BINNENLAND. Rechtszaken. Wedstrijden. Politiek 0verziekt. 'pleiter de beklaagde ia de clementie van de Rechtbank aan. Men meldt ons uit Zandvoort dd. 22 November. In de heden gehouden openbare raadsvergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd de begroo ting over iS94 aangeboden. Daarna bracht de commissie tot het nazien der rekening bij monde van den heer Draijer verslag uit, waarna de reke ning over 1892, na eene wijziging voorloopig vastgesteld werd in ont vangst tot een bedrag van 23945.66 en in uitgaaf tot een bedrag van 23914.21V2 batig saldo 31.44^. Het. kohier van den houfdelijken omslag- voor den dienst 1893 werd, na eenige wijzigingen, vastgesteld tot een bedrag van ongeveer 4900. Tot onderwijzer met hoofdacte bij het openbaar lager onderwijs werd benoemd de heer R. Nolen te Bloemendaal. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren R. Koopmans te Juthaas en H. G. A. Verhaart te Weh.1. Na vaststelling van een staat van af- en overschrijving en mede- deeling van eene aanvrage tot aan koop van eenigen gemeentegrond werd een ingekomen voorstel van den heer Draijer, om het Burgerlijk Armbe stuur op te heffen, gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om praeadvies. Op een request van den üeer T. Sanders te Amsterdam om subsidie voor het weder in exploitatie brengen van de tramway van het station Zandvoort-Bad naar Oud- 'Zandvoort werd, na breedvoerige be raadslaging, in principe aangenomen subsidie te geven. Het bedrag daar van zal nader worden vastgesteld. Nadat besloten was eene geldleening aan te gaan, groot 2000 werd de vergadering gesloten. De toestand van het Twee de Kamerlid, mr. Keuehenius, is achteruitgaande. De krachten van den patiënt verminderen. De flesschentrekker De Di kes, die voor eenige dagen aangehou den is, was voor een dag naar Den Haag overgekomen. Geruimen tijd hielcl hij zich reeds schuil in Amster dam, waar evenals vroeger te 's-Gra- venhage verschillende winkeliers dupe werden van zijne kwade practijken. Alles was naar Demkes'gading, doch in den laatsten tijd scheen hij een zekere voorliefde voor rijwielen te hebben gekregen. Hij ging daartoe naar een magazijn, verlangde een rij wiel te probeeren alvorens het te koo- pen en weg was het rijwiel. Demkes is ter beschikking van den officier te Amsterdam gesteld. Iets uit den gemeenteraad van Naarden. De heer Van Rhijn De steenen, die benoodigd zijn ge weest, zijn gekocht door den wethou der en niet door den opzichter. De heer König (Weth.): Geloof je mij dan niet Ik heb ze niet kocht, dat wordt aan den opzichter overgelaten." De heer Van Rhijn: Dat is niet waar. Den opzichter wordt alles •uit de hand genomen. De heer König: Dat noem ik on- beschoft, dat je mij niet gelooft. Dat is vrij onbeschoft van je. De heer Van RhijnLaat den op zichter ontbieden of laat dien hier spreken, dan kunt ge hooren of ik waarheid zeg. De Voorzitter: Als er iets noodig is dan wordt dit altijd aangeschaft en wordt de opzichter daarmede be last. De heer Van RhijnDe gemeente móet sieehen in voorraad hebben. De manier van handelen, zooals nu plaats heeft, is zeer duur. De Voorzitter wil tot een ander punt overgaan, doch de heer Van Rhijn is daarmede niet tevreden. De heer König heeft mij onbeschoft genoemd, zegt de heer Van Rhijn, daarmee neem ik geen genoegen. Want onze reporter zit er ook bij en die neemt alles woordelijk op, zoodat men overmorgen in de courant kan lezen van die zeurkousenfamilie en onbeschoft en als ik dan in Hilver sum of in Weesp kom, vragen zij Ben jij die onbeschofte kerel Laat de opzichter hier komen, dan zal men kunnen hooren of ik leugens spreek. De voorzitter: Ja, dat moet men er dan maar op wagen, daar ps niets aan te doen. De opzichter wordt echter niet ont boden. Als bewijs, dat nog niet allen aan de waarde van bank- en muntbiljetten gelooven, diene, dat dezer dagen door een ouden land bouwer te Vuren bijGorinchem eene vette koe verkocht werd aan een sla ger te Her wijnen. De kooper betaalde met bank- en muntbiljetten, maar dit werd door den verkooper geweigerd, „om rede hij die pampiere klungels niet vertrouwde". Hij moest riksdaol- ders hebben. Te Hengeloo is Dinsdag de boerderij van Welmers afgebrand. Het vee is gered. E<m en ander was gedeeltelijk verzekerd. Zekere Fritz Tölle uit Duitschland, zou Dinsdagavond in een koffiehuis te Oldenzaal eene verloting van schilderijen, horloges en vreemde vogels houden, nadat hij sedert weken in de omstreken werkzaam was geweest om loten te verkoopen. sn hem ook goed gelukt was. (ieder lot kostte 60 cent). Toen nu Dinsdagavond verscheidene belang stellenden derwaarts gingen om te vernemen of hun nommer met een prijs was uitgeloot, werd hun verteld dat de man met zijne prijzen reeds verdwenen was. Nog kort te voren had hij door de stadsomroeper de verloting laten aankondigen. Te Berge li- Op-Zoom is de oudstrijder van 1830/31, H. Lint. dra ger van het Metalen Kruis, in den ouderdom van 86 jaren overleden. Jochem Pleket, zeerbekend bij politie en justitie, werd j.l. Vrij dag uit de strafgevangenis te Assen ontslagen en bevond zich Zaterdag weer te Meppel. Te Assen was hij vooraf door de daar bestaande af- deeling der Vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen voorzien van boven- en onderkleeding en eenig geld. Te Meppel maakte hij zich nog dienzelfden dag weer schuldig aan diefstal van eene jaaglijn van een vaartuig, ter zake waarvan hij door de politie werd gearresteerd. Na zich den geheelen nacht in het arrestan tenlokaal als een krankzinnige te hebben aangesteld en daar eenige toevallen te hebben gehad, werd hij te gen den morgen kalmer, en wist, na dat de nachtpoli tie het lokaal had verlaten, de gegrendelde celdeur stuk te maken, en daarna daar ook de buitendeur gesloten was op on verklaarbare wijze en zonder iets te beschadigen, door het tuimelraam boven de deur te ontvluchten. Het is tot heden niet gelukt hem weder te vinden. deze opkomst voor het doel wel wat klein bleek te zijn. Zooveel mogelijk van de beschik bare ruimte gebruik makende, was er toch, naar de Arnli. Ct. meedeelt,! nog gelegenheid een aantal tafeltjes1 zóó te plaatsen, dat een drie-en-twin- tig-tal schaakliefhebbers gezeten ach ter even zooveel borden, daaraan plaats vondende overigen verge noegden zich met als aandachtige toeschouwers het spel te volgen van den heer N. W. van Lennep, die zich bereid had verklaard, simultaan te spelen. Kalm en bedaard, slechts zelden een oogenblik langer vooreen' bord verwijlende, doch daarentegen meermalen zelfs aan geoefende spelers toestaande hun bedenktijd met een ronde te verlengen, schreed de heer v. L. langs de borden, totdat na een strijd van ongeveer 2% uur, het laatste mat weerklonk. Van de 23 partijen won de heer van L. er 19, maakte 2 remise en ver loor er 2, een resultaat, waarover de simultaanspeler zeer zeker tevreden kan zijn, doch dat hij willicht had wel toe te passen. Twee feiten wor- den ten laste gelegd. Het eerste kwam hierop neder dat de bekl. zich op een goeden dag vervoegde in den winkel van de heeren Peek en Clop- penburg en zich aldaar een kostuum uitkoos. De koop geschiedde a con tant. De knecht van de firma kreeg het kostuum mede benevens eene quitantiehij zou dan met Eernink naar diens woning gaan en moest daar het kostuum tegen betaling en uitreiking der quitantie afgeven. De knecht hield zich echter niet stipt aan de instructie van zij ne patroons In de fabriek van chemicaliën aan den Haarlemmerweg te Amster dam eigenaar de heer A. J. van Houten worden reeds een keer of drie kleine diefstallen gepleegd. De daders konden maar niet gesnapt worden. Aan de achterzijde van de fabriek, die des nachts geheel verla ten is, sneden zij telkens eene glas ruit en drongen door de gemaakte opening naar binnen. Elke maal liet de heer Van Hou ten de ruit weer maken en elke maal was het weer d i e ruit, welke verwij- 'j derd werd. Dat bracht den fabrikant r- I -ÏA-.TT.n T.1 hij gaf nl. het goed aan beki. af voor-10p een goeden inval. Toen inden dat hij het geid ontvangen had en natuurlijk volgde toen wat volgen moest hij kreeg geen geid en het kostuum werd door eenen handlanger van bekl. terstond in een huis van beleening gebracht.* Het tweede feit was van gelijksoor- tigen aard. De feiten aan bekl. ten laste ge legd, vielen naar het O. M. meende, in de termen der strafwet. Het eerste feit moest, dus meende jhr. Baud. kunnen verbeteren, indien hij met de j als verduis.ering beschouwd worden, krachten der verschillende spelers De hh. Peek en Gloppenburg hadden beter op de hoogte ware geweest. |het kostuum verkocht ct contant. In De heer v. L. die eerst 20 jaar telt! dat geding zag de spr. eene stilzwij en een kleinzoon is van den gevier- den schrijver, wordt na zijn match met jhr. A. E. v. Foreest, waarbij hij als overwinnaar uit den strijd trad en. dien met den heer Loman, waarin hij remise maakte, terecht als een der beste Nederlandsche schaakspe lers beschouwd .en belooft nog veel voor de toekomst. Breda aan Het Om getuigen te zijn van den schaak wedstrijd, waren Zaterdagavond ruim een dertigtal leden en geïntroduceer- den bijeen in de directiekamer van Musis Sacrum, te Arnhem, die bij Men schrijft uit Centrum Wellicht zal men zich herinneren, dat wij in het vorig jaar melding maakten van het geval, dat de heer M. op jacht zijnde, op een noodlot tig oogenblik den door hem ter jacht genoodigden basculenfabrikant M. in het oog schoot. De gevolgen waren verlies van het oog en een proces. Verschillende keeren werd gepleit voor den eischer door den heer mr. Van Dam, terwijl voor den ongeluk- kigen schieter, mr. Van Maasdijk op trad. Eindelijk heeft de rechtbank be slist, dat de zaak voor minnelijke schikking vatbaar is en bevolen, dat beide partijen op 6 December, dus op Sinterklaas, des morgens ten half elf zullen verschijnen voor den heer mr. Sassen, rechter in de Arrondissements rechtbank aldaar, om te trachten tot een vergelijk te komen. Over de kosten van het proces fzal door de rechtbank nader worden be slist. Een gevaarlijke flesschentrekker stond Dinsdag voor de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam te recht. Het is Bernardus Nicolaas Eernink, 31 jaar, wonende aan de Lindegracht en van beroepfles- schen-koopman. Eernink is een in dividu dat er zijn beroep van maakt de winkeliers op te lichten en te be driegen, en dat daarbij te werk gaat met een driestheid en virtuositeit die zonder wederga zijn. Dag aan komen er bij den commissaris van politie klachten in van benadeelde personen en het is eene uitzondering als er eens een dag verloopt zonder dat zich iemand beklaagt. Toch scheen er niets tegen den man te onderne men, want de wijze waarop hij te werk ging scheen van dien aard te zijn, dat de strafwet tekort schoot. Het kunstje was doodeenvoudig, maar I slaagde herhaaldelijk: koopenen niet betalen. Intusschen, mag men het O, M. gelooven, dan was er thans voor den rechter gelegenheid, om de wet gende conditie van dezen inhoucï geen levering zal geschieden vóórdat betaald is. Daarmede was in overeen stemming de opdracht aan den loop jongen om het goed niet af te geven vóórdat hij geld had. Ongelukkig ge noeg gaf de jongen het toch af, vóór dat hij geld had. Is nu beklaagde door die afgifte eigenaar geworden? Is die afgifte te beschouwen als de levering door of namens den verkooper aan den kooper? Neen, de stilzwij gende conditie wasgeen levering vóór de betaling. De daad van den morgen van den 27sten October wedei op dezelfde manier stukken van wa terleidingbuizen uit de fabriek waren ontvreemd, deed de heer Van Hou ten eene electrische geleiding aanleg gen, welke de ruit verbond met eene schel in het huis van den veehoudei Salentijn, die in de nabijheid der fa briek woonde. Dit had ten gevolge dat op den morgen van 31 Öctobei drie jongens, door de electrische sche. verraden, in de fabriek op heeterdaac werden betrapt. Een hunner had ziel in den nok van het dak verscholen Een vierde werd op hunne aanwij zing gearresteerd als de eigenlijk hoofdaanlegger, die ditmaal aan cï onderneming geen deel had, doch be trokken was geweest in den dieista van zink op den 27en jl. En deze jeugdige boosdoener, die reeds meer malen gevonnisd werd, is zestien jaar Ter terechtzitting van Woensdag onderscheidde hij zich door de onver schilligheid waarmede hij met eei lachend gelaat in de zaal rondzag Zijne medeplichtigen, klaarblijkelijl door hem verleidt, toonden in meer dere of mindere mate berouw. Voora de jongste twaalf jaar oud - loopknecht was dus eene daad in j g^een onder den indruk van hetgeei strijd met de opdracht der patroons] misdreven heeft. An tiTH C /l 11 C' rilüt rl A lrtTTAi-mr. **n v» V* r\4- I "vt a. en was dus niet de levering van het! verkochte. Door de overgave werd beklaagde geen eigenaar, maar kreeg het goed alleen feitelijk onder zich. Door het te beleenen verduisterde hij dus eens anders goed. Het tweede feit beschouwde mr. Baud als diefstal. Ter zake van beide feiten werd, met het oog op beklaag- de's jammerlijke antecedenten, eene gevangenisstraf van vijf jaren gevor derd. De toegevoegde verdediger, mr. B. E. Asscher, meende dat de inspecteur van politie juist geoordeeld had, toen hij verklaarde dat er niets aan de zaak te doen was. Immers, wat het eerste feit betreft in de clausule „verkocht a contant" zag spreker geen stilzwijgende conditie, maar wel een hoofdbeding van het koopcontract. De firma P. C. moest leveren. Wel had zij de bedoeling te leveren eerst na of tegelijk met de betaling, maar haar gemachtigde, de .knecht, leverde vóór de betaling. Die daad was z.i. wel degelijk levering, want de onbevoegdheid van den knecht om die daad te verrichten kon aan den kooper (den bekl.) niet tegenge worpen worden. Deze had zich alleen te houden aan hetgeen de gemach tigde van den verkooper deed, en die gemachtigde leverde, met dat gevolg dat bekl. daardoor eigenaar werd. Voor het tweede misdrijf kan hij niet gestraft worden, omdat de dag vaarding diefstal en geen verduiste ring ten laste legt. Pleiter meende derhalve dat voor geen der beide feiten eene veroordeeling kon uitge sproken worden. Na re- en dupliek, vroeg de voor zitter aan den bekl. of hij nog iets in het midden te brengen had, na hetgeen zijn verdediger had aange voerd. Het antwoord van bekl. ge tuigde van waardeering „Neen, ik heb niets meer te zeggenmeneer heeft zeer goed gesproken." Het O. M. requireerde tegen hen eene gevangenisstraf van 9 maanden twee zijner mede-beklaagden resp.l maanden en 1 jaar gevangenisstrai en tegen den zestienjarigen recidivis! die de booze demon der anderen i geweest, 2 jaar gevangenisstraf. Nadat de vier verdedigers ieder eei woordje ter verzachting van het ooi deel der rechtbank gesproken hadden bepaalde deze hare uitspraak O] Woensdag a. s. Het Openbaar Ministerie bij dei Hoogen Raad concludeerde Dinsdaj in de zaak van den Ilaagschen inge zetene, die tot geldboete werd ver oordeeld wegens het niet verhinderei dat zijn hond 's nachts rumoer ver wekt, tot vernietiging van 's kanton rechters vonnis en verwijzing de zaak naar de rechtbank te 's Graven hage, op grond dat de kantonrechte een onwettig bewijsmiddel bezigde De verdediging dat de toegepaste be paling der politieverordening alleei betrekking zou hebben op honden die zich op de openbare straat be vinden, achtte het O. M. onaanni? melij k. Ds. Thijm is heden door d( Haagsche rechtbank veroordeeld tol 5 jaar gevangenisstraf, met ontzetting van het ambt van predikant envooi 10 jaar van het recht om voogd te zijn. uit gebrek aan bewijs losgelaten." „Dan een streek van de politie," zei Charpentier. „Ik weet niet hoe het komt, maar het lijkt me verdacht dat de rech- ter-commissaris na enkele dagen al begrijpt, dat er geen voldoend bewijs is." „Je ziet spoken op helderen dag," zei de ander onverstoor baar, „ik voel me even veilig hier als in Londen. Aanstonds komt Toto, dan kun je het hem zelf vragen." .„Mij goed. Als jij het vertrouwt wil ik het ook wel doen. Maar je hebt straks gezegd, dat je mij voor een onderneming noodig hadt. Wat is dat voor een zaak?" Loup Garou keek hem strak aan. „Ben je heel begeerig om het te weten?" „Niet om het te weten, maar om iets te verdienen. Ik ben nu verzadigd, maar zonder een cent op zak. Als gij mij mor gen in de steek laat, kan ik weer beginnen met van honger te sterven Loup Garou trok een lachend gezicht, in werkelijkheid was dit een zoo afschuwelijk kwaadaardige grijns, dat zelfs Charpentier schrikte. „Je hebt gelijk," zei hij toen. „Ik heb je op dit oogenblik in mijn macht. Als ik je laat gaan, moetje den nacht buiten doorbrengen: in een leege kar ol onder een brug. Als ik je geld geef, kun je van nacht heerlijk slapen in een warm bed. Wat een verschil, nietwaar!" „Waarom zeg je me dat?" vroeg Charpentier woest. „Zeg me maar hoe ik wat verdienen kan, dan zal ik om jou geld niet vragen 1" „Nog niet, nog niet," antwoordde de ander spottend, zich vermakende met de toorn van zijn makker. „Je bent nog niet rijp, om dat te hooren, mijn jongen Charpentier keek hem aan, aanvankelijk zonder te begrij pen. Daarop was het alsof plotseling een licht voor hem op ging. Een uitdrukking van afschuw verspreidde zich over zijn gezicht. Toen, zich over de tafel naar Loup Garou buigende, zeide hij bijna onverstaanbaar: „Een moord?" Loup Garou haalde de schouders op en antwoordde niet op de vragen, die lagen in de verschrikte oogen van zijn makker. Na een minuut of wat gezwegen te hebben, kruiste hij de beenen over elkander en zei op den luchtigsten toon „Hoe kan een volwassen man zoo kinderachtig wezen? Hij is zelf bijna van honger gestorven en beeft van angst als men hem over den dood praat." „Nooit," zeide Charpentier beslist. „Ik ben een schelm, een dief, een inbreker goed, maar een moordenaar zal ik nooit worden!" Hij stond op van de tafel als wilde hij heengaan. „Ga dan heen, brave man!" zeide Loup Garou spottend. „Ga heen en sterf van kou. Als morgen de politie ie bevro ren vindt, zal ze zeggen dat er gelukkig weer een minder is. En dat omdat je gewetenswroeging had! Ja wel, het baat je heel veel, om gewetensbezwaren te hebbenNietwaar je komt er ver mee. Kijk eens, hoe ver wel toen ik je van avond ontmoette, stierf je van honger. Maar ga dan toch, brave man, ga dan toch Maar Charpentier ging niet. Hij boog het hoofd en daeht De oostenrijksche ministers voi Plener en Wurm brand hebben ti Weenen eene vergadering van di Duitsehe linkerzijde bijgewoond, waai zij met geestdrift ontvangen zijn. Dt heer von Plener gaf te kennen dal hij het gemis van eene homogene meerderheid betreurt voor de ont wikkeling der staatsinstellingen. Hij voegde er bij dat hij trachten zou de moeilijkheden te boven te komen, met schrik terug aan de laatste twee dagen, die hij in hon ger, kou en ellende had doorgebracht. „Welnu?" zei Loup Garou. Charpentier trok met een beweging, half van wrevel, hall van wanhoop, de schouders op en antwoordde niet. Zoo zaten ze een poos tegenover elkaar, de een een strijd voerende in zijn binnenste, de ander hem gadeslaande met zijne wreede, koude oogen. Nu werd de deur van de kamer zacht geopend en ver schenen er twee personen, van wie de een een grootenhoed met slappen, breeden rand over de oogen had getrokken. „Kijk," zei Loup Garou, „daar heb je Toto zelf. Vraag hem nu maar eens, of hij nog aan de geschiedenis denkt waar we over spraken." Toto was een man met een onbeduidend, bleek gezicht. Zijne roode neus en waterige oogen gaven duidelijk genoeg te kennen, dat hij gaarne aan Bacchus offerde. Hij had een gluiperige manier van rondkijken wat hem den bijnaam van „Hyena" had verschaft onder zijne kameraden. Op een slui pende mamer, niet ongelijk aan de gedragingen van het dier waarnaar men hem genoemd had, kwam hij naar Loup Garou toe en schudde eerst dezen en daarna Charpentier de hand. „Wie is daar bij je?" vroeg Loup Garou naar den vreemde met den grooten hoed ziende, die inplaats van naar veren te komen, bij de deur bleef staan en zich niet op zijn gemak scheen te gevoelen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2