Me teelten, GEMENGD NIEUWS. VARIA. Vervolg Nieuwstijdingen. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. F, VA* BBSmODB in Effecten, tonrntiës etc. maar den ouden staat van zaken nam hij niet aan, noch de uitslui ting van de Duitsche linkerzijde. Hij hoopte dat eene reeks gewichtige hervormingen door de overeenstem- rning van'drie gecoaliseerde partijen tot stand zal komen. De spreker deed daarom een beroep op de Duitsche linkerzijde. De heer Wurm brand heeft inden- zelfden zin gesproken. Uit Bloemfontein wordt van 22 dezer geseind, dat dien dag de ver kiezing van den president plaats had. Tot op dat oogenblik had hij 1700 stemmen bekomen, en was zijne her kiezing verzekerd. Het gerucht dat de verhouding van Paul Krüger en Joubert zoodanig was geworden dat laatstgenoemde zijn ontslag had aangeboden, heeft zich niet bevestigd. De laatste berichten uit Matabelen- land melden, dat Lobengula met 10.000 man eene sterke stelling in neemt, waartegen den Engelsche op rukken. Aan de Times wordt nit Lissabon geseind, dat de Engelsche en de Amerika ansche regeeringen voorne mens zijn te protesteeren tegen de concessie voor eene spoorweglijn, die in strijd met de concessie voor den De- lagoa-baai-spoorweg evenwijdig daar mede zou loopen binnen eenen af stand van honderd kilometer. De Portugeesche regeering ontkent dat dit geldt voor de spoorweglijn, door haar geconcessioneerd. Deze loopt van den mond der Limpopo-rivier naar de Subi-rivier, vanwaar de lijn de Transvaalsche grens volgen zoude, en verder naar Komatipoort, bet eindstation van den Delagoa-baai- spoorweg, waarmee de nieuw ont worpen lijn weliswaar evenwijdig maar op honderd kilometer afstand loopt. De reporter van de Times ver neemt echter, dat de Portugeesche regeering met hare concessie bepaald beoogt de waarde van den Delagoa- baai-spoorweg te verminderen vóór de scheidsrechters te Bern, welke zich met de quaes .ie der Delagoa-baailijn bezig houden, uitspraak doen. Mocht de toeleg gelukken, dan eerst zou de aanleg der nieuwe lijn ernstig worden opgevat. V 1 S S C H E R IJ. Scheveningen22 November. Ach tereenvolgens kwamen alhier dezen namiddag aan een 25tal haringschui ten, waarvan de schippers verklaar den allen zwaar stormweder te hebben gehad, waardoor van verreweg de meeste haringnetten of verloren of geraraponneerd zijn, zoodanig dat zij verplicht waren huiswaarts te keeren. Volgens alhier ontvangen telegram men waren er bij elkander in ver schillende havens een 60tal schuiten binnengeloopen. meerendeels met ver lies van netten en andere schade. De aanbreng van haring beloopt 20 tot 100 ton alhier. Menscheulevens ziin tot op dit oogenblik gelukkig niet te betreuren. Nieuwediep22 November. Door 90 borders werden hier heden aangevoerd 1 tot 20 groote-, 2 tot 10 ld. tongen, 1 tot 6 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, ter wijl een beuger 14 schelvisschen en acht kabeljauwen aanbrachtgr. tong gold 65 a 50 c., kleine idem 25 c., rog 1.25, kabelj. ƒ2.45, schelvisch 60 c. per stuk kl. schol 4 a 8 per mandje en schar 1.50 per mand. Het zou een ondoenlijk werk zijn de in den storm veronge lukte schepen en mensehen op te sommen. Aan de Engelsche kust alleen zijn 144 schepen vergaan, waarvan vele met man en muis. Overal wordt wrakhout aangespoeld. De beman ningen der reddingbooten hebben met de grootste doodsverachting en hel denmoed hun beste krachten inge spannen, om zooveel mogelijk schip breukelingen te redden, maar al te dikwijls echter gelukte het hun niet eens, het schip te bereiken. De red dingsboot van Dover was uitgegaan, om de bemanning van de noorsche bark Johanne Marie in veiligheid te brengen voor zoover men weet is zij nog niet teruggekeerd. De snelheid van den wind bedroeg 60 mijlen per uur. De storm kreeg vat op de wieken van een grooten windmolen in Durham, die met zoo groote snelheid rondgedraaid werden dat de molen in brand geraakte. Op sommige plaatsen is zeer veel sneuw gevallen. In het district Arun- dal lag de sneeuw 5 a 6 voet dik, het spoorwegverkeer werd zeer bemoeilijkt. Li het graafschap Essex is een trein ingesneeuwd. In Frankrijk heeft de storm niet min der hevig gewoed. Van afstand tot af stand ziet men op de kust wrakken van schepen. Naar schatting kwamen een 300 schipbreukelingen okl 1 Spanje heeft eveneens zeer veel te lijden gehad. Te Bilbao werden bijna alle hoornen ontworteld, lantaarnpalen tegen den grond geworpen, een groot j aantal ledige spoorwagens woeien van Alen spoordijk. Het aantal gestrande schepen en omgekomen zeelieden moet zeer groot zijn, daar evenwel detele- graphische gemeenschap op vele plaat sen verbroken is, ontbreken nadere bijzonderheden. Te Arenal is een ijzeren brug geheel vernield, de pijlers waarop ze rustte werden weggeblazen. Hoewel de storm daar niet met zóó groote hevigheid woedde, heeft toch de Noordwestkust van Duitschland de gevolgen van een stijven wind on dervonden. Het water stond buiten gewoon hoog. Een groot gedeelte van de stad Kiel was overstroomd. Het verkeer is gestremd, de winkels zijn gesloten, ook in de haven gaat niets om. Vele schepen zijn gezonken. Te Lubeck woei een flinke Noord- Oostenstorm, die het zeewater de haven binnenzweepte. Het aan de haven grenzende stadsgedeelte liep onder, eerst tegen den avond, toen de storm bedaarde, zakte het water. Dergelijke berichten zijn ook nit de in de nabijheid gelegen plaatsen ontvangen. Denemarken is eveneens door een hevigen storm geteisterd. Op de Noord westkust van Jutland zijn vele vis- schersschuiten vergaan, 37 visschers zijn zoover men weet omgekomen. Te Vlaardingen is Dinsdag binnengekomen de sloep Pionierge merkt M D 35, schipper L. v. d. Valk, van welke sloep op de Noord zee door eene stortzee een matroos overboord geslagen en verdronken is. Eene boot en andere voorwerpen, tot den inventaris der sloep beboerende, werden stuk- en over boord geslagen. Algemeen werd Maandag het werk in de engelsche kolenmij nen hervat; doch aangezien de toe gangen tot vele schachten in heton- gereede zijn geraakt, zullen er vrij wat herstellingen noodig zijn alvo rens men feitelijk het houweel weder in beweging kunnen zetten. Op de Londensche kolenbenrs daalden de prijzen 5 sh. per ton. Een meer aan zienlijke daling kan eerst verwacht worden wanneer de groothandelaars den nu nog aanwezigen, tegen buiten sporige prijzen ingeslagen voorraad van "de hand hebben gedaan. Te L e Mans, n a b ij P a r ij s, werden op het oefeningsveld proeven genomen met het doen springen van spoorstaven. Een groep soldaten werd gewond door eenige weggeslingerde stukken spoorstaaf, een korporaal, werd ge iood. De reiziger, die uit Par ij s naar St. Nazaire vertrokken is en de prins van Alcantara zon zijn, is in werkelijkheid een rijk koopman uit Havanna. Zijn „gevolg" is het reis gezelschap en dienstpersoneel van een rijke mexicaansehe weduwe, die feeds jaren door Europa reist. De zware torenklok, die men uit Moscou heeft willen zenden voor de Notre Dame te Parijs en die men reeds gedoopt heeft als „devre- desklok", heeft de kardinaal-aarts- bisschop van Parijs moeten weigeren op advies van zaakkundigen, die ge oordeeld hebben dat het aanbrengen dier klok in de oude basiliek een ge vaar zou opleveren. De begrafenis van vorst Alexander van Battenberg had Dins dag onder een hevigen stortregen plaats; toch was de weg, die van zijn woonhuis naar het kerkhof te Gratz leidde, met belangstellende personen overvol. De lijkwagen, die door zes paarden getrokken werd, was voorafgegaan door twee wagens, de eene gevuld met lijk-kransen uitsluitend nit Bul garije en de andere met die van alle kanten toegezonden. Een kraas, die, een gezamenlijk geschenk was van koningin Victoria en van hare dochter keizerin Friedrich was met die van de familieleden van den overledene op de lijkkist gelegd. De eereplaatsen in den stoet werden ingenomen door vertegenwoordigers van den keizer van Oostenrijk, van prins Ferdinand van Bulgarije en van Se koningin van Engeland, die den Britschen gezant te Weenen had af gevaardigd. Onder de rouwdragers kwam ook des vorsten lijfknecht Dmitri voor, terwijl het bruine strijd ros, dat de vorst in den slag bij Slivnitza bereden had, onmiddellijk aan het hoofd van den lijkwagen ge leid werd. Ook de weduwe had zich bij den stoet willen aansluiten, doch men had, bijna met geweld, haar terugge houden de geneesheeren achten haar toestand nog zeer „ernstig en koeste ren voortdurend groote vrees voor haar leven of het behoud harer geest vermogens. Het maakt een trenrigen indruk, dat, waar de geheele wereld, van hare belangstelling in het lot van de zoo zwaar getroffen weduwe deed blijken, de haat van de Russische re-eering, i die den overledene zoo fel vervolgd i had, met clen dood van den vorst nog niet heeft mogen ophouden. Van de zijde van het Russische hof werd geen enkel blijk van deelneming naar Gratz gezonden. Te Strams burgh in Ne- braska bestaat een afdeeling van den grooten vrouwenbond tot bevordering cler zedelijkheid. Enkele leden dezer vereeniging ergerden zich er over dat in een der stadsparken minnende paartjes samenkomsten haddenzij besloten daaraan kort en bondig een einde te maken. In brieven met val- sche onderteekeningen no digden zij een aantal jonge meisjes uit den eerstvolgenden avond in het park te komen. Vijf verschenen, die door een schaar gemaskerde vrouwen vastge pakt, gebonden, ontkleed en gegeeseld werden. Aan een der meisjes gelukte het los te komen en eenige der; „wraakgodinnen" de maskers af te rukken, zoodat zij herkend werden. Thans staan deze vertegenwoordig sters van het zwakke geslacht te recht voor de wijze, waarop zij de zedelijkheid in bescherming hebben genomen. Volgens het te Rio-Janeiro verschijnende dagblad Pao News wor den de kosten van ieder schot, ge wisseld tusschen de forten en de schepen, geschat op 500 dollars. Het artillerie-duel in de baai van Rio-Janeiro van 30 October, waarin ongeveer 600 schoten werden gewis seld, heeft alzoo alleen op d-ten dag 300.000 dollars gekost. De telegrafisten te Vene tië, Napels, Messina, Palermo, Flo rence, Genua en Milaan hebben ge- meene zaak gemaakt met de telegra fisten te Rome, die het werk gestaakt hebben wegens het invoeren vaneen nieuw reglement, waarbij zij zich aan een nieuw examen hebben te onder werpen. De regeering heeft nu in allerijl telegrafisten ontboden uit ver schillende plaatsen en gepensioneerde telegrafisten weer in dienst gesteld. Maar de meesten zijn niet bekend met de nieuwe toestellen. Een 200 telegrafisten te Rome heb ben eene vergadering gehouden, waarin besloten is het werk te her vatten, indien de regeering het nieu we reglement intrekt en geen der werkstakers weigert weer in dienst te nemen. Eene deputatie uit hun mid den is benoemd om aan de regeering dit besluit mede te deelen. Doch de regeering schijnt vast besloten niet toe te geven. Ten nadeele van de telegrafisten wordt aangevoerd, dat de wetgevende macht het nieuwe reglement reeds voorlang heeft goedgekeurd, en dat de telegrafisten toen geen woord van beklag hebben doen hooien. Nader wordt gemeld, dat de werk staking is opgeheven. N a a r a a n d e S e m a i n e mé clic ale uit Perzië wordt bericht, wordt dat rijk dat in 1892 in zes maanden tijds meer dan 100.000 zijner inwoners aan de cholera verloor, thans nog heviger door die ziekte geteisterd. Het aantal sterfgevallen in 1893 door cholera veroorzaakt wordt na melijk op 120,000 geschat, en dat op eene bevolking van ongeveer 5 mil- lioen inwoners. In Teheran stierven in de vorige maand dagelijks ongeveer een zestigtal personen aan de cholera. Dooreen burger van Chi cago, Mashall Field, is het plan ge maakt die stad met een museum te verrij ken, waarin een aantal der merk waardigste voorwerpen der nu gesloten wereldtentoonstelling, ais een herin nering aan de groote onderneming voor komende geslachten zullen be waard worden. Een som van een millioen dollars is hiervoor door hem beschikbaar ge steld onder beding, dat anderen een bedrag van een half milioen voor hetzelfde doel bijeen brengen en dat voorts de aandee.houders een bedrag van twee millioen aan aandeelen af staan. Reeds heeft Pullman, de groote man der slaap wagenmaatschappij, voor 100.000 dollars geteekend; dat de overige vier ton spoedig zullen verkregen worden, schijnt reeds ver zekerd. Voorts zal Chicago het aquarium, dat in den tijd der tentoonstelling in het gebouw des visscherij veler belangstelling wekte, behouden, dank zij der regeering, die het de stad aan biedt, mits deze het onderhond voor haar rekening neemt. Eindelijk nog heeft een rijk inwoner 200.000 dollars aangeboden voor een museum, waarin de geëxposeerde vrouwenarbeid zal worden o ogenomen. Een huistyran. Wat was dat voor een leven zooeven op de trap? Ach, mijnheer, mijn zoontje is de trap afgevallen 1 Zoo I Nou, zeg maar aan je zoontje, dat als hij niet bedaarder de trap af kan vallen, dan kan hij 't wel laten l Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER, Zitting van Donderdag 23 Nov Per Telegraaf. Indische begrooting. Bij de onderdeden werden bespro ken door mr. Levy de klachten over de rechtspraak in Ned. Indie. waarop de Reg. bij herziening den rechterl. organisatie zou lettendoor den heer v. Kerkxvij 1: over het gebrek aan pas munt waarin de Min. zal voorzien'; door den heer RieUtra de nog al harde nieuwe bepalingen op de ver loven aan Indische officieren van de reeds met verlof vertrokkenen, het geen de Min. zal overwegen. De heer Kielstra bestreed de f 13.640 voor de bestuursorganisatie op Ceram om uitbreiding van het ambtenaars- personeel tegen te gaan. Hij wil wachten tot dat het onderzoek naar bezuiniging op het ambtenaarsperso- Ineel s afgeloopen. De Minister ont ried dit. Het amendement van den heer Kielstra om de reorganisatie van het bestuur op Ceram te schrappen is aangenomen met 42 tegen 17 stem men. Bij de behandeling van het artikel Koffie, protesteert de heer Kielstra tegen de weigering van den Minister om de dwangcultuur in de Minahassa op te heffen. De heer Cremcr verwachtte geen heil van het bijslagstelsel, van weten schappelijke onderzoekingen, proeven met 1 beriakoffie, maar alleen van de opheffing van den dwangcultunr en verhooging van den inkoopsprijs om de cultuur tot volkscultuur te maken. Aan de Beurs te Amsterdam is heden een telegram ontvangen, waar in wordt gemeld, dat te Batavia brand is uitgebroken onder 10.000 fusten petroleum. Zij waren verzekerd voor een waar de van 1*300.000. Nadere bijzonder heden ontbreken. MARKTNIEUWS Amsterdam22 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f 1,25 a 1,45, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f 1,20 a 1,30, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,20 a 1,60, dito Flakkeesche fl,20 a 1,60, Oeldersche blauwe fl,40 a 1,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noord wij ker Zand f 0,a 0,Hille- gomimer Zand f 0,a 0,Andij kei- Muisjes f0,a 0,dito blauwe f 0,a 0,alles per Hl. RECLAMES. 20 Cents per regel. Nuttige mededeelingen voor personen die aan zenuw ziekten lijden. De hieronder staande verklarin gen tooneu duidelijk dat al de ziekten van het zenuwstelsel, zooals hoofdpijn, schele hoofdpijn, slape loosheid, zenuwpijn, moederkwaal, zenuwachtige gewoon :en en zenuw achtige slapheid, vallende ziekte, door «Warner's Safe Nervine» met groot succes geneesbaar zijn. M. August Utêch, renteuier te Elberfeld (Duitschland) schrijft «Warner's Safe Nervine« heeft mijne vrouw,zoowel als mijzelven bizonder goed gedaan. Mijne vrouw heeft eene zenuwachtige hartziekte en i* meer dan eens op het punt geweest een beroerte te krijgen, maar «Warner's Safe Nervine» heeft haar altoos ge holpen en dit geneesmiddel is haar onmisbaar geworden. Sedert wii het gebruiken komt er geen doctor meer in huis.» Kapelaan Joseph Jlisie, te St-Pe- ter, bij Radkersburg (Oostenrijk) laat ons weten dat: «Warner's Safe Nervine» tegen bloed# and rang naar het hoofd uiterét krachtig werkt. Willem Barnkothe, te Moringeu, bij Nortbeim (Duitschland; meldt dat na acht dagen gebruik van «Warner's Safe Nervine», zijae doeh- ter van esne zenuwachtige gewoon te die haar sedert jaren reeds plaagde en waarvoor alle andere middelen vruchteloos geprobeerd waren, vol strekt genas. Te koop bij A. L. SAUT Co., Generaal-Agenteu, Den Haag. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Nov. van Perim. Het stoomschip Prins Willem!van West-Indië, 1. v. Havre arriveerde 22 Nov. te Armst. Het stoomschip Burgemeester den Tm van Amst. naar Batavia, arriveerde 22 Nov. te Port-Said. Het stoomschi p PrinsesAmalia, van Amst. naar Batavia, vertrok 21. Nov. van Southampton. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., passeerde 20 Nov. Kaap Roea. Het stoomschip Prinses Wilhclmïna, van Batavia naar Amst., arriveerde 22 Nov. te Suez. Het stoomschip Spaavndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, passeerde 22 Nov., des v.m. 11 uur, Prawlepoint. Het stoomschip Drenthevertrok 22 November van Rotterdam naar Rot terdam. Het stoomschip Bromo, vertrok 22 November van Batavia naar Ned.- Indië. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, arriveerde 22 Nov. te Marseille. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Java naar Rotterdam, arriveerde 22 Nov. te Marseille. Onder tro u w d 23 Nov. W. A. Insinger en O. E. von Hemert. - P. de Haan en A. Bakker. Getrouwd 23 Nov. J. C. Bel- laart en T. M. S. Bergen - H. W. Dir- ker en E. M. Schuddeboom. Bevallen: 21 Nov. A JAbbink v. d. Molen z. - A. C. Dammers Dwelaard z. - 22. R. ProseeKoning z. - M. M. Schefferde Haas z. Overleden: 21 Nov. J. C. Smits 4 md. d., Rav.st. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 22 Nov. A. M. Bran denburg en C. H. Bouwens, Hees. Bevallen: 18 Nov. W. E. Bol- dinghBalkema d., Nes op Ameland. 21. A. E. A. StiemensHarting z., Hees. - C. E. BarentszKeers d., Am sterdam. Overleden: 18 Nov. J. R. Bon- dix 77 j., Amerongen. 20. C. A. Ka merman jm. 27 j.. Lahat. - Wed. G. J. BlankenDen Hartog 91 j., Hoorn. - L. Ezerman 70 j., Deventer. 21. J. Oorver 74 j., Den Haag. - P. Hem- penius 84 j., Ilpendarn. - Wed. C. van der ReijdenKroes 97 j., Den Haag. - J. Rodenhuis jd. 17 j., Ubbergen. 22. G. Meewis 78 j., Amst. - G. Sethe Uccle (bij Brussel.) Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van P. BöSER om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan den Burgwal No. 54. ftanptiofa betrekkingen inHederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. Arts jaatw SOi. 0|> aangenaam dorp in N. Br. bevolit. 8800 bijna geheel R. K. 2. Reiz. v. ft .r. v. ollen garen engebr. gced. liefst" B. R. en met eland. lek. 'i Jongste bed. op not. ksnt. te Amst.aanra. ;n pers. A DVERTE1NT1ËN De Heer en Mevrouw OOL- GAARDTZocher betuigen hnn- ivii hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling iu de laatste dagen ondervonden. Haarlem, 23 November 1893. Allen die iets te vorderen hebben van den Heer A. A. WAL RAVEN HOLLE, oud-luitenant der InfanteriewoTden wegens diena vertrek naar hrt buitenland ver zocht hunne Rekeningen vóór den eersten December 1893 in te zen den ten kantore van de Heeren Mrs. 't HOOFT en SPOOR, Advo caten en Procureura, Lange Veer- straat No. 11, te Haarlem. tfchagchelstraat 28, belast zich met den aan- en ver koop van Eöecten, het verzilveren van Coupons, sluit prolongatiën en plaatBt gelden onder hypothecair verband. ln de nieuwate modellen van 8,-- ISt 6,allen met balein, uteed- »ot 100 «M: taillewijdte voorhanden H. J. VISSER. Groot* Houtstraat 24.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3