Letteren en Kunst. Rechtszaken. Politiek 0 verzicht. in bewaring gebracht. I Evenals in menige andere' stad hebben ook te Arnhem sociaal-1 democraten gedemonstreerd tegen de „bloedwet" tijdens de loting voor de nationale militie. Zij deden het op eigenaardige manier. Een groote kalverwagen toog door de stad, ge mend door A. van Emmenes, den leider. Op den wagen zag men een slager, omringd door lotefingen met het getrokken nommer voor den hoed of de pet. Op een bord las men; „Kanonnenvleesch. Geen stem-, maar slachtvee Ter verduidelijking van de bedoe ling werd van den wagen een opruiend strooibiljet verspreid, gericht tot de lotelingen. Aaltje Modders, „h e t v er- dwenen meisje" dat tot heel wat ge schrijf tusschen hare familie en het Leger des Heils aanleiding heeft ge geven, is Woensdagavond uit eigen beweging bij hare moeder te Kampen teruggekeerd. In de vorige week zond de varkenskoopman U., te Veendam, zij nen knecht uit met ruim f300 om betalingen te doen. In plaats van hieraan te voldoen, begaf de knecht zich naar Musselkanaal, waar het ker mis was. Na aldaar een vroolijken avond te hebben doorgebracht, trok hij met eenen kennis de grenzen over, maakte nog eenige dagen goede sier en keerde, toen al het geld op was, bij zijnen baas terug, met het ver zoek hem weder in dienst te nemen. De baas leverde hem echter in han den der justitie over. Te Mepp el is officieel ge constateerd een geval van Aziatische cholera. De lijder is bezweken. Te Livorno kwamen 15 ziekte en 8 sterfgevallen aan cholera voor, te Palermo 12 en 5, te Patti-Marina 4 en 2, te Saponara (in dezelfde pro vincie) werd een persoon aangetast en te Rome overleed een cholera-lijder. Te Stettin zijn 8 personen aan de ziekte gestorven, terwijl 5 personen - door de cholera aangetast werden. In de Brusselsche voorsteden over leden 2 cholera-lijders. Mascagni is door de halve resul taten van den laatsten tijd wat voor zichtiger geworden. Hij zal zijne nieuwe, nog niet opgevoerde opera Ratclif gedeeltelijk omwerken. Van den uitgever, den heer H. D. Tjeenk Willink, ontvangen wij een exemplaar van de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten, toege licht door het Kamerlid Mr. H. Goe man Borgesius. Niet weinigen wordt met de uit gave van dit werk een grooten dienst bewezen. Immers, de nieuwe bedrijfs belasting is nogal gecompliceerd en de toelichtingen van een man als den heer Borgesius, daarom alleszins nut tig. Wij wenschen het boek dan ook in de handen van allen, die volgens deze verordening belastingschuldig zullen zijn. Het gerechtshof te Arnhem ver klaarde bij arrest van Donderdag het openbaar ministerie niet-ontvankelijk in de strafvervolging tegen Methöfer. Koloniën, Aan de Atjehsche CL van den 13en September is het volgende ontleend „Mogen wij, wat Groot-Atjeh aan gaat, op verblijdende resultaten blij ven wijzen iets wat niettegenstaande] de vele pessimistische oordeelvellin gen, welke links en rechts ten beste worden gegeven, tot nu toe onze mee ning blijft, zij worden helaas niet verkregen, zonder dat wij nu en dan moeten voelen, dat daar, waar ge hakt wordt, ook splinters vallen. Verleden Zaterdag werd een dwang arbeider, Naimin genaamd, ernstig gewond. De Zondag, d. a. v. eischte twee offers; kapitein Hoogstraten, com mandant van de bergartillerie, kreeg een schot door de linkerhand. Dit geschiedde des morgens ongeveer half- negen. Een half uur later ontving de ser geant der artillerie Feenstra, no, 31973, een schot in den linkerschouder. Al deze verwondingen werden be- loopen in de nabijheid van Tjot- Baklat, dat Zaterdag door onze troe pen bezet is. De 50 man infanterie, die toen zijn uitgerukt, dienden tot dekking voor de artillerie, welke de nieuwe stelling ging innemen. Van uit Tjot Iri, Doempit en Boe- kit Karang braken onze vuurmonden aanhoudend hun granaten uit over en in het vijandige Toengkoep en omstreken. Tot nu toe heeft 't het geweld der huurtroepen en ons vuur doorstaan. Het beschieten van uit Lamjong wordt te gevaarlijk geacht voor de troepen van Nja Bantah. Deze schijnt zich dapper te willen weren, maar geen krachtig onder steuning van de beide andere leden van het driemanschap te ontvangen, Gelijk wij vroeger reeds aangestipt hebben, is T. Tjoet Toengkoep de man niet om voor heete vuren ge plaatst te worden en Toekoe Neq meent te kunnen volstaan, met in een gevecht een gereserveerde hou ding aan te nemen en slechts dan bij te springen, als het bepaald noodig blijkt. Een doortastende T. Oemar zou hier goed op zijn plaats zijn. Deze schijnt het gros zijner landgenooten in de kunst van oorlogvoeren een halve eeuw vóór te zijn. Eergisteren, Maandag, is T. Oemar te Kotta-Radja gezien. Wat hij hier is komen doen, kan niet met juist heid opgegeven worden. Te hopen is het echter, dat wij bij hem het ijzer zoolang zullen smeden als het heet is, ja, hem zells geen gelegenheid zul len geven ook maar eventjes af te koelen te Lampisang. Het bericht dat wij met de noo- dige reserve in ons vorig nummer ga ven, als zou T. Oemar bij Toengkoep ook meedoen, is later niet bewaar heid. Wel weten wij van goed ingelichte zijde, dat hij tot heden op heete kolen zit en hem de handen geducht moe ten jeuken. Als de onmiddellijke tegenstanders van het driemanschap worden opge: gevenTengkoe Mat Amin, de schrift geleerde, Toekoe Potioet-Mataher, Toekoe Ali Pagger Aër, Toekoe Bra- him van de V Moekims, Toekoe Imam Longbata en Imam Lamre- bauw. Als een kleine bizonderheid deelen wij nog mede, dat de zoon van Toe koe Mallia, Nja Agam genaamd, in de vorige week is gesneuveld en dat T. Neq, zijn vader, vijftig dollars heeft gegeven voor zijn begrafenis. Het ware in de tegenwoordige om standigheden te wenschen, dat T. Neq de kunst van vechten evengoed ver stond als die van vriendjes maken door middel van presentjes. Het aantal dooden des vijands is zoo aanzienlijk, dat zij verscheidene lijken onbegraven in de sawahs en de alang-alang-velden laten liggen, Natuurlijk is ons artillerievuur daar van de hoofdzaak. Maandag is een muildier doodelijk en een paard licht gewond. Naar wij vernemen, moet luitenant Slangen er buitengewoon gelukkig zijn afgekomen. Zondag heeft bedoel de officier een schot ontvangen op de borst met een matten kogel, [zoo dat hij er met den schrik is afgeko men en geen oogenblik belet is ge weest zijn dienstverrichtingen voort te zetten. Zooeven ontvingen wij het bericht, dat gistermorgen bij Oleh-Tjoet om halftien werd gewond de inl. fuse lier Soerowikromo no. 32834 door een schot in den linkerbovenarm, en later, omstreeks 11 uur de inl. kor poraal Tjokrowirio no. 31743 van het detachement te Lambaroe door een schot in de rechterzijde. Door den E. A. waterstaats-ambte naar is gerapporteerd, dat het zee hoofd van Oleh-leh in een allesbe halve goeden toestand verkeert. Op verscheiden plaatsen is het verzakt en eenige deelen zijn dusdanig uit hun verband gerukt, dat het hoofd den last, waarop bij den bouw ge rekend is, niet meer kan dragen. Aan het rijden met de locomotief van den stoomtram en het opbergen van materialen op den steiger is ge vaar verbonden, waarom een en an der van nu af verboden is." De minister van oorlog in Duitsch- land, generaal van KaltenbornSta- chau heeft Dinsdag bij den keizer op Hubertusstock zijn ontslang indiend. Officieel heeft Donderdag de Reichs- Anzeigcr het eervol ontslag bekend gemaakt en tevens de benoeming van generaal Bronsart von Schellendorf tot minister, De nieuwe minister is 60 jaar oud ende broeder van wijlen den vroegeren minister van denzelfden naam. In den afgeloopen winter vroeg hij zijn ontslag als bevelvoerend generaal van het Hannoversche legerkorps, omdat zijne zeer zieke echtgenoote volstrekte buitenrust noodig had. Daar de generaal echter behoort tot een der uitstekende hooge militairen uit den tijd der drie groote oorlogen van i 1864, 1866 en 1870, waaraan hij meerendeels in gewichtige comman do's deelnam, maakte de Keizer hem wel non-actief, doch handhaafde hem niettemin op de lijst der generaals in actieven dienst. Generaal Bronsart is energiek, weinig sprekend man Het gerucht, dat het plan zou be-1 staan tot aanhechting bij Oostenrijk van Bosnië en de Herzegowina wordt uit Weenen ten stelligste tegengespro ken. De president der Yereenigde Sta ten heeft verklaard Washington niet te verlaten, alvorens men gevorderd zal zijn met de belangrijke aangele genheden, tot behandeling waarvan het Congres is bijeengeroepen. De aan den president van Brazilië trouw gebleven pantserschepen ma ken zich gereed, naar uit Rio de Ja neiro dd. 19 dezer, wordt gemeld, te vertrekken ten einde de vloot der op standelingen te bestrijden. De over heden te Desterro hangen de omwen teling aan. Aan de New York Herald werd Woensdag uit Montevideo geseind De Braziliaansche opstandelingen heb ben te Desterro eene voorloopige re geering ingesteld. Zij hopen, dat de vreemde mogendheden deze regeering erkennen zuilen. De regeering van Peixoto verklaart zich niet verant woordelijk voor de verliezen, welke den vreemden ingezetenen door de opstandelingen of door de maatrege len der regeering tot onderdrukking van de omwenteling worden toege bracht. volkomen in staat om zijne meening zelfs tegenover de hoogst geplaatsten te verdedigen. Daar nog nooit een militair buiten actieven dienst tot het ministerambt geroepen werd, heeft deze benoeming algemeen verrast. De engelsche minister vanbinnen- landsche zaken, de heer Asquith, ver spreidde Dinsdag met eene redevoe ring te Glasgow eenig licht over de duisternis der naderende herfstzit- ting of liever, van de politiek, welke de Regeering daarin denkt te volgen. Voorop ging de verklaring, dat het Kabinet-Gladstone aan aftre den niet denkt; zoolang het niet geslagen wordt in het Huis der Ge meenten, laat het zich aan de be slissingen der Lords niets hoegenaamd gelegen liggen, doch gaat voort met in zijne roeping te volharden. Waarin bestond nu deze roepingVooreerst in het bevredigen van de aspiratiën des Ierschen volks; en ten tweede in het tegemoetkomen aan de lang verwaarloosde wenschen en behoeften der Britsche democratie. Zal dan nu de Home Rule Bill in de volgende vergadering weder worden op het tapijt gebracht?;Neen. Deze ver wachting,verkeerdelijk uit Gladstone's redevoering te Edinburgh afgeleid, is ongegrond. De Regeering is volstrekt niet voornemens de Home Rule Bill te laten glippendoch zij hoopt in de volgende zitting den tijd van het Parlement ten goede te doen komenaan de meest dringende quaestien vanBrit- sche wetgeving o. a. ook de Local Vetto Bill. liet bezoek der Russen ie Frankrijk, Het feestcomité van de Parijsche drukpers heeft den Russisehen jour nalisten, die te Parijs gevestigd zijn of er zijn gekomen om aan hunne bladen verslag te doen van de feeste lijkheden, een déjeuner aangeboden. Aan gloeiende toosten alweer geen gebrek. De champagne werd toege diend in zilveren bekers en aan het einde van het déjeuner deelde de voorzitter den Russisehen gasten mede dat de bekers, waaruit zij de cham pagne gedronken hadden, als een herinneringsgeschenk voor hen be stemd zijn. Als iets gewichtigs wordt gemeld, dat er thans onderhandelingen plaats hebben, waaraan de admiraal Avel- lane ijverig deelneemt, om den groot vorst Alexis, opperbevelhebber van de Russische zeemacht, naar Toulon te doen komen, ten einde den president der republiek, als deze er, na het ver trek der Russen uit Parijs, een tegen bezoek aan het Russische smaldeel brengt, te ontvangen. De heer Carnot zal er den 28sten dezer komen en vergezeld worden van den Russisehen gezant, den mi nister-president en den minister van buitenlandsche zaken. De Cercle militaire en het Russi sche gezantschap ontvangen uit alle deelen des lands eene menigte ge schenken voor de Russen. Onder an deren kwamen twee kostbare horloges het een voor den czaar, het ander voor diens gemalin. Tal van bewoners der Rue de Ber lin hebben een verzoekschrift gericht tot den gemeenteraad om den naam dier straat te veranderen in dien van Rue de Cronstadt. In verschillende wijken van Parijs hadden Dinsdag mamfestatien tegen de Russen plaats. In het Quartier latin trok een hoop jongelieden, onder aanvoering van socialisten, door de straten onder het aanheffen der kreet: „Weg met de Russenen het zingen der Carmagnole. Ook hebben de socialisten een adres aan de Russische matrozen laten drukken, waarin deze begroet wor den als vertegenwoordigers eens volks, dat sedert twintig jaren voor zijne vrijheid strijdt en lijdt. Het vertrek van admiraal A vel lane een gedeelte zijner officieren uit Toulon heeft er de uitgelaten feeste lijke stemming niet doen ophouden. Wel verre van dien. De Russische matrozen zijn er nu in grooter getale dan m de vorige dagen aan wal ee gaan. Waar zij verschijnen zijn zij vergezeld van Fransche matrozen en soldaten, met wie zij zich verbroede- ren. Als m optocht trekken zij Ke?a rnenlijk door de straten en houden voor de verschillende openbare ve bouwen stil om er in koor de Mar. et\ het russische volkslied aan te heffen. Overal waar zi; zij zingen maakt zich de uitbundie- ste geestdrift van de omringende menschenmassa meester. Het bliif) een en al een roes, dezelfde als van den aanvang af. n0?mnnag haf eL een toumooi op het Champ de Mars plaats en 's avonds werd in den schouwburg Mi chael Strogoff vertoond. .500 russische matrozen ontvingen eene uitnoodi- gmg om de voorstelling bij te wonen. Men heelt deltig gekleede vrouwen gezien, russische matrozen om den hals vallende en met kussen overla dende, en een oorverdoovend gejuich was de belooning dier goedgeefsche vrouwen. Als een russische matroos maar roeptVvcc la France wordt hem dit duizendmaal beloond. De Fransche onderofficieren boden den ussischen onderofficieren Dins dagavond een punch" aan, waarbij generaal Maillet het voorzitterschap waarnam en de kommandanten van eenige russische jschepen, de prefect te loulon en verdere civiele en mi- en'16 aU^or^e^en' tegenwoordigwa- Reeds vroeg in den morgen heerschte Donderdag eene groote drukte m Parijs. Een menigte vreeni- delingen zijn overgekomen om de feesten van dien avond bij te wonen. Admiraal Avellan heeft Donderdag morgen vele bezoeken ontvangen, terwijl de Russische officieren, dié overal met geestdrift werden toege juicht, verschillende monumenten gingen bezichtigen. Om 12 uur reden admiraal Avellan en zijne officieren naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar een dé jeuner te hunner eere gegeven werd. Up den geheelen weg werden zij met geestdrift toegejuicht. In antwoord daarop bogen zij slechtszij brachten de hand aan de keel om te beduiden, dat zij vermoeid waren. De meesten hunner zijn inderdaad geheel schor. Het gebouw van het ministerie was van buiten versierd met de vlaggen van alle natiën der wereld. De eetzaal was prachtig versierd met tropeeen en de Fransche en Russi sche vlaggen; over de tafel liepen guirlandes van rozen, onderling ver bonden door strikken in de Fransche en Russische kleuren. De minister van buitenlandsche zaken dronk op de gezondheid van den czaar, de czarina en de keizerlijke lamilie. ha afloop van het déjeuner was er receptie. In het Hötel de Ville werd een schitterend feestmaal van .500 couverts gegeven hetwelk den Russisehen offi cieren door het gemeentebestuur van ranjs werd aangeboden. De heer Larnot bracht een troost uit op den czaar en de czarina, de Russische gezant een toost op den heer Carnot. IN a afloop van het feestmaal werd een prachtig concert gegeven. De heer Carnot en admiraal Avellan verlieten het Hotel de Ville eerst na elven, onder de toejuichingen der menigte Voorts werd een reusachtige lakkei optocht gehouden. Langs den ge heelen weg, dien de optocht, volgde, weerklonken voortdurend de kreten: 'u v? frankrijkLeve RuslandLeve he.t De geestdrift was onbe- schiijfelijk. Om 12 uur werd de stoet ontbonden op de Place de la Concorde. In het gedrang, dat vooral in den omtrek van het Hötel de Ville groot was, zijn eenige personen gekwetst. te toonen," zeide de vriendelijke stem, nog even opgewekt als zooeven. „Gij zijt iemand mijnheer St. Rhadegund, van wien ik zeer veel gehoord heb...." „Dat is best mogelijk." „En alles wat ik gehoord heb, is in uw voordeel," ver volgde hij met dien zweem van beschermenden toon in zijne Btem, waarvan hij tot dusverre tot den heer des huizes niets had doen blijken. „Ik wilde wel, dat ik van u hetzelfde kon zeggen!" De beschermende toon verdween geheel en al om plaats te maken voor een, waarin spijt en ergenis met onverschil ligheid om den voorrang streden. „Het verwondert mij niet, dat uwe verontwaardiging over het schandelijk gedrag van mijn zoon van invloed is op uw oordeel betreffende den vader. Ik ben dan ook gekomen om u mijne verontschuldigingen aan te bieden, en mijn leedwezen te betuigen niet alleen over hetgetpi hij uw zoon heeft aan gedaan, maar ook over de koele houding, die mijne vrouw en hare kennissen hier in den omtrek tegen u hebben aan genomen. Ik heb haar dan ook verscheidene malen in af keurenden zin gesproken over hare koelheid jegens vreemde. Ik ben er evenwel van overtuigd, dat ondanks die stijfheid in vormen de harten onzer engelsche dames er niet minder warm om kloppen, en ik verzeker u, dat zij zich het lot van uw zoon evenzeer of bijna evenzeer heeft aangetrokken als gijzelf. Zij heeft mij verzocht om inlichtingen omtrent zijne gezondheid in te winnen, en een van mijne dochters heeft er op aangedrongen mij daarbij te vergezellen." Op deze woorden antwoordde St. Rhadegund in den be ginne met een bizonder harden, onaangenamen lach. Jane zag ontsteld om want zij begreep, dat er iets vreeselijks zou komen, en zij duchtte de woorden, die haar vader nu zou spreken zij zag, dat er op het gelaat van St. Rhade gund geen spoor was to ontdekken van zijne gewone goed hartigheid, maar dat het eene harde, stroeve, bittere uitdruk king droeg, zoodat zij niet begreep, dat haar vader nog voort ging met te trachten hem te verteederen. Zij stelde zich deze mannen in beeld voor als eene vlinder, fladderende om een rots. Hij antwoordde ten laatste in woorden, die Jane deden opstaan, daar zij hoopte, dat hij haar nog niet gezien zou hebben en in het bewustzijn van hare tegenwoordigheid zich wat zou beheerschen. „Ik verlang geen verontschuldigingen, noch vragen. Wat de manieren uwer vrouw betreft, wanneer gij die anders wildet hebben, dan moest gij bij haar blijven wonen en in vloed op hare handelingen uitoefenen. Ik bekommer er mij niet om en wensch er geen verandering in gebracht te zien. Ik verlang van u en uwe familie niets anders dan dat gij ons met rust laat totdat wij deze plaats verlaten, hetgeen zal gebeuren wanneer ik mijn zoon Dick dood of levend kan vervoeren." Jane begon te schreien, daar zij niet langer haar veront waardiging en droefheid kon bedwingen over den toon, waarop die man sprak en over de woorden, die hij zeide. Woest keerde hij zich nu tot haar. „Ja, schrei maar. Gij en uwe zuster, die steeds voor mijne flinke jongens den neus hebt opgetrokken zult nu gaan schreien, en bedroefdheid voorwenden, nu er een van gaat sterven...." Hij hield plotseling op, beangst door de uitwerking op hemzelf van zijne ontroering. Jane sloeg hare handen voor haar gelaat en begon te snikken. Kapitein Hoad-Blean trachtte nogmaals gebruik te maken van een oogenblik, dat hij meende nu gunstig te zijn. „Waarde mijnheer," zeide hij met nadruk en zekerheid in zijne stem, „deze rampzalige gebeurtenis heeft mijne dochters bijna het hart gebroken. Bij den ingang van den tuin ontr moetten wij een van uwe zoons een flinken, jongenman, zooals gij zegt. Het was mijne dochter onmogelijk tot hem te spreken." „Papa," riep de arme Jane vol schaamte uit. St. Rhadegund zag het meisje doordringend aan, en wendde zich toen eensklaps weer tot haar vader. „Het spijt mij voor uwe meisjes," zeide hij met een stem, die wel hard klonk, maar waaruit toch een zweem van spijt sprak. „Het spijt mij zoo hard tot een meisje te moeten spreken, maar ik kan er niets aan doen. Er is waanzin, nog meer dan waanzin in hare familie dat hebben zij geërfd, en wanneer ik weer een van mijne jongens met hen zie spreken, dan zend ik hem onmiddellijk naar Californië terug, met reisgeld en verder niets meer!" Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2