BINNENLAND. Letteren en Kunst. Wedstrijden. Politiek Overzicht. in het vierkant, zonder venster en met aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten en in eene der hoeken een tonnetje, dat men niet be hoeft te zoeken. Altijd volgens het bericht van den heer Bouricius mag de gevangene een maal daags door een opening in de deur drinken uit een fiesch met water, die hem wordt toegestoken. Hij krijgt bovendien een droog stuk paarden- roggcbrood, waarmede hij 3 etmalen moet rondkomen. Toen de jongen daar 72 uur in zeten had, joeg de weesvader hem weg zonder iets dan wat hij aan 't liji had. Ten slotte wijst schrijver op den man die dit aan het licht heeft ge bracht en die nu door omstandighe den broodeloos en werkeloos is, ter wijl zijne vijanden hem en zijne vier kinderen trachten af te matten en te doen zwijgen. Het brochuretje kost 10 cents. breuk in den Slaperdijk van den polder Beetskoog (N. Holl.) het vol- De langdurige droogte in dit jaar deed den dijk (die hoofdzakelijk uit veengrond is samengesteld) belangrijk inkrimpen, en daardoor veel van zijn weerstandsvermogen verliezen. Toen na de vele regens, de verschil- Als een bijzonderheid verdient ver melding dat in den tuin van den heer Balvers te Hillegom, ramenassen staan van 2% K.G. De raad der gemeente Bennebroek besloot tot het aangaan eener geld- leening groot 10.000. Yan uit Houtrijk en Polanen is een adres gericht aan den Raad van administratie der H. IJ. S. M., waarin wordt verzocht om trein 73 ook te Halfweg te doen stoppen. De bekende socialist T. Luitjes van Sappemeer zou Zondag te Halfweg optreden; tegen het bepaalde uur waren verscheidene personen in het lokaal aanwezig,terwijl eene commissie den spreker van den trein ging halen. Deze kwam echter terug met de tijding dat hij niet gekomen was, waarop het meerendeel vertrok. Ruim 1% uur later kwam L. wandelend van Am sterdam (hij had den trein gemist) en sprak toen nog kort voor een ge ring publiek over „kazerneleven". Zondagmorgen is in de R.K. Ziekenverpleging aan de Heerengracht te Amsterdam overleden, de heer mr. L. J. E. H. Geradts, sedert 28 De cember 1891 burgemeester van Roer mond. De werkzaamheden aan boord van het pantserschip Koningin Wühelminain aanbouw op de lands- werf te Amsterdam, vorderen uitste kend. Reeds is men bezig met de uit wendige betimmering. Met behulp van den stoomlichter werd de kolos saal zware geschuttoren dezer dagen in zeer korten tijd opgesteld. Daarin zal een kanon van 28 c. M. A. wor den geplaatst. Men hoopt dit jaar nog met den bouw van dit fraaie vaartuig, dat tevens het grootste on zer marine zal zijn, gereed te komen. Omstreeks half zes Zater- dagnamiddag waren te Amsterdam in het koffiehuis „Van ouds de Ade laar", hoek Nieuwmarkt en Keizer straat, eenige personen, die, na een en ander gebruikt te hebben, geschil kregen over het betalen van een rond je, hetwelk zij wilden opdringen aan een zekeren Jacques v. Cleef. Deze verkoos de verstandigste partij en ging heen. Twee andere personen echter achterhaalden hem en mis handelden hem zoodanig, dat hij er onder bezweek. De beide daders wer den achterhaald in de Ridderstraat en aan de politie overgeleverd. De vermoorde laat eene vrouw met 6 kinderen na. Men meldt omtrent de dijk- lende polders met stoomgemalen en molens op Schermerboezem begonnen uit te slaan, rees het peil daarini tot bij A. P. Tegen dien drang was Vrij dagochtend dit door de „zes steden" niet krachtig onderhouden dijkje niet bestand en ging het (zooals men het noemt) over „den kop." Door goed beleid is de eigenlijke polder Beetskoog (groot 500 H. A.) voor overstrooming gevrijwaard; het kleinere gedeelte (de Sehardammer- koog) staat geheel blank en levert met°de daarin drijvende voorwerpen een zeer treurig schouwspel op. Vele woningen zullen waterschade hebben. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen, en het vee is tijdig naar veiliger plaats overgebracht. Toen de doorbraak plaats had, is „Schermerboezem" dadelijk gedaald, en het college der uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland gaf het sein dat alle gemalen moesten stoppen, opdat het boezemwater niet meer zou rijzen. Vele hooggeplaatste personen bezochten Vrijdag en Zater dag de plek des onheils. De koetsier J. Baars, die na het ongeluk met zijn rijtuig in de Schie te Rotterdam, Zondagavond j.l., onmiddellijk naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd, is Zaterdag ochtend ten gevolge van den onder- ganen schrik overleden. Hij was 43 jaar oud en dertig jaren in dienst bij zijnen baas en was de broodwinner voor zijne zuster, met wie hij waonde. Vrijdag is te Oudenbosch weder een geval van cholera met doodelijken afloop voorgekomen bij eenen man, die werkzaam was in de boomkweekerij. Dit is alhier reeds het derde sterfgeval. Men meldt uit Ochten: Een verdacht geval van cholera- achtigen aard deed zich alhier voor bij eene vrouw oud 59 jaren, wonende aan de grens der gemeente Dode- waard. Het bacteriologisch onderzoek der uitwerpselen is nog niet bekend. De lijderes is reeds overleden. In overleg met den geneeskundigen inspecteur en den behandelenden ge neesheer werden door den burge meester reeds maatregelen tot het voorkomen van verspreiding der ziekte genomen. Zaterdag is te Zwijndrecht (Groote Lindt) een nieuw geval van cholera voorgekomen. In het dorpje Stabroeck, niet ver van den Nederl. Belgische grens, zijn in twee maanden tijds niet minder dan 23 personen aan Aziatische cho lera gestorven. Zelfs is het bewezen, dat Antwerpsche werklieden en schip pers de ziekte te Stabroeck hadden opgedaan. De school is voor ziekenzaal inge richt. De cholera is in de Fransche Pyreneeën te Thuir plotseling hevig opgetreden, zoo ook in Barrême, een plaatsje van 800 inwoners, waar in September, juist toen daar de troepen voor de herfstmanoeuvres te zamen waren, op één dag 13 personen aan cholera stierven. Van de inwoners hebben 550 de stad verlaten, de ma noeuvres zijn opgehouden en de terug- keerende troepen in een kamp in quarantaine gelegd. dagen haar vijftigjarig bestaan, en het is niet onaardig, eens na te gaan hoe deze firma is gegroeid tot wat zij nu is. In 1809 werd de schulpzandmolen „de Zaanstroom" gekocht door zeke ren Hendrik de Jong, die in 1822 overleed en in dien tijd met het mo lentje ook blauwsel en potasch fa briceerde. In 1829 kwam de zaak aan D. Schoute, den vader der beide tegenwoordige firmanten, die in 1843 de Zaanstroom liet inrichten tot het malen van cacao. De chocoladefabri- cage werd toen een nieuwe tak van industrie. In 1872 werd het noodig een stoom werktuig in den molen te plaatsen, ten einde niet langer van den wind afhankelijk te wezen. Maar spoedij_ was ook dit nog onvoldoende en be sloot men een geheel nieuwe fabriek te bouwen, die dan ook in 1884 tot stand kwam. Drie jaar later Averden alle artikelen, behalve cacao, choco lade en specerijen, opgegeven en laatstgenoemd artikel ook, toen in 1891 de firma het recht verkreeg het wapen der Koningin-regentes te voe ren. In 1892 werd de fabriek met geheele verdieping verhoogd en Charles Gerken te Arnhem; prijs 50 gulden. De weg werd afgelegd respectieve lijk in 1.28, 1.32*, 1.3314, en 1.44% uur. De eerste wedstrijd om de Ame- i Cup, die Donderdag wegens te weinig Avind werd opgegeven, werd Zaterdag te New-York opnieuw ge zeild. De uitslag was, dat de Vigilant (amerikaansche) won met 5 min. 37 sec. Bij de afvaart nam de Valkyrie de leiding, maar de Vigilant zeilde haar spoedig voorbij en was haar bij het keerpunt een mijl voor; de af stand groeide geleidelijk aan tot twee mijlen Tegen het eind van de race haal de de Valkyrie haar verlies een weinig in, maar zij moest het toch opgeven tegen hare mededingster. Men denkt, dat het daar heel wat warmer zal toegaan dan in onze zui delijke linie het geval was. Den 7en September Averd uitKotta- Radja aan de Java-bode geseind: ggGisteren zijn bij de opruiming van Tjot Bageroet de luitenant der genie C. F. de Rochemont en twee min deren gewond. Heden is met de op ruiming van Kaloet begonnen. nu in dit jaar werd daarnaast een pakhuis gebouwd van ongemeen grooten omvang. Zondag werd het vijftigjarig bestaan der firma door de firmanten, de hee- l C. en D. Schoute, en hun groot personeelfeestelijk herdacht. Een fraai uitgevoerd gedenkboekje, waar- o. a. vier afbeeldingen der resp. fabrikanten, is bij die gelegenheid uitgereikt. De Erve H. de Jong kan tegen woordig gelden voor een der grootste firma's in dit voor ons land zoo be langrijk artikel. Het genoegen dat Zola in zijne reis naar Londen heeft gevonden, heeft den wakkeren impresario Schür- mann doen besluiten om, het ijzer smedend terwijl het heet was, den romancier een tournee voor te stel len tot het houden van voordrach ten. De heer Schürrnann heeft in de eerste plaats van een bezoek aan Ne derland gewaagd, het van ouds artis tieke en tenace land, dat Zola moest aantrekken, en waarvan hij wel weet dat zijn boeken er, naar ILuet al heeft kunnen constateeren, sinds lang Avordeii gelezen. Zola had wel ooren naar het plan, maar hij wilde Parijs niet Aderlaten alvorens de laatste hand te hebben gelegd aan Lourdes. Mitsdien is voorloopig bepaald, dat hij in April en Mei con férences zal houden in Nederland en in Rusland. TOEKOE OEMAR4 De Deli-Ct. meldt: Den 25n omstreeks 11 uur ym. werd Oemar door den assistent-resident van Groot-Atjeh bij den civiel militair Goe- verneur van dit gewest gebracht, om ampon te vragen aan de N.-I. Regee ring voor zijne bedrevene euveldaden. Of hij in genade is aangenomen, durf ik u nog niet melden. Ik geloof van Avel, en mogelijk op last van de Hooge Regeering, want anders be grijp ik niet, AA-aarom het civiel be stuur hem binnen Kota Radja heeft gehaald. Voorloopig is hij gelogeerd bij Panglima Tibang in kampong Djawa. Ken bonden Jiittilé. De bekende cacaofirma Erve H. de Jong te Wormerveer herdacht dezer Door den heer H. Buijs, eigenaar van het uitspanningsoord „De Tuin- bouAv" teJBeemster (nabij Purmerend) werden Zondag tAvee groote Avedstrij- den gehouden voor leden van den A. N. W. B. De eerste Avedstrijd, Avaaraan 12 leden deelnamen, had 's namiddags te 1 uur plaats op do lange baan van 15% K. M. met voor gift (Handicap). De uitslag Avas als volgt: le prijs verg. zilv. med., de heer D. Wartena, van Haarlem2e prijs groote zilv. med., de heer New Rapid, van Amsterdam, lid van A. A. C. 3e prijs kleine zilv. med., de heer J. Hibbeln, van Amsterdam, lid van A. A. C.4e prijs bronzen med., de heer H. de Vos, van Amsterdam. Te 3 uur Averd de tweede Avedstrijd gehouden op de korte baan van 450 M. voor leden van den A. N. W. B., die nimmer een prijs in een open wedstrijd hebben gewonnen, Hieraan namen acht leden deel. De uitslag Avas le prijs verg. zilv. med.. de heer M. Plantfeber van Rotterdam; 2e prijs groote zilv. med., de heer J. J. v. d. Dries, van Amsterdam 3e prij s kleine zilv. med., de heer H. de Vos, van Amsterdam4e prijs bronz. med., de heer J. J. Hibbeln, van Amster dam. Niettegenstaande het bij uitstek fraaie herfstweder was de deelneming uiterst gering. Zondag had een afstandsrit plaats tusschen PatersAvolde en Assen en terug, een afstand van 42,600 Meter. Er waren 15 paarden ingeschreven. De eerstaankomende Avas Lartschik van den heer A. Bultman te Haar lemmermeer, prijs 300 gulden. De tweede was Charlotte van den heer: Venit te Brussel, prijs 100 gulden. De derde ivas Mary Sheridan van den heer Ockhorst te Rotterdam, prijs 50 gulden. De vierde Lala van den heer Koloniën, BATAVIA, 8 Sept. In eene correspondentie van het Bat. Hlbd. uit Atjeh Avordt o. a. het volgend gezegd: Den 19en Augustus is ook Tjot Bagaroet bezet geyvorden. Dit is een Atjehsche versterking dicht achter Koeloet gelegen, en de slechtste van alle posten, want niet alleen is het verblijf in den modder poel hoogst onaangenaam, maar daar Avorden de troepen aanhoudend be schoten. Dit begon ook met de ande- posten, onmiddellijk na het ver trek van Toekoe Oemar, en meermalen kregen de postcommandanten spion nen berichten van een voorgenomen aanval op de posten. Tjot Goëe werd op een nacht beslopen door een ben de Atjehers, die reeds op een 20 pas afstand achter een nieuAAr opgerichte Chineesche toko zaten. Toen zij ontdekt Ayerden, opende zij een hevig vuur, een kogel Arloog in de officiersbarak tusschen den lui tenant der artillerie Jansen en dr. Persenaire, die samen stonden te pra ten, door. Het verwondert velen, dat er nog niet de een ot andere catastroph e is gebeurd en vemamelijk, dat de vijan den nog geen aanval op de talrijke transporten hebben gedaan. De commandanten van die trans porten zijn niets op hun gemak, want in het voor een overval zoo gunstig terrein kunnen zij met hun 25 man dekking, niet veel tegen een talrijke btnde d oen- De bezetting der posten eischt te genwoordig veel van den troep, en het eind is nog lang niet nabij, want zoodra het wêer gunstiger is, zal met de operatie tegen Toenkoep begonnen worden. Dit zaakje zal door 2 andere vrien den worden opgeknapt, namelijk door Toekoe-Tjoet-Toenkoep en door Toe- koe-Nantoe. Naar aanleiding van de vijandelijk heden der Kabylen op hetspaansche Melila gericht heeft de spaansche mi nisterraad besloten het eskader der Middellandsche Zee naar Algesiras te zenden en den kruiser „Conde Vena- dito" naar Melila. Bij een Zaterdag gehouden onder houd tusschen den goeverneur van Melila en den vertegenwoordiger van den sultan van Marokko heeft laatst genoemde vrij verkeer tusschen de stad en de Kabylen verzocht. De goe verneur weigerde; eerst moesten de bedrijvers van den aanslag van 2 Oct. gestraft worden. De vertegenwoordi ger antwoordde dat, naar hij hoopte, de sultan hen straffen zou. In eene tweede onderhoud bood de gouverneur zijne medeAverking aan voor de tuchtiging der bedrijven van bedoelden aanval' Door de Heraldo is eene depêche uit Tanger openbaar gemaakt, Avaarin wordt melding gemaakt van het ge rucht dat de sultan dood zou zijn, en dat door een zoon van hem Marokko zou zijn belegerd. Dit bericht is ech ter officieel tegengesproken. De Gaulois zegt dat de heer Billot, de Fransche gezant bij de Italiaansche regeering, den heer Decrais te Weenen zal vervangen, de heer Montholon, ge zant te Athene, zal den heer Billot te Rome A-ervangen, de heerBourrée, gezant te Brussel, gaat als zoodanig naar Athene, de heer Coutouly wordt benoemd tot gezant te Brussel en de heer Lózé, geAvezen prefect van poli tie, tot gezant te Bern. Uit Pretoria wordt voor zeker ge meld, dat de afstand van Swaziland aan de Transvaal zoo goed als over eengekomen is. Uit Mashonaland Avordt bericht, dat een 800 man sterke legerafdee- ling der Chartered Company tegen de Matabeles opgerukt is, om dezen te tucntigen voor het beschieten der pa trouilles. Het oogmerk van den braziliaan- schen admiraal de Mello bij zijn op stand tegen den president Peixoto, zou naar men meent zijn om Aveer eene dynastie in Brazilië te vestigen. Een zoon van den graaf van Eu moet zich dan ook in verband met de plan nen van de Mello te Pauillae hebben ingescheept naar Brazilië. Aan de New York Herald werd den 6n uit Montevideo geseind De Mello heeft Peixoto aangezegd, Rio de Ja neiro in 48 uren te verlaten. Anders zal hij het bombardement hervatten. volgd door een reeks van stooten en trappen tegen de wan den en dierlijke kreten, zouden het een ieder, behalve de moeder, duidelijk maken, dat de jonge man tijdelijk ten minste, waanzinnig Avas. Pamela stond zonder gerucht te maken op van den stoel, Avaarop zij had gezeten. „Denk er aan," fluisterde zij hare zuster zachtjes in het oor, „dat gij mama niet in de kamer toelaat, noch er Edward uit laat gaan." Jane knikte, Pamela zette haastig haar hoed op, trok haar regenmantel aan, dien zij met zich had genomen bij het vooruitzicht, dat zij er wellicht op uit zou moeten, en sloop daarna geruischloos het huis uit. Hare plannen waren gemaakt. Een eind verder op in de straat of liever in de laan, woonde een bejaarde vrouw, die een sterke ponnie en een licht wagentje bezat. Pamela begaf zich naar haar huisje, maakte de oude atouw zonder veel moeite wakker door op het raam van hare slaapkamer te kl'oppen, en vroeg of zij de ponnie en het wagentje uit den stal mocht nemen. Haar broeder was ziek, zeide zij, en nu moest zij den dokter halen. De vrouiv reikte haar dadelijk den sleutel van den stal door het raam aan, en Pamela, die van hare jeugd af eene paardenlief heb ster was geweest en dikwijls in de dagen van vroeger op de Priory een ponnie had gezadeld of ingespannen, was weldra op weg naar Ryl- stone, terwijl zij er voor zorgde langs een omweg den straat weg te bereiken in plaats van het huis voorbij te rijden. Het was ongeveer tien uur, en buiten was het zeer stil. fschoon de maan nog niet vol was, gaf zij toch Avel zooveel licht, dat Pamela zonder moeite den Aveg kon vinden. De weg liep eerst door velden, Avaarop het jonge koren groeide; zoodra de Aveg echter een bocht naar links maakte, ging hij over in een nauAve laan, die leidde naar den Canterbury-road, zoo genoemd omdat het de straatweg was van Canterbury naar Rylstone. Halverwege deze laan, \Araarin het zeer donker was door de hooge boomen aan weerskanten, ontmoette zij een voetganger. Zij kon zien wie hij Avas, daar hij op den kant van den weg stond, om het wagentje A^oorbij te laten gaan; nauwelijks reed zij hem echter voorbij, of hij zeide met een stem, waaruit angst sprak: „Miss Pamela!" Pamela hield de teugels in, want zij had Bransons stem herkend. „Is er thuis iets niet in orde? Ik hoop van niet ik hoop Averkelijk van *iet!" Pamela OA^erwoog niet ten onrechte, dat de toestand, Avaar- in Edyvard AA'as teruggekeerd, grootendeels Avas te wijten aan zijn vriend, die door Jane onvriendelijk was bejegend en nu een treurige wraak had genomen op Edward, wiens karakter en geestvermogens hij zeker wel gelegenheid had gehad om te leeren kennen. „Nu mijnheer Branson," antwoordde zij op scherpen toon, „als er tot dusverre nog niets ernstigs is gebeurd, dan is het uwe schuld niet." „Wat bedoelt gij daarmee?" -vroeg Branson op een toon, waarin hij tevergeefs nieuAvsgierigheid trachtte te leggen. „Mijn broeder heeft met een revolver op Jane geschoten." Branson uitte een kreet zoo vol angst en afgrijzen, dat Pamela AArat zachter jegens hem gestemd werd. „De \-raag is," vervolgde zij op minder strengen toon. „Hoe is hij aan de reAroIver gekomen?" In een toestand van beklagenswaardige zenuwachtigheid en angst, greep Branson het wagentje vast, en bracht zijn gelaat, waarop groote ontsteltenis stond te lezen, dicht bij het hare. „Zij Avas van mij," zeide hij fluisterend. „Ik kan u niet zeggen, hoe ik te moede was, toen ik had ontdekt, dat hij ze had Aveggenomen. Ik weet, dat het verkeerd van mij was dat ik hem heb verteld hoe uwe zuster mij heden heeft ge-? griefd; ik stem toe, dat het mij onverschillig Avare geweest als hij naar huis Avas gegaan en zich heftig tegen haar had uitgelaten. Maar goede hemel! ik heb er geen oogen- blik aan gedacht, dat hij zooiets zou kunnen doen! Gij ge looft mij nietwaar?" Pamela geloofde hem, daar zijn oprechtheid in deze boven allen tAvijfel was A'erheven. De man bevond zich in een be- klagensAA-aardigen toestand van ongerustheid. „Ja o ja! Maar houd mij nu niet langer op. Mijne moeder Avil niet gelooven, dat hij niet wel bij het hoofd is, zoodat ik een dokter ga halen, die haar wel de waarheid zal zeggen. Wij zijn bang, dat zij hen weer zijn eigen weg laat Branson Avilde haar echter liever nog niet laten gaan. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2