna de kinderen eene cantate, en zij deden dat zoo goed, dat de goe verneur-generaal er hunnen leider, den heer Kruseman, met eenen handdruk zijne ingenomenheid over betuigde. Gedurende de twee eerste dagen der tentoonstelling is het terrein door naar schatting meer dan twintigdui zend personen bezocht. Geen enkel maal is de goede orde gestoord ge worden en ofschoon gedurende den ochtend honderde rijtuigen in de rich ting van en naar den dierentuin re den, hoorden wij zelfs niet van de in gewone tijden traditioneele „ca- rambolage" tusschen twee dos-d-dos. Dit gunstig resultaat is te danken aan de flinke maatregelen en de goede zorgen van den adsistent-resident van politie en zijn personeel, die zich veel moeite hebben gegeven om de orde te bewaren. Daardoor kon dan ook het hoofd der politie de opening niet bijwonen. (Bat. Nbl.") In de Sum. Ct. van 11 Augustus leest men: Op het eiland Nias, waar het nu reeds geruimen tijd kalm en rustig toeging, is nu weer eens iets aan de hand, maar maakt u niet ongerust, lezerhet is niet van beteekenis, une querelle d'Allemand, meer niet. Het voornaamste hoofd van Hili- Samoetano (Salago NihaZuid-Nias) heeft eenige maanden geleden zijnen broeder of neef, ook een hoofd van Hili-Samoetano, met eenig gevolg naar Goenoeng-Sitoeli, de hoofdplaats van ons gebied op het eiland, afge vaardigd met de opdracht om den aldaar aanwezigen officier van gezond heid uit te noodigen mede te gaan, om aan den zieken radja geneeskun dige hulp te verleenen. De contro leur, tot wien dit verzoek gericht werd, kon daarin niet treden, eerstens niet omdat men het garnizoen van Goenoeng Sitoeli van zijn eenigen geneesheer niet berooven mocht, en vervolgens niet omdat Hili-Samoe tano te ver af en buiten ons gebied gelegen is. Die weigering nu heeft het leidende hoofd, genaamd radja Kanoio, nogal erg ontstemd. Hij is van oordeel dat hij recht heeft op geneeskundige hulp vanwege het goevernement, waarvan hij zich de vriend en bondgenoot en lastdrager noemt, en hij beroept er zich op, reeds vroeger geneeskundige hulp te hebben ingeroepen en ver kregen, waardoor hij toen zóó goed genezen is, dat hij het beeld van den dokter uit kostbaar beukenhout heeft laten snijden, welk rijkelijk met kippen- en varkensbloed bestreken beeld sedert is opgenomen onder zijne huisgoden, die alle de bijzondere ge nade van God (Lowalingi) genieten, omdat zij in zijn huis Godgevallig (omasi Lowalangi) zijn. Wil dus de Compani thans niet helpen door hem den geneesheer van Goenoeng-Sitoeli te zenden, apa boleh boeatmaar dan kan hij ook niet langer haar vriend, bondgenoot of lastdrager zijn. Nu weet de regeering waar zij aan toe is: öf zij zendt eenen dokter, of zij telt op Nias eenen sobat minder. Dit laatste heeft wel is waar, niet veel te beduiden, maar vroeger heeft men het de moeite waard geacht om er een onzer oorlogschepen heen te zenden, en het was de officier van gezondheid van dien bodem die radj a Kanoio van zijne kwalen genas, uit dankbaarheid waarvoor hij tot den rang vati huisgod verheven en onder de adoe-adoe van het voornaamste hoofd van Hili-Samoetano opgenomen werd. Uit de Preanger schrijft men aan de Java-Bode, dat het Tji-Ngerè- vraagstuk, het struikelblok voor de opening van de lijn Tji-Batoe-Tasik- malaija, langzamerhand tot eene op lossing komt. Ten gevolge van het verleggen van den oorspronkelijken waterloop, veroorzaakte ondergrond water voortdurend afschuivingen van de aarden baan welke bij Tji-Ngere door het ravijn is gelegd, en om die afschuivingen te voorkomen, heeft men eindelijk eenen muur gebouwd, die alleen aan Portland-cement 20.000 gulden en in het geheel omstreeks 40.000 gulden kost, en op welken als basis nu de herstelling van de aar den baan weer wordt voorgezet, waar mee men in het begin van Septem ber hoopt klaar te zijn. Ondertus- schen heeft men elders niet stilgeze ten men is druk bezig met de over brugging van [de Tji-Tandoei tus schen Manondjaja en Tjn-Amis; de pijlers worden opengesteld. Uit St. Sebastien wordt gemeld, dat verscheidene carlistische hoofden in de nabijheid der spaansche grens zijn vergaderd en kennis hebben genomen van de instructiën van den kroon pretendent die, tot het betrachten van kalmte en onthouding aanspoort. Daar de onverzoenlijke Carlisten gaar ne partij wilden trekken van de be volking daar ter stede, verwekten deze instructiën natuurlijk groote teleur stelling. Naar de Nordd. Allg. Zeit. verneemt, zijn de beide kruisers, de korvetten Anona en Alexandrinewelke zich voor Buenos-Ayres bevonden, Maandag naar Rio-de-Janeiro gestoomd. Van den 18en wordt uit Rio-de Ja neiro aan de Daily News geseind, dat alle buitenlandsche schepen bevel hebben gekregen, buiten de schietlijn der schepen van de opstandelingen te gaan. De aanval op de forten in de baai begon te 9 uren. Het grootste fort koos de partij der opstandelingen. De speciale gedelegeerde derBrazi- liaansche regeering in Europa heeft aan VAgence Havas den inhoud me degedeeld van een telegram, den 13en dezer, te 4 uren des namiddags, uit Rio de Janeiro gezonden, volgens het welk het onjuist is, dat de schepen der opstandelingen er in geslaagd zouden zijn, de baai van Rio te ver laten. Tot op Woensdag hebben zij Nictheroy, de hoofdstad van den staat Rio gebombardeerd. Het garnizoen bood hardnekkigen wederstand. Alle aanvallen werden afgeslagen, en het garnizoen blijft zijne posten innemen. Het leger, de nationale garde, de po litie en de burgerij blijven allen op de hand van de regeering, bereid de republiek te verdedigen. In alle sta ten wordt de opstand eenstemmig ten strengste afgekeurd. De gedele geerde voegt hier bij, dat dit telegram, Woensdag te 4 uren afgezonden, in het geheel geen melding maakt van het bombardeeren der forten. De minister van buitenlandsche za ken te Washington. Gresham, heeft een telegram ontvangen uit Rio de Janeiro, behelzende dat de schepen der opstandelingen Donderdag och tend omstreeks 11 uren de forten aan den ingang der baai gebombardeerd hebben. Ook bombardeerden zij het ar senaal, hetwelk in het midden der stad gelegen is. Eene vrouw verloor dientengevolge het leven. De verzending van handelstelegram men is opnieuw verboden. Uit Buenos-Ayres, wordt van 14 dezes gemeld, dat Peixoto meester is van de telegraphische verbindingen. Het eskader heeft Gamboa gebom bardeerd en de kanonneerboot Alagoa genomen. De bureaux der kabel-maat schappijen zijn verlaten, wegens brand, ontstaan in het arsenaal. Het bom bardeeren der forten aan de baai-is zonder uitwerking gebleven. Het pantserschip Bahiadat op weg was naar Paraguay, heeft bevel gekregen naar Montevideo terug te keeren. De kannonneerboot Tiraden- tes is voor Montevideo voor anker gelegd, in verband met eenen moge lijken aanval van het transportschip Itaosa, hetwelk in de handen der opstandelingen geraakt is. Aangezien alle kolenmijn- maatschappijen in het departement Pas de Galais geweigerd hebben ge hoor te geven aan de ingebrachte bezwaren, geformuleerd door het Zon dag jl. gehouden congres, hebben de mijnwerkers Donderdagavond een nieuw congres gehouden, waarin met 81 tegen 11 stemmen besloten is over te gaan tot eene algemeene werksta king, aanvangende Maandag a. s., in het geheele kolenbekken van Pas de Galais. De arbeiders in Wales heb ben door de werkstaking iedere week 300,000 schade geleden. Te Lurlan (Ierland) raak ten de nationalisten met de unionis ten slaags. De laatsten werden aan gevallen en verdedigden zich met vuurwapenen. Een lid van het Lagerhuis verzocht de vraag te mogen stellen of 't waar is, dat een lord voor eenige dagen uit een krankzinnigengesticht was ontslagen om tegen Home-Rule te stemmen? Men zou zoo denken dat bij zulk een meerderheid een stem meer of minder niet doet. Seder tHelgoland, datvoor nauwelijks drie jaren door rustige visschers werd bewoond en geduren de het warme jaargetijde aan bad gasten een vriendelijk verblijf aan bood, in het bezit van Duitschland is gekomen, is het aanzien geheel en al veranderd. Overal zijn versterkings- en verdedigingswerken aangelegd en het eiland is, op de kusten na, her schapen in een reusachtige oorlogs vesting. De H ambur g is c her Corres pondent bericht, dat alle schepen uit Rotterdam, Amsterdam, Havre, Hull en Grimsby weder aan eene quaran taine van drie dagen worden onder worpen. Zoolang de quarantaine duurt, mag alleen de kapitein aan land gaan. In het Lagerhuis deed minister Fowler Donderdag mededeelingen om trent den stand der cholera. Te Ash bourne in Derbyshire zijn 13 personen aangetast door een cholera-achtige diarrhee, waaraan er 8 stierven; al deze personen woonden in hetzelfde blok huizen en voorzagen zich uit dezelfde pomp van water. Donderdag waren de berichten uit alle deelen van het Vereenigd Koninkrijk bevredi gend; over 't algemeen kan gezegd worden, dat een verbetering in den toestand is, en geen verergering. Te Abston-under-Lyne is iemand, die te Cleethorpe was geweest, door cholera aangetast en gestorven. PI e t Journal tZ' Alsace ver haalt een aardig voorval, dat den vorigen Vrijdag bij het eind der leger- manoeuvres te Colligny moet hebben plaats gehad. Keizer Wilhelm had Donderdag met generaal Haeseler gewed, dat hij hem en de door hem aangevoerde legerafdeeiing zou gevangennemen. De generaal had hoffelijk geantwoord, dat dit niets bijzonders zou zijn met het oog op de hooge tactische kennis van den keizer. In den nacht deed hij evenwel zijn troepen geheel van stel ling veranderen en toen het den vol genden morgen tot een gevecht kwam, werd de keizer met zijn geheele divisie door die van generaal Haeseler inge sloten en gevangengenomen. PI e t was Dinsdag de h e r- inneringsdag aan het keizerlijk res cript, waarbij in 1871 het Boheemsche staatsrecht erkend en den Bohemers federatieve zelfstandigheid werd be loofd. De Gzechen besloten dezen dag met allerlei manifestaties te herden ken. Door de overheid werden ech ter alle feestelijkheden verboden. Ondanks dit verbod kwamen Dins dagavond een 400 personen op het Sofia-eiland te Praag bijeen. Juist zou de muziek beginnen te spelen, toen de politie verscheen, den hoofd ingang afzette en allen uitnoodigde de zaal te verlaten. Er ontstond een geweldig tumult. Driemaal herhaalde de politie de uitnoodiging zonder succes. De jong-Czechische leider dr. Gregr wilde spreken, de politie be lette hem dit echter en verwijderde hem van de tribune. Eindelijk na een half uur gelukte het der politie de vergadering uiteen te drijven, waarop de veijaagden buiten onder een vreeselijk gejoel en geschreeuw zich weder verzamelden. Herhaalde lijk dreef de politie de menigte uit een, doch telkens schoolde deze we der samen. Bij besluit van den gouverneur van Boheme zijn te Praag alle samen scholingen op den openbaren weg verboden. Ook is het verboden door de straten insignes en vlaggen te dragen, die niet tot het land of het rijk behooren. Men verwacht d at alle socialisti sche bladen geschorst" zullen worden gedurende het buitengewoon strenge régime, waaraan de stad onderwor pen is. De huiszoekingen worden voortgezet, ook de lokalen der clubs worden bezocht. Ondanks het verbod der politie heeft Woensdagavond bij een der aanzien lijkste jong-Czechische ingezetenen een feestmaal plaats gehad, waar de „Mar seillaise" gespeeld is. Er werden toe spraken gehouden tot verheerlijking van het Fransch-Czechisch verbond en een dronk op den Gzaar uitgebracht. Alle bladen te Weenen bespreken de buitengewone maatregelen te Praag genomen tengevolge van de jong- Czechische beweging. Zij keuren het optreden der regeering goed en ver klaren dat dergelijke maatregelen ontzag inboezemen, nu zulke anti anti-koningsgezinde betoogingen ge houden werden. De ministerraad,is bijeengekomen om den toestand te bespreken. Onder badgasten te Spa, vertelt de Munch. Neust Nachr., doet thans het verhaal over een vroolijk avontuur van den koning van België de ronde. Op een rit in de omgeving verliet koning Leopold te Pépinster zijn rijtuig, om ondanks de dreigende wolken, den weg naar Spa te voet af te leggen. Met omgeslagen broeks pijpen liep hij met zijn adjudant die eveneens in burgerkleeding was, langs den straatweg, toen bij het gehucht Spinhe plotseling een verschrikkelijk onweer losbarstte. Te Spinhe vindt men slechts eenige hutjes en een arm zalig kroegje, dat het opschrift droeg „A l'assurance contre la soif." Et contre la pluie, zeide de koning lachend, het kroegje binnentredende. De herbergierster bracht de gevraagde verversching en zeide dan in onver- valscht Waalsch tot haar man, die achter het buffet de courant las. „De visage van dien langen kerel heb ik meer gezien!" „Ja, ik ook," meende de man. Toen de regen ophield, riep „de lange kerel" de vrouw en gaf, haar een vijffrancstuk met zijn beel denaar. Nauwelijks had zij het munt stuk bekeken, of triomfeerend het in de hoogte houdende, riep zij lachend hare man toe„Hij is het„Hij is het", riep nu ook de man, op den koning toesnellende om hem het geld terug te geven: „Voor u, mijnheer Majesteit, kost het niets Harte lijk lachend stak de koning het vijf francstuk weer in den zak. Hij ver telde te Spa het gebeurde en thans is daar geen badgast, die niet een bezoek heeft gebracht aan het kroegje „A l'assurance contre la soif' en het portret met handteekening heeft be zichtigd, dat de koning den dag na zijn bezoek aan den herbergier had gezonden. Het Russische eskader zal den lsten October te Cadix aanko men, waar eene feestelijke ontvangst wordt voorbereid. Aan de Times is uit Alexan- drië gemeld, dat de egyptische troe pen te Tor en te Rasmollap benevens het personeel van het hospitaal te El Tor door de cholera aangetast zijn. Op het oogenblik bevinden zich 3000 pelgrims te El Tor; de gezond heidstoestand is goed. De kampplaat sen zijn evenwel besmet door het groote aantal pelgrims (totaal 30,000) dat daar sinds den 15en Juli aange komen is. In de laatste acht dagen zijn in het stadje Bingley bij Bradford (York) vele personen aan cholera overleden. Donderdagmorgen over leed de heer Louis Ruchonnet, lid van den Zwitserschen Bondsraad en chef van het departement van justi tie en politie. Den 18en April 1834 in Engeland, waar zijn vader woonde, geboren, studeerde hij in de rechten aan de universiteit te Lausanne en vestigde zich in 1856 als advocaat te St. Saphorin in het kanton Waadt- land. In 1863 werd hij door de ra dicaal-democratische partij gekozen tot lid van den grooten raad in zijn kanton, waar hij als hoofd dier partij optrad. In 1866 volgde zijn verkiezing tot lid van den nationalen raad. Hier nam hij weldra door zijn werk kracht en welsprekendheid een voor name plaats in, en deed zich als een overtuigd federalist en tegenstander van centralisatie kennen.. Twee ma len (in 1869 en 1875) was hij pre sident van dien Raad en in 1883 president van de Bondsrepubliek. De spaansche politie heeft een huiszoeking gedaan bij de anar chisten te Olot en heeft daar 2 bom men en 4 dynamietpatronen gevon den. Zes anarchisten zijn gevangen genomen. Op de wereldtentoon stel- ling te Chicago zijn in de afdeeling: schepen en booten in gebruik bij de zee-, meer- en riviervaart en trans- porthandel, bekroond: 24 Engelscbo, 3 Italiaansche, 5 Spaansch, 1 Britsch- Indische, 1 Turksche, 2 Deensche, 17 Duitsche, 1 Russische', 1 Zweedsche en 1 Hongaarsche. Verscheiden jaren geleden zat prins Adolf van Schaumburg-Lippe, een van de rijkste Duitsche vorsten met an dere vorsten van den Duitschen bond aan een luisterrijk diner, dat hun door de stad Frankfort werd aange boden. Aan het dessert zat men nog een glas wijn te drinken, toen de deur openging en een oudachtig, eenvoudig gekleed heertje binnenkwam. Dadelijk stonden al de vorstelijke personen behalve prins Adolf op en begroetten het heertje met de meeste voorkomendheid. De keurvorst van Hessen, ziende dat de prins was blij ven zitten, vroeg: kent uwe hoogheid dien heer niet? Het is baron Rotschild. Wat kan mij dat schelen, antwoordde de Schaumburger stekelig, ik ben hem niets schuldig. Een middel om een proces te winnen „Nu, en je proces met X?" „Gewonnen, beste vriend, en wel door een zeer eenvoudig middel. Zooals je weet, is de president van de recht bank een man, die de eerlijkheid is in persoon; in den morgen van den dag, dat het vonnis zou worden uit gesproken, zond ik hem in een brief je twee bankbiljetten van 100 gulden.35 - „Maar dat had alles kunnen be derven!3' „Zeker, dat zou het ook, daarom schreef ik er den naam. onder van mijn tegenpartij." Heer (in een slaapwaggon tot den bediende). Daar heb je 'n gulden; daarvoor wek je mij morgen vroeg om 5 uur precies, daar ik iets van 't mooie uitzicht genieten wil. Maar als ik niet dadelijk opsta wat me zou verwonderen, want ik heb van middag 'n stevig glas wijn gedronken dan neem je maar je toevlucht tot geweld en werpt me eenvoudig het bed uit. (Den volgenden morgen om 6 uur). Verduiveld, zeg eens; waarvoor heb ik jou een gulden fooi gegeven! Het is al 6 uur en je hebt mij niet opgewekt. Bediende (brengt onthutst de hand naar het hoofd). O jé, wien heb ik dan straks uit zijn bed gesmeten? te geven door het Stedelijk Muziek korps van Leiden, onder directie van den Kapelmeester JOH. GEIJP, op Zondag 17 Sept. a. s. des namiddags van 13 ure. 1. Cornelius Marsch Mendelssohn 2. Ouverture Zampa Herold. 8. Chor der Pilger und 'Lied aus Tannhaüser. Wagner. 4. Fantasie uit de opera FaustGeijp. 5. Auf Glückeswogen WalzerWaldteufeL 6. Die Mühle im Schwarzwald Eilenberg. 7. Potpourri van Hol- landschen Volkszang. Geijp.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3