NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. iimn; lie Jaargang; Maandag 13 November 1893. No. 3180 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. &mm Gremeeutebegrooting. Theaterkroniek. BINNENLAND. FEUILLETON. m HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1ZZ. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES) Succ.Parijs 31 fris Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij"dit nummer der Courant wordt aan ben, die op bet Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 46 van bet tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem11 Nov. 1893. Op bet Museum van Kunstnijver heid zijn de volgende tentoonstellingen in^voorbereiding. De tentoonstelling van origineele oud Japansche prenten, gekleurde houtsneden, zal weldra worden geo pend, terwijl in December de tentoon stelling van voorwerpen in versierd leder en versierd lederen boekbanden zal worden gehouden. Thans zijn de reproductiën van werken in bout der Nederlandscbe Renaissance nog tentoongesteld. Des Zondags is de toegang vrij. Bij Jeenige ingezetenen dezer ge meente bestaat bet voornemen tot oprichting eener neutrale burger- kies ver eeniging, die zich uitsluitend met verkiezingen voor den Raad en voor de Kamer van Koophandel zal bezighouden. Maandag a. s. komen een aantal personen, daartoe bijeengeroepen, ter bespreking van dit plan te zamen. invloed aan te wenden ten einde de individueele uitbetaling der loonen op de werken of in de werkplaatsen te bevorderen. Men schrijft ons: Voor eenigen tijd richtte deafdee- ling Haarlem e. o. van den Volksbond zich tot de „Vereeniging van Indus- trieelen en kooplieden betreffende Bouwkunde en aanverwante vakken" met een schrijven, waarin de afdee- ling de medewerking van genoemde vereeniging verzocht in zake de uit betaling van loonen. Bij herhaling is gebleken hoe nadeelig voor den werkman de maatregel werkt van bet {loon niet persoonlijk uit te be talen maar wel bij groepen. Geschiedt dit 'laatste dan gaan de werklieden met j het in bankpapier uitbetaalde loon naar de kroeg, waar zij voldoende hoeveelheid kleingeld kunnen vinden, om .daar het geld te wisselen en te verdeelen. Daardoor worden vele werklieden tegen hun wil gedwongen sterken drank te gebruiken. De Vereeniging van Industrieelen enzheeft zich bereid verklaard haar B. en W. antwoordende op de op merkingen der afdeelingen, handha ven de voorgestelde traktementsver- hoogingen der ambtenaren ter secre tarie, die binnen de perken blijven der laatstgetroffen organieke regeling evenzoo de verhooging van den deur waarder der belastingen. Met het oog op den ouderdom der muziektent in den Hout (30 jaar) achten B. en W. reparatiën daaraan •niet loonend meer en stellen voor I 650.uit te trekken voor een nieuwe en het plaatsen van het hek om de fontein uit te stellen tot het volgend jaar. Verzekering van het gemeente- personeel tegen ongelukken wenschen B. en W. niet voor te stellen. Verla ging van de post voor bestrating wordt ontraden. Vernieuwing van de bestra ting der Brouwersvaart wenschen B. en W. niet voor te stellen, voordat het Raadsbesluit tot verbreeding van den weg en verlegging der vaart, zal zijn uitgevoerd. Een trottoir in de tweede Kleine Houtstraat achten B. en W. voor de veiligheid onnoodig. Volgens B. en W. is de verlichting van de hoofdstraten ook n& het sluiten van de winkels, voldoende. Ruimere openstelling van de Stads bibliotheek willen B. en W. wel be vorderen, mits de Raad de post met 100.verhoogt. Van een advies over een verhoogd subsidie aan de ambachtsschool mee- nen B. en W. zich te moeten ont houden en de beslissing geheel aan den Raad te moeten overlaten. De verordening tot regeling der prostitutie werkt nog te kort, om te kunnen mededeelen hoe zij werkt. De meerderheid van het college vindt geen reden om terug te komen op het voorstel tot heffing van 95 op centen op het personeel. Het denkbeeld van verpachting der gemeente-reiniging vindt bij B. en W. geen instemming. In 1877 besloot de Raad, na eene mislukte poging tot verpachting, de reiniging in eigen beheer te nemen en nu zou, meent het College, zelfs als de verpachting slagen mocht, door de veranderde toestanden en hoogere eischen, teleur stelling niet uitblijven en men met de gewijzigde inrichting minder in genomen zijn, dan met de tegenwoor- dige. DE POLITIE. Reeds lang geleden deelden wij mede, dat er voorstellen tot belang rijke uitbreiding der politie zouden worden gedaan. Naar het scheen wenschte de Commissaris 20 agenten meer en twee hulpbureaux, éen aan de Leidschevaart en éen in het Rozen- prieel. In de hitte der bespreking schijnt dat voorstel te zijn gesmolten: althans is nu door den Burgemeester aan het Dagelij ksch Bestuur eene vermeerde ring met zes agenten en het plaatsen van een hulpbureau in het Rozen- prieel voorgesteld. De meerderheid der wethouders is wel voor dadelijke uitvoering van dit plan,; terwijl de minderheid die wegens den financi- eelen toestand der gemeentetot het volgend jaar verschoven wenscht te zien. In verband met deze uitbreiding hebben B. en W. bezwaar tegen het voldoen aan het verzoek der inspec teurs om traktementsverhooging. Wel wil het college eene organieke rege ling hunner jaarwedden overwegen. Hetzelfde ongunstig advies wordt gegeven ten aanzien van een zelfde verzoek der agenten omdat hunne jaarwedden bij raadsbesluit van 17 Dec. 1889 pas opnieuw geregeld zijn. De nu komende week brengt in den schouwburg velerlei gelegenheid tot uitspanning. Zondag komt het gezel schap van Chrispijn Marie Jeanne opvoeren, een drama, dat al zoo be kend is dat het werkelijk moeilijk is er iets van te zeggen, dan alleen dat het zeker wel evenals altoos een groote schare van toeschouwers trekken zal. Van een geheel anderen aard is de voorstelling op den eerstkomende^ Donderdag. Dan toch treedt de ook hier zoo gunstig bekende Madame Thénard op met haar getrouwen partner den heer de Meij, die in weerwil van zijn nederlandschennaam. op echt fransche, dat is op onder houdende, geestige en elegante wijze met haar samenspraken houdt of kleine blijspelen opvoert, afgewisseld door een enkelen monoloog oftewel Elf November de tragédienne Ma dame SégondWeber, den twaalfden opnieuw een drama en den zestienden van de beide Franschen ook allicht wel eens een dramatisch stukje tus- schen de rest door men zou zoo bijna gaan denken dat het lachen de wereld uitraakte, wanneer niet Vrijdag den 17den het gezelschap van den heer Charles de la Mar optrad met „de Zondebok of de lotgevallen van een aap-mensch." Een aap-mensch? Wat is een aap- mensch? Een aap, die zich uitgeeft voor mensch, of (wat zeker vaker voorkomt) een mensch die zich ge draagt als een aap Weet gij het niet? Nu lezer, wij ook niet en het eenige middel om achter de bedoeling te komen zal wel deze zijn dat gij even als wij de voorstelling maar eens gaat bijwonen. Naar ons wordt medegedeeld is hier ter stede een Bureau van vraag en aanbod voor den Arbeid opgericht. Het bestaat uit een Commissie van 9 leden, waarvan haarlemsche afdee lingen van den R. K. Volksbond, van het „Alg. Nederl. Werkliedenverbond" en van „Patrimonium" elk drie leden benoemen. VoorloopU secretaris is de heer B. Mok, Ridderstraat. Van het R. K. Parochiaal Armbe stuur ontvangen wij de mededeeling, dat op Woensdag den 15den van deze maand de gewone j aarlij ksche Turfcollecte zal worden gehouden. Gaarne voegen wij daaraan toe, een woord van opwekking tot onze stadgenooten, om op dien dag elk naar zijne krachten bij te dragen tot leniging van de nooden der armen. Tegelijkertijd wordt door de Nederl. Hervormde Diaconie aangekondigd, dat harentwege deze week inschrij- vingsbiljetten aan de woningen der ingezetenen zullen worden afgegeven. Diakenen vermelden daarbij, dat het aantal hunner bedeelden zeer talrijk is en zeker zullen gaarne velen hen steunen in hunne moeielijke taak door ruime bijdragen. Eene bierhuishoudster wonende aan de Ruisdaelstraat is door de politie bekeurd ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. De begrooting der gemeente Heem stede is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 27485.30^ met slechts ƒ1500 hoofdelijken omslag en geen opcenten op de personeele belasting. Geen wonder, dat de bewoners van het gedeelte dat Haarlem wil an- nexeeren, luide protesteeren tegen die annexatie-plannen. Groote hoeveelheden aardappelen worden uit IJ- en Haarlemmermeer polders naar Amsterdam vervoerden aldaar verkocht voor ƒ1.a ƒ1.50 per H. L. Zooals in achterstaande advertentie wordt aangekondigd zal de heer N. G, Schackman Maandag a. s. zijn geheel vernieuwden winkel in krui deniers- en grutterswaren, 3 Spaarn- wouderstraat 35, heropenen. Van een postzegelkenner vernemen wij, dat de uitgifte der fransche bi- zondere briefkaarten ter gelegenheid van het bezoek der Russen aan Frank rijk niet is uitgegaan van den Staat, maar van particulieren. Hierdoor heb ben zij dus voor verzamelaars een geringer waarde. Wederom is door de politie in be slag genomen een valsche rijksdaal der voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1847. Met grooten spoed naderen de inundatiewerken te Haarlemmermeer hunne voltooing. Nog slechts onge veer 1000 M. waterwerk en Haar lemmermeer is in verbinding gebracht met het buitenwater, de Ringvaart. Indien de winter niet te streng invalt, hoopt men tot Kerstmis de werkzaam heden voort te zetten. Heden herdenkt deinspec- teur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, schout-bij-nacht dr. F. J. Van Leent, den dag, waarop hij vóór 25 jaren aan de Leidsche Hoo- gèschool promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een academisch proefschrift, getiteld„Geneeskundige topographische beschrijving van de reede van Batavia en het eiland On rust." Vele officieren van gezondheid en de militaire apothekers der zeemacht, benevens eenige oud-officieren van gezondheid, vormden het plan dien dag niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. Een vijftal hunner vereenigde zich in commissie en boden den ju bilaris Vrijdag te zijnen huize, bij monde van den dirig. off. van gezond heid 2e kl. L. P. Gijsberti Hodenpijl, eenige fraaie geschenken aan, als zoovele blijken van waardeering en achting. Een album, waarin de namen der deelnemers waren gecalligra- pheerd, vergezelde de cadeaux. Frederik Johannes van Leent werd den 15en Januari 1830 te Gouda ge boren. In 1846 benoemd tot kweeke- ling bij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, werd hij 56 Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXIII. De dames ontstelden allen, toen er luid werd gebeld juist op het oogenblik dat mevrouw Hoad Blean hare dochters goeden nacht wenschte en groot was hare verbazing, toen Alfred in, naar zijn gelaat en manieren te oordeelen, groote opgewondenheid de kamer binnentrad. „Wat is er? Wat is er gebeurd? Is Dick ziek?" riepen allen tegelijk. „Mevrouw Blean, miss Pamala," begon Alfred, „vergeef Ehj dat ik op zulk een ongewoon uur terugkeer, maar ik was bang dat mijn geestdrift door te wachten zou verkoelen on het moest gebeuren. Ik kom u hier mededeelen dat Dick St. Rhadegund een kranige kerel is! Misschien wist gij het leeds, miss Pamela, en vandaar dat gij de goede smaak toondet met onbeleefd jegens mij te zijn. Gij wist het echter niet mevrouw Hoad Blean en mijne moeder evenmin; gij zult u dus nu moeten vernederen door tot hem te zeggen dat het u speet!" De dames keken hem en elkaar aan, maar Alfred vervolgde zijn voor hen duister gesprek. „Ik wil u niet de onrechtvaardigheid aandoen, miss Pa mela, om te veronderstellen dat gij mij zondt nemen als gij hem hadt kunnen krijgen, maar laat ik u nu vertellen, dat als gij bereid waart om mij uwe hand te schenken in plaats van hem, ik wetende wie en wat hij is, u niet zou willen hebben dan zou ik u verachten!" Ofschoon zij niet kon nalaten om te lachen, zag Pamela dat hij deze zonderlinge toespraak met innerlijke overtuiging had gehouden, en zij reikte hem de hand. „Dank u," zeide zij, „dank u." Hij drukte haar hartelijk de hand, wenschte de andere dames goeden avond, en verliet de kamer, gevolgd door Pamela. Zij keek naar buiten. „Is hij naar huis?" vroeg zij. „Neen ik heb hem in het rijtuig gelaten bij den hoek van de straat." „O, gij hadt hem niet alleen moeten laten," riep Pamela, en liep een paar stappen den straatweg op, „de arme jongen is nog te zwak. Ik ga hem nog even goeden nacht wenschen." Na een blik achter zich te hebben geworpen om zich te vergewissen dat hare moeder niet met gefronst gelaat achter haar stond, snelde Pamela de straat op. Alfred die haar volgde, hoorde een uitroep van ontsteltenis toen zij de dogcart had bereikt. „Hij is bewusteloosriep zij uit. „O, die arme Dick." „Het zal maar het beste zijn dat wij hem naar de Priory vervoeren," opperde Alfred. „Wij kunnen hem toch niet heel naar de boerderij terugbrengen." „Ga er maar heen en vraag of zij hem naar binnen willen dragen," zeide Pamela, terwijl zij in de dogcart steeg om Dicks hoofd te ondersteunen. Alfred gehoorzaamde. Hij noch Pamela hadden echter ge rekend op den tegenstand van den stijfhoofdigen St. Rhade gund. De oude man ontstelde en vol angst over zijn zoon, beval hij de bedienden om Dick naar binnen te dragen. Bg de voordeur hoorde hij evenwel een meisjesstem of vatte hij argwaan. Met een donderende stem beval hij de bedienden om niet verder te gaan en wendde zich tot Alfred, wien hij op scherpen toon vroeg, wie er bij zijn zoon was. „Zijne verloofde Pamela Blean," antwoordde Alfred onmïd- delijk. „O, is zij het!" zeide de oude St. Rhadegund op ruwen toon. „Dan blijft hij buiten." Een zacht gemompel werd gehoord, zelfs onder de bedienden. Alfred zeide hem verontwaardigd dat hij een hardvochtig mensch was en zich moest schamen; zonder verder tijd te verspillen keerde hij naar de dogcart terug om het mislukken van zijne zending mede te deelen. „Dat is onzin," zeide Pamela haastig. „Hij moet zijn eigen zoon opnemen. Daartoe zullen wij hem wel noodzaken, of hem desnoods zelf binnen dragen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1