No. 42 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Woensdag 11 October 1893. No. 3152. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIEN: Het Testament van Mr. Meeson, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. II 11 to m HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37V Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicüé Etrangère G. L. JDAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs Slbis Faubourg Montmartre. van het Geïllustreerd Zondagsblad, dat deze week verschijnt, bevat het Eerste Hoofd stuk van den boetenden roman opgeluisterd door twee fraaie gravures. SW Voorts komt in datzelfde Nummer eene afbeelding voor van Buflalo Bill en het slot van het geïllustreerd verhaal, getiteld Het Geheimzinnige Hoofdkussen. VerderHet Straatleven in Lon den met illustratie, In de Poolstreken met illustratie en tal van andere interessante onderwerpen. Anecdoten. Met inachtneming der vormen. De heer Goedhals als schoorsteenveger (met 2 illuetra- lieg). De kleinste damesvoet. Hetnoodlottig snuifje (met illustratie). Prijswinner van Prijsraadsel LV. - Hoe men 200 jaar oud wordt. Oplossing Prijsraadsel LXIII. Weg met den kellnerrok. Onder collega's. Troost (met illustratie). Newton's verstrooidheid. Nieuw Prijsraadsel LXVII. Schaakrubriek. Mededeelingen. dS8§rIn No. 42 wordt ook de uitslag bekend gemaakt van den Grooten Wedstrijd in het Schoonschrijven en worden in ver band daarmede de Prijswinners opgeroepen. DE UITGEVER. Haarlem10 Oct. 1893. Maandag is bij loting uitgemaakt, dat aan den grooten kegelwedstrijd, uitgeschreven door -.de club „Haar lem" alhier in het café van den heer Soetmulder op Zondag 15 dezer, zullen deelnemen de clubs ..Unknown" te Rotterdam; „Alcma- ria Victrix" en „Unie" te Alkmaar „Amsterdam", „Houdt hem er op", „Neptunus", „Nederland", "Nooit ge dacht", „Oranje Kegelclub", „A. T. G. V.", „Ons Vermaak", „De vaste hand", „Zou er kans zijn", „Amstels Kegelclub", „Wis of mis" en „Hol land" te Amsterdam; „Acht om den Koning", te Amersfoort; „Links in die Gasse", en „Je Maintendrai" te 's-Gravenhage„Uitspanning door in spanning" te Leiden; „Hout of fout", te Dordrecht„Overveen" te Over- veen„Germania", „M. O. M." en de „Groote VauxhaH" te Haarlem. Op 22 October zullen werpen „Sport", „De Maas", „Rotterdam", „Fëijenoord" en „Recht naar het doel," te Rotterdam„De Phoenix, „Hard gaat ie" en „Gooi raak", te Haarlem „B- A. L." en „Harmonie", te Alk maar „Inter nos"„Koekoek" „Vriendschap," „Ewaldi", „Fidelio", „De Kampioen", „Onder ons" en „Germania", te Amsterdam„Onder ons"te Abcoude„Hard gaat ie", te Dordrecht; „Door oefening groo- ter" en 's-Gravenhage," te 's-Gra venhage; „Hard gaat ie", te Den Helderen „Crescendo" te Leiden. Op uitnoodiging van de soc. dem. Militairen Bond en Jongelingsbond traden Maandagavond in de groote zaal van Felix Favore op als sprekers de heeren Travailleur uitSappemeer en A. M. Reens, ter verkondiging van hunne socialistische beginselen, naar aanleiding van de besprekingen van bet kazerneleven en de bloed wet. De vergadering bad een kalm verloop. Het past ieder niet, al lustte 't hem, om bij elk voorkomend geval, waarin sprake is van verschil in gevoelen over de juridieke zijde eener zaak, naar een advocaat te gaan en clien te raadplegen. Gemakkelijker en voor- deeliger is het een advocaat in buis te hebben; zulk een rechtsgeleerden vriend heeft men in twee handboe ken van den heer C. v. d. Slnis cand. notaris te Leeuwarden, die het Bur gerlijk Wetboek van Koophandel, van aanteekeningen en ophelderingen voorzien, in het licht heeft gegeven en voor een zeer geringen prijs ver krijgbaar heeft gesteld. Men zie ver der de advertentie. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al- bier d. 10 October 1893 is in staat van faillissement verklaard Arie Lange- wis, slijter in bier en winkelier in kruidenierswareu, wonende te Zaan dam, ingegaan 7 October. Benoemd zijn tot rechter commissaris de heer jhr. mr. A. G. van Linteloo de Geer en tot curator de heer mr. W. Cnoop Koopmans advocaat en procureur al hier. In het faillissement van H. G. Janssen, firma II. G. Janssen en Co. te Haarlem is een tweede curator benoemd door de Arr. Rechtbank al hier, namelijk de heer C. Prins Sz., koopman alhier. Maandagavond ongeveer ten half acht ure ontstond brand in de slagerij van mej. Wed. J. B. van Thijn, Schachelstraat 40. De brand brak uit op de eerste verdieping en het vuur verbreidde zich zoo snel, dat toen de brandweer verscheen, de brand zich zeer ernstig deed aanzien. Een kwar tier na het eerste alarm verscheen spuit 10, die het eerst water gaf. De geheele brandweer werd gealarmeerd en ofschoon niet kon worden belet, dat het geheele huis uitbrandde, was het gevaar voor de belendende per- ceelen door het vele water dat op de l randende massa werd uitgestort, zeer spoedig geweken. Ongeveer kwar tier voor negen konden de meeste spuiten weer inrukken. Alles was verzekerd. De oorzaak moet waar schijnlijk aan onvoorzichtigheid met licht worden toegeschreven. Gedurende den brand heerschte in het begin der Schachelstraat bij de Anegang een bizonder groot gedrang, en drong de menigte, eerst door de politie, later door de schutterij tegen gehouden, nu en dan zoo onstuimig op, dat groot gevaar bestond om onder den voet te geraken. Een lad derwagen werd in het gedrang half omvergeworpen. De bekende Bart Meesters te Haar lemmermeer, door de Arr. Rechtbank alhier veroordeeld tot 5 weken gev. straf wegens beleediging en verzet tegen de politie aldaar, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. het overmatig gebruik van sterken drank door een beroerte was getroffen. Maandagmiddag is op het stations emplacement alhier een werkman J. H. v. B. ernstig gewond doordat hij het handvat van het windas eener kraan met zulk geweld tegen het hoofd kreeg, dat hij daardoor ernstig werd verwond en per brancard naar het St. Elisabeths-gasthuis moest wor den vervoerd. Maandag is in het St. Elizabeths Gasthuis alhier opgenomen eene be jaarde vrouw, die te Overveen ge meente Bloemendaal tengevolge van Te Amsterdam is op 7 3-j a- rigen leeftijd overleden de heer P. A. van Overeem, een man, in zijnen tijd zeer populair in de hoofdstad. De lieer van Overeem was deur waarder, waarnemend griffier hij het kantongerecht. In zijn vrijen tijd echter wijdde hij zich aan de edele dichtkunst. Tal van jaren dichtte hij dennieuwjaarswensch van Thomasvaer, en zijne groote ge makkelijkheid van rijmen bracht er hem zelfs toe het Burgerlijk Wetboek grootendeels in versmaat over te zet ten. Jacob van Lennep was zeer met Overeem en zijne verzen ingenomen. Aangaande de Go as you please racewelke Zondag van Am sterdam uit is gehouden, deelt men nog mede, dat een der deelnemers, no. 18 der lijst, ter hoogte van de Leeuwelaan tusschen 's Graveland en Hilversum, tengevolge van ver moeidheid en afmatting, bewusteloos is neergevallen. In dien toestand werd hij gevonden door eenige voor bijgangers, die hem vervoerden naai den koepel des heeren Geveke, in de onmiddellijke nabijheid. Inmiddels werd de geneesheer te 's Graveland gewaarschuwd, die de eerste genees kundige hulp verleende en den pa tiënt weer tot bewustzijn brachthij gaf echter uitdrukkelijk bevel hem niet te vervoeren, daar de toestand van den bewustelooze inderdaad zorg wekkend was. De heer Geveke had de welwillend heid den uitgeputten wandelaar eenige verfri'sschingen toe te dienen, terwijl ook de volgende mededingers, zoover de tijd het toeliet, eens naar hun makker kwamen omkijken. Des avonds werd, eveneens door bemiddeling des heeren G. de patiënt, per rijtuig naar het station-Bussum gereden, vanwaar hij naar Amsterdam werd vervoerd. Tel. De roem van Schevenin- gen is zelfs doorgedrongen naar het verre Oosten. In het Constantinopo- litanische blad Stamboul schrijft Da- guès Effendi, tot nogtoe secretaris van legatie hier en te Stockholm, een poëtische ontboezeming, hem ingege ven bij een avondbezoek aan het Scheveningsche strand. Eenigszins anders dan bij andere minnaars van ons strand is het bovenal de Sche veningsche bevolking, die hem poë tisch stemt, omdat hij daarin een godsdienstig, braaf, onafhankelijk ras ziet, het inbegrip van alle deugden. De reeder W. C. Korvingte Scheveningen heeft uit het Nieuwe- diep per telegram bericht ontvangen dat van de Scheveningsche bomschuit 94 door een Ostender trawlvisscher de geheele haringvleet is afgekapt. De schuit hacl slechts weinig ha ring in, de schipper heeft dagen lang naar de ver] oren vleet gezocht, zon der deze echter terug te vinden. De schade is vrij aanzienlijk. Een besluit van den raad dor gemeente Veenendaal, tot af schaffing der kermis, heeft aldaar de ontevredenheid van vele fabrieksar beiders opgewekt, en zoowel Donder dag als Zaterdagavond was het daar verre van rustig, bij verschillende in gezetenen werden glasruiten ingewor pen. De politie was tegen de over macht niet bestand, waarom dan ook Zondag een dertigtal infanteris ten uit Arnhem, onder bevel van een officier aldaar zijn aangekomen, om de orde te handhaven. Maandag kwam de justitie uit Arn hem een onderzoek doen naar de on geregeldheden. Alles was rustig. Zaterdagnachtomstreeks drie uur is in een woning aan den 's Heer Hendrikskinderendijk bij Goes bij twee samenwonende zusters van middelbaren leeftijd inbraak gepleegd. Door het inslaan der ruiten werden de vrouwen uit haar slaap gewekt. Twee mannen stonden voor haar en eischten haar geld of haar leven. Doodelijk verschrikt boden zij den indringers een beurs met 126 aan, zeggende dat zij niet meer bezaten. Deze som was eenige dagen geleden als interest van haar kapitaal ont vangen, en bestemd inkoopen tegen den winter te doen. De onbekende dieven trokken, na het ontvangen van het geld, dadelijk af. Te Mildwolda is eenzes jarig dochtertje van R. Zijl door een der wieken van eenen korenmolen getroffen aan het achterhoofd, tenge volge waarvan het kind nog denzelf den dag overleed. Te Lage Zwaluwe is 8 dezer een geval ran cholera asiatica met doodelijken afloop voorgekomen bij eenen werkman van 56 jaren. Te Subzawar, 300 mijlen ten Oosten van Teheran, zijn in delaat- te dagen vele personen aan cholera overleden. Ook te Boeshir en Shirat lieerscht de ziekte epidemisch. Te Brest overleden Zondag 8 cho- leralijders. In de provincie Biscaye kwamen van Woensdag tot en met Zaterdag der vorige week 104 ziekte- en 41 Naar het engelsch 32) FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XII. „Wat mij reeds deed vermoeden, dat hij de revolver had weggenomen," zeide hij, „was dat ik op dezen weg voor mij een pistoolschot meende te hooren, Ik was hem gevolgd, ontsteld over de wijze, waarop hij zijn huis uitsnelde, en...." Pamela hield haar adem in. Zij dacht aan Edwards ver haal, waarin hij had gezegd Jim St. Rhadegund te hebben vermoord, en een hevige angst maakte zich van haar meester bij de gedachte, dat hij wellicht een ander bij vergissing had doodgeschoten. „Laat mij gaan laat mij verder gaan!" zeide zij met iets schors in hare stem. „Maak u niet ongerust," riep Branson haar na, „ik heb den gekeelen weg doorzocht, maar heb niets totaal niets ont dekt. Er bestaat geen reden om u ongerust te maken." Ondanks zijne geruststellende verzekering legde Pamela de zweep over de ponnie, en deze vervolgde haar weg in snellen draf. Juist toen zij den straatweg insloeg en eene nette boerderij, uit rooden steen opgetrokken, aan haar rechter hand voorbijreed, hoorde zij het gehinnik van een paard in een weg, die bijna rechthoekig op de laan stond. Pamela vond deze omstandigheid belangrijk genoeg om de laan een kort einde in te rijden. Haar hart scheen haar in de keel te kloppen, toen zij in de duisternis een paard ontwaarde, dat met de teugels aan een boom stond vastgebonden. „Pearl", riep zij nit, en sprong uit het karretje. De merrie, die haar herkende en oogenblikkelijk den kop naar haar toekeerde, was gezadeld, en het zadel was nat nat van bloed! De ponnie aan den anderen kant van den weg aan een boom vast te binden was het werk van een oogenblik, waar na Pamela met scherpen blik den grond rondom de plek, waar het dier had gestaan, onderzocht. Weldra had zij een kleine donkere vlek ontdekt. Van tijd tot tijd verdwijnende in het stof, konden de bloedsporen toch zeer goed gevolgd worden, welke in een rechte lijn voerden naar het kruispunt van de twee wegen, zooeven door haar verlaten. Hier namen zij eene richting naar links over den weg naar een hek, dat een grooten boomgaard omringde, behoorende bij de roode boerderij. Bij eene nadere beschouwing zag Pamela eene opening in het hek, half verborgen door het kreupelhout. Hier kroop zij doorheen en bleef toen eensklaps staan, een oogenblik niet in staat om zich te bewegen. Want daar, in het lange gras, onder de vruchtboomen, lag, terwijl het maanlicht het stijve, doodsbleeke gelaat bestraalde, het lichaam van een man! HOOFDSTUK XIII. Van schrik verbijsterd stond Pamela roerloos, starende op het lichaam aan hare voeten. Ofschoon de man met zijn ge laat naar den grond gekeerd lag, wist zij, wie hij was, en dit besef was haar wellicht nog vreeselijker, dan het bewustzijn, dat daar een man lag, die haar dierbaar was, zou zijn geweest. Smart over den dood van een goeden vriend kan nog ver mengd zijn met zachtere gewaarwordingen, terwijl de dood van een vijand, zoo plotseling tot ontdekking gebracht, ge waarwordingen van afgrijzen en bitterheid, vermengd met iets, op wroeging gelijkende, doet oprijzen. „Hier ligt de man dood, dien ik haatte," zegt het geweten. „En rechtvaardig of onrechtvaardig, mijn haat vergezelt hem tot in de stilte van het graf, en nooit meer kan die tusschen ons worden be graven." Deze gedachte doorschoot Pamela's brein, terwijl zij zich langzaam naast het lichaam op haar knieën liet vallen en hem met eene huivering en ontzag aanraakte. Want het was Dick St. Rhadegund, die daar roerloos in het lange gras lag. Haar angst en afschuw onderdrukkende, lichtte zij zijn hoofd op. Zij slaagde er in hem zoo te wen-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1