NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Aanslag in da Franks Km. DeBynamlstmannen van Parijs. lie Jaargang: Dinsdag 12 December 1893. No. 3205 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND Politiek Overzicht. Rechtszaken. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,Z1\. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem11 Dec. 1893. Sluiting jacht. ïfêDoox den Commissaris der'Koningin in Noord-Holland is bepaald dat de sluiting van de jacht op klein wild voor dat gewest is bepaald op Zater dag 30 December e.k. en dat alzoo het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van dat wild zal mogen plaats hebben tot en met 13 Janu ari 1894. Bestrating Kinderhuissingel Toen onlangs naar aanleiding van een verzoek van bewoners van den Kinderhuissingel, de bestrating van dien singel ter sprake kwam, werd aan B. en W. opgedragen, na te gaan in boe verre aan den wensch van adressanten kan worden te gemoet gekomen door verbetering van den grintweg, zoo noodig met toevoeging van een verhoogd voetpad langs de oostzijde van de westelijke boomenrij. B. en W. deelen nu mede, dat hun voornemen is den rijweg eenmaal zoo noodig meermalen telaten begrinten en een verhoogd voetpad te doen aanbrengen aan de oostzijde van de westelijke boomenrij. Overweg Leidschestraat. Ingekomen is een antwoord van de Holl. Spoor op de aanschrijving welke zij onlangs van den Raad ontving om den overweg over den spoorweg bij de Leidschestraat voor hare reke ning te herstellen en te doen bewaken. Daar dit schrijven alleen voor de leden van den Raad ter inzage ligt, kunnen wij den inhoud daarvan niet mededeelen. Vermoedelijk meent even wel de Holl. Spoor dat de zaak haar niet aangaat. Althans B. en W. ver klaren, niet van meening te zijn ver anderd dat het wenschelijk is, dezen overgang die h. i. geen reden van bestaan meer heeft, voor het publiek onmogelijk te maken door opruiming van den dam. Haarlem een Zeehaven. Naar het Dagblad verneemt bestaat er gegrond uitzicht, dat de sluizen te Spaarndam dermate vergroot zullen worden, dat de zeeschepen, telJmui- den geschut, door het te verdiepen van zij kanaal en Spaarne Haarlem kunnen bereiken. V oetbalwedstrij d. Zondagmiddag ten 2 ure had te Heemstede een voetbalwedstrijd plaats tusschen de Amsterdamsche F. C R. A. P. en de Rott. Cr. F. C. „Sparta", wier elftal met twee en- gelsche spelers was versterkt. De uit- 1 ig was dat R. A. P. won met 10 Voordrachten. Aftreding Mr. J. Enschedé als regent Barbara Gasthuislo. Mr. Joh. Enschedé, 2o. A. de Clercq. Aftreding Jhr. F. Teding van Berk hout als regent St. Elizabeths Gast huis: lo. Jhr. F. Teding van Berk hout, 2o. Mr. A. E. A. S. van Stralen. Aftreding J. van Gorkum en B. W. Menning (volgens rooster) en P. J. Buckmann (bedankt) als leden der comm. van toezicht lager onderwijs I lo. Dr. J. B. Wijnhoff, 2o. W. J. Oosterhoff; II. lo. L. A. Laurey, 2o. Dr. L. C. Proot; III. lo. Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, 2o. W. J. Wendel. Onderwijzer 3e kl. school D. lo. E. A. van Bilderbeek, Nieuwer Amstel, 2o. D. van Zomeren. Spaarndam, 3o. W. Hoekstra, Zand voort. Tentoonstelling te Madrid. Het Nederl. Comité van de uni- verseele internationale tentoonstelling te Madrid in 1894, dat zijn zetel heeft te Haarlem, heeft tot de Tweede Ka mer een schrijven gericht, waarbij het verzoek om, wanneer de Kamer ten dienste der tentoonstelling te Ant werpen of die te Brussel eventueel eenig rijks-suosidie mocht verstrek ken, alsdan ook dergelijk subsidie toe te staan voor de genoemde ten toonstelling te Madrid. Vroeger heeft de regeering aan het comité alle uitzicht op geldelijken steun ontzegd en het comité brengt dan ook de zaak te berde, omdat subsidiën aan de Antwerpsche en Brusselsche tentoonstellingen ter spra ke zijn gekomen. Bedoeld comité bestaat uit de hee- ren dr. L. Mulder, voorzitter, W Voftte, le secretaris en G. E. L. Hij mans, penningmeester. Onze stadgenoot de heer A. W. J. Reeser trad Donderdagavond te Koog a/d Zaan op als bariton-solist ineen concert van de gemengde zangver- eeniging „Door Eendragt Bloeiende". Evenals een vorigen keer heeft de heer Reeser daar een zeer goeden in druk gemaakt. Het weekblad de Zaanlander zegt o. a. van hem „De heer Reeser trad voor de tweede „maal hier op en voldeed ons in een drietal liederen zeer goed wat zui verheid van toon en duidelijkheid „van uitspraak betreft. Gaarne zou- „den wij den heer Reeser eens in een „werk van eenigen omvang hooren. „De heer Reeser maakt door zijne „bescheidene wijze van optreden een „aangenamen indruk en wij gelooven, „dat hij eene goede toekomst tegemoet „gaat, vooral wanneer hij van de voor bracht nog meer werk gaat maken. Bedoelde drie liederen waren „Een Bloemken" van Nicolaï„Een liede ken van sceiden" van Coster en „mijne moedertaal" van Brandts Buijs. Een stuk over het plan van den heer Thoolen te 's Hage tot het bou wen van een schouwburg, die in den zomer als badinrichting wordt ge bruikt zal in ons volgend nummer een plaats vinden. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e paginal) Zandvoort, 11 December 1893. Heden vertrekt naar IJmuiden eene Zandvoortsche bomschuit om als lichtschip dienst te doen bij het wrak van de bark Hellasdie op circa 2 mijlen N. W. T. N. van IJmuiden op 9 vaam water is gezonken. Een record! Naar aanleiding van den barbiers wedstrijd, voor eenige dagen te Lon den gehouden, waarbij door mej. Nelly Wick in 6 min. 42 sec. 5 inge zeepte baarden werden weggenomen, wordt medegedeeld, dat dit door de barbiers te Groningen volstrekt niet als zulk een groot wonder wordt be schouwd. Een hunner toch schoor voor eenige dagen in 2.55 min. 4 in gezeepte personen. Door haar zoon bestolen. Een vrouwtje te Utrecht dat door zuinigheid en vlijt een aardig duitje had opgespaard, ten einde op haar ouden dag ten minste niet geheel af hankelijk te wezen, ontdekte enkele dagen geleden met schrik, dat men uit de bedstede, waar zij haar schat verborgen had, een wollen zak had ontvreemd[waarin een groot deel harer spaarpenningen, ongeveer 200 aan klein zilvergeld, geborgen was. Al heel spoedig kwam aan het licht, dat haar 20-jar.ige zoon de dader was, dat deze van dat geld in weinige dagen te Amsterdam en elders, ruim ƒ100 had zoek gemaakt en dit onge twijfeld ook met het overige geld zou gedaan hebben, indien hij niet, beschonken zijnde, in de handen der Zaandamsche politie was gevallenen deze hem toen het geld, waaromtrent hij geen voldoende inlichtingen wist te geven, had afgenomen. Zaak de Jong. Dat de instructie in zake H. de Jong en de twee vermiste vrouwen nog niet geëindigd is, blijkt hieruit dat tegen heden vier personen uit Arnhem waren opgeroepen, onder wie de vrouw van T. de Jong, om voor den rechter-commissaris te Amster dam getuigenis der waarheid af te leggen in genoemde zaak. Uit St. Anna-Parochie. Het is begrijpelijk, dat St. Anna- Parochie tegenwoordig geheel onder den indruk leeft der jongste branden. Vooral die van Vrijdagavond heeft de spanning en den angst van velen verhoogd. Meer en meer wint het ver moeden veld,dat men te doen heeft met een komplot van personen, en de ge dachte is niet geheel zonder grond van waarschijnlijkheid, dat de brand van Donderdagavond heeft moeten dienen als afleider voor de verdenking tegen den zich te Leeuwarden in hechtenis bevindenden S. Dat men meermalen bij de jongste branden de uitdrukking, zelfs uit den mond der vrouwen, kon hooren„ja, zoo moet het eerst komen, zal het beter worden," bewijst de stemming, die hier tegenwoordig onder een deel der bevolking heerscht. Vrijdagmiddag is de justitie uit Leeuwarden verschenen, om naar aanleiding der branden een onderzoek in loco in te stellen. Verschillende personen zijn ver hoord. Het onderzoek werd tot laat in den avond voortgezet. Tegen den schuur, die Donderdag avond afbrandde, was een kruiwagen geplaatst, genomen van den mest hoop. Zoo was het dak te bereiken. Van dezen kruiwagen droop de pe troleum af, toen men hem vond staan. Naar uit Rome wordt gemeld, zul len Crispi, Perazzi, Sonnino, Saracco, Bacelli, Boselli en Ferraris, deel uit maken van het nieuwe italiaansche kabinet. Ricotto wordt waarschijnlijk minister van oorlog, Sermonetta mi nister van buitenlandsche zaken. Er zijn opnieuw te Partinico dooi de „Fascio" (eene partij welke Sicilië onafhankelijk van Italië wil maken) wanordelijkheden ontstaan. Een tal rijke troepenmacht is naar die plaats gezonden18 douanehuisjes zijn in brand gestoken. De toestand van het fransche mi nisterie werd Zaterdag als ernstig be dreigd beschouwd ten gevolge van het voorstel van Basly dat heden aan de orde zou komen, behelzende eene en quête over de werkstaking van Pas- de-Calais en in het Noorder departe ment. De ministers hebben besloten zich tegen het voorstel van Basly te verklaren betreffende de voorwaarden, voor de arbeid de mijnen. De begrotingscommissie in de oostenrijksche Kamer heeft de voörloopige begrooting voor drie maanden goedgekeurd. De Times verneemt uit Rio de Janeiro, dd. 5 dezerPeixoto heeft aan admiraal Gongalves ontslag ge geven. Admiraal da Gama prijst in een manifest de dapperen, die strij den voor 's lands verlossing van het militaire despotisme en voor het her stel der regeering, welke 15 Novem ber 1889 door een soldatenoproer om vergeworpen is. De natie, zoo luidt het verder, zal geraadpleegd worden over den vorm der toekomstige re geering. De officier van justitie bij de recht te Arnhem eischte Zaterdag T. Viëtor te Wageningen, we gens verwonding van den burge meester en den Wethouder Bronsveld, bij de standjes die te Wageningen bij de loting der militie plaats hadden, een gevangenisstraf van vier jaar. Terwijl de Kamer zich Zaterdag bezighield met de verkiezing van den socialistischen afgevaardigde Mirman, werd een bom, waarschijnlijk met dy namiet gevuld, van de publieke tri bune naar de rechterzijde geworpen. Twintig afgevaardigden en verschil lende personen op de galerijen wer den gewond, maar hoewel zij hevig bloedden, is geen der verwondingen ernstig, behalve die van den afge vaardigde abb'e Lemyre, die vreeselijk aan den hals gekwetst werd. De lont was te kort en daardoor ontplofte de bom in de lucht, anders waren mis schien al de leden van het rechter centrum gedood. De voorzitter, de heer Dupuy, hield zich bizonder kranigbij sprak dadelijk eenige kalmeerende woorden tot de afgevaardigden en het publiek, en liet de zitting voortgaan. De quaes toren lieten onmiddellijk alle uitgan gen sluiten en begonnen een onder- 15 HOOFDSTUK IV. Een onverwachte ontmoeting. „Geef nog wat water Jacques en haal een dokter," zei de baron kortaf. „De man heeft een wond aan het achterhoofd die nog al ernstig schijnt te zijn." „Maar mijnheer de baron, zoo'n vagebond!" zei Jacques. „Geen woord meer, doe wat ik zeg!" herhaalde de baron gebiedend, waarop Jacques zich duchtend verwijderde. „Hij is toch niet dood," zei Albert de Rétigny, die zijn horloge voor den mond van den man had gehouden. „Zie maar, het glas is beslagen!" „Misschien kan hij nog niet gemakkelijk ademhalen," hernam de baron. „Maak die jas eens los." Albert de Rétigny voldeed aan dit bevel en maakte de knoopen van de havelooze jas los, waardoor de hals bloot kwam. „Een ankerriep hij daarop verbaasd uit en keerde zich half om naar Elise, die achter hem was komen staan. „Ja juist, een anker," zeide de baron. „Welnu, wat is daar aan voor vreemds De man is zeker zeeman geweest en die hebben vaak het een of ander op hun lichaam getatoueerd.'' Tegelijk keek hij om, want Elise had een onderdrukten kreet geslaakt. Zij was doodsbleek geworden. In hare oogen lag een mengsel van angst en afschuw. De witte lippen tril den krampachtig en hare starende oogen vestigde zij op het lichaam van den man die daar lag. „Mademoiselle, zijt gij hier?" vroeg de baron op een toon van vaderlijk verwijt. „Dit is geen schouwspel voor vrouwen. Ga naar beneden, mijn vrouw zal u na de stoornis van dezen nacht gaarne bij zich zien. Zeker slaapt zij niet." „U is wel goed," stamelde Elise, „maarik ik wilde wel liever blijven „Waarom?" vroeg de baron eenigszins kortaf. „Omdat omdat ik weet niet recht „Zooals u wilt," antwoordde de baron, die zich hare hou ding volstrekt niet kon verklaren. Op dat oogenblik begon de man op den grond weder tot bewustzijn te komen. Hij opende even de oogen, bewoog den mond, sloot toen de oogen weer, om die weldra geheel te openen. Tegelijk bracht hij met een werktuigelijke bewe ging de hand aan het achterhoofd. „Waar ben ik?" zeide hij verward. De baron antwoordde niet, maar wachtte en keek hem daarbij aandachtig aan. Weldra was Charpentier (de lezerg zullen reeds hebben begrepen dat hij het was) in zooverr hersteld, dat hij zich kon oprichten en toen hij zoover wa en versuft zat rond te kijken, zeide de baron op den toon van den officier van justitie, die tot een beklaagde spreekt „Je bent hier in mijn huis, in het huis van baron de Rétigny. Ik heb je gevonden op het plat van mijn woning. Hoe kwam je daar?" „Op het plat?" zei Charpentier nog niet in staat om zyne gedachten te verzamelen. „Ja, op het plat. Ik vraag nogmaals: Hoe kwam je daar Het was aan het gezicht van den vagebond te zien, dat hij allengs tot zichzelven kwam. Spoedig antwoordde hij dan ook: „Ik ben er op gesprongen." „Waarom „Omdat er brand was in het andere huis." „Kon je dan niet door de benedenuitgangen wegkomen „Neen." „Je liegt," zeide de baron kortaf. „De brand is langzaam in den kelder begonnen en al de bewoners hebben zich ge makkelijk kunnen redden." „Ik lieg niet," antwoordde Charpentier weifelend. „Waarom zou ik over het dak ontvluchten als het niet noodig was." De baron keek hem eenige oogenblikken oplettend aan on toen de ellendige man onder den strakken blik begon te beven, zeide hij„Ik zeg nogeens dat je liegt. Spreek op en zeg de waarheid of ik zal andere maatregelen nemen." (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1