NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Werkloosheid ii Haarlem. lie Jaargang: Maandag 11 December 1893. No. 3204. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Politiek Overzicht. BINNENLAND. INDEZONDEN. Letteren en Kunst. Gemengd. Nieuws HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en' door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. itiüKB'l'Jii iSuAV. Haarlem9 Dec. 1893. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 13 December 1893, des namid dags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W.W. bestrating Kinderhuissingel. 3. Missive B. en W.W. particulieren overgang over den spoorweg nabij de Leidschestraat. 4. Voorstel B. en W.W. wijziging koopprijs en bestemming gronden Florapark met adres Wed. Mr. Be sier e. a. 5. Id. id. vaststelling staat te vellen en verkoopen boomen en hakhout. 6. Id. id. met advies commissie van financiën verkoop gedeelte gemeente- sloot aan de Linschotenstraat aan H. ■de Clercq. 7. Id. id. id. id. verkoop gedeelte grond aan den Schotersingel aan G. Q. J. Becari. 8. Id. id. id. id. verhuring grond nabij de Phoenix aan H. van Bree- men Hz. 9. Id. id. id. id. 3e suppletoire be grooting en staat onvoorziene uit gaven, dienst 1893. 10. Id. id. Vaststelling tarief voor den onderstand van het Burgerlijk Armbestuur voor 1894. 11. Id. id. Bevordering onderwijzeres en onderwijzer 2e klasse school C. 12. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3e klasse school D. 13 Benoeming lid en plaatsvervan gend lid commissie van aanslag in de bedrijfsbelasting (art. 19 1 let ter b der wet van 2 October 1893 Stbl. No. 149), 14. Aanbeveling dubbeltal lid com missie van toezicht Stedelijk Museum. 15. Id. drie leden commissie van toezicht lager onderwijs. 16. Id. regent Barbara Gasthuis. 17. Id. id. St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 18. Benoem, gemeente-vroed-vrouw. 19. Gasrapport over October jl. De heer mr. J. Heemskerk Azn., Mi nister van Staat zal de vergadering, Maandagavond te houden door de afd. Haarlem van |de Ned. Ver. tot afsch. v. sterken drank, met zijne tegenwoordigheid vereeren. De zeer belangrijke verzameling Ja- pansche houtgravuren die op het Museum voor Kunstnijverheid alhier is tentoongesteld, heeft de algemeene ■belangstelling opgewekt. De tentoonstelling van hout intart- sen kan wegens vertraging van toe zending nit het buitenland, Zondag 10 December nog niet worden geopend. Des Zondags is de toegang vrij. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om het politiepersoneel van een regenjas te voorzien. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden de agenten worden gekleed in een jzoogenaamde „cape", het model van de jassen der brievenbestellers en de inspecteurs en adjuncten in een lange jas met pelerine. De heer W. Visser, leer aar in de 1 Gymnastiek aan de Hoogere Burger scholen, Gedempte Oude Gracht 35 alhier, heeft in zijne inrichting spe ciaal voor Heilgymnastiek een nieuw toestel, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Is het voor den medicus van het grootste belang zich een helder beeld te kunnen maken om trent den ziektetoestand van zijnen patient, van niet minder gewicht is het voor den Heilgymnast, die zijn taak met ernst opvat, zich te kunnen voorstellen, welke afwijkingen bestaan in het lichaam, dat hem ter behan deling wordt toevertrouwd. Doch niet alleen voor het begin eener heilgymnastische behandeling moet de patient nauwkeurig worden opge nomen, ook van tijd tot tijd moet men in staat zijn te kunnen nagaan in hoeverre de afwijkingen van het lichaam tot den normalen toestand worden teruggebracht. En juist hier voor is het toestel boven bedoeld naar onze meening zeer geschikt. In hoofdzaak komt de inrichting op het volgende neer: De patient neemt plaats op een grondvlak waarop door middel van een wigvormig stukje hcut aan de voeten de vereischte richting wordt gegeven. Aan de achter zijde is eene vertikale metalen staaf, voorzien van twee horizontale staven, waaraan weder andere horizontale staafjes verbonden zijn. Alles is nauwkeurig in centimeters en milli meters verdeeld en door middel van stelschroeven geheel verstelbaar. Op de vertikale staaf wordt de lichaams lengte van den patient afgelezen. De grootere horizontale staven worden op heup- en schouderhoogte gesteld en met behulp der kleinere staafjes kan iedere zijdelingsche afwijking of draaiing van de wervelkolom worden bepaald. Eene tweede vertikale staaf aan de voorzijde van het lichaam is voorzien van dunne koperen bogen, waarmede de omvang van het lichaam wordt aangegeven. Door middel van dit toestel nu verkrijgt men een eenigzins nauwkeurig beeld van be staande afwijkingen en maakt het de controle op de behandeling gemak kelijk. Naast dit toestel geeft het gebruik van een spirometer gelegenheid de vitale capaciteit der longen te bepalen en is men daardoor in staat ook de heilzame werking der Gymnastiek op de borstorganen na te gaan. Het ge heel is vervaardigd door den heer H. Meeuwig, wien alle eer voor de keurig nette bewerking toekomt. Zijn heeren Geneeskundigen uit- genoodigd met dit toestel nader ken nis te maken, wij twijfelen niet, of de heer Visser zal bereid zijn ieder, die belang stelt in Heilgymnastiek, nader in te lichten omtrent de wijze, waarop in zijne inrichting gebruik gemaakt wordt van dit hoogst be langrijke toestel. Te Haarlemmermeer met een be volking van ongeveer 16.000 zielen bedragen de kosten van het armwezen 16.000 Zondag 10 dezer exposeert de heer J. J. Thoolen uit den Haag zijn reeds vroeger meermalen in dit blad be sproken ontwerp voor een gebouw, dat des winters schouwburg en des zomers hadinrichting kan zijn. Het ontwerp zal in Felix Favore zaal No. 3 worden tentoongesteld van 9 tot 5% uur. Wellicht komen wij hierop nog terug. De pogingen in 1892 in het werk gesteld tot oprichting van een onder ling veefonds in de aan Haarlem grenzende landbouwstreken, doch als toen wegens de heerschende veeziekten een jaar uitgesteld, zijn thans wegens niet genoegzame medewerking opge geven. Naar ons wordt gemeld zal opnieuw concessie worden aangevraagd voor den aanleg van een stoomtrambaan AmsterdamIJmuiden, naar eenigs- zins gewijzigde plannen. Nu Zanardelli heeft afgezien van de vorming van een nieuw italiaansch kabinet, melden verscheidene bladen, dat Crispi de opdracht zou ontvangen om het samen te stellen. Vrijdag was er echter nog geen officieel mandaat gegeven. Crispi heeft een zeer lang durig onderhoud met den koning Blijkens achterstaande advertentie geeft het Haarlemsch Vrouwenkoor „Excelsior" Zondag eene zanguitvoe ring in „Felix Favore". Naar men ons mededeelt zullen, ter afwisseling ook een paar gemengde nummers worden ten gehoore gebracht. Mr. Keuchenius. Bij eenVrijdag herhaald bezoek aan het ziekbed van mr. Keuchenins, zegt De St., ontvingen we de droeve over tuiging, dat het einde naderende is. De krachten nemen zichtbaar afde pijnen gunnen nauwlijks een oogen- blik van verademingen verweer te gen deze krankheid is er niet. Geluk kig mag getuigd worden, datde gees telijke vermogens nog geheel helder bleven. Valsoïie muntbiljetten. Omtrent de te Amsterdam in om loop zijnde valsche muntbiljetten van tien gulden, is het Hblad in staat gesteld nader de volgende mededee lingen te doen. De valsche biljetten dragen in de hoeken de letters HF en het jaartal 1892 met de naamteekening des mi nisters de Beaufort, wat evenwel nog geenszins bewijst, dat alle biljetten geteekend met den naam van den minister Pierson echt zijn. Immers uit alles blijkt, dat de bil jetten niet photographisch, doch langs een anderen weg zijn nagemaakt. Ware het eerste het geval, dan moesten zij dragen den datum 1 Sept. 1888 met de naamteekening Beaufort, en niet het jaartal 1892. Blijkbaar is de naam teekening er als stempel onder gezet er kunnen dus ook valsche biljetten zijn met den naamstempel Pierson. De valschheid der biljetten is ech ter voor een ieder te zien door het ïeele gemis van de watermerken „muntbiljet" en „10". Verder is de strafbepaling, die aan den achterkant der echte biljetten duidelijk is afgedrukt, op de valsche biljetten totaal onleesbaar, en is het cijfer 10 in het medaillon aan den achterkant donkerblauw. Het geheele uiterlijk van het valsche biljet is groenachtig, vooral aan den achter kant. Deze kenteekenen zijn voor het publiek ruim voldoende om de valsche biljetten te kunnen herkennen. De opmerkzame beschouwer zou nog kunnen opmerken, dat de F zeer on zuiver is nagemaakt en dat de kar telrand van het achtermedaillon ook zeer slordig is afgewerkt. Bij eerste lezing is in het Lager huis de wet, waarbij de regeering ge machtigd wordt om eene leening van 10 milioen voor Indië te sluiten, aangenomen. George Russell toonde aan, dat het voorstel noodzakelijk was ten gevolge van het verlies, ge leden door de vermindering van den verkoop van gouvernementswissels op Incuë wegens de sluiting der munt in Indië, die onvermijdelijk vermin dering van den handel tengevolge moest hebben. Het verlies bedraagt reeds 5.400,000 en zal tot April nog 5 6 millioen bedragen. Bij de behandeling der artikelen van de wet op de verantwoordelijk heid der engelsche patroons werd een amendement van graaf Dudley, om aan de werklieden te vergunnen buiten de bepalingen der wet om met de patroons overeenkomsten aan te gaan. met 148 tegen 28 stemmen aange nomen, na door lord Ripon bestreden te zijn. Door ongesteldheid is Gladstone's reis naar Brighton uitgesteld. De verdreven koningin van Hawaï heeft geweigerd de verlangde toezeg gingen aan de Vereenigde Staten te doen. Daardoor is het regeeringsbe- leid van president Cleveland, strek kende om het gezag der verdreven koningin te herstellen, mislukt. Uit Rio do Sul wordt gemeld, dat de opstandelingen, die de baai aan vielen, zijn teruggeworpen. Aan de Times wordt uit Rio Janeiro bericht, dat De Mello zich naarDes- terro heeft begeven om er troepen af te halen, en wordt de staat van beleg te Rio Janeiro gestadig verlengd. In het lokaal van den heer Prinsen „Groote Yauxhall", Wijde Appelaar- steeg zal Zondagavond 10 dezer op treden de heer Bottinga van Amster dam, als declamator. Naar ons uit verschillende recensiën uit verschei dene bladen blijkt, weet de heer Bot tinga met veel talent en zeer boeiend voordrachten te houden. De toegangs prijs bedraagt slechts 10 cent. Zie achterstaande advertentie. Te Zandvoort is aangespoeld eene flesch inhoudende een papier, waarop: „Ar lee lu steigjchanos es tiz schas irhraustu jo mis lof Rugia ir ni gri- ma jupra mehs grachetz nisi nam ka les No Rigeo Rupio Fertuno." Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan Bij den stroom van almanakken en kalenders is iets nieuws fzeldzaam en moeielijk meer te verzinnen, Het eenige waardoor men nog de aandacht trekken kan, is een buitengev on lage prijs. De uitgever C. Avis Jzn. te Zeist heeft evenwel nu iets nieuws in den handel gebracht. Het is een boudoir kalender voor 1894, bestaande uit een zevental losse blaadjes met fraaie teekenine:en en die verbonden zijn door gouddraad. Op elk blaadje vindt men een ka lender voor twee maanden benevens gepaste aphorismen. Het zevende blaadje dient voor dekblad. In een boudoir of op een dames bureautje is deze kalender zeer wel op zijn plaats. Mijnheer de Redacteur1 Dagelijks lees ik in uw courant over werkloozen en werkloosheid. Een dag of wat geleden stond er ook een en ander over onze Haar- lemsche werkloozen in en dat ze naar den burgemeester waren gegaan om werk te vragen. Dat hadden de Haarlemsche werk loozen niet zoo maar uit hen zeiven, maar ^het werd nagevolgd van Am sterdam. Dat is zoo altijd geweest, me neer de redacteur. Nauwelijks is er een relletje te Amsterdam, of we krijgen er hier ook wat van mee. De werk- loozen-beweging maakt geen uitzon dering. In Amsterdam gaan ze naar den burgemeester en wandelen langs de straten, dat gebeurt hier ook. 't Wandelen is hier naar het schij nt bij één keer gebleven. Ja, de gelijkvor migheid gaat zoover, dat in Amster dam een jongmensch allerlei onzin komt vertellen, terwijl hier op do vergadering een zoogenaamde „anar chist" holle theoriën staat uit te schetteren. Ik was bij die vergaderingen tegen woordig. Wie waren daar? Eenstuk of wat goeie Jwerklui, menschen, die je het kon aanzien, dat ze dadelijk aan het werk zouden gaan, als ze maar konden, maar voor het meereh- deel van die soort die om werk vra gen, maar bidden, dat ze het asje blief niet zullen krijgen, habitués van de Melkbrug, trouwe klanten van de zittingen van de rechtbank, die ook wel eens van de publieke tribune komen, om in het bankje van de be klaagden te gaan staan. Wie heeft er werk voor deze heeren Maar gesteld al eens, dat al deze werkloozen beste, brave, bruikbare menschen warenmoet dan de ge meente hun werk geven? Om welken rede eigenlijk? Ik bijvoor beeld heb een zaak. Als nu mijn zaak door groote concurrentie of tegenslag eens misloopt en ik failliet ga, mag ik dan ook bij de gemeente aanklop pen om werk? De Raad zou me zien komen Uit dit voorbeeld blijkt meteen hoe de werkloozen er toe komen om de gemeente werk te vragen. Ze doen dat, omdat ze met een aantal tegelijk komen. Wil men zui verder bewijs van de tirannie van het aantal. „Nu ja," zeggen sommigen, „dat is wel zoo, maar 't is toch wel erg, dat er zooveel rondloopen zonder werk. Als het gemeentebestuur daaraan wat kan doen, direct of indirect, dan is dat een daad van philantropie." 't Is mij wel, maar ik wou wel eens vragen, of het aantal werkloozen nu wel zooveel grooter is dan vroe ger? Werd er dan vroeger in den winter wel gebouwd, kon men toeD bij vorst en sneeuw wel metselen, timmeren of schilderen Evenmin als tegenwoordig. In de bouwvakken heeft een groot gedeelte van de werk lieden altijd het heele jaar moeten leven van de verdiensten van zeven of acht maanden. Dat is nog zoo gebleven, maar er is toch een klein, neen een groot verschil in toen en nu. Toen wist de werkman in den drukken tijd van overleggen voor den kwaden winter- ig, nu weet hij daar niet meer van. Benoemt maar commissies, men schen, geeft maar goed in collectes voor de werkloozenHet gaat den goeden weg op Eenmaal daarmee begonnen, kan men er moeilijk mee uitscheiden en het eind en slot van de historie zal wezen, dat niemand meer bakker, slager of letterzetter zal willen wor- ken. De bouwambachten, dat is je ware! 'sZomers verdien je een flink weekgeld en sparen hoefje niet, want 's winters zal de commissie en de liefdadigheid wel voor je zorgen. Dit alles zal menigeen misschien ouderwetsch vinden en de werkloozen zelf zouden me zeker niet vriendelijk okijken, als ze me zagen, want tegenspraak lusten ze in hun ver gaderingen niet. Vandaar dat ik hier mijn meening zeg. Wie daar in uw blad op kalme wijze tegen op wil komen, zal ik gaarne beantwoorden. Dankzeggend voor de plaatsing. Een man van zaken. Een gevolg van Hypnotiseeren Zekere mme. Kamper, oud 29 jaar, die in de Salpetrière te Parijs was be handeld en zonder middelen van be staan was, loste drie revolverschoten op dr. Gilles de la Tourette, een leerling van Charcot, dien zij geld had gevraagd, wat de dokter niet onmiddellijk wilde geven. De derde kogel wondde hem aan den nek, maar niet gevaarlijk. Mme. Kamper werd irresteerd. Zij verklaarde, [dat zij in de Salpetrière was gehypnotiseerd en diensvolgens ongeschikt tot wer ken was geworden. De „Jason" gestrand. Het engelsche schip Jason is ten gevolge van een hevigen storm op de kust van Michigan gestrand. Slechts één der opvarenden werd gered, 26 anderen kwamen om, ondanks de po gingen om het schip met reddings booten en lijnen te bereiken.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1