NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. II 1I1I1, lie Jaargang. Dinsdag 26 September 1893. No. 3139. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIN STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. vail 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem25 Sept. 1893. Burgemeester en Wethouders prae- adviseeren over het adres om scha devergoeding van de Sociëteit „de Kroon" voorafgegaan door eene insi nuatie tot den Burgemeester, wegens dezelfde zaak. B. en W. hebben hierover ingewon nen het advies van de rechtskundige Commissie en dit ter inzage voor de Leden gelegd. B. en W. stellen nn voor, de insi nuatie voor kennisgeving aan te ne men en in antwoord op het adres te berichten, dat geen termen zijn ge vonden om in het daarbij gedaan verzoek te treden. Neemt de Raad dit voorstel aan, dat waarschijnlijk schijnt te wezen, dan zal der Sociëteit „de Kroon", zoo zij in de zaak niet wil berusten, niets overblijven dan de Gemeente Haar lem een proces aan te doen. Woensdag zal de Raad de zaak be handelen. De rekening der gemeente Hille- gom over 1892 is thans vastgesteld, in ontvang op ƒ28420.09 en in uit gaaf op /26483.90!4 batig saldo dus ƒ1936.1854 Te Spaarndam is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer W. H. Scholtz met 22 van de 39 uitge brachte stemmen. B. en W. stellen voor, een strookje gronds aan te koopen van R. Slot, gelegen Zijlweg hoek Pieterkiestraat, tot verbreeding van den weg; even wel tot lageren prijs dan de som van ƒ15,die door den eigenaar wordt gevraagd. Voorgesteld wordt door B. enW. de overeenkomst met het gesticht van „St. Johannes de Deo" inzake de plaatsing der ckolerabarak in den tuin bij dat gesticht, weer voor een jaar te verlengen. ifAan mej. M. K. Rij kens, onderwij zeres aan school B. alhier is met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als zoodanig. Door den heer J. H. Krelage alhier, is aan den raad dezer gemeente een adres gericht met het verzoek hem in huur af te staan het gedeelte der Lange Poellaan dat gelegen is tusschen de Rustenburgerlaan en de Bakker straat. Door B. en W. wordt op dit verzoek gunstig gepreadviseerd. Voor bet derde gedeelte van het notarieele staatsexamen gehouden 1 September j.l. is geslaagd en dus tot candidaat-notaris bevorderd de heer J. Tuymelaar alhier. Van de 11 ingezonden plannen ter verbouwing van de Sociëteit de „Ver- eeniging" is dat van de heeren Roog en van der Ban, architecten alhier Zaterdag door de jury ter beoordee ling met algemeene stemmen voor den eersten prijs 500, waardig ge keurd. De jury bestond nit de heeren prof. E. Guge'l te Delft, H. P. Berlage te Amsterdam en J. Verheul Dz. te Rot terdam. Terwijl de veehouder R. onder Aalsmeer met zijne dienstbode uit melken was, heeft men door buiten en binnenbraak zich toegang tot zijne woning en kasten verschaft en daar uit ontvreemd een gouden hoofdijzer, een dito damesketting met kruis en ongeveer 50 aan geldbij de nadering van R. nam een persoon, vermoedelijk een vroegere knecht, de vlucht. Ten overstaan van den notaris Pauw te Amsterdam werden Zaterdagmorgen op het terrein der tentoonstelling van Landbouw in het hoofdgebouw door twee wees meisjes de prijzen getrokken in de verloting, uitgegeven vanwege de Hollandsche Maatschappij van Land bouw. Er waren verkocht 10,000 loten, terwijl er 218 waren aangekocht. De uitslag der trekking was dat de hoofd prijzen gevallen zijn als volgt: een trieur 207een wanmolen 7116een id. 5875; een Noordholl. kaaspers 3600; een bietensnijder 3888; een id. 6667; een stroosnijder voor stoom kracht 492een veebascule 7224een 10-rijig zaaiwerktuig 9597; een ijzeren ploeg 7186; een ploeg 4219; een id. 5030een driescharige ploeg 2134 een tweescharige ploeg 3254een paar- denhooihark 8020; een ploeg 4319; een paardenhooihark 6101een ploeg 4331; een vijfbalkseggê 7182; een spanegge 1298; een boerenwagen 9837; een id. 7748; een id. 3908; een bak- wagen 3724 een id. 3534; een tilbury 6150; een brik met paard, tuig com pleet 9137; een brandkast 1458; een vet schaap 5880; een id. 9712; een id. 4834; een id. 4729; een id. 5603; een id. |807 een bietensnijder 9776; een stroosnijbank 3966. De Chicago Dispatch van 6 Sept. bevat een artikel, volgens hetwelk onze landgenooten die te Chicago" exposeeren, ernstig gegriefd zijn over de wijze waarop hunne be langen zonden zijn verwaarloosd dooi den heer G. BirkhofF, onzen consul te Chicago, tevens commissaris-gene raal van de hollandsche afdeeling op de tentoonstelling aldaar. Hij eisehte 1600 dollars voor deco ratie en timmerwerk, maar daarvoor is maar weinig tot stand gebracht, waarvan, volgens het beweren o. a. van den vertegenwoordiger van de Oprechte Haarlemsche Courantde re den zou zijn, dat de vader van den heer BirkhofF de aannemer is en „het werk is uitgevoerd met het doel om dezen zooveel mogelijk geld voor zoo weinig mogelijk arbeid in den zak te spelen." Ook als agent zon de heer B. zijn plicht verzaken. Zoo kon de jury de kast waarin de expositie van Deven ter koek van den heer van Heek te Delden was besloten, niet openen en vond zij geen gemachtigde. Twee balen kapok van Mirandolle Voute Co. waren niet geëxposeerd. Stalen van den heer Stibbe waren niet uit gedeeld. In den specialen catalogus staat zelfs niet vermeld, dat Holland eene afdeeling heeft. Sommige inzendingen kunnen ner gens worden teruggevonden. De heer Schouten te Nieuwerkerk zond een collectie kaas, die echter eenvoudig werd opgepeuzeld. De Dispatch noemt het een feit, dat men bij verschillende exposities geen vertegenwoordiger aantreft en dat de tentoongestelde zaken met vuil zijn overdekt. De HoHandsche bezoekers ver zekert het blad - zijn verbaasd, als ze zien wat soort van man hun land vertegenwoordigt. Hij is nog ambitieus ook zegt de Dispatch want hij zou gaarne een „NederlandscheLeeuw" hebben, maar de kans daarop zou hij hebben verspeeld omdat hij in een telegram bij gelegenheid van den ver jaardag der Koningin Hare Majesteit zou hebben aangesproken met „you". {Tel.) Onder Leiderdorp sloeg de bliksem in den watermolen van den Achthovenschen polder, welke to taal in asch werd gelegd. Eene schuur dicht bij den molen brandde mede af. Te Papecop is de bliksem inge slagen bij den veehouder J. H., waar bij belangrijke schade aan ameuble ment en gebouw aanrichtte. Te Woerden is Vrijdagavond de bliksem geslagen in het huis van den bakker v. G., in de Pannenbakkerijen. Er werd wel eenige schade veroor zaakt, maar er ontstond geen brand. In de Bergermeer (N.-H.) is de bliksem geslagen in de boerenhofstede, toebehoorende aan den heer Blom te Alkmaarbewoond door den heer Deijsselhof. De bewoners hadden nau welijks den tijd om te ontkomen. Huis en have zijn in de vlammen opgegaan. Alles was verzekerd. Te Pijnaker sloeg de bliksem in de woning van den timmerman L. S. in de Oude Leedsche buurt. Het he melvuur baande zich eenen weg langs den schoorsteen door het dak en ver der door den zolder naar beneden. Op den zolder werd nog al eenige schade aangericht en ontstond een begin van brand, die door den bewoner en zijne huisgenooten gebluscht werd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, zoodat de bewoners met den schrik en eenige materieele schade vrij kwa men. Te Benschop sloeg de bliksem in een door twee gezinnen bewoond huis. Het huis met al het daarin aan wezige brandde tot den grond af; niets kon gered worden. Het huis en een dei- inboedels waren verzekerd. Zooals blijkt uit de mede- deeling van den burgemeester van Rotterdam zijn Zaterdag 2 nieuwe lijders aan cholera asiatica aangege ven. Drie personen zijn aangegeven als overleden, terwijl 1 lijder is her steld. Een der 2 nieuwe gevallen heeft zich voorgedaan bij eenen schipper aan boord van een vaartuig, liggende aan de Oost Maaslaan, die naar het hulpziekenhuis in Crooswijk werd vervoerd, terwijl het vaartuig naai de quarantaineplaats werd verhaald. Het andere geval deed zich voor bij een 4-jarig kind in de Boomgaard straat, dat overleden is. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Augus tus af, 40 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 24 met doode- lijken afloop, terwijl 7 lijders hersteld zijn en 9 lijders in behandeling blijven. De choleralijder in de Wester straat te 's Gravenhage, die in zijne woning werd verpleegd, is Vrijdag overleden. In de gemeente Stompwijk heb ben zich in een landbouwersgezin in de buurtschap Wilsveen twee geval len van cholera asiatica voorgedaan. Een kind van 9 maanden en een jongetje van 9 jaar bezweken na en kele uren lijdens. Te Gorinchem is schipper Koek, de derde choleralijder, overleden. Te Wemeldinge lijdt een 17-ja- rige jongen aan cholera asiatica;zijn toestand is zorgwekkend. Een tweede geval van cholora heeft zich te 's Gravendeel voorgedaan in het gezin van den arbeider A. Schaap, bij eenen jongen van 13 jaar. Te Alfen a/d Rijn is een vijfde geval van cholera geconstateerd bij een 70-jarig man, die reeds is over leden. In de Groote-Lindt (gem. Zwijn- drecht), heeft zich Zaterdag weder een geval van cholera voorgedaan bij het 254-jarig meisje van jP. de Roos. Sedert het verschijnen der cholera in de gemeente Zwijndrecht, hebben zich aldaar zeven gevallen voorge daan, waarvan vier met doodelijken afloop, terwijl drie lijders onder be handeling blij ven Te Emmerik is een schipper uit Ruhrort overleden aan cholera-asia- tica. Zondagmorgen is aan boord van het opleidingsschip Anna Paulowna te Amsterdam vermoedelijk een geval van Aziatische cholera voorgekomen bij een scheepsjongen. Direct na het eerste ziekteverschijnsel moesten alle manschappen het schip verlaten en is dit geheel ontsmet. De kooi en verdere goederen van den jongen zijn daarna verbrand. De patiënt is na ontsmet te zijn, naar het Militai re hospitaal overgebracht. in den nachtvanZaterdag op Zondag is te Utrecht een jonge ling van 19 jaar in een berucht huis in de Boterstraat van het leven be roofd door een messteek, die tot het hart is doorgedrongen. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen. Te Os is zekere Van den Heuvel, een kippenkoopman, zoo danig door messteken en sneden ver wond, dat hij aan de gevolgen is bezweken. De dader is nog onbekend en getuigen schijnen bij het misdrijf niet geweest te zijn. Men gelooft niet, dat deze misdaad in eenig verband staat met de nog zoo versch in het geheugen liggende misdrijven aldaar. De heer G. A. Boomgaar d, te Groningen, sedert 1850 rustend scheepskapitein, heeft 21 September zijn 105en verjaardag herdacht. De oude heer, die ruim uit eigen mid delen bestaan kan, leeft zeer zuinig. Hij begeeft zich des avonds om 9 uur te bed en staat om 7 uur op. Zijn geheele leefregel wordt door cle klok bepaald, en aan deze levenswij ze heeft hij het waarschijnlijk te dan ken, dat hij de oudste inwoner is van Nederland. De oude man heeft eenen broeder gehad, die 86 jaar en eene 19) Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK VIII. De tweelingen waren verrukt over hetgeen zij zagen. Het huis was werkelijk met smaak en weelde gemeubeld wel licht wat al te weelderig voor een gewoon zomerverblijf, zooals de eigenaar de villa noemde, maar op den goeden smaak konden de meisjes niets aanmerken. „O, hoe gelukkig moet men in zulk een huis zijn!" riep Olive, en nam de uitnoodiging aan om een bizonder verlei- delijken stoel te beproeven, en vestigde haar blik op het ge schilderde plafond, de zijden gordijnen en de zilveren lampen, die tegen den wanden bevestigd waren. „Ik zou wel willen, dat gij uwe oudste zuster dit ook wist te doen beseffen," zeide Branson half fluisterend, hoewel Jane dit gezegde kon hooren, wat ook zijne bedoeling was. Olive ging rechtop zitten en staarde hem verbaasd aan. „Wilt gij met Jane huwen?" zeide zij. Dit is de laatste dwaasheid, waarvan een jongere broeder of zuster iemand zal verdenken. „Dat is de vurigste wensch van mijn leven," gaf hij met veel nadruk ten antwoord. „En wil zij niet?" vervolgde Olive op ongeloovigen toon, en het antwoord vernemende nit den somberen blik van hare zuster, voegde zij er bij, „Hè, wat doml" „Kijk, kijk eens Olive," riep Myrtle, die voor het venster stond „wat een prachtig stoomjacht ligt daar! Wat zou ik daar gaarne op willen zijn!"' „Zoudt gij dat willen? Nu aan nw wensch kan gemakke lijk voldaan worden," zeide Branson, „want ik heb hevel ge geven, dat het hier gereed moest liggen, voor het geval, dat een der jonge dames een klein tochtje wenschte te maken." Pamela zag Jane met veelbeteekenenden blik aan. Hij kwam er nu voor uit, dat hij hen in een hinderlaag had gelokt. Zelfs zij, die niet zooals Jane met bitterheid voor haar gastheer was vervuld, zag nu in, dat het verstandiger was om voor dit nieuwe aanbod te bedanken. De tweelingen waren er echter niet van af te brengen. Die twee schepseltjes met hare aardige gezichtjes waren nog al tamelijk verwend, en de kracht van haar wil ver- eenigd was onweerstaanbaar. Branson, in den grond van zijn hart dankbaar zulke bond- genooten te hebben, deed het voorstel, dat het jacht hen zoo dicht mogelijk bij huis zou brengen. Waren zij te Deal ge land, dan konden zij met den trein verder gaan naar huis. In een paar minuten was alles bepaald. Branson had een kaart en een spoorboekje te voorschijn gehaald, en cle af standen uitgerekend; de tweelingen waren dol van vreugde bij het vooruitzicht van zulk een tochtje, maar Jane trachtte dc uitvoering van het heerlijke plan te bederven door eene besliste weigering om zich op het jacht te begeven. Zeer kalm maar vastberaden verklaarde zij zeeziek te zullen worden en zich niet aan dit gevaar te willen blootstellen. Branson wist echter raad. „Laten wij de jonge meisjes niet van zulk een genot be- rooven," zeide hij kalm. „Als miss Pamela niet bang is voor de zee, dan zal het mij zeer aangenaam zijn, met de drie dames op het jacht te gaan, dan zal uw broeder miss Blean de beleefdheid wel hebben u naar huis te brengen." Jane's gelaat vroolijkte op, maar toch bestond er bij haar wel eenige zweem van wantrouwen in zijn goeden trouw. Edward mopperde overluid, en zeide, dat zij best alleen naar huis kon gaan. Hiervan wilde echter zijn gastheer niets weten. „Mijn phaeton is ter uwer beschikking," zeide hij. „Ik zal ze laten ontbieden, en over een paar minuten is zij hier. Het zal een aardig ritje zijn in dezen frisschen avond. De palfre nier kent meen ik den weg ivel. In ieder geval wijstin deze streken de weg zich als van zelf." Onmiddellijk was Edward verzoend met het denkbeeld om. zijne zuster naar huis te rijden, maar zijzelf, die had opge merkt, dat de kastanjebruintjes nog al vurige beestjes waren en een zeer geringen dunk had van haar broeders kundig heden, op welk gebied ook, zeide, dat zij liever met den trein

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1