,G0i IS IJl LIED". Thedrr Gemengd Nieuws. ING-EZONDEN .„Commissariaat vaa] Politie te Haarlem_j KENNISGEVING. Burgerlijke Stand, Aanysiiodun betrekking interland. Christelijke Zanyvereeniging UITVOERING Groote Kerk, Buitengewone Uitvoering, Karei Edaard m Sciiotland. Meiiwe Schouwburg, Mad. SEG0ND-WEBER. Les Folies Amoureuses. 1,— zoo ging hij voort, men onze raad gevingen met oprecht vertrouwen beantwoordde, zou men zien hoe wel dra de vrede en de roem van Italië zich herstelden. Te midden van ver derfelijke woelingen zullen wij voort- vaan het miskende recht op vrijheid der kerk te bepleiten. Aan ons ge bed zullen wij de daad paren op het terrein, dat wij bij de gemeenteraads verkiezingen hebben aangewezen, om zoo het ongeloof te bestrijden. In het engelsche Lagerhuis is bij het voorstel ten opzichte van het wetsontwerp tot instelling van dis tricts- en kerspelraden een motie van Maclaren aangenomen om bij deze wet aan gehuwde of ongehuwde vrou wen het stemrecht te verleenen. Den Spaanschen gezant te Tanger is kennis gegeven van eene zeer krasse nota, welke de sultan van Marokko aan het hoofd der Kabylen van het Rif heeft gericht, en waarin dezen onder bedreiging van vreeselijke straf fen gelast wordt, de wapenen neder te leggen en toe te laten dat de Spanjaarden het fort Sidi bouwen. De sultan kondigt de zending van zijnen broeder 'met ruiterij naar de grenzen van het Rif aan, om zijne bevelen uit te voeren. Do brief be helst bovendien nog levendige betui gingen van vriendschap voor Spanje. De Ind. Beige geeft enkele cijfers, die betrekking hebben op de landverhuizing naar den Congo-staat. Gedurende den tijd, dat Stanley aan den Congo vertoefde (1879-1885) ves tigden zich gemiddeld 44 blanken per jaar in den nieuw gevormden staat; 'in 1886 steeg dit aantal tot 84, in 1890 tot 219 in 1892 tot 349 en dit jaar zijn reeds 480 Europeanen naar den Congo vertrokken. Verreweg de meesten van hen zijn Belgen. Het aantal Engelschen, Pranschen, Duit- schers, die zich in den onafhanke- lijken staat vestigen, neemt steeds afj waarschijnlijk, wijl zij zelf in Afrika koloniën hebben; het aantal Oosten rijkers en Nederlanders stijgt ieder jaar een weinig. Zweden en Nooren die zich in Afrika willen vestigen, verhuizen in steeds toenemend getal naar den Congostaat, het meest in ternationale gebied van alle Euro- peesche nederzettingen in Afrika. De meeste landverhuizers, ongeveer 60 pCt., zijn ambtenaren van den Congostaat, de overigen zijn handels agenten en ontdekkingsreizigers. Het gerucht loopt, dat „Generaal" Booth voornemens is, het hoofdkwartier van het Heilsleger naar Noord-Amerika over te brengen. Zelf zou hij mede verhuizen. Een geweldige brand iste Londen Woensdagavond uitgebroken in eene fabriek van parfumerieën bij Old Bailey, tegenover de oude staats gevangenis, waar de misdadigers ook worden terechtgesteld. Het dak der gevangenis is op een gegeven oogen- blik beginnen te branden, hetgeen tal van gevangenen natuurlijk zeer heelt doen ontstellen. Gelukkig is de brand, althans aan die zijde, spoedig kunnen gebluscht worden. Maar de vlammen hebben zich toen met snelle felheid uitgebreid naar den kant van Old Bailev, naar de Farringdon-street. waar ettelijke perceelen dezer buurt van groote uitgevers werden aange tast. Drie enorme panden zijn in asch gelegd, terwijl een half dozijn andere perceelen min of meer beschadigd zijn. Een brandweerman is door het instorten van eenen muur gedood* Een met dynamiet gevuldje pot ontplofte in het schilderhuis voor het hotel van den bevelvoerenden generaal van het te Marseille geleger de corps.] Niemand werd gekwetst. Men zegt, dat de politie een tweeden pot in de gang vond. Een Italiaan is gevangen genomen. In de Ca])e irjfws is opge komen eene advertentie van een juffrouw Hoek, die zich als dienst bode aanmeldt, en als tegen haar gevloekt wordt dreigt met een broe der die zes Engelsche voet en vier duim groot is en op het oogenblik in Mashonaland vecht. Eenige reizigers van den sneltrein van Bologna naar Venetië zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Bij Monselice verloor de laatste wagen de achterwielen. Het rijtuig, waarin 2 dames en 6 heeren zaten, werd hevig heen en weder geslingerd en ontspoorde ten slotte. Een noodrem ontbrak; het hulpgeroep der onge- lukkigen werd overstemd door het geraas van den trein, die met groote snelheid reed. De reizigers verloren op het laatst hun bewustzijn. De brug over de Gordon werd losgerukt. Eindelijk na een rit van 15 KM. stopte de trein aan het station Stanghetta, waar de ongelukkigen, die in een onbeschrijfelijk en toestand verkeerden, bevrijd werden. Een der dames is door den angst gevaarlijk ziek geworden. Bij de kazerne dergendar-' mes te Villanueva, is een bom met nitroglycerine ontploft. Er werd enkel materieele schade aangericht. BijzijnopgravingenteSak- karah in Egypte is de heer De Mor gan op een wonderlijk gedenkteeken, gestooten. dat de graven van een zekeren Mera, van zijn vrouw en zijn zoon bevat. Mera leefde onder de regeering van Teta, een koning van het 6e vorstenhuis. Het gedenkteeken bestaat uit 81 kamers en gangen. In 18 daarvan staan beschilderde beeld houwwerken, die buitengewoon goed bewaard zijn gebleven. In een met zuilen versierde kamer staat een be schilderd standbeeld van Mera, dat bijna 8 voet hoog is. Het graf der vrouw is hijzonder fraaide voor naamste muurschilderingen stellen een groep treurende vrouwen, arbei ders, die metaal gieten en gouden voorwerpen vervaardigen, dansende personen enz. voor. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Aan de Dames en Heeren van '2 La ger Onderwijs te Haarlem. Toen ik op Zaterdag 4 November j.l. mijne lezing over de woonplaats als punt van uitgang bij het onderwijs iu de geschiedenis had gehouden, werd mij door een der aanwezigen gevraagd, uit welke bronnen men debenoodigde stof moest halen. In de meening, dat de vraag in 't algemeen bedoeld was, gaf ik ook een algemeen antwoord, zoodat misschien de belangstellende vrager (en met hem wellicht vele anderen) gedacht heeft: „zoo'n praatje kan iedereen maken*" Later begreep ik, dat de beteekenis van de vraag eene geheel andere moet geweest zijnde vrager zal in gestemd hebben met mijne plannen en, niet wetende waar hij bij zijn onderwijs de kennis der Haarlemsche toestanden vandaan moest halen, hebben willen informeeren naar de bronnen, waar men de Haarlemsche geschiedenis in vinden kan. Ik zou dus door mijn algemeen antwoord mijne eigen zaak hebben tegengewerkt in de hoogste mate en dat zou mij ten zeerste spijten, daar ik door mijn persoonlijke ondervin ding steeds meer overtuigd word van den buitengewoon grooten in vloed dien elke vermelding van Haarlem bij het historisch onderwijs op de belangstelling der leerlingen uitoefent. Het bekende maakt elk verhaal aantrekkelijk, romantisch bij na. Ik wil hier nog niet eens spreken van de betere kennis van de toestan den in de onmiddellijke omgeving (vooral voor 't oordeelen over gezond heidstoestanden, woningen en zaken van gemeentebestuur is ze zoo noo- dig); ik wil evenmin wijzen op het feit, dar de klachten over den slechten tijd (die nu bij velen zoo veel tijd wegnemen) kunnen vermin deren, als men ieder maar laat zien, wat in zijne omgeving is verbeterd. Ieder onderwijzer en iedere onder wijzeres zal deze dingen genoeg on dervinden, wanneer hij of zij eenige studie wil maken van de lotgevallen onzer schoone stad en van deze in teressante kennis iets wil mededeelen aan zijne of hare leerlingen. Is men hiermee eens begonnen, dan zal men zonder twijfel binnen weinige jaren zoo ver zijn, dat men de jeugdige leerlingen niet meer in vulde vlucht meesleept naar Nancy en Chatham en Leipzig, maar hun eerst met vrien delijke hand rondleidt langs de oude boorden van het lachende Spaarne, tusschen de grijze muren onzer eer waardige bouwwerken, door de som bere bouwvallen van Brederode en Heemstede, langs de aloude straten en vesten der stad. Eenige moeite zal dit vergen van den onderwijzer, maar veel vreugde zal 't hem aanbieden. En wie zijn genot vindt in zijn werk, die is ge lukkig. Ik wensch die moeite iets te ver minderen door, in antwoord op de be wuste vraag, hier het volgende te vermelden Een gemakkelijk overzicht van vele feiten uit Haarlem's geschiedenis vindt men in: Dr. G. Ekama„Gesch. van Haar lem in tabellarische volgorde". 't Werkje is uitverkocht door den heer Van Cittert, doch moet juist daarom in veler handen en in iedere bibliotheek zijn, (misschien is ook een derde druk mogelijk). Dr. D. J. Veeg ens„Haarlemsche vertellingen uit den ouden tijd". Am sterdam 1850 bij J. F. Schleijer. Eene uitgebreide, met zeer veel ijver bijeengebrachte verzameling van historische bizonderheden gaf de heer Allan in zijne Geschiedk. beschrijving van Haarlem. (Van De Koning en verdere oudere schrijvers zal ik hier niet eens spreken). Bekend is het interessante werkje van den heer Gonnet over „de wallen en poorten van Haarlem" (verkrijg baar bij den heer Van Cittert). Even zeer kennen velen de aangenaam ge schreven artikelen van denzelfde in enkele haarlemsche bladen en in tijd schriften. Deze lijst zou nog met verscheidene minder toegankelijke werken kunnen aangevuld worden, maar ze is voor- loopig waarschijnlijk lang genoeg. Wie nu echter uit deze of andere bronnen gaat putten, moet één ding niet vergeten. Hij dient zich te plaat sen op het standpunt van den kok, die aardappels en groenten op de markt en vleesch bij den slager koopt. Het verkregene moet eerst goed, sma kelijk gekookt en dan met een lek kere, niet te pikante saus overgoten worden, voor men het voorzet. Hierbij is het aanbevelenswaardig, eens goede werken over de gesch. des vaderlands in te zien, b. v. (om het nieuwste alleen te noemen) de zeer frisch en schoongeschrevene „geschie denis van het Nederl. volk" door prof. Blok, (de beschavingsgesch. van De Roever-Dozy is evenzoo bezig te ver schijnen). Overigens ben ik zelf van ganscher harte bereid, ieder belangstellende te helpen, zooveel in mijn vermogen is, en hoop bij gelegenheid mijn eigen bescheiden proeven op het onderha vige gebied in eenig haarlemsch blad te publiceeren. In dank voor de verleende plaats ruimte M. de R. Uw. Dw. D., C. TE LINTUM. Zijlweg 77. GEMEENTERAAD- Zitting van hedenVrijdag 's* namiddags een uur. Ingekomen is een dankbetuiging van ambtenaren ter secretarie voor traktementsverhooging en in handen van B. en W. wordt gesteld een adres van bewoners der Pieterkiesstraat voor het leggen van een brug. Nog is ingekomen een verzoek van Mej. F. Groet om te worden herbe noemd als gemeente vroedvrouw. Heden was aan de orde de behan deling van het beschrijvingsbiljet voor de heffing der plaatselijke directe be lasting naar hee inkomen. Door den heer de Kanter werden een aantal amendementen ingediend, die als van zuiver administratieven aard geenerlei publiek belang aanbieden. Over deze quaesties van redactie werd tamelijk lang gedebatteerd en ten slotte beslo ten de amendementen te stellen in handen der comm. van financiën. StoomYaartbgrichtBii. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rotterdam, passeerde 16 Nov. des v. m, 9 u. 20 in., Prawlepoint. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Java naar Rotterdam, vertrok 15 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Didamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New york, passeerde 16 Nov. des middags 12 uur, Wight. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M„ van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 16 November te Rotterdam. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M„ van Rotterdam naar Newyork, passeerde 16 Nov. des v.m. 8 u. 40 m„ Prawlepoint. Het stoomschip Samarangvan Rotterdam naar Java, arriveerde 15 Nov. te Port-Said. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen. Een zakmesje. Twee knotten sajet. Een gouden oorknopje met steentje. Een gouden broche. Een zakboekje waarin twee buitenlandsche brief kaarten en twee dito postzegels. Een muntbiljet van ƒ10,Eene hand mof! Een lorgnet Een hondenhals band. Een paternoster. Eene porte- monnaie met geld en twee spoorkaar tjes. Een pakje schrijfbehoeften. Een penseel. Fen aanplakbord. Een lede ren sigarenkoker waarin eenige siga ren. Fen pakje met band. Een bouf fante. Eene portemonnaie met eenig geld. Een knipmes. Een schaartje. Een brander eener petroleumlamp. Een hond. Eene bonte ;muts. Eene zwarte damesparapluie. Een doosje waarin een spiritus-spuitje. Eenige sleutels, waaronder één van bizondere constructie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 9 November j.l., aan B. H. Visser vergunning is verleend tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Breestraat No. 1. CONCERT op Zaterdag 2 Decem ber 1898 in de Groote Zaal der „Ver- eeniging" met medewerking van een koor, bestaande uit 400 kinderen en het Gemeentelijke Muziekkorpspnder leiding van JEANNE LANDRÉ. SOLISTEN. De heer P. H. van Duinen, (Bari ton) van Amsterdam. De heer Joh. Schmier, (Bas), van Amsterdam. PROGRAMMA. 1. Wilhelmus van Nassouwen. (Voor driestemmig Kinderkoor Capella). 2. Kinder-Cantate: Het Sint-Nicolaas- feest, Bernard Zweers. (Voor Kinder koor, Soli en Orkest.) 3. Ouverture Prometheus, L. vm Beethoven. Aanvang 7% u. Einde ongeveer 9% u. Bevallen: 16 Nov. A. Boots de Moor z. - M. JelgersmaDooper d. - M. G. de ReusKulik z. Overleden: 15 Nov. J. F. Ves- ter 16 md. z. Rosemarijnst. 16. J. v. Noode 7 md. d. Sophiastr. - S. v. Duijn 77 j. KI. Houtstr. - A. v. Am- stel 5 md. z. Asterstr. - G. W. Da nielsBenda 33 j. Hagestr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 Nov. A J. Groo tenhuis en G. .J. Kamphorst, Ambt- Almeloo. 16. A. Witteboon en C. van Moppes, Amst. - E. B. J. Luitink en B. M. E. Schuil, Zandvoort. - J. Velt- man en A. M. M. Verhaaf, Amst. - H. R. de Koning en J. Schellink, Utrecht. Bevallen: 15 Nov. S. Hofhuis Kern d., Amst. - C. RiminiVan Minden d., Amst. - H. van Tuinen Van Hemert z., Leerdam. - L. M. Lo- manVan Vloten z., Amst. - J. van der ViesSurie d., Amst. 16. A. S. Wellinghofï'Meuser d., Amst. Overleden: 3 Nov. B. A. Hes- selink 75 j., Paterswolde. 12. J. A. Drughorn jm. 22 j., Weltevreden. 13. M. KorthalsHauer 34 j., Amst. 14. E. van TilStigter 38 j., Hillegom. 15. "Wed. L. WitkopVan derStuyt 65 j., Den Haag. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aomvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. A bonnes buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Assistente in zaak van dameshandw, ken nis v. teek. en ontwerp voreischt liefst van in- dastricsch. 2. Fat. jnffr. P. G. genegen zonder dienstb, h. werk te verr, bij heer en zoontje. 3. Een niet bejaard persoon op handelskant. voor holl,, fr,, duitsche en ong. corresp. exped, werk en boekhouden aanv. sal. 1000. 4. Fl. gerout. reiz. in mod. art. voor direct, sal. ƒ1200 met lpCt. prov, 5. Energ. jongtn. als reiz. tegen goed sal. prov. en vrije reiskosten tot uitbr. v, oude wijnzaak van nette fam. liefst met part. rel. 6. Geh. fl, pers, als zetwinkel. 10 ben. vrije woning bek. m. boter-, kaas- en kraiden. vak uitst, inform, en storten van geldel, borg. MARKTNIEUWS. Amsterdam15 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen fl,40 a 1,50, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,30 a 1,40, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,40 a 1,70, dito Flakkeesche fl,40 a 1,70, Geldersche blauwe fl,30 a 1,50, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwij ker Zand f0,aO,Hiile- gommer Zand f2,50 a 3,40, Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 11 Nov. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 0,5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 0,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 73%, 72%, 72%, 73, 73% c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f5,20, Levering Nov. f0,Decemb. f5,20, Febr./April f5,25, Sept./Dec. f5,50. Russische: Disponibel f5,Entr. f3,30 los in Entr. ADVERTENTIËN Directeur de Heer H. S.LORAN. Eere-Voorzitter De. E. WEISS. op ÜAANBftS 21 HÖVEMBER 1893, in de des avonds te 8 uren. Programma's, tevens bewijs van toegang, 10 Cts. verkrijgbaar bij de Heeren Boekhandelaren VAN MUNCHEN BOOKMAKER Groote HoutstraatJ- F. VAN DOB- BEN, Barteljorisstraal en JAC. POST, Ged Oude Gracht Iügang der Kerk Klokhuisplein en Oude Groenmarkt. Letterlievende Vereeniging «J. J. C RE MER., alhier. opZondagden 19den November 1893 IN DEN SCHOUWBURG. Drama in 5 bedrijven naar «les Jacobites, van Francois Coppeé, door W. C. Goteling Vinnis, waarin de hooflrol zal vervuld wer- den door Mej Felkers, van Rotterdam, die in den wedstrijd 1891,92 de Ronden Medaille verwierf. Met dit stak zal worden deelge nomen aan de eerstdaags te honden concoursen te Alkmaar en te Maas tricht. Plaatsbespreking 13 uur, waar tevens kaarten zijn te bekomen, als ook des avonds aan het bureau. Entreé Balkon en Stalles ƒ0,99. Eerste Loge /0,75. Tweede Loge en Parterre 0,60. Gaanderij 0,30. H.H. leden hebben op vertoon van diploma in Balkon, Stalles en le Loge h 50 Cents toegang. Aanvang half acht uur. HAARLEM. Tournéss SQHüRMANN. Satnedi 18 Novembrs 1893. irrévocablement encore Une seule représentation d'adieu de Tragédie en 5 actes en Vers de Racine, précédé de Comédie en 3 aotes en Prose, de Regnard. Rideau 7Vs heures. Balcon ƒ3,Stalles ƒ2.50, le Loge 2,Parterre f 2,—, 2e Loge Gaanderij ƒ0,50. Leerlingen van het Gymna sium en der Hoogere Burgerscholen kunnen op aanvrage van H.H. Di recteuren en Mevr. de Directrice kaarten voor Parterre bekomen h Y VERKOOPING të Haar lem, in het Verkoopiokaal aan de Nassaulaan, bij de Zijlstraat. A. C. L. SARLET, Makelaar, zal verkoopen, ten overstaan van den Notaris A. J. KLUPPEL, op Dins dag 21 November 1893, des voormiddags te 10 uur, den IN BOEDEL, nagelaten door wijlen Mejuffrouw de Wed. J. C. HEN- NING, en meer andere goederen, waarbij een zoo goed als nieuwe Breack, een tweewielige Kar, één- paardatuigen en eenige Slachters- gereedechappen, waarbij Bascules, Worst- en Vleeschmachines en het geen meer zal worden aangeboden. En ten overstaan van den Notaris B. A. v. d. MADEN, op Woens dag den 22en November, des voormiddags te 10 uur, zeer net onderhouden MEUBELEN, Bed den, Matrassen, Dekens, Linnengoed en KleedereD, nieuwe wollen Ma nufacturen en Mantels enz. Aarde werk, Glas-, Lak-, Koper en Ijzer werk en hetgeen meer zal worden aangeboden. Beide veikoopingen te bezichtigen Maandag 20 November, van des voormiddags 10 tot 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3