NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 11 BUBÏ& lie Jaargang. Zaterdag 21 October 1893. No. 3161. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12-. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. JDAUBE CoJOHN F. JONESSlice,Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. De Bijvoegsels van het blad dat Zaterdagavoncl verschijntzullen bevatten Bij den weerhaan- Haarlemmer Halle tjes CLXXVII. Binnen- en Buiten- landsche berichten. Varia. Adver- tciitien enz. Haarlem20 Oct. 1893. B. en W. adviseeren gunstig op een tweetal verzoekschriften tot weg neming van twee gesloten pompen in de Hagestraat hoek Spaarnwouder- gtraat en in de Breestraat. Op voorstel van de Commissie van fabricage stellen B. en W. Yoor de algemeene voorwaarden, behoorende bij de bestekken voor de verschillende werken der gemeente, te vervangen door de Algemeene voorschriften voor de uitvoering en het onderhond der werken voor de Rijksregeering vast gesteld. In tegenstelling van de opinie van B. en W. die den koopprijs te hoog achtten, stelt de Comm. v. Fin. voor, ter verbreeding van den weg een stukje grond van ITh M2 aan den Zijlweg aan te koopen van R. Slot d 15.per M2. De heer M. O. de Kanter, wethou der, heeft het navolgende schrijven aan den Raad gericht: (f Even als bij meerdere leden van Uwe Vergadering is ook bij mij de vraag gerezen, of de progressie door de commissie van financiën in haar ontwerp tot heffing eener inkomsten belasting voorgesteld, ver genoeg gaat en goed is te noemen? De overweging van die vraag deed mij inzien daarop alleen een juist ant kan worden gegeven, wanneer de uitkomsten zoo wel van de voorgestelde als van andere progres sies in cijfers brengt en met elkander Dat heb ik gedaan, en nu dat het misschien eenig nut kan hebben, indien Uwe Vergadering gelegenheid heeft daarvan kennis te waarom ik de eer heb mijne aan U in te dienen. Mijns inziens blijkt er uit, dat het voorstel der commissie van financiën ver genoeg gaat, want gaat men ver [dan wordt het doel wel voorbij maar niet bereikt, daar in geval heffing van eene hoogere percentage noodzakelijk wordt en de lagere klassen, niet minder meer zullen moeten betalen. Wellicht verdient aanbeveling om den aanslag der 1ste klasse te bere kenen niet naar 10%, maar naar 5% het belastbaar inkomen, dan elke klasse 5% om van af de 20ste klasse, 100% te vorderen*" Bij dit schrijven is een zeer uit voerig staatje gevoegd, aangevende de uitkomsten bij verschillende pro- De heer W. Wernik biedt aan den Raad te koop aan een pakhuis in de Lange Wijngaardstraat, grenzende aan het tegenwoordig postkantoor, dat zooals men weet, later voor politie bureau zal worden ingericht en vraagt daarvoor ƒ2500. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek met het oog op den finan- cieelen toestand van de gemeente. Uitslag examen vrije en orde-oefe ningen der gymnastiek. Alhier zijn Donderdag geëxamin.6 vrouwelijke cand. Afgewezen 3. Geslaagd de da mes C. J. Hüter en M. E. van dei- Laan, van AmsterdamW. Klinkert, van Leiden, Yoor eene niet gevulde zaal trad Donderdagavond in onzen Schouw burg het gezelschap van Van Lier uit Amsterdam op met het drama van Rosier Faassen „Anne-Mie", wel is waar een oud stuk, maar dat door zijn goeden naam nog wel geschikt is vele bezoekers te trekken. Ver dienstelijk als de bezetting der voor naamste rollen was, hacl het dan ook nu weer veel succes. Wat, het stuk betreffende, hiertoe vooral veel bij bracht, is, dat „Anne-Mie"* uit dra matische stof opgebouwd en met een dramatisch verloop toch vele aardige taffeeltjes telt, welke in een blijspel konden tehuis behooren. De titelrol werd vervuld door Mevr. Ellenberger, die uitstekend speelde, vooral in de treffende scènes, tot het vertolken waarvan haar stem zich be ter leent, dan als het meer een ge woon gesprek geldt. Met het hem eigen talent vervulde de heer Velt- man de rol van den zwaarbeproefden vadèr. Goed gespeeld werd o. a. het eerste tafereel in het laatste bedrijf tnsschen de twee verliefden, Koenraad Deel (de heer Ducaju) en Lise (mevr. DonsAlbregt). De heer Ducaju gaf door zijn los, onbevangen spel, een goed beeld van den rondborstigen vroolijken Zeeuw, een geheel tegen overgesteld type van dat, hetwelk door clen heer Potharst werd voor gesteld in de rol van Jan Schuif. Deze stelde uitstekend voor den cy- nischen, uitwendig konden en voor geen betere gevoelens vatbaren ver- stooteling der maatschappij, als ver worpeling geboren en verworpeling gebleven door zijne menschenhaat, ge lijktijdig verachting en medelij den op wekkende. Het tooneel tusschen Anne- Mie en Lise, waar de moeder zich aan haar kind laat kennen, werd met ta lent gespeeld. Ook de minder belang rijke rollen werden goed vertolkt- o.a. die van Kwak en Rijnhof, vervuld resp. door de heeren van Nieuwland en Lageman. Op verzoek van den heer dr. P. H. Rifter, die Donderdagavond voor de afdeeling Haarlem van den Nederl. Protestantenhond in de groote zaal der sociëteit „de Kroon" voor een talrijk' en aandachtig auditorium, eene boeiende spreekbeurt vervulde, zullen wij hiervan geen verslag geven, uit hoofde, dat spreker voornemens is over het onderwerp, zijndegodsdienst- looze deugd, deugdelooze godsdienst en godsdienst èn deugd, in eene of meer plaatsen meer voordrachten te houden. Zie zitting van den Gemeenteraad 3epag. De eerste naj aars veemarkt te Sloten was druk bezocht, er heerschte le vendige handel. Aangevoerd waren bijna 500 koeien en ruim 100 kokkelingen; de prijzen liepen van ƒ130 tot ƒ225 en van 40 tot 75. Voor het kantongerecht te Haar lemmermeer stond Donderdag terecht J. G. te Haarlemmermeer, wegens 7 jachto ver tredingen, waarvoor hem door den ambtenaar van het Open baar Ministerie werd opgelegd 7 maal 14 dagen gevangenisstraf. De horlogemaker S. te Hoofddorp is de dupe geworden van eenslnwen oplichter. S. heeft de gewoonte de in reparatie zijnde uurwerken met den naam van den eigenaar voor de glazen te hangen, tot ze hersteld wor den afgehaald. Toen de eigenaar dezer dagen zijn uurwerk in ontvangst dacht te nemen, bleek dat dit reeds door een ander was afgehaald. Als vergoeding kreeg de man een nieuw horloge. Op de groote paardenmarkt Don derdag 19 October te Hoofddorp, ge houden waren aangevoerd 312 paarden en veulens benevens 12 hitten. Er waren vele buitenlandsche koop lieden aanwezig. De prijzen waren zeer gedrukt. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 19 Octo ber 1893. Roode wintertarwe f0.a 0. Jarige tarwe fO,a f5.50. Witte tarwe f5.80, a f 6.-50, Zomer ristarwe 5.25, a f 5.50, Rogge f4.25, a f 4.75. Haver f0.a 0.Chevaliergerst f 5.a f 5.25, Wintergerst f4,40 a 4.75, Zomergerst f0.a f0.Dui ven boonen f6.25, a f'6.50, Paarden- boonen f 5.50, a f 5.70, Bruine boo nen f 0.a f 0.Groene erwten f6.a f7.50, Grauwe erwten f0. f0.Capucijners f0.a 10. Kanariezaad f 6.60, a f7. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij. Gedurende de maand Juni 1893: Opbrengst reizigers 4441.24;/, idem goederen 645,87 idem diversen 85,61 Te zamen 5,172,72^ Per dag en per kilometer f 20.28%. De chef-veldwachter te Sloten heeft proces-verbaal opgemaakt tegen ze keren A. S. aldaar, die zich ongeveer 250 K.G* ijzer had toegeëigend en te Amsterdam had verkochthet ijzer is door den politie-beambte in beslag genomen. Omtrent het geval van den ffanschen koopmandie te Utrecht 24 uur in gijzeling gezeten heeft, verneemt het U. D. nader nog, dat bedoelde Franschman op zijn eigen en zonder dat uit iets bleek dat hij een agent van de fransche regeering zou zijn, in Juli van dit jaar een contract sloot met den heer H. Wolkers, koopman in fourages al daar, waarbij deze aan hem verkocht eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, te leveren in partijen, met bepaling- dat bij de firma Vlaer Kol zou ge deponeerd worden door den Fransch man een bedrag als zekerheid voor de betaling, en tevens dat elke la ding dadelijk zou worden betaald zoodra het schip den wal verlaten had. Nu voldeed de kooper al dade lijk niet aan zijne verplichting om de cautie hij de firma V. K. te deponeeren, en verder vergat hij eeni- ge malen achtereen de geleverde par tijen hooi op tijd te betalen, vooral die van 26 September en vijf volgen de, zoodat hij op 9 October schuldig- was 9182 fr. Als de heer W. hem om betaling vroeg, werd dit steeds uit gesteld en werd hem gezegd over 2 dagen komt het geld, doch na 2 da gen was het er nog niet. Na op deze wijze den heer W. eenige malen te hebben teleurgesteld, begon hij hem te brutaliseeren en hem eenvoudig voor den gek te houden. Toen begon, de heer W. te meenen met eenen oplichter te doen te hebben, waarop hij bij Mr. A. A. Pit advies inwon. Bevreesd voor zijn geld, wanneer de Franschman, die toen juist te Utrecht vertoefde en zijnen intrek genomen had in het hotel Bellevue weer naar zijn land zou teruggekeerd zijn, maak te de heer W. gebruik van het eiken Nederlander tegen eiken vreemdeling bij de wet toegekende recht om zij nen debiteur te beletten zonder be taling met de Noorderzon te vertrek ken, en liet hem, na verkregen ver lof van den president der rechtbank aldaar, voorloopig gijzelen. Niet door bemiddeling van den Franschen con sul, maar door die van Mr. Th. Stuart, advocaat te Amsterdam, die zich tot zijn Utrechtschen collega wendde, en dezen dadelijk bereid vond om mede te werken ten einde aan den gijzelaar zijne vrijheid terug te geven, tegen het stellen van ze kerheid voor de betaling, werd de Franschman den volgenden dag in vrijheid gesteld. Niet cle Franschman heeft eene civiele actie tegen den heer W. ingesteld, maar deze tegen zijnen debiteur, die getoond heeft het met de betaling zijner schuld niet zoo heel nauw te nemen. Er is hier dus niets onwettigs ge schied, maar alles heeft zich formeel en overeenkomstig de wet toegedra gen. Van eene klacht van de Fransche regeering bij de onze kan geen spra ke zijn. De fles sell en trekker in den val te Amsterdam over wien wij het in het vorig nummer hadden, is nu heusch in den val. De politie heeft Donderdagavond eerst het hor loge teruggevonden op de Geldersche de waar het beleend was en daarna is ze er weer op uitgegaan om den dader zelf te snappen. Hij werd aange troffen in een herberg op de Linden- gracht bij de Zaterdagschebrug, maar liet zich met groote handigheid af zakken in een kelder, waar hij met de bewoners bevriend was. De politie moest weer op de wacht blijven; eerst kwam de helper van den dief er uit en werd gevat, maar hij zelf wilde er niet uit, totdat hij eindelijk verklaarde zich te willen overgeven. Maar nauwelijks was hij uit den kelder te voorschijn gekomen, of hij sloeg zich door de politie en de om standers heen en vluchtte. Wie hem in den weg kwam, smeet hij neer, maar dank zij de flinke hulp, die het publiek uit de buurt de politie bood, werd hij niettemin tegenge houden en na krachtigen tegenstand Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XVI. Haar toon was nederig, zelfs smeekend. Kapitein Hoad- zou er door getroffen zijn, wanneer hij niet een van lie personen was, te veel verdiept in zijne eigen belangen >m nog eenige aandacht te kunnen schenken aan die van Hij was echter wel bereid om haar smeekende woor- als eene verontschuldiging op te vatten, zoodat hij ant woordde alsof hij vergiffenis schonk op een hem gedaan jrievend onrecht. „Nu mijn kind, ik wil niet al te gestreng zijn, maar gij op mij vertrouwen als ik de verhouding tnsschen n >eiden wil goedmaken, en gij kunt alles aan mijne beschei- lenheid overlaten." Bescheidenheid! Dit woord klonk Jane als bittere ironie de ooren, toen de bediende na de deur voor hen te heb ben geopend „Ja mijnheer," antwoordde op kapitein Hoad- Bleans vraag of zijn meester thuis was. Hierna traden vader en dochter de vestibule binnen van het huis, vroeger door hen bewoond. Kapitein Hoad-Blean gevoelde geen droef heid over het verlies van het hnis, ofschoon hij somtijds het tegendeel veinsde. Hij had het altijd een ongezellig, vervallen huis gevonden, en kon wanneer hij het zag nooit anders dan vreugde gevoelen over het feit, dat hij er zoo geschikt af was gekomen. Toch vond hij het voegzaam om te zuchten, toen hij een blik wierp op het eikenhouten trapportaal en de trofeeën aan den wand, en tot Jane op teederen toon te zeg gen, terwijl hij wees op eene versiering boven eene der deu ren, bestaande uit buffelhorens en indische speren: „Die trofeeën wekken oude herinneringen op, niet Jane?" „Deze niet papa," antwoordde Jane met kalme stem. „Die buffelhorens zijn van mijnheer St. Rhadegund." „O ja juist!" antwoordde haar vader, volstrekt niet beschaamd over zijne vergissing. „Ik weet echter stellig, dat wij ook horens hebben gehad hier in de vestibule. En hier," vervolgde hij, en gevoelde zich nu op zekerder terrein, toen zij in de ontvangkamer werden binnengelaten, waar hij, naar hij zich herinnerde, zoovele ontzettend vervelende, lange avon den had doorgebracht, „is de kamer, waar uwe moeder en ik menig gelukkig uur hebben doorgebracht." Jane sprak hem niet tegen. Zij ging zwijgend naast een der vensters zitten, terwijl haar vader in de kamer op en neer liep en zijn oordeel over de omgeving waarin hij zich bevond, en de bewoners van dit huis, uitsprak. „Wat een zonderling denkbeeld van zulke parvenus om in huizen van deftige familiën te gaan wonenMen zou meenen, dat zij veel meer gesteld waren op nieuwe huizen van rooden steen opgetrokken, met een duitsch torentje en een pagode aan beide kanten. Een zonderling denkbeeld, maar gelukkig voor ons, arme duivelsEn zonderling is het, dat zij somtijds juist op het mooiste hun oog laten vallen. Een ander maakt er hen zeker op opmerkzaam, denk ik," vervolgde hij, terwijl zijn aandacht viel op een mooi bronzen beeld, een ruiter te paard voorstellende. Op dat oogenblik veranderde zijn toon zoo plotseling, dat Jane zonder om te zien wist, dat St. Rhadegund de kamer was binnengetreden. De spottende en beschermende toon was eensklaps ver dwenen in het volgende woord. Dat woord was „Haen zeide zeer veel. Zonder om te kijken wist Jane ook, dat haar vader nn zijne hand met overdreven vriendelijkheid uitstrekte naar den man, dien hij eigenlijk eenigszins had bespot. Zij huiverde bij het bewustzijn, dat de aangeboden hand werd geweigerd. „Mijnheer St. Rhadegund, wij moeten vrienden worden," hoorde Jane haar vader zeggen met een bizonder vriendelijke, overredende stem. Er ontstond eene korte pauze, waarna een ruwe stem zon der eenige beleefdheid zeide: „Wanneer gij kapitein Hoad-Blean zijt, dan zie ik niet in waarom." „Inderdaad? Nu, laat ik dan trachten u dit duidelijk aan

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1