ast zit aan den grond. Nadat ruim 36,000 pond aan kruit en projectielen in een tjalk was overgeladen, is ge tracht met behulp van twee sleep- booten het vaartuig in ruimer water te brengen; de Geep toonde echter in 't geheel geen neiging haar plaats te verlaten. Volgens de zeelieden moet het wa ter ten minste zeven palm wassen, De drie muren van beide gebouwen, een meter dik, stonden nog, doch de vierde muur en de daken van gegolfd plaatijzer waren in stukken geslagen, die tot 25 meter ver op het terrein werden gevonden. Helaas vond men ook, een eind- weegs van de plaats waar het onge luk had plaats gehad, het sterk ver minkte lijk van den werkman Ka- zal de boot weder vlot komen, en 1 pelle, die een weduwe met vier kin- daarop is, zoolang de wind Oost blijft, I deren nalaat, en ook den werkman trr-j* weinig kijk. Koster, die nog eenige oogenblikken De heer W. H. de B e au fort,leefde, en die een vrouw met acht voorzitter der commissie van on- i kinderen achterlaat, derzoek voor Neerbosch schrijft! Andere arbeiders waren niet in het in het Utr. Dagbl. naar aanleiding korrelhuis, waar de ontploffing door van de tweede uitgave van Van onbekende oorzaak ontstond. De sor- Deth's geschrift over Neerboschi teerder, die de ontploffing in het aan- „De commissie van onderzoek, die grenzende huis hoorde, wist bijtijds zich op dit oogenblik met de zaken te ontvluchten. van Neerbosch bezighoudt, zal zich De achterste muren waren volstrekt natuurlijk door dit geschrift niet niet gedeerd en zij die hier achter laten storen in haar voornemen, om stonden, ondervondenjniet-het minste eerst na een ernstig en veelzijdig on- letsel. derzoek haar eindrapport vast te stel-In het korrelhuis lag 25 a 50 kilo len. Wat de heer Van Deth over de kruit, in het sorteerhuis 75 kilo. Het commissie zegt, dat er nog geen kruit was echter van een bijzonder sprake is van een onderzoek ter werkzaam gehalte, plaatse, blz. 3, is even onjuist als j Behalve de directeur waren terstond zijne bewering dat „de partij Van 't ter plaatse de majoor Van Gerp, Lindenhout" uitsluitend daarin zit- hoofd der pyrotechnische werkplaat- ting heeft, blz. 28. Reeds zijn ver-1 sen, belast met het toezicht der fa- schillende leden der commissie meer- briek, de officier van gezondheid uit malen persoonlijk te Neerbosch ge- j Muiden. de burgemeester van Mui wees t en onder de leden zijn er niet;den, de heer Coningk Westenbergen weinigen, die den heer Van 't Lin-«ruddier daarna. rif» nffip.ip.r va denhout vroeger nimmer hadden ge zien en zijne inrichtingen volstrekt niet kenden. „Op blz. 75 zegt de heer Van Deth „Zoo de commissie van onderzoek mij slechts eenmaal in hare algemeene vergadering geroepen had, wat zij niet noodig geoordeeld heeft, dan zou in veel licht voor haar zijn opgegaan en zoude zij zaken hebben kunnen >poedig daarna ook de officier van justitie uit Amsterdam, mr. B. Ort. Groote ontzetting maakte zich ter stond meester van de omwonenden, die allen toesnelden. De hekken wer den dan ook spoedig gesloten. Op de plaats, waar het kruit in het korrelhuis lag opgestapeld, werd de vloer geheel ingedeukt. Zooals men zich zal herinneren heeft dezelfde fabriek in 1888 een onderzoeken, waarmede zij nu geheel ramp getroffen, die veel ernstiger ge- onbekend gebleven is". Over deze be- volgen had. Thans echter is de ont- schuldiging verbaas ik mij ten hoog- ploffing gelukkig beperkt, door de ste De commissie van onderzoek is I uitstekende constructie van de fabriek, geen parlementaire enquête-commis- j Alle gebouwen zijn sterk geïsoleerd sie en evenmin een scheidsgerecht1 en uitsluitend van dikke steenen zij heeft de macht niet om iemand muren, in ijzer opgetrokken. voor zich te roepen, maar zij heeft op alle belangstellenden in de wees- De brandspuit uit Muiden werd ge roepen. Brand [ontstond echter niet. inrichting te Neerbosch een beroep Met een paar emmers werden de gedaan om hunne medewerking tesmeulende lapjes gebluscht. erlangen tot het verkrijgen van inlich- De huisjes aan het kanaal hebben tingen, aangaande [de toestanden inslechts weinig geleden. Eenige rui- die instelling. Zij had verwacht, dat ten sprongen en een paar dakpannen in de allereerste plaats zich tot haar i werden van de daken geslingerd, zouden wenden zij, die in het belang; Reeds te één uur in den middag der weezen verpleging, den heer Van't| was de geheele fabriek weer in volle Lindenhout zoo zwaar hebben be-1 werking. vaart werd aangelegd, en voorts in 15 a 20,000 man worden opgevoerd, voelde hij een hand op zijn schouder dien geest als aan de Havenkade. Zoo Uit Tanger wordt^gemeld, dat mi- en hoorde hij een stem die zeide zoude er gemeentegrond voor bouw- nister Mohammed Torres heeft aan- >?ln orde, it is apal (hij is een vriend).» grond worden kunnen aangevraagd gekondigd dat hij een brief aan den j)e advocaat wendde zich om en be en zou langs dien weg, den handel sultan heeft verzonden, waarin de merkte een misdadiger, dien hij kort en niiverheid bevorderd worden. Ook hoofden der TTalwler» van hot Pi# i-j--i-j.--.-i i- -« en nijverheid bevorderd worden. Ook hoofden der Kabylen van het Riff geleden verdedigd had. Nu zag bij zoude het Scheveningsche en Belgi- aangemaand worden de vijandelijk- 0ok anderen, wier gezichten hem wel sche park er mee gebaat zijn." heden te staken gedurende de onder- bekend waren en die hem allen groet- Dinsdag is te Kuilenburg handelingen over de wijze van uit- ten. Een andere oude cliënt, die iets de laatste choleralij dér als hersteld voering van het tractaat van Wadras.-1A 1 1 1 uit het gasthuis ontslagen. In het Het belangrijkste bericht betref- ■s.1 verder stond, zeide hem, dat hij blijde mocht zijn, dat hij er zoo goedafre. hebben daar drie gevallen van fende den opstand in Brazilië is, dat j komen was. cholera plaats gehad, twee patiënten de Gama, de beste vlootvoogd vanLouise Michel heeft een zijn overleden en één is hersteld. Brazilië, zich bij den opstand heeft bezoek aan Parijs gebracht om een uit- De drie in de barakken der aangesloten. i—1 gever te zoeken vooij een nieuw werk Door het overloopen van de Gamavan haar, getiteld Steele Rougewaarin rii.crer. rle or»Rtfl.nrlAlmoin n# zjj gepoogd heeft de menschenteteeke- Inen zooals zij zijn, met hun laagheid en gebreken, maar toch nog in staat !den Cobras en'Inchadas. De Gamaedelmoedige en edele begrippen te 1 aanvaardt het opperbevel over dehebben. De laatste dagen der oude opstandelingen voor Rio. Zij tellen wereld en het aanbreken van de htigheid en worden in „Amalia-stichting" tje Utrecht ver- A. pleegde patiënten, lijdende aan cho- krijgen de opstandelingen steun uit zjj gepoogd heeft de menschen te teeke lera asiatica, nemen zeer in beterschap de beste elementen van vloot en leger.nen zooals zii ziin. met. hnn laa.ri™;; toe en zullen waarschijnlijk reeds deze .De Mello verkrijgt daardoor de eilan- week de barak kunnen verlaten. Te Sappenneer is eene schip persvrouw overleden aan cholera. „ÖJ.J| V1X aauuimtiU van Haar man is mede aangetast en nu 3000 goed gewapende mannen te nieuwe eeuw waarin gerechtigheid verkeert in levensgevaar. j Desterro, terwijl 6000 opstandelingen Peixoto's troepen te Rio Grande als- Financieele .„Mededeelraeeii. :°°k torte Aiegre omsingeld hou- ;den. De voornaamste kooplieden te Het Weekblad van Broekman en jRio beginnen in te zien, dat de beste Honders bevat o. a. de volgende op- manier om aan den oorlog een einde gave van minder courante of incou- maken, De Mello's erkenning als rante fondsen, in de week, tot den datum van 14 Novemb. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hotel-Mij 90 pCt. Kon. Ned. Beijersch Bierbrouwerij. 26 Oblig. Paleis v. Volksvlijt (Werk. Sch.)54 Aand. Rotterd. Hypoth.b. voor Ned232 Utrechtsche Hypo theekbank 111 Ned.-Ind. Gas Mij. te Rotterdam. 113^ Kon. Ned. Locaal- Spoorweg -Maatsch. te Apeldoorn35 Ned. Tramweg. Mij. te Utrecht. 32-35 Venn. „Nederland" (div. 1893 over f 150 gef.) ƒ340. schuldigd, maar tot nog toe zij n noch Te Schiedam ondergaande aan mij, noch, zoover mij bekend is,schutters, die de boete, hun door den aan een mijner medeleden eenige me- j schuttersraad opgelegd, niet kunnen Rechtszaken. De Hooge Raad verwierp Dinsdag het cassatieberoep van Antoon van Berkum te Osch, tegen zijne veroor deeling door het Hof te 's-Hertogen- bosch tot éèn jaar gevangenisstraf wegens mishandeling. oorlogvoerende partij zou zijn. Deze verklaart zulks alleen te verlangen voor eene blokkade van de haven. Het bombardement van Rio duurt nog voort. Verscheidene inwoners zijn gekwetst. De Times vernam uit Pretoria, dat de conventie tot het afstaan van Swa ziland aan de Transvaal nog slechts de formeele goedkeuring door de Swa- zi's verbeidt. Kruger heeft ook ge- teekend. Politiek Overzicht. Betreffende de werkstaking in de engelsche mijnen is men weer een stap verder gekomen door in eene vergadering van den mijnwerkers- dedeelingen van den heer Van Deth i betalen, de daarvoor in de plaatsbond het voorstel tot bemiddeling toegezonden, en evenmin is door hemtredende provooststraf in een lokaal! van Gladstone aan te nemen. Ook het verlangen kenbaar gemaakt, om onder het raadhuis. Dit lokaal wordt de eigenaars der mijnen heoben in door de commissie te worden gehoord, niet verwarmdalleen is het voorzien I die tusschenkomst van de regeering Integendeel, hij heeft al het materiaalvan eene krib met eene matras entoegestemd. Onder voorzitterschap van voor zijne beschuldigingen voor zich een paar dekens. Willen de delinquen-eenen minister zal nu tussschen de gehouden en thans in zijne brochure ten niet van koude verstijven, dan beide partijen eene nadere gedachten doen afdrukken. Had hij de oor- zijn zij genoodzaakt, bij de tegenwoor-1 wisseling gehouden werden, om dan spronkelijke stukken aan de commis- dige temperatuur, den ganschen dag zoo mogelijk tot een vergelijk te sie ter hand gesteld dan zou deze, onder de dekens te blijven. Thanskomen. Lord Rosebery heeft deze taak zooals wel niet behoeft gezegd te zit, of neen, ligt daar zoon zondaar. I op zich genomen, worden, naar aanleiding van die stuk- Bovendien zijn zij gedurende hunne! De engelsche hoofdbladen keuren ken een onderzoek hebben ingesteld, opsluiting, die soms wel ongeveer 14 deze bemiddeling^der regeering goed Zij is voorzeker bereid dit ook thans dagen duurt, verstoken van het genot vooral billijken zij ^Rosebery's keuze nog te doen, al is de termijn van der vrije lucht, die zelfs den groot inzending reeds lang verstreken, zoo- sten misdadiger in eene strafgevan- dra de heer Van Deth haar zijne do cumenten ter hand stelt". Een verrassing, z ij 'took geen aangename, viel Vrij dag j.l. aan als voorzitter van de nieuw saam te roepen conferentie van patroons en werklieden. De hoofdbladen erkennen de werkelijke] gevaren van de nu aangevangen regeeringstactiek, indien genis niet wordt onthouden. N. R. CL De haagsche briefschrij- G0- j ---OJver der N. Gron. Crt. ontleent, ten zij stelselmatige saatsinmenging de abonné's van De Christelijke School- bewijze, hoe welsprekend de belangen elk arbeidersgeschil bedoelde, hetgeen bode ten deel. Het toen verschenen1 van Scheveningen in den haagschen af te keuren ware; doch zij stemmen was voor het grootste deel gemeenteraad worden bepleit, aan het toe, dat de onderhavige omstandig- officieele raadsverslag de volgende heden buitengewone maatregelen nommer wit papier; één kolom van de eerste bladzijde, de geheele tweedeenderde bladzijde en een deel van de vierde waren wit als sneeuw. Ter verklaring van dit nieuwtje op 't gebied der journalistiek las men aan het hoofd van het blad het be richt van den uitgever, den heer M. C. Bronsveld te Wageningen, dat hij „van de redactie geen meerdere kopie voor dit nummer heeft ontvangen." Omtrent het ongeluk inde kruitfabriek te Muiden lezen wij na der het volgende Dinsdagmorgen te half werd dej heer Bredius, directeur van de kruit fabriek „de Krijgsman" te Muiden, gedreven door de vereenigde kruit- fabrikanten van Holland en Zeeland, door een ontzettenden slag opge schrikt. Een der bewoners van het dorp, ja zelfs zij, die wonen buiten de Mui- derpoort te Amsterdam, hoorden hun ruiten rinkelen. Aanvankelijk dacht men, dat het schieten was op Pampus, doch toen terstond daarop een nog heviger slag volgde, was men ver zekerd, dat het een ontploffing was in de fabriek. De directeur begaf zich terstond naar de plaats waar het onheilspel lend geluid van daan kwam. Het terrein, waar de 80 gebouwen staan, die de fabriek vormen, beslaat 50 bunders. Het zoeken was echter niet moeielijk. Terstond zag hij, dat het korrelhuis was vernield door een ontploffing en evenzoo het met een klaine tusschenruimte daaraan ver bonden sorteerhuis.] rede van den heer Knoester: I wettigen. De Standard verklaart, dat „Mijnheer de voorzitter! Vergun'het ministerie, hetwelk eerst Maandag mij de aandacht te mogen vestigen, het desbetreffende besluit nam, statis- aangezien het voetpad langs de steen-i tieken en feiten voorgelegd kreeg, glooiing aan de Badhuiskade mij voor j welke aantoonden, dat de stremming de voetgangers zeer gevaarlijk voor komt langs te wandelen, en verwon dert mij dat dienaangaande nog geen klachten zijn ingekomen. „Ook komen mij de opritten aan de Badhuiskade en Havenkade aan wederzijde van de brug bij 't stoom gemaal, veel te sröal voor, dit was goed bij den aanleg derzelve, maar nu het verkeer zoo druk is, aange zien onze visschersvloot meest hun haring van andere havens tot hier per scheepsgelegenheid moeten ver voerd worden, en ook namelijk de opritten als voetpad voor de belang hebbenden moeten dienen, en geen twee rijtuigen met paarden bespan nen elkander kunnen passeeren, zoo zijn er langs dien weg al wat onhei len voorgevallen, en nog meer in het vooruitzicht zijn. „Vervolgens, mijnheer de voorzit ter Vergun mij ook te mogen wijzen aan de behoefte die bestaat aan de Haringkade, en zich heeft geopen baard vooral in dezen [zomer, zoodat het dikwerf plaats vond, dat schip pers voor hunne vaartuigen geen ge schikte los- of laadplaats konden vin den. Ik zou, mijnheer de voorzitter! naar mijn bescheiden meening den ken en aanbevelen, dat aan de over zijde der Haringkade met eenige ver breeding van het kanaal een flinke los- en laadplaats voor de scheep- der kolenproductie een hoogst ernstige verlamming van den nationalen han del na zich sleept, hetgeen geheel ten bate van het buitenland komt. Dinsdag zijn de franscheKamer en de Senaat weer bijeengekomen. Casi- mer Perier werd met 295 stemmen tegen 195 op Brisson tot voorloopig voorzitter gekozen, en Dematry en Lockroy tot onder-voorzitters. Zoowel in den Senaat als in de Kamer werden de fransch-russische feesten en daarbij de vriendschappe lijke verhouding met Rusland be sproken. Naar de Nordd. Allg. Ztg. mede deelt, is de tweede lezing van de duitsch-russische tarievenquaestie Maandag afgeloopen. De russische gedelegeerden deden op enkele pun ten eene concessie. Omtrent de derde lezing, die plaats moet hebben zoo dra de desbetreffende commissie van het resultaat der tweede kennis zal hebben genomen, laat zich voor het oogenblik nog niets zeggen. Giolitti, de [italiaansche minister- president^ heeft, naar verzekerd wordt, het plan af te treden, maar omdat er moeielijk een opvolger te vinden is, zal hij vooreerst nog in functie blijven. Weer zijn troepen uit Barcelona naar Melilla vertrokken. De strijd macht aldaar zal waarschijnlijk tot Gemengd. Nieuws. Volgens mededeeling van den minister van oorlog zullen tus- schen 19 dezer en 9 December op een of jmeer daartoe gunstige dagen van 10 uur v.m. af, schietoefeningen ge houden worden op het fort IJmuiden, in eenen sector welke begrensd wordt door de richtingen Z.W. en N.W., en daarbij vurende op eene schijf, welke in zee voorbij het fort wordt gesleept. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal des v.m. te 9 uur een roode vlag op het fort geheschen worden, welke na afloop van het vuren zal worden ne- dergehaald. De Indêpen dance Beige deelt nog eenige bijzonderheden me de over den zonderlingen aanslag, waarvan de Servische minister Geor ge witch bijna het slachtoffer is ge worden. De man, die den aanslag pleegde, is eon jeugdig werkman van 19 jaar. Nadat hij den minister, toen deze het restaurant-Du val verliet, met zijn mes een steek in de zijde had toegebracht, zette hij het op een loopen, niet om te ontvluchten, maar om zich des te eerder in handen der politie te stellen. Bij het onderzoek bleek terstond dat men te doen heeft met iemand wiens geestvermogens te wenschen laten. De man verklaarde, dat hij den minister niet kende. Indien hij den heer George witch niet had gccien, hij een ander in zijne plaats hebben getroffen. Zijne aandacht was gevestigd op den minister, omdat deze er zoo voornaam uitzag en de kenteekenen droeg, dat hij officier was van het Legioen van eer. Voorts verklaarde hij niet te behooren tot de revolutionairen noch tot eenige andere politieke partij. Zijn eenig doel was een moord te begaan, wien hij ook zou treffen. De wonde, welke den Servischen minister werd toegebraent, is niet ge vaarlijk. Vermoedelijk zal de heer George witch spoedig geheel hersteld zijn. De ex-koning van Servië Milan, die, naar men weet, te Parijs woont, bracht den minister een bezoek, ten einde zijn belangstelling te toonen. Uit Bergen in Henegouwen wordt gemeld, dat in de phosphor- zure zoutbeddingen der 1/sines Alvay een voorwereldlijke zeekrokodil ge vonden is. De kop van het dier is meer dan één meter lang; terwijl de lengte van het geheele dier acht meter bedraagt. Het geheel is in voortreffe- lijken staat. Naast dit tot de familie der sauriërs behoorende dier lag een sauriër van anderhal ven meter lengte. Het opgraven dezer voorwereldlijke dieren is een zeer moeilijk werk. Alle deelen moeten uit het krijt, dat ze insluit,losgemaakt en zorgvuldig ge- nummerdworden. Aangezien de been deren, wanneer zij met de lucht in aan raking komen, zeer licht breken, moeten zij te voren met eene chemi sche oplossing besprenkeld worden om hun meer weerstandsvermogen te geven. Een e igenaardigbewijs van dankbaarheid ontving een Londensch advocaat, die den optocht van den lord-mayor wilde zien. Juist zag hij den stoet in de verte, toen eenige mannen voor hem gingen staan en hem het zien beletten. Hij ontweek er een, een tweede, een derde, en zag zich plotseling omringd door een troep zakkenrollers, die zich gereed maakten hem te berooven. Plotseling vrijheid zullen regeeren, het boek geschilderd. De bekende voorvechtster der anar chisten bracht een bezoek aan de bureau's van de Justicewaar zij een droevig verhaal gaf van den toestand der uit hun Jand naar Londen uit geweken vreemdelingen, die slechts moeilijk zooal niet onmogelijk werk krijgen kunnen. De ellende onder hen is groot, vooral als zij kinderen hebben, en toch zijn zij in Londen beter af dan in Parijs, „omdat zij in het monarchalqEngelandmeer vrij heid van s preken hebben dan in het republi- keinsche Frankrijk; omdat zij, died( misdaad begaan hebbenweigeren in de egoïstische begrippen der bour- geoesie te deelen en die droomenvar sociale rechtvaardigheid gevoed heb ben, welke onze vijanden gevaarlijk achten, te Londen in het openhaal van hun ellende en hunne droomec spreken", zeide Louise Michel. Thans is de anarchiste naar Londen teruggekeerd, naar men algemeer zegt op aanraden van hare vrienden, die voor haar vervolging vreezen, welke naar aanleiding van den aanslag te Barcelona tegen de anarchisten in gesteld zoude kunnen worden. Bij de jongste wedrennen te Auteuil nam het paard van der bekenden jockey Dick Rowell bij d( laatste hindernis den sprong verkeerd Rowell werd, ondanks zijn pogingeu om zich in den zadel te houden, af geworpen. Waarschijnlijk tengevolge dezer pogingen, bleef zijn linkervoe in den stijgbeugel hakenhet ver schrikte paard holde de anderen ach terna, het lichaam van den ongeluk kige medesleurend en bij eiken sprong met een geweldigen hoefslag treffend Onder het angstig gegil der talrijke toeschouwers werd de jockey 30C meter voortgesleept; eindelijk brak de stijgbeugelriem. Rowell was echter reeds een lijk. 0 De Duitsche keizer treedt krachtig op tegen de dobbelzuchf der officieren. Er is een nieuwe kabi netsorder verschenen, waarin bepaald wordt, dat alle bij het Hannoversche proces betrokken officieren voor eer raad van eer zullen terechtstaan er ieder, die op de eene of andere wijze strijd met de officierseer gehan deld heeft, zonder genade zal ontsla gen worden. De keizer betuigt zijne ontevreden heid over het feit, dat de voor schriften, door hem bij zijn troonsbe stijging omtrent een eenvoudige en weinig kostbare leefwijze der officieren gegeven, zoo slecht nagekomen zijn, Hij heeft den korpscommandanten opgedragen hem de regimentscom mandanten te noemen, die aan zijne verordeningen niet krachtig de hand hebben gehouden en geen voldoenden toezicht hebben gehouden op de onder hun bevelen staande officieren. Een Hongaarsche opposi tieblad kocht den portier van den Min. van Justitie, Szilagyi, om en verkreeg daardoor toegang voor zijn reporter tot Szilagyi's bureel, waar hij zich van den tekst van het wets ontwerp op het burgelijk huwelijk trachtte meester te maken. Szilagyi herkende in hem den zoon van een beroemd geleerde en zal daarom geen aanklacht indienen. Een smid te Dobraja-Na- deshda (Jekaterinoslaf) vond een bom in den grond begraven, die waarschijnlijk nog van denKrimoor- log afstamde. Terwijl vele personen daarnaar zagen, sloeg een oud soldaat met een hamer krachtig op den bom. Deze ontplofte; 9 der omstanders werden gedood. Te Brest-Litofsk in de Russische provincië Grodno heelt door de onvoorzichtigheid van een bediende in een apotheek een ether ontploffing plaats gehad. Het geheele gebouw werd uiteen geslagen, de belen dende huizen werden zeer beschadigd- Twintig personen zijn gedood en velen gewond. GEMEENTERAAD- Zitting van hedenWoensdag, te tien uur. Afwezig bij den aanvang de leden Loomeijer, Prins, Macaré, LodewiJ*8"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2