Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. Fiaancieele Mededeehngea, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Van de koren verdienen nog bi- zondere vermeldingStimmt an die Saitenen de slotkoren van bet tweede en het derde deel. Hier vooral kwamen de eigenschappen waarvan ik boven sprak in het helderste licht en ook in andere opzichten zijn deze nummers tot het beste gedeelte der uitvoering te rekenen. De begeleiding der verschillende werken berustte bij ons Stedelijk Mu ziekkorps. Veilig mag men aannemen, dat het goed begeleiden van een om vangrijk werk, waarbij Jvreemcle so listen medewerken, tot de moeilijkste opgaven behoort die men een orkest kan stellen. Bescheidenheid is hier een zeer voorname, maar niet de voornaamste deugd deze blijlt altijd muzikaliteit in den meest omvattenden zin van het woord. Dat wil zeggen, dat noch aan de eischen van onderlinge sa- menstemming, noch aan die ten op zichte eener vrije, ongedwongen voor dracht van koor en solisten, noch en voornamelijk aan die van het muzi kale leven in het voor te dragen werk mag worden te kort gedaan. En hoe moeielijk is het hier, aan het een de aandacht te wijden zonder het andere te verontachtzamen. Men zal dan ook met mij het goede waardee- ren dat het orkest opleverde en er zich in verheugen, dat het alweer een belangrijken stap heeft gezet op den weg, die het tot volkomenheid moet voeren. Met groote voldoening mag de feest commissie der R. C. Leesvereeniging en niet het minst de heer Andriessen op den welgeslaagden feestavond terugzien. Deze gunstige uitkomst zal hen voorzeker rijkelijk beloonen voor de zorg en bemoeiing, welke aan het tot stand brengen van een dergelijk feest onvermijdelijk zijn verbonden. PHILIP LOOTS. dat Rooij akkers 14 dagen thuis ge bleven is en onder zijn behandeling was, de man zelf verklaart, dat hij vier dagen na het geval weer naar Leiden is gevaren, een bewijs tevens dat de, wond niet zoo heel erg kan zijn geweest. In den afgeloopen nacht heeft het dermate gevroren dat hedenmorgen de slooten met een vliesje ijs bedekt waren. met de juffrouw niet eens kon wor den, beloofde hij den volgenden dag te zullen terugkomen als meneer thuis was. Dinsdag kwam hij echter niet, maar wel Woensdagavond. Weer viel zijn oog op hetzelfde 18 karaats sa- vonnet-horloge en op de 14 karaats ketting met een paardenkop ver sierd. De prijs was 92,75, wel wat duur vond de man, meneer moest die 75 cent er nu maar aflatenhij was ook maar een arme jongen. Zij werden het eens over den prijs, maar toen het op betalen aankwam, zei de kooper: „Nou mot ik u zeggen, dat ik geen cent bij me heb. Ziet u ik ben zee man, en als je dan centen op zak Dank zij het gunstiger weder dei- laatste dagen kan het delven en ver voer van beetwortelen thans geregeld plaats hebben. Aan de fabriek „Hol land" te Halfweg is de aanvoer aan zienlijk. De pulp wordt als veevoeder meerj£^' ;ëh "dan ^"ze^rToo^auw en meer gezocht; voor den aanvang cW Maar we|t uwe wat t u der campagne was reeds alles verkocht. jm0t me mee naaJ. dau kan me zuster het horloge ook nog eerst kij- de firma's daar ter stede. Natuurlijk bleven de buren tot in den nacht vóór het gangetje staan, met de agenten. Dinsdagmorgen om 7 uur stoomde de sleepboot Admiraal Nel son met een drietal vaartuigen de Noord door in de richting van Dor drecht. Toen op de hoogte van het veer te Papendrecht de 28-jarige stuurman Eekhout, wonende te Rot terdam, zich in eene roeiboot begaf om het verschuldigde sleeploon van een der vaartuigen in ontvangst te nemen, schepte de boot water, viel de stuurman uit de boot en zonk spoedig in de diepte weg. Ofschoon door de bemanning der sleepboot al het mogelijke werd gedaan om hem te redden, mocht zij daarin niet sla gen. Het lijk van den omgekomene is nog niet opgevischt. Waar in den laatsten tijd hier ter stede zoovele winkels zijn verbouwd is de heer Koehorst met zijn maga zijnen (de Linnenbaai) Kruisweg 52-54 niet achtergebleven. Het perceel No 52 heeft namelijk een groote verbetering ondergaan. De winkel is zeer vergroot en heeft in degelijkheid en het front in sierlijkheid gewonnen. Te Aalsmeer is eene cursus geopend in het land- en tuinbouw-onderwijs_, vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw; het onderwijs is be gonnen met 12 leerlingen. sche gouvernement om de marine op het hoogtepunt harer macht te hou- den, onder herinnering hoe andere landen voor de ontwikkeling] hunner marine zorgdragen. Indien Home Ruk aan Ierland gegeven werd, zou de marine de Iersche kusten moeten bewaken, waar onder zekere omstan- I digheden de vijanden van Engeland zouden worden toegelaten. De italiaansche minister-president G-iolitti, heeft Woensdag voor zijne kiezers te Dronero eene rede gehou- den. Hij verklaarde dat het een ge» biedende plicht der regeering is onverwijld het evenwicht op de be grooting te herstellen. Hij kondigde eene herziening van de wet op het successierecht aan, de invoering van progressieve belastingen en andere hervormingen, bestemd om jaarlijks 40 millioen meer aan de schatkist op Zitting van Donderdag 19 October. De Rechtbank veroordeelde Jan Willem Ubbachs, die diefstal heeft gepleegd bij zijn gewezen baas, den landbouwer Rademakers te Aalsmeer, tot gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, d. i. 8 maanden meer, dan door den ambtenaar van het O. M. was gerequireerd. Overigens leverde de zitting weinig belangrijks op. Terecht stond o. a. een visscher uit Alkemade, Leendert Wortman, die den pottenschipper Rooij akkers met een vaarboom ónder den arm heeft gestoken. Waarom? Hij weet het zelf niet. Wortman voer des nachts tegen de schuit van Rooijakkers aan, dat diens potten rammelden en toen de potten schipper, op dek komende, vroeg wat dat moest beteekenen, gaf hij hem den steek. Wortman weet er niets meer vanhij was dronken en is van een driftige natuur, wat hem vroeger al een paar maal eene veroordeeling wegens mishandeling op den hals heeft gehaald. De eisch is 10 weken gevangenisstraf. Beklaagde wordt verdedigd door Mr. Z. W. Straatman, die erop wijst dat zeer waarschijnlijk de pottenschipper toen beklaagde tegen zijn schuit aan voer, wel aan het schelden zal zijn gegaan en daardoor Wortmans drift heeft opgewekt. Voorts doet spreker opmerken, dat terwijl de dokter zegt Mogen w ij d e aan dacht v est i- gen, in het belang van onze officie ren, op een voortreffelijk voorbeeld dat de fransche regeering geeft. Als de vertegenwoordigers van de marine of het leger van een bevriend volk een land of zijn koloniën be zoeken, dan worden ze natuurlijk in de eerste plaats welkom geheeten door de officieren. Wanneer dit in Frankrijk of zijn koloniën geschiedt, dan draagt de fransche regeering zorg dat de officieren met voldoende som men uit de schatkist gesteund wor den om hun plichten als gastheeren waardig te vervullen. Het is wellicht niet algemeen be kend, dat niet alleofficierenjrijk genoeg zij n om uit eigen beurs in naam van hun land feesten te geven Ook overweegt men niet genoeg dat de staatsruif meer hooi dan haver aanbiedt. Niemand wenscht dat er op 's lands kosten noodeloos „gefuifd" worde. Maar niemand wenscht eveneens dat een rijk in Indië b. v. beleefdheden bewijze aan buitenlandsche oorlogs schepen op kosten van zijn officieren. Hbld. Nu de vaart op Zaandam meer en meer toeneemt, doet het ge mis aan een engelsch en duitsch vice-consulaat aldaar zich levendig gevoelen. De matrozen moeten, om hun gage te ontvangen, de gezagvoer ders om af- an aan te monsteren steeds naar het consulaat te Amster dam, wat zeer tijdroovend is en met veel moeite en kosten gepaard gaat. Om den beperkten tijd zijn vele kapiteins soms genoodzaakt hun equipage onaangemonsterd in zee te laten gaan, iets wat strijdt tegen hun plicht. Daar van een terugkeeren daar ter stede na het afmonsteren in den regel geen sprake is, trekken de ringdoenden daar hoegenaamd geen voordeel. In 1892 kwamen de haven 185 vaartuigen binnen, waarvan 65 stoom- en 11 zeilschepen onder en- gelsche en 38 stoom- en 2 zeilschepen onder duitsche vlag. Tel. Maandagmiddag kwam een man in den goudsmidswinkel van den heer Van den Broek, Oude Doe lenstraat no 1, te Amsterdam, om een gouden horloge met dito ketting uit te zoeken. De heer Van den Broek was niet thuis en zijn vrouw, die den bezoe ker bediende, vertrouwde hem niet goed, zoodat zij hem niets in handen gaf. De man scheen bijzonder belust op een bepaald stuk, maar toen hij het ken en dan kan ik u meteen betalen." Dat vond de heer V. d. Broek, uit stekend en hij ging met onzen maat mee, terwijl de goudsmid het étui met het bewuste stuk in den zak hield. In de Noorderkerkstraat bleef de zeeman staan voor no. 11, een donker gangetje en „Wacht uimaar," zei hij tot den hor logemaker, „geeft u mij nou het hor loge, dan kom ik dadelijk." De winkelier ging echter meê het gangetje in, doch plotseling rukte de Voorgewende zeeman hem het étui uit de hand, terwijl hij hem dreigend gebood ook de quitantie te geven. Dadelijk daarop vloog hij een nauw portaaltje van het achterhuis in en gooide hij de deur dicht. Terstond kwam de heer V. cl. B, terug met drie agenten van politie. De deur was weer open, zoodat zij boven konden gaan naar de kamer, I die ook openstond. De handige oplichter lag te bed, zijn schoonzuster zekeren Jn. zat er bij. Waar is dat horloge vroeg een der agenten. De man kwam uit bed en haalde de gouden voorwerpen uit de latafel. Hier is het, mooi hé? Ik zal 't wel eens betalen, ha, ha Daarop vertrokken de agenten met den heer v. d. B.volgens de wet stonden zij machteloos. Een poosje daarna werd de voor deur dicht gespijkerd, en het licht in de woning opgestoken. Een groot aantal agenten posteerden zich voor het krot in het gangetje, om den vogel te vangen, zoodra hij er zou uitkomen. Maar natuurlijk bleef hij binnen, l op den koop toe schold hij de politie uit door het sleutelgat. De buren, die den flesschentrekker even goed, (of liever slecht) kennen ris de politie, vertelden nu, dat hij door de goot weg kon komen over cle daken door drie brandgangen op de Lindengracht en ook door een pakhuis van de firma Haak. Eenige politie-agenten gingen nu met lampen en lantaarntjes aan zoeken, langen tijd, doch zij vonden den oplichter niet. Alle uitgangen werden vervolgens afgesloten. De heer v. d. B. bleef met de agen ten op post, in het smalle gangetje, waar ook een lantaarn werd gehan- gen en waar de politie steeds zat op' den drempel van het vervallen huis je, met de ooren tegen de deur ge drukt en met de boeien gereed. Maar de slimme vogel zat hoog en droog. Hij moet behooren tot een vrij be kende flesschentrekkers-firma, die nu eens optreedt onder den naam Janse, dan weer onder den naam B. N. en A. Eernink. In korten tijd hebben zij tal van oplichterijen gepleegd bij verschillen- In het armenhuis te Green-Ue brengen. Op die wijze zal men het wich zijn nu reeds 210 menschen j tekort en het stelsel van het sluiten door de geheimzinnige kwaal getast, maar sedert Zondag is niemand meer overleden. De uit-' komsten vanhet bacteriologisch onder zoek doen vermoeden, dat men hier te doen heeft met een soort van cholera, en de patiënten worden dan ook be handeld alsof de epidemie Aziatische cholera ware. Alle aangetasten worden streng van de overige bewoners ge ïsoleerd. In de Katendrechtsche haven heeft in quarantaine gelegen de Co- Ionia IIIeen Keulsche sleepboot, daar een der machinisten aan Azia tische cholera leed. De patiënt is thans hersteld. Te Tiendeveen (Dr.) is een per soon plotseling overleden aan Azia tische cholera. Maatregelen tegen be smetting zijn genomen. Woensdagmorgen is te Amster dam het tweede geval van cholera asiatica voorgekomen bij H. Hoek man, schuitenvoerder, oud 46 jaar, die des namiddags overleed. Te Gouderak is een geval van cholera asiatica geconstateerd bij eene vrouw. De aangetaste is in den nacht van 16 op 17 clezer overleden. Het te Utrecht uitgevoerde on derzoek der faecaliën van de ver moedelijk aan cholera lijdende per sonen te Srnilde heeft aan het licht gebracht, dat men hier inderdaad met gevallen van Aziatische cholera te doen had. van leeningen doen ophouden. De ®r| schatkist zou dan elk half jaar 120a j 150 millioen aan het buitenland te Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a.. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 17 October loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Nationale Hypoth.- bank200 Ned. Mij. v. Zeker- heidst. v. Ambtena ren en Beambten105 pCt. Droogdok-Maatsch. Tandjong Priok 85 Oost-Java Cultuur- Maatschappij 80 Oblig. Oost-Java Cultuur- Maatschappij 97 Aand. Koninklijke Paket- vaart—Maatscb appij Opr.-Aand 60. Ned. Stoombleekerij te Nijver dal 115 Utrechts. Schouwb. Mij81 betalen hebben. Uit Buda-Pest wordt gemeld, dat ;de oostenrijksche regeering heeft he lsloten Bosnië en de Herzegowina bij |de monarchie in te lijven. Volgens berichten uit Tanger heeft de marokkaansche minister verklaard, jdat de stammen, die te Melila vijan- Jdelijkheden jegens de Spanjaarden hebben gepleegd, gestraft zullen wor den. Aan de New York Herald wordt uit Montevideo geseind: Admiraal Sal- danha da Gana, een der kundigste officieren der braziliaansche vloot, heeft zich met het fort Villagaignon bij De Mello aangesloten. Peixoto heeft de verkiezingen voor het Con gres vastgesteld op 30 dezer. Aan de World wordt uit Buenos- Ayres geseind De Uranodie Zondag de baai van Rio de Janeiro trachtte te verlaten, is door het fort Santa Cruz in den grond geboord. Op de Urano waren door het vuur velen gedood of gewond. Plet fransche schip Orenoque heeft de nog levend en gered, De regeering rust een vloot van zes pantserschepen uit en koopt er nog meer. De opstandelingenschepen Aquidaban en Traja/no hebben in de laatste dagen door de bommen der forten veel schade geleden. Omtrent den strijd metLobengula wordt gemeld, dat den 14en clezer het hoofd der Khama's zich met 2000 man bij de Engelsch e colonne heeft gevoegd op zes mijlen afstands van Tati Tempo. Uit Rio de Janeiro wordt dd. 18 dezer nog gemeld, dat het kanonvuur tusschen de forten en de schepen der opstandelingen heviger wordt. Som mige schepen der opstandelingen zijn zwaar beschadigd door het vuur van het fort Santa Cruz. Twee kogels kwamen Dinsdag in de stad neer en; veroorzaakten veel schade. Het ont breekt clen opstandelingen aan levens middelen. De zaken in de stad worden voort gezet als naar gewoonte. Na de mededeeling door de tele graaf van een te Preston door lord Salisbury gehouden rede voering,meldt zij nu weer dat deze engelsche staats man te Ormskirk eene rede heeft uitgesproken, waarin hij de noodzake lijkheid heeft betoogd voor het Engel- Men vreest, dat de werk- stakers in het noorden van Frank rijk, zeer opgewonden door den lan gen duur van het geschil en door het uitzicht op het mislukken vair de werkstaking, tot ernstige geweld dadigheden zullen overgaan. Voor- loopig bepalen zij zich tot het inwer pen van ruiten en verzet tegen de gendarmes en de troepen, die met steenen geworpen wórden. Vooral in Pas de Calais is de gisting groot. Een 20 werkstakers zijn daar Maan dag gevangen genomen. beleedigen Zij begaven zich op weg, de arme Jane zeer terneergesla gen, haar vader even luchthartig als altijd. „Uwe moeder beste Jane," zeide hij, „is de beminnens waardigste vrouw, die ik ooit gekend heb, maar zij heeft eene verre van verzoenende natuur. In plaats van die men schen van hun besten kant te beschouwen, en op vriend- schappelijken voet met hen te staan, wat voor haar van veel waarde zou zijn, heeft zij u en die dwaze lady Constantia aangemoedigd om op een voet van oorlog met hentestaan3 wat in da hoogste mate ondiplomatisch en belachelijk is. Ik heb nu vernomen, dat een van de zoons James meen ik dat hij heet zich bizonder voor u interesseert en dat gij hem bovendien zeer genegen zijt." „Papa!" riep de arme Jane pijnlijk uit. Haar vader hief zijne hand echter op om haar het zwijgen op te leggen. „Nu mijn jkind, als dat zoo is en uwe afkeer voor Bran son schijnt dit vermoeden te rechtvaardigen, wat zou aan genamer zijn dan een huwelijk tusschen u en een huurder van ons vroeger landgoed?" „Alles is daartegen papa," antwoordde zijne dochter met een nadruk, waarover hij zich verbaasde. „Gij begrijpt de onderlinge verhouding niet; gij kunt niet inzien, wat een vreeselijk ding het is om nu naar de Priory te gaan. Ik zeg u, dat er van een huwelijk geen sprake is en dat ik er niets van wil hooren. Papa, als gij mij meeneemt naar de Priory dan zult gij dat diep zeer diep her om wen!" Kapitein Hoad-Blean zag zijne dochter verbaasd aan. Zij bedreigde hem inderdaad! Volkomen vertrouwende op zijne macht, om zoowel zijne dochter te kunnen beheerschen als vrede te sluiten met de bewoners van de Priory, stond hij er echter op om zijn plan ten uitvoer te brengen, en bekom merde zich niet om het onafgebroken stilzwijgen van Jane, dat volgde op zijne beslissing. Op het landgoed aangekomen, naderden zij langs het voet pad het huis, toen hun oog viel op een jongen man, die lui in een hangmat lag in de schaduw van het oudste gedeelte van het gebouw. Uit den blos, die plotseling Jane's wangen bedekte, terwijl zij haar blik in een andere richting vestigde, begreep haar vader wie die jonge man was. „Is dat James St. Rhadegund?" vroeg hij op allerrriende- lijksten toon. „Ja papa," antwoordde zij fluisterend. Kapitein Hoad-Blean bleef onmiddellijk staan, en be schouwde Jim met een wel willenden glimlach. „Die jonge man ziet er knap uit! Ik bewonder uwe smaak mijn kind. Ik wil wel kennis met hem maken. Kom, stel mij maar aan hem voor." Bemerkende dat Jane geen stap deed in de gewenschte richting, legde haarvader zijne hand gebiedend op haar arm. Op dat oogenblik viel Jims blik op Jane, en vermoedende, wie de man was, die haar vergezelde, stapte hij uit de hang mat, en trad met rood gelaat op hen toe. „Het is dunkt mij bijna overbodig, dat mijne dochter ons aan elkaar voorstelt," begon kapitein Hoad-Blean en stak zijne hand uit. „Voor den vorm kan zij dit echter wel doen." Hij keerde zich om naar Jane, zijne hand nog steeds naar Jim uitgestrekt, welke deze dadelijk greep;gebruikmakende van het oogenblik, dat hij haar losliet, had Jane hem even wel den rug toegekeerd, en begaf zich alleen naar het huis, HOOFDSTUK XVI. Kapitein Hoad-Bleans toorn over den openlijken tegen stand zijner dochter, was grenzeloos. Hij trad haar bij den ingang van het huis op zijde, bevende van woede. „Hebt gij niet gehoord wat ik zeide? Hebt gij mij niet begrepen?" vroeg hij hijgend. „Ja papa," was Jane's antwoord, terwijl haar blik kalm dien van haar vader ontmoette, ofschoon zij trilde van het hoofd tot de voeten. „Dus gij verzet u tegen mij en tart mijn gezag als vader openlijk?" „Neen papa, dat doe ik niet; gij hebt echter iets gedaan dat gij niet gedaan zoudt hebben als gij onze verhouding hadt begrepen. Het is mij onmogelijk om hem nu te woord te staan." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2