UERDE KLAS» VARIA. Rechtszaken. BINNENLAND. W e d s t r ij d e l. GEMENGD NIEUWS. BEHOOBENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD TAN Maandag 25 Sept. 1893. lïe 'ehriniz'nnige zaal Omtrent (le duistere zaak-Smit le zen wij ill het Hhld. nog het vol gende, dat door zijn verslaggever on der dagteekening van 21 dezer uit Ede is gemeld De Amsterdamscke spoorreizigers, die zich Donderdagochtend voor den sneltrein van 7 u. 50 m. aan het station Wecsperpoort bevonden, wer den verrast door een ongewone druk te en gedrang bij de wachtkamer derde klasse. De man, die zooveel monden en pennen in beweging brengt, zat daar aan een tafeltje met een rijksveld wachter te praten. Zijn gelaat drukte niet de minste aandoening uit. Dood kalm zat hij daar, onverschillig naar 't scheen, voor de honderden oogen, die op liem gericht waren en hem lang niet vriendelijk aankeken. Hij was zeer zorgvuldig gekleed. Een glanzend nieuwe hooge hoed, licht vest, don kerder jas en broek, alles grijsbruin van kleur. Toen de trein vóórkwam, nam hij plaats met zijne begeleiders, den brig, maj. Lamens en den veldwachter, in een geheel afgeschutten coupé derde klasse. Eerst nu merkte men dat hij geboeid was een overjas, die hij over zijn armen op den schoot had, zoo lang hij zat, had dit tot dusver ver borgen. De geleiders waren mensche- lijk genoeg, zoodra hij was ingestapt, de jaloezie voor het raampje op te trekken, zoodat de man niet langer als een wild dier kon bekeken wor den. In Utrecht liep toch het heele personeel, daar aan het werk, bij el kaar om hem aan te gapen, en in Arnhem, waar men blijkbaar wist, dat hij komen zou, verdrong zich een groote menigte. Een majoor der rijks- veldwacht met twee man wachtte hier den gevangene op en nam met hem en zijn vorig,geleide plaats in een gevangeniswagen. Bij het instap pen lachte hij als gold het een plei- zierrit. Den uitslag der morgenzitting in de Beekstraat te Arnhem seinde ik reeds in hoofdzaak. Het verhoor afge nomen door den rechter-commissaris uit Arnhem, mr. Wittewael, en de officieren van justitie mrs. Nahuijs en Scheltema, terwijl de rechter-commis saris uit Amsterdam, mr. B. Simons, ook de geheele zitting bijwoonde, Het eerst werd de heer Sluis onder vraagd. Hij kon natuurlijk niet meer vertellen dan ik Donderdag reeds meedeelde en werd niet in de tegen woordigheid van den verdachte ge bracht. De drie beambten der Ooster Stoom trammaatschappij werden elk afzon derlijk met De Jong geconfronteerd. Hunne verklaringen komen alle over een zij gelooven wel dat het de man is, dien zij 6 Juli zagen, maar kun nen geen zekerheid geven. Tijdens hun verhoor bleef De Jong even kalm als altijd, gaf op alle vragen eenig antwoord, zeer binnensmonds spre kende met een sterk Engelse-hen klank, zoodat het personeel er wei nig van begreep. ï)e machinist Roelofs, die ook op de locomotief stond, was niet gedag vaard, evenmin als de gast en de eigenaar van hotel „De Wagening- sche Berg", die echter later nog ge hoord zullen worden. Des middags was uiffrouw Wentink aan de beurt, in wier hotel De Jong eenige nachten verblijf moet gehou den 'hebben na zijn vertrek uit Sluis' Hotel. Hare getuigenis schijnt niet recht duidelijk geweest te zijn. Al leen verklaarde zij De Jong reeds een jaar of zes te kennen en vertelde, dat hij haar indertijd had voorgesteld met hem mee naar Amsterdam te gaan. Zij wist niets kwaads van hem. Thans is ook haar bediende opge roepen en zal men uit het nachtre- gister het juiste tijdstip van De Jong's verblijf in haar huis trachten op te maken. Getuige vrouw Berghege, die de „Koude Herberg" bewoont, gelooft zeker dat De Jong dezelfde persoon is die haar den weg vroeg, maar durft er geen eed op te doen. Zekerder getuige is A. Slappendel, gemeenteveldwachter te Renkum, te- lephonisch ontboden. Dinsdag 4 Juli zag .hij, tusschen elf en twaalf, toen hij voorbijkwam, een heer en dame bij de „Koude Herberg" zitten, Een kwartier later, komende van den kant van Ooster beek, zag hij hen niet meer. Hoewel donkerder broek en jas. Den dag herinnerde hij zich zoo precies, om dat hij toen juist traktement had ontvangen, waarvoor hij steeds den eersten Dinsdag van de maand naar Oosterbeek gaat. De twee kellners en de huishoud ster van Hotel-Sluis konden geen nieuw licht brengen in de duistere zaak. De heer A. C. Legeer, eigenaar van het Oranje-hotel te Wageningen, kon alleen [verklaren, dat in de laatste helft van Juni of het begin van Juli, een heer tusschen twaalven en half- drie 's namiddags een biefstuk met uien bij hem at. Die man sprak Hol- landsch met erg Eugelschen tongval en meent get. zich te herinneren ook met hem Fransch. Getuige, die veel in het buitenland verkeerde, zei dadelijk tegen zijne huisgenooten, dat hij dien man meer gezien had, Hij meende in een kellnersvereeniging te Londen. Vrij zeker was hij, dat het dezelfde persoon was, dien hij op de photograph ie zag. Tegen halfvier haalde de adjunct- inspecteur Willemsen ook den broe der van De .Jong met zijn vrouw ter zitting, hoewel zij niet gedagvaard waren. Ook zij konden niet veel nieuws mededeelen. Beiden waren zeer zichtbaar onder den indruk der gebeurtenissen. Tot zoover het verhoor van dien dag. In de stad en hier in de buurt hoorde ik over de zaak nog het vol gende Tusschen 23 en 27 Juni is De Jong met zijn vrouw in Nijmegen gezien, ook wel te Neerbesch. In eerstgenoemde stad kocht hij ook een nieuw pak. De politie is echter overtuigd dat hij zijne vrouw is kwijt geraakt, hoe dan ook, op den 7 Juli tusschen halftien (toen hij Sluis' Hotel verliet) en ;zes uur, den tijd waarop hij een glas melk heeft gedronken bij Croese in de Luterschesteeg. Zijn beweren den vorigen dag met een Rijnboot naar Dusseldorf te zijn ge weest, is gebleken onwaar te zijn omdat, volgens inlichtingen van de Rijnvaartmaatschappij, juist dien dag- tot 15 Juli geen harer booten passa giers heeft meêgenomen. De arnhemsche politie doet inder daad al het mogelijke. Uit het getui genverhoor zal men gezien hebben, dat, overal in den omtrek van Arnhem is rondgevraagd. En dit waren nog maar weinigen van de velen bij wie de ijverige inspecteur Willemsen in lichtingen wist te krijgen, En nóg is hij onvermoeid bezig. Vrijdag werd op zijn verzoek in Ede rondgegaan met de portretten, doch tot nu ook zon der gevolg. Daar men hier overstapt naar Wageningen is het anders niet aannemelijk dat De Jong, die steeds heen en weer trok, ook te Ede is geweest. Intusschen geloof ik, dat nog me nigeen de justitie kan helpen. Van 7 tot 11 Juli was in Arnhem een zan gersfeest, dat zeer veel bezoekers lokte. Misschien hebben eenigen hunner De Jong wel gezien en alle inlichtingen zijn in deze zaak natuurlijk van be lang. Reeds nu verzekerde men mij, dat de verdachte op 11 Juli in gezel schap van eenige zangers is gezien en. dienzelfden nacht te halfeen in ,Musis Sacrum." Wie iets meent te weten, vervoege zich aan het commissariaat van po litie in de Beekstraat te Arnhem, waar De Jong's portret ter herken ning is cratische liederen begonnen te zingen. Eenige studenten ergerden zich daar aan en wilden de zangers dwingen „Oranje boven" te roepen. Een vecht partij ontstond en van weerszijden werden flink klappen ontvangen. Twee der zangers moeste i zich in het Bin nengasthuis laten verbindeneen dei- studenten werd op den Nieuwendijk in eene apotheek de eerste hulp ver leend. (Amsti) Zooals blijkt uit de mede- deeling van den burgemeester, van Rotterdam zijn ook Vrijdag geen nieuwe lijders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwamen ook" niet voor. Elf lijders blijven in behandeling. Te 's-Gravenhage hebben zich Vrijdag wederom 2 gevallen van cho lera voorgedaan, bij een vader en een ;kind in de Westerstraat aldaar. Het kind is naar de barakken overge bracht, terwijl de man wiens toestand bedenkelijk moet zijn, in zijn woning- wordt verpleegd. woorden in 't openbaar en in ge schrifte, waaróm spr. vraagt veroor deeling tot eene boete van 250. Mej. Riegen, directrice van het kinderziekenhuis Mary",te Apeldoorn heeft zich bij hare Donderdag ter rolle der rechtbank te Zutfen.door haren procureur genomen conclusie gerefe reerd aan het oordeel der rechtbank,ten opzichte van het door de gedaagde in vrijwaring aangevoerde, ook wat betreft het verzoek om mevrouw de weduwe Bulkley in onder vrij waring- te mogen oproepen. De rechtbank bepaalde het vonnis op 19 Oct. Het ontwerp-adres vanAnt- woord der Tweede Kamer op de Troon rede luidt aldus: De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal waardeert het hoogelijk Uwe Majesteit wederom in het midden der Volksvertegenwoordiging te heb ben mogen zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin. Wij verheugen ons, dat de mede- deelingen omtrent den algemeenen toestand des lands, die wij van Uwe Majesteit mochten ontvangen, in me nig opzicht bevredigend konden zijn. Aan den hoogst gewichtigen arbeid, die ons gedurende dit zittingjaar wacht en waaronder de verdere behandeling en afdeeling der wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten eene eerste plaats inneemt, zullen wij onze beste krachten wijden. Erkentelijk voor het vertrouwen waarmede Uwe Majesteit opnieuw een beroep doet op onzen ijver en toewijding hopen wij Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, zal strekken tot blijvend welzijn van In ons vorig nummer deelden wij de dagvaarding mee, waarin G. van Deth beschuldigd wordt van belee- diging. De rechtbank te Amsterdam, waarvo or deze zaak Vrijdag werd behandeld, was gevormd door de heeren mrs. Pareauy, vice-voorz.K. van Imhoff en Deking- Dura, rechtersBn. d'Ivoy, openbaar ministerie en v. Lindal Jacobs substi tuutgriffier. Als getuigen in deze zaak waren gedagvaard de heeren J. van 't-Linden- hout, directeur van de weesinrichting te Neerbosch; J. Hoekstra, directeur der drukkerij „Excelsior"; B. van der Land en F. W. Egeling, boekhande laars. De heer mr. J. P. Korthals Altes deelt mede dat hij zich in deze zaak civiele partij stelt voor den heer van 't Lindenhout, domicilie kiezende ten zijnen kantore aan de Keizergracht. Bekl. antwoordt op de desbetreffende vragen dat hij oud is 53 jaar, van beroep makelaar, wonende te Am sterdam. Hij zegt de gewraakte woorden te hebben gebezigd; het doel was de feiten neer te schrijven zooals zij waren, niet den persoon Van 't Linden- hout te beleedigen, doch de in de brochure genoemde feiten door de be doelde woorden nader te qualificeeren hij wist niet dat dit bij de wet ver boden was. Spr. zegt, ofschoon hij te bed lag, volkomen normaal te zijn geweest; hij was zwak toen hij die brochure grootendeels op zijn bed schreef, doch zijn geest was volkomen normaal. Had hij geweten dat het neerschrijven van dergelijke scheld woorden bij de wet verboden was, dan zou hij ze in zijne brochure niet gebezigd hebben. De brochure was, naar hij meent, verschenen op 2 Juli jl. Als eerste getuige treedt voor de heer J. van 't Lindenhout, 50 jaar, directeur-penningmeester der stichting Neerbosch, woonachtig te Hees bij Nijmegen. Toen get. de aanklacht indiende was hij sedert een maand met den inhoud der brochure bekend. De verdediger van beklaagde, mr. D. Simons, vraagt of getuige kent het reglement voor opgave van ouderlooze weezen en de circulaire omtrent de inrichting verspreid, die get. worden getoond. Hij vraagt door wie get. is aange steld en of hij, als zoodanig, salaris geniet. Get. zegt geen vast salaris te ge nieten en de Weesinrichting zelf te hebben opgericht. De tweede get. is Jacob Hoekstra, directeur der drukkerij ExcelsiorHij legt onder protest den eed af, en ver klaart de brochure gedrukt en zich ook bezig te hebben gehouden met de verzending aan verschillende boek handelaren. Getuigen B. van der Land en F. W. Egeling verklaren de bekende brochure te hebben verkocht. Laatstgenoemde had ze niet van den uitgever Hoekstra gekregen, doch ze van bekl. ontvangen, waar hij ze had laten halen. Op een vraag van het O. M., welke bedoeling bekl. met de gewaakte Zondag 24 Sept. a. s., des middags te 21 uur, zal Op den Amstel (bij Amsterdam) de internationale roei- wedstrijd worden gehouden om het kampioenschap van Nederland, voor liefhebbers in single sculling out riggers. Deze wedstrijd, waarvan de regeling is opgedragen aan een comité, be staande uit de heeren W. H. Blaauw, Ph. Witzenrath en C. F. Anspach, belooft zeer belangwekkend te zullen worden, daar o. a. is ingeschreven de beroemde Fransche skiffeur H. Jansen, van de Sociêté ncmtique cle la Marne, te Parijs; behalve dezen amateur-roeier zijn nog inschreven de hh. Old Boy. van De Hoop, P. D. Alta, van De Amstelen Fisscher, van Neptunus. De wedstrijd wordt gehouden boord aan boord, zonder draaiboei, de lengte der baan is ongeveer 2000 meter. De prijs bestaat in een zilveren bo kaal, ter waarde van ƒ1200, en eene sjerp, die beiden ieder jaar opnieuw verdedigd moeten worden. Telken jare ontvangt de winner eene gouden herinneringsmedaille, die zijn eigen dom blijft. Praktisch. Johan, zei de vrouw des huizes tot den nieuwen oppasser die telkens haar deed opschrikken' doordat hij als 'n bom het vertrek binnenviel, wanneer je de kamer inkomt, moet je eerst kloppen en wachten, tot er „binnen" geroepen wordt. Als mijnheer en mevrouw 's mid dags aan tafel zitten, steekt Johan het nu juist niet schrandere hoofd door de kier van de deur, trekt zich haastig wier terug, sluit de deur, en klopt aan. Mevrouw roept verbaasd„Binnen!" Heb je mij niet verstaan? vroeg zij. Je zoudt eerst aankloppen en dan wachten tot er „binnen" geroe pen wordt; in plaats daarvan kijkje eerst om den hoek van de deur Wat moet dat? Wel, ik moet toch eerst weten, of er iemand in de kamer is, die „binnen" roepen kan! Een verlengstukje Kastelein (in de keuken roepende) Gauw, nog een emmer water bij de soep: de diligence heeft een bijwagen 43sts Mekuitvaering in den a-ut te geven door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 24 September des namjddags van 2%4 uur. PROGRAMMA. In Derbyshire zij n de voor uitzichten dat de mijnwerkers den arbeid tegen het oude loon zullen hervatten, weer minder gunstig dan eenige dagen geleden, daar de werk lieden van verscheiden mijnen die eerst beloofd hadden op deze voor waarden in te gaan, nu weer zijn teruggekomen op hun besluit. In een tinmijn te Dalcoath in Cornwall zijn, ten gevolge van het instorten van een gang, acht werk lieden levend begraven. Het oprui men van de aardmassa zal zooveel tijd kosten, dat er weinig hoop be staat de ongelukkigen nog bijtijds te kuenen redden. In de zuid-el ij ke.staten van Noord-Amerika wonen een groot aantal rijke negers, allen gewezen slaven, wien het na hunne vrijlating goed is gegaan. Velen van hen hebben hun opvoeding te Parijs genoten. Korten tijd geleden stierf een neger, een kleermaker, die 1,000,000 na liet-. De rijkste neger van Lousiana bezit 500,000 en een der fraaiste boekerijen der Fransche, Spaansche en Italiaansche classieken, die in de Vereenigde Staten te vinden zijn. In Arkansas leven 6 gewezen slaven, die nu 50,000—$ 250,000 „waard" zijn. Over het gebrek aan pas munt in Italië, schrijft een part. corresp. het volgende: De muntcrisis is eene reden, waar om talrijke reizigers zich dit jaar niet aan Italië willen wagen. De couran ten hebben reeds menige mededeeling gedaan over de ongelooflijke schaarsch te aan klein geld die thans in Italië bestaat. Ik kan alleen beoordeelen, wat ik in Opper-Italië gezien, maar het overtreft al hetgeen ik voorheen vernomen had. Zonder overdrijving mag men beweren, dat zilvergeld zoo goed als verdwenen is uit dén om loop. Te Como kocht ik eene photo- graphie voor één lire, gaf een munt biljet van vijf lires in betaling, en ontving vier lires terugin koper stukken van tien centesimi in rollen opgemaakt Van iets nog zonderlinger was ik getuige te Menaggio. Een toerist ging in een koffiehuis zitten en bestelde een glas bier. Het werd hem gebracht, maar niet afgegeven. Ik bespeurde ;eheirnzinnige samenspraak tus- 1. Don Ramiro Marsch. 2. Ouverture si j'etais Roi. 3. Neue Anna Polka. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra la Fille du Regiment 5. Ouverture, Le Cheval de Bronze Auber. 6. La Vaque, Valse*. Métra. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Le TrouvèreVerdi. Steffens Adam. Strauss. Donizetti. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 26 September 1893, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie No. 2. Fr. Kiel. 2. Fuge (As mol). Joh. Brahms. 3. Toonstuk. Niels W. Gade 4. Canzonetta Rheinberger. 5. Abendemplindung (Aria)Mozart. u-isssuriii! lier Kal iierv. kerken. TE HAARLEM op ZONDAG 23 Sep. 1893. Gumt.Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. 's Avonds 6 ore, C. Barneveld. pred. te Zaad-oort. tfientoo Kerk. Voorm, 10 ure, Hoog. JmrKtrk Voorn. 10 ure. L. J. ölansou Hcnkeman9. pred te Uguacker. Woensdagavond 8 ure Veeu. baks<*ts*ser Kerk. (Voor de Ki udere u.) Voorm. 10 ure, Swaan. Mfflite Hrallonne. Dix beures, Debry. C'ritteiijk Gtr «formeer de Qtemeent* (•iedrMple Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, dr. H. Baviuck, Hoogleeraar te Kampeu. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Bijbellezing. Klei-. Heiligand. Voorin. 10 ure, 's av. 5^ are, Preekleren. Luther ten K»rk, Voorm. 10 uro, Poolman. Kerk der Vereenu/dt Dooptgezindm Voorm. 10 ure, De Vries. Hentintrrunciche Kerk. Voorm, 10 ure, P. Heeiiug, pred, van 's-Gravenhage. Kerk der tiroedergemeeute. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, 'sav. 6 ure, Langhout. 0eene 00r woorden bad, deelt hij mede, dat hijschenden knecht en den reiziger, waar- slechts de feiten wilde mededeelen; hij bad niet de bedoeling te belee digen. Het O. M., tot zijn requisitoir ko mende, wijst er op dat bekl. den get. Van 't Lindenhout heeft beleedigd in brochure. Bewezen moet dus worden of bekl. het opzet had te beleedigen en hoe de beleediging geschiedde. De beleediging geschiedde schrifte- na deze opstond en heenging zonder het bestelde gebruikt te hebben. Deze comedie prikkelde mijne nieuwsgie righeid en ik ging den „jan" onder vragen wat zij te beduiden had. „Ja, ziet u", zeide hij, „die heer had geen klein geld bij zich en mijn patroon heeft order gegeven, dat ik ververschingen slechts d&n afgeven mag, wanneer men gepast geld mee lij k in eene brochure, dit is bewezen,1 gebracht heeft, maar anders niet. We kunnen niet wisselen." Overal in Opper-Italië nam ik den- I ons dierbaar vaderland. rest dus het bewijs of het de bedoe- Toen Donderdagavond de ling was te beleedigen. hij naar Renkum reed, haalde hij hencompagnie van het 7e regiment, diej Wel zegt bekl. dat hij feiten wilde zelfden geldnood waar. De last er van niet in, zoodat zij alleen het bosch, te 's Hage het |nieuwe vaandel had aantoonen, doch dat is hier de zaak en de verdrietelijkheden der douanen kunnen zijn ingegaan bezijden den in ontvangst genomen, te Amsterdam niet; wil men feiten aantoonen dan zijn, naar het mij toeschijnt, evenzeer weg. Hij twijfelde volstrekt niet of over het Damrak getrokken was, ble- behoeft men daarvoor nog geen he- reden waarom toeristen tegenwoordig de man was De Jong. Zijne kleeding ven daar eenige personen uit de toe- leedigende woorden te bezigen. Er is de Italiaansche meren links laten was toenhooge hoed, licht vest en schouwers achter, die sociaal-demo- feitelijk sprake van beleedigende liggen als vrees voor de cholera. Gedord. Herv. Kerk. Wenneforoek. Voorm. 10 uie, Gertli van Wijk Jr., 0everw(|k, Voorm. 10 ure. Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Kvang. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Goulag. Doovsyezinde Kerk. Voorm. 10 uio, J. Sepp. i^9oeaueill<tAAfi. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2)£ ure, H, H. Barger. üaeeflgastede. Voorm. 10 ure, J. Kuylmau. JHil iego bhi. Voorm. 9J£ ure, M. Buchli Eest. iaoutr()k en Polanen. Voorm. 10 ure, JL). Bax, pred. te Haarlemmermeer. Sfcnipoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. ^pAarnéam, Voorm. 10 ure, T. Hoog. felsen. Voorm. 9% ure, Knottenbelt. prad. te Haarlem. Xiandvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Nam. 2% ure, goen dienst.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 10