FransÉe urn, Jeugd. H o r a c e. Leer om Leer. Vervolg Stadsnieuws. KENNISGEVING. Stoomvaartberichten. Burgerlijke Stand. Aangeboden betrekkingen in Nederland. ADVERTENTIËN. GEVRAAGD: Huishouding. Een oppassend Jongman, ftleuwtf Schouwburg, VOORSTELLING Nederl. Tooneelvereeniging v/h. Paleis voor Volksvlijt. Tournees SCHüïtMANN. Satnedi 11 Novembre 1893. Mad. SEG0ND-WEBER, Le Barbier de Sévllle. „des Werkmans Vriend". Teding van Berkhout de Clercq eerstgenoemde gaf zich vrijwillig in handen der politie, de laatste is voort vluchtig. Twee amerikaansche phy- siologen, prof. Nichols en prof. Browne, hebben onlangs onderzoe kingen gedaan met betrekking tot den reukzin bij mannen en vrouwen. Zij kozen voor hun doel sterk riekende stoffen, zooals nagelolie, knoflook- extract. blauwzuur, citroenextract enz. Van elk dezer stoffen namen zij eene zekere hoeveelheid, mengden deze met water en deden het mengsel in eene flesch, die zij van eene stop voorzagen. Vervolgens namen zij eenige andere flesschen, van welke de eerste 1 deel van het eerste mengsel op 1 deel water, de tweede 1 deel van het tweede mengsel op 1 deel water bevatte, enz. 38 Vrouwen en 44 mannen allen jong en gezond werden uitgekozen. Zij moesten den inhoud der flesschen door hunnen reukzin bepalen en de flesschen naar hunnen inhoud rangschikken. Uit dezen wedstrijd kwamen de mannen a's overwinnaars te voorschijn. De vrouwen konden blauwzuur niet ont dekken, als de oplossing zwakker was dan 1 deel op 20,000 deelen water. De meeste mannen konden deze stof nog ontdekken in eene op lossing van 1 op 100,000. De ge nomen proeven deden zien, dat de reukzin van de mannen over het ge heel tweemaal zoo scherp was als die van de vrouwen. GEMEENTERAAD- Zitting van heden Woensdag 10 Nov. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Jhr. Mr. J. W. Gr. Boreal van Hogelanden. Afwezig bij den aanvang der ver-! gadering de leden Figée, de Lanoy, van der Mersch, van de Poll, van Weel, van den Berg en Lode wij ks. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen zijn de navol gende stukken: Van Dr. H. D. Tjeenk Willink, eene missive betreffende de progressie in de voorgestelde verordening eener plaatselijke directe belasting naar het hikomen. Van den heer H. van den Berg, eene missive als voren. Een [nader rapport der Commissie van financiën betreffende die veror dening. Gesteld in handen van de comm. van fin. Een voorstel van B1 en W. tot weder verhuring van gemeentegron den. Een voorstel van B. en W. tot ver koop van een strook grond aan den Wagenweg aan Mej. F. M. T. Hout man, en van een 'daarnaast gelegen strook aan S. J.W. Mons. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een 3e suppl. be grooting en van een staat tot beschik king uit de onvoorziene uitgaven dienst 1893. Gesteld in handen van de comm. van de bezwaarschriften: Een door den Voorz. van Ged. St. in handen van den Raad om bericht en raad gestelde reclame van E. B. Bpas tegen zijn aanslag in de plaats, dir. belasting. Een verzameling reclames tegen aanslagen op het primitief kohier der pi. dir. belasting dienst 1893. Idem idem idem op het le suppl. kohier. Ontvangen is een schrijven van Ged. Staten houdende machtiging tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Amster dam en Bloemendaal in zake de duin waterleiding. Ontvangen ten geschenke om te worden geplaatst boven den schoor steen in de Statenzaal een door Mej. A. J. Enschedé alhier, geschilderd bloemenstuk. Hiervoor wordt dank betuigd. De voorzitter gedenkt den overle den ambtenaar Cornelis Sipkes. Allen weten hoe hij steeds trouw zijn plicht als ambtenaar heeft vervuld, steeds bereid was elk met raad en daad bij te staan en gedurende twintig jaar is geweest een ijverig en goed ambte naar. Van deze plaats mag een woord van herdenking aan dezen ambtenaar °p zijn pas worden geacht. De Raad betoont zijne instemming met deze woorden. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend tegen lo Januari e. k. aan den 2den onderwijzer aan de le op leidingsschool voor jongens F. J. Bruggeman. Goedgekeurd wordt een plan van den heer M. P. T. Prévinaire tot be strating van gronden tusschen de Garenkokersvaart en den Kinder- huissingel, uitgezonderd een stukje waarvan B. en W. wenschen dat adressant zijn eigendom alsnog ver- toonen zal. Eventueele wijziging in bet plan zal door den Raad moeten worden goedgekeurd, niet door B. en W. zooals adressant verzocht. Punt 3. Adres van het bestuur van den Haarlemschen Kinderspeeltuin, om weder voor een jaar het daarvoor gebruikte terrein in huur te ontvan gen. Dit verzoek wordt op de oude voor waarde ƒ1.toegestaan zonder hoof delijke stemming. Punt 4. Verzoek van den heer J. PI. Krelage tot huring van grond aan de Lange Poellaan. Goedgekeurd. De huur wordt ver leend tot 31 Dec. 1899. Punt 5. Voorstel B. en W. tot vaststelling eener le en 2e suppletoire begrooting dienst 1893. Goedgekeurd Punt 6. Adres van de Commissie voor de Teekenschool kunstnijver heid, verzoekend om opnieuw de voor een jaar verleende verhooging van subsidie van 500.toe te staan. B. en W. adviseeren gunstig daar voldaan is aan de destijds gestelde voorwaarde dat ook de provincie en het Rijk gelijkelijk zouden bijdragen. De Raad keurt het verzoek goed. Tegen de heeren Stolp, Sneltjes, Bijvoet, Willink, de Kanter, Sabelis, van der Steur. Punt 7. Adres van den heer J. H. W. Habermehl en anderen tot be strating van den Kinderhuissingel. B. en W. zijn te dezen aanzien eenstemmig in zooverre, dat het col lege adviseert tot het maken van een verhoogd voetpad dat ƒ364.kosten zou. De meerderheid echter wil dat voetpad aanleggen aan den westkant met behoud der boomenrij, de min derheid oostelijk en de boomenrij doen vervallen. Na lang debat wordt B. en W. ver zocht te onderzoeken in hoeverre aan de wenschen van adressanten kan worden voldaan door verbetering van den grintweg, zoo noodig door het maken van een verhoogd voetpad. Punt 8, Voorstel van B. en W. tot verhooging van dë jaarwedden van de leeraars aan de H. B. S. met 5 j. c., dr. H. J. Calkoen en W. H. L. Jans sen van Raaij, elk met ƒ200.resp. ingaande met 1 Maart en 1 Mei; tevens om aan den leeraar in teeke nen den heer F. E. Vogelsang, eene toelage van ƒ150.toe te kennen, zoolang het aantal leerlingen meer deren arbeid van hem zal vorderen. Alle deze voorstellen worden goed gekeurd. Punt 9. Voordracht onderwijzeres 3e kl. school B. Benoemd wordt Mej. A. C. C. Schoe- maker, alhier. Voordracht onderwijzer school E. Benoemd wordt de heer E. Ver waal, Overschie. Punt 10. Gasrapport over Septem ber. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 11. Voortzetting van de be handeling van de ontwerp-verorde- ning der inkomstenbelasting. Na langdurige debatten was beslo ten tot aanneming van de navol gende hoofdpunten: Art. 5. Onder inkomen wordt bij hoofden van echtvereenigingen mede begrepen het inkomen der huwelijks gemeenschap evenzoo het eigen in komen der vrouw, indien deze volgens artikel 245 der gemeentewet binnen deze gemeente haar hoofdverblijf en geene gerechtelijke scheiding van goederen heeft plaats gehad. De vrouw die van goederen ge scheiden is, wordt afzonderlijk aan geslagen. Minderjarigen zijn niet belasting schuldig dan voor hetgeen zij uit eigen inkomsten genieten. Dienstboden, die bij hare mees ters inwonen, worden in de belasting niet aangeslagen. Art. 6. De grondslag der Massifi catie is het zuiver inkomen van den belastingschuldige. Art. 7. Door zuiver inkomen wordt verstaan de som van al hetgeen in geld of in geldswaarde, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt a. uit roerende of onroerende goe deren b. uit beroep, bedrijf, handel, nij verheid of onderneming van welken aard ook c. uit arbeid, ambt, bediening, be trekking, wachtgeld, pensioen, lijf rente of andere periodieke uitkeering d. uit elke andere bron, voor het leven of tijdelijk, onverschillig op welke wijze, krachtens welk rechten onder welke benaming ook. onder aftrek van: a. de rente van ."verschuldigde ka pitalen, mits daarvan desgevorderd voldoende bewijzen worden overge- legd b. de uitgaven, tot noodzakelijk on derhoud en verzekering van onroe rende goederen vereischt; c. de onkosten van beroep, bedrijf, handel, nijverheid, onderneming, ambt, bediening of betrekking, onder welke onkosten wel de bedrijfsbelas ting maar geenerlei uitgaven tot uit breiding of verbetering der zaak en evenmin aflossing van schuld mede- begrepen wordt d. lijfrente, tot welker uitkeering de belastingplichtige gehouden is, en krachtens de wet of testamentaire bepaling verschuldigde periodieke uitkeeringen. e. periodieke uitkeeringen of giften aan in de gemeente woonachtige personen, die in de belasting zijn aangeslagen, of aan anderen, meer derjarige bloedverwanten of aange- huwden in de rechte lijn zijnde; het bedrag van grond-, dijk- polder- of andere zakelijke lasten en van den aanslag in de vermogens belasting. Hierna werd gepauseerd. In artikel 8 is de alinea e op voor stel van den heer v. d. Mersch met 24 tegen 2 stemmen veranderd als volgt „giften van hand tot hand en pe riodieke uitkeeringen worden als in komsten des verkrijgers beschouwd." Het artikel werd met algemeene stemmen aangenomen. Deze alinea luidde als volgt: e. krachtens testament genoten pe riodieke uitkeeringen, alsmede giften van hand tot hand of andere perio dieke uitkeeringen, onverschillig of zij verkregen worden van bloedver wanten of aangehuwden in de rechte lijn, die hun hoofdverblijf binnen deze gemeente hebben, dan wel van personen, die hier niet belasting schuldig zijn, worden als inkomen des verkrijgers beschouwd; (Zie verder ons uitvoerig verslag in het volgend nummer.) (De zitting duurt voort.) Wegens overtreding van de politie verordening zijn de 6 bestuursleden der sociëteit „de Kroon" in de heden gehouden zitting van het Kantonge recht veroordeeld tot een boete van ƒ4.ieder en tot betaling van ieder Y« in de kosten. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien art. 9 vaa het Koninklijk besluit vau den l?den December 1861 (Staatsblad No. 127), gewijzigd bij het Koninklijk vaa 22 Juli 1892, (Stbl. No. 179.) Roepen bij deze op, de ingezetenen die ver langen als vrijwilliger bij de nationale militie op te treden, om zich daartoe vóór het einde van de loopende maand November aan te melden, teD Raadhuize dezer Gemeente, (afi Militie en Schutterij) van des morgens 10 tot deB namid dags 4 me. De vernachten om als vrijwilliger by de mi litie op te treden zijn vervat in de artikelen 11 en 13 der wet van den 19den Augustus 1861, [Staatsblad No. 72], gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 [Stbl. No. 66], luidende als volgt wArt. 11. Om vrijwilliger by de militie te «zyn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwe n-naar en ingezetenen wezen, voort lichamelijk </voor den dieast geschikt, ten minste 1.66 el lang, op den laten Januari van het jaar der "toelating als vry williger het 19de jaar ingetre- /den zijn en het 85ste jaar niet volbracht heb- «ben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne «-verplichtingen ton aanzien van de militie, zoo- »ver die te vervullen waren, voldaan en een "goed zedelijk gedrag hebben geleid. "Art. 18. Hij, die bij de zeemacht, bij het «leger hier te lande, of bij het krygsvolk in u's Rijks orerzeeache bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toege laten, tenzij hy bij het verlaten van den dienst «behalve een bewijs van omlag, van den bevel hebber, onder wien hij laatstelyk heeft ge diend, een getuigschrift hebbe ontvangen, in houdende dat hij zich gedurende ziju diensttijd goed heeft gedragen. «Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn 40ste jaar volbracht is, als vry williger bij de "militie worden toegelaten," De bewijsstukken over te leggen door hem die |als vrijwilliger bij de militie wenscht op te treden zijn de volgende Een getuigschrift, af te geven door den Bur gemeester der woonplaats. Het bewijs, van aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie te hebben voldaan, be doeld by art. li der wet. Een bewijs vau ontslag en het getuigschrift vau den bevelhebber van het korps waarbij hij heeft gediend, bedoeld bij art. 18 der wet; en eindelijk, voor zooveel een minderjarige betreft, een bewijs van toestemming van zyn vader of voogd. Eindelijk wordt nog ter kennis van de be- belanghebbenden gebracht, dat vóór het einde dezer maand op eiken werkdag van 10 tot 4 ure ten Raadhuize dezer gemeente, ouder over legging vau stukken, aanvraag kau geschieden ter bekoming van het door den Burgemeester af te geven getuigschrift. Haarlem, 2 Nov. 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd B O R E E L. de Secretaris RsSCH. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 November 1893, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Allegro moderato uit de 1ste Sonate Mendelssohn. 2. Koraal uit Bach's PassionA. G. Ritter. 3. Fantasie in E Dur A. Hesse. 4. Intermezzo uit Ca- valleria rustieana Mascagni. b. Larghetto Handel. 5. Cavatine (Fin.) Weber. Het stoomschip Burgemeester den Tex van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Nov. van Southampton. Het stoomschip Oranje Nassau, ar riveerde 6 Nov. van West-Indië te Newyork. Het stoomschip Carlislevan de N. A. T. L. van Newyork naar Rotterd. passeerde 6 Nov. des avonds, Scilly. Het stoomschip Winchester, derN. A. T. L., van Rotterdam, arriveerde 6 November te New-York. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 2 Nov. W. C. J. Visser en M. C. v. d. Pol, Eek en Wiel. 5. H. E. Bakker en J. M. Ka merling, Vreeland. 6. H. Revelman Jr., en B. G. Garsen, Zutfen. 7. A. de Wilde en W. H. Camman, Heem stede. Bevallen: 3 Nov. A. E. M. Bur gerhoutVan Muilwijk z., Amst. 5. E. SwaapHalberstad z., Amst. 6. A. ter GastSmit z., Amst. - M. J. P. HemsingBlijboom d„ Amst. - A. J. H. HaakLonte d., Amst. - C. H. JansenZimmermann z., Amst. - M. C. HelslootSchouten z., Amst. -M. van der Does de WilleboisSchade van Westrum z., 's Hertogenbosch. Overleden: 3 Nov. Th. van der Meer 36 j., Amst. 4. A. Dekker Bakker 51 j„ Schagen. 5. B. van Duijl 73 j., Amst. - J. M. Brieve 78 j., Amst. - P. ij. Roose 57 j., Amst. 6. C. Gimberg jd. 66 j., Den Haag. - E. Kreusler 37 j., Gundelsheim. - Wed. A. MulderFoor 73 j., Zaandijk. - T. HauberRuijgh 87 j„ Amst. Ondertrouwd: 8 Nov.B. J. Leeuwendal en H. Tijtgaat. - A. de Jager en D. M. de Graaff. - H. Uijlen- burg en N. v. Vreeden. - J. H. van Bilderbeek en L. v. d. Werff. - J. T. Hetem en A. Huijboom. - A. J.Nij- hof en G. Gorter. - B. J. Bijnsdorp en C. H. Oomen. - H. Geeve en N. v. Duivenboden. - J. Knijnsberg en A. Wijnands. - M. v. d. Heijde en G. Nijmeijer. - J. W. Wijkhuijzen en M. P. Fran§ois. Getrouwd: 8 Nov. H. J. Jansen v. Galen en M. Worst. - P. v. d. Linde en J. A. Hollanden. - H. Scholten en M. E. Verbeek. - J. v. Breemen en M. Does. - A. J. Hekkel- man en A. Sijpestijn. - J. P. v. Kips hagen en J. M. Steeman, - C. L. Hille en J. Thoonen. - G. Makkes v. d. Deijl en J. C. Postma. - J. v. d. Stijlen en L. Does. - F. Vroomen en P. Henning. - J. G. v. d. Weijden en W. ten Bosch. Bevallen: Nov. 6. M. de Zwart Slieker d - 7. G.v. SteijnenDaan d. - M. Boerrigterv. Westerhoven z. Overleden: 6 Nov. N. Vernout 15 md. z. Raamst. - J. C. v. Acker 66 j. Nassanlaan. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Net meisje als wiukelj. intern. P. G. in zaak van dames-fonrn. met grondige keu nis van garen art. 2. Juffr. net burgermeisje, ter assist, in huish. te Amst. ge8ch. om met kinderen om te gaan, uitst. ref. 3. Binnenvader en moeder in burgerweesh. geh, z. kinderen P, G. sal. 400 huisvest, enz, sollic. met vereischte bewijsstukken voor 20 Nov, 4. Boekh, corresp. van gr. houthandel, tegen 1 Jan. liefst eenigsz. met dea houthand. bek. 5. Boekh. magazijnmeester R. K. bek. met het vak van bouwmaterialen strekt ten aaubev. 6. Iemand genegen om te reizen of reeds ge reisd hebbende voor gross, huis in galant, (kra- merijen) en aanv. art. R, K, bek, met het vak. 7. Bediende P, G. tegen 1 JaH. in laken- en conf. magazijn in hoofdstad van een der noord, prov. 8. Jongmensch v. fijne manuf, zaak te f3 Grav. tegen Jan. met het art. en de verk. g. bek. ext. 9. Gerout. en geïntrod. reiziger v. handelsk te Amst. in oliën, vetten en m. kamerbeh. terst. 10. Jongmensch P. G, te Utrecht bek. m. vr. talen en natuurkund. wetensch. m, g. vooruitz, 11. Net jongmensch ter opl. in drukke detailz. goed kunnen rekenen en schrijven. 12. Bekw. en fats. jongmensch als pianost. m. bew. van goed gedrag. 13. Tweede meesterknecht in gr, houthandel voor Amst, cond,nader overen te kom. vooral uit stek. ref. M ARKTN1EUWS. Haarlem8 Nov. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 schapen f21, a 12,24 lammeren f14,all,0 paarden f0,a 0,25 koeien f184 a f115,20 nuchtere kalveren f 11,a 8,6 graskalveren f 30.a 20.0 stier 0,a 0,0 Vaarzen f0, a 0, Haarlem8 Nov. Aangevoerd en verkocht 70 stapels kaas, uitmakende 8896 kazen, weg. 17093 Kg. Laagste prijs f0,.Hoogste prijs f 31,50 per 50 Kg. Een Heer vraagt eene Kamer voor Kantoor, met Slaapgelegenheid, omtrek Holl. Spoor. Brieven franco met opgaaf van prijs onder lett. A., bureau van dit blad. Een ouderl. Meisje, 23 j., b. z. a., liefst in een kl. burger gezin. Br. fr. lett. B., bureau v. d. blad. van beste getuigen voorzien, op den dag veel tijd vrij hebbende, vraagt Werkzaamheden.Adr. bur.v.d.bl. HAARLEM. Donderdag 3 November 1393. door de Dir. L. H. CHRISPIJN. Drama in 3 bedrijvenvan Max Holbe. Vertaling van C. F. v. d. Hoest. Regie L. H. Chrispijn. Gevolgd door Comedie in één bedrijf, naar bet Fransch. Aanvang 7% uur. Balcon ƒ1,25, Stalles en leLoge ƒ1,Parterre ƒ0,75, 2e Loge ƒ0,60, Gaanderij 0,30. iW Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. A cause du grand succès et a la demande générale encore, une seule représentation d'adieu avec le concours de de la comédie francaise. Tragédie en 4 actes en vers de Corneille. Précédé de Ou la folie Journée. Comédie en 4 actes en prose de Beaumarchais. Rideau, d 7Vn heures. Balcon ƒ3,—, Stalles ƒ2,50, le Loge 2,Parterre 2,2e Loge f 1,Gaanderij /0,30. W- Le bureau de location est ouvert tous les jours de 2 a 4 heu res et le jour de la représentation de 10 h 3 heures. SMF" Le spectacle sera terminé b 103/< heures. VEREËNIGING ALGEMEENE VERGADERING voor de Leden der Winkel vereeni- ging, op Vrijdag 10 November, des avonds ten 8Vs ure, in het Lo kaal t Welen en Werken. Verslag 3e kwartaal 1893. Namens het Bestuw H. J. ANTONISSE Jr., Secretaris. DE HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Kleine Houtstraat 11, belast zich met aan- en verkoop van EFFECTEN en inwisseling van COUPONS. Neemt waarden in bewaring. in de nieuwste modellen van 1,— iöt ƒ6,allen met balein, steeds tot 100 «M: taillewijdte voorbanden. H. J. VISSER. Qreott Houtstraat 24. <Hn««uü-Agenten voor Nederland en Kolonl«*t Ms P. PIEPER ZOMEN, Wormerveer.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3