BINNENLAND Wedstrijden. De pleiMip zaai. Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. De heer H. C. A. Henny te Amsterdam heeft ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Noord- Holland. De p r e d i k a n t d r. C. E. K o e t s- veld, is Vrijdagnacht na eene kort stondige ongesteldheid te 'sGraven- hage overleden. Hij bereikte den ou derdom van 86 jaar. De heer H. Roden hof, „aëro- naute-constructeur", schrijft dat. naai zij ne meening, het vraagstuk betref fende de bestuurbaarheid van den luchtballon hoogstwaarschijnlijk zijne oplossing nabij is. Het oorspronke lijke plan (theorie) is van den heer D. W. te 's-Gravenhage, terwijl het practisch gedeelte door den heer R. ten uitvoer zal gebracht worden. Reeds worden pogingen gedaan om linancieelen steun te verkrijgen. De heer Tetterode te Am sterdam meent, dat een oplossing van het vraagstuk mogelijk is, waar bij alle kelderwoningen in de hoofd stad ontruimd worden en dat wel zonder dat er offers gevraagd worden. Hij wil een „eité ouvrière" bouwen op groote schaal buiten de stad aan de Buiksloterham bijvoorbeeld. Hij ge looft, dat het mogelijk is daar huis jes te bouwen van één of twee étages, met een kamer voor man en vrouw, 2 kamertjes voor jongens en meisjes afgesloten, een keukentje en een klein erf en die te verhuren voor denzelf den prijs, die in de Amsterdamsche kelders wordt verwoond. Door de architecten Van Rossem en Vuyk aldaar is een onderzoek in gesteld en een voorloopig rapport uitgebracht. Zij ramen dat een aanlegkapitaal van ongeveer acht mi llioen zal noodig zijn. Daartegenover worden de jaar- lijksche baten op ƒ246.000 geraamd. „Een aanlegkapitaal van 8.000.000 vordert de rente berekend a 3J£ pCt., ƒ200.250 'sjaars, zoodat, wanneer het benoodigde kapitaal door een 2 pCt. leening kan worden beschikbaar ge steld, er nog een vrij aanzienlijk be drag zou kunnen gereserveerd worden voor de kosten die de gemeente moet maken voor verlichting, waterver zorging,afvoer van faecaliën, reiniging, politie enz., in zooverre deze kosten niet in den vorm van belastingen kunnen geind wordenterwijl het eindelijk dan nog overblijvende zal kunnen dienen tot afschrijving op de waarde der gebouwen." Een poging van den heer Tette rode om den heer Jitta voor zijn plan te winnen, is mislukt, daar deze de voorkeur blijft geven aan zijn denk beeld van een aanmoedigend fonds tot verbetering der volkshuisvesting. De heer Tetterode gelooft daarente gen niet dat men langs philantro- pischen weg door geschonken kapi taal licht tot verhuizing van 16000 in woners uit 3650 onbewoonbare kelders zal geraken, zoodat die zich niet van zijn kant bij den heer Jitta kan aan sluiten. Vandaar dat de poging om samenwerking te krijgen is mislukt en de heer Tetterode nu door middel van deze brochure medewerking zocht om zijn plan te verwezenlijken. Het programma der inter nationale sporttentoonstelling, welke in de maand Februari te Amster dam in het „Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden, bestaat uit de vol gende 9 groepen I. Rij-sport. II. Jacht- en Schiet sport. III. Wieler-sport. IV. Water sport. V. Athletische en kleine sport. VI. Visscherij. VII. Sneeuw-, ijs- en bergsport. VIH. Photographie. IX. Voorwerpen die betrekking hebben op sport. Doctor P. J. H. te A. meldt aan het Handelsblad dat het meest zekere, ja, nimmer falend geneesmid- Men meldt uit M e ij e 1 (L.) De 70-jarige herbergier L. S. wei gerde aan eenige gasten in zijne her berg drank te verstrekken, daar het sluitingsuur der herbergen daar was. Met moeite kreeg hij de in zijne her berg vertoevende personen naar bui ten, onder welke bedrijven hij een steek met een mes in den rug be kwam. Daarop werd er met vuurwa penen op zijne woning geschoten; ,iij nam toen zijn jachtgeweer, loste eenige schoten naar buiten en trof twee personen in de beenen. Het gevolg hiervan was, dat de belhamels aftrokken. Er is proces-ver baal opge maakt. del voor winterhanden en wintervoe ten bestaat in het 's avonds bij het naar bed gaan opleggen van zuivere doeken, bevochtigd met eene oplos sing van een deel zilvernitraat of zoogenaamden helschen steen in twee honderd vijftig deelen overgehaald water. Men bedekt het compres met een drogen doek om vlekken op het beddegoed te voorkomen; ontstaan deze door nalatigheid, dan zal de apotheek wel aangeven hoe die te verwijderen. Dit middel doet wonde ren in weinig dagen. Het 40 0-jarig besta an der gemeente Zaandijk zal in September van het volgende jaar op feestelijke wijze worden herdacht. Tot bespreking der plannen werd Donderdagavond in „De Zwaan" te Zaandijk eene ver gadering van ingezetenen gehouden, aan wie het volgende convocatie-bil jet was gezonden AllenDie dit sien ende hoor en lesen, Saluut Wij ondergheschrevenen doen Condt aen den Inghesetenen, dat Anno 1494, den 20 September, door Schout ende Schepenen van Westsanen ende Crommenye verghunt wierde aen Heynrie Pietersz., buerman tot West sanen, om den Lagendijcke te mogen behuysen ende te betimmerendat door gemelten Heynrie Pietersz. is ghedaen ende door sijne vijf soonen wiert naghevolght, ontstaende alsoo het ghehuchte „de Vyf Broers", later gheworden de dorpe ende Ghemeynte van Saendyck; Inghesetenen, die willen medewerken dit feit Anno 1894 na vier honderd Jaeren, op feestelycke ende lofwaerdighe Wyse te herden- cken, worden versocht op den 2den November te compareeren indeHer- berghe „de Swaen", avonds de clock |8 uure, dan sullen de Gecommitteer den een plan van feestviering mede- deelen. De Gecommitteerden, Actum tot Saendyck, 28 October I 1893. Ongeveer zestig personen waren aanwezig. Van den heer J. J. Dekker was een uitvoerig plan ingekomen tot het houden van eene nijverheids tentoonstelling, die ongeveer ƒ10,000 zou kosten. De heer R. Dekker te Velsen diende een voorstel in voor een tentoonstelling van kunstnijver heid, waarmee 2000 gemoeid zouden zijn. De feestcommissie bepleitte het houden van een historischen optocht, waartoe verschillende vereenigingen zouden worden uitgenoodigd. Nog deed de heer C. van der Zeyde de toezegging, dat hij een tooneelstuk zou schrijven, handelende in 1893 te Zaandijk. In eene woning te Sassen- heim, bewoond door den landbouwer T. Bergman, werd Donderdagnacht ingebroken. De dief, door inklimming zich bevindende in het woonvertrek, bespeurde tot zijne teleurstelling dat de kast, waarin het geld gewoonlijk werd bewaard, gesloten was. Hij had toen de verregaande brutaalheid zich in het slaapvertrek te begeven, licht te maken en den sleutel uit den zak van de vrouw te halen, welken hij op een stoel naast het bed zag liggen. Daarop is hij weer in het woonver trek gegaan en ontvreemdde uit eene portefeuille een bankbiljet van 25 en ƒ15 zilver uit een doosje. De vrouw, toen iets hoorende, maakte haren man wakker, die ter stond op het gerucht afging en den dief het venster zag uitspringen. Wel zijn boer en knechts dadelijk gaan zoeken, en deed de politie Za terdag ijverige nasporingen, doch alles bleef vruchteloos, hetgeen zeker in den aard der zaak zelve ligt, daar alleen geld is gestolen en geene an dere zaken, welke gemakkelijk tot ontdekking kunnen leiden. Te Delft is Zaterdagoch tend eene gehuwde vrouw, oud 54 jaar, aan cholera asiatica gestorven. Vrijdagavond werd zij door de ziekte Op de duiventeutoonstelliiig te Weesp zijn bekroond de heeren: A. H. Stuster, AmsterdamJ. C. Nieda, id.; H. H. Bockweg, Weesp; G. Moolhuisen, id.J. C. Nieda, Am sterdam; J. C. Faber, Utrecht; G. Moulijn. AmsterdamL. J. Lu tin, id.Van Reden en Van Duren, Kra lingen J. de Jongh, WeespP. v. d. Heuvel, Purmerend; W. Harmsen, UtrechtC. J. v. d. Grift, id.G. H. Prins, AmsterdamJ. C. Faber, UtrechtA. W. v. IJseldijk, Haar lem; F. Hekman, Nieuwer-Amstel H. M. Baunes, Utrecht; H. H. Bock- weg, Weesp; J. v. Berkel, Amster dam W. A. M. Kalkman, Utrecht A. Haartman, HaarlemJoh. Jung. Het onderzoek naar de geestvermo- van den verdachten Hendrik de Jong heeft nog niet plaats gehad. Gaat men inderdaad tot dien maatregel over, dan zullen de vermelde genees- heeren in allen gevalle officieel be noemd moeten worden door de recht bank. Terwijl met deze formaliteit zeker eenige dagen gemoeid zouden zijn, heeft die benoeming op dit oogenblik nog niet plaats gehacl. der Unie tusschen Zweden en Noor wegen hield de koning eene rede waarin hij betoogde, dat de Unie noodzakelijk was teneinde de onaf. hankelijkheid en onzijdigheid de! beide rijken te verzekeren. Hij wees op de noodzakelijkheid van een gemeenschappelij ken minister voor buitenlandsche zaken en sprak de hoop uit, dat alle trouwe onderdanen zouden medewerken om de Unie te beschermen. De koning besloot met een dronk op de Unie. De rede werd met ingenomenheid ontvangen en toegejuicht. Gladstone zal waarschijnlijk aan de radicale afgevaardigden van het Lagerhuis niet de gelegenheid geven om eene zitting te wijden aan de Choses de Hollande heet een nieuw werk door ds. E. Lacheret in Den Haag, dat te Parijs bij Fischbacher is verschenen. De schrijver geeft blijk van grondige bestudeering van zijn onderwerpen. Belangrij k is o. a. het geen hij over de taal zegt. Nadat hij gewezen heeft op de groote bekend heid met de fransche taai onder onze landgenooten, komt hij op de gemak kelijkheid waarmede wij Hollanders talen leeren. In de hersenen van elk beschaafd Hollander, zegt de heer Lacheret, zitten vier woordenboeken. Hij schrijft die gemakkelijkheid toe aan een soon van erfelijkneid. Sedert onheuglijke tijden zijn wij gewoon aan den omgang met vreem den en zoodoende is het Nederlandsch oor ontvankelijk geworden voor vreemde klanken. De uitspraak van het Fransch door Nederlanders en vooral door hollandsche vrouwen noemt Lacheret „onzijdig", niet tref fend door eigenaardige welluidend heid maar ook niet hinderlijk. Men zou niet meenen, een vreemdeling te hooren spreken." Lacheret wijst ook op het groote aantal woorden dat uit het fransch in het hollandsch is overgenomen en hij heeft opgemerkt dat van sommige de beteekenis als het ware door den afstand is verzwakt. Zoo o. a. van ko lossaal en brutaal, die bij ons minder kracht hebben dan in het Fransch. Yan de politiek, o~a. van den schoolstrijd toont .Lacheret goed op de hoogte te zijn. Een aardige anecdote verhaalt hij nog, die vooral de Franschen, tegen over de Duitschers, gaarne zullen lezen. Eens gaf Bismarck een diner en in zijn nabijheid zat de holland sche gezant. Met de eenigszins ruwe openhartigheid die aan Bismarck en den nationalen trots die aan alle Dvitschers eigen is, zeide hij in den loop van het gesprek tot onzen gezant „Gijlieden hebt niet eens een eigen taaluw Hollandsch is niets dan een dialect van het Duitsch". Waarop de gezant antwoordde „Dat is mogelijk, maar dat neemt niet weg, dat wij een literatuur hadden, voor dat gij lieden er een spraakleer op nahieldt" id.; J. F. Enkelstroth, 'Utrecht; G. behandeling van deMa tabelenzaak; - -«40 alge vaardigden hebben zich ech ter bereid verklaard eene motie strek kende tot wei-behandeling te steunen. De buitengewone verslaggever van de Daily News te Port Victoria be vestigt niet de door de engelsche re geering blij kba r als juist aangenomen cijfers, volgens welke de verliezen der Matabelen slechts 500 man zou den bedragen. Hij raamt hunne doo- den en gewonden op ten minste twee duizend. De correspandent bevestigt het bericht dat Lobengula met eene nog sterke strijdmacht teruggetrok ken is, welke macht vermoedelijk sedert nog versterkt is door regimen ten die Lobengula had afgezonden om de politiemacht in Bechuana- landonder leiding van kolonel Goold-Adams, tegemoet te trekken. Volgens de jongste berichten is de laatstgenoemde Boeloewayo nog niet binnengetrokken. De strijdkrachten der Charteved Company,die Matabelen- land innamen, hebben zich daar ge kampeerd, na des koningskraal "in brand te hebben gestoken. Zij ver meesterden o. a. duizend runderen. Een valsch gerucht dat de geheele spaansche reserve voor Melilla zou worden opgeroepen heeft eene daling aan de beurs te Madrid veroorzaakt, Slecht de eerste lichting der reserve wordt opgeroepen. De spaansche minister laat lichte vaartuigen maken die toezicht op de Afrikaansche kust kunnen houden om desnoods tot een bombardement over te gaan. Twee bataljons van het vreemden-1 legioen zijn te Ain Sefra of Ain i Sefia vereenigd, ten einde aan elke gebeurtenis op de grenzen het hoofd te kunnen bieden. Drie Fransche kruisers zijn, mede om de gebeurte- I nissen te Melila in de wateren El i Kebin aangekomen. Naar uit New-York aan de Standard geseind wordt, heeft de regeering der I Ver. Staten bevolen dat de papieren noodig om de door de Braziliaansche regeering gekochte schepen in staat te stellen te vertrekken, afgegeven moeten worden. De Mello wordt dooi de Vereenigde Staten meer als een zeeroover dan als een opstandeling beschouwd; an als hij niet behoed zaam te werk gaat, zullen de Ver. Staten openlijk vijandig tegen hem optreden. Uit Philadelphia wordt aan de Times gemeld dat de regeering van Brazilië stappen zou doen om de Kruppkanonnen te koopen welke te Chicago tentoongesteld zijn Besson, Weesp; D. C. J. v. waard, Amsterdamv. Reden en Van Buren, KralingenA. F. A. Bruiland, Amstetdam K. Kuiper, Alkmaar H. Boom, Weesp; Jonker, Amster dam; G. P. J. Bresser, Utrecht; D. Hessels, HaarlemW. G. ten Harkei, AmsterdamA. B. Ponsen, Dordrecht J. F. Hesseis, HaarlemJ. Ponsen, Weesp; J. Huberts, Alkmaar. Ter opluistering D. H. Blok, Haar lem, le prijs; P. v. Putten, id. 2e pr.C. Bessow, 2e pr. Voorts werden extra-prijzen uitge reikt: aan de vereeniging „De Lucht post" te Amsterdam, aan [F. Hek man te Nieuwer-Amstel, aan J. F. Hessels te Haarlem, aan A. Haart man te id.aan A. H. Stusten te Amsterdam, aan G. P. J. Bresser te Utrecht, aan J. C. Nieda, te Amster dam. In het geheel waren ingekomen 433 inzendingen. De jury bestond uit de heeren Joh. Molier te Rotterdam, F. Renneveld te Amsterdam en A. J. Bronkhorst te Haarlem. Des namiddags was Zondag de ten toonstelling opgeluisterd met muziek. Aan de plaatsing der inzendingen' is veel zorg besteed, zoodat de duiven gemakkelijk zijn te bezichtigen, ter wijl men bij afwisseling planten en bloemen aantreft die .het geheel een gezellig en vroolijk aanzien geven. Tot slot is er tot dekking der kos ten een verloting aan verbonden van duiven en kunstvoorwerpen. Door de Débats is gemeld, dat zij heeft vernomen, dat de fransche ge zant te 's-Gravenhage, de heer Legrand de plaats zal innemen van den ge zant op het Vatikaan, die zal worden gepensioneerd. Legrand zou op zijne beurt worden vervangen door d'Annay oud-gezant te Kopenhagen. Het bij den duitschen Bondsraad ingekomen wetsontwerp betreffende eene nieuwe regeling van 's rijks financiën, bepaalt dat de matricular- bij dragen jaarlijks op zijn minst 40 millioen mark beneden de som moet blijven die iedere bondsstaat afzon derlijk te vorderen heeft. Bij een grooter verschil blijft het meerdere aan het rijk, terwijl als het verschil kleiner is, het mindere niet ingevor derd wordt op de matricuiar-biidmge. Hetgeen de rijks-huishouding aan overschotten zal opleveren, zal een afzonderlijk fonds vormen, bestemd om mogelijke tekorten over volgende dienstjaren te dekken. Als dit 'fonds meer beloopt dan 40 millioen mark, zal het meerdere gebruikt worden voor aflossing van rijksleeningen. Is het ionds er niet, dan kan tot dek king van het tekort op de rijksbe- grooting door het rijk een bijslag geheven worden van de verbruiksbe^ lastingen, doch dit slechts na mach tiging door eene afzonderlijke wet. Ter gelegenheid van een maaltijd op het koninklijk paleis te Christia- nia tot viering van het SOjarig bestaan Een monsterproces om eene erfenis zal in het einde dezer maand voor het Hof te Brussel voor komen. Een zekere juffrouw Van Dessel, die achtereenvolgens met de heeren Verhagen en Meeus is ge. huwd geweest, is n. 1. in Apq 1862 te Brussel overleden, en ver„ onaangename besef, dat anderen zijne rampzalige daad had den gezien en er eene noodlottige uitlegging aan zouden geven. Hij bleef niet lang meer, en toen hij dien namiddag Sal- ternes Court verliet, begreep hij, dat de kring der voorname familiën die zich voor hem had geopend, voortaan weer voor hem gesloten zou blijven, en dat hij voor zijn eerzucht en neigingen van het hart een ander deel van het land moest opzoeken. Pamela had met gemengde gewaarwordingen de nederlaag van Branson bijgewoond. Zij was door zijne vriendelijkheid hem niet afkeerig en bewonderde hem om zijne volharding en zoo de twist tusschen Jane en Jim hopeloos bleek, dan, zoo meende Pamela, was het beter, dat zij door eene nieuwe liefde hem zou vergeten. Zij slaakte dus een zucht toen Jane en hare moeder zich met elkaar verwijderden en haar aan zichzelve overlieten. Nauwelijks was deze zucht haar ontsnapt of zij hoorde eene stem bij haar oor. „Gij gaat toch nog niet weg miss Pamela? Gij vergezelt toch uwe moeder niet!" „Ja, wij moeten gaan. Jane is nog niet van de ontstelte nis bekomen en blijft liever niet langer." „O, maar dat had niets te beduiden het was slechts een treurige grap van een van die St. Rhadegunds. Wat kan men ook anders van zulke onbeschaafde menschen ver wachten." „Het zijn geen onbeschaafde menschen!" zeide Pamela scherp. „Hij had natuurlijk eene verklaring gegeven als men hem daartoe in de gelegenheid had gesteld. Men had hem moeten aanhooren." Alfred verlangend om Pamela weer goed voor hem te stemmen, gaf hierop een bevestigend antwoord. „Ja men had hem moeten laten spreken." „Hij verzocht mijne moeder te spreken, en zij had hem moeten aanhooren. Wellicht had hij haar iets belangrijks te zeggen," vervolgde zij. „Er is nu niets meer aan te doen," zeide Alfred. Pamela, die hare moeder en zuster achterna liep bleef eensklaps staan en keek hem aan. „Ja, dat zou wel kunnen," antwoordde zij haastig, „als gij mij een dienst zoudt willen bewijzen." „Een dienst?" riep hij met vuur uit. „Geef mij de gele genheid daarvoor." Pamela was oogenblikkelijk de vriendelijkheid en voor komendheid zelve. „Wilt gij hem volgen en hem vragen of hij eene verkla ring wil schrijven in een briefje aan mij, dat ik dan aan mijne moeder kan geven?" Alfreds gelaat betrok een weinig. Het is geheel iets anders om een meisje zijne diensten aan te bieden dan die te be wijzen als het geldt haar een brief over te brengen vaneen jongen man, die knapper is dan hijzelf. „Wanneer hij het haar wil mededeelen, dan kan hij het haar wel schrijven zonder dat het door uwe of mijne bemid deling gaat," antwoordde hij. „Dat kan hij wel aan de post toevertrouwen, en het kost hem slechts vijf cents of twee en een halve cent wanneer hij het op een briefkaart schrijft." „O, het is goed; het doet er niet toezeide Pamela trotseh. „Ik zal gaan," zeide hij. „Maar" toen Pamela zich haas tig omkeerde om hem te bedanken „de post wordt be taald; een speciale brievenbesteller moet dus nog beter wor den betaald. Mag ik mag ik vanavond een bezoek bij a thuis komen afleggen?" Pamela fronste de wenkbrauwen. Den geheelen namiddag had zij er steeds naar gestreefd om hem in zijne hoop te ontmoedigen, en nü was zij bevreesd weer valsche hoop te wekken. „Gij kunt mama komen bezoeken wanneer gij wilt als gij haar bijvoorbeeld een boodschap van lady Constantia wilt komen overbrengen. Ik kan uzelf niet uitnoodigen." „Maar zult gij dan wat vriendelijker jegens mij zijn dan vanmiddag „Neen," zeide Pamela met neergeslagen blik, en op zulk een beslisten toon, dat zelfs de hardhoofdigste bewonderaar haar zou hebben begrepen. „Ik zal toch komen," zeide Alfred grootmoedig. Pamela zag hem het landgoed verlaten door een van de zijuitgangen, die den weg naar de Priory aanmerkelijk ver kortte. Mevrouw Hoad-Blean wilde vertrekken, daar zij zich angstig en beklemd gevoelde en zeer verlangde naar een ver trouwelijk onderhoud met hare beide dochters. 'Wordt

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2