NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De lie Jaargang. Zaterdag 7 October 1893. No. 3149. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT IËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. 1 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31&is Faubourg Montmartre. f 'Het Bijvoegsel van liet blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten. Een brief uit Mïmchen. De papieren van vrouw Jeannette, naar het fransch van ErckmannChatrian. Haarlem mer Halletjes. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Adver tent/ïèn enz. Haarlem6 Oct. 1898. Door B. WW. is de levering van fourages ten dienste van de ge meente-reiniging, gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Johs. Vermeulen Zoon te Waspik en wel stroo voor 28.per 1000 K.G., haver voor ƒ8.40 per 100 K.G. en paardeboonen voor ƒ6.90 per H.L. van 80 K.G. In deze gemeente hebben zich ruim tachtig jongelingen aangemeld om deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Deze oefeningen zullen Maandag a. s. een aanvang nemen onder leiding van den le-luitenant A. Overstrijd. Door de Haarlemsche Amateur-foto grafenclub werden op de internatio nale tentoonstelling voor totografie te Utrecht, de navolgende onderschei dingen behaald Nationaal JunioresJohan Huijsser te Amsterdam, bronzen medaille. Nationaal Seniores, Ign. Bispinck te Bloemendaal, zilv. med.; Ch. de Gor ter te Amsterdam, eere-dipl. Frans Huijsser te O verveen, eerv. vermeld. 0|Internationaal Seniores en Juniores J. J. M. Guy de Coral te Amsterdam, eere-cliplomaB. Groote te Amster dam, bronz. med. Lantaarnplaatjes, Henri Huijsser te Bloemendaal, zilv. med.; K. Job Jr. te Amsterdam, bronz. med.; Frans Huijsser te Overveen, eerv. verin. Varia, K. Job Jr. te Amsterdam, zilv. med. Internationale. Gezichten uit omstre ken van Utrecht, B. Groote te Amster dam, verg. zilv. med. De 21-jarige George Bernardus Lieze, die in verschillende steden, o. a. alhier, leveranciers van rijwielen heeft opgelicht, en die zich meteenvalsch certificaat als postbeambte, ondertee kend minister Havelaar, toegang wist te verschaffen bij eene deftige Hel- dersche familie, met wier dochter hij zich verloofde, is door de rechtbank alhier Donderdag ontoerekenbaar ver klaard en is naar Medemblik over gebracht. De morphinist Kempenaar te Al kemade werd wegens diefstal veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf, na aftrek van de preventieve hech tenis. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 5 Octo ber 1893. Roode wintertarwe f0.a 0. Jarige tarwe f0,a f0.Witte tarwe f5.50, a f 6.55, Zomer ristarwe 5.25, a f 5.75, Rogge f 4.45, a f 4.80. Haver f7.a 8.25, Chevaliergerst f 0.a f 0.Wintergerst f4,25 a 4.75, Zomergerst f0.a f0.Dui ven boonen f6.40, a f6.70, Paarden- boonen f 5.35, a f 5.60, Bruine boo nen f0.a f0.Groene erwten f6.a f7.25, Grauwe erwten f0. a f0.Capucijners f0.a 10. Kanariezaad f 6.a 1'7.Karwei- zaad f0.a f0.inclusief Kool zaad f 0.a f 0.Blauw maanzaad f 0.a 0.Geel mosterdzaad f 0.a f 0.Bruin mosterdzaad f 0.a f 0.Lijnzaad f. 0,a. f 0. Aan een in de Staatscou rant van 5 dezer voorkomende opga ve omtrent de geboorten en de sterf te naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Ju li 1893, is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1°. Januari 1893 4,669,578. Levendgeborenen 12,544. Levenloos aangegevenen 596. Overledenen met inbegrip der levenloos aangegevenen 8093. Aantal overledenen met leven loos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 20,41. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 2902,15 jaren 775 514 jaren 308, 1420 jaren 194, 2050 jaren 1084, 5065 jaren 764, 6580 jaren 1123, boven 80 jaren 342, onbekend 5. De postbode D., wonende te Delwijnen, is na het verlaten der Bommelsche kermis s' nachts ten on geveer twee uur, door een totnogtoe onbekend gebleven persoon aange vallen, die hem vier diepe mes won den toebracht. Twee wonden (één aan het hoofd en één in de zijde) zijn levensgevaarlijk. De gewonde kon zich voortsleepen tot bij een boerenwo ning, waar hij bewusteloos werd op genomen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Ter aanvulling van het bericht, als zou te Groningen een christelijke vrouwen-onthouders-bond opgericht zijn, diene dat aldaar reeds sedert eenige jaren eene dergelijke vereeniging bestaat, behoorende tot de afdeeling Groningen van de nati onale christelijke-geheel-onthouders- vereeniging. Onlangs heeft zich ech ter in ons land gevormd een vrouwen- christelijke - geheel - onthouders-unie, welke zich later hoopt aan te slui ten aan de wereld-vrouwen-christelij- ke-geheel-onthouders-unie, en tot hoofdbestuur heeft verkozen mej. W. de Ranitz, presidente, te Groningen, jonkvrouwe H. S. Hartsen, vice-pre- sidente, te Hilversummevr.W. J. van Herwaarden geb. Quarles van Ufford, te Den Haagmevr. C. J. Hoog, geb. Ketelaar, penningmeesteres, Den Haag en mevr. M. E. Philipse, geb. De Ra nitz, te Haarlem. Woensdag is te Ouden bosch een nieuw geval van cholera voorgekomen. De vrouw te Zwolle, die Maan dagochtend met hare twee kinderen als aan cholera lijdende naar de ba rakken was overgebracht, is Woens dagnacht overleden. Een der kinde ren is zeer bedenkelijkhet. andere is herstellende. Te Dedemsvaart is weder een patiënte, eene dame van 69 jaren, aan cholera overleden. De Scheveningsche bom Sch. 144, schipper Groen, is Donderdag te Nieuwediep aangekomen met ver dachte ziekteverschijnselen aan boord. Een man der equipage is jl. Dinsdag middag na cholera-achtige verschijn selen overleden. Zijn lijk is aan wal gebracht en onder politietoezicht be graven. De bom ligt ter reede in observatie. De tweede cholera-lijder teUit- wellingerga (Wijmbritseradeel), een bejaarde turfschipper, is overleden. -Uit Indië word gemeld, dat op Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden zich één geval van cho lera heeft voorgedaan. Het fregat gelijk de schroefstoomschepen eerste- klasse thans genoemd worden had voor Soerabaja in de haven gelegen vlak bij Hr. Ms. Atjeh, waarop vijf sterfgevallen van cholera waren voor gekomen. Na een uur of wat in zee te zijn geweest, deed zich ook een ge val voor op de Emma. Op het half dek werd van zeildoek een groote tent voor den patiënt gemaakt en alle zorg werd aan hem besteed, maar in zes uur bezweek hij. De krachtig doorslaande Oostelijke moesson hielp om het schip te ontsmetten. Het bleef bij dit ééne geval. Te Makassar kwam de Emma met de gele vlag in top binnen en moest nu vier dagen qua rantaine houden. In het Oosten van Europa blijft de cholera voortdurend nog vele sterfte veroorzaken. Terwijl de ziekte in Rusland nog in een twintigtal goevernementen heerscht, kwamen in Gallicië reeds 781 gevallen met 477 sterfgevallen voor. In Hongarije bedroeg het aan tal gevallen van 1225 September 200 met 136 dooden. Ook is Bosnië, Herzogewina, Bekowina en Rumenië blijft de cholera zich vertoonen. In Turkije echter breidt zij zich niet uit. Zoowel te Maidenhead, de woon plaats van de familie Juett, als te Reading, eene stad waar miss Juett en De Jong inkoopen deden en de eerste haar uitzet bestelde, gaat de politie een ijverig en systematisch on derzoek instellen. Een detective te Maidenhead moet reeds kennis met De Jong gemaakt hebben, die hem door den geheimen politieagent den naam van fishy, een man waar een luchtje aan is, deed geven. Zoo liet de detective hem eenigen tijd geleden in de val loopen, toen eene gewaande verloren portemonnaievan welker denkbeeldige grootte De Jong den de tective eene voorstelling trachtte te maken, veel te groot was voor een gat, waardoor De Jong voorgaf haar verloren te hebben. De slimme detec tive beloofde natuurlijk alles in het werk te zullen stellen om de porte monnaie terug te vinden, maar de man begreep alles. Miss Juett, die smoorlijk verliefd op De Jong was, moest toen weer bijspringen en hielp hem aan 5 pd. sterling. Van die ƒ60 kocht hij toen een nieuw pak, waarvan de waarde min stens op 3 pd. st. 36) te staan kwam, een zijden hoed, eene zijden paraplnie, een grooten voorraad sokken en on dergoed in het algemeen en ten slotte... een gouden horloge en dito ketting. Miss Juett kreeg van haar geld een gemeenen verlovingsring, waarvan de prijs nauwelijks een paar shilling be droeg. Thans is besloten om in alle bos- schen gelegen onder de gemeente Do ren weerd, die honderden hectaren be slaan, te zoeken naar het lijk van Sara Juett. Daar dit onderzoek door de po litie met de meeste nauwkeurigheid wordt verricht, zal er geruimen tijd verloopen voordat het geëindigd is. De Londensche correspondent der Arnh. Ct. schrijft van Maandag. De Londensche politie stelt alles in het werk, om iets meer omtrent het gedrag van De Jong in Londen te weten te komen. Wanneer De Jong alleen van 16 tot 21 Augustus te Londen vertoefd heeft, dan heeft hij dit met een bepaalde bedoeling ge daan, en in zijne reis naar Engeland in gezelschap van de vermiste juf frouw Scbmitz lag iets anders opge sloten dan alleen de familie Juett de quasi treurige tijding te brengen van het onbetrouwbare bericht, dat miss Juett met den „dikken Amerikaan" er van doorgegaan is. Een ding staat vast, en dit werd mij heden door den waarnemenden commissaris der City-politiebevestigd, aan wien het onderzoek in die zaak opgedragen is, nl., dat De Jong Lon den beter kent, dan men maar eenigs- zins vermoeden durft. Om te begin nen heeft hij in gezelschap van juf frouw Schmitz in Wheeler's-hotel op het Devonshire Square zijnen intrek genomen, waar niemand ter wereld, die Londen door en door kent, erd in het minst aan zou denken om te gaan logeeren, en dat een dokter met zijne vrouw, op eene huwelijksreis zijnde, zeker niet zouden betrekken. Het hotel ziet er uitwendig zeer onooge- lijk uit en is op een zeer stil binnen- pleintje gelegen, dat door een zeer nauw straatje tot Bishopgatestreet toegang geeft. In een tegenoverge- stelden hoek van het pleintje, dat door zeer hooge huizen begrensd wordt, vindt men een warnet van steegjes en gangetjes, die gedeeltelijk in Wkitechapel, gedeeltelijk in Pet ticoat Lane uitloopen. Wat de eerste buurt betreft, hierover behoef ik slechts weinig te schrijvenwat de Petticoat Lane betreft, mag ik gerust zeggen, dat deze naast Whitechapel een der vuilste en onaanzienlijkste gedeelten van Londen uitmaakt. Hier is de wijkplaats van buitenland- sche vluchtelingen, smokkelaars en bookmakers en dergelijk slag lieden, die alleen van de uitoe fening van oneerlijke praktijken le ven. Hier vermeent men dat De Jong zijne sigaren van de hand gezet heeft, waarvan hij, volgens de eigenares van Wheeler's hotel, een grooten voor raad in zijn bezit had en die hij reeds binnen een half uur kwijt was. Toch weigeren de meeste lieden in deze buurt de politie iets omtrent De Jong mede te deelen, hoewel het zeker is dat hij hier een gedeelte van zijne 5 dagen heeft doorgebracht. Doch niet alleen hier, ook in Silvertown, eene doksbuurt in Oost-Londen, waar armoede en ellende, naast misdaden heerschen, is De Jong bekend, en de politie heeft reeds inlichtingen in gewonnen omtrent den houder van eene slaapstee in deze buurt, waar De Jong eenigen tijd geleden gewoon was zijn logies te nemen. Een be- Naar het engelsch FLORENCE WARDEN. 29) HOOFDSTUK XI. Terwijl hij naar het andere einde der kamer liep, verzocht Pamela Jane met een haastig gebaar om van de gelegenheid, dat hij haar den rug toekeerde, gebruik te maken en de kamer uit te vluchten. „Maar mama?" fluisterde Jane. „Wacht maar, ik heb een idee," zeide Pamela. De meisjes verlieten zoo behoedzaam mogelijk de kamer, en Pamela snelde naar de keuken, en vroeg juffrouw Gibson, de keukenmeid, eene gespierde vrouw, die niet door hare zenuwen werd geplaagd, of zij mee wilde gaan naar de zit- kamer. „Mijnheer Edward is vreeselijk woedend over iets, en wij zijn bang, dat hij geweld zal gebruiken en mama zoo zal doen schrikken," verklaarde zij haastig. Juffrouw Gibson, die reden had om argwaan jegens Ed ward te koesteren, gehoorzaamde terstond. Pamela snelde naar de eetkamer, die zich in het achterste gedeelte van het huis bevond. Daar was maar een venster, dat eens een aanval van inbrekers had moeten doorstaan, zoodat mevrouw Hoad-Blean er een ijzeren luik aan had laten maken, dat met een sleutel werd gesloten. Pamela sloeg nu dit luik dicht, sloot het en verborg den sleutel in haarzak. „Het beste zal dunkt mij zijn, dat wij hem hier laten slapen," zeide zij. „Wij kunnen de sofa als bed inrichten en zullen hem dan hier opsluiten. Morgen moet mama dokter Willoughby laten komen." Terwijl zij dit zeide, verwijderde zij uit de kast haastig alle messen en vorken, borden en glazen. „Wij moeten niets achterlaten, waarmee hij eenig kwaad zou kunnen verrichten," zeide zij. Nauwelijks waren de woorden haar uit den mond, of beide meisjes hoorden gerucht in de gang, Edwards schor gelach en kreten van zijne moeder. Het volgende oogenblik stortte Edward de eetkamer binnen en staarde, over tafel leunende, zijne zuster Jane, die aan den anderen kant stond, woest aan. „Schoon schepsel!" riep hij uit met dezelfde doffe, ondui delijke stem, alsof hij onder het spreken zijne tanden voort durend op elkaar hield geklemd. „Duivelachtig wezen! Gij zijt voor iedereen te goed, hè? Te goed om te worden aan gekeken? Ik zal uwe schoonheid vernietigen, afschuwelijk wezenIk zal uw gelaat verminken, zooals ik het gelaat van dien jongen kerel, in wien gij zin hebt gekregen, heb ver minkt. Gij gij weet wel, wien ik bedoel! Ik heb hem neergeschoten ja neergeschotenHij ligt nu in den hollen weg halverwege Ryislone. Ha, ha. Dat vindt gij natuurlijk niet aangenaam? Gij rilt bij de gedachte, dat hij daar ligt, kalm op den bodem? Hij rolde over zijn hoofd zonder een kreet te slaken. Uw broeder heeft dat gedaan ja ik. En ik zal u op dezelfde manier behandelen, hoort gij Op dezelfde manier!" Terwijl hij deze vreeselijke woorden uitsprak, steeds op denzelfden langzamen toon, alsof het spreken hem moeielijk viel, hield mevrouw Hoad-Blean hem bij den eenen en de keukenmeid bij den anderen arm vast. Hij bood evenwel niet den minsten tegenstand, noch trachtte hij los te komen, zoo dat zij onder het aanhooren van die woorden, ontzet lang zamerhand hare waakzaamheid verslapten. Zij wilden niet gelooven, wat hij zeide. Plotseling, terwijl zijn stem steeds was gedaald, en hij van vermoeienis of zwakte dreigde neer te vallen, rukte hij zich met eene geweldige poging los. Hij duwde de beide vrouwen achteruit, haalde met eene plotselinge beweging iets uitzijn binnenzak en hief zijne hand op. Nog voor zijne moeder, juffrouw Gibson of zelfs Jane konden vermoeden wat hij deed, zagen zij eene flikkering en hoorden een scherpen knal. HOOFDSTUK XII. Drie der vier vrouwelijke personen waren te zeer verbijs terd van schrik om zelfs maar een kreet te kunnen uiten.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1