NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De pkifflziiip zaal. 11e Jaargang. Maandag 16 October 1893. No. 3156. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Ilit nummer bestaat uit drie bladeu. STADSNIEUWS. HET ONDERZOEK Toestanden op Neerboscb. De Jong gehypnotiseerd. BINNENLAND. Politiek Overzicht. Hoofdagenten voor het. Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. BAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 3l&is Faubourg Montmartre. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOI. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. EERSTE Bt.AD. Bij clit nummer der Courant wordt aan 'hen, die op bet Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 42 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem14 Oct. 1898. Gedurende de maand September werd het Museum van Kunstnijver heid alhier door 707 personen be zocht. Aanstaanden Zondag zullen voor het laatst de afbeeldingen betrekking heb bende op de Wereldtentoonstelling te Chicago tentoongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. De avondcursus der School voor Kunstnijverheid is 2 October weder begonnen met 66 leerlingen die de lessen in bet vak- en ornament-tee- kenen en bet pleisterteekenén en in het boetseeren volgen. NAAR DE Nadat de verschillende Commis- sieën benoemd tot het onderzoek van de weesinrichting te Neerbosch, tot einde September inlichtingen hebben verzameld, zullen zij aan het einde dezer maand in algemeene vergade ring bijeenkomen te Amsterdam. De verschillende rapporten zullen alsdan worden ingediend en tot een geheel vereenigd, spoedig in het licht kunnen verschijnen. Ongeveer half November zal dit, waarschijnlijk lij vige boekwerk, derhalve wel de wereld ingaan. De algemeene indruk, dien de ver schillende Commissiëen van de wees inrichting hebben gekregen, zal naar wij uit goede bron vernamen, hierop neerkomen. De schoollokalen en het onderwijs zijn zeer goed. Er zijn negen flinke lokalen en een groote teekenkamer en het onderricht wordt gegeven door voor hunne taak berekende personen. De werkplaatsen zijn zeer fraai, zoo wel de meubelmakerij als de binde rij, zetterij en drukkerij maken een uitstekenden indruk. Misschien kun nen de kleermakerij en de schoen makerij voor de jongens van minder nut zijn, omdat uit den aard der zaak op die werkplaatsen alleen wordt, ge maakt wat voor de inrichting zelve noodig is en geen fijner werk. Het oordeel over de slaapzalen moet evenwel zeer ongunstig luiden. Zij zijn veel te klein (in een kamer van *80 M3. inhoud slapen bijvoor beeld 45 kinderen) en de bedden lig gen daardoor veel te dicht bij elkan der. Bovendien is de surveillance niet voldoende. Er ontbreken in de onmid dellijke nabijheid urinoirs, ja, op de zalen zelf is een zeker onmisbaar meu bel afwezig. Hetzelfde ongunstige oordeel wordt geveld over de privaten. De inrich ting daarvan is primitief en ouder- wetsch, zelfs van die bij de zoo uit stekende schoollokalen en de atmos feer die er heerscht, is onverdraaglijk. Het eten is karig en het schijnt dan ook wel, dat de diefstallen en roove- rijen waarvan uit vroegeren tijd mel ding wordt, gemaakt, hetzij in de woning van den directeur door middel van inbraak, of wel van te veld staande vruchten, altijd het gevolg waren van den honger van kinderen, die in hun groei zijn. De stemming onder de kinderen is niet gedrukt. Er werd vroolijk ge speeld en op school hoort men een kind, evengoed als elders, wel eens een guitig antwoord geven. Wat evenwel in zulk eene groote inrichting ten eenenmale ontbreken moetdat is de opvoedende kracht van het huiselijk leven. Daarvan is dan ook] op Neerbosch geen sprake, en mocht, wat vele leden der Com- missie hopen omdat er veel goeds in de inrichting is, het onderzoek leiden tot verbetering dan zou een der meest noodige maatregelen zeker zijn, dat, zij het dan ook onder een hoofd, tien weeshuizen werden gemaakt, zoodat elk niet meer dan 100 kinderen be vatte. Ten slotte schijnt te zijn gebleken, dat alles toebehoort aan de vereeni- ging Neerbosch, uit eenige personen bestaande en dat slechts een a twee bunders land ten name van den heer Yan ;t Lindenhout zei ven staan. Zijne woning, behalve de studeer kamer, waarvan het meubilair style Louis XV is (denkelijk een cadeau) is ruim maar niet overdreven, net maar niet weelderig gemeubileerd. Vrijdagavond, hield de haarlemsche Middernachtzending-vereeniging, in het bijzijn van een matig, opgekomen publiek, baar vijfde jaarfeest in de groote zaal van Felix-Favore. Het feest werd geopend met gebed ,en bet aanheffen van een gezang. Vervolgens werd een overzicht gege ven van de werkzaamheden, het doel en de resultaten der vereeniging, zoo wel op geestelijk als financieel gebied, waaruit wat dit laatste betreft volgens opgave van den penning meester blijkt dat de kas een nadeelig saldo oplevert van 40,01. Na de fraaie rede van den heer Dr. L. Wagenaar te Arnhem, die als feestredenaar optrad en naar aanlei ding van een bijbeltekst uit Paulus, de leden der vereeniging aanspoorde tot onvermoeiden strijd, tot een wor stelen als het ware, trad de heer Stap, reizend zendeling der vereeniging op, om een overzicht te geven van de eerste schreden der Middernachtzen ding af, tot heden, waaruit blijkt dat zij steeds meer en meer de sympathie en ondersteuning geniet. In een tiental steden, over het geheele land verspreid, mocht de vereeniging reeds met succes arbeiden. Het jaarfeest werd met gezang en gebed besloten, terwijl door de wel willende medewerking der Zangver- eeniging „Hozanna," de avond met zang werd opgeluisterd. De vertaling van het duitschetoo- neelspe! „Schlimme Saat" werd Vrij dagavond door van Liers gezelschap in onzen schouwburg opgevoerd. Dat het aantal toehoorders niet zeer groot was, zal wel hebben gelegen aan de omstandigheid dat in de laatste dagen al meer in de komedie te doen is geweest. Stuk en spel hadden een flinke opkomst verdiend. Slecht Gezaaid" staat alstooneel- product boven het middelmatige en de spelers deden hun best op een manier, geëvenredigd aan de waarde van het stuk. Mevrouw Ellenberger als juffrouw Hartman, de moeder die het slechte zaad in de harten barer kinderen heeft uitgestrooid, speelde zeer ver dienstelijk, hoewel misschien nu en dan wat al te luidruchtig; hare pleeg dochter Martha (mevrouw Potharst Grader en hare zoons Bruno, de mis lukte schilder (Potharst) en Willem, do verongelukte fabrikant (Veltman) kweten zich mede goed van hun taak. Het komische element was Kolowsky, de kleermaker, natuurlijk voorgesteld door den heer van Nieuwland. Eene aanmerking zij ons vergund. Mevrouw Ellen berger of de vertaler hebben in het stuk een flauwiteit' gebracht, die er niet in behoort. Wanneer Martha, gewagende van de wijze waarop een jonge losbol haar heeft toegesproken, zegt„Maar moe der zijn toondan antwoordt hare moeder: „Zijn toon? Wat gaan ons zijn to(o)nen aan?" Dit is een flauwe aardigheid, die zooals wij zeiden de vertaler of de ac trice er heeft ingebracht, daar in het duitsch teen „Zeh" is en toon „Ton," zoodat in die taal de aardigheid niet opgaat. De firma Schlatmann Gründemann doet dit jaar groote dingen. Nauwe lijks is haar nieuw mantelmagazijn in de Lange Veerstraat geopend of wij ontvangen bericht van de ope ning van een confectiemagazijn naast haar magazijn van manufacturen in No. 48 van de Koningstraat. Ook van dit nieuwe gebouw zijn de heeren Roog en van den Ban de architecten. Typisch smaakvol, zij het ook eenvoudigrijst de gevel omhoog, en inwendig is het zeer praktisch ingericht. Beneden een nette winkel met een flinke etalage, daarachter een paskamer. Boven op de eerste verdieping is het mantelmagazijn, behoorende bij den manufactuurwinkel want (het behoeft wel niet gezegd) op alie ver diepingen hebben de beide perceelen communicatie met elkander. Op deze zelfde verdieping bevindt zich ook de coupeurskamer, terwijl de derde weder voor magazijn is in gericht. Terwijl dit nieuwe huis werd ge bouwd, is de gevel van het manu- faeturenmagazijn vernieuwd en met het nieuwe perceel in overeenstem ming gebracht. De Koningstraat, die als winkelstraat steeds vooruitgaande is, wordt er des te fraaier door. Wat de bouwkunst in dezen tijd al niet vermag, blijkt uit het feit dat alles en alles in een tijdsverloop van circa vier maanden is geschied. Des te meer eer is het voor den aanne mer, den heer A. F. Captein, dat de firmanten zeer over het door hem geleverd werk voldaan zijn. De welbekende firma H. Lamp, in de Barteljorisstraat heeft hare zaken zeer uitgebreid. Door den aankoop van het perceel No. 24 is zij in de gelegenheid gekomen de afdeeling huishoudelijke artikelen daarheen over te brengen en natuurlijk zeer uit te breiden. Jongelieden die trouwen gaan, kun nen er zich dan ook geheel in hun huishouden zetten. De winkel is grooter dan vroeger, daar er een kamer is bijgetrokken. Een keurige winkelbetimmering, ge leverd door den heer J. J. van Öcheijn- del, en geschilderd door den heerH. F. van Beijnen, geeft aan het maga zijn een aangenaam voorkomen. In den bestaanden winkel daar naast No. 22, worden nu voortaan aHeen de luxe-artikelen, galanterieën etc. verkocht. Bij vonnis der arrondissements rechtbank alhier dd. 13 October 1893 is in staat van faillissement verklaard Herman Rudolphus Buddenborg, bloembollenhandelaar te Hillegom met ingang van 12 October 1893 en benoeming van den rechter mr. W. A. 't Hooft tot rechter-commissaris en van mr. 0. G. von Reeken, advo caat en procureur te Haarlem tot curator. Wij kregen op ons verzoek van geneeskundige zijde eenige inlichtin gen over het al of niet mogelijke, en het nuttige van het hypnotiseeren van beklaagden, ten einde een be kentenis te verkrijgen of aanwijzingen die eenig licht op de zaak werpen. Ieder begrijpt dat de eerste voor waarde die vervuld moet worden, die is, dat de verdachte in voldoende mate hypnotisabel is. Ten tweede dat hij op gestelde vragen antwoordt en de waarheid spreekt. j Ieder is niet even gevoelig voor het hypnotisme. Voor de lichtere graden zij n weinigen geheel onvatbaar, maar waar het geldt een persoon te doen spreken in hypnotischen slaap hebben we een later stadium noodig. En hierin zijn niet allen te brengen. In tegenspraak met het algemeene idee dat zenuwachtige vrouwen het ge makkelijkst te hypnotiseeren zijn leert de ervaring dat juist zij die in het dagelij ksch leven hun geest en fantasie het minst den vrijen teugel laten, die gewoon zijn te gehoorzamen en een ondergeschikten stand in nemen, zooals soldaten, landlieden, arbeiders het gemakkelijkst in een der verdere stadiën van hypnotischen slaap te brengen zijn. Dit zijn dezulken hij wie, zooals Beauvais het uitdrukt de gedachte gemakkelijk kristalliseert. Alle misdadigers zijn niet onder een der twee soorten, die der gemak kelijk of die der moeilijk te hypno tiseeren personen, te brengen. Het is evenwel niet aannemelijk dat iemand die met ongeëvenaarde slimheid en koelbloedigheid een geheele serie misdrijven en misdaden begaat, waar-1 van hij de sporen Lzoo weet uit te wisschen dat de justitie het hypno tisme te hulp zon moeten roepen, tot de eerste afdeeling behoort. Maar wij herhalen het, regels zijn daaromtrent niet te geven. Wat het tweede punt betreft zij opgemerkt dat een gehypnotiseerd individu, dat op de vragen van den hypnotiseur antwoordt, een wezen is dat denkt. Om het antwoord op een vraag te geven moet de geest kunnen kiezen, en wie waarborgt ons de juist heid van het antwoord van een mensch die er in normalen toestand op uit is zijn gedachten te verbergen, en de waarheid te verzwijgen.? Ook zal som tijds de beklaagde elk antwoord wei geren en als hem wordt bevolen te spreken, kan de schok van deze sug gestie tegen de tegengestelde spanning in zijn geest een zoodanige zijn dat ontwaken, een hevige nervositeit of eeii te diepe slaap er het gevolg van zijn. Vele proeven zijn genomen om na te gaan of het mogelijk was iemand in hypnose of ook later, dingen te laten doen die hij in normalen toe stand zou nalaten, iets stelen b. v., en hierbij is gebleken dat dit dikwijls mogelijk is, maar dat het sujet als het opgedrongen idee zeer tegen zijn overtuiging strijdt, het ook vaak niet doet. Daarbij komt dat zulke proeven alleen gelukken met personen, welke een lange hypnotische educatie heb ben genoten, zoodat de vrees die eenige jaren geleden onze maatschajipij over viel dat niemand meer veilig zou zijn voor de aanvallen van personen die onder den invloed van derden zouden staan, zeer zeker niet gemotiveerd was. Weet men ook, door wetenschap pelijke proefnemingen dat men iemand zulk een daad kan laten verrichten, niet zoo is het gesteld met onze kennis over het uithooren van een gehypnotiseerde. Geen medicus zal zoo onbescheiden of misdadig zijn laatstgenoemde een geheim te ont futselen dat in normalen toestand een geheim zou zijn gebleven. Van dergelijke proeven is dan ook niets bekend. Rijst nog de vraag of iemand tegen zijn wil is te hypnotiseeren. Dit hangt meer af van de suggestibiliteit van zoo iemand, dan van zijn wil, tenzij de laatste tot allerlei physische mid delen zijn toevlucht neemt, en ook van de persoon van den hypnotiseur. In 't algemeen is de vraag evenwel met ja te beantwoorden, en kan zij worden teruggebracht tot de eerste kwestie, of het sujet hypnotisabel is. De juridische en moreele zijde van de kwestie daarlatende is dus de con clusie dat het verkrijgen van juiste aanwijzingen in hypnose niet onmoge lijk is. Dat evenwel alle verklaringen leugenachtig kunnen zijn door opzet van beschuldigde of ook, om dit nog even kort te noemen, door onwille keurige suggestie van de zijde der onderzoekers, en dus zelden betrouw baar zullen zijn. Te Leiderdorp |hebben 2 jongens, een van 9 en een van 11 jaar, geen hunner schoolmakkers op onmenschelijke wijze verminkt. Toen zij hun gruwelstuk volbracht hadden dreigden zij den ongelukkigen knaap, als hij er iets van aan zijne stief moeder vertelde, hem te zullen ver moorden. Voordat zij hun werk be gonnen, hadden zij hem handen en voeten gebonden en een doek inden mond gestopt. SSSUS Bij het voorloopig rechterlijk ver hoor legde een der jeugdige onverla ten de grootste verdorvenheid en onverschilligheid aan den dag. Als hem b.v. gevraagd werd, of hij dit of dat had gedaan, antwoordde hij steeds zonder eenige schaamte, dat het wel mogelijk was, enz. Vijf dagen had de ongelukkige knaap de zwaarste pijnen doorstaan, zonder dat er naar hem was omgezien. Integendeel kreeg hij van zijne stief moeder nog een pak slaag op den koop toe. De ongelukkige verminkte jongen is in het academisch ziekenhuis te Leiden opgenomen en zal waarschijn lijk er het leven bij verliezen. De heide jeugdige bedrijvers der wandaad be vinden zich in arrest. Vrij dag geraakte het 7-jarig zoontje van den watermolenaar A. Gorissen, te Bleiswijk, met het hoofd tusschen twee raderen van den in werking zijnden molen beklemd. Het kind vond onmiddellijk den dood. De ijverig zoekende correspondent van de New-York Herald deelt in het nummer van Vrijdag een geval mede, dat zoo het niet voortkomt uit zijn rijken fantastischen geestweer een feit is, om rekening mee te hou den. In een soort logement in de bos- schen bij Renkum had hij den waard gevraagd, of hij ook iets wist van de zaak-De Jong. Vrijwel bedremmeld antwoordden hij en zijn vrouw ont kennend. Na echter mijlen ver te hebben gedwaald door de meest ver wilderde streken kwam hij in een herberg te Renkumwaar iemand hem vertelde dat er een lijk was ge vonden. De vrouw had het gehoord yan den burgemeestervan een klein plaatsje in den omtrek en deze had het ge hoord van den weinig spraakzamen waard, wien de journalist inlichtin gen had gevraagd. Dadelijk keerden zij naar het loge ment terug en nadat de baas met zijn vrouw had overlegd, vertelde hij „Eenigen tijd geleden logeerden hier een paar Amsterdamsche stu denten. Toen dezen eens aan het wandelen waren in de Doornweerth- sche bosschen, stuitten zij plotseling op een vrouwelijk lijk. Een van hen werd ongesteld van schrik en zeer ontsteld snelden zij huiswaarts". De datum waarop dit geschiedde is niet bekend. Zouden het, zoo vraagt de reporter, misschien de jon gelieden geweest zijn, die De Jong deden opschrikken, die hem stoorden in zijn werk, waarop hij later terug keerde om het te voltooien? Het geheele verhaal schijnt zeer vreemd. Zouden die studenten dan van huil vondst geen kennis hebben gegeven aan de justitie Dan waren zij toch zeker daaraan wel herinnerd, toen de zaak-De Jong bekend werd. Er is een boek verschenen, geti teld „De oostersche reis van den rus- sischen grootvorst troonopvolger". Dit werk is eene officieele reisbeschrij ving, welke in het duitsch en ook in het fransch is verschenen. In ver band met eene door Paul Leroy aan de fransche vertaling gegeven voor rede wijst het officieele blad der rus.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1