AFBBAAKTEILII. Politiek 0 verziekt. GEMENGD NIEUWS, j Burgerlijke Stand. Belangrijke Ten vervolge op dit bericht schreef de genoemde correspondent daarna Het berennen van de benting Toen- koep schijnt niet zoo gemakkelijk te gaan als de heeren Neq, Naja Banta en Tjoet Toengkoep dachten. De vij and, inziende, dat wanneer de inslui ting is, hij of ten honderdood ge doemd is, öf zijn stellingen moet ver laten, deed gisterenmorgen een krach- tigen uitval op de insluitingstroepen. Hevig werd er gevochten, aan bei de zijden vielen vele gewonden en dooden. Van de insluitingstroepen sneuvel- Toekoe Abas, een der panglima's van Toekoe Neq, afkomstig van kam pong Lambong. Aan de zijde van den vijand vielen verscheidene dooden en gewonden. De vijand trok terug en de inslui tingstroepen behielden hunne positie. 's Vijands aftocht moet zoo over haast zijn, dat vele dooden op de sawahs werden achtergelaten. Om den vijand een zwaarder ver lies toe te brengen hebben T. Neq en T. Nja Banta in de nabijheid van die lijken hinderlagen geplaatst, met het doel den vijand het weghalen dier lijken te beletten. Gisteravond kwam dan ook eene bende om de cadavers van de sawahs weg te halen, doch nauwelijks in de nabijheid ge komen, werden zij op een kruisvuur onthaald uit de hinderlagen. Op dit schieten kwamen nog meer vijanden in 't veld. Ook de reserve van de bondstroepen rukte op. Het was me een geschiet van belang. De vijand trok eindelijk met medeneming zijner dooden af, daarbij een enorm verlies hebbende. Van de bondstroepen zijn bij die gelegenheid twee gesneuveld. Gistermorgen had bij gelegenheid van de Slamatan, door Toekoe Oemar en T. Panglima Mesdjid Raya aan hunne troepen en ook aan het volk van Long of Lohong, in de kampong Lamlagang gegeven, waarvoor 2 kar bouwen werden geslacht, eene aan stelling plaats van 3 panglima's prang besaar en 7 gewone panglima's oi panglima ketjid, benoemd door den T. Panglima Mesdjid Raya, en werd aan het volk of de troepen, die aan de zijde van T. Oemar gevochten hebben, door het bestuur eene uit rusting verstrekt, bestaande uit eén hoofddoek, één pantalon en één geroepen, het zich waarlijk aan niets laten ontbreken. Onthoud den soldaat te velde al thans niets van wat voor hem daar wezenlijk goed kan zijn, en spaar geen moeite om hem dat te bezorgen; geen loonender arbeidsveld dan dat. Bo venal ook, laat zijn compagnies-com mandant alle vrijheid om zonder ge vaar voor eigen beurs of promotie, extra verstrekkingen te doen, die in redelijkheid kunnen worden verant woord. Dit is toch waarlijk een niet zoo onbillijke eisch: en wat kan de in williging kosten in vergelijk met het bij handen vol weggeworpen geld? Als opvolger van den spaanschen mi nister van binnenlandsche zaken, die zooals bekend is zijn ^ontslag heeft ingediend wordt genoemd Puyceroer die naar men meent cdeze portefeuille zal aanvaarden. Overigens blijft het kabinet onveranderd. Uit Madrid wordt ook nog gemeld, dat de Marokkanen waarschijnlijk zich zullen verzetten tegen het werk aan de forten te Melita, Zondag is te San Martino della Battaglia het standbeeld van Victor Emmanuel onthuld, wetke plechtig heid werd bijgewoond door te Itali- aansche koninklijke familie en de ministers. Volgens de berichten uit New-York bestaat er in Noord-Amerika groote verontwaardiging naar aanleiding van het fiasco der zilverquaestie in den Senaat. Men acht hierdoor niet alleen de oplossing dezer quaestie, maar ook de grondwet der Vereenigde Staten in gevaar gebracht. Een bekend rechts geleerde, de rechter Gooley, schreef eenen openbaar gemaakten brief, waar in het volgende werd verklaard. „Zoo de meerderheid van den Senaat in derdaad geen stemming kan doordrij ven, dan is de grondslag van ons staatsbewind gewijzigd. Wij hebben dan niet langer den regeeringsvorm onzer voorvaderen, maar een staats bestuur, waarin een tak der wetge vende macht de geheele wetgeving kan verijdelen. Ik gevoel mij verne derd als amerikaansch burger, beroofd van de rechten welke het volk vrij willig nimmer zou prijsgeven. De grondwet is op een aantal punten ge- schonden, en dit nu niet enkel voor dezen keer, maar zoodanig dat voor taan iedereen de macht krijgt, alle wetgeving onmogelijk te maken. Volgens een bericht, bij de Times ingekomen, houdt Cleveland vol, en' verwerpt hij alle voorstellen om tot! een vergelijk te komen, Nochtans be- j staat algemeen de overtuiging, dat eene transactie onvermijdelijk is ge-! worden, daar er anders van de wet! op de tarieven en over het algemeen van alle nieuwe wetten niets zou kunnen komen. 1 Volgens berichten uit Brazilië heeft De Mello den vreemden gezagvoerders aangezegd, dat hij elk schip, dat de haven van Rio binnenvaart, zal laten doorzoeken. De gezagvoerders hebben I geantwoord, dat zij zich met geweld daartegen zullen verzetten. Het voor- nemen bestaat de schepen der op standelingen met zeerooversschepen gelijk te stellen. Uit een vijf dagen later verzonden telegram blijkt, dat de verovering van Toengkoep met zeer groote moeielijk- heden gepaard bleef gaan. Tjot Praboe is evenwel genomen en daar dit schuins achter Toengkoep is gelegen, mag men aannemen, dat de moslemin ook spoedig tot de ontruiming van deze benting zullen moeten overgaan. Men deelt aan de Dcli-Ct. mede, dat dezer dagen te Belawan eenChi- neesche tongkan is aangekomen, die in de Aroebaai oor Atjehers of ander slecht volk is uitgeplunderd. De be manning was zeer blijde geweest niet aan den lijve gemolesteerd te worden, maar rijst, dollars, alles hadden ze moeten afgeven. „Bonjour" schrijft uit Atjeh aan de Soer.-Ct., dat achter Kaloet een ben ting ligt, die, naar men zegt, door vrouwen is gemaakt en door vrouwen wordt verdedigd; deze versterking is nog door Toekoe Amin bezet. DE SOLDAAT IN ATJEH. Voor den soldaat in Atjeh neemt de redacteur der Soer. Ct. het in een der laatste nummers van zijn blad op. Aan het met overtuiging geschre ven betoog is het volgende ontleend: Die soldaat (en van hem toch in hoofdzaak hangt alles daar af, maar dat wordt natuurlijk steeds over het hoofd gezien door de heeren van de intendance) wordt gezonden dan naar Poeloe Weh of naar P. Raija, dan naar Telok Semawe of naar een pas op te richten, onmogelijk tijdelijk postje of bivak ter Sumatra's Oost kust, dan weer naar de eene of an dere door Toekoe Oemar ons in han den gespeelde benting, die wij althans voorloopig bezet houden willen. Maar die soldaat en zijn officier feitelijk ook, al kan die zich beter helpen, omdat hij, hoewel niet rijk, toch nog altijd wei eenigszins middelen heeft om zich „comfortable" te maken, hij lijdt bij al dergelijke gelegenheid misère in elk opzicht; zijn com-j wij deren was geweest. Daar het ge-; pagnies-commandant weet het pre-1 oorloofd is in Engeland met honden cies, hij leidt gedeeltelijk meê en hij j te reizen en men den hond herkende,1 zou zijn mennekes heel gaarne tege- j liet men hem in den coupé verblijven, moet komen zooveel hij maar kan Te Londen gekomen, had het dier doch hij weet ook, dat hij het „per se" j het huis van zijnen meester weten en altijd aflegt, als hij het met dete vinden, ofschoon het een uur „gros bonnets" der intendance terijdens van het station verwijderd is. kwaad krijgt. Eenvertege nwoordigervan 't Gevolg ligt voor de hand de Dalziel heeft Stanley's meening ge- soldaat^ lijdt bij dergelijke gelegenhe- vraagd over de troebelen in Masho- den misère (en als gevolg van dien, naland. Stanley was volstrekt niet zijn er dadelijk veel meer zieken ook verwonderd over het conflict, want natuurlijk)terwijl de heeren wier hij noemt het een natuurlijk gevolg- stipzolder wijsheid en vernuft al die van het voortschrijden der beschaving qekaibbelingen in het leven hebben in Zuid-Afrika. Misschien zouden II oh den tr ou w. Een N e d e r-1 lander, sedert geruimen tijd gevestigd in Engeland, bezit op zijn landgoed, dat in het Zuiden van dat land enj verscheidene uren sporens van Londen gelegen is, eenen Irish terrierdie zich zeer aan hem gehecht heeft, j Voor eenigen tijd in zijne woning te Londen teruggekeerd, vernam hij op eenen ochtend een hevig geblaf voor het huis, en onze landgenoot vond toen zijn trouwen hond in deernis- waardigen toestand daar buiten staan. Hoe het dier hem daar gevonden had, zou wel altijd een raadsel zijn gebleven, zoo het toeval hem niet gediend had. Het beest had steeds zijnen meester naar den trein ge bracht, maar was nooit naar Londen meegenomen. Het geval helderde zich, op toen een paar dagen later een ambtenaar der spoorwegmaatschappij plaatskaartje le klasse kwam recla meeren en op de vraag van onzen landgenoot waarvoor dat diende, ant woordde, dat de hond op den bewusten dag in eenen coupé le klasse plaats had genomen en daaruit niet te ver- vredelievende maatregelen de voor keur verdienen, maar de jonge krij ders van Lobengula willen die niet Lobengula zelf, een verstandig man. ziet best in, welke macht hij tegen over zich heeft, maar hij durft zich niet tegen den wil van zijn jonge krij gers verzetten. De Britsche Zuid-Afri ka Maatschij. ziet zich dus genood zaakt, wil zij vrede in haar gebied hebben, den Matabele-stam een ge voelige les toe te dienen. Algeheele vernietiging van den stam is niet noodig, maar wel een besliste neder laag. Dat de strijd ten gunste der maatschappij zal eindigen, daaraan is geen twijfel. In den nacht van Vrij dag, toen de Ylissingsche boot werd aan gevaren door een schoener, hadden twee andere onheilen plaats. De mailboot Marie Henriettavan Ostende naar Dover, stoomde dwars door den Deenschen schoener Eleanordie on middellijk zonk. Van de tien man werd slechts één gered. De andere Ostendeboot had ook een botsing met een schip. De stoomboot Stellavan Southamp ton naar Jersey, botste tegen een schoener en bekwam averij. De toestand der werksta king in de kolendistricten van Noord- Frankrijk verandert nagenoeg niet. Het getal werkstakers van Pas-de- Calais bedroeg Zaterdag nog onge veer 40.500, tegenover 3.371 mijnwer kers, die in de schachten afdaalden. De verwachtingen zijn evenmin gun stig, daar overal de neiging, om bij de weigering tot werken te volharden sterk blijft bestaan.j Eene betooging van twintig duizend personen, met muziek en vaandels, is Zondag in Hydepa-rk te Londen gehouden ten gunste der mijnwerkers. Vele leden van het Par lement, hoofden der werkliedenpartij, hielden redevoeringen, waarin de mijneigenaars gelaakt werden. Er viel niets bijzonders voor. De toestanden in de zwaveldis- tricten op Sicilië moet zeer treurig zijner is een algemeene werksta king uitgebroken. Te Castelermini, waar een 4000 arbeiders wonen, had den oproerige betoogingen plaatsde militaire macht, die de menigte uit eendrijven zou, werd met steenwor pen begroet, vele personen werden gewond. De staat van beleg werd afgekon digd bijna 500 werkstakers zijn ge vangen genomen. Geheel Toulon was Zater- dagavond feestelijk verlicht. De Rus sische admiraal en de officieren ver schenen op het balcon om de menigte te begroeten. Toen doorschalden juich kreten de lucht. Op een teeken van de Russische officieren werd plotse ling alles volkomen stil. Vervolgens hieven de officieren en daarop de ge heele menigte den jubelkreet aan: „Leve Frankrijk!" De officieren gingen langs twee muren van mensehen naar de haven terug, waar zij zich om elf uur weder inscheepten. Zaterdagavond was er Venetiaansch feest op de reede en in de haven van Toulon. Alle schepen waren prachtig verlicht, hetgeen een fantastisch schouwspel opleverde. Op de kaden stonden duizenden toeschouwers op gepakt; de hoera's der menigte wer den van de schepen met gejuich be antwoord. Voor het raadhuis werd een militair concert gegeven. Het feest duurde tot laat in den nacht. Zaterdag waren alle bootjes te Tou lon afgehuurd door nieuwsgierigen, die de Russische schepen van nabij wilden bezichtigen. Het publiek had vrijen toegang op het pantserschip Nicolas Ide militaire muziek gaf een concert zoolang dit bezoek duurde. Onder de vele deputatiën, die door admiraal Avellan ontvangen werden, was ook de Parijsche gemeenteraad. De voorzitter, de heer Humbert, be groette den admiraal uit naam der stad Parijs, en braebt hem de uitnoo- diging voor de feestelijkheden over. „Gij zult, zeide hij, als vriend, als bondgenoot, als broeder ontvangen worden." De prefect van het dep. Bouches- du Rhone verzocht den admiraal, dat ten minste één Russisch schip te Mar seille zou komen. De admiraal hoopte dat het eskader later, als het uit de Grieksche wateren terugkwam, Mar seille zou kunnen aandoen; in allen gevalle beloofde hij, het verzoek van den prefect aan zijne regeering over te brengen. i Het manifest van den burgemees- ter van Toulon, waarin de bevolking aangemaand wordt zich kalm te hou den, en het feit dat den zoon van ad miraal Cuverville verboden werd bij de voorstelling in den schouwburg eenige vaderlandlievende verzen voor te dragen, heeft te Parijs eenige ver ontwaardiging verwekt. Een der avondbladen merkt op, dat de offi- cieele censoren hun lastgevingen uit j Berlijn krijgen, hetwelk niet alleen j belachelijk maar ook vernederend is. I Ter eere van de Russische letter kondigen en journalisten die zich te Parijs bevinden, zullen de Fransche journalisten een groot feestmaal ge ven, gevolgd door eene „soirée artisti- que" en een souper. Alle beroemd heden op het gebied van letteren, kunsten en wetenschappen zullen daartoe uitgenoodigd worden. Te Parijs zijn eenige fabrikanten, die geld (willen slaan uit de algemeene geestdrift, op het denkbeeld gekomen „serpentins franco-russes" verkrijg baar te stellen, met en benevens „confetti pour les fêtes." De politie heeft echter ten strengste verboden met serpentins en confetti te werpen, omdat dd* feesten daardoor het ka rakter van een carnaval zouden krij gen. Het feestmaal, Zondag door de stad Toulon den Russischsn officieren aangeboden, was zeer schit terend. In een toost deed de burge meester het vredelievend karakter der betooging uitkomen en admiraal Avellan sprak over de onverbreek bare vriendschap tusschen beide vol ken. De toosten op den czaar, de czarina en president Gamot werden met geestdrift toegejuicht. De dag eindigde met een gala voorstelling, waarbij een koor van 200 personen het Russische volkslied zong. De geestdrift was algemeen. Men meldt dat Carnot den 26sten dezer maand te Toulon zal aanko men. Tusschen den czaar en president Carnot zijn, naar aanleiding van het bezoek van het Russische eskader aan Toulon, vriendschappelijke tele grammen gewisseld. Er zijn omtrentdeDonder- dagochtend nabij Northforeland plaats gehad hebbende aanvaring van de Maatsch. Zeeland en een onbekenden schoener nadere bijzonderheden be kend geworden. Het lijdt bijna geen twijfel dat de schoener geweest is de Star of the Oceanvarende van Shields naar Dover en met kolen geladen. De schoener is weinige oogenblikken na de door het mistig weer veroor zaakte aanvaring gezonken. De Prinses Marie zette eene boot uit, maar men kon niets meer van het schip gewaar worden, zoodat de mailboot is voort- gestoomd en over den tijd te Queens- Dorough is aangekomen. Van de op varenden van de Star of the Ocean zijn er later twee opgeviseht door de City of Londoneen van deze twee overleed terstond, toen hij op dek was gebracht. Te Southampton heerscht eenige onrust vanwege het wegblijven van de koninklijke mailstoomboot Tamar uit Brazilië, die reeds Donderdag te Southampton werd verwacht, maar nog niet uit Lissabon is gesignaleerd StoomYaartberichten. Het stoomschip Ardjoenovertrok 14 Oct. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Werkendam van de N. A. S. M., vertrok 14 Oct. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, vertrok 14 Oct. van Perim. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 17 October 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate in D moll. a. Interlude b. Fughetta 3. Einleitung zur Le gende der heiligen Elisabeth A. G. liitter. A. Guilmant. lAszt-Mïdler Hartung. 4. Concert fantasie op „Dies ist der Tag des Herrn." B. Palme. 5. Aria uit 't Oratori um Elias Mendelssohn. 6. (Finale.) Bevallen: 14 Oct. J. Oudolf- Koster z. - M. TimmermanHelder J. C. v. d. HamHolsmuller d. - L. M. S. Vader—Grandia d. 15. G. L. M. AllemanDuin z. M. G. Wei- borenSchabbing d. - H. Wildschut v. Dort d. 16. J. M. VerschureMul ders d. Overleden: 14 Oct. J. M. S. Kaasenbrood 13 md. L. Raamstr. 15. G. Toepoel 46 j., Gr. Houtstr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 10 Oct. G. Doncker en M. W. Holst, Amst. 11. P. C. Bruyn en L. J. van Brink, Schiedam. 12. J. L. Nienaber en J. L. E. Bron- chel, Amst. - W. Bok en M. Pijper, Enkhuizen. - C. J. van Walchren en A. B. Brondgeest, Breda. Bevallen: 10 Oct. J. M. Heij- ningVan Raders z„ Sitobondo. 11. A. Ch. KrombergGötte d., Baarn. 12. GratamaTelting d., Zwolle 13. R. DavidsMeijer d. en z„ Amst. - E. Spijkmanv. Vorstenbergz., Amst. 14. G. TrautweinGoulmy zAmst. Overleden: 6 Oct. M. P.Enge- jd., 68 j., Harderwijk 10. P. J. van Bot- tenburgKalf 70 j„ Amersfoort. 11. A. G. Hijmans jd. 78 j., Oosterbeek. - G. A van Batenburg 77 j., Amst. - Wed. A. PrinsVenema 88 j., Amst. 12. D. Hoek 59 j., Den Haag. - J. Jan sen jm. 10 m. Amst. 13. Ch. P. de Vos jd. 40 j., Amst. - J. G. van Blom, Leeuwarden. - P. F. Cladder 63 j„ Amst. - H. F. de Mol 68 j., Gorinl c-hem. 14. J. Keet Gz, 56 j., Amst. MARKTNIEUWS. Haarlem, 16 Oct. 1898. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f 6,15 a 6,10, Rogge f 0,a 0, Haver f4,a f3,75, Gerst f5,15 a -5,Groene erwten f 7,a 0,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f5,60 a 5,50, Duivenboonen f6,90 a 6,60, Bruin mosterdzaad f 0,a 0, Koolzaad f0,Karweizaad f0, Geel mosterdzaad f0. aaiigev. yerkocin laagste lioogs.pr. Boter 172 Kg. 172 Kg. fl,50 fl,60 Aardapp. 570 Hl. 491 Hl. fl,40 f2,75 Appelen 510 Hl. 449 Hl. fl,50 f3, Peren 640 Hl. 550 Hl. f2,— f3,— Biggen 131 st. 131 st. f7— f 11,— Schramm. 80 st. 80 st. f15,f18, Aangeboden betrekkingen inNederiand. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnes buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Dames met vele relat. uit netten stand, voor den verk. tegen h. prov. van een consumt. art. 2. Eerste jnffr. tegen h. sal,, g. kunn, verk. gew. zeifat. op te tred. en met kennis v. talen, 3. Juffr. aan een chera. wasscherij en ververij voor de administr. 4. Kinderj. R K. beschaafd, bij 4 kl. k., tev. hun onderr. kunn. geven. 5. Goede verk. voor eonfect. lingerie en bonn. met opg. v, refer. 6. Co8tuumw. voor een zaak in aames-confect. intern, v. netten stand. 7. English reader, drukpr. *cc. kunn, corrig., met opg. v. verl. sal. 8 Magazijnchef volk. bek. met de «amenst. v. rijwielen voor een fabr. Aanb met voll, inl, omtr. capacity gen', sai. enz. 9. Jongm. v. g. huizo, alt. bespel, voor de opr, een strijkkwartot. 10 Agenten v. verk. van geïmp. cognac, teg. ruime prov, 11. Agenten met relat. in alle plaats, voor e. assur. kant. tegen behoorl. tantième. 12. Jongelui v. verk. v. sigaren aan part. teg. g. prov. 13. Reiz, R. K. in wijneu en cognac m. Febr. a, s. belanggr. cliënt, kunn. r-anbr. v. uitat. ref. voorz teg, aanv. sal, van 2000 buit, reisk, 14. Piano-reparat. volk, met vrerkz. bek. liefst ook met stemm. 15. Jongm. R. K, g. etal 11. verk. zelfst, knnn, optr. in een mannf. Aanb. met opg. v. 1. betr. 16. Bed R. K. g. kunn snijden en garneer, in een bankotbakk. ADVERTENTIEN. Heden overleed onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, GEERTRUI TOEPOEL, na een lang en geduldig lijden, in den ouderdom van 46 jaar. D. TOEPOEL. W. H. VAN ALPHEN. Haarlem, 15 October 1893. Pro Deo. Op heden den 13en October 1893, heb ik MARTINUS JACOBUS WANINGDeurwaarder bij de Rechtbauk te Haarlem, wonende al daar ten verzoeke van TRIJNTJE SMIT, dienstbode te Haarlem, opgeroepen ROELOF GROEN, wiens tegen woordige woon- en ver blijfplaats is onbekend, om op Dinsdag 19 De cember 1893, de» voormiddags ten 10 uur te verschijnen voor rechters- commissa-iesen uit de Rechtbank te Haarlem, ten einde te worden ge hoord op een door de eiecberesie ingediend verzoek om tegen den ge daagde kosteloos te mogen proce- deeren tot echtscheiding. M. J. WANING,' Deurw. De Deurwaarder J. N. WAlR- NIER, zal op Woensdag 18 Oc tober e.k., des middags ten 12 uuz, op de BOTERMARKT te Haar lem, publiek en om contant geld in veiling brengen Deuren, Kozij nen, Ramen, Delen, Plinten, Sebrooten, Balken, Ribben, een partijtje Brandhout en betgeen meer zal worden gepresenteerd. Alles vóór de verkooping te zien. ZEGT HET VOORT. N.B. Nog verschillende Afbraak inmiddels uit de hand te koop te Bloemendaal, aan het geamoveerde perceel van de Heeren BIJVOET en ZOON.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3