NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Vrijdag 13 October 1893. No. 3154. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON. 111, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Ceuts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem12 Oct. 1893. fg Vanwege bet Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het maken van een bestraat paar denpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep. Raming 2000. gjjlngekomen waren 16 biljetten, waar van dat van A. Trap te den Helder het laagst voor ƒ1639. Naar wij vernemen, heeft de gym- nastiekvereeniging „Kracht door Vol harding" alhier, welke in het begin van dit jaar haar tienjarig bestaan herdacht, aan deze vereeniging een afdeeling voor schermen toegevoegd. Deze afdeeling staat onder het be stuur der gymnastiek vereeniging, ter wijl voor de aanname als lid een leeftijd van 16 jaar vereischt wordt. Wij twijfelen niet of deze afdeeling zal zich spoedig in een groot ledental mogen verheugen, te meer, daar de heer Joh. Martin met de leiding der oefeningen is belast. In een circulaire, waarin de be kende letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" alhier stadgenooten op wekt voor het lidmaatschap, deelt zij mede dat in dit winterseizoen de vol gende stukken in studie worden ge nomen: Buttinger Zoon, blijspel uit het duitsch van Anton Anno Een man van de wereld, blijspel van Cl. von Moser en De familie van Horen, klucht van Anton Anno. Tevens zul len optreden de heeren Willem van Zuylen en P. H. Lamberts Jr. (de Cremer-vertolker). Vrijdagavond zal in de groote zaal van Felix Favore ter gelegenheid van den vijfjarigen gedenkdag van de Haarlemsche Middernachtzendingver- eeniging een rede worden gehouden door den heer dr. L. Wagenaar te Arnhem. Zie advertentie in ons vorig nummer. Zitting van Donderdag 12 October. De landbouwer H. Rademaker te Aalsmeer had in den afgeloopen zomer in dienst genomen een zekeren Ubachs, een man van 62 jaar. Toen het werk gedaan was, kreeg Ubachs zijn congé met den vriendelijken af scheidsgroet van den boer, dat als hij weer in de buurt kwam hij logies bij hem krijgen kon. Van die permissie maakte Ubachs gebruik, spoediger en op gansch an dere manier dan Rademaker zich dat had voorgesteld. In den nacht van 22 op 23 September sloop Ubachs heimelijk in den stal en toen de boer des morgens vroeg met zijn knecht en meid uit melken ging, drong hij het huis binnen, brak met het breek ijzer van den boer het kabinet open en stal daaruit een linnen zakje waarin circa ƒ50.zat, benevens 2 gouden oorbellen, een nikkel horloge, een gouden kruis met ketting, een gouden oorijzer, een zilveren knipje en een zilveren lodderijndoosje. Bij zijn heengaan werd Ubachs door Rademaker gezien, zoodat al dadelijk de verdenking op hem viel en hij dan ook weldra in Amsterdam werd gearresteerd, doch het geld, het oor ijzer en het kruis waren niet meer bij hem te vinden. Ubachs, die aanvankelijk ontkende, erkent thans den diefstal. Een eigen aardig incident is, dat de geboorte- acte van den beklaagde aanwijst, dat hij het levenslicht zag op 6 Mei 1834, dus nu 59 jaar oud is. Hij zelf gaf op 62 jaar oud te zijn en waarschijnlijk wel hierom dat personen die 60 jaai en daarboven zijn, de gevangenisstraf niet meer in de cel, maar in gemeen schap ondergaan. Twee jaar geleden gelukte hem deze streek bij het ge rechtshof te Amsterdam, dat hem toen tot lJéj aar veroordeelde wegens diefstal. Die straf onderging hij toen in ge meenschap. Behalve die straf, heeft hij in 1888 4 maanden en in 1890 1 jaar gekre gen, steeds wegens diefstal. Thans requireert de sub. off. v. just. Mr. Joh. P. van Outeren, zijne veroordeeling tot gevangenisstraf van 2 jaar en 3 maanden. De ambtshalve toegevoegde verde diger mr. Joh. Spoor, wijzende op dit verschil in den leeftijd, roept de clementie der Rechtbank in vooral op grond van de omstandigheid, dat Ubachs naar zijn zeggen (althans, door een slaapsteehouder aan wien hij geld schuldig was, tot het plegen van diefstal is aangezet. De Rechtbank zal uitspraak doen over 8 dagen. De le luitenant-kwartiermeester W. Mulder van het korps Pantserfort Artillerie (standplaats Haarlem) is benoemd tot kapitein-kwartiermees ter en zal werkzaam gesteld worden bij het departement van oorlog. De naj aars veemarkt te Aalsmeer zal gehouden worden op 26 October a. s.te Sloten op 19 October en 2 November. De groenteverkoopster C. Eist te Haarlemmermeer, bij groot en klein niet anders bekend dan onder den naam van „Bommelsche Ka", heeft een aardige methode om haar geld binnen te krijgen. Wordt aan de aanmaning tot be talen niet voldaan, dan wordt de naam van den schuldenaar gepubli ceerd. Zoo stond dezer dagen aan verschillende zijden op de woning van Ka (zijnde een ark op het land gehaald „Een afzetter vrouw Bwil niet betalen 5 guide aan Bommelsche ka". Eenigszins gewijzigd stond ditzelfde op verschillende plaatsen te lezen. Drommelsehe Ka In de gemeente Sloten heeft een aan den minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres gecirculeerd, waarin werd verzocht om voor aan miltvuur gestorven runderen de volle waarde te vergoeden en inenting op 's Rijks kosten te doen geschieden. De Raad van voornoemde gemeente besloot een adres van instemming aan de Regeering te zenden. Tot voorzitter van den Gret- en Vriezekoopschen polder te Leimuiden is gekozen, de heer J. J. Bokhoven, in plaats van wijlen den heer C. v. Egmond. Een vertegenwoordiger eener Duitsche wapenfabriek is in Den Haag aangekomen, om ter be proeving bij het leger aan te bieden een nieuw model geweer, dat het vermogen zou bezitten, 50 schoten per minuut te lossen door een nieuw zelfwerkend systeem. Door eene commissie, be- staande uit de heeren J. van 't Lin- denhout, te Neerbosch, voorzitter; J. J. Verbrugh Hz., te Velp, 1ste se cretaris; mr. J. P. A. graaf van Lim burg Stirum, te Oosterbeek, 2de se cretaris; jhr. dr. L. de Geer, te Velp, penningmeester; L. R. J. A. Roos- male Nepveu, te DoornH. J. Koper, te Hees ds. E. A. G. van Hoogen- kuijze, te NijmegenH. A. J. Leem bruggen, te ZwolleC. W. graaf van Limburg Stirum, te ArnhemM. J. Chevallier, te MeterenJ. G. Sillem, te Amsterdam, en J. L. Zegers, te Heemstede, is eene circulaire ver spreid, onder het opschrift: „Wat moeten wij doen voor onze landloo- pers waarin zij mededeelen dat zij eene vereeniging opgericht hebben voor bedelaars en landloopers. Het doel der circulaire blijkt uit de vol gende daaraan ontleende regelen. „Wij wenschen de bedelaars en de ontslagen gevangenen, die zich vrij willig geven, en hiervoor]hebben zich reeds een vrij groot getal aangemeld, voor korter of langer tijd in eene in richting te verzorgen en hen onder christelijke tucht en leiding, aan een geregeld, arbeidzaam leven te gewen nen om hun dan eene plaats in de maatschappij, hetzij in ons land of door landverhuizing daarbuiten, tprug te geven, zoodat zij niet komen uit de gevangenis of uit een verbeterings gesticht, maar uit een inrichting, waar de christelijke liefde zich over hen ontfermd heeft. We hebben voor dit doel onderhandelingen aange knoopt en een voorloopigen koop aangegaan van het huis te Meteren. Doch deze zaak kan niet tot stand komen zonder spoedige, krachtige hulp." Genoemde heeren deelen in de cir culaire mede, dat zij reeds vele blij ken van belangstelling hebben ont vangen, ook in giften, waaronder er verscheidene zijn van ƒ1000; maar dat zij het toevluchtsoord voor bede laars en landloopers nog niet durven openen, voordat het kapitaal voor het stichtingsfonds, waaraan nog vele duizenden guldens ontbreken, is bij eengebracht. Tegen 5 uren Dinsdagmid- dag is de brug te Yelsen weer vrij geworden, zoodat de doorvaart zonder stoornis kan plaats hebben. Met be trekkelijk geringe moeite is het bovenste gedeelte van den pijler op zijne standplaats teruggebracht; een zeker bewijs, volgens deskundigen, dat de pijler gebroken is en gevaar oplevert voor de scheepvaart. Dinsdagavond heeft in den Tivoli-wintertuin te Rotterdam gedu rende de voorstelling iemand zich door twee revolverschoten van het le ven beroofd. De landbouwer J. van Eeden, die Dinsdag tegen den avond op den straatweg bij Naarden, een paard bij den teugel geleidende, de trambaan overstak, had het ongeluk dat het dier, schichtig geworden, op hol sloeg, met het gevolg dat de ge leider onder de tram werd gesleept, zoodat [hem de beide beenen werden verbrijzeld en hij binnen korten tijd overleed. Op de Staart te Dordrecht had Dinsdag het j aarlij ksch feest van het korps pontonniers plaats, dat ook nu weder door een groot aantal bur gers werd bijgewoond. Een 3-tal sjou wers, op het terrein aanwezig, zochten ruzie met een. sergeant, wien zij dreig den met een pak slaag. De ponton niers trokken partij voor hun sergeant, zoodat een verwoede vechtpartij ontstond. De sjouwers werden vrij onzacht in de booten geworpen en met zeer veel moeite naar den over kant getransporteerd. Een hunner geraakte daarbij een paar keer te water en ook aan het veer liep hij andermaal een bad op. Een ander sjouwer gaf den sergeant, die de boot, waarin hij werd overgebracht, stuurde, bij 't aan wal stappen een lichten klap in 't gelaat, waarop de in de boot aanwezige pontonniers woedend op den man aanvielen en hem een geducht pak slaag gaven. De politie, die toeschoot en erger wist te voor komen, bracht hem daarna weg. Toen des avonds een groot aantal pontonniers op den Riedijk liepen, misschien met niet al te vredelie vende bedoelingen, schoten verschei dene op wraak bedachte sjouwers, gewapend met stokken, messen enz. uit een zijstraat op hen los, waarop tusschen beide partijen een hevig gevecht ontstond. De pontonniers, die niet met hun bajonetien gewa pend waren, kregen er geducht van langs en werden op de vlucht ge dreven. Bij enkele bewoners van den Riedijk werden ook ruiten vernield. Uit Tegelen meldt men: De toestand dezer gemeente wordt steeds onhoudbaarder. De gemeente raadsleden blijven bij hun eenmaal genomen besluit om niet meer met den tegenwoordigen burgemeester te vergaderen, en er héerscht dienten gevolge sedert een half jaar eene ge- heele werkloosheid in de gemeente zaken. Zoo zijn bv. de nieuw-gekozen raadsleden nog niet geïnstalleerd en evenmin nieuwe wethouders benoemd; de publieke wegen en straten worden des avonds niet meer verlichtvan de openbare school zijn, uit gebrek aan de noodige ruimte, 50 kinderen naar huis gezondenhet ontbrekende schoolmaterieel blijft onaangevuld. De hoofdelijke omslag voor dit weldra ten einde loopende dienstjaar is nog niet eens uitgeschrevenenz. enz. Woensdag had te Roer mond, de begrafenis plaats van mr. L. Geradts, burgemeester dezer ge meente. Zelden had er in deze stad eene zoo indrukwekkende plechtigheid plaats. Aan den stoet werd deelgenomen door de onderwijzers en leerlingen der scholen, de gymnastiek- en scherm- vereenigingen, de sociëteiten, de zang gezelschappen, de kon. Harmonie, een groot aantal geestelijken, den ge meenteraad, de rechterlijke macht, de officieren der d.d. schutterij en - ipj 34) Naar het engelsch 1FLORENGE WARDEN. HOOFDSTUK XIII. „Wij zullen ons best voor hem doen mijn kind wees daarvan overtuigd," zeide hij vriendelijk en klopte haar zachtjes op den schouder, toen zij na haar verhaal te hebben geëindigd, in tranen uitbarstte. „Ik geloof, dat hier niet alleen sprake is van een gewond hoofd, maar ook van een gewond hart, nietwaar?" vroeg hij vriendelijk. „O neen, dokter, dat niet!" snikte zij. „Ik hield niet van hem en hij niet van mij. Wij hadden altijd ruzie met elkaar." Na deze laatste woorden knikte de geneesheer veelbetee- kenend. „Hij was echter de flinkste en knapste man inden omtrek, en slechts zeven en twintig jaar oud; het schijnt mij vreeselijk toe!" De dokter knikte en leidde haar haastig het huis uit, ter wijl hij hare ontkenning op zijne eigen wijze uitlegde, waarbij hij waarschijnlijk niet ver van de waarheid was. Hij stapte in zijn rijtuig, Pamela besteeg „Pearl" en binnen korten tijd waren zij op de boerderij terug. Dick leefde nog met dit geruststellend bericht ontving juffrouw Finch hen. Hij had zich echter niet bewogen noch gesproken; alleen de zware onregelmatige ademhaling be wees, dat hij nog niet dood was. Toen de dokter hem zag, werd zijne meening bevestigd, dat het hier een ernstig geval gold. Hij verbond den gewonden arm en ging toen over tot het meer ernstige werk. Na de plaats te hebben gevonden, waar de kogel in den schedel was gedrongen, peilde hij de wonde en bevond, dat de kogel in een stukje van den schedel zat, dat op de hersens drukte. Door eene handige operatie wist hij den kogel te verwijderen, deed de drukking op het hoofd verdwijnen en had weldra de voldoening zijn patient tot het bewustzijn te zien wederkeeren. Toen Pamela, die buiten de deur wachtte, het goede nieuws vernam, dreigde zij te doen, wat zij nog nooit had gedaan en stellig had gevreesd, dat geen meisje met verstand of eenige geestkracht ooit zon doen, namelijk flauw vallen. Juffrouw Finch hare armen teeder om het bevende meisje slaande steunde haar. Dokter Willoughby zelf straalde van tevredenheid. Niets kon hem overtuigen, dat Pamela niet ernstig verliefd was op deze knappen, jongen man, en natuurlijk als Pamela op hem verliefd was, sprak het vanzelf, dat hij verliefd was op Pa mela. Hij gaf uiting aan zijne vermoedens door een veelbe- teekenenden blik over den schouder van het meisje op juf frouw Finch te werpen. Pamela wist niets van de pantomime, die boven haar werd afgespeeld, want juffrouw Finch, die van dezelfde meening ■was als de dokter, deed dit blijken door veelbeteekenend te knikken en te glimlachen. De dokter nam zijn hoed op. „Hond hem volkomen kalm," zeide hij. „Over een uur keer ik terug om eens naar zijn toestand te komen kijkem Als hij er op aandringt om haar te zien hij knikte in Pamela's richting laat hij dan niet spreken." Pamela, die in de gang wat op en neer ging loopen, en trachtte hare ontroering te bedwingen, was te zeer vervuld van vreugde, bij het hooren, dat er kans op levensbehoud bestond, om zij de beteekenis van de woorden des dokters te vatten. Het dichttrekken van de deur schrikte haar opQ Haastig keerde zij zich om, toen zij de wielen van het rijtuig op het kiezelzand hoorde wegrollen. „Is de dokter vertrokken?" vroeg zij. „Ja, maar over een uur komt hij terug," zeide zij. „Is hij naar mijn huis gegaan, of den ouden heer St. Rha- degnnd gaan halen?" „Dat heeft hij niet gezegd." Pamela keek nadenkend voor zich. „Ik moet zijn vader waarschuwen als de dokter er niet heengaat; gaat hij er echter wel heen dan zou ik als gij het goed vindt, hier gaarne op zijn terugkomst willen wachten." Juffrouw Finch begon even te lachen, en legde haar hand op den schouder van het meisje. „Wij zullen u heusch niet wegzenden. Zoudt gij hem

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1