NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bï B'ÖEM. lie Jaargang. Dinsdag 7 November 1893. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. e- EE lj 11IEET O N. No. 3175. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte, Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31bis Faubourg Montmartre Haarlem6 Nov. 1893. IP'Door den minister yan Oorlog is machtiging verleend om de bij de korpsen infanterie aanwezige sergean ten-dienstdoend luitenant te velde, nadat zij een jaar deze betrekking hebben vervuld, te bevorderen tot sergeant-majoor-titulair, terwijl als dan de sergeanten-majoor meer in het bizonder met de administratieve, de sergeant-majoor-titulair met de prac- tiscbe werkzaamheden belast zullen zijn. B. en W. stellen voor, om aan de heeren P. D. Graaff en C. de Vries Hzn., resp. hooid der le burgerschool en van de kostelooze school lett. C., dank te betuigen voor de meerdere diensten bij het detacheeren van klas sen naar het Molenpad en in het Oude Mannenhuis door hen bewezen; den beer Graaff 100 en den heer de Vries ƒ120 toe te kennen als grati ficatie. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op een verzoek van den heer M. P. T. Prévmaire tot goed keuring van een stratenplan op de gronden van adressant tusscben de Ctarenkokersvaart en den Kinderhuis singel. Over een deel van het bouw plan wenschen B. en W. echter de nadere beslissing voor te behouden, totdat adressant zijn eigendomsrecht van de desbetreffende gronden zal hebben aangetoond. De macht tot het het wijzigen zoo noodig, van de richting dezer straten, welke adressant aan B. en W. wenscht te zien verleend, willen B. en W. lie ver bij den Raad doen blijven. Met leedwezen vernemen wij het overlijden op 34jarigen leeftijd van den heer C. Sipkes jr., adjunct-com mies aan de Secretarie dezer gemeente, afdeeling onderwijs, bouwpolitie enz. De heer Sipkes, die ruim 20 jaar bij de gemeente-administratie in betrek king was, stond bekend als een ijverig en een welwillend ambtenaar. Een plotselinge ongesteldheid door complicaties verergerd, maakte een einde aan zijn leven. In plaats van „Jeugd" (zie Theater- Kroniek in ons vorig nummer) zal Donderdagavond door het gezelschap van Chrispijn worden opgevoerd „Mooi Femke" schets uit het Hinde- jooper volksleven met zang en dans, door Aora Tadema. Onze stadgenoot de heer H. Savrij, kunstschilder, en voorzitter van de haarlemsche mannenzangvereeniging „Crescendo", vierde Zaterdag zijn 70en verjaardag. Velen gaven op dezen dag den ju bilaris blijken van belangstelling, vriendschap en hoogachting. „Crescendo" had gemeend ook dezen dag voor bun hooggeachten voorzit ter niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Des avonds uitgenoodigcl in het gewoon repetitielokaal, werd bij, na door het Bestuur in de smaak vol versierde zaal te zijn binnenge leid, door de werkende leden met een „leve hoog" ontvangen, waarna cle vice-president, de heer J. W. Veld heer tot den jubilaris namens „Cres cendo" het woord richtte, hem in wel" gekozen bewoordingen geluk wen- schende met het feest 'twelk hem gegeven was te vieren, waarna door spreker namens „Crescendo" een sou venir werd aangeboden, bestaande in een pendule met Apollo-beeld. Hier na zong „Crescendo" een feestgroet, muziek van den directeur, woorden van een der werkende leden. De voor zitter dankte hierop, blijkbaar getrof fen, voor de hem gebrachte wenschen en geschenk, en hield hierbij op cle hem eigene wijze een schoone rede waarin hij allen herdacht, die hem zijn taak als voorzitter vergemakke lijkt en veraangenaamd hadden en waarbij hij de belangen van „Cres cendo" bij ieder aanbeval. De avond werd verder op de meest gezellige wijze doorgebracht, menig hartelijk woord werd iiog gesproken, alles getuigende van de hooge achting en onverdeelde sympathie welke de leden hunnen voorzitter toedragen. De verschillende voordrachten, op allerlei gebied, die werden ten beste gegeven, en waarvoor een vijftal prij zen beschikbaar waren gesteld, droe gen er niet weinig toe bij, de feest vreugde te verhoogen. „Crescendo" heeft haren voorzitter, die van af de oprichting steeds cle belangen van „Crescendo" op uitne mende wijze heeft behartigd en haren bloei heeft helpen bevorderen, een feestavond bereid, die hem zeker steeds in aangename herinnering zal blijven. Moge het den waardigen man ge geven zijn nog langen tijd aan het hoofd te staan van onze mannen zangvereeniging „Crescendo". Zaterdag werd in clen Schouwburg alhier het tienjarig bestaan yan de Yereeniging „Het Vliegend Wiel" ge vierd met eene gezellige bijeenkomst, waartoe door de feestvierende yeree niging een fraai afwisselend program ma was samengesteld. De feestrede werd gehouden door den heer Drost, die een overzicht gaf van het ontstaan en den levensloop der vereeniging. Hierna trad het kwartet „Loreleij" op dat welwillend zijne medewerking had gegeven en eenige nummers zong met de dit kwartet zoo eigen eenheid. De heer L. Jansen Fz. een goede bekende op het gebied van voordra gen, reciteerde „Mijne lezing te Bosch- wijk," van Justus van Maurik Jr., en oogste met zijn voordracht veel lof in. Hetzelfde kunnen wij zeggen van den heer Drost met zijn voor dracht „Amerikaansche Humbug" ge titeld. Een nummer dat bizonder in den smaak viel was „De blauwe zee" komische scène van en door de heer George van der Werff, te Leiden, die door zijne mimiek en vrijheid in bewe gingen, ons bijna deed vergeten, dat wij een dilettant voor ons zagen. Het eerste gedeelte van het programma, voor cle pauze, werd waardig besloten door „Het zwarte Afrika," muzikale panto mime, voorgesteld door drie neger clowns, die behalve eenige vioolkunst jes bizondere proeven van vlugheid en lenigheid gaven daar zij met evenveel gemak door het raam, den schoor steen of een ton, als door de deur binnenshuis wisten te komen. Degenen, die de belasting op de deu ren willende uitsparen, willen leeren hoe zij op andere wijze clan door de tot dusverre onmisbare deur het huis in en uit willen gaan, raden wij aan zich te vervoegen bij de heeren M n in de Schachelstraat. Het hoofdnummer van het pro gramma, clat na de panze werd ge geven, was een oorspronkelijk blijspel in een bedrijf, door den heer H. M. P. van Emmerik, „Soldatenlist" met coupletten van en door den "heer Kluken. Dit stukje heeft bewezen dat het clen auteur niet aan komisch ta lent ontbreekt. Het had dan ook veel succes, waartoe het goede spel, vooral .van den oppasser en cle dienstbode veel bijbracht. In de cou pletten, door den oppasser gezongen, werden bekende personen en zaken, waarvan sommige op Haarlem be trekking hebbende, zeer ondeugend bezongen, maar zij hadden den ge- wenschten uitslag - een hartelijk gelach en luid applaus. Na afloop van dit stukje verscheen de auteur op het tooneel, die luid werd toegejuicht, terwijl hem een fraaie krans werd overhandigd, nadat de twee dames, die in het stukje op traden, door hem met een bouquet waren vereerd. Hierna eenige speechen van en tot den schrij ver en van en tot den heer M.J. Albers, 2de regisseur van het gezelschap der heeren Kreeft en Buderman, die bij de repetities van dienst was geweest. Nadat nog eenige nummers werden ten gehoore gebracht, werd deze feeste lijke bijeenkomst, zoo uitstekend ge organiseerd, waardig besloten met een bal. Het gezelschap van den heer Chris pijn uit Amsterdam, deed ons Zon dagavond kennis maken met Hendrik Ibsens drama (Rosmersholm", het zesde stuk, waarmee deze begaafde noorsche dichter onze tooneellitera- tuur heeft verrijkt. Den inhoud van dit stuk in korte woorden weer te geven zoodanig, dat daaruit de karakters der personen voldoende worden ver klaard, is onmogelijk; daartoe moe ten die karakters, de -invloeden van buiten en van binnen daarop, te mi nutieus ontleed worden dit zal dan ook de reden zijn dat die invloeden, welke zich te weinig uiten op den toeschouwer, hem niet geheel in die stemming brengen, welke noodzakelijk is om zich in den door de meester hand van Ibsen zoo schoon geteeken- clen zielestrijcl van Johannes Rosmer en Rebekka West intedenken. Over Rosmersholm ligt steeds een waas van somberheid. De leden van het geslacht, dat het bewoont lachen nooit en schreiden nooit als kinderen. Deze somberheid wordt nog vermeer derd door het droevig uiteinde van Beate, Johannes Rosmers vrouw,die in een aanval van ijlhoofdigheid in een beek nabij bet huis den dood heeft gezocht. Rosmer woont er na haar dood alleen met Rebekka West. Deze de in vrijheid geboren en opgevoede jonge vrouw weet door haarvertrou- welijken omgang met Rosmer, hem van zijn conservatisme af te brengen en een vrijdenker van hem te maken. Door hunne algeheele overeenstem ming in gedachten zijn zij als het ware geestelijk gehuwd. Rebekka koestert echter eene ge heime liefde een wild onstuimig verlangen voor Rosmer. Zijne vrouw staat haar evenwel tot het be reiken harer plannen in den weg. Die moet uit den weg geruimd. Dit ge lukt haar maar al te goed. Zij speculeert op de zelfopofferende liefde van Beate. Deze verdrinkt zich om Pmsmers geluk niet in clen weg te staan. Kroll, de verpersoonlijking van het streng, vasthoudend conser vatisme, zwager en vriend van den eigenaar van Rosmersholm, verneemt tot zijne ontzetting dat zijn vriend afvallig is geworden van zijne partij. Hij beneemt Rosmer zijn zielsrust door hem schuldig te noemen aan Beate's dood, tengevolge van zijne verhouding. Deze zielestrijd is fijn geteekend en ook die welke omgaat in Rebekka's hart als zij bemerkt, dat Rosmers geluk gelijk met zijne zielsrust is verdwenen. Het gevolg is, clat zij bekent welk aandeel zij in Beate's ongelukkigen clood heeft ge had. Deze bekentenis van haar mis daad doet zij echter gevolgd gaan door de openharing dat haar omgang met Rosmer haar heeft geadeld. Hij ge looft haar niet; zijn vertrouwen in haar is geschokt. Zij vraagt een proef om hem te bewijzen, dat zij waarheid heeft gesproken. Na lang aarzelen noemt bij die: zij zal denzelfclenweg volgen, dien Beate onmiddellijk voor haar dood is gegaan. Zij stemt toe hij wil baar echter niet alleen laten gaan, en na langen strijd gaan beiden, beroofd van hunne idealen voor het leven, den dood in het water te gemoet. Het best geteekend in zijne rol kwam ons voor de heer Ternooy Apèl. Mej. Benkers vervulde cle rol van Rebekka, de heer Chrispijn die van Rosmer. Ook hun spel was zoodanig, dat zij na ieder bedrijf luid werden geapplau disseerd. De heer Schwab was zeer goed als Ulrich Brendel, den verloopen idealist. 11. Zaterdagnacht is in de winkel kast van'clen winkelier in schoenen en laarzen W. Bosman, woonachtig aan de Anthoniestraat 74, een ruit gebroken en van de uitstalling een groot aantal paren schoenen en laar zen ontvreemd. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in October 1892 en 1893. Reizigers in 1892 f 6606.83^, in 1893 f7034.33, verschil f 427.49j£. Goederen in 1892 f 989,29%, in 1893 f 1191.13, verschil f 201.83^. Tezamen vervoer in 1892 f7596.13, in 1893 f8225.46, verschil f629.33. Vorige maanden in 1892 f70519.04-, in 1893 f77221.85, verschil f6702.81. Vervoer sedert 1 Jan. in 1892 f7811517., in 1893 f85447.31, verschil f7332.14. Diversen in 1892111085.45, in 1893 f6575.08, verschil f4510.37. Totale opbrengst in 1892 f89200.62, in 1893 f92022.39, verschil f 2821.77. Per dag kilometer in 1892 f 10.445, in 1893 f 10.811, verschil f 0.366. Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. 51 HOOFDSTUK XX. Daar de muur, die Salternes Court van de Priory scheidde dicht bij deze plek was, scheen dit antwoord aanvankelijk de geheimzinnigheid op te lossen en lady Constantia had toornig als hare meening te kennen gegeven dat het „die spion van een Tom weer was," toen een van de weinigen, die zich nog in de nabijheid bevonden, riep dat er een mes p den grond lag. De menigte kwam onmiddellijk weer toestroomen. Er viel niet meer aan te twijfelen, daar ginds lag op het gras een tafelmes, dat lady Constantia's scherpziend oog onmiddellijk kerkende als haar eigendom. „Het is uit de ververschingstent gestolen I" riep zij uit en keerde onmiddellijk daarheen terug. De nieuwsgierige dienstboden keerden nu ook dadelijk naar hare plaatsen terug. De twee eersten, die de tent bereikten, slaakten doordringende kreten. De stevige engelsche dienst meisjes behooren evenwel tot de moedigsten van hare sekse, zoodat een van beiden zich niet tevreden stelde met alleen te gillen. Zij snelde achter de tafel en greep een jongen man vast met wanordelijk haar en bloedende handen, die juist onder het zeil door achter uit de tent wilde ontvluchten. Zij hield hem vast tot hare meesteres kwam, waarna de jonge ling onmiddellijk door een zestal handen was aangegrepen. Zij haalde hem te voorschijn en tot aller verbazing ont dekte men dat de gevangene Jim St. Rhadegund was „Ik wil mevrouw Hoad-Blean spreken," zeide hij met toor nig gelaat. Lady Constantia beschouwde dit verzoek echter als eene beleediging. Zij zeide hem bits dat niemand van hem eene verklaring we.nschte en dat zij allen niets liever wilden dan dat hij onmiddellijk vertrok, en wilde hij dat niet goedschiks doen, dan zou zij hem met geweld van haar grond laten verwijderen. Jim verborg zijne gewonde handen haastig onder] zijn jas, boog zonder een woord te spreken en na een verwijtenden, veelbeteekenenden blik op Jane, die met geweld door hare moeder en zuster werd teruggehouden, verliet hij het land goed, niet haastig en beschaamd, maar met het hoofd rechtop en met fleren tred. Zijne onbeschaamdheid was onbeschrijfelijk, merkte lady Constantia,- op. „Hij drong er werkelijk op aan om u te kunnen i zeide lady Constantia met iets ver wij tends in haar toon tot mevrouw PIoad-Blean. „Heeft hij dat gezegd Deze woorden kwamen Pamela over de lippen. Zij had nog geen gelegenheid gehad om met Jane een woordje te wisselen, maar zij vermoedde reeds, wie de ware bewerker van dit ongeval was en zij was zeer nieuws gierig om te weten, wat Jim met hem had gedaan. Jane fluisterde, hare moeder in het oor, dat zij gaarne naar huis wilde en haar moest spreken. Op datzelfde oogen- blik kwam Branson echter, zeer beschaamd over zijne eigen handelwijze, en zijn verloren terrein spoedig willende her winnen op hen toe, en vroeg Jane of zij reeds van haar schrik was hersteld. „Ik dacht dat gij ongesteld waart of eene flauwte kreegt," zeide hij, „ik snelde weg óm uwe moeder te zoeken, toen ik n een gil hoorde slaken en Jane viel hem in de rede met een hoogmoedigen lach. Zij had nu geen hulp of aanmoediging noodig om hem te doen weten, dat zij hem verachtte. „Ik ben u zeer verplicht voor uwe welwillendheid mijnheer Bransonik zal er geen gebruik meer van maken nu noch voortaanen met eene buiging en een bijna onmerkbaar glimlachje op het gelaat, dat hem alles zeide, keerde Jane hem den rug toe, en dwong hare moeder zachtjes om met haar naar huis te gaan. D» woekeraar kénde de wereld te goed om niet te begrij pen, dat wat zijne hoop op een huwelijk met Jane betrof, hij die wel uit zijn gedachte kon bannen. Hij had ook het

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1