ReguEeer-Vuikachels en Haarden, J. I. ML Sö., „NEDERLAND". Mr. Black. 3 Gts. Sigaar, C. J. UT, Kruisweg 17. vraag: Corns. Van Schie, Magazijn van Gasornementen, Agentschap van GASGLOEILICHT en Sigarenfabrikanten, HAARLEM. advertentien. I. I. B0CEUB81V, Makelaar, taxeeren en verkoopen van INBOEDELS. J a ii s s t r a a t 85. Mei in Brandstoffen, Kinderkuisvest 43, Haarlem. ALEX. MEIJER Co., Amsterdam. MELKERIJ Naamlooze Yennootschap van Verzekering op het leven Gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 245. Directeur: Mr. LEONARD WOLTERBEEK. ProcuratiehouderMr. J. L. NIERSTRASZ RHz. H. L. E. SALOMON te Amsterdam, Jacoti v. Campenstraat 21. H. A. P. SWAEN, Oud-Controleur, Hasselaersplein 10. Smedestraat 35, Haarlem. BADTOBSTBLLEN. 2TT- SPON8BADBN. Inrichting tot liet repareer™ en bronzen van liasornementen. D EPOT der zoo gunstig bekende merk BECHT DYSERINCK Amsterdam. schap gingen voor Joe Renshaw niet zoo ving om als voor Timpany. Joe was afkeerig van alles wat werken heet en iti het bizonder van dwangarbeid. Hij had echter gelegen heid en tijd genoeg om na te denken over wat hij Timpany's boosaardige wraakzucht noemde, en over de mid delen, om zich daarover te kunnen wreken. Alhoewel een meester in zijn vak, wilde hij in deze bewuste zaak zich zelf overtreffen. Hij zou zich niet overhaasten maar zijn tijd afwachten De man die wacht, krijgt alles, dacht hij bij zichzelf; hij zou wachten op Timpany. Eindelijk sloeg het uur dat hij zich weer vrij man kon noemen, ten minste voor eenigen tijd. Hij begon naar bezigheid rond te zien, niet naar werk. Zes maanden lang had hij kunnen werken, en al had hij buiten de gevangenismuren eerlijk werk willen zoeken, dan had hij het toch moeilijk kunnen vinden. Een, twee, drie maanden waren verloopen sedert de in vrijheidsstelling Yan Renshaw en Timpany begor reeds te vermoeden dat hij zijne be lofte had vergeten, zoodat hij den nacht rustig slapende doorbracht. Nu en dan waagde hij het zelfs gewich tige documenten en geldswaardige papieren mee naar huis te nemen, en geloof te hechten aan de bus, dat het huis van een Engelschman zijn kasteel is. Op zekeren nacht echter dat Tim pany in een rustigen slaap was ge dompeld, speelde een dun maar helder lichtstraaltje door den tuin achter het huis. Bendigo, de hond, die sliep met een oog open, meende iets te zien, wat hij op dat uur in den tuin niet mocht zien, en liet een waar schuwend, diep gegrom hooren. Tot zijne groote verbazing, viel een geurig stuk vleesch, juist geschikt om het gehemelte van een hónd bi zonder te streelen, vlak voor zijn neus neer, alsof er tooverij in het spel was. Met het grommend gehuil, waar mee hij gewoonlijk zijne vreugde te kennen gaf, stond de bulhond op en berook het daarna likte hij er aan, en het vleesch smaakte nog heerlij ker dan het rook. Bendigo zette er zijne tanden in om het daarna te verslinden; toen hij zag, dat er niets meer van zijne ga ding lag, keerde hij naar zijn hok terug. -Alvorens hij dit echter had bereikt, waren zijne ledematen ver stijfd, en viel hij kreunend neer morsdood. Eenige minuten later werden de ijze ren luiken voor Timpany's huis kalm maar zeker door een uiterst geschik- ten centerboor doorboord. Het duurde niet lang of de luiken werden voorzichtig geopend en daar na weer gesloten, en Joe Renshaw zat kalm in de ontbijtkamer, die hij metzij ne dievenlantaarn verlichtte. De lichtstraal rustte eenoogenblik op een klein kastje, waarvan het slot aan Renshaws pogingen weinig weer stand bood. „Rekeningen," gromde hij, alle ge kwiteerd wat moet die man een ver kwister zijn om zijn geld weg te wer pen met het betalen van rekeningen. Sommige menschen kunnen de waarde van geld maar niet beseffen. Hij verdient het gemakkelijker dan ik." Daarna, terwijl zijne omkleede schoenen niet het minste gerucht veroorzaakten, sloop hij de kamer binnen, die Timpany half tot kan toor diende. „Dat is beter," grinnikte de in breker, en ontdekte een brandkast in den hoek, en opnieuw werd de centerboor in het werk gesteld. Het was echter een moeielijke arbeid het breekijzer moest ook ter hand worden genomen, en het zweet pa relde hem op het voorhoofd alvorens de deur eenig teeken van beweging gaf. „Als ik den man, die ze gemaakt heeft, hier had," gromde hij, „dan zou hij er wel nooit meer een ma ken. Wat een idee van die menschen om zulke lastige meubelen er op na te houden Zij geven anderen bij hun werk maar noodelooze moeite." Ten slotte bezweken de sloten toch voor zijne krachtige maar weinig ge rucht makende pogingen en na haastig het kistje in de brandkast te hebben opengebroken, draaide Joe de lan taarn zoodanig, dat het licht op den inhoud viel. „Zoo," zeide hij en uitte een vloek. „Niets anders dan een bundeltje vuile perkamenten, die geen cent waard zijn," en toornig wierp hij de docu menten weer neer. Toen hij echter de laatste lade had opengebroken, begon hij zegevierend te grinniken. Daarin lag een bun deltje engelsche bankbiljetten, die Timpany voor een cliënt had ont vangen, en die hij tijdelijk een plaats je in zijne brandkast had gegeven, daar hij nog geen gelegenheid had gehad om ze naar de bank te brengen. Hij stak de bankbiljetten in zijn zak, pakte zijne breekwerktuigen bij elkaar en maakte zich gereed om te vertrekken. Tot zijne groote vreugd6 aan. De bliksemflitsen werden steeds zag hij op de tafel een flesch port-1 lichter en schitterender, de donder- wijn staan en een bierglas. slagen steeds forscher, en het tijds- „Dat is toch vriendelijk," zeide hij verloop tusschen beide nauwelijks 2 bij zich zelf, „om mij niet alleen geld j tot 3 seconden, maar ook wat drinkbaars te verschaf- j In spijt van de duisternis zette het fen. Ik houd er echter niet van om [viertal zijn reis voort; vooraan een dei- port uit een bierglas te drinken. Hij gidsen, 20 meter achter hem dr. Chenet, heeft zeker meestal te veel dorst om j 20 meter daarachter de andere Fransch- port uit een wijnglas te drinken en man en eindelijk de tweede Arabier, zet het hier maar neer om er veel die den trein sloot. De wind had zich te kunnen gebruiken wanneer hij een weinig gelegd, toen Chenet plotse- wil." I ling een groote, witte, kegelvormige Renshaw nam de flesch op, zette j vlam onder de been en van zijn paard die aan zijn mond en dronk en dronk 1 zag te voorschijn komen, die hem tot zij op den bodem was geleegd, j weldra geheel omgaf. Hij bespeurde Hij zette de flesch neer op tafel, een hevige trilling en merkte tevens, en legde zijne hand op zijne instru-dat zijn paard aan alle leden beefde, menten. Hij was wel wat vermoeid j Toen gevoelde de dokter, hoe er vonken na zijn inspannenden arbeid, ofschoonschoten uit zijn vingers, hoe zijn baard hij het nu eerst begon te voelen. !en (zijn haren in de hoogte gingen Hij liet zich zacht in een stoel!staan en eindelijk, verloor hij voor neervallen om een oogenblik wat rust eenige oogenblikken het gezicht. Hij „Ik moet weer weg. Het is zonder ling, zoo slaperig slaperig. Hé hé!" en hij begon luid te geeuwen. Hij trachtte op te staan maar kon niet. Een oogenblik bekroop hem vrees, maar deze werd verdoofd in een diepen slaap. Zijne armen vielen neer op tafel en zijn hoofd zonk daar- tusschen. Vijf uur later werd hij daar door Timpany gevonden toen deze in zijn chambrecloack naar beneden kwam. Een oogenblik ontstelde hij en zeide vervolgens „Mijn vriend is een man van zijn woord dat dacht ik ook wel of schoon ik de zaak reeds begon op te geven. De glasscherven op den muur, de bulhond, de electrische bellen en de ijzeren luiken hebben dus niets geholpen. Mijn eigen plannentje ech ter om in deze kamer een aangebro ken flesch wijn neer te zetten, waar in een slaapmiddel was gemengd, is uitmuntend geslaagd." En daarna begaf Timpany zich naar boven om alarm te maken, en alle slapenden in den omtrek te doen ontwaken, behalve den inbreker, wiens slaap nog verscheidene uren voortduurde, en die bij zijn ontwa ken ontdekte, dat hij op een harde kribbe lag in de cel van een politie bureau. Hij is nu een straftijd van twaalf jaar hechtenis begonnen en bij zijne overpeinzingen maakt hij steeds de gevolgtrekking dat de oorzaak van zijn ongeluk is dat hij zich met die ver- wenschte rechters heeft ingelaten. te nemen. Wanneer de flesch meer dan halfvol was geweest dan zou hij gedacht hebben dat hij nu dronken was. spande de oogen wijd open, maar hij zag niets, hij was verblind. Yol ont zetting riep zijn metgezel hem toe ,Wat is er dan toch, dokter, u staat „Dat gaat zoo niet," mompelde hij1 immers geheel in brand! Werp toch VARIA. Het lijmen van porcelijn. Men neme een geëmailleerde of met porselein bekleede kroes, doe daar een zwavelzure oplossing in van ko per en zink, daarbij gemengd gecon centreerd zwavelzuur van 1,85 dicht heid. Van dit hierdoor verkregen ko perpoeder neme men 2030 of meer dere deelen, naar gelang men hard heid aan het soldeersel wenscht te geven. Voeg hierbij onder gestadig omroeren 70 deelen kwik. Is dit meng sel gereed, dan wascht men het zorg vuldig met warm water af om het overtollige zuurte verwijderen en laat het koud wordenna verloop van één dag is dit mengsel zeer hard ge worden. Wil men het nu gebruiken, dan maakt men het warm, totdat het on geveer zoo zacht is als was. Hiermede kan men alle glas, porselein, alsook wil metalen voorwerpen soldeeren. Proefjes van stijl. Uit een roman, „Hij droeg een kort vest en een pantalon van dezelfde kleur." Uit een anderen roman. „Met de eene hand greep de held zijn de gen; met de andere stortte hij heete tranen." Een merkwaardig geval vindt men aangeteekend in de Archives de méde- cine et de pharmacie militaires. Dr. Chenet officier van gezondheid in het garnizoen Batna (Algiers) be vond zich den 27sten Aug. 1889 op den terugweg naar deze stad in gezelschap van een landsman en van twee Ara* bieren, die den Franschen tot gidsen dienden. Alle vier reden zij te paard. Er had gedurende den heelen dag eene doffe, verstikkende hitte ge- heerscht en sedert zeven uur des avonds hoorde men onafgebroken donderslagen in alle richtingen, maar het regende niet. Om negen uur 's avonds bevonden de ruiters zich op ongeveer 16% kilometer van Batna, op den top van een boomloozen heu vel, zoo wat 1300 meter boven den zeespiegel. Plotseling begon de wind uit het westen met groote heftigheid te blazen en uit het naburige dal trok een onweer recht op de reizigers den stok weg, dien u in de hand houdt, hij brandt Chenet liet den stok vallen, dien hij in de hand hield om de bewe gingen van zijn paard te leiden. Toen vermaande hij zijne metge zellen om van het paard te stijgen, ten einde eene tweede electrische ontlading te vermijden. Hij zelf steeg af, de oogen nog altijd vast gesloten, en van plan, eens goed te letten op al de verschijnselen, die nog zouden volgen. Zijn hart sloeg veel langza mer, het ademhalen ging moeilijker. Eenige seconden later zag Chenet door de gesloten oogleden weer eene groote witte vlam, die hem geheel omhulde, en gevoelde daarbij hevige stooten en een onbeschrijfelijk gevoel van angst. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij om zich heen een onaf gebroken geknetter en ongeveer een meter boven zijn hoofd een korten, krachtigen donderslag. Weer kwamen er vonken uit zijne vingers en zijne haren en toen hij even de oogen opende, zag hij zijn paard geheel in vlam staan. In het volgende oogen blik werd hij ter aarde geworpen hij sloot de oogen, maar zag toch eene ongeveer 50 meter lange zig-zag- lijn en hoorde een geruisch. Daarop begon een zachte regen te vallen. Chenet herstelde zich allengs en kon met de anderen zijnen weg vervol gen, doch hij was eerst na eene maand weer geheel hersteld. beveelt zicb aan tot bet Kantoor Voortdurend aanvoer van prima kwaliteit RuhrkolenAnthra- ciet en Engelsche Kolen, Cokes en Briquetten. Steeds voorradig alle soorten Turf. Concurreerende prijzen. Vraag s. v. p. Prijscourant. uit de STOOM-KOFFIEBRANDERIJ van Bekroond met de Hoogste Onderscheidingg Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam. Hef aanhoudend stijgen der koffieprijzen heeft, zooals dit gewoonlijk het geval is, tallooze surrogaten in het leven geroepen, die onder de meest verschillende benamingen van „kunstkoffie", „Melange" enz. in mooie ver pakkingen de goede Koffie zouden vervangen. Wanneer het flink door recla me wordt gesteund, zal zulk een product om zijn goedkoopen prijs altijd huisvrouwen vinden die eens de proef er mee willen nemen. Maar hierbij blijft het meestal ook. Want tot nu toe is er nog geen surrogaat uit gevonden dat de koffieboon en haar aroma kan vervangen. Om goed- koopere Koffie te verkrijgen is het ook volstrekt niet noodig zijne toevlucht tot surrogaten te nemen, veeleer de koffieboonen zoodanig te branden, dat ieder veriies van aroma wordt voorkomen. In plaats van de oude brandmethode, waarbij veis goede bestanddeelen van de Koffie verloren gaan, passen wij daarom sedert een 10-tal jaren met veel succes bet systeem toe, dat door wetenschappslijke mannen als de Professoren LIE BIG en VOGT als het beste werd aanbevoleD. Deze methode bestaat in hoofdzaak daarin dat de aromatische bestauddeelen. die anders bij het branden en bewaren gedeeltelijk vervliegen door een zeer dun ca- ramelhuidje vastgelegd en tegen de inwerking der lucht beschut worden. Het ligt voor de hand dat door onze wijze vaa branden eene aanmer kelijke besparing verkregen wordt. Met 3Vs Ons van onze koffie komt men even ver als met 5 Ons gewoon gebrande. Daar de prijs niet duurder is dan die van gewoon gebrande Koffie, zoo is de besparing, die de onze bereikt, eene aanzienlijke. Hierbij komt. dat onze Koffie zich steeds door eene heeilijke, volle smaak onderscheidt. Wat de bereiding aangaat, zoo is onze Koffie even geschikt om gefiltreerd als om op gewone wijze gezet te worden, en leent zich ook (beter dan eenige andere soort) voor het maken van extract op Indische manier. Onze Koffie is in pakjes van X en X Ko., voorzien van naam en han delsmerk, verkrijgbaar te Haarlem bij A. v. d. MAAREN JANSEN, Kruisstraat. C. KUIJKEN Zn., Gr. Houtstraat 152. te Heemslede J. PEEPERKORN. Merk A, Prima Preanger Melange. Merk B, Prima Huishoud Koffie. De melk van deze melkerij afkomstig van de meeat doorvoede JONGE RUNDEREN, direct na de eerste melkafscheiding, voor k i n- dervoeding zeer aan te bevelen en daartoe met bizondere zorg in gesloten bussen ter aflevering gebraeht h 10 cents de liter, is ge durende een jaar met het meeste succes geleverd en wordt door des kundigen bizonder aanbevolen. De prijs der GEWONE MELK blijft 8 cents per liter. De run deren staan onder toezicht van uen Heer J. H. VAN OIJEN, Rijks veearts, en de melk onder contröle van den Heer C. G. LOOMEIJER Jb., te Haarlem. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor het vele vertrouwen hem nu reeds geschonken en hoopt dat vertrouwen zich te blijven waardig maken. Onder aanbeveling Schoten, Goedgekeurdlij Koninklijk Besluit van 17 Juli 1858, No. 57. Inspecteur voor Noord-HoUand: Agenten te Haarlem: F. K. A. v. DOBBEN J.Fzn., Bloemhof straat No. 5. Mr. A. J. v. THIEL, Ged. Oude Gracht 14. uit (le voornaamste Eng-elsche Fabrieken, V R A A O: ESA.4 III.*:TI. 81.V II Kil. ITHECHT. «OTTERDAM. BIJ:

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 11