Financieele Mededeehngen. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. Ook besloot men tot den bouw van1 een nieuw paviljoen op Veldwijk voor mannelijke patiënten le en 2e klasse. De aanvragen tot opneming van patiënten zijn zoo veelvuldig en zoo dringend, dat het bestuur zich ge roepen achtte al het mogelijke te moeten doen om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Dinsdagvoormiddag had in de Maliebaan, te 's Gravenhage de overdracht plaats van het commando van het regiment grenadiers en jagers door den gepensioneerden kolonel Vogel aan zijnen opvolger, kolonel jhr. Laman Trip. Het regiment was reeds onder commando vandenluit.- kolonel De Sitter het Malieveld bin nengerukt, toen het korpsvaandel, door eene compagnie grenadiers, met de koninklijke militaire kapel aan het hoofd, aan de woning van den aftredenden commandant in ontvangst genomen, aldaar werd gebracht. Kort daarop kwamen de kolonels Vogel en Laman Trip te zamen de Maliebaan binnen. Beide hoofdofficieren reden eerst naar de standplaats der officieren van het regiment, behoorende tot de sta ven der bataljons of tot de speciale diensten en begroetten deze groei). Vervolgens schouwden zij de gelede ren, op hun marsch begeleid door de tonen van de korpsmuziek. Alsnu werd een carré gevormd, in het midden waarvan de twee kolo-j nels plaats namen in de nabijheid van net in foudraal gehulde regi- ments-vaandel. De aftredende kolonel Vogel richtte toen het navolgende afscheidswoord tot het regiment: „Hoofdofficieren, officieren, onder officieren, korporaals, grenadiers en jagers. „Het bevel over het regiment, dat mij ongeveer twee jaar geleden werd opgedragen, geef ik heden aan mijnen als zoodanig benoemden opvolger, kolonel jhr. Laman Trip over. »Ik ben er trotsch op, aan het einde mijner militaire loopbaan belast te zijn geweest met het bevel over een korps, waarin de soldatendeug den, liefde voor vorstin en vaderland, krijgstucht, bekwaamheid en kame raadschap in zoo hooge mate zijn ontwikkeld, dat het met recht den eerenaam mag dragen van keurkorps der Nederlandsche troepen. „Ik betuig u allen mijnen dank voor de medewerking, voor den krach- tigen steun, dien ik van u ondervin den mocht bij de vervulling mijner taak, voor de uitnemende wijze waarop mijne bevelen door u werden ten uitvoer gebracht en waardoor her- haaldelij k tevredenheidsbetuigingen der hoogere autoriteiten ons ten deel vielen. „Kolonel Laman Trip, ik hiermede het vaandel, dat ik eerst eenige weken geleden uit de handen onzer geliefde Koningin ontving, en daarmede tevens het bevel over het regiment over. }>Ik vertrouw dat als ge geroepen mocht worden om aan het hoofd van uw schoon korps op te treden ter verdediging van onze onafhankelijk held, of van de rechten der kroon, dat ge het den weg zult wijzen, aan-' gegeven door plicht en eer, dat ge het vaandel even onbesmet en onbe zoedeld zult hoog houden als ik het u thans overgeef. „Heffen wij te zamen voor de laat ste maal onze geliefkoosde leuze aan Leve de KoninginLeve de Konin gin-Regentes Uit den troep ging een langdurig hoera op en de muziekkorpsen lieten het Wilhelmus weerklinken. De kolonel-commandant Laman Trip beantwoordde deze toespraak en beval het regiment in het vriend schappelijk .aandenken van kolonel Vogel aan, wet den wensch dat hij het nog dikwijls moge zien, ten einde zich te overtuigen van den toestand van voortdurenden bloei, waarin hij het had overgedragen en van de goede eigenschappen, waardoor het zich steeds kenmerkte. Kolonel Vogel deed daarna offi cieren en onderofficieren rondom zich verzamelen. Hij bedankte alle hoofd en verdere officieren voor den hem! in de bevelvoering geschonken steun en hoopte van harte, dat het hun in hunne verdere^ loopbaan steeds wel mocht gaan. Van ieder nam hij met eenen handdruk afscheid, waartoe hij zich te voet in dezen kring begaf. Ook tot de onderofficieren richtte hij een afscheidswoord, hetwelk op het kader zulk een diepen indruk maakte, dat uit hun midden een „leve kolonel Vogelopsteeg. Nadat officieren en onderofficieren hunne plaatsen in de gelederen her nomen hadden, werd door het ge- heele regiment op het maatgeluid van den parademarsch een défilé ge maakt, zoowel voor den afgetreden als voor den nieuw opgetreden com mandant. Alvorens de Maliebaan te verlaten, vertolkte de heer Vogel nog zijn bi zonderen dank aan den directeur der kon. kapel, den heer v. d. Linden, voor de zorg, steeds aan de muziek van het korps besteed, dat, naar hij hoopte, nog menigen lauwer aan de reeds verworven roem moge toe voegen. De bataljons keerden tegen half twaalf naar de kazerne terug. Sedert eenigen tij d werclen bij de administratie van de H. IJ. S. M. te Amsterdam nu en dan zakjes geld vermist, zonder dat men maar eenigszins kon vermoeden waar zij bleven. Deze zakjes bevatten het geld op de verschillende stations ontvan gen, en dat alle dagen in groote kisten naar Amsterdam wordt ver zonden. Dezer dagen nu is een der heeren van het kantoorpersoneel, van de afdeeling „boekhouders," op wien zware verdenking rust, dat h.j zich het geld heeft toegeëigend, in hech tenis genomen. (Amst. Ct~) Dezer dagen is gemeld, dat in de Oliefabriek te Delft de achturige werkdag was ingevoerd. De Fabrieksbode zegt. dat in dezen vorm het bericht zeer zeker geschikt is om een onjuisten indruk te geven van de wijziging, die in de werktijden der Oliefabriek heeft plaats gevonden. De zaak komt eenvoudig neer op een „tijdelijken terugkeer tot het drie- ploegenstelsel". De fabriek zou zonder uitbreiding van haar productie-ver mogen niet aan hare verplichtingen tot levering van olie kunnen vol doen. Er moest dus meer olie gemaakt worden en daar alle doode werk krachten, de machines, reeds in het werk waren gesteld, moest een groo- ter productie-vermogen gevonden worden in den werktijd. De directie heeft voor de verschillende ploegen den volgenden werktijd vastgesteld: le ploeg vm. 6—10 u., nm. 2—6 u., zonder schafttijd. 2e ploeg vm. 10—2 u„ nm. 6—10 uur, zonder schafttijd. ploeg nm. 10 u.—vm. 6 u., met S u. schafttijd. De le en 2e ploeg werken dus in 6 dagen 48 uren, de 3e ploeg in 7 nachten 52^ uur per weekover drie weken gerekend werkt elke ploeg o-e- middeld 49% uur; onder het twee- ploegenstel bedroeg de normale werk tijd 60 uur, zoodat deze thans met 1% mn' Per week is verminderd, ter wijl de fabriek het voordeel heeft dat de volle 24 uur wordt doorge werkt, uitgezonderd het half uur schafttijd in den nachtdienst. Tegen over het voordeel der grootere pro ductie staat voor de fabriek het na deel van het loon der derde ploeg, en voor het personeel dat aan de fa bricatie deelneemt, het voordeel van korter werktijd zonder vermindering van loon. Voor den gemiddelden werktijd van 49^ uur thans, ontvan gen de werklieden hetzelfde loon als voor den gemiddelden werktijd van 60 uur in het twee-ploegenstelsel, zoodat het loon feitelijk met 4 cents per uur als „drie-ploegentoelage" ver hoogd is. De commissaris van poli- tie te Delft ontving Maandag eene briefkaart, geadresseerd aan „den Heer Hooft Commiszaar Rie At te Delft.'"1 De briefkaart luidde aldus „Mijn Ede Le Heer Een Vriendelijk Verzoek of ik op heede Anstaande donderdag 2 de November vergunning kan krijge om med Een klijn Apje te magge Rondloopen te oopenbaare Weg foor een dag u Ede Le zoo goed te wille zijn om te doen Antwoorde ik groed u Die zig Noemd M. L." De directie des Naamlooze V ennootschap „Blaau whoedenveen: is voornemens, in hare in aanbouw- zijnde pakhuizen aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam laad- en loswerk- tuigen met electrische beweegkracht te bezigen en wel4 electrische ele vators en 6 electrische hijschwerk- tuigen. De stroom wordt voorloopig geleverd door eene tijdelijke inrich ting, in afwachting van de aanslui ting aan het kabelnet, dat de gemeen te Rotterdam laat leggen. De uitvoering van een en ander is opgedragen aan Siemens Halske te Berlijn (filiaal Den Haag) en Gebr Figee te Haarlem. Deze laatste firma is reeds bezig voor het maken van werktuigen door electrischen stroom gedreven hare fabrieken in te richten. Het was Maandag te Wage- ningen bij de loting der nationale militie zeer rumoerig in de stad. Den ganschen dag liepen van de lo telin gen velen in beschonken toestand de straten en kwam het hier en daar tot vechtpartijen, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. De socialisten wisten van deze gelegen heid partij te trekken en organiseer-1 den in den avond eenen optocht, j waarbij de bekende liederen werden gezongen en de roode vlag ontplooid. Bij ontstentenis van een commissaris van politie (de nieuwbenoemde is nog niet aangekomen) trad de burge meester, mr. Hesselink van Suchtelen, zelf handelend op en trachtte het zingen te beletten, terwijl een politie agent de vlag afhandig maakte. In het gedrang, dat daardoor ontstond, werd den burgemeester eene wond met een mes toegebracht in het onderlijf, terwijl de oudste wethouder eveneens eene verwonding bekwam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontbodende twee geneesheeren bevonden echter dat de wonden niet gevaarlijk waren. Een paar belhamels werden gearresteerd, waarop het volk samenschoolde voor het stadhuis, vrijlating der arrestanten eischte en steenen naar de politie wierp, waarvan er onder anderen een eene ruit van de secretarie verbrijzelde. Dinsdag zijn 36 militairen (rijdende artillerie) uit Arnhem aangekomen voor het bewaren der orde. T. Victor, oud 23 jaar, heeft be kend den burgemeester en den wet houder Bronsveld met een dolkmes te hebben gestoken. Het weggeworpen mes is teruggevonden. Victor is ge vankelijk naar Arnhem overgebracht. Volgens informatiën moet deland- looper, thans in Den Bosch gedeti neerd, die voorgaf gewichtige mede- deelingen in de zaak-De Jong te kunnen doen, een oud bekende der justitie zijn, die reeds meermalen de justitie op een dwaalspoor trachtte te brengen en niet geheel toereken baar moet zijn. Volgens het Noorddr. Dagbl. wist de landlooper, diej te 's-Bosch gevangen zit, nog te vertellen, dat hij den 26en Juli nog in gezelschap is geweest van De -Jong in de herberg van Van Veen. hoek Leidschestraat te Amsterdam; dat te dier plaatse nog gerept is over den moord op Anna Verhoeven gepleegd; dat op een gegeven oogenblik, toen L. (de landlooper) wat luidruchtig werd, De Jong de plaat poetste. In 18S9 heeft L. zijnen vriend De Jong in Londen in gezelschap eener dame gezienkort daarna toonde De Jong den ring en het horloge dier dame aan L., en op dezes vraag waar de vroegere bezitster gebleven was, kreeg hij ten antwoord dat zij op den loop was. De moord op Anna Verhoeven zou gepleegd zijn met hetzelfde dolkmes, dat De Jong aan boord gebruikte tot het snijden van likdoorns, waarin hij een specialiteit was. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 31 October loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. genoemde personen opgesloten waren en men heeft hen moeten loslaten' 40 mannen en vrouwen waren insge lijks gearresteerd. De Mooren zijn naar uit Melila wordt gemeld, door generaal Ortega uit hunne stellingen verjaagdtevens heeft hij de omliggende forten en hunne garnizoenen gered. De generaal heeft verzocht geen versterkingen meer te zenden, daar de troepen niet ontscheept kunnen worden. De Daily News schrijft het volgende over de Matabelen-kwestie Ofschoon de verdelging der Mata belen Zuid-Afrika niet bijzonder ver ontwaardigen zal, zoude Engelands ondersteuning van de Chartered Com panyals de waarheid in dezen be kend en de positie der regeering kalm overwogen wordt, verbazing wekken. Geen Europeaan kan voor Lobengula vriendschap gevoelen, na zijne bejegening der Masjonalanders, maar tegelijkertijd houden wij vol, dat de engelsche regeering door eenen aanval der Chartered Company op Boeloewayo tegedoogen, grof onrecht toelaat om de winst van eenige in- vloedrijke engelsche speculanten. Ver- geten wij niet, dat Engeland niets met den zoo juist aangevangen oor log, welke op touw gezet is door particuliere boekaniers om zich mees ter te maken van de landerijen. De Standard verneemt uit New- York, dat de scheepsbouwersfirma Yarrow te Londen over New-York de order heeft gekregen haar gehee- le voorraad torpedo-booten naar Brazilië te zenden. Tengevolge van de woelingen in Peru heeft de president het Congres ontbonden. Aand, week. Crediet-Vereenig. (f 500.—) Neg. „Land is ze kere bezitting" te 's Gravenhage Nederl. Tramweg- Mij te Utrecht. Westl. Stoomtr.- weg-Mij Brood- en Meelfa briek te 's Hage Leidsche Brood fabriek Ned. Oliefabriek, te Delft Nederl. Herverze kering-Maatsch. Noord- Zuid-Holl. en Zceuwsche Zee- en Brand verz. Mij. Verbeterde opgave 104 pCt. 255* 32 45 267% 105 85 70 der vorige De pleiioziiip Het Dinsdag voortgezet onderzoek naar het lijk der vermiste Maria Schinitz, in den omtrek van Laren leverde weder geen resultaat op. Dinsdag zijn de kiesgerechtigden voor de leden van het Pruisische Huis gekozen, de „Wahlmanner," die later de eigenlijke afgevaardigden benoemen. Hoewel er van den uitslag zeer weinig bekend is, weet men evenwel dat de gematigde vrijzinnigen te Berlijn totaal verslagen zijn door de radicale vrijzinnigen. Berlijn zal 9 leden van Richters partij afvaar digen. De socialisten schijnen zich van stemming te hebben onthouden. Waarschijnlijk zal door de Pruisi sche regeering een wetsontwerp wor den ingediend om de beursbelasting te verdubbelen, de belasting op den omzet van buitenlandsche schuld brieven en aandeelen te verdrievou digen, en het zegel voor loten met 60 pCt. te verhoogen. Volgens de telegrammen van Sicilië zijn de voorzitter en drie andere leden van eene vereeniging gearresteerd. De bevolking trok toen in massa naai de kazerne en eischte hunne invrij heidstelling. Vrouwen drongen de kazerne binnen, waar de vier boven- Ten einde spoediger inde gelegenheid te zijn bij het uitbreken van een brand de eerste hulp tever- leenen, zal de Brusselsche brandweer van rijwielen voorzien worden. Op driewielers voor twee of drie personen zullen de eerste benoodigdheden voor den strijd tegen het vuur medegevoerd worden. De geneeskundige dienst steunt dit plan krachtig, daar het volgens de meening der deskundigen ook voor de gezondheid der manschap pen zeer bevorderlijk is. In Maart 1894 zal waarschijnlijk deze nieuwigheid ingevoerd kunnen worden. Dat een man echtschei ding aanvraagt wegens lichamelijke mishandeling door zijn vrouw komt zeker niet dikwijls voor. Een vee koopman te Newcastle vroeg ontsla gen te worden van zijn vrouw, om dat zij hem slaat en bijt en hem trachtte te vermoorden toen zij dron ken was. De rechtbank willigde zijn verzoek in op voorwaarde, dat hij haar f 12 in de week blijft uitkeeren. Het door den beruchten dynamietaanslag vermaarde Restau- rant-Véry te Parijs, dat tot dusverre nog onbewoond was heeft eindelijk weer een huurder gevonden in een wij nhandelaar. De voorbereidende com missie voor de wereldtentoonstelling van 1900 te Parijs is bijeengekomen om de terreinen, waar de tentoonstel ling zal plaats hebben, voor goed vast te stellen. De heer Alfred Picard, commissaris generaal, wil de terrei nen zoo dicht mogelijk in het centrum van Parijs aangewezen zien. Evenals bij de vorige tentoonstelling wenscht hij dat het Champ de Mars daarvoor gebruikt zal worden," gelijk ook het voorplein van het Hotel der Invali den, maar hierbij wil hij het niet doen blijven. Hij wil er nog bijge trokken zien, zoo al niet een deel der Tuilerieën, dan, toch hetnijverheids om te trachten des morgens een bezoek op de boerderij af te leggen, daar zij wist, dat Dick, die haar komst wachtte, diep gegriefd zou zijn over haar wegblijven. Op het laatste oogenblik moest zij echter nog met vaar dige hand eenige veranderingen maken in de nieuwe japon nen voor haar en Jane, die zooeven thuis gekomen waren en die zij des middags moesten dragen. Zij schreef nu een teeder briefje en gaf dat aan een dorpsjongen, dien zij het meende te kunnen toevertrouwen en verzocht hem dit naar de boerderij te brengen. Evenwel vertrok zij met onrust in haar hart ten opzichte van hem en zichzelve, dien namiddag met hare moeder en zuster naar Salternes Court. Het was een drukkende dag, de zon was achter wolken verdwenen, en er scheen een onweder in de lucht te broeien. De gasten verschenen in grooten getale, maar mevrouw Hoad-Blean had de voldoening te bemerken, wat zij inder daad reeds wist, dat hare knappe dochters de grootste aan trekkelijkheid zouden vormen. Zij kende bijna alle gasten, en daar zij eerder uitgenoodigd waren om hun stand en po sitie dan om hunne uiterlijke of innerlijke gaven, vormden zij een kluchtig gezelschap en niet de vertegenwoordiging van stand en schoonheid. Jonge meisjes waren er inderdaad genoeg en jonge meisjes zijn in den regel wel een blik waard, maar de eigen aardige smaak der verschillende mama's en van de modiste uit het dorp, had grootendeels al hare bekoorlijkheden doen verdwijnen. De oudere dames, die in veel te grooten getale aanwezig waren, verhoogden zeer zeker de gezelligheid niet, terwijl diegenen onder de jongeren, die voor deze gelegen heid nog haar best hadden gedaan zich goed te kleeden, voor het meerendeel te opzichtig waren. De dochters van mevrouw Hoad-Blean waren noch te een voudig noch te opzichtig gekleed, dank zij den Pamela aan geboren smaak; in hare zilvergrijze alpaca-japonnen met groote zwarte hoeden, de een met gele, de andere met koper kleurige rozen versierd, zagen zij er op haar bekoorlijkst uit en trokken algemeen de aandacht. Salternes Court was een modern huis, dat alleen door zijne grootte indruk maakte, daar Fitzjocelyn eene manie had voor bouwen, zoodat hij telkens wanneer dat hem in het hoofd kwam er een stuk liet bijbouwen. Het gevolg was, dat het er als een hospitaal of kazerne uitzag, en dat de helft van het gebouw in verval geraakte omdat het niet bewoond werd. Het landgoed zelf was echter zoo schoon, dat men de gebre ken van het huis over het hoofd zag, en ware lady Constan- tia eene betere gastvrouw geweest, hare buitenpartijen zou den iets meer verwerven dan een succes d'estimeen de uit- noodiging zouden met vreugde zijn ontvangen inplaats van alleen met de voldoening van het erkennen der maatschap pelijke positie van den genoodigde. Evenals dit het geval is met de meeste buitenpartijen, waarin paarden geen rol spelen, leden deze bijeenkomsten door de afwezigheid van heeren in den bloei van hunne jaren, in de plaats van welke men zich nu moest tevreden stellen met heeren onder den leeftijd van zeventien en boven dien van zeventig. Ongetwijfeld deed lady Constantia al haar best en trachtte zij zelfs gasten met droefgeestig gelaat, waarop verveling stond te lezen, zooveel mogelijk op te vroo- lijken. Dat hielp echter niets; de aanwezige elementen pasten niet bij elkaar, en de eentonigheid van het feest bleek dui delijk uit het feit, dat de komst van Branson groote opschud ding teweegbracht. De woekeraar hield zich uitstekend. Hij kon zich van zijne gunstigsten kant laten kennen, en had boven de andere heeren het voordeel dat hij als bewoner van Londen allerlei verhalen en grappen kon vertellen, zoodat hij oudere dames en heeren, aan wie hij werd voorgesteld, aangenaam kon bezighouden en lady Constantia het in zichzelf prees, dat zij de gelukkige gedachte had gehad om hem uit te noodigen, en het geruimen tijd duurde alvorens hij in de gelegen heid kwam om Jane te begroeten, die hij evenwel voortdu rend met de oogen had gevolgd. Jane, die met het oog op hem vrees had gekoesterd voor den namiddag, was zeer verheugd, dat hij verhinderd werd om haar met zijn gezelschap lastig te vallen. Pamela was niet zoo gelukkig. Bij hare komst verliet Alfred Fitzjocelyn plotseling den persoon met wien hij sprak en voegde zich bij haar, en ondanks hare koelheid, drong hij er bij haar op aan om met hem naar het zwitsersch koor te gaan luisteren, dat hevig aan het jodeln was in een hoek van den tuin, tot groote verbazing van de koeien op het naburige weiland, die bij het hek hen met hare groote, domme oogen stonden aan te staren. Wordt vervolgdL)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2