Een gevaarlijke Weddingschap. REHOORENDE BIJ U A ftL KM'8 DAQBLjU' VAN Maandag 25 Sept. 1B93. 1 welbekend geval. De dokter consta- snijkamer laten liggen en beeft het Nooit kreeg hij zijn verstand terug en met dien last nog loopen kon. De- teerde, dat de verandering van hou- nu bepaald nog noodig. Geef ons de beide jongelieden, die van deze zelfde persoon had gewed, dat hij ding werd veroorzaakt door samen- even den sleutel, dan zullen wij het ramp de ongelukkige oorzaak waren, het eenige oogenblikken vol, toen hij trekking van de spieren, teweeg halen/' hebben dat in hun gansche leven diep vier zakken dragen zou en inderdaad gebracht door eene temperatuursver- ,,'t Is niet gepermitteerd, dat weten betreurd, andering in de kamer.Het phosphorus- de heeren wel. Ik heb last" hier achtige schijnsel was natuurlijk een hield hij op, terwijl hem een geld- gevolg «van ontbinding in de ooghol- stuk in de hand werd geduwd „ik -ten." wil zeggen, het is zeer ongewoon, ..Zoo waarlijk !"zeide Wilson. „Maar maar gaat dan uw gang maar. Geef Naar het engelsch van Em-ilie Dyson. hield hij het plotseling onder dien verpletterenden last van (636 K. Cr. ineenzakte. Men moet niet denken, datsjouwers altijd mannen van een hooge gestalte BINNENLAND. H. M. de Koningin-regen- en met een breede borst zijn! Men „Wees niet dwaas, Wilson. Je weet, ^oe verklaart men dat klappertan- mij vooral den sleutel terug. Wilt u tes ontving Vrijdagmiddag te 12 ure heeft er van middelmatige grootte dat je een zenuwachtig temperament c"[eil?« een licht mee hebben?" de commissie uit de Eerste Kamer gezien, die bewijs gaven van een hebt!" ,.Op dat punt had dokter Greena- „Neen dank je," was het antwoord, der Statën-Generaal, belast met de lichaamskracht, welke soms even „Misschien wel, maar er is niets bi- cre,s deze theorie: door de sectie werden „We hebben wel lucifers." aanbieding van het adres van ant- groot was als die van den sterksten zonder akeligs in wat Edwards mij lichamen geladen met positief en „Op mijn woord, Edwards," zei een woord op de troonrede. hercules. Re Parijs was een lastdrager, heeft uitgedaagd om te doen. de vloer met negatief dierlijk magne- hunner terwijl zij cloor den langen Aan de deputatie werd hetgebrui- die een onbetwisten naam genoot, de „kleine" Jozef, die 1.40 M. lang was; zijn kracht en zijnstoutmoedig- heid waren tot een spreekwoord ge- hij was nog slechts sedert een jaar raakte, ontstond een volkomen stroom, we dachten." j De Koningin-Regentesver- worden; hij droeg gemakkelijk twee aan de studie bezig. Zooals zijn vriend positieve en negatieve electriciteit „We zullen zien," antwoordde Ed-j eenigde Donderdag den minister van zakken meel op zijn rug en wanneer terecht had opgemerkt, was hij van neutraliseerden elkaar en het gevolg wards, „l^et lijkt nu heel gemakke-Oorlog, de commandeerende opper- een van zijn makkers een last te nature zeer gevoelig en zenuwachtig. was een hoorbaar trillen van het on- lijk, maar om daar in die donkere en hoofdofficieren die de Donderdag zwaar vond, dan was de „kleine" De eerste operatiën die hij bijwoonde, Eerste kaakbeen." kamer te staan en een spijker in tegehouden parade bijwoonden, alle Jozef gewoon den man te vernederen, hadden hem hevig geschokt en hoe- 5,Merkwaardig. En is het geval slaan in zoo'n omgeving, brr. ik j regimentscommandanten en het door er zich mee te belasten. Hij wel hij de neiging om flauw te vallen yermeld?" vroeg de lichtgeloovige zou het voor geen duizend gulden j dienstdoend militair huis aan een verklaarde, dat zijn kracht zoo ont- nu een zittende houding hadden aan genomen, dat sommigen klapper tanden en dat alle oogen schitterden met een phosphorachtiged gloed." „O ja," zei Harrison, „dat is een te gaan als men niet moet. 't Is waar lijk bijna twaalf uur." „Ja, Williams, het is een zeer on gewoon uur om hier te komen, maar meneer Wilson heeft een boek in de Esn en ander over Spanje. VALENCIA, 19 Sept. 1S93. Waarde Vriend. - Men klaagt in Nederland over de groote sommen, die jaarlijks in de schatkist moeten worden gestort en het is zeker, dat de belasting hoe langer zoo hooger wordt. Maar in ieder geval weet of kan men althans weten dat het besteed wordt zooals het behoort. De rekening en verant woording geeft verslag tot in de kleinste onderdeelen en de Reken kamer, dat weet ieder die er wel eens mee te maken heeft gehad, past op de kleintjes en zal evenmin een mug als een kemel door het oog van de naald laten gaan. Hier in Spanje gaat dat anders en waarlijk: niet beter. Beschouwen we bijvoorbeeld de posterijen. De Minister vraagt (laat ons een cijfer noemen) aan de Kamer 20 millioen pesetas voor de posterijen. De kamer verleent dat krediet. Nu laat de Minister den op hem volgenden hoogsten ambte naar komen en vraagt dezen, voor hoeveel hij de posterijen het volgend jaar aanneemt. Deze hoofdambtenaar zet zich tot rekenen en verklaart, dat had weten te bekampen, was de yyüson. doen. En denk eens wanneer, operatiekamer hem toch nog een plek ^T)at kon ik niet met zekerheid „Houd den mondriep Wilson, gebleven, waarin hij niet dan met zeggen, maar als het zoo is zult ge „het is niet eerlijk, mij zoo op te tegenzin den voet zette. het zoo vinden in het Geneeskundig schroeven Bovendien was Wilson geneigd tot jaarboek van vijf jaar geleden." Zij stonden nu voor de deur van bijgeloovigheid en somberheid. Hij Wilson maakte een aanteekeningin de snijkamer, die spoedig ontsloten hield van het genot dat bijna gelijk- zjjn zakboekje en het gesprek kwam was. Edwards haalde nu een hamei- staat met pijn, hetwelk men onder- wepira 0p het onderwerp: moed en en een gemerkten spijker voor den dag vindt bij het lezen van geheimzinnige tegenwoordigheid van geest bij het en gaf dien aan Wilson, die met een gel< of Nature bracht hij vele zijner vrije tigheid bespot. eenige minuten, doch hoorden niets uurtjes door. I „Ik wed om een rijksdaalder, Wil- door de dikke eikenhouten deur Zijne medestudenten hadden deze S0Ilj« zeide hij, „dat je den moed niet1 heen. Wilson verscheen nog altijd zwakheid in hem ontdekt en dreven kebt om te middernacht zonder lichtniet en Edwards merkte dan ook op, er vaak den spot mee. Soms vertelden snij kamer in te gaan, naar je tafeldat het wel lang duurde, zij hem ijselijke dingen in verband loopen en daar een gemerkten spij- j „Ja," zei de ander, „en ik zal blij met het vak van geneesheer, voor j-ei. jn te slaan." wezen als het goed afloopt. Ik heb welker waarheid zij allen wilden in-?De weddenschap is aangenomen," er al spijt van, dat ik er aan heb staan, ofschoon al deze verhalen slechts antwoordde Wilson dadelijk. „Ik zal je de vruchten waren van de fantasie bewijzen, dat ik niet zulk een zwakke- der spotvogels. Wilson kon niet na- ^ng ben als jelui allen schijnt te gaan in hoeverre hij deze vertellingen denken gelooven moest en daar zij werdenToen de anderen waren heengegaan, voorgedragen met groot vertoon van kwam een ware vriend naar hem allerlei kleine bizonderheden was detoe en trachtte, zooals wij bij den zwakhoofdige jonge man zeer geneigd,1 aanvang van dit verhaal zagen, hem ze alle voor goede munt aan te nemen, i te bewegen van deze dwaze wedding- Op zekeren dag, nadat de studentenÖChap af te zien. Wilson evenwel had de snijkamer hadden verlaten en zich vee[ wilskracht in sommige gevallen gereed maakten om naar huis te gaan, j en volhardde bij zijn plan, daar hij bleven enkelen bij de deur even; bet denkbeeld niet kon verdragen praten. Wilson behoorde daarbij. Ivoor een weekeling te worden gehou- „Zeg Harrison," zei er een tot den- ben. gene die naast hem stond, „ik vertel i Dien avond gingen eenige minuten daar juist aan Wilson dat merk-Voor twaalven drie studenten de poort waardige geval van den ouden dokter van bet hospitaal binnen. Het was inde Greenacres. Herinner je het je niet? maand November en een koude, scher- Op een avond ging hij zonder lichtpe wind deed de jongelieden rillen, de snijkamer binnen en zag daar tot De portier kwam uit zijn hokje, zijnen ontzetting dat al de lichamen zjjne banden wrijvend. „Wel heeren," die eerst op tafels hadden gelegen, I zeide hij, „dit is slecht weer om uit Om je de waarheid te zeggen, hoop ik uit den grond van mijn hart, dat ik de weddingschap zal verliezen." Zij wachtten nog een poosje en toen zonder afspraak, uit een gelijktijdige opwelling, wierpen zij de deur open en riepen naar binnen. „Ben je klaar, Wilson?" Het eenige antwoord zij ontvingen was een zonderling gestamel en toen zij een lucifer afstreken, zagen zij tot hunne ontzetting, Wilson naast zijn tafel staan. Uit zijne oogen sprak de waanzin. Hem naderende ontdekten zij, dat de arme jongen in de duisternis met den spijker een zijner jaspanden op de tafel had vastgenageld. Toen hij nu wilde heengaan en niet kon moest hij zich hebben verbeeld, dat een ge heimzinnige hand hem terughield. Zonder een oogenblik te dralen riepen de jongelieden den arts die de wacht in het hospitaal had. Alle po gingen werden gedaan om Wilson aan het verstand te brengen wat er eigen lijk gebeurd was, maar alles vergeefs. diner ten hove, waaraan koningin wikkeld was, tengevolge van regel- Wilhelmina geen deelnam. matige, langen tijd volgehouden oefe- De Koningin-Regentes heeft tot ningen. hare gasten den volgenden toast ge- i Een schrijver, die een heel boek richt„Mijne heerenop dezen voor heeft gewijd aan „wondermenschen", ons leger zoo heuglijken dag acht ikdeelt de meening van zekeren dokter het een voorrecht, mede namens de Désaguliers mee, die verzekerde, dat Koningin, van geheeler harte heteen sterke man, die zich voortdurend welzijn te drinken van het Neder-oefent, zijn spierkracht kan verdub- landsche leger." beien, ja verdrievoudigen. Een be- De minister van Oorlog heeft op roemde Engelsche clown, Thomas i dezen heildronk in hoofdzaak aldusj Topham, verklaarde, dat hij in minder geantwoordt: „Ik verzoek Uwer Ma-1 dan een jaar, tengevolge van gym- jesteit de hooge eer te mogen heb-j nastieklessen, zijn kracht had kunnen ben, namens het leger de gezondheid vermeerderen in een verhouding, die in te stellen van Hare Majesteit dehem zelf verbaasde. „Ik heb zelf ge- Koningin en Hare Majesteit de Ko- zien," zegt dr. Désaguliers, „dat hij ningin-Regentes. Leve de Koninginmet zijn handen een blok steen van Leve de Koningin-Regentes ongeveer 4Ö0 K. G. optilde. De genoodigden bezegelden die j Het gebeurt soms, dat de lichaams woorden met hoera's en de muziekkracht om zoo te zeggen, plaatselijk der kon. kapel deed toen de volks-1 is. Men heeft b.v. personen gezien, liederen hooren. Iwier kaken zeer ontwikkeld waren. Om kwart over achten was het Bucholtz, het kanonnenmensch bijge- diner afgeloopen. inaamd, lichtte, wanneer hij op een Op Dinsdag voormiddag trapéze zat, zijn met tanden een kanon 11 uren zal de Tweede Kamer beraad- op, dat bijna 100 K.G. woog. Anderen slagen over het ontwerp-adres in ant woord op de Troonrede. Na afloop voortzetting van het sectieonderzoek van de amendementen op de kieswet, en vervolgens in open bare zitting beraadslaging over eenige ontwerpen, waaronder dat tot ont eigening voor den verbindingsweg dei- spoorwegen te Rotterdam, dat tot normaliseering van den Nieuwen Maasmond vóór Rotterdam, en de suikerwet. sKj'iva.u*. Sjouwerlieden dragen gemakkelijk op hun schouders een zak meel van 160 K. G. Het is gebeurd, dat iemand, ten gevolge van een weddingschap, met drie zakken meel werd beladen en hebben bijna al hun kracht in de hand of in de vingers. In dit opzicht de buitengewone kracht van een actrice van de Comédie frangaise, mad. Gauthier bekendze rolde tus- schen haar vingers een zilveren bord en maakte er een beker van. Een slach ter uit een klein dorpje van het depar tement Cantal legde zijn handen op de schouders van een kermishercules en deed den man flauw vallen dooi de drukkingen, die hij uitoefende. Misschien mogen we ook de Japan- sche tandentrekkers wel vermelden, die een wonderbaarlijke kracht in de vingers hebben. „Heel voorzichtig", zegt een reiziger, „pakt een Japansche tandentrekker een of meer kiezen tusschen duim en vinger en trekt ze er op zijn gemak uit." maar heelemaal voor plezier brengt stand te brengen, dat candidaat A iemand toch geen brieven rond. Er I of B zoo'n allervoortreffelijkst lid van moet dus iets op worden gevonden j de volksvertegenwoordiging wezen zou en, wie niet sterk is moet slim en menigeen spandeert zonder blik- wezen, cle belanghebbenden hebben ken of blozen een som van 50.000 pese- er werkelijk iets op gevonden. De j tas voor zijne verkiezing. Dat zijn van brievenbestellers heften doodbedaarddie publieke geheimen en iedereen van ieder die een brief ontvangtschijnt dat heel gewoon en natuur- daarvoor eene belasting van vijf een-lijk te vinden, 's Lands wijs, 'sland times (2% cent) per brief. eer, zegt het spreekwoord, maar de „Maar_ als men dat nu eens niet eer in deze manier van handelen is geven wil?" 'naar mij dunkt wel wat ver te zoeken. „Wel, dan krijgt men den brief j Er circuleert dus nog al eens wat eenvoudig niet en als het geen van geld, maar die daar beter van worden buiten blijkbaar onbelangrijk epistel; wil, passé op dat het geen valsch is, geeft men gewoonlijk den eigen- geld is, hetwelk men hem in de machtig geheven tax maar. De men- handen stopt, 't Is merkwaardig, schen moeten toch ook leven! {hoeveel nagemaakt zilvergeld en voor- Dat is nu goed en wel, zal iemand al bankpapier er in omloop is en nog zeggen, maar als nu zoo'n hoofdamb-1 niet lang geleden heeft dit valsche tenaar voor het rollen van de zaak geld een slachtoffer gemaakt, wiens eens meer geld vraagt, dan zijn on- droevige geschiedenis tevens een ze- middellijke chef er van diens superi- deles heeten mag. eur voor krijgt? Wat dan? Een koopman zendt op zekeren dag Niets eenvoudiger dan datin dat zijn bediende naar cle stad, om aan geval js hij ongeschikt en krijgt last een bepaalde Bank een wissel van om zijne berekening beter te maken 50.000 pesetas te incasseeren. Het en kan of- wil hij dat niet doen, dan jongemensch komt er aan het loket gaat hij wat men zoo schilderachtig en wordt geholpen door een schijn- noemt„de pijp uit." Het de pijp baar half suftenden, ouden man, die uitgaan is trouwens bij de arnbtena- hem vraagt hoe hij het geld wenscht ren in geheel Spanje een welbekende te hebben. „In biljetten van 1000pe- beweging. Evenals in alle landen setas," zegt het jonge mensch en na hij het voor 18% millioen wel zal heeft men er een royalistische stroo- eenig talmen en hem en weer loo- klaarspelen. Goea, dat wordt hemming en de daartegenovergestelde pen laat de oude hem binnen komen gegund en de Minister is anderhalf republikeinsche richting. Wanneer nu en maakt zich gereed den bediende millioen pesetas rijker. Nu gaat de een district dat vroeger een royalist in een klein kamertje, waar niemand hoofdambtenaar die ook graag wat j afvaardigde, op een gegeven oogen- buiten hen aanwezig is, uit te beta- verdienen wil (een mensch is zoo niet!) blik een republikein tot zijn verte- len." T>ooT genwoordig kiest, dan worden alle „Een," zegt hij en legt een biljet ambtenaren in dat district afgezet en van 2000 pesetas neer. De bediende vervangen door republikeinsch ge- wil hem opmerkzaam maken, dat hij zincle personen. De ontslagenen moe- heeft gevraagd om biljetten van 1000 ten maar zien dat ze zich redden en maar daar het er feitelijk weinig velen hunner hopen maar op den toe doet, zegt hij er maar niets van val van den republikeinschen cancli- en laat den man verder tellen, steeds daat en de herkiezing van den roy- in biljetten van 2000 pesetas. Allengs neden door. Overal blijft wat hangen, j list. daar dit hun weder een positie komt hij tot twintig, een en twintig, de groote sommen aan de hoogste verschaft. twee en twintig, drie en twintig, vier takken van den stam en zoo vervol- j Daar er uit de Staatsruif zooals ik en twintig, vijf en twintig nu gens aan eiken tak wat minder totdat hierboven beskhreef, nog wel wat te is het bedrag er dat hij hebben moet er voor de onderste twijgjes nietshalen is en die het dichts bij het maar de oude telt doorzes en twin- overschiet. Zonder beeldspraakwan- j vuur zit, zich het eerst warmt, is" tig, zeven en twintig, acht en twin- neer het er op aankomt de brieven-men er lang niet afkeerig van, een tig en negen en twintig op bestellers te betalen, zijn de duiten op.zetel in cle Kamer te bemachtigen, slaperigen toon. Dat gaat toch niet aanbrievenbe- Sommen worden besteed, om de kie- De bediende krijgt plotseling een stellers zijn wel niet veeleischend, zers toch maar vooral aan het ver- aanvechting van den geldduivel, die naar zijn hoogsten onderhebbende en doet hein dezelfde vraag. Deze rekent op zijn beurt, knijpt Kier wat en daar wat en stelt zich ten slotte tevreden met achttien milloen. Zijn chef steekt een half millioen pesetas in den zak. Zoo gaat dat van boven tot be- hem toefluistert: De oude suffer ver gist zich: hij denkt biljetten van 1000 te geven en geeft van 2000. Als ge hem rustig laat doorgaan, zal hij tot vijftig tellen en clan steekt ge de 50000 pesetas die te veel zijn in uw eigen zak. Een mooi buitenkansje!" En de ongelukkige luistert naar de vervlokkende stem. Hij laat den oude tellen: „veertig, een en veertig, twee en veertig.". totdat hij bij 50 op houdt en zegt: „ziezoo daar ligt het geld, teeken nu dit ontvangst bewijs maar aven!" Met een nauwelijks bedwongen beven strijkt de oneerlijke bediende de vijftig biljetten op, bevreesd dat de de oude man op het laatste oogenblik zijn vergissing nog bemer ken zal. Maar deze ziet niets en geeft hem een pen, om het regu te teekenen. „Ontvangen van de. Bank desom van 50000 pesetas in biljetten van duizend," alzoo luiclt cle kwijting en de bediende teekent het, bijna zonder het te lezen en maakt dat hij weg komt met zijn oneerlijk verkregen geld. Bij zijn patroon terugkeerende geeft hij dezen 25 van de biljetten en houdt de overige 25 in den zak. Ter wijl de patroon ze bekijkt, roept hij opeens verschrikt uit: „Die biljetten zijn valsch!" Met een vergrootglas worden de biljetten bekeken en ver geleken met een ander: het is maar al te waar, de biljetten zijn handig nagemaakt. De volgende trein brengt patroon en bediende naar de stad, om te trachten de valsche biljetten alsnog voor echte geruild te krijgen. Een angstig voorgevoel bekroop den jon gen man en weldra bleek, dat terwijl hij een ander meende te bedriegen, hij er zelf ingeloopen was. De oude man, die nu volstrekt niet suf meer was, wierp verontwaardigd de be schuldiging van zich af en liet ten bewijze van zijn goede trouw het regu zien, dat de bediende geteekend had en waarin hij erkende 50 biljet ten van 1000 pesetas te hebben ont vangen. De rest laat zich raden. De bedien de werd verdacht, de echte biljetten van 1000 pesetas verduisterd en daar voor valsche van 2000 gegeven te hebben. Het vermoeden werd er niet minder op, toen men hem fouilleerde en nog 25 valsche biljetten in zijn zak vond. Weldra mocht hij in de gevange nis over het gebeurde nadenken. In zijn wanhoop en gevoelende clat niets hem van een strenge straf Icon redden, sloeg de ongelukkige cle hand aan eigen leven. Korten tijd na hein stierf ook cle oude kassier en opzijn sterfbed vertelde deze, hoe hij, spe- culeerende op cle mogelijke oneerlijk heid van den jongen man, hem cle 50 valsche biljetten gegeven en zelf 25 echte in den zak gestoken had. Had de jonge man aan de verzoeking weerstand geboden, dan had het be drog niet kunnen worden gepleegd. Een dramatische geschiedenis, vindt ge niet? Als ge ooit in Spanje komt, wees dan voorzichtig met het aanne men van bankpapier. Tot slot nog clitValencia ligt aan de rivier de Turia,die meestal zoo droog is, dat men er met het grootste gemak in wandelen kan en clat ook rijtui gen en karren er door kunnen trek ken, omdat er maar twee zeer smalle en ondiepe, stroompjes in vloeien. Maar als deze stroompjes eens zwel len (en dat gebeurt eens om de tien of twintig jaar) dan is een alles ver nielende overstrooming er het nood lottige gevolg van. Een eigenlijke gezeten middelstand, zooals die in Nederland bestaat, is hier bijna niet. De maatschappelijke toestand doet meer denken aan dien van Engeland, waar ook maar twee klassen zijn, de rijken en cle armen, 't Is hier evenwel nog meer gepro nonceerd dan daar. Hiermee heb ik u nu een en ander verteld over dit eigenaardige land. Vindt ge het niet genoeg, dan schrijf ik u wellicht later nog eens wat meer. En vindt ge het te veel ja, dan kan ik alleen verschooning vragen, dat ik u door mijn geschrijf heb ver veeld. Dan, ik beloof het plechtig, zal ik het nooit weer doen. Wees vriendelijk gegroet door uwen X.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 6