Wedstrijden. Politiek Overzicht. De pleiiManip zaal Letteren en Kunst. Wetgevende Macht Gemengd Nieuws. StoomvaartbericMen. ondersteund worden landbouwers, die buiten hun schuld zijn achteruitge gaan of door ongelukken getroffen. De rest wordt besteed aan behoef tige ouden van dagen, aan personen, nen Volgens haar blijkt de Europeaan ten eenemale ongeschikt voor den arbeid in die streken, want zwaargebouwde mannen en daaronder zelfs Italia- zag men binnen weinige we- die door gebreken, werkloosheid te talrijk huisgezin niet in hunne be hoeften kunnen voorzien. Tot heden zijn beheerders de no tarissen Lienaerts en Palmen te Mer kelbeek. Rechtkundig en Valkenburg ken tot schimmen veranderen. De Asser Ct. deelt bovendien nog het volgende mede De woningen der emigranten waren slecht, niet beter dan hokken, en van meubelen was geen sprake, zelfs stoe- adviseur blijft mr. Haex, advocaat telen en tafel ontbraken en de vloer Maastricht. Als bestuurders der stichting zijn in het testament aangewezen, de pas toors en burgemeesters der genoem de gemeenten, terwijl als president is benoemd graaf D'Ansembourg, bur gemeester van Amstenrade. Het huis „Doenrade" onder Oirsbeek, de baker- mat der gebroeders De Limpens, zal mettertijd prijken met het opschrift „Stichting Jan de Limpens1'. Te dier plaatse worden de vergaderingen der bestuurders gehouden, 't Is haast on- noodig er bij te voegen, datdestich- een groote weldaad voor de genoemde gemeenten zal zijn. Er wordt intusschen gezegd, dat de verre bloedverwanten van Karei de Limpens de geldigheid van zijn testa ment willen betwisten, op grond, dat hij bij 't maken er van reeds krank zinnig zou zijn geweest. Wat hiervan waar is, zal de tijd leeren. Naar men ons meldt, zou dezer dagen in het zeemanshuis te Vüssingen eene somgelds, men spreekt van 400 pd. st., vermist zijn. Veertien varensgezellen, onder welke uit Vüs singen, Middelburg en een uit Goes zijn in arrest genomen. Bij den laat ste deed de politie onderzoek, vond eenig geld en nam het in beslag; vandaar dat een sterk vermoeden te gen hem bestaat en hij gevankeüjk naar Vlissingen is vervoerd. Hij ont ving echter onlangs eene erfenis en beweert dat daarvan het geld, dat door het postkantoor werd uitbetaald, af komstig is. (M. C.) Terwij 1 de werkman De H. Dinsdagavond bezig was met het vis- schen in de Plotte nabij Nieuw Ter- breggen, had hij het ongeluk voorover in het water te vallen. Eenige per sonen die den plomp in het water hoorden, spoedden zich naar de plaats, om hem te redden, maar toen men ophaalde was de dood reeds inge treden. In den omtrek van Maas- tricht schijnt cle barbaarsche ge woonte'te bestaan de varkens te brand- m erken. In een ingezonden stuk in Ons Zuiden wordt daarop de aandacht ge vestigd. Schrik en angst bevangen u. diende te gelijk tot legerstede. Eerst scheen het nogal dragelijk te zullen worden, maar toen de crisis kwam en de geldnood zich openbaarde, werden ze van de eene provincie naar de andere gezonden, zoodat ze einde- üjk na een voetreis van een maand, met pak en zak wat trouwens niet veel was weder op het punt van uitgang terugkwamen. Het binnen land is bergachtig en het reizen al daar moeilijk en vol ontberingen logementen zijn er voor de emigran ten op hun reis bijna niet te vinden en dikwijls moeten zij onder den blooten hemel overnachten. Het.eten bestond in hoofdzaak uit maïsbrood rijst. Eens scheen er voor haar uitkomst te zullen komen, want door eenige vrienden was een zekere som naar een broeder van Drenth te Chi cago gezonden, welke som daar werd aangevuld en toereikend was om de familie naar Noord-Amerika te doen verhuizen, maar Drenth was inmid dels overleden en ofschoon de weduwe wist dat het geld naar den consul was opgezonden, kon zij niet te weten komen wie het in bezit had, tot zij eindelijk, na wel een half jaar zoe- kens, bij den nederlandschen consnl te Santos (een Duitscher) kwam, die haar in hare opsporing bijstond en door -wiens bemiddeling het gevonden werd. Het was echter al geslonken tot een bedrag, niet toereikend voor de lange reis naar Noord-Amerika. Maar ook de rest kon zij niet ont- Een Berlijnsche blad geeft op den eigenaard igen uitheemschen trant de volgende lezing van deze geruchtma kende zaak: „Te Amsterdam heerscht groote sensatie wegens de arrestatie van den arts dr. De Jong. De arts, die twee maal gehuwd is geweest, wordt be schuldigd beide vrouwen vergiftigd te hebben om zich van haar vermo gen meester te maken. De rechtbank heeft de opgraving gelast van het lijk der tweede vrouw, die den 31 Aug. overleed. De Jong behoort tot de meest (bekende notabelen van j Am sterdam," een engelsch woordenboek uit, waarin 15000 woorden op 3S4 bladzijden, zóó klein zijn gedrukt en op eene zóó fijne soort papier, dat het geheele boek slechts eenen omvang heeft van 5 cM. in het vierkant en 1 cM. dik is, het lederen bandje meegerekend. De uitgever levert bij dit werkje een vergrootglas, daar men met het bloote oog geen enkele letter onderscheiden kan. (iV. v. d. Bi) De eind-uitslag van den in de „Sport-Bar" te Amsterdam op 17 en 24 September jl. gehouden internatio nalen Korps-Kegelwedstrijd is als volgt De eerste prijs. 5 groote verguld zilveren medailles, werd behaald door de kegelclub „Alemaria Victrix" van Alkmaar, met 210 puntende tweede prijs, 5 verguld zilveren medailles door „Hout of Fout", te Enschedé, met 202 puntende derde prijs5 groote zilveren medailles, door „De vaste hand", van Amsterdam, met 197 punten; de vierde prijs, 5 zilveren medailles, door „Koekoek", vanAm- sterdam, met 192 punten de vijfde prijs, 5 groote bronzen medailles, door „Vriendschap", van Amsterdam, met 189 punten, en de zesde prijs, 5 klei ne bronzen medailles, door „Harmo nie", van Alkmaar, met 189 punten. Aan de winnende vereenigingen wordt een diploma uitgereikt. De eereprijs, een presidentshamer met zilver en ivoor gemonteerd, werd behaald door de kegelclub „Alema ria Victrix" te Alkmaar met 36 tref fers. De prijs voor het hoogst aantal punten, een groot verguld zilveren eereteeken, Dinsdagavond heeft Gladstone in Albert Hall te Edinburg eene uitvoe rige rede gehouden voor 1200 per sonen, die hem met geestdrift ontvin gen. ^Gladstone verklaarde dat zijne pogingen ten gunste van Homc-rule voor Ierland niet zonder succes wa ren. Eene ontbinding van het Lager huis tengevolge van de verwerping- der Home-rule bill door het Hooger- huis zou tegen het beginsel der con stitutie zijn en een verraad jegens de groote natie, cüe het recht heeft zich zelf te besturen. De kwestie betreffen de het blijvend bestaan van het Hoo- gerhuis zou aan de kiezers worden onderworpen. Het zal de plicht dei- meerderheid zijn een middel te vinden om het doel te bereiken. In het hongaarsche Huis van afge vaardigden heeft de minister van financiën ingediend de begrooting die in het geheel een overschot van fi. 11.688 aanwijst. In het oostenrijksche Huis van af gevaardigden heeft graaf Apponyi de regeering geïnterpelleerd, omdat zij zich niet heeft laten vertegenwoordi gen bij de onthulling van het stand beeld ter eere der Honveds. Tot italiaansch minister van justi tie is benoemd de heer Armo. De opstandelingen in Argentinië hebben zich meester gemaakt van het oude gepantserde schip Losandes. Zij voeren de rivier op tot aan ooste lijk Rosario, het middelpunt van den opstand. De regeering zond een kruiser en twee torpedo's ter vervolging van de generaals Revalle en Arredonto. De aangeboden door de ke- vangen, want de consul te Santosgelclub „De vaste hand", werd be- eischte daarvoor een bewijs van over- haald door den heer Silberling van lijden van haren man, doch daar de de kegelclub „Onder Ons" te Am- Argentijnen er geene registers van sterdam met o9 punten in de 10 wor den burgerlijken stand op na hou- Pen> consolatieprijs, een groot den, was dat bewijs natuurlijk door verguld zilveren eereteeken, aange- j regeeringstoepen rukken tegen de op- haar niet te geven, 't Geluk diende boden door de kegelclub „Zou erstandelingen op in de provinciën Oor haar, want geruimen tijd daarna ont- kans zijn", werd behaald door den 11 ving zij te Buenos-Ayres een bezoek heer A. Ernsting van de kegelclub van een landsman, een Amsterdam- „Koekoek" te Amsterdam, met 56 mer, die haar man had uitgedragen, punten in de 10 worpen. De koekoeks- en die zich verwonderde haar daarPrÜs> een groot verguld zilveren eere- nog aan te treffen. Deze bood haar teeken, aangeboden door de kegelclub aan met haar naar Santos te gaan.„Koekoek", werd behaald door de Daar bezwoer deze het overlijden van kegelclub „Fidelio" te Amsterdam Drenth en nu verschafte de consul me^ koekoeks in 50 worpen. 0 haar vrijen overtocht naar BremenDe negende prijs, groot verguld krijgen. De regeering heeft het Con-fl&il vorige week dooi - ----- -ï ;„res verzocht. mflAtmottlAn t.« nwnp.n 1.1*5.482 betalende bezoekers bezocht. doba, San Luis en Tucuman. De re gimenten der nationale garde van Entre Rios en Buenos-Ayres trek ken hnnne legermacht bijeen voor Rosaria. De aanval op de vloot, waaraan twee torpedo's deelnamen, is het werk van kolonel Espina, die in hechtenis is en waarschijnlijk den kogel zal' pianist weegt 320 pd. O pi ast vanden maarschalk Martinez Campas, die te Barcelona aan een dynamiet-aanslag heeft bloot gestaan, worden nog voortdurend an archisten in hechtenis genomen. De toestand van Martinez Campoa is eenigszins verergerd. Te Pittsburg zijn Maandag een zekere heer Resse en zijne vrouw vennoord door twee anarchisten, om dat zij bekend waren geworden met de geheimen hunner organisatie. De beide moordenaars, die door een an archistisch comité met de gruwel daad belast waren, zijn in hechtenis genomen. Te Thorikos bij Laurium is een waar Pompei ontdekt, eene stad, die na bedolven te zijn door eene onbekende oorzaak, geheel ge conserveerd is gebleven met huizen, muren en straten. De ontdekking maakt veel sensatie. Bij het vergaan van het Russische oorlogsschip RussalJca zijn naar schatting 181 personen, waarbij 10 officieren omgekomen. De Standaard verneemt uit geloofwaardige bron, dat de Rus sische minister van bmnenlandsche zaken den overheidspersonen in Oost- Siberië heeft aangeschreven, streng de hand te honden aan de wet, waarbij zekere grenzen worden bepaald voor het verblijf der Joelen. Dientenge volge hebben de Joden, wien dit aan ging, aanzegging gekregen voor 13 October naar de voorgeschreven dis tricten te verhuizen. Dit besluit heeft groote veront waardiging gewekt, omdat in Irkutsk, Temsk en elders vele joden als koop lieden gevestigd zijn en groote kapi talen hebben gestoken in verschillende ondernemingen. Er is een oude ver ordening, die bepaalt dat geen Joden mogen wonen of zich vertoonen op honderd wersten van de Siberische goudmijnen; vele Israëlieten zijn echter, door tusschenkomst van Christen agenten, voor groote sommen in deze ondernemingen betrokken. Daar bovendien de meeste drank winkels in de Siberische steden in het bezit van Israëlieten zijn, komt een groot deel van het goud, dat ter sluiks uit de mijnen wordt vervoerd, in hun handen terecht. Het aantal Joden in Siberië wordt op 22,000 ge schat velen hunner verlaten het land on trekken naar China, Japan en Amerika, om de vervolging te ont wijken. De tentoonstelling teChi- werd de vorige week door schrijft de inzender als gij den I vroeger vaderland. Zij is arm en heeft een weinig reisgeld naar haar zilveren eereteeken, aangeboden door j gres verzocht, maatregelen te nemen brandmerker met gloeiend ijzer in de hand het varkenshok ziet binnentre den, om het arme dier eene diepe wonde op het achterste gedeelte van het lijf toe te brengen. Nauwelijks heeft het varken de groote N, omgeven van een breeden cirkel, ontvangen, of het dier loopt razend door den stal, en zou zijn kwaaddoener verscheuren, indien het hem nog kon genaken. Dat het arme dier er verschrikkelijk van lijdt, getuigt de weigering van voedsel gedurende verscheidene dagen. Volgens den schrijver geschiedt deze wreede maatregel om den smokkel handel in varkens tegen te gaan. Te Mepp e 1 s chij nen op d i t oogenblik eenige leden van 't fi.es- schentrekkersgilde te wonen. Een su jet is Woensdag achter slot en gren del gebracht. Hij vertoefde sedert eenige weken als „student in de let teren", gelijk hij voorgaf, ten huize van een winkeliermaakte op allerlei wijzen de menschen bekend met zijne grootsche plannen en bezittingen en kreeg op die manier vrij wat geld los. Zelfs heeft hij eene verloving weten aan te knoopen met eene dame uit eene naburige plaats, terwijl hij, naar wij vernemen, op zeer listige wijze verschillende personen er in heeft la ten loopen door afgifte van voorwer pen van waarde. Hij is gebleken een oude bekende der justitie te zijn. De zevende c h o 1 e ral ij dei- is Dinsdagavond te IJselmonde be zweken. Een achtste geval heeft zich voorgedaan bij eene jonge vrouw. Door den geneeskundigen in specteur is Jeen geval van aziatische cholera geconstateerd in een schip on der Uitwellmgerga (gemeente Wij in- britseradeel), bij Sneek. Dinsdagavond werd te Aarlan- derveen een geval van cholera asiatica aangegeven. De weduwe van -Antko Drenth, een arbeider die voor vier jaren met vrouw en vier kinderen van Westerlee naar Buenos-Ayres vertrok, is met twee kinderen, een jongen van pl.m. 14 en eene dochter van 17 jaren, vandaar teruggekeerd. Zij hangt een verschrikkelijk tafereel op van de el lende, de gevaren en de ontberingen, die de emigranten zich daar moeten getroosten. De dood ontnam haar in Brazilië eerst haar oudsten zoon, daarna stierf Drenth aan de gevolgen van de doorgestane ellende en latei- stierf nog een kind van 2% jaar oud, dat op hare zwerftochten geboren was. een veelbewogen leven van vier bange jaren achter den rug. De recherche te Amsterdam heeft - Woensdagmorgen de volkomen zeker- o0UCJen: de kegelclub „Neptünus", werd be haald door de kegelclub „Gooi Raak", I van Haarlem met 6 negens in 50 worpen. I De uitreiking der prij zen heeft plaats j Zondag 8 October e. k. des middags ten 1 ure in de „Sport-Bar". De personeele wedstrijd, waarvoor verguld zilveren en zilveren eereteekens en bronzen medailles, en vrije wedstrijd waarvoor diverse fraaie kunstvoorwerpen zijn uitgeloofd, blij ven geopend tot en met Zondag 1 beid verkregen, dat de boekhandelaar, die beweerde Sarah Juett eenige da gen geleden herkend te hebben in eene Engelsche vrouw, die teekenin- - gen en schilderijen te koop bood om October e. k. s avonds 12 uur. voor de opbrengst passage naar Ame- rika te nemen, zich ten eenenmale heeft vergist. De bedoelde vrouw bleek te zijn „De muzikale wereld hier ter stede vermaakt zich kostelijk met het vol- eene zekere juffrouw Nobel, die reeds gende geval", zegt de Amsterd. Ct. sedert eenigen tijd met prenten enl „De gezaghebbende muziek-criticus schilderstukken te Amsterdam te koop1 Daniel de Lange is dupe geworden loopt, half bedelende. Deze is inder- j van eene verandering op het program daad van Engelsche afkomst en naar j op Donderdagavond jl. Op de in de men zegt de vrouw van eenen Cana- dagbladen medegedeelde programma's deeschen beeldhouwer. Zij vertoont echter weinig gelijkenis met de ver miste Sarah Juett. De boekhande laar beweerde nog wel, dat zij ge kleed was met den hoed, waarmede Sarah Juett op het portret voorkomt, en dat nog wel, terwijl die hoed reeds lang in handen der justitie was. Een nieuw getuigenis is dezer dagen afgelegd door een der buffetmeisjes aan het Centraalstation. De Jong moet daar op zekeren avond in zeer geagiteerden toestand twee broodjes met kaas hebben gekocht en die ter stond weder aan eenen portier hebben weggegeven. Dit erkent hij ook, maar hij doet het thans voorkomen, dat dit juist voorviel bij zijn vertrek met den Londenschen trein op 30Aug.jl. Jammer genoeg weet het buffetmeisje zich den datum niet meer te binnen te brengen, maar stellig kan zij ver zekeren dat het gebeurde voorviel nadat de Londensche trein reeds ver trokken was en daarentegen de avond- trein naar Rotterdam, die veel later vertrekt, voor het perron gereed stond Ook na dit getuigenis verstrikte De Jong zich in allerlei leugens en gaf hij dan dezen, dan weder geenen uit leg aan het voorval, waarvan hij blijk baar niet veel wil weten. In de zaak van H. de Jong hebben zich thans twee getuigen opgedaan, die kunnen verklaren dat zij De Jong en Maria Schmitz in den laten avond van 31 Aug. in de legerplaats van Laren hebben gezien en beiden om streeks 9J£ uur den weg hebben zien inslaan naar Bussum. van het concert in het Concertgebouw stond o. m. Les Preludes van Liszt. Door ongesteldheid van een der orkest leden kon dit nommer niet gemaakt worden en werd het vervangen door Tanz in der Dorfschenke van Liszt, wat op de programma's, in de zaal verkrijgbaar, vermeld stond. „De heer De Lange, die zich van een programma uit de courant schijnt bediend te hebben, schreef nu in het Nieuws van Zaterdag over de niet- gemaakte Préludes het volgende„Dat ook Liszt's Préludes keurig werden vertolkt, maar bij de hoorders geestdrift verwekten, mag men gerust tegen den senator Alem, het hoofd der radicalenzij houdt zich over tuigd, dat hij onder het leger stookt. Pellegrini heeft bij de inneming van Tucuman slechts zwakken tegen stand gevonden. Een bankiershuis te Londen heeft een dépêche van Rio-de-Janeiro ont vangen, volgens welke het bombarde ment zóó zwaar is, dat de Banken waarschijnlijk gesloten zullen worden Per Telegraaf. TWEEDE KAMER, Zitting van Donderdag 29 Sept. Medegedeeld werd het waardeerend wederantwoord der Regentes op het adres van Antwoord der kamer. Besloten is na afdoening der aan hangige ontwerpen in de afdeelingen Dinsdag werd een bediende van de o. a. te onderzoeken de intern, over- London and Brazilian Bank door een eenkomst tot wering der cholerade kanonskogel gedood. drankwetwijzigingde Indische en Aan de New- York Herald wordt uit Staatsche begrooting voor 1894. Montevideo geseind: Volgens berich- i Derc verkreeg verlof tot eene inter- ten uit Rio de Janeiro houdt het fort pellatie omtrent de grondverschui- Santa Cruz zich tegen de schepen ving in den spoorweg hij Bunde. van De Mello staande. De inneming- van Desterro (in den staat Santa Ca- tharina) door de opstandelingen wordt cednre. Bekrachtigd werd de overeenkomst met België betreffende kostelooze pro- bevestigd. De opstandelingen in Rio Grande do Sul hebben nieuwe wa- Het voorstel tot verbetering van Neder-rijn en Vreeswijk werd in be- penen en krijgsvoorraad ontvangen.ginselverdedigd door de heeren Conrad Een heftige strijd wordt verwacht. Aan de New- York Herald wordt nit Valparaiso geseind: De Argen- tijnsche regeering heeft de gevangen neming bevolen van admiraal Solier en dr. Alem. Deze laatste is in het Duitsche gezantschap gevlucht. De Noordelijke Staten zijn thans in open lijken opstand tegen Penna. De toe stand is erger dan ooit. Aan de trouw van vele regeeringsbeambten wordt getwijfeld. Generaal de Mo rib el over- leed, zooals men zich herinneren zal aan den aard van het stuk toeschrij- j aan een beroerte, kort nadat hij een ven. Aan de hand van het gedichtkop melk gedronken had in een boer- heeft Liszt dit werk gemaakt tot der ij. Men vertelt nu schrijft de iets, waarin men steeds zit te hopen j correspondent van de Daily Telegraph op de zaak, die ten slottejblijkt eerst te Parijs, dat de generaal geen na liet stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., vertrok 27 Sept. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Prins Hendrik, van j, 0_Q Amsterdam naar Batavia, arriveerde muziek uitgedrukt. Dat dit stuk juist geruimd zijn. Wat eigenlijk het doel 26 September te Port-Said en vertrok daardoorden hoorder onbevredigd is van deze bewering, blijkt onmid-|27 Sept. van Suez. dellij k hieruit, dat men verhaalt dat hiernamaals te zullen komen. Deituurlijken dood zon gestorven zijn; stemming van het gedicht is dus hij zou „evenals Chanzy en Skobeloff" inderdaad op geniale wijze in den door misdadige middelen uit den weg en de Beaufort (Wijk bij Duurstede), die echter de verbetering tot boven Vreeswijk wilden voortzetten. Van Beuningen ontried dit en stelde met Roij aards in het licht hoe de binnen scheepvaart dooi' de normaliseering van Lek en Bovenrijn gebaat wordt. Zij ontkenden dat dit onderwerp spe ciale Amsterdamsche belangen dient, zoo ook de heer Gerritsen, die de ver betering een noodzakelijk complement van het Merwedekanaal achtte. Door de Tweede Kamer is aange nomen met 43 tegen 35 stemmen de uitgave van 1 millioen tot- verbe tering van de Neder-Rijn en de Lek tot Vreeswijk. laat, is het bewijs hoe goed Liszt zijne intentie ten uitvoer heeft ge bracht. Reeds voor eenige jaren het was, sprekende over Felix-Meritis- concerten maakte ik de opmerking, dat Liszt's compositiën begonnen te veronderen; Dinsdagavond kreeg ik opnieuw en in veel sterker mate dien indruk. Het standpunt, waarop deze componist staat, ligt achter ons, en zijne harmonische en klank-combi natiën zijn door jongeren overtroffen". De londensche firma Bryce geeft, als typographische curiositeit, Sept. Het stoomschip Utrechtvertrok 27 generaal de Miribel uit den weg ge- September van Batavia naar Rotter- ruimd was op last van een buiten-'dam. landsche regeering, die er belang bij zou hebben, dat een minder bekwaam officier aan het hoofd van den gene- ralen staf zou staan. De generaal zon door den boer vergiftigd zijn en deze zou de vlucht genomen hebben. Dit vertelsel is een nieuw staaltje van het Fransch Chauvinisme. De zwaarste pianist van Duitschland is thans de attractie van een berlijnsch koffiehuis. De zwaarste Het stoomschip Zuid-Holland, van Rotterdam, arriveerde 27 September te Batavia. Het stoomschip Koningin Emma van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 27 Sept. te Atjeh. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, arriveerde Woensdag 27 September, des voormiddags 8 uur te Plymouth.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2