NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang; Maandag 27 November 1893. No. 3192. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. NABETRACHTING STADSNIEUWS. De Bruiloft te Valeni. Theaterkroniek. Politiek Overzicht. StQomvaartbarichten. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland.I: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 81&is Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit nummer der Courant wordt aan {ben, die op bet Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 48 van bet tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. uit den GEMEENTERAAD Lil. De nieuwe inkomstenbelasting is, zooals wel te voorzien was, Vrijdag bij de eindstemming met eene groote meerderheid aangenomen. Een uitvoerige discussie werd ge houden over de quaestie of men de vraag van de belastingschuldigen „in welke klasse vermeent gij te be- hooren zou opnemen onder de op het belastingbiljet gestelde vragen, dan wel als nota bene daaronder. Dit is van meer belang, dan bet opper vlakkig bekeken wel schijnt. Het beantwoorden der vragen is verplich tend en niet-invulling daarvan straf baar, bet aanhangsel nota bene in te vullen staat den belastingplichtige vrij. Ten slotte besloot de Raad tot het laatste. Wie dus zichzelven niet wil rangschikken, behoeft dat niet te doen. Uit de gegevens die bij door het beantwoorden der gestelde vragen levert, zullen B. en W. concludeeren, in welke klasse bij behoort. De pointe van dit debat school klaarblijkelijk in de vrees, dat B. en W. niet genoeg gegevens zouden heb ben om den belastingplichtige te plaatsen in de klasse waarin bij be hoort, zoo deze zelf daartoe niet mede werkte. 'h.yHet spreekt vanzelf, dat dit bij elke belasting de groote moeielijkbeid is. Zoolang men de belastingplichtigen niet kan doorzien als glas, zal de vraag: „waarvoor kan bij in billijk heid worden aangeslagen?" de groote moeilijkheid blijven, bij alle systemen van belastingheffing. Even goed ech ter als iemands inkomen vaak moeilijk precies is na te gaan, was ook zijne vertering dikwijls bezwaar lijk vast te stellen. Hierin is weinig verschil. Het bezwaar lijkt ook daar om minder klemmend, omdat voor de meesten vertering en inkomen ge lijk zijn en B. en W. derhalve een leiddraad vinden in bet kohier der verteringsbelasting, zij bet dan ook een die voorzichtig moet worden ge volgd, wil men niet in den doolhof geraken. Voor groote inkomsten wordt natuurlijk de zaak moeielijker, maar deze zijn niet zoovelen in aantaL dat het ernstig bezwaar kan hebben die wat groot aan te zien. De gelegenheid tot reclame zal bier bij te boogen aanslag als corrigens werken. Bovendien kunnen B. en W. zich altijd doen bijstaan door commissiën uit de burgerij. Oordeelkundig geko zen kunnen de leden dier commissiën veel licht verspreiden over anders dui stere punten. De heer Bijvoet stemde tegen de geheele verordening, omdat bij die niet acht in belang der gemeente. Men kan hierover van meening ver schillen, maar in elk geval is dat een reden. Hoe echter de beer Macaré kon tegenstemmen uit vrees voor on- billijken druk, is mij een raadsel. In deze hangt immers alles van de uit voering of en over die uitvoering kan men eerst later oordeelen. De opmer king van den beer Waller, dat men eerst na jaren een eenigszins juist kohier kan verkrijgen, is meer ge grond. De geschiedenis beeft dit ook elders geleerd. Deze reflectie belette den heer Waller evenwel gelukkig niet, om zijn stem aan de verorde ning te geven. Ik doe daarbij opmer ken, dat bet kohier der verteringsbe lasting na zooveel jaren van ervaring nog één groote onjuistheid was. Ook in dit opzicht gaan wij dus niet ach teruit. En biermede is dan de historie dei- wording onzer inkomstenbelasting achter den rug. Ik blijf ervan over tuigd, dat de Raad biermede een goed werk beeft gedaan. Eene onbe rispelijke belasting zal wel altijd een ideaal blijven, maar bet beginsel „belasting naar draagkracht" bij de aanneming van dit ontwerp m. i. op ernstige en lofwaardige wijze bevor derd. Haarlem25 Nov. 1893. Op bet Museum van Kunstnijver heid zullen de afbeeldingen van ge vels van Noord- en Zuid-Ne derland- scbe gebouwen aanstaanden Zondag nog tentoongesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Naar wij vernemen beeft Z.D.H. Ms. de bisschop van Haarlem, evenals voorgaande jaren, ook thans weder blijk gegeven van Z.D.H.Ws. belang stelling in bet ongelukkige lot der armen, door in deze gemeente aan de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", het R. K. Par. Armbe stuur en de Vereeniging van den II. Vincentins van Panlo een ge&chenk geld te doen, teneinde daarvan, gedurende de drie wintermaanden, een aantal hulpbehoevende gezinnen wekelijks te ondersteunen. Het bestuur van de afd. Haarlem der Maatschappij tot bevordering dei- Toonkunst beeft, ter viering van bet 25-jarig bestaan der Muziekschool, eene soirée mnsicale in de Vereeni- ing op bet touw gezet op Woens- ag 29 dezer, waartoe /genoodigd worden de leden der afdeeling met hunne dames, de ouders en verzor-, gers der leerlingen, de tegenwoordige leerlingen zeiven, en de oud-leerlin gen die zich tot bet verkrijgen van toegangskaarten kunnen aanmelden aan bet gebouw der school. De uit voering van bet programma geschiedt geheel door oud-leerlingen. Dinsdag 28 dezer zal eene turf- of winter-collecte worden gebonden uit gaande van de Evang. Luth, gemeente alhier. Zie achterstaande advertentie. De Bruiloft te Valeni, bettooneel- spel van Gangbofer en Marco Brociner, dat bet Nederl. Tooneel Vrijdagavond bier opvoerde, is een stuk van den ouden stempel. Dit wil alvast zeggen dat bet aan handeling en dramatische effecten niet te kort komt. De heldin is een Zigeunerin die om aan de ar moede barer omgeving te ontkomen, huwt met een ouden, rijken Bojaar, die evenwel op den avond na bet hu welijk in dronkenschap een beker met wijn drinkt, waarin de jonge vrouw, wanhopig door bare versmade liefde voor een jongen man en door de mededeeling van baar vader dat baar rijke man indertijd bare moeder beeft vermoord, voor zichzelve vergif bad gemengd. Als bet ongeluk gebeurd is en een onwetende dokter bet sterf geval aan eene beroerte toeschrijft, verzwijgt zij uit lafheid, angst en ver warring de ware toedracht, zoodat zij, wanneer later de volksstem baar van moord beschuldigt en in bet opge graven lijk sporen van vergif worden gevonden, aan den rechter onmogelijk hare onschuld kan bewijzen, te minder nog omdat de officier van justitie, een gebocheld man dien zij heeft afge wezen, nit wraakzucht de zaak zoo donker mogelijk voorstelt. Een volks oploop waarbij zij bij ongeluk in de rechtszaal wordt doodgeschoten, vormt een passabele ontknooping. De officier van justitie gaat zichzelven van kant maken en de liefdeshistorie van twee brave jongelieden, die door het stuk is beengeweven, leidt tot een huwelijk. Deze beknopte schets toont voldoende aan, dat er gang in bet stuk zit. De beer Bouwmeester die den officier van justitie speelde en Mevrouw Frenkelde Zigeunerin, maakten menig kunstvol tafereeltje. Tot de pauze (die na bet derde be drijf kwam) kon ieder, die niet uit sluitend met de ultra-moderne kunst dweept, dan ook met bet stuk vrede hebben. Het vierde bedrijf evenwel, de terechtstelling der Zigeunerin, be derft dien indruk totaal. Wanneer toch zullen tooneelscbrijvers eens af stand doen van de dwaasheid, om in een rechtszitting een stuk te beëin digen. De rechtbank toch is meestal, omdat de rollen der rechters zeer ondergesebikt zijn, samengesteld nit acteurs van minderen rang, die niet weten boe zich te gedragen en van de positie, die zij bekleeden, een paskwil maken, zij bet dan ook onwillekeurig, Zoo gaf de president bet woord aan den verdediger met een handgebaar, dat beter gepast zon hebben in de sociëteit bij de uitnood^ging van den eenen vriend tot den anderen„kom, vertel jij ook eens een mopen zelfs de beer Bouwmeester ontzag zich niet, om tot den president te zeggen„bet schandaal beeft nu al lang genoeg geduurd, hé?" Wat den verdediger betreft, in ons land zou bij zulke taal een advokaat wegens gebrek aan de ferentie voor de rechtbank, reeds lang bet woord ontnomen zijn. Voor bet publiek is zulk een rechts zitting eveneens weinig aantrekkelijk wegens bet ontbreken van de climax, die noodig is in een slotbedrijf. Uit den aard der zaak is bet requisitoir van den officier zoowel als bet plei dooi van den verdediger een herkau wen van dingen die de toeschouwer reeds lang weet en de opgeschroefde vondst om oproerige boeren in de zaal te doen doordringen, kan de zaak niet redden. Zooals wij zeiden, was bet spel ver dienstelijk. De beer Brondgeest bad bet onbeduidende rolletje van den re dacteur van bet weekblad „de Sprin gende Granaat" en maakte er, der zonderlinge traditie getrouw, een ca- ricatuur van, wellicht verleid door den caricatunr-titel van zijn blad. Niet dat wij ons daarover beklagen een journalist is eenmaal gewoon, dat men hem op bet tooneel belachelijk maakt, alsof acteurs nooit van bun leven een echten journalist hadden gezien! De malle, drukke, springende wezens die aan bet publiek als journalisten wor den voorgesteld, bestaan enkel in de verbeelding van den schrijver en van den acteur die ze vertolkt. Een woord van lof komt rechtens toe aan den beer A. van Znylen, die de rol van den ouden Zigeuner met veel dramatische kracht vervulde. De schouwburg was zeer goed bezet. In de volgende week ontbreekt bet den liefhebbers van tooneelvoorstel- lingen wederom niet aan verscheiden heid. Maandag geeft van Liers ge zelschap opnieuw „Mamselle Nitou- che", dat nog niet lang geleden bier met zooveel succes werd opgevoerd, dank zij zoowel bet spel als de regie. Een goed gezelschap is ook dat van de Vos en Korlaar uit Rotterdam, van den Tivoli-scbouwburg. Men be hoeft maur te denken aan de namen Royaards, de Vos, Faassen, mevrouw Korlaar om zich menigen aangena- men avond in den schouwburg te herinneren. Vrijdag 1 December geeft dit gezelschap nier een dolle franscbe klucht „Champignol, tegen Wil en Dank", die in een theater te Parijs 400 maal is vertoond. Naar de directie ons meldt, is bet stuk volkomen on schuldig. De week wordt waardig gesloten, Zaterdag komt de beroemde comé dienne Mile Reicbenberg, met bare kunstzuster Mad. Fa var t, beiden van de „Comédie ffan§aise" ons „le Monde oü l'on s'ennuie" vertoonen, terwijl Mile Reicbenberg eenige monologen zal voordragen. Zeker zal bet fransch sprekende deel onzer ingezetenen de gelegenheid om deze ster te zien schitteren niet laten voorbijgaan. Vrijdagavond trad in eene vergade ring van bet Departement der Mij. t. Bevordering van Nijverheid, de beer van Schermbeek, Dir. der Kon. Tapijtfabriek teDeventer, op met eene voordracht over „een reis door de binnenlanden van China in 1888-9." Op onderhoudende wijze gaf spreker een overzicht van bet vele merk waardige, dat dit overoude Rijk onder scheidt van andere landen. Achter eenvolgens werden besproken de in richting van bet Staatsbestuur, gods dienst, wetgeving, onderwijs,examens, handel en bedrijf en verkeersmidde len, enz. enz. Een talrijk auditorium volgde met gespannen aandacht de belang rijke lezing, waarvoor den spreker aan bet einde der bijeenkomst door den voorzitter van bet Departemen een woord van wel gemeende n dant werd gebracht. Van het sportterrein „de Phoenix" aan de Parkiaan, dat sedert eenigen tijd buiten gebruik is, zijn door mid del van overklimming niet minder dan 126 ijzeren klapstoelen en 13 ijzeren tuintafels ontvreemd. Als de daders biervan zijn door de politie aangehouden P. de la Rie, oud 23 jaren, L. Giel, oud 21 jaren, en J. P. Macbielse, oud 27 jaren, drie per sonen die reeds meermalen gevange nisstraf hebben ondergaan. Door middel van insluiping zijn in perceel No. 121 aan de Kleine Houtstraat alhier ontvreemd een zil veren cylinderhorloge met gouden rand, eene portemonaie met eenig geld en twee broches. Van dezen diefstal worden verdacht twee knapen van 16 a 18 jaar, die in die buurt met turf hebben gevent. In bet kolenpark, gelegen op bet terrein van de H. IJ. S. M., nabij bet Kennemerplein is eene groote beeveelbeid steenkolen ontvreemd, die de dieven in aldaar voorbanden zijnde zakken hebben vervoerd, en nit een loods op betzelfde terrein, nu bij den Kruisweg een looden privaat- bak, wegende ongeveer 50 kilo. Volgens telegrapbiseb bericht is de inzending van de Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen van den beer Willem Sepp te Beverwijk, op de tentoonstelling te Batavia bekroond met de gouden medaille. Genoemde firma werd vroeger reeds met goud bekroond te Antwerpen en te Am sterdam. Te Haarlemmermeer is opgericht eene vereeniging voor werkverschaf fing voor de geheele gemeente. Staande de vergadering, werd aan giften ont vangen, eene som van 80. In de gemeente Haarlemmermeer vooral in bet N.O. gedeelte, komen veel gevallen van mazelen voor. De lading bont (pl. m. 5800 bad- dings) van bet te Zandvoort gestrande schip Skulda beeft Donderdag in pu blieke veiling opgebracht 3331,35. De duitscbe Rijksdag beeft Vrijdag de beraadslagingen van Donderdag over de handelsverdragen voortgezet. De nationaal-liberaal Paascbe ver klaarde zich er voor, bet lid PlÖtz, van bet landbouwersbond, bestreed ze. De sociaal-democraat Scbönlank en Richter van de vrijzinnigen waren er voor. Stumm van de rijxspartij maakte zijne stem afhankelijk jvan de door hem verwashte verzekering, dat de verdragen aan landbouw geen nadeel doen. De rijkskanselier verzette zich tegen den loop der debatten en tegen bet beweren dat de regeering 3n belang in den landbouw zou stellen. De vermindering der graan rechten was voor de nijverheid noodig, maar daarbij indirect voor den land bouw. Het gebrek van den landbouw is organisch gebrek, waartegen de re geering niets kan doen; en bet is dus onbillijk baar verwijten te maken, zoolang men zelf geene geneesmid delen beeft aan te bieden. De zitting der Italiaanscbe Kamer kenmerkte zich Donderdag door groote woeligheid. Zooals reeds is medegedeeld, was bet bank-scbandaal aan de orde. Herhaaldelijk werd er onder bet voorlezen van bet rapport gefloten, en werden boosaardige kreten aangeheven. Men riepwij zouden bet ministerie in staat van beschuldiging gesteld hebben. De voorzitter verliet de vergader zaal te midden van een onbescbrij le lijk tumult, zoowel van de banken der afgevaardigden als van de open bare tribune. De afgevaardigden ble ven echter op hunne zitplaatsen, en zij wilden dat de beer Biancberi bet voorzitterschap zon waarnemen. Deze gelastte daarop de zaal te doen ont ruimen. Nader wordt gemeld, dat de mi nisterraad besloten beeft den koning bet ontslag van bet kabinet aan te bieden. In bet engelsche Lagerhuis beeft Keir Hardie Vrijdag verlof gevraagd een voorstel in te dienen om de zit ting te doen voortduren teneinde de aandacht te kunnen vestigen op bet vraagstuk der werkloozen. Met 142 tegen 44 stemmen werd hem dit ge weigerd, waarop bij uitriep, dat bij hoopte dat de werkloozen nu voor zichzelven zonden zorgen. Het Lager huis is tot Donderdag a. s. uiteenge gaan. Het wetsontwerp op de verantwoor delijkheid der patroons is Vrijdag ook door bet Hoogerhuis aangenomen. Generaal Macias, de gouverneur van Melilla beeft bevel ontvangen de militaire operatiën tegen deKabylen onmiddellijk te hervatten, ben te verjagen en de verlaten posities te bezetten, wanneer de conferentie met den broeder des sultans tot geen voor Spanje bevredigend resultaat leidt. Heden zonden de vijandelijkheden waarschijnlijk worden hervat. De World beeft een telegram uit Buenos-Ayres ontvangen, waaruit blijkt, dat de bemanning van het schip Javarydat bij Nictheroy in den grond geboord is, gered is ge worden. Volgens een telegram, dat Peixoto aan de New York Herald gezonden heelt, beeft de Braziliaanscbe regee ring eenen boodschapper van Jose Mariano gevat, die brieven voor de opstandelingen bij zich bad. Door deze brieven is bet komplot om in Pernambuco een opstand te bewerken uitgekomen. Toen beeft de regeering daar den staat van beleg afgekondigd en de hoofden der samenzwering ge vangen genomen. De kolonnen van de Noorder-armee, die in Santa Ca- tarina, onder bevel van generaal Ar- gello, opereerden, hebben de opstan delingen geheel verslagen. Deze heb ben vele dooden en gewonden, paar den en ammunitie verloren. Het stoomschip Loch Lomondvan de N. A. T. L., van New-York, arri veerde 23 November te Rotterdam. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde Vrijdag 24 No vember, des n. m. 3 u. 30 m. Wight. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., arriveerde 24 Novem ber van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Gelderlandvan Java naar Rotterdam, vertrok 2-3

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1