Politiek 0verziekt. GEMENGD NIEUWS. VARIA. at33mvaarib2rich:sn Postkantoor te Haarlem. Burgerlijke Staud. KENNISGEVING. Aauyeboden betrekkingen interland. onstuimig en communicatie met den wal gedurende eenige dagen levens gevaarlijk. Het strand, vooral bij Olelileb-Oost, spoelde om dezelfde reden in belang rijke mate af. De gezondheidstoestand was ten gevolge van het gure weder op de zeeposten ongunstig. Ook in onze geconcentreerde stel ling liet de toestand te wenschen over, in mindere mate daarentegen in de tijdelijke versterkingen buiten de linie, waar de bezettingen zooveel mogelijk om de vijf of acht dagen werden verwisseld. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 23 tegen 24 en dat van de beri-beri 12 tegen 12 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Aan het Bat. Nbl. werd den 8en uit Soerabaja geseind: Eene geheele vloot van parelvis- schers uit Australië houdt zich op in de wateren van Nederlandsch Nieuw- Gaiinea en de Aroë-eilanden onder engelsche vlag. Naar aanleiding van dit bericht be klaagt het blad zich, dat de regeering zoo lang talmt met het vaststellen der bepalingen voor de vergunning tot de parelvisscherij. Intusschen geeft de regeering vergunningen on der voorwaarden, die het bedrijf schier onmogelijk maken. Zoo bestaat er eene voorwaarde, dat de ondernemer zich zal hebben te be palen tot de zeegedeelten van 10 vadem. Een engelsch deskundige, om inlichtingen gevraagd, antwoordde dat iemand, die zulke voorschriften maakt blijkt niets van het vak af te weten, wijl het totaal onmogelijk is met naakte duikers dieper te gaan dan 7 vadem, en dan moeten zij nog willen, want slechts een in duikerswerk er varen man kan dat doen. En zoo voort. En het gevolg is, dat „brutale Aus traliërs, zonder eenige voorwaarde, op nederlandsch territoriaal gebied met de engelsche vlag in top als het ware aan het vrijbuiten zijn, en de aanzienlijke winsten, welke de neder- landsche nijverheid hier maken kon, deze ongestraft voor den neus weg halen." Door het bestuur van het interpar lementaire vredesverbond, is naar uit Brussel wordt gemeld, besloten, tot de leden van de fransche en italiaan- sche afdeelingen een in krachtige woorden gesteld verzoek te richten, om al hun invloed op de openbare mee ning der beide landen uit te oefenen, waardoor de verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië kan worden ver beterd. Socialistische afgevaardigden ter fransche Kamer, welke het tooneel der werkstakingen in het noorden des lands hebben bezocht, hebben nu te, Parijs eene openbare vergadering bij eengeroepen. Bij deze gelegenheid zijn heftige redevoeringen uitgesproken, waarin de afgevaardigden de regeering en politie aanvielen en voor de werk stakers en eene amnestie pleitten. Ook werd een afkeurend oordeel ge veld over de fransch-russische feesten. De spaansche ministerraad, onder voorzitterschap van de koningin-re gentes, heeft het plan van den mi nister van oorlog met betrekking tot Melila goedgekeurd. Men zal de 1100- dige versterkingen zenden om ten spoedigste het werk aan de forten te voltooien. Een smaldeel vertrekt naar de afrikaansche kust. De Times verneemt uit Kaapstad dat er van Joubert's zending naar Europa is afgezien, wegens oneenig- heid in den Raad. De Chineesehe regeering heeft die der Vereenigde Staten officieel uitge- nöodigd de anti-Chineezen wet in te trekken. Donderdag heeft te Iiio de Janeiro niet tusschenpoozen weder een vuur gevecht tusschen de schepen van de Mello en de forten plaats gehad. De toestand blijft onveranderd. Het rapport o verdelaatste tienjaarlijksche volkstelling in België is eindelijk gereed, nadat daaraan bij na 3 jaren lang gearbeid is. Daaraan is het volgende ontleend. De bevolking bedroeg den 31en Dec. 1890 G.069.312 inw. d. i. 549,312 meer dan in 1880. Sinds I860 is het aantal inwoners met 1,241.488 toe genomen, d. i. gemiddeld met 51,745 per jaar. Op het oogenblik der volkstelling waren in België tegenwoordig 6,052.013 inwoners. Het aantal vreemdelingen in België bedroeg 171.483 waaronder 91.799 vrouwen. Hierbij waren 64.800 Fran- scgen, 47.459 Nederlanders 38.367 Duitschers, 9266 Luxemburgers, 4102 Engelschen en 7489 personen uit andere landen. De Duitschers en de Nederlanders zijn het talrijkst in de provincie Luik, de Franschen in de provincie Hene gouwen, het Nederlandsche element is aanzienlijk vertegenwoordigd in de provincie Antwerpen. Het Fransch wordt gesproken door 2.485.072 inwoners (41 percent), het Ylaamsch door 2.744.271 (45 pCt.)' het Duitsch door 32.206 (0.5 pCt.). Fransch en. Ylaamsch spreken 700,997 (11.6 pCt.), Fransch en Duitsch 58.590 (1 pCt.), Vlaamsch en Duitsch 7.028 (0.1 pCt.) Vlaamsch en de drie andere talen 36.105 inwoners (0.6 percent). Yan de inwoners behooren 3.026.954 tot het mannelijke, 3.042.367 tot het vrouwelijke geslacht, 3.785.639 (62 pCt.) kunnen lezen en schrijven. In het tijdsverloop van 18661890 is de verstandelijke ontwikkeling der mannen zeer sterk vooruitgegaan, die der vrouwen vertoont nog grooter vorderingen. In de provinciën Luik en Namen b. v. waren in 1890 20 en 19 pCt. vrouwen, die lezen en schrijven kunnen, meer dan in 1866. Te Asnires, een der voor steden van Parijs, vermaakten zich eenige jongelieden die uit het casino verwijderd waren wegens hun schan delijk gedrag, met het inwerpen van ruiten en het vernielen van deurschel len. Twee politieagenten die hun dit wilden beletten, werden aangevallen. Ziende dat zij het onderspit moesten delven, trokken de agenten hun re volvers en gaven zij vuur. Twee der aanvallers werden gewond; de eene werd door zijn makkers weggedragen, de andere naar het gasthuis vervoerd. Door een vergissing van een huurkoetsier is Zola's echtgenoote Dinsdag eenigen tijd in verzekerde bewaring geweest. Mevrouw Zolaliet zich in een rijtuig naar een harer kennissen brengen, betaalde den koet sier toen zij op de plaats harer be stemming aangekomen was en zond hem weg. Toen zij te voet naar huis wilde terugkeeren, sprak een huur koetsier haar ruw aan,vragende waar om zij haren rit niet belaid had. Mevr. Zola verklaarde, dat, een ander haar gereden had en dat zij dien betaald hadde koetsier wilde haar echter niet gelooven en liet haar door een politie-agent naar het bureau brengen. Daar vertelde zij het gebeurde, de commissaris was evenmin geneigd aan hare woorden geloof te hechtenop aandringen van zijn secretaris stelde hij evenwel een onderzoek in en nu bleek het, dat een andere dame op het rijtuig wachtte van den koetsier, die beweerde mevr. Zola gereden te hebben. Te Henin-Litard, in het departement Pas-de-Calais, heeft Goullé, redacteur van La Betite R'e- ■publique frangaiseten aanhoore van een 2500 personen eene voordracht gehouden. Hij deelde mede dat hij voor eenige dagen te Drocourt het rijtuig, waarin bij, de afgevaardigde Baudm en nog iemand gezeten wa ren, door een commissaris van po litie zag c.anhouden, en hij liet er op vo.gen: „Men kan zelfs op de fran sche wegen zich niet vrijelijk meer bewegen. Het, bewijs er van wordt geleverd door de aanhouding van ons rijtuig". Toen hij ditezegd had, voegde de in de zaai aanwezige com missaris van politie hem toe„Ik arresteer u". Maar de toehoorders toonden dat zij het den commissaris wilden beletten. Deze zond nu een politiedienaar uit om gendarmes te balen. Toen die gekomen waren, was het bun onmogelijk door de deur in de zaal te komen, zoodat zij een venster insloegen. Aldus binnenge komen, zochten zij Cloullé te vergeefs. De gendarmes verwijderden zich daarop en werden door een vreeselijk rumoermakende menigte nageloopen. Yolgens een telegram aan het Berl. Tageblatt hebben op het eiland Sicilië ongeveer 50,000 boeren arbeiders het werk gestaakt. Zij trek ken gewapend langs de wegen en dreigen zich te zullen verzetten, wan neer de overheid tot gevangennemin gen mocht willen overgaan. De re geering heeft naar de bedreigde pun ten troepen gezonden. De bijeenkomst van mijnwer kers te Birmingham, heeft tot uitslag gehad de aanneming eener motie waarin verklaard wordt dat de po gingen der burgemeesters, om de werk staking te eindigen, zeer op prijs worden gesteld, maar waarin tevens wordt volgehouden dat eene loons- verhooging niet noodig is en dat bij gevolg de aangeboden voorwaarden niet aannemelijk zijn. Met de boring van den Simplon-tunnel zal welhaast aange vangen worden. Het kapitaal is bij een en het contract aangegaan met twee maatschappijen waarvan de eene den spoorweg op den Pilatus aanlegde en de andere den Arlberg-tunnel ge deeltelijk boorde. De voorwaarden zijn dat de tunnel, met één spoorlijn, in 5/2 jaar gereed zal zijn voor het ver keer maar tevens zóó moet worden aangelegd, dat in nog 4 jaren de opening kan worden verwijd voor een tweede spoor. De kosten worden ge schat op iets meer dan 24,000,000 gld. voor de eerste boring en 7,200,000 gld. voor de verwijding. Er is sprake van het gebruik van een nieuwe boor, uitgevonden door den ingenieur Keely. Deze wordt ge dreven met behulp van een zekeren aether en men zou daarmede in kwarts per minuut een voet ver kun nen boren en zoo tot 18 minuten zonder ophouden. De weg, op bevel van Napoleon aangelegd, zal dus weldra zoo goed als verlaten zijn. Van admiraal Avellan, commandant van het russisch eska der, dat te Toulon wordt verwacht, is de volgende anecdote in de bladen in omloop. Toen hij nog adelborst was op een der schepen van de vloot in de Oost zee, diende onder zijn bevelen een matroos, in wien hij zeer veel belang stelde. Vroeger was deze kapitein ge weest, doch wegens een overtreding tot matroos gedegradeerdslechts een bizonder kloekmoedige daad kon hem weer in zijn vroegeren rang doen her stellen. Avellan besloot hem daarbij behulpzaam te zijn. Hij maakte een afspraak met den matroos en sprong bij stormweer over boord. „Man over boord!" klonk het over 't dek. Dade lijk sprong de matroos hem na, en het mocht hem gelukken den „toe vallig over boord geslagen" adelborst behouden aan boord te brengen niet zonder hulp van Avellan, die beter zwemmen kon dan de matroos. Als belooning over deze daad werd hij in zijn vorigen rang hersteld. La ter, toen hij vice-admiraal bij derus- sische vloot was, vertelde hij deze nobele daad van den jongen Avellan. Journalist en chanteuse. In journalistische en kunstenaars kringen te Kopenhagen geeft het vol gende „schandaal" stol tot veel be spreking. Een bekend journalist al daar, Robert Henriques, zoon van een rijk bankier, had in de courant Dan- nebrogeen blad dat door allerlei middelen reclame maakt, een scherp artikel tegen de primadonna derKo- penhaagsche opera, mej. Dous ge schreven. De chef van den konink lijken schouwburg diende een aan klacht tegen het blad in en de broe der der zangeres de heer Dous, offi cier bij de garde, begaf zich naar den heer Henriques en verzocht hem óf der kunstenares zijn verontschuldi gingen aan te bieden óf met hem te duelleeren. De persman antwoordde, dat hij mej. Dous slechts als chanteuse had gecritiseerd en haar eer ais dame niet had aangetast. Hij behoefde daarom geen excuses te maken en wilde ook geen uitdaging aannemen. Vrijdag viel de officier den journalist op straat aaner ontstond een klop partij in optima forma, waaraan eerst door tusschenkomst der omstanders een einde werd gemaakt. Niet alleen ten opzichte van de quaestie van Mashonaland is het boek belangiijk dat door den Afrikareiziger F. O. Selous is geschre ven, hoewel hij daaromtrent belang rijke wenken en mededeelingen geeft. Behalve om deze reden is het werk hoogst lezenswaard om de interessan te avonturen die Selous als onver schrokken reiziger en jager heeft be leefd. Vooral met leeuwen heeft hij het herhaaldelijk te kwaad gehad. Zoo gebeurde het hem eens, dat hij op een grooten leeuw schoot maar hem slechts wondde. De leeuw kwam luid brullend op hem af, met open muil en vlammende oogen. Selous zegt, dat iemand die nooit in de oogen van een gewonden leeuw heeft geke ken, zich geen denkbeeld kan maken van den Avonderlijken, feilen gloed die daaruit straalt. Selous greep zijn geweer, dat eenloops Avas, stevig vast met den tromp naar voren, met een vage gedachte dat hij het den leeuw in den muil zou trachten te steken en riep tot zijn Transvalere„Los met de honden". De leeuw sprong tot en kele meters vóór den jager die sedert zijn schot onbewegelijk Avas blijven staan en, hetzij door die onbewege lijke houding hetzij door het ge schreeuw der mannen Avaarschijnlijk beangst, maakte hij een zijsprong en rende vlak langs den jager weg. Belangwekkend is het oordeel van den heer Selous over de Boeren; dit oordeel, dat zeer gunstig is, heeft ze ker in den mond van een volbloed Engelschman dubbele Avaarde. „Waar men hun vertrouwen niet heeft geschokt", zegt hij, „kan er ik zeg dit zonder vrees voor tegen spraak geen volk ter aarde harte lijker en gastvrijer zijn dan die Hol landers in Zuid-Af'rika, het zij in de Transvaal, den Vrijstaat, of de Kaap- Kolonie. Naast die gastvrijheid be zitten zij zoovele hoedanigheden, die Engelschen geAvoonlijk op prijs stel len, dat de beide volken, wanneer zij elkaar beter kenden, zeker hun we- derzijdsche vooroordeelen op zij zou den zetten en zouden samenwerken voor de Avelvaart van Zuid-Afrika." Eindelijk handelt hij uitvoerig over Mashonaland. Eerst verhaalt hij de vreeselijke slachtingen die de Mata- beles onder Umziligazi en zijn zoon Lobengula onder de Mashona's heb ben aangericht. Zoo was er eens on der de Mashona's, nog niet lang ge leden, een opperhoofd genaamd Cha- meluga, een oud man die den naam had van een too venaar te zijn en voor wien Lobengula een zekere vrees koesterde. Dientengevolge Averden Cha- meluga en zijn volk rijk. Dit ver droot Lobengulahij overwon zijn vrees en besloot, dien stam uit te roeien. Hij riep Chameluga bij zich en toen deze naderde met zijn klei-: nen troep Avaaronder ook zijn huis gezin, werden de gewapende mannen van Lobengula verborgen gehouden. Bavea, Chameluga's vrouw, vermoed de echter het gevaar en zei tot haar man„Zij zullen u doodenik ken de Matabeles. Vlucht! Vlucht! Ik zie bloed in hun oogen. Vlucht 1" Maar de oude man antwoordde„Kind, ik ben te oud om weg te loopen. Als de dag gekomen is, vreest Chamelu ga den dood niet. Maar zeg aan mijn zoon, die jong is en vlug, dat hij zich verberge in de bosschen nu het nog tijd is, opdat hij de tijding van mijn dood aan mijn volk brenge." Allen werden gedood behalve de zoon van Chameluga. Dat Lobengula de Engelschen in Mashonaland zoo lang met rust heeft gelaten, kwam eenvoudig doordien Selous met zijn expeditie destijds zoo snel naar Mashonaland was doorge trokken, dat hij in het land was voor dat Lobengula tijd had gehad om hem onderweg aan te vallen. Toen Lobengula zag dat de Engelschen zich gevestigd hadden, durfde hij hen niet goed aan te vallen. Het land. zelf beschrijft Selous als zeer rijk in alle opzichten. De goud industrie is nog in haar kinderschoe nen, maar zal zeker zeer belangrijk worden. De grond is vruchtbaar, goed besproeid en het klimaat koel door de hooge ligging, in Juni en Juli soms zelfs koud. De naam Mashonaland is bij de inboorlingen geheel onbekend. Op het perron van een duitsch spoorAvegstation staat een groote me nigte te Avachten op den trein, die keizer Wilhelm zal brengen, 't Is reeds lang tijd, maar de trein komt niet. „Ik wou dat die ezel nu maar kwam," zegt een jongmensch hardop en een gendarme, dadelijk een mooi geval van majesteitsschennis voor ziende, legt hem de hand op den schouder en zegt barsch: „Wien be doelt u daarmee?" „Wel, een vriend van mij die met den trein mee moet komen," zegt de jonge man onvervaard. De gendarme kijkt hem Avantrouwig aan en keert zich dan teleurgesteld om. De jonge man tikt hem nu op den schouder en vraagt leuk: „Wien bedoelde u?" Een professor liet zich onlangs in een rede aldus uit: Ja, het is zoo, mijne heeren, al zou het oog van den leek nog zoo bedenkelijk daarover het hoofd schud den! Een rijk bankier ontving, met bezig heden overladen, eens het bezoek van een adellijk heer, maar ging bedaard voort met schrijven. Wees zoo goed een stoel te ne men Avas het eenige Avat hij zeide. Toen dat zoo een poosje geduurd had, sprak de edelman met verbeten woede Weet u Avel, Avie ik ben, mijn heer Ik ben graaf zoo en zoo Werkelijk? antwoordde de ban kier. „Wees dan zoo goed en neem nog een stoel!" Een boerenvrouw heeft inkoopen in de stad gedaan en bemerkt, als ze huiswaarts wil keeren, tot haar schrik, dat ze haar regenscherm niet meer heeft. Fluks gaat ze terug naai den Avinkel, waar ze het laatst ge weest ismaar daar weet men er niets Aran, e\renmin in een anderen winkel, waar ze navraag doet. Maar in een derden stelt men haar het ver loren schaap ter hand. Dat zijn hier tenminste nog eèns eerlijke menschen, zegt het vrouwtje tevreden. „Bij die anderen koop ik nooit Aveer Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, vertrok 12 Oct. van Suez. Het stoomsjhip Prinses Amaliavan Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Oct. te Suez. Het stoomschip Merapivan .Java naar Rotterdam, passeerde 12 Oct. Gibraltar. Het stoomschip P. Caland, van de N. A. S. M., vertrok 11 Oct. van New- york naar Rotterdam. Het stoomschip Edamvan de N. A, S. M„ van Rotterdam naar New- york, passeerde 12 Oct., nam. 2 uur, Wight. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, vertrok 12 Oct. van Marseille. Het stoomschip Prins Willem III vertrok 12 Oct. van Amsterdam naar West-Indië. Het stoomschip Amsterdam,, van de N. A. S. M„ van New-york naar Rot- sterdam, vertrok 12 Oct. des nam. 4 u. 13 m., Beacliyhead. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2de helft van September 1893 BRIEVEN, Mevr. Henning, AlkmaarWed. van Bergen, F. de Boer, Handelsrei- zigers-vereeniging, S. J. Kuiper, Mevr. Stollé, J. Verheul, allen te Am sterdam Mevr. D. van Heel, 's Gra- venhageJ. M. v. Gelderen, Haarlem M. M. Cats, HaarlemmermeerJ. v. d. Weide, Rotterdam; J. Tuine, Nij megen H. Boerze, Noordscharwoude Wed. P. Verhoeff, Rotterdam P. van Grieken, UtrechtW. Bartels BRIEFKAARTEN. Le Clercq, S. Smits, J. Schroder, P. de Braber, allen te Amsterdam J. Nijnders, Mevr. L. Plylkema, 's Gra- venhage. BRIEVEN BUITENLAND. K. Eekhof, Elto, Amerika. G. H. deLoor, Brussel, België. L. Hannema, Paris, Frankrijk. Smitt, Versailles, Frankrijk. B. Bakker, ITelz Maria, Zwitserland. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 10 Oct. J. L. Mees ter Wzn. en M. A. van der Wel, Amst. 11. B. E. v. Hoorn, wedr. van F. H. Greyn, en G. R. v. Stedum, Groningen. 12. W. v. d. Lee, wedr. van C. Legemaat, en Chr. de Rooy, Amst. - C. H. Lohbeck en P. L. Han del, Amst. - F. Roodenburg en A. S. Dronsberg van der Linden, Amst. - S. G. F. Warnaars en W. E. Herder- scheê, Amst. - J. H. Stoel en A. J. van Seuren, Arnhem. - J. W. J. Wel- lan jen C. J. A. Mijsberg, Delft. - B. Polak en Carvalho, Amst. - S. H. Poppelsdorfl en F. Kuit, Amst. Bevallen: 11 Oct. T. Bech Haak z„ Amst. - S. C. S. Baud Huydecoper z„ Amst. - P. H. van der WerfMigo d„ Diemerbrug. - A. Dut tingSirker z„ Amst. 12. M. H. A. HeeringsSoeter z„ Den Haag. Overleden: 2 Oct. P. Wijs manTurfboer, Den Haag. 4. A. E. RoestVan Rouendal 52 j„ Baarn. 8. C. T. Eijser jd. 13 j„ Nieuwer-Amstel. 9. J. L. Kreijts 59 j„ Amst. 11. Wed. J. C. VereulMeyer 83 j., Amersfoort. - H. Grijm 94 j„ Den Helder. Bevallen: 11 Oct. M. v. Leeu wenv. Schooten z. 12 L. BoesHol- lenberg z. - G. B. v. Akenv. d. Put ten z. Overleden: 10 Oct. A. v. d. Pligtv. Andel 30 j., Z. Polderstr. 11. J. Slenters 53 j., Z. B. Spaarne. Burgemeester en Wethouders van Haarlem» doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddtgs 10 tot dos namiddags 4 uHr, tot 26 October e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is neder- gelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van P. J. Rijbroek om vergunning tot oprichting van eene keek- en banketbakkerij in het perceel aau de Koningstraat No. 31, Aaö. Sectie C No 888 en dat op den veertienden dag na heden, zijade 18 October e. k., en wel des namiddags ten 2 nnr op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gege ven, om teH overstaan van het Gemeente bestuur of eeu of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen.. Aan Geabonneerd,en op dit Blad en hunne kuisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Dames en heeren voor een hoog winstgev agent, in alle steden en dorp. 2, VVinlteljuffr. R, K. op de hoogte van het stoffenv. en i, vork. tegen hoog sal. 8. 2de coupeuse met g. smaak en g uiterl. v. de toezicht op oen atelier en ter ass. in d. verk. 4. Winkefj. R. K, in een fijne witteg. magaz. met I of IS Nov. bok. m. 't vak vereiaeht. 6. Besch, heer goed met levensverz bek. 6. Hoofdagent voor gemakk. ie plaat3 art v. haish. gebr. zeer goedk. teg. hooge prov. of be- voegdh, prijz zelf te regelen. 7* Jougm. v. een kant. iu Twente met mod talen bet. 8. Bed. op eeu tabakskant., met 't art. en alg. kantoorw bek. teg 600 a f 700 sal. 9, Magazijnchef v. Amst. met het vak lakenB, bukskin enz. bek. reeds in dergel. betr. geweest zijnde en met bijvoeg v. ref. 10. 2de confiseursbed. met de kokery bek aanb. met opg. v. leeft. gow. sal. en w. het 1. gew. 11, Koperslager op eeu fabr. P G. teg. ƒ10 p. week. Aanb. met aischr. v. get.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3