De duistere zaal-De Jont K o 1 o a i u, Politiek 0 verziekt. GEMENGD NIEUWS. Donderdagavond, even over zessen, wilde een jongen van een jaar of 14 uit een telefoonpaal op het Rokin te Amsterdam eenige vlie- ■gerpijlen losmaken. Hierbij had hij 'evenwel het ongeluk naar beneden te tuimelen. De jongen viel op de straatsteenen en rolde van den wal in het Rokin. De arme knaap werd bij een particulier binnengedragen-, doch de ontboden arts gelastte over brenging naar hetjgasthuis. Daar aan gekomen, was de jongen echter reeds overleden. Men schrijft van Terschel ling dd. 19 Sept. In den voormiddag vftfi dezen dag hielden de ranimonitors Guinea en Schol-pioen over den Noordsvaarder oefeningen met hun zwaar geschut. Eerstgenoemde bodem lag zeer dicht achter de haven. Alle gebouwen op het westelijke dorp schudden van de hevige schoten en in verscheiden wo ningen werden glasruiten verbrijzeld, Zelfs noemt men twee huizen, waar van de voorgevel gescheurd is en een regenbak, welke lek werd. Niettegen staande de schietoefeningen op de ge wone wijze officieel waren aangekon digd, schrikten een paar vrouwen zoo danig, dat geneeskundige hulpmoest worden ontboden. Woensdagnacht is te Ba- rendrecht een bejaard man ongesteld geworden onder verschijnselen die doen vermoeden dat hij aan cholera lijdende is. Hij woont aan den Koe- dood, eene buitenwijk der gemeente, langs de Oude Maas op de grens van Room De man is overleden. Te Geertruidenberg is een geval van Aziatische cholera voorgekomen bij eenen sehippersknecnt. Het schip kwam uit België en is ontsmet.. Woensdagochtend heeft zich te Gorinchem weder een verdacht ge val voorgedaan bij den schipper Koek, wiens vrouw een paar dagen te voren aan Aziatische cholera was overleden. Het eerste geval van cholera asiatica heeft zich te Dordrecht voor gedaan. De lijder bevindt zich in het gasthuis en is herstellende. Een tweede geval van twijfelaeh- tigen aard deed zich Woensdagavond voor bij eene oude vrouw. Deze is kort daarop overleden. Te 's-Gravendeel heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij eenen werkman van middelbaren leef tijd. Het is het eerste geval in deze gemeente. Ook het tweede zoontje van J. Bakker, wonende nabij Zwartsluis, is overleden aan cholera asiatica; de derde is nog zeer bedenkelijk. De echtgenoote van F. Fransen aldaar is aan de beterhand. Sedert 13 dezer hebben zich te Jutfaas geene gevallen van^ cholera meer voorgedaan. Van de drie lijders zijn twee overleden, terwijl één her stellende is. Woensdagnacht deed zich in de Groote Lindt (gemeente Zwijndrecht) weder een geval van cholera voor. De aangetaste, die in hevige mate lijdende was, in de 34-jarige vrouw- van Cornelis van Breugel, en woont naast Dingeman van Breugel, van wien reeds drie kinderen aan die ziekte overleden zijn. De andere lijder is nog iu leven. De tram die om 12.54 uit Oosterbeek naar Arnhem vertrekt, reed Donderdag op den hoek van den Oosterbeekschen en den Schelmschen- weg een kar met hit aan. Een op den kar zittende man, een grijsaard van 80 jaar, Te Winkel geheeten, werd gedood, evenals het paard. De andere voerman werd gewond naar dr. Rensen te Arnhem vervoerd. Tijdens de landbouwer B. en diens vrouw, wonende aan den 's-Gravenpolderschen straatweg te Middelburg, afwezig waren, heeft de veertienjarige zoon des huizes die op vogels schoot, bij ongeluk zich zelf doodgeschoten. Men schrijftuitVolendam: De uitslag van de visscherij op de Noordzee is in de laatste dagen zeer onbevredigend, zoodat de vloot, voor verreweg het grootste deel, weer naar hier terugkeert. Wilde men nog iets verdienen, dan moesten de botters zóó ver uit den wal, dat het bedrijf (in dezen tijd des jaars) gevaarlijk moest geacht worden. De vaartuigen zijn niet geschikt om bij ruw weer in volle zee te zijn. Het jaar 1893 is voor het dorp hoogst onvoordeelig. De lSjarige L. J. te Baren- dreeht kwam Donderdag van de jacht en ontmoette zijnen broeder W., die hem vroeg behulpzaam te zijn bij het opbeuren van eenen zak aardappelen. De jager gaf daarop zijn geweer aan eenen jongen, die bij hem was, om het even vast te houden, terwijl hij zijnen broeder hielp. Het schot ging op welke wijze weet men niet af en trof den broeder van den jager, een 26-jarig man, in het gezicht. De man werd zóo zwaar gewond dat hij aan de gevolgen is overleden. Woensdag werd ineen der achterbuurten te Venloo een tapperij door eenige woestelingen als 't ware bestormd, waarbij alle ruiten werden verbrijzeld. Om zich te verdedigen loste de eigenaar twee schoten uit een revolver. Een der kogels trof een steen, sprong terug en verwondde hand en arm van den schutter. Dooi de marechaussees is proces-verbaal opgemaakt. De verslaggever van het Hbld. te Hilversum deelde Woensdag mede, dat juffrouw Schmitz nog in 't laatst van Augustus te Hilversum zou zijn gezien met een te Amsterdam woon achtig heer, die volgens de van hem gegeven beschrijving De Jong niet zijn. Naar hij vernam, zou de heer "Van Brakel Schimmel aldaar dien bewusten persoon toen met juffrouw Schmitz gezien hebben. De heer Van Brakel Schimmel, dien wij Donderdag bezochten, meldt het Hbld. verder, wist ons omtrent de zaak echter wei nig mede te deelen. Hij had in 't laatst van Juli, begin Augustus te Hilversum vertoefd en pension bij den tol aan den Bussum- schen weg. Daar stond in de nabij heid van het buiten des heeren Heij- broek, grenzende aan een bloemisterij daarbij, een kleine villa, die naar hij meende door twee of drie dames was bewoond, welke naar het hem voor kwam „niet veel bizonders waren" De heer Schimmel, die veel wandel de, kwam nogal eens voorbij die wo ning, waarbij het hem steeds opviel dat zij altijd geheel gesloten was. Een dier vrouwen schijnt volgens de beschrijving Marie Sybilla Schmitz te zijn geweest, en op een goeden avond in het laatst van Juli of het begin van Augustus heeft de heer Schimmel haar met een heer zien wandelen, dien hij niet van naam kende, doch dikwerf te Amsterdam had gezien en dien hij, kwam hij hem tegen, hoogstwaarschijnlijk zou her kennen. De vrouw met wie hij liep, en die dan juffr. Schmitz zou geweest zijn, meende hij vroeger wel in de garderobe van het Paleis voor Volks vlijt te hebben gezien, doch volgens door ons ingewonnen informatiën is daar nooit eene juffr. Schmitz ge weest. Terwijl de heer Schimmel nog te Hilversum toefde, waren de dames op een goeden ochtend opeens ver dwenen, waarheen wist men niet. De huisheer, de makelaar Mouw te Hil versum, had daarvan echter geen na deel, daar de huur vooruit betaald werd. Vermoedelijk waren de meubels het huis gehuurd van den ver huurder van meubels, enz., den heer Frank in de Heerenstraat te Hilver sum. Onder geleide van majoor Lamens en een rijksveldwachter werd De Jong Donderdagochtend in een afzonder lijke coupé met den sneltrein van 7 50 m. uit Amsterdam geboeid naar A-rnhem overgebracht. Hij onderscheidde zich door wel verzorgd uiterlijk en groote kalmte. Bij zijne aankomst daar ter stede praatte hij met zijne begeleiders en stapte lachend in den gevangeniswa gen. die hem, onder toezicht van drie rijksveldwachters, naar de Beekstraat bracht. De hotelhouder Sluis, de machinist van de Ooster stoomtram Parent^ de stoker Viset, de conducteur Plantenga, de hoteLhoudster Wentink, bij wie De Jong na 7 Juli zijn intrek nam. een kellner en de huishoudster van het Hotel-Sluis waren gedagvaard, ten einde in zijne tegenwoordigheid ge hoord te worden door den officier van justitie mr. Scheltema. De zitting werd bijgewoond door den rechter-commissaris mr. B. Si mons en den officier van justitie uit Amsterdam. De machinist Parent, de stoker Viset en de conducteur Plantenga werden het eerst in De Jongs tegen woordigheid gebracht. Zij meenden in hem den heer te herkennen, die op eenigen afstand stond te lachen toen eene dame zich op 6 Juli op korten afstand van de locomotief op het spoor bevond tusschen Oosterbeek en Heelsum; doch zij zijn niet zeker. De hotelhouder Sluis werd niet ge confronteerd, doch legde zijne reeds vroeger meêgedeelde verklaringen af betreffende De Jong's verblijf in zijn hotel, het vergeten en nadragen van het valiesje, enz. De officier van justitie te Amster dam heeft Donderdagavond eene bekendmaking doen verspreiden met zincographische afdrukken van de portretten van Hendrik de Jong en de beide vermiste vrouwen Sara Juett en Marie Sybilla Schmitz. Pleden zouden door bemiddeling van het hoofdcommissariaat van politie soortgelijke bekendmaking aan de redactiën van provinciale bladen worden verzonden. Bij elk der por tretten is de beschrijving gevoegd van de kleeding, waarin de drie per sonen het laa.st gezien zijn. Het portret van De Jong doet dezen zien met hoogen hoed en eene sigaar in den mond. De Europeesche landbouw- en nij verheidsondernemingen op Borneo in het algemeen en ter residentie Oost- Borneo in het bijzonder, schijnen nog niet zoo vast en zeker te bloeien als men wel had durven verwachten bij den aanvang vooral, dat is bij het rondzenden van het prospectus, waarop de aandeelen plegen genomen te worden. Bewijs van die stelling wordt op nieuw gegeven door de „Sunda-Ge- sellschaft", welks administrateur spe ciaal hier overkwam om, tengevolge van een nieuwe oo0st-mislukking, te telegrafeeren aan zijne principalen of het maar niet beter was uit te scheiden Op deze vraag wordt antwoord ge wacht. En dat antwoord kan haast niet twijfelachtig zijn, want niemand zal er pleizier in hebben om het goede geld nog langer letterlijk in de rivier te smijten of naar het kwade te werpen. Want de gronden deugen niet voor de tabakscultuur. In verband met de dreigende geruchten omtrent de opheffing of aanzienlijke inkrimping der genie, moeten verscheiden officieren van dat wapen verzoek gedaan hebben, om in andere takken van staatsdienst over te gaan. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage. Donderdag uitspraak doende in de zaak van H. B., die door de recht bank te Dordrecht tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens verduistering, gepleegd als voogd ten opzichte van effecten die hij als zoo danig onder zich had, heeft niet bewezen geoordeeld dat beklaagde eene geldsom verduisterde als voogd. Beklaagde is veroordeeld wegens ver duistering tot zes maanden. 15—18 Aug. De De,li Ct. schrijft In den nacht van 9 op 10 dezer heeft op de Onderneming „Kwaia Bingeij" een gruwelijke moord, ge volgd door diefstal, plaats gehad. Vijf Bengaleesche broodbakkers wer den aldaar in hunne woning over vallen en letterlijk getjintjangd. Daar de bakkerij nog al ver afge legen is van het hoofd-etablissement, wist men eerst den volgenden morgen wat er dien nacht gebeurd was. Als buit hebben de dieven, alias moordenaars, een kleine 200 aan con tanten en een zak suiker medege nomen. Gistermorgen (10 dezer) vertrok de adjudant-onderofficier Pierie met vier oppassers derwaarts, ten einde de zaak te onderzoeken, en is het hem mogen gelukken drie Javanen en vier Maleiers uit de kampong daar in de buurt als vermoedelijke daders te arresteeren. Borneo. De Soer Ct. schrijft: Het wisselen van vriendschappe- lij ke telegrammen tusschen den duit- schen keizer en Bismarck, den ex-kan selier, wordt als een gewichtig feio door alle duitsche bladen besproken. Alle dagbladen, met uitzondering van de sociaal-democratische Vorwarts en de radicale Volks-Zeitungbegroe ten met vreugde de toenadering van den Keizer tot prins Bismarck. Vol gens het Berl. Tageblatt zou de on middellijke aanleiding tot het tele gram des Keizers gelegen zijn in aan drang van keizer Frans Joseph en van den koning van Saksen, die bo vendien beiden bijna dagelijks per telegraaf te Kissingen naar den toe stand van Bismarck lieten vragen. De meeste bladen spreken er hunne ver wondering over uit, dat de Keizer zoo laat kennis gekregen heeft van den toestand waarin Bismarck ver keerde. Als gedeeltelijke verontschul diging voeren zij de vele drukten en verplichtingen aan, met delegeroefe- ningen gepaard gaandemaar tevens wordt aan de omgeving des Keizers grof plichtverzuim ten faste gelegd. Heden is het engelsche Lagerhuis uiteengegaan tot 2 November a. s. Sidney Buxton heeft Donderdag in het Lagerhuis het volgende verklaard: Het is bijna zeker, dat met alle ernstige moeielijkheden in Mashona- land de vrede zal gemoeid zijn in Bechuana-land en dat zij zeer ge wichtige gevolgen zullen hebben voor geheel Zuid-Afrika. De regeering is daarom verplicht, te waken dat de oorlog tegen Lobengula niet overijld begonnen worde. De onafhankelijke Maatschappij heeft de aanvallen der Matabelen weerstaan en is thans krachtiger dan zes weken geleden, zoowel om zich te verdedigen als om, jzoo noodig, aanvallender wij ze te werk te gaan. Volgens telegrammen uit Monte video luiden betreffende den opstand in Brazilië de berichten gunstig voor de revolutionaire partij. Admiraal Mello wil, alvorens het bombardement van Rio te hervatten, de stad door uithongeren dwingen zich over te geven. Hij belet de sche- Een met levensmiddelen de haven innen te loopen en maakt ze zelf buit. Doo.t de inneming van Nichteroy is De Mello in het bezit gekomen van eene groote hoeveelheid kolen, levensmiddelen en munitie. De re- geeringstroepen verloren 60 man aan dooden en 120 aan gewonden. De telegraphische gemeenschap met alle streken van Brazilië is hersteld politieke telegrammen echter worden niet toegelatenhandelstelegrammen in duidelijke taal vervat worden zon der dralen overgeseind. De provincie San Pa.ulo moet zich voor den opstand verklaard hebben. Alle teekenen zijn gunstig voor zijn welslagen. Het fort van Rio Grande is gereed den aanval der opstandelingen te weerstaanmen veronderstelt dat zij de stad tegelijkertijd van zee-en land zijde zullen aanvallen. De federale troepen in Rio Grande do Sul zijn den aanval begonnen op San Eugenie, dat door 600 Castilhis- ta's verdedigd wordt. De vloot der opstandelingen telt nu 6 oorlogsschepen, 8 torpedoboo ten en een aantal kanonneerbooten, allen ruimschoots van het noodige voorzien. De Britsche gezant zal protesteeren tegen het verbreken van de telegra phische gemeenschap door de regee- ring. Omtrent den opstand in Argentinië wordt nader gemeld, dat de opstan delingen Cabillo hebben aangevallen, maar met groote verliezen zijn terug geslagen. De president der argentijnsche re publiek en de ministers hebben den "Woensdagnacht in he fc regeerings- gebouw te Buenos Ayres doorgebracht. Pellegrini is des morgens te 2 uur met 15,000 man per spoor naar Tu- cuman vertrokken, teneinde in die provincie de rust te herstellen. De opstandelingen bedreigen Santiago del Estero. De bladen,die te Buenos-Ayres verschijnen, zijn aan een strenge cen suur onderworpen. Te Ordoba is alles rustig. De goeverneur heeft de natio nale garde mobiel verklaard. De re geering heeft de generaals Levelle en Arredondo naar Mendoza en Cordova gezonden. Er worden zeer strenge voorzorgs maatregelen genomen. Dertig voor name radicalen en verscheidene offi cieren zijn in hechtenis genomen en aan boord van kanonneerbooten ge bracht. De radicale leider Alem is niet te vinden. De troepen in de provincie Cor- rientes zijn in opstand gekomenook de kanonneerbooten Republicaen Ber- meir die op de Parana zijn gestation- neerd, hebben de partij der opstande lingen gekozen. De beide Franschen, Du bois en Daguet, die onder verdenking van spionnage te Kiel zijn aange houden, zitten er nog altoos in hech tenis. Het onderzoek wordt te Ber lijn voortgezet, en wanneer dit uit loopt op eene aanklacht, moet de zaak bij het rijksgerechtshof te Leip zig worden behandeld. De procureur- generaal, die te Kiel is geweest om bij de- politie nadere inlichtingen in te winnen, heeft aan de daarbij be trokken politiebeambten gezegd, dat zij eventueel ook naar Leipzig zul- al te eentonig vonden. „Het is niet zeer amusant," zeide Myrtle; „voortdurend is het hetzelfde." „Maar men heeft ons uitgenoodigd om in de tent een kop thee te komen drinken," zeide Olive. „Gij zult toch niet zoo onverstandig zijn om daarop te wachten? Weet gij wel wat gij dan krijgt tenminste als gij gelukkig zijt? Een kop koude thee en een vervelende toespraak. En als gij niet gelukkig zijt alleen de toespraak zonder een kop koude thee. Neen. ga maar met mij mee, dan zal ik u naar eene plaats brengen, waar men beter voor u zal zorgen." De twee niets kwaads vermoedende meisjes waren maar al te zeer hiertoe bereid, maar de beide oudste meisjes talmden. Zij wilden aan den man, die zich zoo onaangenaam aan hen had opgedrongen, geen verplichtingen hebben. De twee jongere meisjes lieten zich natuurlijk door den ervaren man van de wereld beetnemen; hij nam Olive en Myrtle ieder bij een arm, en alvorens iemand tusschenbeide kon komen, verliet hij met hen in snellen pas het terrein, waardoor hij de ouder meisjes dwong, hen met Edward te volgen. „Waar brengt hij ons heen?" vroeg Jane plotseling, toen zij na eenige minuten in de richting van het zeestrand te hebben geloopen, Branson voor eene schoone villa zagen stil staan, waarvan het front op de zee uitzag, terwijl de verandah onder bloemen en planten was bedolven. „Ik weet het waarlijk niet," zeide Edward norsch. „Ga maar mee!" Er was niets aan te doen. Die onvoorzichtige tw eelingzusjes waren reeds aan den anderen kant der verandah verdwenen. „Wie woont hier?" vroeg Jane op scherpen toon, toen zij tot de voordeur waren genaderd, welke open stond, zoodat men het gezicht had op een vestibule, versierd met oostersche draperieën en gemakkelijke stoelen. Edward was evenwel van zijn zusters weggevlucht en de anderen naar de verandah gevolgd. Pamela en Jane zagen elkander aan. „Wij moeten er nu ook heengaan," zeide Pamela, „alleen maar om Olive en Myrtle te halen. Houd u als het eenigs- zins kan maar kalm Jane. Wij moeten er ons zoo goed mo gelijk maar in schikken." Zij begrepen nu, dat zij in een hin derlaag waren gelokt. De arme Jane had uit ergernis wel kunnen schreien. Ter wijl zij zich naar den anderen kant van het huis begaven, liet zij Pamela voorgaan. Toen zij daar aangekomen waren, zagen zij een schouwspel, dat in andere omstandigheden hen van bewondering zou hebben vervuld. De breede verandah was als het ware een groot bloemstuk, in het midden waar van twee kleine tafeltjes stonden, met hagelwitte lakens be dekt, waarop schotels verleidelijke frissche aardbeziën stonden Een half dozijn lage, gemakkelijke stoelen, waarvan er twee reeds door de opgewonden, gelukkige tweelingen waren in genomen, stonden half verborgen achter palmen hydrangius, groote varens en slanke, witte lelieën, terwijl tusschen de pilaren van het dak manden vol geraniums en andere bloe men hingen. „Ziehier een zetel voor u, miss Hoad-Blean de eere" plaats," zeide Branson, en noodigde Jane met de manieren van een gastheer uit plaats te nemen in een armstoel, be kleed met prachtige brocade. Na een lichte buiging met het hoofd te hebben gemaakt, ging het meisje zitten zonder een woord te hebben gesproken. Haar stilzwijgen had echter onopgemerkt kunnen blijven te midden van het gebabbel der jongste zusjes, -waarin Pamela ook weldra aandeel nam. Zoodra allen waren gezeten, tikte Branson op een zilveren bel, die op een der tafels stond en twee nette dienstboden kwamen uit de villa, met borden, gevuld met boterhammen, sandwiches, fijne theekopjes en een glinsterend, zilveren theeservies in haar hand. „Miss Hoad-Blean," zeide de gastheer, en wendde zich tot Jane, „mogen wij u lastig vallen met het verzoek thee te willen schenken?" Zij trachtte te zeggen „Met genoegen," maar hoewel zij de woorden met hare lippen vormde, kwam er geen geluid over. Zij werd zoo bang voor dien man, dat wanneer zij de klank zijner stem hoorde, als hij haar aansprak, er eene rilling door hare leden ging. Hij was zonder genade. „Ik weet, dat ik daarbij op uwe goedheid speculeer," zeide hij buitengewoon vriendelijk, „maar ik ben een van die lastige menschen, die nooit voldaan zijn. Zoodra ik een gunst heb ge noten, denk ik alweer aan een andere. Geeft gij mij een vinger, dan neem ik de geheele hand!" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2