„De moeite waard ware het te weten, of in al die gemeenten andere ambtenaren met name of de bur gemeesters en de secretarissen evenmin op tijd betaling ontvangen." Te Bo venkarspel komt een ziektegeval voor met cholerische ver schijnselen. Of men hier met Aziati sche cholera te doen heeft is nog niet uitgemaakt. De patiënt is herstellende. RECHTSZAKEN. Gelijk men zich herinneren zal, werden eenigen tijd geleden zware beschuldigingen ingebracht tegen dr. A. E. Vermeij, geneesheer te Amst. De politie trok zich de zaak aan en stelde een onderzoek in, dat, naar het schijnt, op afdoende wijze aan het licht heeft gebracht dat de beschul digingen het karakter van platten laster dragen. Ten minste Vrijdag stonden voor de 5de kamer der recht bank onder, klachte van laster terecht het meisje en haar vrijer, die de aan tijgingen verspreid hebben. Als hun verdediger zou mr. Troelstra optre den, terwijl mr. Simons zich voorden dokter civiele partij stelt. Daar de zaak met gesloten deuren behandeld werd, zal later het door de rechtbank gevelde vonnis mede gedeeld worden. Door het O. M. bij de Haagsche rechtbank werd Donderdag in de zaak van dengep. luit.-kolonel del C., thans voortvluchtig, wegens vergrijp tegen de zeden 4 jaren gevangenisstraf ge- ëischt. Uitspraak 20 November a. s. De rechtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de zaken tegen A. de Baare, beklaagd van op Hemel vaartsdag te Middelburg den machinist Burghardt te hebben vermoord en C. Borne, beidaagd van mishandeling van Burghardt's vader. Zij werden veroordeeld de eerste tot 5 jaar, de tweede tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 7 en 1 jaar. V I S S C H E R IJ. IJ m u i d e n. Van 6 tot 11 Novem ber kwamen alhier van de groote beugvisscherij binnen Eben Ha'èserschipper H. Lang broek, met 700 schelvisschen. Zee meeuw, sch. L. Koster, met 700 schelv. Pioniersch. L. de Valk, met 1000 schelv. Luctor et Emergosch. Jan v. d. Steen, met 900 schelv. Jacoba Maria sch. L, van Pelt, met 1900 schelv. Johannes Cornelis, sch. Jan Noordzij, met 1300 schelv. Ondernemingsch. C. v. d. Steen, met 1400 schelv. Drim- melensch. C. Zwanenburg, met 600 schelv. Corneliasch. G-. Hordijk, met 1200 schelv. De prijzen variëerden van 50. tot 65.per gr. honderd. Dagelijks komen hier ongeveer 150 botters binnen van de korvisscherij tongen zijn zeer schaars, voor alles worden flinke prijzen besteed. GEMENGD NIEUWS. Het indertijd vermeld be sluit tot het uitgeven van bijzonde re postzegels ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in 1894 is thans in de Belgische Moniteur verschenen. Deze zegels, die geheel zullen dienen als gewone postzegels, zullen voorzien zijn van het wapen der stad en de woorden: „1894 Anvers Antwer pen, Belgique België." Zij zullen daarenboven voorzien zijn van een strookje met de melding Ne pas Uwer le dimanche „Niet bestellen op Zondag", waarvan de bestemming en het gebruik bepaald zijn bij artikel 1 van het* besluit van den 15 Mei 1893. De waarde der postzegels zal zijn 5 centiemen (groen op rose), lü cen tiemen (blauw op rose) en 25 cen- tieinon (karmijn op blauw). Zij zul len geldig zijn van den dag der ope ning van de Antwerpsche tentoon stelling tot uiterlijk 31 Decemberl894. Op een dorpje nabij het Oostenrijksche Manchester had zich een dokter gevestigd, die aangesteld werd patiënten te behandelen voor rekening der plaatselijke arbeiders ziekenkas. Deze geneeskundige had zich in het hoofd gezet, alle ziekten met alcohol te genezen. Als gevolg daarvan kreeg hij een uitgebreide praktijk, want iedereen wilde wel met smakelijke alcoholische genees middelen behandeld worden. Cognac en Malaga waren aan de orde van den dag, de patiënten namen in, en de kas.raakte uitgeput. Als een staaltje hoe door dezen dokter werd te werk gegaan, zij het volgende geval medegedeeld. Aan een zieke, die volgens den dokter aan longontsteking leed, werd in een tijdsverloop van 14 dagen dagelijks 100 gram cognac (bijna Vs liter) toegediend, dus in het geheel ongeveer lj£ liter. De kas betaalde daarvoor 10 fl. 36 kr. En wie zal zeggen of de cognac wel cognac, en de Malaga wel Malaga was! Maar wanneer, zooals hier het geval was, dokter en apotheker elkander de hand reiken, is het niet onmogelijk, dat de cognac uit aardappelen en de Malaga uit bessen vervaardigd werd! Ter ge ruststelling zij vermeld, dat de dokter van zijn ambt ontheven werd en het was hoog tijd, anders had deze drankdokter de kas met eenige dui zenden verarmd en het krankzinnigen gesticht met een paar honderd lijders aan delirium tremens verrijkt. M. t. d. V. Zooals men weet, is Guy Fawkes-dag in Engeland elk jaar een vroolijk feest, vooral voor de lagere klassen. Een andere herinnering aan deze samenzwering om het parlement door buskruit in de lucht te doen vliegen is de plechtige rondgang, die vóór de opening van het parlement plaats heeft en waarbij een commissie uit het City-bestuur en politie-agenten in de kleeding uit den tijd van Jacob I, de kelders van Westminster Palace doorzoekt. Minder bekend is het mis schien welk een voordeeltje Guy Fawkes-dag voor de vuurwerkmakers is. De bekende firma Payne levert voor dien dag 20 millioen stuks vuur werken, zonnen, zevenklappers, vuur pijlen enz. Vooral de „crackers,, zijn zeer geliefd. Deze worden in China gefabriceerd en werden verleden jaar ten getale van 1,800,000 in Engeland ingevoerd. Nadat zoo'n „cracker" door ongeveer een dozijn handen ge gaan en er 100 pCt. invoerrecht voor betaald is, worden ze in de Londen- sche winkels voor 5 ct. per 8 stuks verkocht. Donderdagnacht is t e R o- me Constanzo Chauvet, eigenaar en directeur der officieusePopoZo Romano onder beschuldiging van bedrog te genover de schatkist, in hechtenis genomen. Tegelijkertijd werd door de politie de hoofdinspecteur der doua nen, graaf Gallina, in bewaring ge bracht. Aanleiding tot deze gerucht makende arrestaties moet het vol gende zijnin overleg met Gallina en den invloedrijken Chauvet zoude groothandelaar Pinto te No vara door middel van valsche documenten, de schatkist voor een bedrag van 400,000 lire hebben bestolen. Chauvet, die door zijn persoonlijken invloed bij het douane-bestuur het bedrog mo gelijk maakte, moet daarvoor eene belooning van 30,000 lire genoten hebben. Chauvet's arrestatie wekt te meer opzien, omdat zij samenvalt met de onthullingen van den afgevaardigde Cavallotti omtrent het verleden van Chauvet. Hij verklaart namelijk met de stukken te kunnen bewijzen, dat Chauvet slechts door herhaalde geld afpersingen, o. a. van wijlen kardinaal Antonelli, door valschheid in geschrif- te en door het houden van een ge heim speelhuis rijk geworden is. In derdaad werd in 1882 reeds in een oplichtingsproces door het Openbaar Ministerie tegen Chauvet, als mede plichtige, 1% jaar tuchthuisstraf ge- ëisckt, maar toentertijd werd hij vrij gesproken. Hij heeft intusschen toch reeds vroeger met de gevangenis ken nis gemaakt; in militairendienst.nl. werd hij wegens bedrog tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Dit ver hinderde evenwel niet dat Chauvet, sedert het bestuur van Depretis, alle kabinetten met zijn blad alshoogst- oiïïcieuse verdediger diende. Giolitti schijnt eindelijk voor den aandrang der openbare meening bezweken te zijn en den man te hebben laten vallen. Chau vet zelf ver klaart volkomen onschuldig en slechts het slachtoffer te zijn van de intriges van zijn jarenlangen radicalen tegenstander Cavalotti. Ook het ge- heele personeel der redactie verklaart in hem het volste vertrouwen te hebben en verzekert dat zijne in hechtenisneming op eene dwaling be rusten moet. Op de lijn Rom eN ape is heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, en wel tusschen de stations Monte-Cassino en Rocca Evandro. Een brug stortte in, terwijl er een> goederentrein overheen reed, waar schijnlijk tengevolge van de zware regens der laatste dagen. Twee loco motieven en vier wagens stortten in de diepte vier machinisten kwamen om. Eenige oogenblikken tevoren was een personentrein over de brug gereden. Daar de baan ook op andere plaatsen veel van de regens geleden heeft, is de dienst gestaakt. Uit Monte-Cassino wordt nog ge meld, dat in de straten het water een meter hoog staat. In Salerno is een huis ingestort, en staan vele andere onder water, terwijl persoon verdronken is. Ook op andere plaat sen is door overstroomingen groote schade aangericht. De onlangs overledenRus- sische componist Tschaikowsky is Donderdag met grooten praal te Pe tersburg begraven. Het lijk is in het Alexander Newski-klooster bijgezet. Tschaikowski, die jaarlijks 20,000 roebel of meer verdiende, laat geen vermogen na. Een honorarium van 1500 roebel, dat hij nog te vorderen had, is al het geld dat hij nalaat. Tolstoï heeft rekening en verantwoording gedaan van de 30078 roebel die hem voor liefdadige doel einden zijn toegezonden tusschen 1 Januari en 1 Augustus. Deze som is bijna geheel uitgegeven voor volks keukens en kinderbewaarplaatsen, die graaf Tolstoï heeft opgericht. Gemiddeld 3000 menschen werden iedere maand gespijzigd en 300 zui gelingen met melk en gort in het leven gehouden. Merkwaardig is een stuk uit het rapport, dat bij de reke ning is gevoegd „Wij hadden," zegt Tolstoï, „in dit jaar de gelegenheid veel ellende te zien. Onze bemoei ingen gaven ons meer en meer de overtuiging, dat de nood en het lij den der armen minder door ongun stige natuurinvloeden dan door het gemis aan broederliefde onder hen veroorzaakt wordt. Dit gemis kon cloor groote giften niet worden aan gevuld. De woordenik wil erbar men en geen offers, blijven .altijd de zelfde goddelijke waarheid en geven den fijnvoelenden mensch aanleiding beter na te denken en de oorzaken van algemeene ellende dieper te zoe ken." IJsland, het eiland in den Atlantischen Oceaan op ongeveer 65" breedte, ligt aan de grens der be woonde aarde. Hoewel het reeds lang bekend was, werd het toch nog weinig onderzocht, hetwelk een gevolg is van de afgelegenheid en de moei lijkheid van het reizen in dit land. De heer Th. Thoroddsen heeft ge durende tien achtereenvolgende zo mers IJsland bezocht en doorreisd en gaf eenige zijner resultaten in een voordracht van het aardrijksk. ge- nootsch. te Bei-lijn. Het tijdschrift Vragen van den Dag ontleent daaraan het volgende: De bewoners van IJsland zijn af komstig uit Noorwegen. De eerste kolonisatie ving aan in 874 en in 930 was ongeveer hetzelfde gedeelte van IJsland bewoond als thans. De meeste kolonisten behoorden tot de aristo cratische familiën uit Noorwegen, welke met de regeering van Harold Haarfager ontevreden waren. Er werd een aristocratische republiek op IJs land gevestigd, welke bestaan bleef tot in 1262, waarna IJsland door een personeele unie met Denemarken vereenigd werd, en in 1389 ging het aan Denemarken over. In den oudsten tijd dreven de IJs- landers zelfstandig handel, in de 15de eeuw was de handel Engelseh, in de 16de eeuw Duitsch, in 1602 werd het Deensche monopolie voor den handel ingevoerd, die dat land ruïneerde, en in 1854 werden alle natiën vrij toege laten tot den handel. In 1874 verkre gen de IJslanders een eigen,vrije grond wet. Het Athing in Reykjavik heeft met den koning van Denemarken de wetgevende macht. In Kopenhagen is een minister voor IJsland, en op dit eiland is de hoogste macht bij den goeverneur-generaal. In den laatsten tijd gaat IJsland weder vooruit. De IJslanders zijneen taaie natie en hebben zich niet laten onderdrukken door de treurige om standigheden. Als uiterste voorpost der beschaving in de Poolzee moesten zij een zwaren strijd met de ruwe natuur voerendit heeft medegewerkt tot de ontwikkeling van een ernstig, rustig, eenigszins zwaarmoedig ka rakter. De IJslanders zijn zeer intelli gent. Hoewel het volk onder ongun stige economische omstandigheden verkeert, is de ontwikkeling toch zeer groot. Zeker worden nauwelijks in geen land van Europa, in betrekking tot het aantal bewoners, zooveel boeken gedrukt en verkocht als hier. De bevolking bedraagt thans 70000 zielen en men vindt er 5 boekdruk kerijen welke 10 couranten en 8 tijd schriften drukken. De IJslandsche literatuur van den voortijd is beroemd; hier was de be waarplaats van de lettervruchten dei- oude Germanenen de literatuur geschiedenis van de IJslanders is, trots ongelukkige omstandigheden, niet afgebroken. In 1530 werd de boekdrukkunst hier ingevoerd en sedert hebben de persen niet gerust. In deze eeuw heeft IJsland onder scheiden beroemde dichters en ge leerden gehad; vooral taal en historie werden hier beoefend. Gedurende de laatste tientallen jaren zijn vele IJslanders verhuisd en hebben te Manitobo en Kanada (Anierik) bloeiende koloniën gesticht. Een 12000 zijn vertrokken. In den laatsten tijd is die verhuizing weer afgenomen. Van de 70.000 bewoners op IJsland leven er pl. m. 60.000 van de veeteelt, vooral schapenteelt. Men bezit er ongeveer 1 mill, schapen en 20.000 koeien. In den laatsten tijd is er veel verricht om den landbouw en de veeteelt te bevorderen. De eigenlijke I landbouw beteekent er weinig; daar l de granen wegens het klimaat niet alle jaren vüd worden, heeft men den landbouw laten varen. De tuinbouw maakt er echter veel vooruitgang. Aardappelen, kool eu rhabarber groeien er voortreffelijk. Ook bessen groeien er goed. Eigenlijke wouden bestaan er nietde berk heeft zelden meer dan een manshoogte. De groote visscherij in de zeeën rondom IJsland wordt meest door Franschen enEngelschen uitgeoefend. De zee is er zeer onstuimig en daarom moeten de visschers groote en sterke vaartuigen hebben. De IJslandsche visschersbevolking moet zich altijd met kleine open booten tevreden stellen, doch met ware doodsverach ting trotsecren zij daarmede de woeste golven, waar velen het offer van hun moed worden. Kapitalen om grooter en beter schepen aan te schaffen ont breken hen, doch ook in dit opzicht is er vooruitgang op te merken. Het getal der bij den dyna miet aanslag te Barcelona omgeko men personen is nu tot 30 gestegen. De Italiaan Zoldani, op wien de zwaarste verdenking rust, was de lei der der jongste werkstaking van de marmerwerkers. Een huiszoeking in zijn woning ingesteld, heeft niets aan het licht gebracht. Zoldani blijft hard nekkig ontkennen. Gelukkigerwijze werden de lichten niet uitgedoofd ten gevolge van de ontploffingde paniek zou dan des te verschrikkelijk en het aantal slacht offers des te grooter geweest zijn. Een juwelier die de voorstelling had bijgewoond en zeer verheugd was, dat hij er ongedeerd afgekomen was, werd bij zijn tehuiskomst onaangenaam verrast door de ontdekking, dat hem een aantal juweelen versierselen ter waarde van 30,000 peseta's ontstolen waren. De begrafenis der slacht- offers van den aanslag in den schouw burg te Barcelona heeft op kosten der gemeente plaats gehad. De treurige stoet bestond uit zestien lijkwagens en werd voorafgegaan door vijf mu ziekkorpsen, die een doodenmarsch speelden; alle autoriteiten en een menigte verwanten en vrienden volg den de staatsie. Ten teeken van rouw waren alle winkels gesloten. Toen de eerste ontsteltenis een weinig geweken was, werden allerlei verschrikkelijke bijzonderheden van den aanslag bekend. Een journalist vertelde, dat de onderkaak van een der slachtoffers bij hem in de baig noire terechtkwam. Een ander be schrijft in de Vanguardiadie te Bar celona verschijnt, het ontzettende schouwspel als volgt: „Nadat de paniek die op de ont ploffing volgde een weinig bedaard was, ging ik in de schouwburgzaal, en wat ik daar in de halve duister nis zag, was verschrikkelijk. De der tiende en de veertiende rij der fauteuils waren geheel verwoest door de ont ploffing van de bom, die daar was neergevallen. Tusschen de puinhoopen lag een stapel dooden en gewonden. Ik zag o. a. een dame, in het wit gekleed, badende in haar bloed. Het gelaat was geheel verminkt, evenals het bovenste gedeelte van den romp; de borstkas was open en vertoonde een bloedige massa. Verder lag nog een dame, eveneens dood, hetbleeke hoofd op de schouders gebogen; naast haar een heer in avondtoilet, met een wond aan het hoofd, en die voorover tegen den rug van een stoel was aangevallen. Iets verder een Franschman, wiens hoofd nog slechts een vormelooze massa was een zijner landgenooten, die hem naar den schouwburg had vergezeld, vertelde mij hoe hij zelf als door een wonder aan den dood was ontkomen. Beide vreemdelingen waren eerst dienzelfden morgen uit Frankrijk gekomen." INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Waarde Redacteur 1 Getrouw aan de traditie, wat men niet weet moet men vragen, wend ik mij onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte tot u met de volgende vraag Is de Wet van 5 Mei 1889 in het leven geroepen om het Ambtenaars leven nog grooter te maken en alzoo de belastingen van stad en land nog drukkender te makerot is zij door den Wetgever ingevoerd tot werkelijke bescherming van de in die wet genoem de personen. Een vreemde vraag zult gij wellicht zeggen, maar wat mij noopt deze vraag te doen is het volgende. De Wet van 5 Mei 1889 verbiedt om vrouwen of personen beneden de leeftijd van 16 jaren langer te doen arbeiden dan van 's morgens 6 tot 's namiddag 7 uur en dat zulk een werkdag lang genoeg is voor personen door die wet bedoeld, wie zal het mij betwisten. Edoch Waarde Redactie hoe is het mogelijk dat sommige Ivleerbleekers (toch ook werkgevers hunne dienst boden van 's morgens 4 a 5 uur tot 's avonds (nacht) 10 11 uur kun nen laten arbeiden, en dit nog wel zonder vergunning van Burgemeester of Commissaris der Koninginen ook niet enkele dagen neen W. R. dag in dag uit. Om tot de overtuiging van deze woorden te komen behoeft men slechts langs de kwartieren der stad te gaan waar de Kleerbleekers het talrijkst vertegenwoordigd zijn. Wat, vraag ik in gemoede, zal men van zulke dienstboden verwachten in de toekomst; zal men verwachten dat zij getrouwheid aan Vorstenhuis zul len betrachten of eerbied aan den dag leggen voor de Wetgeving iets wat zij dagelijks met voeten door hunne meesters zien treden én hunne be langen wel in woord maar niet in daad behartigt Neen W. R. zoolang de werkgevers op deze wijze fraude plegen en de H.H. Inspecteurs en Controleurs niet ernstig over hunne roeping gaan na denken blijft de wet voor hen een dooden letter. En nu men aan alle kanten hoort roepen verbetering van het lot des werkmans, en er dezer dagen zelfs een spreker optrad (Moll, „Weten en Werken" 6 Nov. jl.) die de schuld der sociale nooden weet aan de werk gevers, nu geloof ik dat het niet te veel gevergd is als ik zeg: maakt men een arbeidswet, dan moet men ook zorgen dat zij in het belang der arbeiders is en dat de werkgevers die wet naleven, niet alleen de groote fabrikanten, neen zonderonderscheid van groot tot klein, alle werkgevers. Hopende dat deze regelen onder de oogen mogen komen van H.H. In specteurs en Controleurs en deze er eens over na gaan denken, blijf ik Hoogachtend, Een Opmerker Wij vermoeden, dat inzender waar hij spreekt van dienstboden, in het algemeen bleekersmeisjes bedoelt, niet dienstboden in den engeren zin van het woord. Zoolang Zaatsibedoel- den den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt, zullen zij o. i. vooral in bleekerijen waar voor haar veel te doen valt, nog niet genoeg prestee- ren. REDACTIE. Predikbeurten der tel Hen/. Kerken TE HAARLEM op ZONDAG 12 Nov. 1893. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure Veen. Doopsbedioning. '8 Avonds 6 ure. den beer Zegers, van Heemstede. Nieuwe Kerk. Voorm, 10 ure!, Hoog. Jam-Kerk Voorm. 10 ure, Moeton. Maandagavond 8 ure, Swaaa, Bakenester Kerk. (Voor dn Kinderen.) Voorm, 10 ure, van Lennep, E glit 6 H'allonne. Pas de culte. C'ariueiyk Gereformeerde Ge meent» Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'sar. 5 ure, ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder, kleia lleihglaud. Voorm. 10 ure, 's av 6^ ure, Schotel. Donderdagavond 8 ure, Schotel Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure. Poolman. 's Av. 6 ure, Helper Sesbrugger. Kerk der V ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, De Vries. Avondmaal, 8 Avonds 6 ure, Hesta. Dankzegging. Remonstrantsche Kern. Voorm. 10 ure, Dr. W. C. van Maneü, Hoogleeraar te Leiden, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Nam. 3 ure, Klesel. English service. üonderdagvond 8 ure, Weiss. Noorderkerk KidcUrstraat.) Voorm. 10 ure, 's av. 8 ure Langhout, Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. ft «ierti. Herv. Kern. Voorm. 10 aie, Gerth van Wijk Jr., ÖïeverwiJSk. Voorm. 10 ure, Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Èeang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doovsgezinde Kerk. Voorm. 10 are, J. Sepp. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2% ure, H. H. Barge r. Heemstede. Voor». 10 «re, J. Kmylman. HUlenom. Voorna. 9% nr«, M. Buchli Eest. Woensdagavond 8 ure, Buchli Fost. SE9«tr|)k en g»ola»en. Voorm. 10 are, Bax. «Inntpnori, Voerm. 10 ure, J. van Loeuen Martinet. t»B»Kmrndauu. Voorm. 10 ure, T. Hoog. V eisen. Voorm. 10 ure, Veeu. pred. te Haarlem. jËnxic&v&ox-c, Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Nam. 2% ure, C. Barneveld.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7