NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Donderdag 28 September 1893. No. 3141. ABONNEMENTSPRIJS: A DYER TEN TI EN: STADSNIEUWS. der Sociëteit Vereeniging. BINNENLAND. F UILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post ö,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem27 Sept. 1893. Heden is door den Burgemeester in de Raadsvergadering medegedeeld, dat door den Commissaris der Konin gin Us benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter K. Taekema. De heer Taekema is, zooals men weet, middernachtzendeling en hoofd der bedoelde zending hier ter stede. Bij den Raad is ingekomen een ver zoekschrift van de agenten van politie om.fi'verhooging van traktement, dat behandeld zal worden bij de begroo ting. SMÜ Het volgende adres is heden voor zien van 6900 handteekeningen aan den Raad dezer Gemeente verzonden Aan de EdelAchtbare Heeren Burge meesterWethouders en Leden van den Gemeenteraad van Haarlem. Op 23 Augustus j.l. had op de Bo venzaal der Sociëteit „de Kroon" al hier, eene vergadering plaats van belanghebbenden in het behoud der Kermis.Nog dienzelfden avond vormde zich een Comité, dat zou trachten, de Haarlemsche Kermis weder op den ouden voet te krijgen, zooals die was, vóór het Raadsbesluit, d.d. 8 Fe bruari 1893. g jMet licht te begrijpen spanning hebben wij alles nagegaan, wat in den loop dier dagen voor of tegen de in krimping der Kermis is besproken. U, EdelAchtbarengeroepen om de belangen der burgerij te' behartigen, wij zijn overtuigd, wij kennen Uwen ijver voor het welzijn onzer schoone Gemeente, dat ook door U alles met de gróótste belangstelling gevolgd is. Nimmer heeft bij ons de vrees be staan, dat de Haarlemsche Kermis met de belangrijkste dagen zou ge kort worden. Ieder, die een open oog heeft gehad voor hetgeen rondom hem geschied is, zal erkennen, dat door de inkrimping der Kermis, dui zenden getroffen zijn. Wellicht zijn er enkelen, die door de Kermis schade lijden, doch dit verlies weegt niet op tegen hen, die er de voordeelen van hebben. Gaarne eerbiedigen wij ieders ge voelen, dat 'bok van onze tegenstan ders; wij zijn overtuigd, dat die Hee ren niets anders dan het belang van het algemeen voor oogen hebben. Doch nu stellen wij de vraag Hebben die Heeren persoonlijk het zoogenaamd zedebedervend van de Kermis met eigen oogen aanschouwd Waarschijnlijk neen Wellicht heb ben zij sedert hun jeugd geen voet meer op de Kermis gezet. Wat zij dus jvermeenen te weten, hebben zij slechts bij overlevering. Wat zij gezien hebben, zijn slechts enkele gevallen, op zichzelf staande. Zoolang beschaving en ontwikke ling niet zijn doorgedrongen tot alle klassen der Maatschappij, zullen bij iedere openbare feestviering wel eens tooneelen voorvallen, die in het oog van een welopgevoed mensch stui tend zijn. Moet dus voor een enkel geval of kwaadwillige het geheele publiek aan sprakelijk gesteld worden? Zeker .zal de politie in de dagen der Kermis, zooals bij ieder openbaar volksfeest, wanneer er zooveel dui zenden menschen meer op de been zijn, zwaarderen dienst hebben dan op gewone dagen. Volgt er dan eens eene arrestatie, dan weegt deze toch niet op tegen de duizenden goedge- zinden, die ordelijk feestvieren. Evenzoo is het met de Bank van Leening. Zeker zullen op die dagen meer panden beleend worden, dan op gewone tijden. Ook dit geschiedt bij elke feestviering. Dit zijn uitzon deringen, enkele karakters, waaraan het belang van duizenden niet mag worden opgeofferd. Zijn er ook niet, die van de voor deelen, welke de Kermis hun ople verde, eenige panden komen terug halen Wij achten het zeer wenschelijk, en voor de onpartijdigheid noodzake lijk, een vergelijkend onderzoek te doen, b.v. a. Heeft de politie op de kermis dagen een moeilijker taak dan op an dere openbare feestdagen? b. Wordt gedurende de kermisda gen aan de Bank van Leening meer beleend dan op andere openbare fees ten en geschieden de beleeningen klaarblijkelijk om Kermis te houden c. Werkt de Kermis bizonder het plegen van ontucht in de hand, of gebeurt dit bij alle feesten, zelfs op gewone tijden, tijdens muziek in den Hout, of daar wel zonder muziek, op het Bolwerk of andere afgelegen plaatsen d. Zou de Kermis, zoowel voor ne ringdoenden, vreemdelingen, als voor eigen zedelijk gehalte, niet heel wat beter zijn, wanneer het sluitingsuur op den laatsten Kermis-Zondag werd bepaald op 5 uur des nachts. Mocht de Kermis, wat wij echter niet gelooven, ja beslist tegenspreken, hierin bij andere feesten een weinig achterstaan, dan weegt zulks niet op tegen de enorme voordeelen, die zij voor duizenden afwerpt. Plaatsgeld. patentrecht en armengeld, zij i reeds punten, die een niet onbelangrijk ge wicht in de schaal leggen. Sporen, booten, schippers, stalhou ders, werklieden, tot opbouwen en afbreken der kramen, bedienend per soneel, brievenbestellers, enz., enz., duizenden profiteeren van de Kermis. Is er dus met de Kermis, zooals trouwens met alle feesten, wel eens een tooneeltje te zien, dat de toets der zedelijkheid niet kan doorstaan, geen feest werpt ook zoo wijd en zijd voordeelen af en tegenover zoo een enkele wanvertooning zijn ook honderden prettige, gelukkige too neelen te aanschouwen. Een en ander is reden, dat wij ons tot UEdelAchtbaren wenden met het beleefd en dringend verzoek, aan den wensch van de ruim 6900 winkeliers, belanghebbenden en belangstellenden te voldoen. Zeker dan, wanneer de Kermis we der hersteld is op haar ouden voet, zal uit duizenden keelen de vreugde kreet omhoog stijgen: Leve Burgemeester en Wethouders Leve de Gemeenteraad Met de meeste hoogachting hebben wij de eer te zijn UEd.Achtb. Dienstvj. Dienaren Het Comité tot herstel van de Kermis op haar ouden voet: W. v. d. KAMP, President. G. J. VAN GASTEREN, Secretaris. C. HOOGEVEEN, Penningmeester. A. KLEEMAN. J. W. BOERÉE. P. C. VAN BüUREN. B. VAN BILDERBEEK. J. TIJSSEN. P. LANGEVELD. Haarlem, 27 September 1893. VERBOUWING Volgens de in ons blad van gisteren voorkomende advertentie zijn de tot verbouwing der Sociëteit Vereeniging ingezonden plannen alle op de boven zaal dier Sociëteit geëxposeerd. Na tuurlijk zijn de namen van de in zenders der niet-bekroonde ontwerpen niet gepubliceerd. Al deze plannen te bespreken zou ons te ver voeren en onzen lezers allicht weinig belangstelling inboeze men. Het moet gezegd: er is door de meeste zoo niet door alle mede dingers, met toewijding gewerkt en de jury heeft in haar rapport dan ook aan vele plannen hetzij voor fraaie gevels, voor juiste oplossing van enkele onderdeelen of voor mooi teekenwerk, hulde gebracht. Het bekroonde plan is zooals men weet van de heeren Roog en van den Ban. In hoofdzaken komt dit ontwerp op het volgende neer: Op den hoek van het Klokhuisplein is de speel- en conversatiezaal, daar achter de kolfbaan. Naast deze laatste is de biljartzaal ontworpen met zes biljarts. Dit vertrek komt uit op een flinke verandah in den tuin. Het valt niet te ontkennen dat hiermede een vrij belangrijk gedeelte van den tuin wordt ingenomen, maar de ontwerpers verdedigen dit, en o. i. terecht, met de opmerking dat dit stuk wegens de aanhoudende tocht toch niet te gebruiken was en dat nu het onoogelijk gezicht op het belen dende perceel komt te vervallen. Naast de speel- en conversatiezaal ligt (dus ook aan de straat) de lees zaal en daarnaast is de ruime entrée en vestibule ontworpen. Tusschen dezen ingang en dien tot de concertzaal ligt de kamer van den administrateur. Op de verdieping ligt aan den kant van het Klokhuisplein, (alzoo boven de speel- en conversatiezaai) de woning van den kastelein, die haar ingang heeft aan «genoemd plein. In de on middellijke nabijheid van die woning bevinden zich de keuken en de bij keuken aan de voorzijde de restau ratiezaal, daarnaast de bestuurska mer en achter de restauratie buffet; en dessertkamer, terwijl boven den ingang tot de groote concertzaal zijn ontworpen een kleine voorzaal (die bij feesten tot receptiekamer kan dienen) en de receptiezaal, die de nu bestaande bovenzaal zal ver vangen. Laatstgenoemde is circa 100 M-. groot, terwijl de nieuwe ontwor pen receptiezaal een oppervlakte van 180 M-. zal innemen. Ook dit is der halve eene groote verbetering. Natuurlijk zijn dit slechts de hoofd trekken van het plan, die echter voor het publiek van het meeste be lang kunnen worden geacht. Of dit plan, zooals het daar ligt, zal worden uitgevoerd, is nog niet bepaald. Het Bestuur der Sociëteit heeft zich ten deze uitdrukkelijk alle vrij heid voorbehouden. Het vermoeden ligt evenwel voor de hand, dat wan neer het Bestuur met het oog op den dienst eenige wijziging in het plan als voorwaarde voor de uitvoe ring daarvan stelt, de ontwerpers bereid zullen zijn, daaraan te gemoet te komen. De kantonrechter alhier heeft heden den koetsier van de tramomnibus Haarlem-Overveen-Bloemendaaldie onlangs bij de Zijlbrug door eene co lonne huzaren is heengereden, veroor deeld tot betaling eener boete van een gulden. ggg Door de politie alhier, is in beslag genomen een valsche rijksdaalder voe rende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1850. Alhier zijn onteigend, afgemaakt en volgens de bestaande voorschriften verbrand twee paarden lijdende aan kwaden droes. No. 30 van het Geïllustreerd Zondags blad dat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dag blad wordt geleverd, zal bevatten De Sultan van Zanzibar en [zijn lijfwacht (met illustratie). Adel dom. Een valsche beschuldiging, bekroonde novelle (Slot). Het ge vangeniswezen in vroeger tijd (met vier illustraties). Aan het Douane station (met illustratie). Een wijze ezel (met illustratie). Een Kenners blik (met illustratie). Muzikaal lachen (met drie portretten). Anecdoten. De Reuzendraaimolen op de ten toonstelling te Chicago, (met illustra tie). Stoppelaars Recept, een ware geschiedenis. Onmatig bierdrinken. Mislukte uitvlucht (met illustratie). Uit de rol gevallen (met illustra tie). Een „declaratie" op Ameland Een Kikvorschenlied. Prijswin- ner van Prijsraadsel LVIII. Op lossing Prijsraadsel LXI. Te laat aan den trein. Nieuw Prijsraadsel LXV. Erg wijs. Koek hakken. Hoe onze voorouders over dron kenschap dachten. Hollanders-kof- fledrinkers. Al te stipt (met twee illustraties). Een voorbeeld. Wat een tarwekorrel doen kan. Doolhof-Puzzle. Schaakrubriek, r— Mededeelingen. Men schrij f t uit Breda aan het Hbld. uIn aansluiting met de wedrennen en harddraverij der bredasche renver- eeniging, is Maandag ook de groote jachtrit gehouden, waarvoor prijzen door de Regeering waren uitgeloofd. Deze rit had niet onder zeer gunstige omstandigheden plaats. In de eerste plaats was de afgelegde afstand veel grooter dan bij het programma was vastgesteld. Zes kilometer moesten gereden worden, maar de afstand was denkelijk wel 10 kilometer. Dit was evenwel het ergste niet. De eerste hindernis was een natte sloot van 3 M. breedte, gelegen in een wei land, waarvan de boorden door de vele regenbuien zeer glibberig waren. r- ÖJ dkl Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. 21) HOOFDSTUK VIII. Jane keerde zich doodsbleek om en zag hare moeder aan- Mevrouw Hoad-Blean drukte hare lippen evenwel stijf op elkaar en wilde haar dochter niet in het gelaat zien. Diep gegriefd kon Jane zich niet langer beheerschen en stortte in stilte tranen. Edward, de tweelingen, Pamela en nu ook hare eigen moeder, allen waren tegen haar. En Jim, die onbeschaamde Jim St. Rhadegund had haar aangezien met 'een blik, dien zij niet kon vergeten. Jane kreeg eene ingeving. Een slechts een hoop bleef haar nog over. „Ik ga naar papa!" riep zij uit. Mevrouw Hoad-Blean antwoordde slechts met -een korten lach, die Jane in haar besluit sterkte. Zij en papa, meende zij, waren de twee leden der familie, die miskend werden. Hij zou de partij zijner dochter, dat gevoelde zij, tegen de geheele wereld opnemen. HOOFDSTUK IX. Jane wachtte vol ongeduld op de terugkomst van het ge zelschap, dat het tochtje op het jacht had gemaakt. Zij meende stellig, dat als haar verhaal van Bransons gedrag door Pamela was bevestigd, haar moeder het dan met haar eens zou zijn, dat zij schandelijk was behandeld. Zij raad pleegde het spoorboekje, en toen zij zag, dat de laatste trein uit Deal kwartier over zeven te Sal ternes aankwam, begreep zij, dat zij dien waarschijnlijk niet meer zouden kunnen halen, zoodat zij geduld moest hebben. Het was reeds over negenen, toen hoefgetrappel en vroo- lijke meisjesstemmen buiten de terugkomst van de anderen aankondigden. Met stralend gelaat en ademloos snelden de drie meisjes de kamer binnen en gaven gelijktijdig een ver haal van den heerlijken dag, dien zij hadden doorgebracht. Mevrouw Hoad-Blean werd bijna in stukken gescheurd. Myrtle greep haar aan den eenen kant vast, Pamela aan den anderen, terwijl Olive van achteren haar kin over haar moe ders schouder legde. Mevrouw Hoad-Blean echter dacht, terwijl zij hare portemonnaie zocht, aan de aanzienlijke vracht, die zij zou moeten betalen voor een rit van negen mijlen. „Hoeveel is het?" vroeg zij angstig, toen Edward de kamer binnentrad. Op dat oogenblik hoorde zij echter het rijtuig wegrijden. „Ik heb het betaald mama," zeide hij. Hij had zijn opge wektheid weer eenigszins teruggekregen na de teleurstelling over den rit in Bransons phaeton. Hij wierp zich nu op de sofa neer en luisterde kalm naar de verhalen zijner zusters over de prachtige bezittingen van zijn vriend, „O mama, wat een jachtHet geleek wel wat op een klein paleis!" riep Olive uit. „Al het koper glinsterde als goud en het dek blonk als een spiegelriep Myrtle uit. „En het sneed als een visch door het water," voegde Pa mela er bij. Ik heb nog nooit zoo genoten. O Jane, waarom zijt gij niet meegegaan?" Jane bewaarde het stilzwijgen. Het werd haar ieder oogen blik duidelijker, dat zij hier geen steun zou vinden. „En de kleine kajuit op het dek was zoo prachtig ge meubileerd „En wij kregen ijs en heerlijke limonade, omdat Pamela niet wilde dat wij wijn zouden drinken." „O Jane," zeide Myrtle in eene uitbarsting van hartstoch telijke geestdrift, „ik hoop, dat gij op de terugreis wat vriendelijker jegens mijnheer Branson waart. Pamela zegt, dat hij alleen om u zoo vriendelijk is. Gij zult met hem trouwen nietwaar?" „Dan kunnen wij op het jacht gaan wanneer wij willen." „Werkelijk Jane, gij hadt met ons moeten meegaan," be gon Pamela. Zij hield evenwel op, want de onbeschrijfelijke wanhoop, die op het gelaat harer zuster lag, bracht haar tot het besef van hare onbescheidenheid.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1