De neleimeiie nat Politiek 0 verziekt. Rechtszaken. GEMENGD NIEUWS. Het gevolg hiervan was clat de grootste helft der ruiters, met hun paarden vielook de jagermeester zoodat zeker een derde gedeelte van den verderen tocht moest afzien. Dat dergelijke omstandigheden strekken om den lust in het terrein- rijclen aan te kweeken, betwijfelen wij zeer, en dan wordt het nut wel eenigs- zins twijfelachtig. Zeker zullen de paarden, die hier op de knieën vielen, zich tweemaal bedenken, wanneer zij weder voor een natte sloot komen, hetgeen niet de bedoeling van de oefe ning kan zijn. Gelukkig hadden evenwel geen ernstige ongelukken plaats. Bij den eindwedloop gleed een der paarden uit, waardoor ritmeester Mathen zich nogal bezeerde: hij moest met een rijtuig naar zijne woning overgebracht wor den. Ritm.Metelerkarap werd gekwetst door een klap van een paard. Een waarschuwing tegen overdrij ving op het sportgebied is zeker niet ongepast. Vooral bij regenachtig we der, als het glibberig terrein zooveel gevaar kan opleveren, verdienen hals brekende toeren geene aanbeveling." I n de laatst gehouden raadsvergadering te Zaandijk, is tot wethouder gekozen de heer Dekker, die bedankte. Daarop deelde de heer Mulder mede dat hij eene eventueele benoeming niet zou aannemen. Ver volgens werden de heeren Vis en Snuif benoemd, die mede bedankten, ter wijl de heer Van Hoorn verklaarde eene eventueele benoeming niet te kunnen aannemen. Ten slotte werd de heer Latenstein benoemd die echter niet tegenwoordig was; hem zal schriftelijk kennis gegeven worden. De twee personen, die ge arresteerd zijn, wegens den moord in den nacht van Zaterdag op Zondag te Utrecht gepleegd, zijn Dinsdag door den rechter van instructie ver hoord. Te vergeefs is tot nog toe gezocht naar het moordwerktuig waarmede de diepe en breede wonde is toege bracht. Door lieden der stadsreiniging zijn onder toezicht der politie, die in deze zaak zeer veel energie en voort varendheid aan den dag legt, alle riolen, zinkputten, in de Lijnmarkt en Boterstraat onderzocht. Het lijk van den vermoorde is Maandag eerechtelijk geschouwd. (U. D.) Zondagmiddag heeft te Bergen-op-Zoom een brutale inbraak met diefstal plaats gehad in de ar menschool van den heer Van Goe- them. De dief heeft na eerst de gor dijnen gesloten te hebben, blijkbaar met een breekijzer alle kasten en lessenaars opengebroken en alles nauwkeurig nagesnuffeld. Ontvreemd werd 2 juit de kas van de school - spaarbank, waarvan een grooter be drag toevallig een paar dagen te voren gestort was op de postspaar bank. Voorts vernielde de inbreker eene kostbare viool van een der onder wijzers en eenige bladen postzegels terwijl hij van zijn bezoek verder kennis gaf op een der schoolborden, met de belofte spoedig te zullen te- rugkeeren. Zooa 1 s b 1 ijkt uit de mede- deelingen van den burgemeester van Rotterdam, is Dinsdag 1 nieuwe lij der aan cholera asiatica aangegeven, die reeds overleden is, terwijl 1 per soon van die ziekte is hersteld. Het nieuw voorgekomen geval deed zich voor bij eene vrouw in de Keten straat. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Augus tus af, 41 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 25 met doode- lijken afloop, terwijl 8 lijders hersteld zijn en 8 nog in behandeling blijven. Te Oudenbosch heeft zich Maan dag een tweede geval van cholera voorgedaan. - Een derde geval van Aziatische cholera deed zich Dinsdag te Dor drecht voor in een woonschip met werklieden. De lijder bevindt zich thans in zijne woonplaats, Papen- drecht. Dinsdag is te Enkhuizen een tweede geval van cholera asiatica ge constateerd, ditmaal bij de moeder van de eerste cholera-lijderes. Dinsdagmorgen heeft zich op een schip, liggende in de Ringvaart bij Aalsmeer en komende van Alke- made, een geval van Aziatische cho lera met doodelijken afloop voorge daan bij een gehuwden schippers knecht P. Pastoors. De Ringvaart is besmet verklaard, omdat de uitwerpselen van den lij der buiten boord zijn geworpen. In een raadsvergadering te Bergeik (N.-B.), zou de benoeming van een wethouder in plaats van het aftredend lid, den heer W., plaats hebben. Daar de leden niet voltallig waren, werd de verkiezing uitgesteld tot een volgende vergadering. Bij eer ste stemming kreeg toen de heer W. drie en de heer L. drie stemmen. In plaats van nu een nieuwe vrije stem ming te houden, verbood de voorzit ter den heer W. als aftredend wet houder mede te stemmen ondanks de hiertegen door den heer W. inge brachte bezwaren. Hij stemde echter niet mede en het gevolg was dat de heer L. gekozen werd. Nu heeft de heer W. bij hooger hand vernietiging resp. ongeldigver- klaring van deze verkiezing aange vraagd. Dinsdagochtend ging het praatje dat in de Schagerlaan bij Schollenbrug een moord was gepleegd. Maandagavond, zeide men, omstreeks negen uur had men aldaar de woning eener bejaarde weduwe gesloten ge vonden en bij het binnendringen van het huisje de oude vrouw vermoord op bed gevonden. De burgemeester van Watergraafsmeer waaronder Scha gerlaan behoort, en twee veldwach ters waren met een geneesheer spoe dig ter plaatse. Het is gebleken dat de oude vrouw haar dienstbode had uitgestuurd, het huisje daarna had gesloten en met een groot mes zich- zelve van het leven had beroofd. De reden tot de wanhopige daad wordt toegeschreven aan familie-quaesties, ontslaan na het overlijden van haar echtgenoot, die kort geleden was ge storven en een klein kapitaaltje maar geen testament had nagelaten. Onder Heelsum." Dat was voldoende. De veldwachter begreep, dat er niets anders gevonden kon zijn dan het lijk van Sara Juett, waarnaar nog den vorigen dag van 's morgens tot 's avonds gezocht was. In allerijl werd de justitie te Arnhem gewaarschuwd; het gerucht ver spreidde zich als een loopend vuurtje door Oosterbeek en Arnhem. Inmid dels was de veldwachter reeds dadelijk met den marskramer op weg gegaan om de noodige processen-ver baal van de vondst op te maken. Toen ze aan een eenigszins van den weg afgelegen plek in hetbosch van Wolf hezen waren gekomen, zei de marskramer „hier is het." „Wat?" vroeg de veldwachter. „Hier is de plek, waar ik ze samen zag; hij gaf me zelfs nog drie sigaren." „Maar waar is het lijk?" „Het lijk, o, dat zal hier nu {wel ergens in de buurt begraven liggen." De man was zeer verbaasd, dat de veldwachter niet even opgewonden als hijzelf was over het terugvinden van de plek, waar.hij drie sigaren kreeg. Zoowel de burgemeester van Ooster beek als de justitie van Arnhem en tal van bewoners van beide plaatsen maakten een vergeefsche reis naar Wolf hezen. Het onderzoek indebos- schen aldaar werd voortgezet. Ook te Bussum is op dezelfde wijze als den vorigen dag het onderzoek voortgezet. Als een staaltje van de snelheid waarmede het praatje zich ver spreidde, kan dienen, dat Dinsdag middag bij het zoeken in het „Ljo" midden in de bosschen bij Larenberg, reeds het gerucht bekend werd om trent het vinden van het lijk der Engelsche vrouw. In den trein naar Amsterdam werd het ^echter reeds tegengesproken. ter belooning. Aan de World werd den 25n uit Montevideo geseind. Gisteren hebben de schepen voor Rio de Janeiro het bombardement hervat. De forten scho ten op de oorlogsbodems, die einde lijk het vuur staakten. De berichtgever van de New York Herald, de hervatting van het bom bardement meldende, zegt, dat de verwoestingen, door deze beschieting aangericht, grooter zijn dan die van de vorige. Verscheidene vrouwen en kinderen zijn door de bommen ge dood. Hij bevestigt ook dat de blok kade van Rio Grande hervat is. De provincie Parana is in openlijken op stand tegen Peixoto. Pellegrini heeft te Tucuman de re volutionaire Junta gevangen genomen. De torpedobooten der opstandelin gen in Buenos-Ayres tastten Dinsdag de buitenste havenwerken aan, doch zij werden teruggedreven en de be manningen gevangen genomen. Ver scheidene officieren werden gedood. De nationale garden stroomen ir grooten getale naar de kazernen. Ro- ca bestuurt de operatiën tegen de opstandelingen. Twee arbeiders, werkzaam in de stoompapierfabriek van de firma W. Sanders Tz. te Renkum, die ook ge lezen hadden dat op het vinden van Sara Anna Juett premiën zijn uitge loofd, deelden Maandag aan een der leden van genoemde firma mede, dat zij, toen zij vóór geruimen tijd werk zaam waren bij het schoonmaken van eene beek in de heide, loopende naar genoemde fabriek, aan den beekwal een vrouwenrok afgezet met kant hebben zien liggen, en op eenigen afstand van daar eenen put, veel ge lijkende op een graf. Ook moet ge bleken zijn, dat omstreeks dien tijd een heer en eene dame aldaar naar den weg naar Wolf hezen hebben ge vraagd. Van deze bevinding is ook aangifte gedaan, terwijl ook die 'om geving aan een nauwkeurig onder zoek zal onderworpen worden. Omtrent het valsche gerucht schrijft men uit Arnhem het volgende „Met den uitroep „ik heb het ge vonden" kwam Dinsdagmorgen een marskramer de woning van den veld wachter teOosterbeek binnen. „Waar?" Utt Christiania wordt gemeld, dat de Staatsraad onder voorzitterschap van den Zweedschen koning heeft besloten geen maatregelen te nemen ten opzichte van het besluit der noor- sche Storthing tot opzegging van het met Zweden gecombineerde consulaat wezen. De gelden voor het consulaat wezen op de begrooting voor 1898/94 zijn niet op wettige wijze vastgesteld, zoodat die begrooting als niet toege staan zal worden beschouwd. Dooi de regeering zal op wettige wijze de op Noorwegen vallende uitgaven, die niet uit de gemeenschappelijke con- sulaatsgelden worden gedekt, als on voorziene uitgaven bestrijden. De jong-Czechische afgevaardigden in Oostenrijk hebben een manifest uitgegeven om te protesteeren tegen de exceptioneele maatregelen, die, volgens hen, ten bewijze strekken van de zwakheid der regeering en van hare machteloosheid om de Cze- chnische quaestie op te lossen. Zij ver klaren te zullen volharden in eene openlijke en vastberaden oppositie. In de Dinsdag gehouden zitting van den Senaat te Washington heeft Ste wart zijn bekend voorstel ingediend om Cleveland in staat van beschul diging te stellen naar aanleiding van zijne houding in zake de Sherman- wet. Heftig werd Cleveland door hem aangevallen. Hij zeide dat er dadelijk verzet moest worden aangeteekend. want werden Clevelands uitlatingen en wetsschennis onaangevochten ge laten, dan zou er wellicht geen an der redmiddel zijn dan eene omwen teling. De overste Ferrevin, van de Trans vaal, heeft aan den heer James, di recteur der BritscheZuid-Afrikaansche Compagnie, doen weten dat duizend boeren binnen eene maand bereid zijn de Compagnie te helpen tegen Lobengula, mits zij hoeven ontvangen De socialist Van Emmenes werd, wegens opruiing van jongelieden, die eerlang moesten loten of reeds geloot hadden in het lokaal „Constantia", te Amsterdam door de Rechtbank ver oordeeld tot 9 maanden gevangenis. Van dit vonnis kwam hij in hooger beroep. Ter terechtzitting van het Hof ver klaarde hij Dinsdag dat hij een ver dediger gekozen had en vroeg hij uit stel der behandeling op grond dat zijn raadsman niet verschenen was. Intusschen bleek dat in Juni een vriend van den bekl. tot een advo caat 't verzoek had gericht v. Emme nes te verdedigen. Deze advocaat stelde die verdediging afhankelijk van eenige trouwens zeer gepaste, voorwaarden. Daarop hoorde hij niets meer van v. E. of diens vrienden, en vandaar dat hij bezwaar moest maken Dinsdag te pleiten. Het Hof ging daarna tot de behandeling over. Het O. M., bij monde van mr. Jolles, vroeg bevesti ging van het vonnis der rechtbank. De beklaagde verdedigde zich niet. Het comité der mij nwer i kers te Charleroi heeft besloten, de1 mijnwerkers uit te noodigen, a. s. Don derdag algemeen het werk te staken, als de gevraagde loonsverhooging van 10 pCt. dan niet is toegestaan. In bet bekken van het Centre heeft de werkstaking zich een weinig uit gebreid. In het bekken van Luik wordt op enkele kleine mijnonderne mingen niet gewerktin het bekken van Bergen hebben 7000 mijnwerkers den arbeid gestaakt. In alle mijnen te Anzin, wordt met voltallige ploegen gewerkt. De werk lieden geven geen gehoor aan de aan sporing der werkstakers uit Pas-de- Calais om hunne zaak te steunen. De Engelsche kampioen- bokser Mitchell heeft de uitdaging- van den Amerikaan James Corbett, om den 18den December bij eenen inzet van 40,000 dollar tegen hem te boksen, aangenomen. De uitdaging geschiedde uit naam van de athletieke club van Conex Island. De edele wed strijd zou eerst in den staat Indiana plaats hebben, maar de goeverneur heeft het ten strengste verboden. Nu zullen zij het tusschen elkander moeten uitboksen op Coney Island. Te Belfast is een voor het vervoer van vee bestemde stoomboot te water gelaten, die voor de groot ste der wereld wordt gehouden. Zij heeft een lengte van 500 voet, een breedte van 60 voet en een diepgang totale van 88 voet bij een tonnemaat van 14,089. De boot is voorjde White Star Company gebouwd en heeft den naam Ccmè ontvangen. In Engeland is onlangs door kapitein M'Evoy, een telepho- nisch ^toestel ontworpen, dat hij hy- drophoon noemt en dat bestemd 'ia om mede te werken tot de verdedi ging van havens, reeden en anker plaatsen. Het moet nl. waarschuwen, wanneer gedurende den nacht of bij dikken mist torpedobooten of andere vijandelijke schepen naderen. Gedurende verscheidene weken zijn met dit toestel proeven genomen, die gunstige resultaten gegeven hebben. Het eene gedeelte van het toestel wordt op eene diepte van 9 totj 27 meter op den bodem der zee bevestigd, terwijl het andere aan de kust wordt opge steld. Bij de proeven bevond het eerstbe doelde zich_ op 12 meter diepte en ongeveer 270 meter afstand van het fort Gilkicker. Het gedeelte onder water bestaat uit eene ijzeren klok van 0.5 meter hoogte en 0.018 wand dikte. De beneden-opening heeft 0.5 meter middellijn, en het gewicht be draagt ongeveer 154 kilogram. Boven op de klok bevindt zich eene plaat, die in trilling gebracht kan worden. Zoodra nu eene'boot op ongeveer 800 meter van die klok komt, doen de door de scheepsschroef veroorzaakte golven de plaat trillen, en deze tril lingen worden langs electrischen weg naar de kust overgebracht. Men denkt van den hyclrophoon ook partij te kunnen trekken op voor de scheepvaart gevaarlijke landtongen. D e vr o u w en van dein Frank rijk komende russische zeelieden zul len, evenals dezen, eene gedachtenis aan huil bezoek ontvangen. Het denk beeld is uitgegaan van mevr. Adam, directrice van de „Nouvelle Revue". De vraag was, waarin het voorwerp zal bestaan. Mevr. Adams had aan de Parijsche „joailliers,, verzocht een model voor een kunstwerk in te zen den, en meer dan 50 modellen zijn haar geworden, waaruit door eene jury van schilders eene keus is ge daan. De keus heeft zich bepaald tot een armband, samengesteld uit elkaar afwisselende ringen van mat englin sterend goud. Daaraan eene gedach tenismedaille, aan wier eene zijde een olijftak zich slingert om twee wapen schilden dat van Frankrijk en Rus land, waarop de woorden in russische lettersKroonstad 1891 en in Ro- meinsche letters Totdon 1898. Aan de keerzijde der medaille vergeet-mij- niet-takjes, samenverbonden door een fijn lintje met hel? opschriftGedach tenis van de Fransche vrouwen. De aalmoezeniers van het russische smaldeel zullen een kruis ontvaugen in den vorm van het Grieksche kruis. De uitgaven voor dit alles worden gedekt door vrijwillige inschrijvingen van Fransche vrouwen. Keizer Wilhelm is Dins dag te 8 uur te Hetzendorf aange komen. Hij werd aan het station ontvangen door Keizer Franz Joseph, die de Pruisische uniform droeg. Keizer Wilhelm begaf zich naar Schönbrun, om te jagen. Vóór des Keizers komst aldaar arresteerde men zonder moeite eenen krankzinnige, die voorgaf den Keizer welkom te willen heeten. Te S c i e z s een d o r p i n S a- voje, woonde sinds twintig jaren een zekére miss Lovelace, een verwante van lady Lovelace, Byrons dochter. Deze dame was zeer zonderlingzij sprak bijna nooit met iemand hield geen bedienden, ofschoon zij om hare milde giften aan de armen voor zeer rijk doorging. Den 14n September ontstond erin hare woning een hevige brand, waar- Ook Edward zag de uitdrukking op het gelaat van zijne oudste zuster, en hij bedierf de goede stemming door op sar- castischen toon te zeggen: „Ik zou haar aanraden om er niet al te zeker op te reke nen, dat Branson haar hebben wil. Denkt gij werkelijk domme meisjes, dat een man met een jaarlijksch inkomen van vijf tienduizend pond niet kan kiezen onder de aardigste meisjes, zonder te moeten bedelen om een vriendelijk woord van een meisje met een ontevreden gelaat, dat altijd norsch is?" „Nu Edward," zeide Pamela, die de partij voor hare zuster opnam, maar niet op de manier, zooals Jane wel wenschte, „wat gij ook van Jane's uiterlijk moogt denken, het is on zinnig om te beweren, dat mijnheer Branson haar niet be wondert of niet met haar wenscht te huwen. Waarom zou hij haar anders zoo gaarne hebben willen thuisbrengen, ter wijl zij hem toch zeer zeker niet aanmoedigde?" Terwijl dit gesprek gevoerd werd, sloop Jane zachtjes de kamer uit. Hare kwellingen waren echter voor dien avond nog niet voorbij, want Pamela volgde haar spoedig naar boven, en haar arm om haar zusters middel slaande, begon zij omzichtig te verklaren, dat daar Branson ongetwijfeld eene ernstige liefde voor haar koesterde en jane zeer zeker niet op iemand anders verliefd was, het toch misschien wel kon „is het niet waar" dat zij trachtte „alleen maar trachtte, ziet gij" of zij ook niet wat van hem zou kunnen houden. „Hoe gij ook al Pamela!" riep Jane uit. „Gij kunt niet begrijpen, hoe ik hem haat! En dan bovendien een woeke raar! Gij kent hem ook niet zoo goed als ik. Nu en dan, bemerk ik iets in zijne stem en zijn gelaat, waaruit mij blijkt dat hij werkelijk hardvochtig is en wreed, en volstrekt niet is zooals gij en onze zusjes meenen, dat hij is." Pamela evenwel was van oordeel, dat zij zich dit maar verbeeldde, en toen Jane mededeelde, dat zij van plan was om den volgenden morgen naar Londen te gaan en den raad van haar vader in te winnen over deze moeielijkheid, schudde hare jongere zuster het hoofd en zeide „Van dien kant zou ik niette veel verwachten Jane. Papa's raad zal zijn trouw met hem." Dit wilde Jane echter niet gelooven. Zij had als een spaar zaam meisje, genoeg van haar maandgeld opgespaard om de reis te kunnen maken zonder hare moeder om geld te moeten vragen» en haar besluit stond vast. Pamela vond het eene groote verkwisting voor „niets" zooals zij zeide. „Natuurlijk reist gij derde klasse?" vroeg zij. „Dat zou ik tenminste doen." Jane was echter niet democratisch of moedig genoeg om zich deze opoffering aan hare waardigheid te getroosten uit spaarzaamheid. „Neen," zeide zij, „dat zou ik niet kunnen doen. Bovendien reis ik van mijn eigen geld." „Nu," zeide Pamela, stond op met de kaars in hare hand, en gaf hare zuster een nachtkus, die nogal koel was, „het is veel beter dan eerste klasse te reizen. En werkelijk Jane, als dergelijke kleinigheden u hinderen, dan vind ik het zeer dwaas van u, dat gij niet huwt met zulk een rijk man, als hij u vraagt. Als gij nog van iemand anders hieldt, dan zon het eene andere zaak zijn, maar nu dat niet het geval is, vind ik het zeer dwaas van u!" Den volgenden morgen verliet Jane het huis voor dat hare zusters beneden kwamen om te ontbijten. Haar trein vertrok reeds elf minuten voor tien, zoodat zij geruimen tijd moest wachten. Zij gevoelde evenwel, dat zij hare moeder en de meisjes dien morgen niet kon ontmoeten, met hare lof tuitingen op Branson, of liever op Bransons bezittingen en hare verwijten oveq hare dwaasheid. Zij wilde geen halfuur aan het station wachten, zoodat zij zich naar het kerkhol begaf, dat dichtbij was, waar zij zich op een ouden grafsteen onder de boomen neerzette. Zij was er nog maar een oogen- blik, toen zij bemerkte, dat een paar menschenoogen haar over den muur van het kerkhof aanstaarden. Ofschoon zij de hare niet wilde opslaan om ze te ontmoeten, wist zij zeer goed aan wien zij toebehoorden. Zij wendde dus verbazing voor toen weldra Jim St. Rha- degund op het pad verscheen, zijn hoed afnam en haar voor bij liep met de houding van iemand, te zeer verdiept in de beschouwing van de grafsteenen om nog tijd over te hebben zijn aandacht te wijden aan een medemensch; toen hij echter dien kant van het kerkhof was omgeloopen, keerde hij over het gras terug, alsof het toeval hem in hare nabijheid bracht. Wordt verruigd.')

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2