Wed. J. A. van ZIJL, W. He SMIT, MELKÏÏRIJ pp w eelust". Niets beter Gezondheids-Tandmiddelen Doering's Zeep srbei rassooFi ilihabti Korte Veerstraat 13. Photographielijsten, Opales, Photografiën, Aquarelle Studieën en diverse Platen. KR! ISSTRAAT 34. Corns. Van Schie, Dr. J. 6. POPP, K.K. Hof-Tandarts, fe Weenen, Voor allen met eene teere huid! niet den Uil. verbeeldt de pit, die brandt. De olie in bet glas wordt voorgesteld door witten of liever nog beter door gelen wijn. Op bet oogenblik, waarop men de brandende nachtpit zal inslikken, treeft men een kleinen stoot tegen het glas, zoodat de amandel onder dompelt en bet licbtje dadelijk uit baat en tot verbazing der aanwezigen ledigt fmen dan gmakkelijk den in houd van bet gebeele glas. Deze aar digheid maakt den indruk of men vuur eet en olie drinkt. Het was in den tijd, dat iedereen den mond vol had van de proeven van Krafft, Edings en geheel Weenen van niets anders sprak dan van hyp nose, suggestie, magnetisme, telepa thie, clairvoyance, enz. Toen zat in de villa van den bekenden Weener advocaat, dr. S. in Neuwaldegg een klein maar uitgelezen gezelschap bij een, in afwachting van groote dingen. Dr. S. had reeds vóór eenige dagen beloofd aan zijne kennissen een jong meisje voor te stellen, dat reeds ver bazende proeven had afgelegd als somnambule. Nu was het hooggeroem de medium daar, en in groote span ning zagen allen, geloovigen en on- geloovigen, de komende wonderen tegemoet. Het medium, een zwak, bleek dametje van 18 jaar, nam op een stoel plaats, dr. S. trad voor haar en maakte de bekende bewegingen. Na weinige seconden was zij ingesla pen. Nu kwamen de proeven. De wij zers van een horloge werden verzet, het horloge het meisje op de borst gelegd zij wist nauwkeurig te zeg gen, welken tijd de wijzers aangaven. Zij zag nauwkeurig hoeveel en wiens photographiën een der gasten in zijn gesloten medaillen had, zij wist de meest geheime gebeurtenissen uit het leven van dezen of genen te vertel len. Men stond stom van verbazing. „Mag ik ook een vraag tot het medium richten?" vroeg eene stem op den achtergrond. „Zeke," luidde het antwoord. De vrager trad naar voren. Het was de heer B., bankier, en de man eener sciioone jonge vrouw, die op dit oogenblik voor een kuur in Franzensbad was. „Kunt u mij ook zeggen," wendde hij zich tot het medium, „wat mijne vreuw op dit oogenblik doet?" De diepe ernst, die op alle gezichten stond, maakte nu eensklaps plaats voor een spottend lachje, want men wist algemeen, dat de heer B. vree- selijk jaloersch was, hoezeer dat hij dat ook zocht te verbergen. Eene pauze. „Ik zie haar," begon het medium zacht. „Wat doet zij „Zij zit op een fauteuil in hare kamer „Is zij alleen?" „Neen, er is iemand bij haar." „Wie?" „Dat kan ik niet dui delijk zien." Eene pauze. „Zij spreekt tot hem." „Wat zegt ze „Je bent een beste vent." „Zoo." „Hij ligt aan hare voeten, nu staat hij op hij zit op haren schoot." Den heer B. stond het angstzweet op het voorhoofd. Dr. S. trad naar voren en zeide: „Ik zal het medium wekken, ik weet niet, of het haar niet schaadt, zoolang „Neen, neen!" bracht de heer B.| met moeite uit, „nog maar een oogen blik Het begon den anderen gasten zonderling te moede te worden. „Verder! wat nu?" drong de heer B. aan. „Zij streelt zijn haar zij kust hem „Een verfoeilijke leugen," donderde de heer B. „Kalm! Bedaard!" riepon cleande ren hem toe. Het medium vervolgde „Nu grijpt zij naar de schaal, die op de tafel huurden dan ook altijd een hunner arme collega's als plaatsvervanger. Toen in het jaar 1795 de van Frank rijk uitgaande beweging gansch Eu ropa op zijne grondvesten deed schud den, werd ook George III van Enge land in zijnen wagen door het gepeu pel aangevallen. Een kogel verbrijzelde de ruiten der beide portieren, Men kon niet ontdekken, vanwaar hij gekomen was. De koning bleef kalm, reed naar het parlement en hield met vaste stem zijne openingsrede. Op den terugtocht van Westmin ster naar het slot kreeg de oploop een nog dreigender aanzien en kon hij niet dan met geweld uiteengedreven worden. Den 15en Mei 1800, ofschoon de omstandigheden sedert veranderd waren, was de ontevredenheid van het volk nog dezelfde. Men stelde de ministers in kennis met het voorne men, om den koning in den schouw burg om te brengen, waarom deze hem verzochten, niet naar het Drury- Lane-theater te gaan, gelijk hij zijne familie beloofd had, te zullen doen. George III antwoordde evenwel, dat hij niets vreesde en voor alle dingen zijne belofte wilde houden. Intusschen liet hij zijne familie niet de loge, maar ging er alleen in. Onmiddellijk viel er een pistoolschot, en de kogel vloog in het plafond dei- koninklijke loge. Een oud-onderofficier, Hadfield ge- heeten, die ontslagen was, had in de parterre plaats genomen, een scherp geladen pistool in de hand. Zijn buur man, de beweging van den arm be merkend, stiet hem heftig tegen den elleboog, waardoor het schot veel hooger ging dan hij gewild had. De koning bleef kalm. Hij trok zich op den achtergrond der loge terug en zeide tot de aan de deur wachtende koningin„Blijf nog een poosje bui ten. Men amuseert zich met eenige I patronen te verschieten, en de ge-j schiedenis zou weer kunnen begin- j nen." Vervolgens ging hij vlak voor de balustrade staan, de armen over de borst gekruist en riep met luide stem„Schiet nu, als het u om mij te doen is Zulk een moed mist zijn doel nooit. De aanwezigen stonden op en be groetten den koning met luide toe juichingen. Deze echter wendde zich tot zijne familie met de woorden „Kom nu binnen. Er is geen gevaar meer. Wij kunnen de comedie rustig bij wonen. Vroeger wees men op een man van verdienste, nu op een grappenma ker, een halsbreker of een bedrieger, en men aapt den grappenmaker, den halsbreker, den bedrieger na, omdat de mode het wil en omdat men lie ver met de mode op iets verderfelijks gelijkt dan buiten de mode op iets 't Is treurig Maar wat verrichten dan toch de opvoeders der jeugd, dat de slechte neiging van dag tot dag dieper in kankert? There is something rottenzei Ham let. Ja, er is verrotting; en 'tis alsof wij het verval eener samenleving bij wonen, die giegelend, springend en.... onbewust naar den afgrond loopt. De Controleur Pradifensn iter Hei Hem. ierta TE HAARLEM op ZONDAG 29 Oct. 1883. Or ooit Kerk. Voorin. 10 ure, Knottenbelt. Nam, 2 ure, ter Haar Romeny, Evang. Luth. Pred. te 's Hage. Doopsbedieniag. 'b Avonds 6 ure, Swaan, Nieuw* Kerk. Voorm, 10 ure, van Lennep, Jans-Kerr, Voorm. 10 ure, Veen. Woensdagavond 7 ure, Barbas. Rakenester Kerk. (Voor do Kinderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. JSglise Wallonne. Dix heures, Debry. Ste Cène. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedoznpto Oude Gracüt. Voorm. 10 ure, 'a av. 5 ure, ds. Mulder. Kloia Heiligland. Voorm. 10 ure, 's av. ure, Schotel. Lutherscke Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Avondmaal. •s At. 6 ure, Helper Sesbrugger. Dankzegging. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. H. de Ridder, pred. te Meppol; Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 'a Avonds 7 ure, Bergman, Em. pred. te Utrecht. Donderdagavond 8 ure Weiaa. Noorderkerlc Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, Langhout. Avondmaal. 's Avonds 6 ure, Langhout Nabetrachting. Woensdag 'a av. 8 ure, Mulder, Bijbellezing. Vroeger kochten de menschen een ieuw kleed als het oude versleten Neöerd. Herv. Kerk, Sena©broek was, nu wordt het geheele huisge- Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr. zin in 't nieuw gestoken telkens als de mode verandert, dat wil zeggen in elk jaargetijde. Vroeger gaven de ouders hun kin deren opvoedig volgens staat en ver mogen, nu worden de kinderen opge voed boven hun staat en boven het vermogen der ouders. Avondmaal. Nam. 2% ure, Gerth ran Wijk Jr., Dankzegging. Dinsdagav. 7 ure, Gerth van Wijk Jr, ISevervljh. Voorm. 10 ure, Boon. Nam, 1 ure, Zondagachool. £vang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Gonlag. Doovsgezinde Kerk. Vroeger leerde de zoon 't vak van j Voorm. 10 ure, J. Sepp. staat, zij geeft hem een stuk suiker hij lekt haar de hand „Neroriep de heer B. uit en een schaterend gelach steeg op inde zijn vader; nu moet hij dokter, ad vocaat, apotheker, in elk geval een heer worden en later. wellicht gebrek lijden. Vroeger leerde de moeder kaar dochters huishouden, koken, wasschen en strijken nn maakt zij er een modepop van. Vroeger droeg vader op Zon- en feestdagen een zilveren zakuurwerk nu hebben de kinderen een zakuur werk en dragen de jongelieden gouden das- en manchetknoopen, maar staat vaders horloge al van over onkeug- lijken tijd in den lommerd. Vroeger dronk men bier, nu bij de minste gelegenheid champagne. Vroeger rookte de groote menschen op tijd een pijpje, nu rooken de kinderen sigaren en de jonge dames sigaretten. Vroeger speelden de kinderen met hoepel of kaatsbal, nu spelen zij met een rijwiel van twee tot vijf honderd gulden. Vroeger was de kamer eenvoudig en netjes opgeschikt, nu vindt kamer. De somnambule ontwaakte. men er tapijten, pendules, kandela- De heer B. sloop ter zijde en wischtebres, groote spiegels, vazen, piano en zich het zweet van het voorhoofd.een overschot van kostbare maar Het was hem opeens wonderlijk lichtnuttelooze prullen, te moede. j Vroeger betaalde men met gereed j geld, nu vraag het maar aan Men klaagt wel eens over de ruw- den winkelier, slager, kleermaker, heden, welke de jonge studenten in schoenmaker, bakker enz. enz. den groentijd zouden te verduren Vroeger liet vader nogal een aardig hebben; reeds in 1660 vond men denstuivertje aan zijn kinderen na, groentijd barbaarsch, doch met meer nu wordt hij vóór zijn tijd uitge reden. De Tagl. Rundschau deelt spannen. daaromtrent mede: Een jong student j De eenvoud van vroeger, het ken- moest de eerste vier weken als groen teeken van ons ras, verdwijnt van rondloopen. In de kerk moest hij in lieverlede, dank aan het domme stel- het groenhokje zitten, hij mocht zich sel, dat het kind boven den stand niet netjes kleeden, geen degen of der ouders verheft. Ieder wil groot mantel dragen, kortom, hoe smeriger zijn en den „jan" uithangen, al moest hij zich vertoonde des te beter. E>e hij er dwaasheden voor begaan, oudere studenten moest de groen be- Men wil schijnen, wat men werkelijk dienen, maar hij mocht zelf niets ge-niet is. bruiken. Men smeerde hem in met1 't Is een algemeene ziekte, die een wagensmeer en schoor hem met een staat van achteruitgang verraadt, het degen, legde hem op een slijpsteen,1 gevolg van een verkeerde opvoeding, stofte hem af met een stalbezem enz. die meer waarde hecht aan schijn Rijke en voorname jongelieden dan aan blijk. loe«o&eiiéLaal« Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2j ure, H. H. Barger. jfóeeuaslcde. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hfillegom. Voorm. 9}£ ure, M. Buchli Eest. MLoutryk en Polanera. Voorm. 10 ure, J. vaa Loenea Martinet. pred. te Sandpoort. Haotpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam, 2 ure, J. van Loenen Martinet. gpaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Veisen. Voorm. 10 ure, Reede, pred, te Castricum, &andvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Nam. 2J4 ure, C. BarneTeld. MARKTNIEUWS. Leiden. 27 Oct. De aanvoeren prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt22 Stieren f46 af 196, 330 vette Ossen en Koeien f113 a f270 of f 0,50 a 0,68 per Kg., 275 Vare id. f86 a f185, 296 Graskalveren f13 a f46, 38 vette id, f47 a f85 of f0,65 a -f0,85 per Kg., 5 nuchtere id. f5, a flO,-720 vette Schapen f 15, a f27,of f0,35 a f 0,40 per Kg., 558 weide dito f 11,a f 18, 0 Lam meren fa f,105 magere Var kens f 15 a f 36, 205 Biggen f 6,a f 13,0 Veulens f a f0 Paar den fa 304 Kalf- en Melk koeien f106 a f169. Amsterdam27 Oct. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,30 a 1,50, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f 1,30 a 1,35, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,40 a 1,70, dito Flakkeesche f 1,40 a 1,65, Geldersche blauwe fl,50 a 1,55, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hiile- gommer Zand f2,50 a 3,40, Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Schiedam25 Oct. Moutwijn f8, Jenever f 13,50, Amst. Proe 14,75. uit één stuk vervaardigd, is van echt linnen niet te onderscheiden en goedkooper i het "Wasehloon voor linnengoed: Verkrijgbaar te Haarlem hij GEUR. MOET, Anegang en de Wed. .f. A. VAST ZIJE, Korte Veerstraat 1 en 3. Ontvangen eene groote keuze voorheen: Firma Wed. C. D. FETTER ZONEN, SP! EGELMAKER. VERGULDER. "LAATHANDELAAR. ENCADREUR De melk van deze melkerij afkomstig van de meent doorvoede JONGE RUNDEREN, direct na de eerste melkafscheiding, voor k i n- dervoeding zeer aan te bevelen en daartoe met bizondere zorg in gesloten bussen ter aflevering gebraeht k 10 cents de liter, is ge durende een jaar met het meeste succes geleverd en wordt door des kundigen bizonder aanbevolen. De prijs der GEWONE MELK blijft 8 cents per liter. De run deren staan onder toezicht van nen lieer J. H. VAN OIJEN, Rijks veearts, en de melk onder contröle van den Heer C. G. LOOMEIJER Jb., te Haarlem. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor bet vele vertrouwen hem nu reeds geschonken en hoopt dat vertrouwen zich te blijven waardig maken. Onder aanbeveling Schoten, voor bet onderhoud van den Mond en de Tanden van den menscb, van zoo groot belang, dan de VAN welke reeds door geheel Nederland bekend zijn als de beste Tand en Mondmiddelen. K.K. Hof-Tandarts Dr. POPP's Anatherin-Mondwater, in flesschen vanf0,60, /1,20 en 1,75 Plantaardig Tandpoeder, prijs0,80 Aromatische Tandpasta, prijs /0,40, in glazen doozen. 0,80 Tandplombeersel, om zelf bolle tanden te vullen, prijs 1, Kruidenzeep tegen huidziekte, prijs0,35 rw\ der beroemdste Geneesbeeren van Europa schrijven bet voor en liU hechten hunne goedkeuring aan de Tandmiddelen van Dr. POPP, als de beste, die bestaan voor mond en tanden. Depót voor Haarlem en Omstreken bij J. P. KARTHAUS, Verkoophuis, Groote Markt. Scherpe, niet bepaald onschadelijke zeepen zijn het na- deeligst voor personen met eene zachte of teere huid; zij bederven in zeer korten tijd de huid geheel en al. In die omstandigheden wordt door de geneeskundigen dringend het gebruik van D O E R IN G'S ZEEP aangeraden, daar deze geheel onschadelijk, zeer vet, onvervalscht en zuiver is. De waarde van bestaat niet alleen daarin, dat zij rijkelijk geparfumee-d is, zeer goed reinigt, zeer duurzaam is in het gebruik, maar ook voornamelijk daariD, dat zij het vet niet uit de huid trekt, de huid niet prikkelt, niet ruw en gebarsten maakt, niet brandt en geene strakheid veroorzaakt, dat zij dagelijks gebruikt kan worden zander de geringste nadeelige uitwer king op de huid. Overal verkrijgbaar a 25 ct. Voor eene zachte of licht springende huid is deze de beste zeep. Voering's Zeep met den Uil mordt op tmeërlei wijzen ge - l. met en zonder muscus.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7