De nfikeiiiinüüke ml Rechtszaken. Wedstrijden. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS, van het garnizoen, bestuursleden vanj verschillende instellingen, enz. De dienst had plaats in de prachtig in rouw versierde kathedraal. Na alioop werd het lijk tot aan het einde der stad begeleid, alwaar het woord gevoerd werd door den oudsten wet houder, den heer Schreurs. door jhr. mr. L. Michiels van Kessenich en door pater Van Schijndel. Mr. E. Geradtsbedankte de sprekers en verder allen, die de laatste eer bewezen hadden aan zijnen broeder. Van daar is het lijk. gevolgd door verschillende rijtuigen, naar den familie-grafkelder te Posterholt ge bracht. De ware geschiedenis van de gelaarsde kip. Men schrijft uit Slikkerveer Twee winters geleden werd eene kip door eenen hond zoo gebeten, dat zij dien nacht niet in haar hok kon komen. Het vroor dien nacht dat het kraakte. Den volgenden ochtend werd het arme dier bewusteloos gevonden door de eigenares, mevr. P. Zij zette de kip in eenen pot met warmstroo op het vuur en heeft aldus haar zoo lang gekoesterd, tot zij bijkwam. Het dier heeft daarna drie maanden in eene stoof gelegen, binnenshuis, zon der haast te eten of te drinken. Met het begin der lente nam de kip flink in beterschap toe en kon zij zich we der verplaatsenmaar, helaas hare pooten waren afgevroren. Mevr. bestelde nu bij den schoenmaker een paar schoenen, in den vorm van een eendenpoot, met vilt van onderen. Toen deze schoenen thuis kwamen en werden aangepast, bleek niet te zijn gerekend op cle overgebleven spoor, die zich juist sterk ontwikkeld had. Daarvoor werd van achteren in de laarzen een gat gesneden, en nu ging het goed. De rijglaarzen bevielen zoo zeer, dat de kip er twee paar heeft versleten. De zorgvuldige en liefde rijke oppassing werd dus wel beloond. Nu is de kip een oud vrouwtje, dat des avonds niet eens meer boven in het nest kan komen en in een mandje op den bodem van het hok blijft zitten. De gelaarsde kip kon beter tegen de koude, dan tegen den ouderdom den strijd voeren. Ook de Engelsche couranten houden zich druk bezig met de vraag of De Jong al of niet gehypnotiseerd mag worden. Van onze wetgeving op dit punt blijken zij niet best op de hoogte te zijn; zoo meenen b.v. de Standard en de Manchester Guardian. dat onze wet wel toelaat, dat een be klaagde wordt gehypnotiseerd, doch de mcdedeelingen door hem gedaan niet als bewijzen tegen hem laat gel den die mededeelingen zouden dus mogen dienen om den rechter verder op het spoor te brengen. Men weet, dat onze wet op het punt van hypnotis- me absoluut zwijgt; dat het hypnoti- seeren zonder toestemming van den patiënt door sommige juristen in het algemeen zelfs een strafbare daad wordt geacht. Overigens meenen de Engelsche bladen, dat de uitwerking van eene hypnotiseering zeer dubieus is. Lom- broso heeft eens een beklaagde ge hypnotiseerd en kreeg uit hem in dien toestand niets anders dan het weefsel van leugens, dat hij had op- gedischt toen hij bij zijn volie bewust zijn was. Andere geleerden hebben dezelfde ondervinding opgedaan. Wat een beklaagde niet vertellen wil, kan hij zeer goed verbergen. De hypnoti seur kan hem misschien dingen laten zeggen, die hij niet zeggen wil. Wat aldus geopenbaard is, kan natuurlijk geen waarde hebben, ofschoon de Standarddie geen hoog denkbeeld heeft van de rechters van instructie - ir het vasteland, vreest dat deze magistraten van zulke openbaringen wel eens gebruik en dus misbruik zouden maken. Te recht acht de Standard onze kennis van het hypnotisme nog te gering om het nu reeds te kunnen toepassen in processen. De Engelsche wetgever zou daartoe niet licht over gaan en zou zeker, wilde hij het doen, veel tegenstand ondervinden bij het publiek, dat hypnotisme nog steeds beschouwt met onverschilligheid of met vrees, behalve wanneer het zich door hypnotiseurs laat amuseeren. De Pall Mall Gazettedie omtrent is stelsel van strafvervolging beter ingelicht blijkt te zijn, dan zijn con fraters, meent dat het tegen den geest der wet en het belang van den be schuldigde is, dat hem in hypnoti- schen toestand zou worden ontlokt. w.at hij niet wil zeggen, terwijl hij bij zijn volle bewustzijn is. Een ver klaring, een bekentenis aldus afgelegd, zou zijne rechters zeer zeker kunnen influenceeren. Men ziet, dat de Pali Mall uitgaat van hetzelfde denkbeeld als prof. Van Hamel, die in ieder geval, wanneer hypnotiseering geoor loofd ware, zou wenschen dat de rechter van de mededeelingen van den bekhiagde geen kennis zou krijgen. De getuigenis dat men mejuf frouw .Juett na den 7en Juli nog in de buurt van Heelsum en Renkurn zou hebben gezien, is volgens de Arnh. Ct. bij nader onderzoek zeer vaag gebleken. Daarentegen wordt allengs meer gewicht gehecht aan een getuigenis, vóór eenigen tijd door de Arnh. Ct. meegedeeld, doch later in andere bladen tegengesproken, dat drie heide- werkers in de bosschen achter Rosen- daal op den 7en Juli De Jong en zijn vrouw hebben gezien, in de twee volgende dagen De Jong alleen, nabij dezelfde plaats onrustig rondwarend. Toen De Jong dien derden dag weer dezelfde werklieden herkende,^ nam hij de vlucht. Zij meenen gezien te hebben, dat hij dezen laatsten keer W schoenen op den rug droeg. Van die ontmoeting, die hun nog al opviel, hebben zij reeds toen, dus voordat hun iets van de zaak De Jong bekend werd, mededeeling ge daan aan verschillende personen. Dat het juist den 7en Juli was, daarom trent bestaat bij hen volgens hun verklaring geen twijfel, en wat de identiteit van den persoon betreft, zoo wordt het portret door hen her kend, wat nu niet zooveel bewijst, maar ook verschillende (détails van zijn kleeding o. a. de naar twee kanten in een slinger hangende horlogeket ting- ?eer trok het hun aandacht, dat die persoon daar steeds in die afgelegen bosschen wandelde met een hoogen hoed. V ant het is een inderdaad zeer afgelegen plek waar die drie ontmoe- tingen plaats hadden in het bosch bij den Velperberg, die een heel eincl van Velp verwijderd ligt, eenige mijlen achter Beekhuizen en het park van Rozendaal. De drie mannen hebben hem daar het eerst gezien 's morgens omstreeks half-ef, en dagrna telkens weer, tot half eén, toen de mannen naar huis gingen. Het paar heeft een heelen tijd op een hoogte gezeten. Den volgenden dag zagen dezelfde mannen hem op een eenigszins verder punt het bosch ingaan, en verloren hem daar uit het oog. Den derden dag zagen zij hem weer in datzelfde bosch rondloopen. Een correspondent van de New- J ork Herald, die zich speciaal aan deze zaak wijdt, heeft met de be doelde mannen de plaats bezocht. Zij vermoeden dat De Jong het lijk zou hebben geworpen in een zich daar in de nabij heid bevindenden put. De Arnh. Ct. geeft van het verhoor dezer getuigen uit Rozendaal en hun ne confronteering met De Jong de volgende beschrijving De rechtercommissaris had ons be volen niet te spreken, als De Jong binnen zou zijn geleid, maar hem slechts nauwkeurig te bezien, al duur de dat ook nog zoo lang, want we behoorden met zekerheid te kunnen zeggen, of we hem „herkenden, .dan niet. Zoodra we hem hadden herkend, zouden wij alleen zeggen: „Het ii goed." Toen De Jong binnengeleid was. werd terstond gevraagd „wel hoe gaat het er mee ,0, nu gaat het nog al, boe, boe, boe, boe, maar van nacht, o zoo'n naren nacht gehad, boe boe," ant woordde hij onder herhaald hoesten. ;0 foei, boe, boe, boe, zoo'n nare nacht /yGij hoest erg, De Jong, heeft het drankje je niet geholpen „Neen, mijnheer, niets, boe, boe, boe." De getuigen, vergetende voor een oogenblik het ernstige van het tijd stip, vonden die woordenwisseling; afgebroken door hoestbuien, erg grap pig, te meer, omdat zij beiden ter stond hem beslist herkenden, die hen op de heide eens zoo dreigend had aangezien. „Gij moest u geheel hebben kleed, De Jong", hernam de rechter, „uw overhemd ontbreekt." „Boe, boe, dat doe ik niet!" „Gij moet, hoort ge." „Geef me dan, boe, boe, uit den koffer een schoon." „Mijnheer, het is goed," spraken nu de getuigen, waarop terstond last werd gegeven De Jong weg te lei den. het van de laatste boei naar het einddoel streefde. Om een denkbeeld te krijgen van de belangstelling, welke aan beide zijden van den Oceaan in deze wed strijden wordt gesteld, behoeft men slechts de Pall Mall Gazette in te zien, die voor en na de wedstrijden zich door eenen deskundigen verslag gever op het uitvoerigst alle bizon der heden laat overseinen. Van den wedstrijd van Maandag geeft het blad een telegram van eene geheele blad zijde, drie breede kolommen van kleinen druk. New-York Herald geseind, dat admi raal de Mello in een manifest ver klaart, in geval van succes zijner wa penen, streng te zullen vasthouden aan de republikeinsche instellingen, Hij beschuldigt Peixoto de constitutie te schenden en de levensbronnen des lands op te offeren door het aan eenen burgeroorlog bloot te stellen. Hij voegt hierbij, zelf niet naar het bestuur te haken, maar alleen het land te willen redden en het volk te willen bevrijden van dwingelandij. Hij is vol vertrouwen, ten slotte te zullen overwinnen. Er is reeds gemeld, dat de tweede kamp om de America Cap Maandag weder door den engelschen kotter Val kyrie tegen het amerikaansche centre board Vigilant verloren is. Ook vol gens het oordeel van den eigenaar der Valkyrielord Dunraven, en haren teekenaar, den ingenieur Watson, is nu de voortreffelijkheid van het ame rikaansche boven het engelsche schip bewezen. Wel meenden zij, dat bij sterkeren wind, en indien zij niet, meer nog dan de Vigilantvan de deining der stoombooten te lijden hadden gehad, het verschil minder ware geweest, maar de Amerikaan zeilt harder, dat bekenden zij gulweg, en onder allerlei soort wind. Bij het afgaan was de Valkyrie weder een oogenblik voor geweest, maar bij de eerste boei van omvaart de baan was ditmaal driehoekig en elke zijde 10 mijlen lang was zij reeds 4 min. 45 sec. achter en bij de tweede boei 8 min. 57 sec. Zij verloor met 12 min. 28 sec., d. i. met aftrek der 1 min. 41 sec., welke zij voorkreeg, 10 min. 35 sec. Misschien dankt de Vigilant hare zege aan het grooter oppervlak van zeilen, dat zij voert, merkte Watson op. Of lord Dunraven, als de wedstrijd, wat waarschijnlijk is, verloren wordt, voor eenen anderen wedstrijd in het volgende jaar eene nieuwe boot zal laten bouwen, vroeg men hem. Hij wist het niet. De Amerikanen hebben overigens groote lof voor de Valkyriezij vin den het het beste en snelvarendste schip, dat nog over den Oceaan ge komen is om met hen den kamp te wagen. Deze lof verhoogt natuurlijk de waarde van de Vigilant. Dat dit een buitengewoon schip is bleek weer op dezen wedstrijd; bijna geen enkele stoomboot kon het bijhouden, toen Voor het gerechtshof te 's-Bosch stond Woensdag terecht, in hooger beroepW. G. H. L., 49 jaar, zonder beroep, geboren te Roermond, wonen de te Alblasserdam, beschuldigd van op 25 Januari 11. als inspecteur-werk- luigkundige in dienst van de stoom tramwegmaatschappij 's-BoschHel mond in staat van dronkenschap eene tram zoo hard te hebben laten loo- pen dat deze ontspoorde, waardoor Ant. Gooijmans te Berlikum zoo erg werd gekwetst, dat hij gedurende eenigen tijd ziek en verhinderd is ge weest zijne bezigheden uit te oefenen en voor de Mij. schade ontstond aan haar tramweg-materieel. Door de ar rondissements-rechtbank aldaar werd beklaagde veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van 0 maanden en in de kosten van het geding. Beklaagde kwam van dit vonnis in hooger be roep, welk beroep Woensdag werd be handeld. Het O. M. requireerde schuldigver klaring aan het in staat van dron kenschap het leven van anderen in gevaar brengen, aan het te snel rij den op tramwegen, aan het door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel en schade toebrengen aan tram- materieel en veroordeeling tot gelij straf als waartoe bekl. door de arrondissements-rechtbank is veroor deeld. De verdediger, mr. Hengst, vroeg vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Woens dag a. s. Naar aanleiding van een bericht, dat de engelsche regeering als inter mediair zou optreden tusschen de patroons en de mijnwerkers, wordt gemeld dat de regeering heeft beslo ten hare bemiddeling niet aan te bieden of deze moest door beide par tijen worden gevraagd. Tot onderkoning van Britsch-Indië is benoemd lord Elgin. Als protest tegen het gebeurde te Melila heeft Spanje de militairemis sie bij den sultan van Marokko inge trokken. Uit Argentinië wordt gemeld, dat vluchtende opstandelingen in Santa Fé kolonisten hebben beroofd, waar over de duitsche consul zijn beklag heeft ingediend. De nationale partij heeft zich in dezen staat weer ge vormd. Roque Saenz Penna, de zoon van den president, is voorzitter dei- partij. Heden zou er te Buenos-Ayres een „Te Deum" gezongen worden ter eere van het eindigen der revolutie. Er werd Woensdag een ongestadig vuur gewisseld tusschen de fortenen de troepen der opstandelingen te Rio Janeiro. In de stad is het rustig en de zaken gaan haren gang. De president heeft een manifest openbaar gemaakt, waarin hij ver klaart dat, zoo de verkiezingen voor het congres ongunstig voor hem mochten uitvallen, hij den wil des lands zou eerbiedigen. Uit Montevideo wordt aan de Behalve het bezoek van het Russisch eskader, staat Frankrijk binnenkort ook een bezoek te wachten van een Engelsche vlootafdeeling, in antwoord op het bezoek dat admiraal Gervais in 1891, toen hij uit Kroon stad terugkwam, aan Portsmouth gebracht heeft. Dit zal plaats hebben of te Cher bourg, door het eskader van het Ka naal, óf te Marseille door het eskader van de Middellandsche Zee, dat zich nu in de Italiaansche wateren be vindt. Omtrent den datum is nog niets bepaald. Generaal Von KirschhoÖ die een aanslag pleegde op denheei Harich van het Berliner Tageblatt zal terecht staan voor een krijgsraad bestaande uit een genera al-opperbe velhebber, drie generaals van leger corpsen, drie divisie-generaals en dri< brigade-generaals. De behandeling der zaak zal met gesloten deurer plaats hebben. Naar aanleiding van deze zaal dringen de bladen op herziening van het wetboek van strafrecht aan, daa: de militaire rechtspleging geen vol doende waarborgen van onpartijdig heid en openbaarheid biedt en eei privilege schept voor de officieren dit zich schuldig maken aan vergrijper tegen het gemeene recht. Maandag was het een bui tengewoon drukke dag op de ten toonstelling te Chicago, de zoogenaam de Chicago Day het aantal betalend bezoekers was 713,(546. De voornaam ste aantrekkelijkheid van het fees was het optreden van twee Pottawot tomi Indianen, wier voorvaderen dei grond, waarop nu Chicago staat, aai de blanken hadden verkocht. Aand uitgangen heerschte zulk een gedrang dat drie personen werden dood ge drukt en een honderdtal verwond van wie er nog 5 bezweken zijn. Tot nu toe is het aantal betalend bezoekers 17.547.456 geweest. De di rectie heeft Maandag al haar vlotten de schuld en obligatiën afbetaald zij heeft nu niets meer te betalen da. de uitkeering op de aandeelen end inschrijving van de stad Chicago. Aan de zuidzijde van he tentoonstellingsterrein te Chicag staat een wit geschilderd, eenvoudi; gebouwd huisje, 28 Eng. voeten lan en 26 diep. Links is de deur, recht de porclide smalle veranda, waa men zomersavonds zit. De deur i dubbelde voorste, gevlochten, laa wel frissche lucht, doch geen inse( ten door; de achterste, massieve wordt bij koud weder gesloten. Doo de deur komt men in een 6 M. lar ge gang met rechts een deur, die tot gang geeft tot de woonkamer, en link een houten trap, waarmede men naa de eerste verdieping, tevens de bc venste, gaat. Gelijkvloers bevat he huis een keuken met voorraadkame en een leiding voor warm en kou water, een huiskamer met 3 vensten schoorsteen en twee deuren, beneven een badkamer met waterleiding. Kei; ken en badkamer voldoen aan d hoogste eischen der gezondheidslee: Boven vinden we twee slaapkamer! gaarne willen zien?" „Ja, mag ik?" „Wanneer gij zeer stil zijt. Wacht een minuut, dan zal ik hem zeggen, dat gij komt." Pamela wilde haar voor zijn, maar na een knik en een glimlach was juffrouw Finch reeds in de kamer verdwenen. Weldra kwam zij weer terug en wenkte het meisje, dat zij kon binnengaan. Pamela trad zachtjes de ouderwetsche kamer binnen, die in den tijd van de vorige bewoners van de boerderij een allergezelligst vertrek was geweest, dat echter door de tegen woordige bewoners was bedorven, doordat zij de antieke meu belen, door hen overgenomen, met meer moderne hadden vermengd. Op eene groote sofa, die had behoord tot het meubilair van den vroegeren eigenaar, lag Dick St. Rhadegund met gesloten oogen. Het vertrek was slechts verlicht door een lamp met zeer getemperd licht, op eene tafel achter hem geplaatst, zoodat het licht niet op zijn gelaat viel. Pamela trad zachtjes op de sofa toe, maar werd diep geschokt bij het zien van dat doodsbleek gelaat in doeken gewikkeld. Een oogenblik stond zij daar roerloos, te staren op zijn gelaat, meer beangst door zijne bewegingloosheid en lijkkleurig ge laat, dan gerustgesteld door de hoopvolle woorden van den dokter. Ten laatste werd hare vrees zoo hevig, dat zij op hem toetrad, zachtjes voor hem neerknielde en haar oor bij zijn gelaat bracht om te hooren of hij nog adem haalde. Plotseling deed een zwak gefluister haar ontstellen. „Ja, ik leef nog," werd er dicht aan haar oor gezegd. „Goddank!" gaf Pamela ook fluisterend ten antwoord, en een traan, die plotseling in haar oog opwelde, viel op zijn gelaat nog voor zij haar hoofd kon terugtrekken. Dick glimlachte flauwtjes. „Men denkt, dat gij mijne verloofde zijt," zeide hij, terwijl hij de woorden meer met zijne lippen vormde dan ze uitsprak, zoodat zij zoowel scherp moest luisteren als toekijken om hem te verstaan. „Het is mij onverschillig wat men denkt, als gij maar beter wordtzeide Pamela met klem. Dick sloeg zijne oogleden even op. Pamela, die nog niet uit hare knielende houding was opgerezen trachtte dit nu te doen. Dick sloeg zijne oogen op. „Ga nog niet weg." Zij bleet dus waar zij was, neergeknield naast de sofa waarop hij lag, met hare handen gevouwen in haar schoot) haar blik neergeslagen en in stilte biddende voor zijn her stel. Het denkbeeld echter, dat deze anders zoo forsche jonge man daar zoo hulpeloos nederlag, deed de tranen in hare oogen opwellen, die neervielen op hare gevouwen handen. „Ik zal wel spoedig beter worden," fluisterde hij. Haastig keek zij ophaar gelaat was rood door het schreien, maar dit gaf er volgens Dicks oordeel op dat oogen blik nog grooter bekoorlijkheden aan. „Sstt-st!" zeide zij. „Gij weet dat gij niet moogt spreken- Doe het als 't 'u blieft niet," fluisterde zij teeder en raakte de hand aan naast de hare, die door de wonde aan den an slap neerhing. Dicks vingers sloten zich zwakjes om de hare, en zij tro hare hand niet terug, terwijl zij eene plotselinge gewaarwo] ding had, waarvan zij zich geen rekenschap kon geven, maa die zij later aan Jane beschreef als een stekende pijn aa het hart. „Alleen dit nog," fluisterde Dick „ik heb de - merrie niet mishandeld." „Dat weet ik." Tot op dat oogenblik had Pamela er geen oogenblik aa getwijfeld of hij had Pearl wel mishandeld, en toch was z er nu van overtuigd dat hij het niet had gedaan. Pamel wes een levenslustig, verstandig meisje, maar was niet 1( gisch. Zij kwam plotseling tot de gevolgtrekkingen, die sou tijds juist, somtijds verkeerd waren, en deze laatste conclusi was toevallig juist. Er heerschte eene langdurige stilte, gedurende waarva Pamela steeds geknield bleef liggen met haar hand in d zijne, terwijl zij nu en dan een angstigen blik op zijngelai wierp; telkens echter wanneer zij hem aanzag, bemerkte z dat zijne oogen op haar gevestigd waren. Zij werd ten laatsf wat onrustig onder dien blik; het was niet de blik va iemand, voor wien het leven weldra geëindigd zou zijn. Z: trok hare hand terug en stond op. „Nu moet ik uw vader gaan waarschuwen," zeide zij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2