NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lis Jaargang. Zaterdag 11 November 1893. No. 3179. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: STADSNIEUWS. Koloniaal Museum. FEUILLETON. II 1 DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. jHoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. De Bijvoegsels van het blad dat verschijntzullen bevatten man met den Stierennek. Ver slag van den Gemeenteraad. Bin nen- en \Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Haarlem, 10 Nov. 1893. Geslaagd zijn voor de acte band- teekenen lager onderwijs de beeren F. Broere, J. Corver, R. -J. Roden en C. Jalink, allen te Haarlem. Vrijdag zijn alhier geëxamineerd voor de examens vrije en ordeoefe ningen 6 vrouwelijke candidaten van wie zijn geslaagd: de dames: J. A. de Hoog, alhier; J. A. Roorda, van West-Terschelling; E. Klinkert, van J. H. Verhaag, van] Amster W. A. G. Kruijff, alhier en H. Thai Larsen alhier. Voor de houtverzameling ontving bet Museum dezer dagen belangrijke Dij dragen. Door de Steenkolen-Maat schappij Oost-Borneo te Amsterdam, iverd namelijk een kolossaal stuk ivortelhout, haar door den Sultan van Koetei ten geschenke aangeboden, het Museum afgestaan. Dit wor (van Kajoe Bengeris) schijnt groote afmetingen voor te komen, minste het ontvangen monster is 10 cM. dikke plank van 2 M. cM. en 1 M. 70 cM. hoog ruw den stam of zij platen daarvan Het gewicht van deze plank wordt berekend op 500600 K. G. Volgens mededeeling van de boven genoemde Maatschappij wordt deze houtsoort door de inboorlingen tot het maken van prauwen aangewend. De fraaie teekening van het hout overeen met clie van het zeld echte wortelhout van Pterocar- saxatilis dat echter nooit in zulke afmetingen gevonden wordt. fraaie stukken van deze laatste werden door de Moluksche aan onze ver zameling afgestaan, evenals een groot stuk ebbenhout, ijzerhout, lassiehout en een flink monster lingoahout van Pterocarpus indicus. Dit hout, ook nog bekend als ang- sauahout, wordt in Britsch-Indië an- daman redwood of padouk genoemd het is een uitmuntend bouwmateriaal, hard en taai van structuur, laat zich fraai bewerken eu is in alle opzich ten gelijk te stellen met het Britsch Indische teakhout. Buitendien levert het een uitstekend materiaal voor geweerkolven en wordt het voor dit doeleinde sedert 1873 van Birma naar Madras uitgevoerd. Goed toebereid padoekhout is geheel ongevoelig voor wisseling van temperatuur en vocht, en komt dan ook sedert de groote Koloniale en Indische Tentoonstel ling te Londen in 1885, geregeld op de Engelsche markt. In 1892 was de prijs die daarvoor te Londen betaald werd ongeveer £710 p. ton, terwijl blokken padouk in Calcutta 67 K. p. ton en planken 76 K. p. ton op brachten. Deze boomsoort is ook in onze Koloniën zeer algemeen ver spreid in de vlakten en lagere berg streken. Ook voor de tabakverzameling werd een belangrijke bijdrage ontvan gen. De Heer P. Brusse te Amster dam zond een zeer volledige collectie bladeren afkomstig van Deli, Lang- kat, Serdang, Asahan, Britsch Noord- Borneo, Soerakarta en Bezoeki, te sa men 15 monsters welke thans in het Museum zijn tentoongesteld. Chrispijns gezelschap gaf gisteren avond in onzen Schouwburg het drama „Jeugd" van Max Hal be, dat door den heer C. F. van der Horst in het liederlandsch is overgebracht. Dit stuk is er een van de nieuwste richting in de tooneelliteratuur en heeft dan ook het onbevredigende en zwaarmoedige, dat zoo vaals: en terecht aan de producten der jongere schrij vers wordt verweten. Toch is het een stuk met vrij wat dramatische kracht. Wat den opzet betreft, doet het den ken aan Ibsen bijna geen intrigues, weinig personen, hoogst eenvoudige omgeving en hetgansche verloop voor gesteld in enkele dagen. Tot het goed spelen van dergelijke stukken zijn uit den aard der zaak goede acteurs noodig. Zoodra de too- neelspeier noch in krasse effecten, noch in schitterende décors steun kan vinden, is hij geheel aan eigen krach ten overgelaten en heeft de beste gelegenheid om te toonen of hij talent heeft. De heer Schwab (Gregoor) heeft daarvan opnieuw de blijken gege ven. Met blijkbare zorg heeft hij de rol bestudeerd. Mej. van der Lugt (Anna) mag een woord van lof mede niet worden onthouden. Zij weet dik wijls zeer goed te zeggen en beweegt zich gemakkelijk, hoewel hare hou ding (met opgetrokken schouders) somtijds niet mooi is. De heeren Chrispijn en Wester ho ven (Hans en Hoppe) sloten zich wat hun spel betreft, waardig bij de twee ;enoemden aan. Het was in den schouwburg zeer leeg, wat ons voor de spelers leed deed. Niet gebrek aan waardeering mag daaruit worden geconstateerd maar wel dat dit gezelschap wellicht wat al te vaak naar Haarlem komt. Trop de perdrix wanneer de heer Chrispijn door niet zoo dikwijls te komen, de vruchten wat hooger hangt, zal het publiek er allicht gretiger naar grijpen. Provinciale Staten van Noord-Holland. Zitting van Vrijdag 10 Nov. 's ■na middags half een. Toegestaan worden de navolgende subsittiën ƒ300 jaarlijks voor 3 jaar aan de Vormschool van bewaarschool-onder wijzeressen te Amsterdam ƒ300 voor één jaar aan de afd. Haarlem van de Holl. Maats, van Landbouw 1000 jaarlijks voor 3 jaar aan de vereeni- ging Hollands Noorderkwartier tot aanstelling en bezoldiging van een zuivelconsulen t. Afgewezen werd een verzoek om subsidie van de Prinses Wllhelmina- school te Oudeschiid op Texel. Goedgekeurd werd eene eerste sup- pletoire begrooting dienst 1894 voor het gesticht Meerenberg (zie hierne vens het uittreksel uit het praead- vies der Comm. van rapporteurs; even zoo de voordracht tot overbrenging van een renteloos voorschot van de Noordholl. Tramweg Maats, ten name van de Tweede Noordholl. Tramweg- Maats. evenzoo het voorstel van Ged. Staten om over te gaan tot eene her druk van het werk van Mr. G. de Vries Azn. de Waterschappen en Zee weringen in Noordholland. Goedgekeurd werden voorstellen tot goedkeuring van afkoop van bebouw de gronden, tot dusver behoorende tot den Zuiderpolder en tot den Bin- nendijkschen Buitenveldschen polder en tot slotte de adhaesie der verga dering verleend aan de wijzigingen in enkele huishoudelijke polderregle menten. Hierna werd de najaarszitting van Prov. Staten gesloten. Onder leiding van den heer K. F. van Maas Jr. alhier gaf de muziek- vereeniging„Muzikale Vriendenkring" Donderdagavond in de groote zaal van „De Kroon" eene uitvoering voor leden en genoodigden. Ook dit concert gaf weer het bewijs, dat deze vereeni- ging als dilettanten-vereeniging een goede hoogte heeft bereiktook kwam het ons voor, dat het orkest in ge talsterkte is vooruitgegaan. In de meeste stukken was het en semble zeer goed, vooral in de num mers voor strijkquintet. Op het pro gramma kwamen eenige solo-num mers voor, waaronder een voor vio loncel, dat goed voldeed en een voor viool. De solist voor viool wist uit zijn instrument een warmen toon te ontlokken, en behalve dat een paar maal eenige krassende tonen werden ten gehoore gebrachtkan slechts met lof van zijn spel worden gespro ken. Mejuflr. v. Maas leverde bij de verschillende nummers een zeer be vredigend accompagnement op de piano. Voor het zijvenster van ons bureau is ter bezichtiging gelegd een brief kaart, die door de fransche regeering is uitgegeven bij gelegenheid van het bezoek der Russen. Aan de eene zijde prijkt het portret van den Czaar, aan den anderen kant eene gravure voorstellende het rus- sisch eskader. Reeds nu worden deze briefkaarten duur betaald. Donderdagmiddag te vier uur (te laat om nog in ons vorig nummer te vermelden) was onze redactie uit- genoodigd de prijzen van de loterij voor „Weldadigheid naar Vermogen", op de bovenzaal van het Nutsge- bouw te komen bezichtigen. Door de Presidente der commissie, mevrouw Rethaan Macaré, werd ons op een en ander traais gewezen. De tentoonstelling is zeer uitgebreid en gelijkt een bazar. Men vindt er keu rige schilderijen, aquarellen en teeke- ningen, een rijke schat van dames- handwerken, talrijke voorwerpen van luxe, ja zelfs allerlei dranken in flessehen en eetwaren in pussen. Er zijn in het geheel niet minder dan 1298 prijzen. De zaal kan dan ook slechts ternauwernood dit alles be vatten. Zooals in clit blad is aangekondigd, is de tentoonstelling tegen een klei nen entreeprijs te bezichtigen. Heden (Vrijdag) voor f 0.25, morgen en Zon dag voor tien cents. Gaarne recom- mandeeren wij een bezoek aan deze expositie, niet enkel omdat de op brengst der entreegelden aan W. naar V. ten goede komt, maar ook omdat zij inderdaad een kijkje waard is. Aan een der wanden is, zeer en vue, opgehangen een zeer mooi en gaaf tijgervel, dat te koop is voor de som van tweehonderd gulden. Slaagt de Oommissie erin, deze huid voor dien prijs te verkoopen, dan zal de eigenaar een vierde van het bedrag in de kas van W. naar V. storten. Het damescomité voor de verlo ting bestaat uitMevrouw Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, presidente; mevr. Haitsma Muiier, secretarisse mevr. Del Court van Krimpen, pen- ningm.-secretmevr. De Clercq Berkhout; freule Schorer en mej, Copes van Hasselt. Loten zijn a 1 in de zaal verkrijg baar. Het vonnis van den haarlemschen kantonrechter in de zaak van de zes bestuursleden der Sociëteit „de Kroon" die terecht stonden wegens overtre ding der politieverordening, berustte o. a. op de volgende overwegingen o., dat door den eersten beklaagde ter terechtzitting A. is verklaard, dat hij lid is van het bestuur der Sociëteit „de Kroon" te Haarlem, en als zoodanig met zijne medebeklaag- den, die medeleden zijn van dat be stuur, op 12 Augustus 11., des na middags te 8 uren, in een der loka len dier Sociëteit een feest of verma kelijkheid, bestaande in eene uitvoe ring van het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits van Haarlem, heeft doen geven, waartoe tegen betaling, behalve aan de leden, slechts is toe gang verleend aan geïntroduceerden, en waarbij niet onderscheiden werd tusschen inwoners van Haarlem of omwonenden van Haarlem, gelijk zulks bij het reglement der Sociëteit was toegestaan, welk reglement was gewijzigd in de algemeene. vergadering van 11 Augustus 1893; dat voor de bedoelde uitvoering de vergunning van den burgemeester niet was verkregen, daar die ook niet was gevraagd, aangezien zij naaf het oor deel van het bestuur niet werd ver- eischt o., dat ieder der andere beklaagden ter terechtzitting eene verklaring heeft afgelegd, volkomen eens luidend aan die van den eersten beklaagde o., dat door de volgende getuigen is verklaard lo. door W. J., in overeenstemming met het voorgelezen, door hem opge maakt, ambtseedig proces-verbaal, dat hij op 12 Augustus 11., des middags te ongeveer 12 uur, zich heeft bege ven naar de Sociëteit „de Kroon" te Haarlem en aldaar eene plaats heeft besproken voor 1 de uitvoering, die dien avond in die Sociëteit zou wor den gehouden, dat hij voor het be spreken 10 cents heeft betaalddat hij daarop des avonds te 7% uur zich heeft begeven naar de bedoelde Socië teit, alwaar hij in de koffiekamer, op vertoon van het bewijs zijner bespro ken plaats, en nadat hem naar zijn naam was gevraagd en of hij Haar- M M TL Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. 55) HOOFDSTUK XXII. „Het is nu onmogelijk. Mijne dochters hebben een gast." „Wie?" vroeg Dick kortaf. „Mijnheer Alfred Fitzjocelyn," antwoordde mevrouw Hoad- Blean, verheugd, dat zij hem door deze mededeeling pijnlijk kon treffen. Tot hare verwondering barstte Dick, die zeer uitgeput was door het langdurig en opwindend gesprek, na een dag. van voor hem groote, lichamelijke inspanning, in lachen uit. ITij leunde tesren den wand tot hij weer was bedaard en begaf zich v.ervolgens naar de voordeur. Pamela had echter zijne stem gehoord en zij wierp de kamerdeur open, juist toen hij waggelend zich nit huis wilde verwijderen. „O Dick Dick!" riep zij jammerend nit toen zij zag, hoe spookachtig bleek hij zag en hoe onvast hij liep. Hij bleef onmiddellijk staan. Met eene hand tegen den muur leunende, terwijl hij met de andere haar wenkte om niet naderbij te treden, vroeg hij kortaf: „Gij gelooft wat er van mij verteld wordt? Gij weet wat ik bedoel. Gij gelooft het natuurlijk, anders had ik n niet een briefje van een anderen jongen man zien aannemen." „O Djck!" was alles wat Pamela zeide, terwijl zij diepbe droefd hare handen samenvouwde en door hare tranen heen naar zijn bleek gelaat keek. Hij drong evenwel aan en verhief toornig zijne stem „Gelooft gij het?" „O, ik weet het niet, ik weet het niet. En ik bekommer er mij niets om Dick!" Overstelpt door angst voor hem, door schaamte over die afschuwelijke geschiedenis, door twijfel en teederheid, be dekte Pamela het gelaat met beide handen. Zelfs mevrouw Hoad-Blean, die onopgemerkt meer op den achtergrond was blijven staan, was getroffen door de ontroering van hare dochter zoowel als die van Dick. Zij bemerkte, dat, terwijl zij de oogen bedekt hield, hij zijne handen te'eder naar haar uitstrekte. „Luister Pamela," zeide hij ten laatst^, zoo zacht fluiste rend, dat zij hem nauwelijks kon verstaan „het is niet waar geen woord er van! Gelooft gij mij?" „Ja." „Geef mij dan eefi kns als gij wilt." Deze uitnoodiging werd onmiddellijk aangenomen. Mevrouw Hoad-Blean, die niet tusschenbeide durfde komen zij had met den een reeds moeite genoeg gehad, en zou het dus tegen hen beiden moeten afleggen verdween. Zij hadden nog maar een paar woorden gewisseld, toen de deur van de zitkamer werd geopend en Alfred, na afscheid te hebben genomen, vermoedende, dat er in de gang iets bizon- ders voorviel, te voorschijn kwam.- „O," riep Alfred droogjes uit, „zijt gij weer beter mijnheer St. Rhadegund?" „Niet geheel en al," antwoordde Dick, wiens uiterlijk deze woorden geheel bevestigde, „ik ben vandaag voor het eerst buiten. Buiten staat de dogcart van mijnheer Finch op mij te wachten en ik kan zelf niet sturen. Wilt gij mij een eindje vergezellen?" Zijne stem, kalm als gewoonlijk, klonk zoo gebiedend, dat Alfred, na hem een oogenblik verbaasd te hebben aange staard, in zijn verzoek toestemde. Pamela drukte hen beiden bescheiden de hand en liet hen uit; zij zag vervolgens hoe Finch, die Dick waarschuwde, dat hij te veel van zijne krachten vorderde, zijne plaats in het rijtuig aan Alfred afstond. „Ik moet u waarschuwen," zeide Dick, toen zij een oogen blik hadden gereden in de door hem aangegeven richting, „dat ik u een zeer onaangenaam bezoek zal laten afleggen." Alfred ontstelde, en het was duidelijk, dat hij de waar heid eenigszins begon te beseften. „Wat bedoelt gij? Wat hebt gij er mee te maken Daarna voegde hij er bij, terwijl hij plotseling de teugels introk,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1