siKiai „ïereemgmr, GEMENGD NIEUWS. Von Rahdea vrijgesproken. Wetgevende Macht. Burgerlijke Staad. CONCERT, Trio ;i zijn 44 briefjes der rechterzijde en 8 van de ministers-afgevaardigden96 kamerleden namen aan de stemming creen deel of waren met verlof. Zon der den steun van rechts zonden dus Maandag Casimir-Perier en RaynaU den weg van Dnpny zijn gegaan. Dupuy de ex-minister-president is in de zitting van Dinsdag met 251 stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen tegen 213 op Brisson. In het engelsche Lagerhuis deelde Mundella Dinsdag mede, dat de totale uitvoer van steenkolen, van Augustus tot November, dus inclusief de maan den der werkstaking, bedragen had 2,310,000 ton minder dan in hetzelfde tijdperk van 1892. Uit Marokko en Brazilië blijft het nieuws schaars. Maarschalk Martinez Campos gaat, rustig voort de forten, welke de Span jaarden niet konden voltooien wegens den aanval der Mooren, te verster ken en schijnt voorloopig niet tot den aanval te zullen overgaan. De Kabylen zijn nu begonnen despaan- se.he troepen met geweervuur te be stoken, evenwel zonder tot dusver ernstige gevechten uit te lokken. Eveneens laat de beslissing in Bra zilië op zich wachten. Admiraal de Mello heeft nog niets van zich laten hooren. De boodschap van president Cleveland bevatte in zoover geen aangename tijding voor den admiraal, omdat de president uitdrukkelijk ver klaarde, dat hij geen termen vond om de braziliaansche opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennen. Volgens een telegram, Maandag door den New York Herald uit Lima ontvangen, heeft de regeering van Equador, uit vrees voor de weerwraak der Peruanen na de aanvallen op de gebouwen van het gezantschap en het consulaat van Peru te Guayaquil en Quito, aan hare consulaten in Peru last gegeven de wapenborden af te nemen. Zij heeft ook als een tijdelijke maatregel haren gezant te Lima terug geroepen, evenwel met de verklaring dat dit geene afbreking van de vriend- schappelijke betrekkingen insluit. De gezant zou Dinsdag naar Guayaquil vertrekken Professor Tyndall, de be roemde engelsche natuurkundige, die voor eenige dagen op 73-jarigen leef tijd is overleden, stierf aan vergifti ging door eene overmaat van chloral, tegen slapeloosheid ingenomen. Bij eene in de voorstad Hampstead te Londen woonachtigen vreemdeling, Schneider genaamd, die voor Nederlander doorgaat, ontdekte een deurwaarder, die zijne inboedel kwam confiskeeren, Dinsdag eene vierkante blikken doos in eenen kof fer verborgen, bevattende 24 pond eener geheimzinnige stof, welke de politie voor dynamiet houdt, doch die de staatsinspecteur van ontplof bare stoffen thans bezig is te onder zoeken. De doos bevatte geen lont, maar wel een verdacht stuk koper draad. Schneider verdween op geheim zinnige wijze. De politie weigert ver dere mededeelingen, doch beweert te weten waar Schneider is te vinden. Het gemeenteblad uit Lottweil (Wurtemberg) bevat de vol gende advertentie van iemand die een scheldwoord, een inwoner der ge meente toegevoegd, herroepen zou. „A. M. D. Verontschuldigingen. Men heeft mij, ondergeteekende, beschuldigd, dat ik gezegd heb, dat M. D. een schaapskop is. Dat is vol komen waar. En het spijt mij zeer, dat ik mij genoodzaakt zie deze uit drukking terug te nemen." Hierbij herinnert men zich de vol gende aankondiging die eens in een Duitsch blad te lezen was: „Mijn bewering, dat in deze stad vele menschen wonen, die de heer N. N. te gronde gericht heeft, neem ik hiermede terug en verklaar daaren tegen gaarne, dat integendeel vele lieden hier zijn, die hij niet geruïneerd beeft." In Pruisen is een arbei der door de rechtbank tot 30 mark boete veroordeeld, omdat hij eenen herbergier voor socialist uitmaakte. Op last van den heer Cecil Rhodes verliet een detachement troe len aan 't eind der vorige maand fort Victoria, met 't doel om op te trekken naar Matabel eland, waar zij een aantal mannen en vrouwen wil den verlossen, die eenige maanden geleden door de Matabelen bij een rooftocht naar Mashonaland medege- sleurd waren. Zij hebben dit voorne men kunnen verwezenlijken en de vrouwen en kinderen weder aan hun ne betrekkingen teruggegeven. De expeditie had hoegenaamd geen verliezen geleden en bracht als buit daarenboven nog 800 stuks vee mede, die op koning Lobengula veroverd Waren. Naar men zegt zijn de Matabeles geneigd hunne onderwerping aan de Znid-Afrikaansche compagnie aan te bieden. Een der best geredigeerde Servische weekbladen, de Schumadishi List, meldde het volgende Tengevolge van de onvergelijkelijke luiheid van onzen hoofdredacteur, den heer Zrak, die sedert den oen Nov. van den dag een nacht heeft gemaakt, d. w. z. den nacht met fees ten doorgebracht en des daags gesla pen heeft, bestaat dit nummer slechts uit een half blad. De administratie. Het door den Amerikaan- schen kapitein Zalinski uitgevonden dynamietkanon, waarmede de El Oid die door president Peixoto aangekocht is, bewapend is, is een geducht ver nielingswerktuig. Het kanon werpt ladingen van 25 KG. nitro gelatine op een afstand van 4900 tot 5000 M. en een lading van 250 KG. van de hoogst gevaarlijke ontplofbare stof op 2500 M. De El Oid voert 100 pro jectielen geladen met 10 ton nitro- gelatine mede. De uitwerking van een schot moet zoo verschrikkelijk zijn, dat zelfs wanneer het projectiel in het water ontploft op een afstand van minder dan 15 M. van het sterkste pantser schip, dit geheel uit elkaar geslagen wordt. De New-Yorksche politie heeft een 28-jarige vrouw gevangen genomen, die volgens hare meening betrokken was bij de moorden, die de geheimzinnige „Jack the Ripper" in de Yereenigde Staten gepleegd heeft. Halliday, de gevangen geno men vrouw, wordt beschuldigd van 3 moordende Sheriff heeft evenwel de overtuiging, dat zij nog eenige andere personen, onder wie haar 6 mannen, door vergiftiging uit den weg geruimd heeft. Do spoortreinen hebben reeds eetwagens, slaapwagens, rook- wagens, nu zullen er nog kerkwa- gens bijkomen. Een Amerikaansch geestelijke heeft een waggon uitgedacht als kapel in gericht, met 100 zitplaatsen, een al taar, een orgel, een preekstoel en verdere benoodigdheden. De groote maatschappijen zullen een dergelijken wagen voor gemeenschappelijke reke ning doen bouwen. In hoofdzaak zal hij dienen als rondreizende kerk ten behoeve van plaatsen in de wildernis, waar de be woners geen kerk bezitten. Dinsdag deed de jury te Riom (Puy de Dóme) uitspraak in het be kende proces tegen den baron Oscar von Rahden, die den 24sten Augus tus j.l. in het circus te Clermont- Ferrand den Deenschen officier Cas- tenskiold doodschoot. De beschuldig de werd vrijgesproken, na eene kort stondige beraadslaging, welke nog geen vijf minuten duurde. Naar men zich zal herinneren, behoorde luite nant Castenskiold tot de bewonder aars der barones Von Rahden, de bekende paardrijderes, die wegens het proces haar voorstellingen te Parijs eenige dagen moest staken. Te Petersburg leerde baron Von Rahden, een Rus van geboorte, Jenny Weiss, eene duiische paardrijderes, kennen. Hij trad met haar in het huwelijk, waardoor hij niet alleen in onmin geraakte met zijne familie, maar tevens zijn ontslag moest nemen als officier van het Russische leger. Ook na haar huwelijk bleef Jenny Weiss haar vorig beroep uitoefenen. Tijdens haar optreden te Kopenha gen trok zij de aandacht van den luitenant Castenskiold, hetgeen aan leiding gaf tot een duel tusschen den luitenant en den echtgenoot der rij- deres. Castenskiold werd gewond en daarmee scheen de zaak uit te zijn. Eenigen tijd daarna evenwel trad de barones Von Rahden in het circus te Clermont-Ferrand op. Luitenant Castenskiold, die inmid dels zijn ontslag had genomen en de barones op haar reizen was gevolgd, kwam daar ook en werd in den cor ridor aangesproken door baron Von Rhaden. Er ontstond tusschen beiden eene vrij heftige woordenwisseling, die daarmede eindigde, dat de baron een revolverschot op den officier loste. Het schot miste echter het doel, waarop Castenskiold hem een slag met zijn stok toebracht. Von Rahden. schoot toen ten tweeden male, met het gevolg, dat Castenskiold onmid dellijk werd gedood. Als getuigen traden op de barones Von Rhaden haar vader, de directeur van het circus, Pierantoni, en eenige artisten, die den twist hadden bijge woond. Uit deze getuigenissen scheen te blijken, dat Castenskiold de eerste aanleiding had gegeven tot den twist. Op dezen grond althans verlangde de verdediger van den baron, die overigens een zonderling leven schijnt te leiden, de vrijspraak van zijn cliënt waarmede de jury instemde. Na de vrijspraak vertrok baron Von Rhaden met zijn echtgenoote en zijn schoonvader terstond weer naar Parijs, waar de barones haar voorstellingen onmiddellijk zal her vatten. Staatsbegrooting 1894. {Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken Aan de memorie van antwoord van den minister van binnenlandsche za ken op zijn begrootingshoofdstuk zijn nog de volgende mededeelingen ont leend In zake de lijkverbranding hoopt de Minister een bevredigende oplos sing voor te dragen. In den loop van het volgende jaar zal een voorstel tot wijziging en re geling van het Staatstoezicht op krankzinnigen kunnen worden inge diend. Behoefte aan uitbreiding van de bevoegdheid der burgemeesters in gevallen van besmettelijke veeziekte bestaat niet. Met België zijn onderhandelingen aangeknoopt om gunstige voorwaar den te verkrijgen voor de grensbe woners in verband met de grensbe- weiding en beakkering. De Minister blijft zich geroepen achten eene herziening van de wet op en wijzigingen van ons hooger on derwijs voor te bereiden. Alle posten betreffende het onderwijs in zijn ver schillende vertakkingen, worden nog eens nader toegelicht. De Minister handhaaft het voor den bouw van het museum van natuur lijke historie thans aangevraagd cre- diet en acht het uitschrijven van een prijsvraag weinigaanbevelenswaar- dig. Overeenstemming ter zake van de uitbreiding van het ziekenhuis te Utrecht hoopt de Minister weldra te verkrijgen. In afwachting eener wettelijke re geling van het middelbaar onderwijs voor meisjes, wenscht de Minister de Rijkssubsidie voor gemeentelijke middelbare meisjesscholen niet te herstellen. De minister blijft bij zijn vroegere meening, dat verbetering van het lot der onderwijzers bij het lager onder wijs alleen is te verkrijgen door wets wijziging. De Minister overweegt, om met handhaving van het kon. besluit van 18 April 1890, te gemoet te komen aan de schoolbesturen, die door ge brek aan onderwijzers op 1 Januari 1894 niet het gevorderde onderwij zerspersoneel in hunne school zouden hebben en dus de Rijkstoelage zou den moeten missen. Verlaging van den leeftijd voor toelating tot het examen in nuttige handwerken voor meisjes, acht de Minister niet wenschelijk. De begrooting wordt verhoogd met f4600 volgens vergoeding voor ver huiskosten aanj het personeel bij de naar Nijmegen over te brengen Rijks kweek- en leerschool te 's-Hertogen- bosch. De Minister is niet geneigd weder een nadere wetswijziging ten opzichte van den termijn voor verplichte in voering van het onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek te bevorderen. Men hoopt dat de werken tot vol tooiing van de restauratie der groote of St. Bavokerk te Haarlem binnen zeven of acht jaar zullen afloopen. De Minister zal nagaan of het Rijksmuseum tot een later uur dan tot dusver kan geopend blijven. Even eens of op de volgende begrooting een subsidie voor het koloniaal mu seum kan worden uitgetrokken. Het honorarium van den heer Pi- mentel is afhankelijk van het aantal reglementen en tarieven van levens verzekeringmaatschappijen, die hij voor de Regeering onderzocht. TWEEDE KAMER, Zitting van Woensdag 6 Dec. Per Telegraaf. In de voormiddag vergadering wer den verschillende provinciale belas tingen bekrachtigd en enkele wets ontwerpen aangenomen. Bij de behandeling bleek, dat wettelijke regeling der provinciale belastingen deel zal uitmaken van herziening der provinciale wet; dat beslissing omtrent de rijkstollen moet voorafgaan de quaestie der al of niet opheffing van provinciale en gemeen te tollen en een ontwerp tot verbe tering van de heffing van invoerrech ten bij den Raad van Staten is. Het ontwerp tot vergemakkelijking der raffinage van ruwe suiker, werd aangenomen met 42 tegen 32 stern- stemmen nadat de heeren Bahlmann en de Ram het als nacleelig voor de bietsuikerfabricage hadden bestreden en met den heer Van Kerkwijk ge protesteerd tegen de overhaaste be handeling dezer voor de industrie zoo gewichtige zaak. Daarna werd het algemeen begroo- tingsdebat voortgezet. De heer Mees drong aan om;bij het groote verschil van meening over de grenzen der stautsalmacht, op het voeren eener practische politiek, ook bij de regeling van het kiesrecht, en hij raadde de Reg. daaruit het struikel blok der negatieve kenteekenen weg te nemen. Verder was spr. over den toestand onzer financiën in de toe komst niet zonder zorg, met het oog op de groote uitgaven in het verschiet. Hij gaf in overweging de kosten van de stelling van Amsterdam over meerdere jaren te verdeelen. De heer Bahlmann hoopte dat het personeel verminderd zou zijn bij in voering der bedrijfsbelasting ter ver lichting althans eenigermate van den zwaren belastingdruk. Minister Van Tienhoven ontkende, dat de regeering optimistisch is. Zij hoopt op samenwerking met hare partij en blijft getrouw aan het pro gram bij haar optreden. De regeling der gemeentefinanciën is afhankelijk van de regeling der Rijksbelasting. De kans op behandeling der defensie- ontwerpen bestaat wel. De Staatsal- macht acht ook de regeering onbe staanbaar met de ontwikkeling der menschheid maar de Staat kan veel doen voor de volksgezondheid, echter niet de armoede beëindigen, wel het volksbelang bevorderen door opheffing van de economische belemmeringen. Minister Tak handhaafde het werk plan der regeering ook ten aanzien der regeling op de gemeentefinanciën na het kiesrecht, hetwelk hij blijft beschouwen als eene voorwaarde tot andere verbeteringen zoodat eene spoe dige afdoening noodig is. De Minister van financiën verklaarde zich met overtuiging tegen de pro tectionistische maatregelen en hoopte eene voorloopige verlichting van druk van het personeel voor Mei tot stand te zien komen. GEMEENTERAAD- Zitting van heden Woensdag 6 Dec. dés namiddags ten 1 uur. Afwezig de heer Koopmans. Onmiddellijk na opening der ver gadering stelde de Voorzitter voor over te gaan tot eene zitting met gesloten deuren. Na heropening stelde de Voorz. voor ten opzichte der eigen waterlei ding contracten te treffen met den Staat, als volgt Wanneer ten opzichte van de quaes tie betreffende het hebben van Am sterdam van hoofdbuizen in den grond van Haarlem oneenigheid ontstaat, zal Haarlem zich onderwerpen aan de beslissing van den Minister. Tekortkoming maakt Haarlem beboetbaar voor ƒ5000 per dag. Wat Bloemendaal betreft, verbindt zich de gemeente Haarlem nu, om wanneer mocht blijken dat aan deze gemeente door de haarlemsche lei ding water mocht worden onttrok- trokken, te bewijzen door Bloemen daal Haarlem door uitdieping van welputten en gratis levering van water uit standpijpen daarin zal voorzien, ter beslissing door den Minister. Tekortkoming maakt Haarlem be boetbaar met ƒ2000 per dag. De Raad nam deze contracten aan, met bijvoeging dat de Raad vertrouwt da^ deze voorwaarden alleen van toe passing zijn wanneer de waterleiding in exploitatie is gekomen. Alleen de heer van Sty rum stemde tegen. Hierop werd de vergadering te ruim 3 uur gesloten. Stoom vaartber ichten. Het stoomschip Koningin Emma van Singapore naar Amst. arriveerde 4 Dec. te Marseille. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., arriveerde 5 Dec. van Newyork te Rotterdam. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 December 1893des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie en Fuga. Mozart-Ritter. 2. AdagioBeethoven. 3. a. Praludiurn uit de le Sonate Rheinberger. b. Andante 4. Pastorale uit de le SonateGuilmant. 5. a. Recitativ en Ro- manze uit Tann- hauser R. Wagner. b. Duet uit Stabat Mater Rossini' Ondertrouwd: 6 Dec. J. J. Doorn en M. E. Driessen. - H. J. Ulsamer en J. Bruinsma. Getrouwd: 6 Dec. W. de Mon en H G. Wesseling. - W. Zwart en W. A. Bottu. - J. F. Gosewehr en S. J. Vrugt. - A. Suurendonk en R. Hildering. - H. Soellaart en M. C. J. v. Heerden. - P. Ott en A. PI. C. Niesten. Bevallen :4 Dec. A. F. de Jong Tuileners d. - N. MullerAppel d. - 5. A. Hooglandde Boer z. - A. M. G. J. Peltenburgv. d. Aa z. Overleden: 4 Dec. M. de Graaff v. d. Dobbelsteen 83 j. Schoterweg. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 1 Dec. H. Heiden rijkPortmans z., Hoorn. 3. Mevr. PelgrimTukker d., Leerdam. J. J« A. de Lagh- Busch Geertsema z., Mr. Cornelis. 4. M. BriggDu Chateau d^ Amst. 5. S. M. JongejanTaconis d., Amst. Overleden: 1 Dec. H. L. Mat- thijsen 27 j., Arco. 2. J. J. Greeve, 74 j., Amst. - A. C. Thoutenhoofd Beausar, Vlissingen. - L. P. Op den Hooff, Luzera. 4. Wed. J. te Boek horst—Herbig, Nijmegen. - M. Koe manVullenga 47 j., Egmond aan Zee. - S. Fortmann jd. 8 md., Den Haag. - A. A. E. van Holthe tot EchtenVan Kuijk 39 j., Meppel. MARKTNIEUWS. Haarlem6 Dec. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 48 schapen f24, a 14,0 lammeren f0,a 0,12 paarden f 65,a 0,3 koeien f 160 a f120,10 nuchtere kalveren f 13,a 8,0 graskalveren f 0.a 0.1 pink 65,a 0,0 Vaarzen f0, a 0, Haarlem, 6 Dec. Aangevoerd en verkocht 27 stapels kaas, uitmakende 3141 kazen, weg. 6240 Kg. Laagste prijsf0,.Hoogste prijs f 30,50 per 50 Kg. betrekkingen inNeiierland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Bosch, christ. juffr. ia kl. gez. door ziekte t. verpl, v. jeugd, zieke yoll. inf. 2. Nette huish. P. G. bij wedn. z. k. oenigez. bek. m. winkelz. 8. Juffr. P. G. v h- witvnk volk. met het vak en liefst m. fr. taal bok. 4. Bekw. le mod. in fijne modezv»k, 5. Bekw. le mod. teg. hoog sal. te N^jm. rse^s geruimen tijd aan hoofd aiel. in dr. sake» gest. hebv. 6. Jnffr. v. wink. v. ehem. wasseh. en ververij voll. bek. m. h vak. 7. Coupeur teg 1 Jan. of later in conf. zaak Le rang uital. v. maatw. sal. ƒ45 p. week, vaste pesit. vooral volled. soil. 8. Intell. jongraensch op kant. goed holl. oerre8p. mot kort, kracht, stijl veorl. aal. ƒ800 sollic. m. bijv. v, proefje v. Btclkunst. 9. Agent v. Cognac v. huis te Cognac m. uitst. ref. 10. Chef machinist terst. tev. bankw. bekw om m. IjsmacU. Byat. «Linde- te werk. ADVERTENTIËN Heden ontsliep zacht en kalm, na een kort doch hevig lijden, onze geliefde jongste Zoon en Broeder Qerardus van Waard, in den ouderdom van 25 jaar. Uit aller naam, J. VAN WAARD. Haarlem3 Dee 1393. Voor de vele blijken »an be langstelling, bij bun Huwelijk on dervonden, betuigen ondergetee ken den hunnen bartelijken dank. S. HOEKSTRA. G. HOEKSTRA—Meines. Haarlem. Dec. '93. op baandag II Oecembsr IB93, 's avonds 8 uur, te geven door de Dames JEANNETTE DE JONG, Sopraan, ANNA OORVER, Mezzo Sopraan en MARIA SNIJDERS, Alt. met medewerking van Fiaulein MARGARETHA BA- G-INSKY, Solo- Violiste. Deze Dames zijn met buitenge woon succes onlangs opgetreden voor H. M. de Keizerin Frederik van Duitschland. De Leden hebben met ééne Dame vrijen toegang; meerdere Dames thuisgenooten) a /0,50 de persoon; Dames (geen huisgenooten) met in achtneming van het bepaalde bij art. 56 van het Huish. reglement en Vreemdelingen bij introductie h 1,de persoon. Voor plaatsbespreking zal op den dag van het Concert 's morgens om 10 uur gelegenheid zijn, zich te doen inschrijven voor de loting die om lOVs uur zal aanvangen. HET BESTUUR.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3