MARINE. f. LlfflUÏDVELL, 2yden Sternen, GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. Vervolg Stadsnieuws. Stoomvaartbe richten. Burgerlijke Stand. Aangeboden betrekkingen in Nederland ADVERTENTIËN. Versch Rundvleesch, is van af Vrijdag 22 Sep tember, voor ongeveer twee weken afwezig. HUISKNECHT. GEVRAAGD: Afnemers gevraagd feding van Berkhout de Clercq dat deze prins reeds in 1868 was ge naturaliseerd en dat hij gekozen was uit hoofde van zijne zaakkennis. De begrootingen van marine en leger werden hierop aangenomen. Omtrent den opstand in Brazilië wordt gemeld, dat Zondag de vloot der opstandelingen een hevig vuur op Rio de Janeiro onderhield, alwaar gebrek aan levensmiddelen is. Drie kanonneerbooten zijn vertrokken om Santos aan te tasten. Verscheidene voertuigen met vee geladen en be stemd voor de vloot der opstandelin gen, hebben de Rio de la Plata ver laten. De New- York Herald verneemt van 18 dezer uit Montevideo, dat alle forten bij Rio, met uitzondering van Santa Cruz neutraal blijven, of zich bij admiraal Mello aansluiten. In het fort Santa Cruz beginnen wapenen en levensmiddelen te ontbreken. Uit het leger, ofschoon het aan Peixoto getrouw heet gebleven, is alle tucht verdwenen. Admiraal Mello heeft van een aantal schepen voorraad gekocht, dien hij zeer noodig had. De marine-officieren op het land weigeren, tegen hunne oude makkers te vechten. Drie schepen der opstan delingen vertrokken Zaterdag naar Santos om zich van het douane kantoor meester te maken en zoo aan Peixoto deze bron van inkomsten te ontnemen. Het heet, dat Rio zich bijna, in een toestand van anarchie bevindt; de redacteur van een blad, de Heraldo een Spanjaard, werd wreed vermoord. Dat Bahia, Pernambuco en hetge- heele eskader van Rio Grande de regeering zijn afgevallen, wordt ge heel bevestigd. De opstandelingen in Rio Grande mobiliseeren hunne strijd krachten om eindelijk Castilhasta te kunnen overwinnen. In een particulier telegram, dat Maandagavond uit Londen te Rio de Janeiro ontvangen was en van daar op 17 dezer werd verzonden, wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers der buitenlandsche banken Zaterdag eene vergadering gehouden hebben, waarin besloten werd, de banken niet te her openen, alvorens de tegenwoordige crisis geëindigd was. Het groote oor logsschip de Republica, dat zich in de vorige week bij generaal Mello aansloot, heeft in den avond van den 16den de afsluiting verbroken en de baai verlaten, na een bloedig gevecht met de forten. Ook andere schepen slaagden er in te vertrekken. Men verwacht, dat zij een aanval zullen doen op een zuidelijke haven of de stad zullen blokkeeren. Een mijnwerker te Lens, die een arbeider het werken wilde beletten is door de correetioneele rechtbank tot 15 dagen gevangenis straf veroordeeld. Meer dan 2000 soldaten, waaronder twee regimenten cavalerie, zijn aldaar aangekomen en hebben zich in de omstreken der mijnen van het geheele bekken verspreid. Te Liévin heerschte Maandag groote opgewondenheid, de gendarmen wa ren verplicht de menigte uiteen te drijven. De rust is echter niet ernstig verstoord. In het bekken van Bergen wordt nog overal gewerkt. Uit niets blijkt, dat een werkstaking op handen zou zijn. De algemeene raad van het mijn werkers-syndicaat zal nogmaals een loonsverhooging vragen aan de pa troons. Hebben dezen Zondag a. s. nog niet besloten de eischen der werklie den in te willigen, dan zal Maandag, den 25ste, de werkstaking uitbreken. Men heeft nog niet alle hoop opeen minnelijke schikking laten varen, men vreest echter dat zij door de werkstaking niet tot stand gebracht zal worden. De geheele uitslag der stemming over de werkstaking in het Centrum is nog niet bekend. Toch kan men uit de tot nu toe bekend geworden gedeeltelijke resultaten opmaken, dat bijna alle stemmenden zich voor de werkstaking verklaard hebben. Zeer velen onthielden zich, dit is echter een gewoon verschijnsel bij stemmin gen. In 9/10 der mijnen te Lens wordt zoo goed als geheel niet ge werkt. Te Ferfay echter waren van de 886 werklieden Dinsdagmorgen slechts 91 niet op het appèl. Te Méricourt, te Austricourt en te Liévin hebben de gendarmes troepen werkstakers moeten uiteendrijven, die in de buurt der mijnen liepen te schreeuwen en te zingen. Overal el ders was de houding der werkstakers zeer rustig. De maatschappij van Anichel dreigt, naar het schijnt, |hare schachten te sluiten. Dit wijst er op, dat de maat schappijen niet van plan zijn toe te gevenmen ziet er het bewijs in, dat de maatschappijen den prijs der kolen hopen te zien stijgen door de werkstaking. Als dit hare bedoeling is, zal de strike niet spoedig eindi gen, want de werkstakers zijn beslo ten niet toe te geven, voordat zij ten minste gedeeltelijk hun zin hebben gekregen. Te Sovin is voor het huis vaneen arbeider, die aan het werk gebleven was, een dynamietpatroon ontploft. Het rapport der „Commis sioners of Inland Revenue" in En geland over het jaar, dat 81 Maart jl. geëindigd is, bevat eenige merkwaar dige bizonderheden. Het totaal der ont vangen rechten bedroeg £67,122,483.' Het verbruik van geestrijke vochten nam in de drie deelen van het ko ninkrijk af, in het geheel met 808,000 gallons of 2.57 pCt. In Schotland werd het meest gebruikt: meer dan 1% gallon per hoofd en per jaar, in Ierland iets minder dan 1 gallon en in Engeland gallon. Toch is in Schotland het verbruik het sterkst afgenomen en wel met 7 pCt. tegen 2.83 pCt. in Ierland en bijna 1 pCt. in Engeland. Van bier werd 0.3 pCt. minder verbruikt in het rijkwijn werd meer gedronken dan het vorig jaar, per hoofd werd 0.381 gallon verbruikt; thee heeft snelle vorde ringen gemaakt; per jaar drinkt ieder Engelschman 5.433 KG. thee, het verbruik van koffie neemt echter sterk af. Tegenover eene totale hoe veelheid thee van 207.055.679 KG. werden slechts 28.224.008 KG. koffie gedronken. Het gebruik van cacao als drank is evenwel verviervoudigd. De zegelrechten bedroegen 58.199 meer dan het vorig jaar, de belastingen op den grond en op onbewoonde huizen brachten £44.962 minder op. Terwijl militaire autori teiten in Engeland de kosten van een expeditie naar Mashonaland op 5.000.000 ramen, brengt de Pali Mall Gazette in herinnering dat men zulk een oorlog niet op Europeesche wijze moet voeren met een zeer groo- ten trein. Het blad wijst op het suc ces der Boeren, die elk hun proviand meenemen of, bij gebrek, schieten, die nooit tenten gebruiken, maar dekens die zij onder hun zadel pak ken en die zich alleen munutie en versche paarden doen toevoeren. De P. M. G. dringt er op aan dat zulke troepen in dienst zullen worden ge nomen en dat voorts de regeering, nu zij de Chatered Company niet wil helpen, haar en den heer Rhodes ten minste vrij spel zal laten tegen Lo- bengula en zijn Matabelen, niet al leen in een verdediging, maar ook bij een eventueelen aanval. Iets nieuws te Londen was de aanvoer van eene lading steenko len uit Nederland. De dagbladen be vatten een bericht, meldende dat Belgische kolen voor de eerste maal te koop waren in verscheidene pak huizen te Sheffield. Deze kolen zijn echter te klein van stuk en niet hard genoeg om in Engeland te kunnen worden gebruikt. In een vergadering van alle mijneigenaren en mijnwerkers van Walcall is besloten, dat het werk heden op de oude voorwaarden hervat zou worden. Men gelooft, dat een 4000 mijnwerkers aan den arbeid zullen gaan. HetlidmaatschapderFran- sche Kamer is, zoo al geen schitte rende betrekking, dan toch eene die vrij goed betaald wordt. Een afge vaardigde krijgt 25 francs per dag, dus ongeveer 9000 frs. per jaar. Voor 10 francs per maand heeft hij boven dien vrij reizen op alle Fransche spoorwegen en verder is hij verplicht maandelijks vijf francs bij te dragen voor het buffet der Kamer. Daarvoor mag hij echter ververschingen a dis- crétion gebruiken. Men zegt, dat me nige depute, minder bescheiden uit gevallen, iederen dag aan dit buffet déjeuneert. Toch kan het buffet wel bestaan, want in tijden van vacantie wordt de bijdrage toch geheven. Een werkman afgevaardigde komt dus plotseling tot zekeren rijkdom; vele van de nieuw gekozen werklie den hebben zich echter verbonden een groot gedeelte van hun salaris aan de socialistische werkliedenver- eenigingen af te staan. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft in overeenstemming met de conclusie van het openbaar ministerie, de revisie, door Ahlwardt aanhangig gemaakt tegen het vonnis in zake het proces over zijn brochure Judenjlinteverworpen. De cholera woedt blijkens het bulletin van het Kais. Gesund- heitsamt te Berlijn vooral hevig in Hongarije en Gallicië. In Hongarije zijn ruim 200 gemeenten besmet en werden van 22 Augustus tot 3 Sept. 1287 gevallen van cholera waargeno men, met 672 sterfgevallen. In Gallicië bedroeg het aantal ge vallen van 80 Augustus tot 6 Sept. in 32 gemeenten 141, met 62 sterf gevallen. Ook in Rusland en Rumenië blijft de ziekte zich voortdurend uitbreiden. Ih Rusland bedroeg het aantal sterf gevallen van 20 Augustus tot 1 Sept. ruim 4000. Terwijl de Fransche officieele bladen voortgaan met gunstige be richten te geven aangaande den sa- nitairen toestand in Frankrijk, blijkt uit verschillende mededeelingen van de Semaine médicale, dat de toestand op verscheidene plaatsen daar te lande alles behalve rooskleurig is, vooral niet in Bretagne. Zoo zijn op de eilanden Molene en Triolen met nauwelijks 500 zielen in twee maan den tijds 54 personen aan de cholera gestorven. Eene dame op Triolen, die er de vacantie kwam doorbrengen, onbe kend met het gevaar dat haar en hare familie daar bedreigde, verloor er in weinige dagen hare dochter, haren schoonzoon, hare beide zonen, haren broeder en 9 harer bedienden, Wanneer de minister van marine niet een enquête had laten instellen, ware vermoedelijk de toestand daar geheel onbekend gebleven. In Brest en omstreken heerscht de ziekte reeds sinds maanden. Te recht teekent de Semaine médicale tegen die verheimelijking protest aan, waardoor men onbekend blijft met het dreigend gevaar. De commissie uit den ge meenteraad te Berlijn, heeft het voor stel van het dagelijksch bestuur ver wonen, betrekking hebbende op de verandering en verfraaiing van het Slotplein, in den zin zooals de Keizer dit Wenscht. De eerste burgemeester moet van plan zijn, het ontwen la ter wederom aanhangig te maken. Omtrent den mislukten aanslag op het leven van den keizer van Oostenrijk deelt de Magyar Hir- lap nog mede, dat men een poging gedaan had om den trein, waarmede de keizer reisde, te doen ontsporen. Een Rumeensche jongen kwam aan een wissel wachter vertellen, dat eenige schroefbouten van de rails waren los gedraaid onmiddellijk werd de lijn hersteld, zoodat de trein ongehinderd kon passeeren. Te Ruhrort heeft de chole- ra-commissie dezer dagen jacht ge maakt op eenen matroos van de stoomboot Schürmann 7, die, als ver dacht van aan cholera te lijden, naar de barak zou worden vervoerd. Ter wijl men toebereidselen maakte voor het vervoer van den zieke, wist deze van boord te ontvluchten en ver schafte zich in de stad bij bier en wijn een vroolijken dag. Door de po litie vervolgd van het eene bierhuis naar het andere, gelukte het hem toch te ontsnappen. Althans zijn spoor werd verloren in eene restaura tie, waar hij juist een biefstuk ver slonden had. De stoomboot moest naar de qua rantaineplaats, om daar vijf dagen in observatie te blijven liggen. Eene te Boston overleden dame, Mary Wales, heeft 8000 dol lars vermaakt aan haar katereen omslachtige wijze om advocaten te verrijken, meent de Globe. Naar gemeld wordt, zal te beginnen met 20 dezer het tarief voor reizigers en goederen op de Italiaan- sche spoorwegen betaald moeten wor den in goud voor dat gedeelte der lijnen waarop reizigers en goederen overgaan op spoorwegen in het bui tenland. De Matin vermeldt naar aanleiding van de op handen zijnde komst van het russische eskader te Toulon een voor ons Nederlanders niet onbelangrijk en toch niet alge meen bekende bijzonderheid omtrent den oorsprong van de russische ma- rinevlag. Behalve de keizerlijke stan daard toch die de wapenfiguur van Rusland die zwarten dubbelen adelaar in geel, vertoont en behalve de natio nale vlag wit, blauw, rood (een vrije navolging van de Hollandsche drie kleur?) heeft Rusland een afzonder lijke vlag voor de vloot, zijnde in wit en blauw kruis. Deze is volgens de Matin zoo ingesteld door Peter den Groote, ter herin nering aan zijn ad miraal Cruys, een Hollandsch scheeps bouwmeester, dien hij meenam naar Rusland en die aldaar de marine ge organiseerd heeft. EERSTE KAMER, Zitting van Woensdag 20 Sept. 11 uur. Per Telegraaf. Door den Voorzitter wordt mede gedeeld dat door de afdeelingen zijn benoemd tot Voorzitters de heeren: Fransen van de Putte, Van Nispen tot Pannerden, Smitz, Van Eijsinga Pijnappel, tot ondervoorzitters de heeren Van Roijen, Verheijen, Neb- bens Sterling, Coenen en E. Cremers en tot leden der commissie voor het adres van Antwoord de heeren Ren- gers, Van Nispen tot Pannerden. Van Lie, Melvill Van Lijnden en J. Prins. Het ontwerp-adres werd verzonden naar de afdeelingen, die het terstond onderzochten. De vergadering is gescheiden tot hedenmiddag 4 uur. Heden middag is in de Parklaan een knaap uit een boom gevallen waarbij hij zijne polsen waarschijnlijk gebro ken heeft. Hij werd naar het St. Eli- zabeths-Gasthuis vervoerd. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, vertrok 19 Sept. van Southampton. Het stoomschipPrmses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Sept. Perim. Het stoomschip Didamvan de N. A. S. M., arriveerde den 19den Sep tember van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rot terdam, passeerde Dinsdag 19 Sept. des namidd. 3 uur Beachyhead. Volgens bij de N. A. S. M. van Scilly ontvangen bericht passeerde het ss. Manitoba 17 Sept. het ss. P. Caland met het ss. Maasdam op sleeptouw, hetwelk defect had aan de machine. De bedoeling was het stoomschip naar Plymouth te slee pen, waar het ongeveer Vrijdag of Zaterdag kan aankomen. De passa giers en bemanningwaren wel. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Donderdag 21 September 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van den Heer JOH. W. KNOLL, (Bariton). PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. J. S. Bach. 2. Ree. en Aria uit de Schepp. „Rollend in schaumendenWel- len"Hay dn. 3. Inleiding en Varia- tiënA. Hesse. 4. Dichterliebe No. 1 en 6 P. Schumann. 5. Aria „und ob die Wolke" (Finale). Weber. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 Sept. C. Leguit Cz. en A. Treur, Uithoorn. Bevallen: 17 Sept. G. E. J. SnijdersKunst z., Gorinchem. 18. T. A. van HeilsbergenVan Son z., Zaandam. - A. KupferVan Veen d., Amst. - T. VisserBeshuizen d. Amst. - A. G. Kruseman AretzTeerink z., Wormer. - G. J. vanGellekumVan Herwaarden z., Deil. - A. Lutomirs- kiHorwitz d., Amst. 19. M. C. ter MeulenVan der Hout z., Amst. Overleden: 16 Sept. H. van Hensbergen 58 j., Watergraafsmeer. 17. P. W. B. Mereday 66 j., Amst. - J. U. Dijkstra jm. 6 md., Nieuwer- Amstel. - E. Demmendaal. 54 j., Hoorn. - Wed. A. H. van WessemKorff63 j., Zaandam. - W. G. van den Broek 38 j., Amst. - W. van Oort61j.,Am- sterd., - J. Valk 48 j., Den Haag. 18. J. C. Plokker jd. 49 j., Den Haag. - Wed. E. A. M. J. JalinkRudolph, Den Haag. - J. de Kruijff 59 j., Ko ten - G. F. Servatius 66 j., Assen. Ondertrouwd: 20 Sept. J. Jut en J. P. Hazevoet. - A. de Klerk en J. G. Staal. - A. de Vries en J. Smit. - P. G. J. W. Ides en M. Bronkhorst. Getrouwd: 20 Sept. A. v. Op- zeeland en A. Weggen. - |A. M. Vrugt en P. J. P. Miesijerius. - J. v. Dalen en G. A. Hollander. - P. J. v. d. Berg en A. v. Erken Calandt. Bevallen: 19 Sept. C. C. Kreu- gerEekhout. Aan Geabonneerden op dit Blad en nunne huisgenootenicorden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld vjaar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Hoofdverpl. n. ben. 80 j„ teg. ƒ400 »»1. met half Oct. of eerder in eeu krankz. gesticht als directrice der 1ste en 2de kl. heeren. Aanb. m*t overlegg. v. dipl, en get. 2. Juffr, P. Sm. leeft., v. nette fam., toot de huish. v. een dokter met 1 Nov. 3. Dames- of heerenwederverk. voor thee gevr. tegen 28 30 pCt. prov. 4. Agenten v, een levensverz. nmtseh, tegen hooge prov. 5 Winkelbed, intern, met den 7erk. en etal vsh manuf. bek., met pers aanb. te Amst 10 i 2 {a morgens d. Piano reparateur, met g. get. liefst met stemmen bekend. MARKTNIEUWS Haarlem20 Sept. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 30 schapen f20, a 12,28 lammeren f10,a 7,16 paarden f 0,a 0,15 koeien f 200 a f110, 14 nuchtere kalveren f 11,a 7,1 graskalf f 23.a 0.1 stier 65,a 0,3 Veulens 0, a 0, Haarlem20 Sept. Aangevoerd en verkocht 63 stapels kaas, uitmakende 8143 kazen, weg. 14913 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f27,50 per 50 Kg. Alkmaar18 Sept. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 21 koeien f140 a 240, 143 vette kalveren f 35 a 108,12 nuchtere dito f 6,a 14,953 vette schapen f12 a 27,57 magere vaikens f16 a 20, Opaarden fa alles per stuk, 116 vette varkens 46 a 53 ets. per Kg. Ondergeteekendi betuigt bij dezen zijn hartelijken dank aan allen vooral ook aan zijne leer lingen, oud-leerlingen en hunne ouders voor de onvergetelijke bewijzen van belangstelling, hem dezer dagen geschonken. C. MONTAUBAN, Onderwijzer aid. 2e Jusschenschool. Het Bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool «Haarlem», zal op Dinsdag 26 September e.k., des namiddags ten 2 ure aan besteden De levering van BRAND STOFFEN voor die in richting benoodigd. De voorwaarden liggen ter lezing aan het Schoolgebouw. Namens het Bestuur de Secretaris, Gr. L. VAN LENNEP. De VICE-ADMIRAAL, DIREC TEUR rn COMMANDANT der Marine te AMSTERDAM, zal op Vrijdag den 6en October 1893, des voormiddags ten elf ure, in het openbaar aanbesteden de levering gedurende het jaar 1894, van: ten behoeve der bemanningen van Mr. Ms. Schepen en Vaar tuigen van Oorlog, welke in dat jaar aldaar aanwezig zul len zijn. De voorwaardenwaarnaar de aanbesteding zal geschieden, liggen ter lezing aan de Griffie van de Directie der Marine te Amsterdam, wordende de aandacht van belang hebbenden er op gevestigd dat daarin eene nieuwe bepaling is opge nomen. De imchrijvingsbiljetten, ingericht overeenkomstig Art. 5 der Alge meene Voorwaarden zullen behoor lijk gesloten, moeten worden inge leverd ter griffie vau de Directie der Marine voornoemd vóór of uiter lijk op den dag der besteding des voormiddags teu elf ure. De Vice Admiraal voornoemd M c L E O D. Amsterdam19 September 1893. In het St. Elizabeths- of Groote Gasthuis wordt verlangd een flinke Huisknechtongehuwdinwo nend. Persoonlijk aan te melden hij den Huismeester van genoemd ge sticht, 's morgens van 1011 uur en nam, van 2 tot 3 uur. Een Koek en Banketbakkers- bediende, geheel op de hoogte van zijn vak, bekendheid met fabrieks werk strekt tot aanbeveling, mits van goede getuigen voorzien. Br. fr. lett. B., bureau van dit blad. voor dagelijks te leveren ISO a 200 kilo's zuivere Zoete Melk in bussen, franco station Haarlem, van af 1 October tot 15 April 1894. Brieven No. 305, Boek- en Mu ziekhandel DE HAAN ZOON, Haarlem. DB HAARLEMSCüiü BANKVEREENIGING Kleine Houtstraat 11, belast zich met aan- en verkoop van EFFECTEN en inwisseling van COUPONS. or Robes en Qarneerlng, Gr. Moutstraat 14. H. J. VISSER.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3