Letteren en Kunst. Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Slechte een enkel landeigenaar bezit al de werktuigen en gereedschappen voor het dorschen benoodigd. Voor eerst een goed en groot kleed dat op het veld wordt uitgespreid en vast gesjord met pinnen in den grond dan een groot zwaar blok, en einde lijk vorken (gaffels), zeven en draai-1 kleed en. Wil nu een boer dorschen, dan bespreekt hij alles met den eige naar en betaalt daarvoor zekere huur. Op den bepaalden dag trekken mannen, vrouwen, jongens en meis-| jes op lange boerenwagens het dorp uit en naar het veld. De paarden zijn met bloemen en groen getooid. Nie mand, die „veerdige" leden heeft en opgeroepen is, blijft thuis. De wagens worden ontladen en de kleeden op| het dorschveld uitgespreid; de dra gers brengen op zeildoekkleeden groo- te hoopen koolstruiken aan. Alsnu worden deze struiken tot een cirkel samengebracht, en weldra komt de „koning", de bestuurder der paarden, met zijn fraai uitgemonsterd span, met het zware blok, om dit over den drogen hoop struiken te laten wen telen en rollen, waardoor de kleine sleuijes geplet worden en de zwarte zaadkorrels bij duizenden op het kleed spatten. Dit wordt herhaald totdat de gansche hoop van zaad ontdaan is, als wanneer anderen klaar staan de struiken weg te brengen en nieuwe aan te voeren. Het gedorschte zaad wordt een eind verder gezuiverd, men doet het in zakken en laadt deze op wagens, die allengs den oogst naar huis en onder dak brengen. Er zijn tentjes op het dorschveld aangebracht, waar melk, bier of cho- eolaad verkrijgbaar is, hetgeen voor al het jonge volk zeer aanstaat, wat echter niet belet dat zij zich dapper weren met het oprapen en op hoopen brengen van de gedorschte koolzaad struiken. Tegen den avond wanneer de arbeid ten einde loopt, ziet men een paar jongelui met een reusach tig pak struiken komen aansleepen. Dat is „de haas" nl. een groot bos riet tusschen de koolstruiken gesto ken. „Dat „beest" nu is zoo zwaar dat, indien de boer niet ferm trac- teert en allen een handje helpen, die vracht onmogelijk onder het blok kan komen. Dat is de laatste, niet de minste vracht en de boer na dert reeds met kruik en glas om de zwoegende helpers een hartsterking toe te dienen en weldra laat ook deze zware massa hare zaadkorrels onder het blok vandaan zakken. Alvorens naar huis te gaan, wordt het dorschkleed sehoongeveegd en tot dansvloer gebruikt, en menig „patertje" wordt door de blijde boe- renjeugd uitgevoerd. Dan naar de boerderij, waar lange tafels in schu ren en op delen gereed staan, en waarop door moeder de vrouw flink wordt opgeschept: spek, ham, meel- pudding, „klont", (Jan in den zak); dat is het einde van den schoonen dag. En zoo gaat het voort tot de velden kaal en de schuren gevuld zijn. Dat landelijk feest hetwelk bij een fraaien dag weer een heerlijk stuk landleven mag heeten dreigt nu uit te sterven, en begint langza merhand te ontaarden in drinkgela gen, wat jammer is zoowei voor de traditie als voor de deelnemers. Zondag nacht is zekere A. L. van Overslag, als verdacht van poging tot moord, in zijne woning gearresteerd en gevankelijk naar Mid delburg overgebracht. M.- 0.) genomen in het rechtsgeding, tus schen de gemeente Amsterdam en den heer F. A. Ankersmit gevoerd, naar aanleiding van de voorgenomen onteigening van diens perceel Spui straat 151 aldaar. Deskundigen hadden de verkoop waarde van het perceel op minder dan |/80,000 het door ae gemeente ageboden bedrag gewaardeerd, doch zij waren van meening, dat den heer A. met het oog op de gunstige ligging van diens eigendom een scha deloosstelling van f 100,000 behoorde te worden toegekend. De heer A. zelf eischte geen be paald montant, maar het rapport der deskundigen bestrijdende, stelde hij een schadecijfer van pi. m. 9000 per jaar, welk bedrag dan naar 3% pCt. zoude moeten worden gekapitaliseerd, derhalve een schade van pl. m. ƒ250,000, nog te vermeerderen met 3 jaar huur van een gelijksoortig ge kozen als het te onteigenen perceel ad ƒ18.300. Het O. M. kon met deze schade- berekening, noch met het door de gemeente aangeboden bedrag vrede hebben. In een breedvoerig betoog trachtte mr. Schimmelpenninck aan nemelijk te maken, dat een vergoe ding van ƒ100,000.voor het te onteigenen perceel en van ƒ6,100. voor een jaar huur gedurende den bouw van eene nieuwe inrichting eene billijke schadeloosstelling zoude zijn. De conclusie strekte dus tot ont eigening van het perceel voor 106.100 en waar die som hooger was dan het door het door de gemeente aangebo den bedrag, tot veroordeeling van haar in de proceskosten. Op 4 December e. k. zal de recht bank uitspraak doen. Door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Amsterdam werd Maandag bij monde van mr. G-. J. I groote graaf Schimmelpenninck conclusieHolldnderinnen In de groote zaal der Singakademie de voornaamste concertzaal van Ber lijn, heeft naar door de N. R. Ct. wordt gemeld, Zondagavond een be langrijk concert plaats gehad, waar zich, begeleid door de bekende Ber- lijnsche pianiste Julie von Asten, drie jonge Hollandsche kunstenares sen hebben doen hooren, namelijk de dames Jeannette de ..Jong? sopraan, Anna Oorver, mezzosopraan, en Marie Snijders, alt. Ook is nier opgetreden de Hollandschej violoncellist Hekking. Indien er al viel op te merken, dat de artistieke ontwikkeling dezer jonge dames nog niet geheel voltooid is, zij waren zulke frissche en vrien delijke verschijningen en zij legden zooveel talent aan den dag en be schikten reeds over zóóveel goede stem, dat zij in de volle zaal een warm onthaal hebben gevonden, zoo wel bij hare solo's als wanneer zij te zamen optraden. Het program was degelijk en bood veel verscheidenheid. Misschien was het iets te ernstig. Doch het had dit goede, dat het, wat men hier zoo zelden krijgt, ook mooie Hollandsche stukken bevatte, o. a. een terzet Goede nacht van De Lange, waarmede het concert onder warm applaus is geëindigd. Ook Hekking had veel succes. Men merkte onder de aanwezigen de leden der Nederlandsche ambassade met hunne dames op. Dinsdagavond zijn de dames De Jong, Oorver en Snijders uitgenoo- digd voor Keizerin Frederik te zingen, in een door de vorstin beschermd weldadigheidsconcert. Een der lastigste critici, de be kende en veel gevreesde Wilhelm Tappert, schrijft in het Kleine Journal aan het slot van zijne muzikale week- kroniek in opgewondenheid van „het succes" de drie graci'ósen ,De schoone voor drachten van deze jeugdige damestrits, de liederen, duetten en terzetten, herinnerden mij aan de kostelijke avonden van het Amsterdamsche a ca- pella-koor in den vorigen winter. Zulk eene vereeniging van stem, school en smaak bij elke dezer drie zangeressen moet altijd uit den vreemde komen! Hier gedijt zoo iets blijkbaar niet. De schmucken HoUdn derinnen zullen naar wij hopen, nog eenen liederavond geven, zoodat wij op hare schoone muziek zullen kunnen terugkomen." Bij den uitgever T. J. Kous broek te Leiden is verschenen de 4de jaargang van den Almanak!der nationale Christen-geheel-onthouders- vereeniging. Behalve eene opgave van de plaat sen waar de vereeniging afdeelingen heeft, komen in het nette boekje versjes en verhaaltjes voor, waarin het drankgebruik wordt bestreden. De prijs van het boekje is tien cents. Bij eene der laatste voorstellin gen van Hauptmann's Hannele greep er in het Kón. Schauspielhaus te Berlijn eene zonderlinge scène p' Eenige toeschouwers stonden van hunne zitplaatsen op en protesteer den met verontwaardiging tegen de zenuwschokkende voorstelling op het tooneel. Bij de première van Paul Lindau'i Der Andere op Zaterdagavond viel er eene dame, geërgerd over de grieze lige vertooning, flauw en moest uit de zaal gedragen worden. De Vossische Ztg. protesteert op levendigen toon tegen de verdere op voering van zulke stukken. Als de politie hypnotische voorstellingen ver biedt, dan moeten ook de schouw burgen geen pathologische problemen op de planken brengen, welke bij sommige daartoe bijzonder gedispo neerde toeschouwers soortgelijke ziek teverschijnselen te voorschijn zouden kunnen roepen. De schouwburgen zijn voor kunstvoorstellingen en geene inrichtingen voor pathologische proef nemingen. Het is te verwachten dat dit pro test der Voss. Ztg. nog tot heel wat literarisch twistgeschrijf aanleiding zal geven. Het Journal des D'ebats heeft ge meld, dat prins Pietro d'Alcantara, die door admiraal de Melio tot kei zer van Brazilië zou zijn geprocla meerd, de oudste zoon van den graaf van Eu, naar St. Nazaire was ver trokken, om zich met een gevolg van 20 personen in te schepen naar Brazilië. De hertog van Nemours, de groot vader des prinsen, verklaarde aan een interviewer dat het bericht hem twij felachtig voorkwam, omdat zijn klein zoon Zondag nog te Weenen was. De prins zou zijn vertrokken met den trein van 11.5 vm. en werd be geleid door een gevolg van 20 perso nen. Hij nam plaats in een salon wagen, in gezelschap van een jongen man en vijf dames. Als hemennings- teeken droegen allen een ruiker viooltjes. De pretendent, in het zwart gekleed en met een Tyroler hoed op, droeg een tooneelkijker aan een riem over zijn schouder, en zag er zeer vroolijk uit. Eenige leden der brazi- liaansche kolonie waren bij het ver trek tegenwoordig. De Gaulois heeft verklaard dat prins Pietro d'Acantara zich niet heeft ingescheept te Saint-Nazaire. De prins zegt het blad, is nog steeds op de militaire school te Weenen-Neustadt, en hij zal daar blijven, totdat de vooruitzichten zekerder zijn en zijn moeder hem roept om een politieke rol te Overigens voegt het blad er bij, is de gravin van Eu de ertgename van den kroon van Brazilië en denkt zij er geenszins aan, van hare rechten af stand te doen. De World heeft van den 14en een telegram uit Rio de Janeiro ontvan gen, naar luid waarvan te Nictheroy door het bombardement 300 huizen zijn vernield en vele honderden an dere beschadigd. Verscheidene hon derden inwoners zijn gedood. Van de 37,000 inwoners hebben 30,000 de stad verlaten. De radicale partij in Servië heeft met algemeene stemmen een adres goedgekeurd, dat eigenlijk slechts eene omschrijving van de troonrede is. Omtrent de financien wordt op gemerkt, dat de Skuptchina zeer goed inziet, met hoe groote moeilijkheden de regeering te kampen heeft om het evenwicht te herstellenzij ver trouwt evenwel, dat er eene verbe tering in den toestand zal komen. Dan betuigt de Skuptchina nog hare vreug de over het met Rusland gesloten verdrag. De correspondent van de Köln. Zeit. te Belgrado waarschuwt tegen een geringschatting van Servië's financi- eele moeilijkheden. De soldaten, de officieren en de ambtenaren, verzekert hij, hebben geruimen tijd geen trak tement ontvangen. De broodleveran ciers van het leger leveren niets meer. De uitrusting en de bewapening der soldaten verkeert in treurigen toe stand. Vele Serviërs verhuizen naar Rumenië. De madridsche pers dringt er nog steeds op aan, dat de Spanjaarden de Kabylen moeten verslaan, alvorens de inmenging van den sultan van Marokko te dulden. Zaterdag openden de Kabylen het vuur op een spaansche verkennings troep tusschen de forten en de kust, tengevolge waarvan 4 Spanjaarden werden gewond. De Kabylen moes ten ten slotte aftrekken. De Times verneemt uit Boeloe- wayo dat de Engelschen eene vlie gende kolonne met vier maxim-ka- nonnen uitrusten tegen den zich schuilhoudenden Lobengoeladie de meerderheid der natie nog op zijne hand heeft. Het is kenschetsend, dat zich alhier reeds eene „Buluwayo Syndicate limited" gevormd heeft, om landerijen, concessiën enz., aan Rho des' huurlingen als buit toegezegd, op te koopen. DecommissievoordeBrus- selsche tentoonstelling in 1895 heeft besloten tot 1896 de tento ons teling uit te stellen. U it Londen heeft men den mantel, dien de zeereiziger Cook van de Sandwichseilanden medebracht, aan het gemeentemuseum te 'sGra- venhage te koop aangeboden. De mantel is samengesteld uit zeer kleine veertjes, gele en roode, van twee in- landsche vogels, en behoort thans aan een Londenaar, die bereid is hem tot elk redelijk bod af te staan, en daarom de aandacht er op zoekt te vestigen van belangstellenden en di recteuren van Musea. Hij is zelfs bereid hem ter bezichtiging te zenden. De mantel is zeer groot en wijd en uiterst smaakvol en kunstig bewerkt. Het plan wordt geopperd, om de fabrikanten van dynamiet te verplichten hunne patronen te doo- pen in een onwelriekende stof, op dat ieder zal kunnen rieken dat er zoo iets in de buurt is. Naar het schijnt bestaat er een chemisch product, dat o. a. benzine inhoudt en zoo geweldig onwelrie- kend is, dat zelfs de meest verkon den menseh er alleronaangenaam;, h°°ft wrdt aanf?edaan. Deze S heeft het voordeel, dat ze no* nieuw sen onbekend. De neus van de li tie zou dus geen moeite hebben" dadelijk te ontdekken dat het ni»t zuiver is m den omtreket Engeland*erover hetWteKan^ en 2 visseherssehuitende beman. vi«?t,Vaa u ?toombooten en die der visseherssehuitenj werden gered - die van de 3e stoomboot, de Cynthia is omgekomen op één mau na Overal vielen schoorsteenen en dakpannen. Te Corvan Head werden 3 voorbijgangers gedood enögewoS door een vallenden schoorsteen. Te Li- verpool werden 2 personen begraven oncfer een stuk van een gevel S bekwamen ernstige verwondingen. ïi fcehXW6rden Wle Wn ZTOr b* Latere berichten melden meer ongelukken. De schoener Favorite ia by Swansea met man en muis ven gaan. De Fransche brik Hortense is te bwansea bmnengeloopen met 4 leden bem.anmQg van de Quano 20 anderen zijn ongekomen. De kracht van den storm was zoo groot, dat de trein naar St. Yves tot stilstand gebracht werd. „De kusten van Frankrijk en Spanje door een hevigen storm geteisterd, die weldra in kringstorm overging. Bij Barneville is de Engel- sche schoener Three Janes gestrand de opvarenden zijn gered. Te Chen bourg zijn een brik, eeu kotter, een schoener en een driemaster op het strand geworpende bemanningen der schepen zijn gered. Nabij Duinkerken is een onbekend gebleven schip vergaanerzijn lijken aangespoeld. Te Havre is een lJods met zijn boot verongelukt. Bij kaap Levi, tusschen Vrasville en Retoville. is een groot stoomschip gestrand. Te Fécamps zijn de dakei van de hui- Afgeslagende schepen in de "on" H»e«Wamenubelangrijke averij, up de Spaansche kusten zijn ook nige schepen vergaan. De telegraaf werkt echter moeielijk, zoodat bijzon derheden nog ontbreken. Op 6 mijlen van Penzance (Coru- k rS-.eeii 8root stoomschip, waar- vany de 22 HamP.shire> gezonken; van de 22 opvarenden zou slechts 1 zijn. Bijna overal ging de storm verge zeld van hevige regenvlagen en sneeuwstormen. Ie Parijs en omstreken is eveneens sneeuw gevallen. i e Cransac is de eerste sneeuw Za terdag m dichte vlokken gevallen. De bei gen om Perpignan zijn met een dik sneeuwkleed bedekt De golf van Lyon is onbevaarbaar J!I S^?pe? zocbt<® een wijkplaats ,01. endres Le Mans ziet er uit alsof de stad uitgestorven is, niemand waagt zich op straat. De meeste boo- men zijn ontworteld of hebben hun takken verloren, vele schoorsteenen zijn neergewaaid, zonder evenwel per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Er is veel sneeuw gevallen. ei Engeland hebben niet minder dan 134 personen het leven verloren ten gevolge van ongelukken, veroor zaakt door den storm. Het totaal aantal personen, die bij de verschil lende schipbreuken op de Engelsche kust omkwamen, is nog niet met geschat maar w°rdt op 200 T" Grieksche stoomboot Pares- tem Fssepoulo, van Rotterdam naar en honger. Nu en dan moest hij tegen een lantaarnpaal leunen om niet te vallen. Een agent van politie die voorbij kwam zag hem in het licht wantrouwig aan. „Zal ik een onderkomen vragen aan het bureau?" mom pelde de man. „'tls er hard, maar tenminste niet zoo koud als hier." Hij dacht na en schudde toen het hoofd. „Neen, 't is te gevaarlijk. Ik weet dat ze zoeken naar den man van de inbraak in de Rue du Bac en wanneer ik er binnenga, zou het wel eens kunnen wezen dat ze me er niet weer lieten uitgaan. En toch kan ik hier niet sterven! Alles is me ont vallen. Loup Garou naar het buitenland, Fifi achter de tralies voor zes maanden, het logies van den ouden Dcsiré door de politie gesloten! Niemand die mij een stu ij rood geeft. Kon ik het maar stelen Hij was nu voor een grooten bak'- rswinkel gekomen. De blanke brooden lagen uitlokkc.; voor de breede vensters. Den hongerigen zwerveling kwam het water in den mond. De uitstalling was vlak bij de straatdeur. Als hij die open wierp en dan gauw een ,rood wegpakte, zou het in enkele seconden gedaan wezen en hij weg zijn voor men er nog aan dacht hem te vervolgen. Snel beraden sloop hij voorzichtig naar de deur, maar vóórdat hij den knop vatte, keek de man nog even om zich heen. Teleurgesteld deinsde hij een paar schreden achteruit. Recht op hem aan kwam de agent van politie, die hem daareven zoo achterdochtig had aangekeken. „Wat doe je daar?" vroeg de agent barsch. „Niets," antwoordde de man stug. „Niets goeds, geloof ik. Ga daar weg, versta je en on middellijk „Waarom? Doe ik hier kwaad?" „Geen praatjes of ik laat je even naar het bureau brengen. Allons Aldus ook van hier verjaagd verwijderde de man zich brommend, nog een laatsten blik werpende op de uitlokkende brooden. Terwijl de politie-agent hem scherp nazag verwij derde hij zich langzaam, weggedoken in zijne lompen, waar door de scherpe wind zijn lichaam striemde ais met geesel- slagen. Hij kon bijna niet meer voort en toen hij zeker was dat de agent hem niet meer zien kon, leunde hij weer tegen een winkel aan. Het was een banketbakkerswinkel en door den rooster steeg van uit de werkplaats een warmte op, die den man goed deed. Allengs verzonk hij in een halven dommel. Zijne oogen sloten zich en eenige oogenblikken vergat hij kou en honger en ellende in den slaap, totdat een kloeke stap hem deed opschrikken. Langs hem ging een kleine man, die een slap pen hoed met breeden rand droeg en een dikke das om den hals. Hij bleef een paar huizen verder voor de étalage van een goudsmid staan en verdiepte zich in de beschouwing van al de schitterende kostbaarheden, die daar lagen. Een dolzinnig en misdadig denkbeeld kwam bij den man op, die naar hem keek. De nieuw aangekomene droeg een korte winterjas, die lang niet aan de knieën reikte. Zou hij hem de portemonnaie niet uit den zak kunnen [nemen Het was een onmogelijk plan, maar de wanhoop van den man was nu zóo groot geworden, dat hij niet meer redenee ren kon. Zacht als een kat en zich zoo klein makende als hij kon, sloop hij op de bloote voeten achter den man om, die in zijn das gedoken steeds tuurde naar de gouden en zilveren voorwerpen, en achter {hem gekomen zóo dat hij hem raken kon stak hij de hand langzaam en voorzichtig in den zak van den man. Op hetzelfde oogenblik draaide deze zich evenwel om en riep verschrikt„Houd den dief!" De ander deinsde achter uit en wilde de vlucht nemen, toen de man met de korte jas uitriep„Ben jij het, Charpentier „Loup-Garou?" riep de havelooze man uit en hij wildeer nog iets bijvoegen, toen de ander den vinger op de lippen legde. Om den hoek van de straat kwam de agent van politie die Charpentier zooeven van voor den bakkerswinkel had weggejaagd, en op hem toetredende zei hij tot den man die Loup-Garou was genoemd „Wie riep hierhoudt den dief ?u „Dat was ik," zei Loup-Garou snel, „deze man legde opeens de hand op mijn schouder en toen dacht ik, dat hij mij kwaad wilde doen. Maar 't is een voormalige knecht van mij, die nu in de ellende schijnt te zijn geraakt. Ziet hij er niet uit om medelijden op te wekken?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2