NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Dinsdag 17 October 1893. No. 3157. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIN STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON. ®1 m HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post 0,30. 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 121 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN FJONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem16 Oct. 1893. P Door de Vereeniging tot bevorde ring van het onderwijs in banden- arbeid in Nederland is aan den beer de Weeger, onderwijzer alhier, bet diploma van onderwijzer in banden- arbeid (houtbewerking) uitgereikt. De ingezonden foto's van den beer Frans Huijsser te O verveen, voorzitter der Haarl. Amateur Fotograten Club zijn op de intern, tentoonstelling voor amateur-fotografie te Hamburg be kroond met Ehren-Diplom. Aan bet examen voor vrije en orde oefeningen alhier nemen deel 92 da mes en 78 beeren. De dames worden bij zestallen geëxamineerd, en wel de oneven nummers van 16 tot en met 25 October, de even van 6 tot met 15 November. De beeren doen bij twaalftallen examen, en wel van 26 Oct. tot en met 1 Nov. Crefelder Sangsrbund. Een niet zeer talrijk auditorium was 1.1. Zondagmiddag in de concert zaal der sociëteit „De Vereeniging" aanwezig om oor- en ooggetuige te zijn van bet met vrij wat ophef aan gekondigde optreden van den Cre felder Sangerbu/nd. Deze, ruim honderd man sterke zangvereeniging onder leiding van den1 ook bier te lande gunstig bekenden musicus Julius Oertling, bracht een programma ten gehoore, bestaande uit een twaalftal nummers, meeren- deels van kleineren omvang. In boeverre de hoorders meer of minder voldaan zullen zijn geweest over bet geboorde, hangt natuurlijk af van de verwachting, welke zij te voren van de uitvoering koesterden zij echter die zich iets heel buiten gewoons hadden voorgesteld, zullen zich min of meer teleurgesteld heb ben gevoeld. Wij zijn vooral in den laatsten tijd er aan gewoon geraakt op bet gebied van a capella-zang, hetzij dan voor gemengd of mannen koor, onze eiscben boog te stellen dat de werkzaamheden der buiten- landsche zangers in alle opzichten aan die eiscben beantwoordden, kan niet volmondig worden erkend, 'tls waar, bet Crefelder koor ontwikkelt eigenschappen, die zeer zeker niet alledaagsch zijn. Met warme inge nomenheid b. v. mag men gewag ma ken van den onovertroffen klankrijk dom der 2e bassen, maar evenmin kan worden ontkend dat in verbon ding daarvan, de eerste bassen wat dor, de tweede tenoren eenigszins ge zwollen en de eerste tenoren te schraal klinken hoewel deze laatsten op zichzelf genomen, een weiluidenden en zeer beschaafden toon voort brengen. Aan een geregelde en gelijkmatige ademhaling is blijkbaar veel zorg be steed, wat aan de rust en de zeker heid der attaques zeer ten goede komt. Was de zelfde zorg aangewend tot een doelmatig verbruik der inge ademde lucht, zeker zou daardoor het koor in friscbbeid, klaarheid, door- hoorbaarheid van klank nog veel ge wonnen hebben. Van de voorgedragen nummers moeten, wat uitvoering betreft, op de eerste plaats worden genoemd: Wie genlied van Brahms, Elslein von Caub (Volkslied) van E. Möbring, Der sch'ónsie Klang van Jos. Schwartz, en Heute i-st heutfvan M. Weinzierl. Het eerstgenoemde werkje liet in in geen enkel opzicht iets te wenscben overbet werd dan ook gebisseerd. Een zeilde gunstig onthaal viel ten deel aan Weinzierl's frissche en pittige compositie, waarvan nocbtbans de uitvoering niet op een lijn met bet voorgaande kan worden gesteld, de intonatie n. m. was bier niet geheel onberispelijk. Met betrekking tot deze laatste zouden ook in enkele andere nummers vlekjes zijn aan te wijzen. Dit is echter overbodig; over 't ge heel werd er correct, zuiver en schoon gezongen. Eenige nummers op bet pro gramma aangeduid als „Soloquartet" werden door een klein koor voorge dragen zij bebooren m. i. niet tot bet beste, wat dat concert opleverde. Ook maakten wij in eene compositie van den directeur, getiteld Lied Jung Wernerskennis met een bassolist die over een buitengewoon krachtig en vol orgaan te beschikken beeft, maar te weinig de kunst verstaat een goede s-klank voort te brengen om de aandacht van bet publiek bij bet muzikale zijner voordracht te bepalen. Om der volledigbeidswille vermeld ik nog dat de matinee werd geopend met ons „Wilhelmus" eene be leefdheid, die mij ditmaal te machtig was baar als zoodanig op te vatten. Vooreerst was de uitspraak onzer moedertaal begrijpelijkerwijze alles behalve verkwikkelijk, ten andere kon mij de weinig karakteristieke „Bear- beitung" van bet lied met dien overvloed van doorgaande noten in de baspartij al te matigjes vol doen, om door de voordracht in geest drift te geraken. Het opstaan van een groot aantal der aanwezigen beloonde echter de zangers voor hunne goede meening. PHILIP LOOTS. Zondag werd in het café van den beer Soetmulder de door de club „Haarlem" alhier uitgeschreven kegel wedstrijd voortgezet en werd gespeeld door de 1ste afdeeling van de clubs- seniores. Van de 25 uitgeschreven vereenigingen kwamen er 14 op. De uitslag was als volgt: „De Vaste Hand", Amsterdam 257, „Uitspanning door Inspanning" Lei den 228, „Jonge Krachten", Amst., 224, „Houdt hem er op", Amst., 214, „Amsterdam", Amst.. 211, „Nooit gedacht", Amst., 209, „Overveen," Overveen, 209, „Onder Ons," Amst., 205, „de Unie", Alkmaar, 204 „de Groote Vauxhall", Haarlem, 197, „Nederland", Amst., 186, „M. O. M.", Haarlem, 179, „Zou er kans zijn?" Amst. 169, „Oranje Kegelclub," Amst. 167. De volgende week wordt deze wedstrijd voortgezet. In aanmerking komen: voor den eere-prijs de beer Roer te Alkmaar met 64 bouten, voor den conso- latie-prijs de beer Geel te Am sterdam met 49 h. en voor den negen- prijs de club „Zou er kans zijn" te Amst. m. 4 negens. Kean, bet boeiende drama van Alex. Dumas (père) werd Zondagavond in den schouwburg alhier opgevoerd door bet gezelschap van bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder directie van den beer L. PI. Chrispijn. De groote, moeielijke hoofdrol, die van Kean, werd vervuld door den heer Schwab. Behalve bet te overdreven werken met de oogen, was zijn spel prijzenswaardig en was bij sommige momenten zeer goed, vooral in bet vierde bedrijf. De andere rollen van minder beteekenis, werden goed ge speeld; vooral leverde de beer Wester- hoven als de trouwe slaaf zijns mees ters, een zeer goede type. Wij vestigen de aandacht op de uitvoering van „le Carnaval de Nice" op morgen in onzen Schouwburg door bet gezelschap onder directie van den beer Frédéric Achard, ex-artiste van bet théatre du gymnase te Parijs. De troep is uit goede krachten sa mengesteld en de naam van den di recteur in ons land sedert enkele jaren wel bekend. Sedert 8 October wordt te Haarlem vermist de 69 jarige J. de W. bloemist, middelmatig iang gezet, grijze bakke baarden en baar, boog voorhoofd, blauwe oogen, spitse neus, gekleed met zwart lakenspak, boogen hoed, wit hemd, keper borstrok, dito onder broek, booge laarzen aan. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de familie verzoekt de Com missaris van politie te Haarlem zijne opsporing en bericht. Nader meldt men Hedenmorgen is in de Nieuwe Gracht bet lijk van een man opge haald, dat blijkbaar reeds eenigen tijd in bet water bad gelegen. Het is ter onderzoek naar bet Gasthuis over gebracht en gebleken te zijn dat van J. de W. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van Justitie te Haarlem opsporing, aanhouding en opzending van Herman Rudolpbus Buddenborg, geboren 19 Maart 1850, 1.762 meter, aangezicht ovaal, voor hoofd rond, oogen blauw, neus spits, mond klein, baar wenkbr., baard en knevel donkerblondbult aan bet voorhoofd, spreekt zacht en volmon dig, kent vreemde talen, laatst bloem bollenhandelaar te Hillegom, in staat van faillissement verklaard. Hij is voortvluchtig en verdacht van be- driegelijke bankbreuk. Als een bijzonderheid verdient ver melding dat in meerdere tuinen in de omstreken van Haarlem de aardbeziën weder vruchten dragen. De locaaltreinen HaarlemLeiden zullen voortaan ook stoppen aan den Doodweg, tusscben Vogelenzang en Hillegommerbeek. Te Halfweg brak Zondagavond brand uit in de woning van en be woond door G. Plolleman. Door bet flink optreden der politie, geholpen door eenj tweetal burgers, werd met behulp van een bandspuit bet vuur spoedig bedwongen. De brandspuit was reeds ter plaatse doch behoefde geen water te geven. Het Kamerlid Poelman is Zaterdagmiddag door een beroerte getroffenen korten tijd later overleden. Hij bad eerst sinds korten tijd zit ting in de Tweede Kamer. Op 16 Sept. 1891 werd bij door bet kies district Veendam afgevaardigd, nadat mr. Goeman Borgesins, die sinds jaren dit district bad vertegenwoordigd, ook te Zutpben werd gekozen, en de benoeming voor dit minder zekere district aannam, in bet vertrouwen, dat te Veendam toch wel een liberaal zou worden gekozen, zooals dan ook is geschied. De stude n tiko se uitdruk king „beren" voor schulden en „be renleiders" voor schuldei sobers is al gemeen bekend. Niet alzoo de aflei ding. Daarom nemen we in hoofd zaak over 't geen prof. G. Scblegel van Leiden in de Minerva over deze uitdrukking meedeelt. 'tls merkwaardig, zegt bij, dat die term alleen in Duitscbland en Neder land met deze bij beteekenis gevon den wordt. „Welnu! de uitdrukking is overoud Indisch, en als erfgoed onzer Indo- Germaanscbe voorvaderen, mede naar Europa gebracht. In 1.867 beeft dr. W. G. Leitner, professor aan bet „Oriental Institute and University" in Woking bij Lon den, die jaren lang in Britscb-Indië vertoefde, de legenden vanDardistan in Noord-Indië, omtrent dieren ge publiceerd, in welke veel van Beren gesproken wordt. Onder anderen ver balen de Dardistaners, dat de beren eigenlijk afstammelingen zijn van een man, die krankzinnig geworden was, omdat bij zijne schulden niet betalen kon, en die in bet gebergte vluchtte ten einde aan zijne schuldeischers te ontsnappen. Dr. Leitner, van geboorte een Hon gaar, beeft er niet aan gedacht, dat die oud-Indische legende in een nauw verband staat met de studentikose uitdrukking Beer; hoewel bij ons eene vingerwijzing geeft, boe de uitdruk king naar Europa kan gekomen zijn. „Het is wel bekend," zegt bij, „dat de zoogenaamde Gipsies (onze Heide nen) zeer nauwgezet waren in het be talen der schulden, die zij bij bun stamgenooten gemaakt hadden. De Doms of Róms van de Shins zijn de „Romany's" van Europa; en bet woord „Zingari" is eene verbastering van „Sinkari" of bewoners van de oevers der Sin, „d. i. de Boven-Indus". Het beste middel dus voor Beren om aan hunne berenleiders te ont snappen is om te bandelen zooals de bovenvermelde Gipsies deden, merkt de schrijver ten slotte op. Er is dezer dagen te Slie- drecht een ridder M. W. O. 4e kl. overleden, dien men gaarne met mi litaire eer ter aarde besteld zag. Fluks werd den commandant der ponton niers te Dordrecht een detachement pontonniers met muziek gevraagd, maarte vergeefs. De majoor weigerde pertinent. Een Sliedrecbter schijnt evenwel vasthoudend ten minste men seinde aan den minister en deze verleende terstond verlof tot bet gevraagde. Zoodat Zaterdag de ridder A. v. d. Berg, geleid door militairen en ver- WH m m 36 Naar het engelsch FLORENCE 'WARDEN. HOOFDSTUK XIV. En de zoons begaven zich met hem naar den stal, terwijl Pamela, die zich bij de groote smart, die zij reeds ondervond, weinig bekommerde om dit kleine ongeval, Jim de band tot afscheid drukte en hem zeide dat zij „Pearl" aan bet bek had vastgebonden, waarna zij na bet dier bij bet verlaten der Priory nog eens te hebben gestreeld, te voet naar de boerderij terugkeerde. Hare smart was nog heviger dan zooeven. St. Rbadegnnds te rechtvaardigen toorn bad baar bet gebeurde nog in een ander, vreeselijker licht doen zien. Als Dick St. Rhadegund moest sterven deze vreeselijke gedachte deed baar hart pijnlijk aan dan was Edward een moordenaar en St. Rha degund zon niet eerder rusten, dan wanneer bij hem aan het gerecht bad overgeleverd. Dan zou de vreeselijke beproe ving van een openbare terechtzitting bun wachten, en zelfs wanneer bij aan een doodvonnis ontsnapte, dan zou Edward toch een smet op de familie hebben geworpen, die er steeds op zon bbjven rusten. Deze gedachte echter, boe vreeselijk ook, moest weldra wijken voor den hevigen angst, dien zij koesterde over bet lot van Dick. Terwijl zij over den stoffigen weg liep naar de boerderij, ging baar weer eene huivering door de leden, toen zij opnieuw op een afstand achter zich bet galoppeeren van paarden boorde. Ditmaal waren bet evenwel St. Rhadegund en zijn zoon Jim, die zij zag naderen, want bet werd langzamerhand helderder. Jim lichtte beleefd zijn hoed op bij bet voorbij gaan, maar zijn vader reed voorbij zonder baar met een groet te verwaardigen. Pamela, door smart en vermoeidheid over weldigd, vond Jims groet nog grievender dan de verwaar- loozing van den ouden man. De anders zoo onstuimige jonge man toonde een koelheid, die baar eigen prikkelbaar gemoed pijnlijk aandeed. Had zij dan niet baar best gedaan om bet door baar krankzinnigen broeder verrichte kwaad zooveel mogelijk te herstellen? Was baar leed zelfs niet grooter dan bet hunne? Toen zij de boerderij had bereikt, lichtte zij zoo behoed zaam mogelijk den grendel van bet poortje op en sloop den tuin in, waar zij in de schaduw van eenige boomen post vatte om bet vertrek van St. Rhadegund af te wachten. Pamela was een moedig meisje, maar zij durfde den toor- nigen vader nu niet meer onder de oogen komen. Zoo bleef zij dus staan wachten tot bet eerste licht van den aan- brekenden dag zich over de velden verspreidde, en toen zij de voordeur boorde opengaan trok zij zich als eene dievegge achter wat kreupelhout terug. Terwijl zij daar doorbeen keek verdween bij Pamela alle wrok, die zij jegens den bedroefden vader koesterde, toen bet eerste licht baar een man deed zien, door smart gebroken een man, die in een kort nnr van lijden van een gezond krachtig nitzienden vader, twintig jaar was verouderd, en een gebogen oud man was geworden. „Hij komt bet niet te boven! Mijn jongen mijn Dick!" boorde zij hem tot Jim fluisteren, toen zij buiten kwamen. Daarna bief bij zijn hoofd op en in eene nieuwe uitbarsting van woede boorde zij hem zeggen: „En nu Jim zullen wij onmiddelbjk den schavuit, die bet gedaan beeft, gaan op zoeken Hij zal er voor hangen zoozeker als mijn naam Jack St. Rhadegund is!" Jim mompelde slechts iets tot antwoord, toen zij bet bek doorgingen en hunne paarden bestegen. Pamela vermoedde, dat zij onmiddellijk baar moeder zou den gaan opzoeken, en zij wilde dus haastig naar buis terug- keeren om baar moeder en Jane zoo noodig bij te staan in den strijd, die naar zij meende, zou ontbranden; zij wilde echter niet vertrekken alvorens zich nader van den toestand van Dick St. Rhadegund in kennis te hebben gesteld. De voordeur stond half open, en Finch en zijne vrouw stonden binnen te praten. Zij verschrikten toen zij Pamela zagen. „Is zijn toestand ernstiger?" vroeg zij angstig.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1