Gemengd Nieuws INGEZONDEN. zoek in te stellen. Twee gewonde per sonen uit het publiek zijn in hechte nis genomen. Het was 4 uur, toen de ontploffing plaats had. Zij veroorzaakte op de tribunes een onbeschrijlelijke ontstel tenis; de vrouwen zochten gillende een goed heenkomen. De voorzitter, de heer Dupuy, bleef, hoewel zelf aan het hoofd getroffen, met bewonde renswaardige koelbloedigheid in zijn fauteuil zitten en verzocht de afge vaardigden, die in den schrik naar den uitgang drongen, op hun plaat sen te blijven. De ontploffing werd veroorzaakt door een bom. Op de tribune der pers en tusschen de banken vond men kogels, ijzervijlsel en looden projec tielen. Verscheidene afgevaardigden, vooral de heer Dumas, werden ern stig gewond, evenals een groot aantal personen uitjhet publiek. De journa list Bertol-Graivil van deEcho de Paris, werd aan het voorhoofd getroffen. Men zegtdat een .twintigtal leden van de rechterzijde gewond werden. Niemand is echter doodelijk getrof fen; ook de abbé Lemyre en de Ka merbewaarder zijn niet gedood, zooals eerst werd opgegeven. Lemyre heeft een ernstige wond aan den hals. Aan de gewonde personen uit het publiek werd de eerste zorg verleend in de kamer des quaestoren, De so cialistische afgevaardigde G-uesde liep in doodelijke ongerustheid overal naar zijn zoon te zoeken, die op de publie ke tribune had gezeten. Geen der toeschouwers mocht het gebouw verlaten; de uitgangen wer den door de politie bewaakt. Een der gewonden, zag iemand uit het publiek iets van de galerij naar beneden wer pen. Nadere berichten vermelden het volgende De abbé Lemyre wordt in het Pa lais Bourbon zelf verbonden; zijn geheele gelaat is bedekt met een bloedig verband. Tot de gewonden behooren ook een rumeenseh kolonel en een oostenrijk- sche dame. De meeste wonden zijn niet van ernstigen aard; het ergst gewond is een dame, wier knieschijf verbrijzeld werd. Al de personen, die zich op de publieke tribune bevonden, worden in het Palais Bourbon gehouden, en in het kabinet der quaestoren ver hoord. Een persoon, die aan den arm gekwetst werd en weigert zijn overjas uit te trekken, wordt nauwkeurig be waakt. Op het oogenblik der ontploffing werd de zaal verduisterd door dichten rook; de verslaggevers ren verhoord; twee gewapende be-1den gewonde van dien aard is, dat ambten houden de wacht aan deweldra zijn vrienden hem zouden mo- deur. Een der personen, die op de gen ontvangen. publieke tribune heeft gezeten, ver-1 Van de gekwetsten, die naar het zekert dat de dader aan den arm ge-i Hó tel Dieu zijn gevoerd, is Jules Guil- wond werd; daarom worden alle per- j lotè ernstig gewond. Hij heeft in den sonen die wonden aan de armen j nacht van Zaterdag op Zondag een hebben, met bizondere zorg bewaakt, operatie aan den schedel ondergaan De chef der geheime politie, de heer Goron, is op dit oogenblik be zig met het verhoor van 4 personen die op de publieke tribune hebben gezeten, op de plaats waar, volgens verschillende toeschouwers, de dader Brand te Antwerpen. Zaterdagavond brak te Antwerpen een hevige brand uit in het Oostersch van den aanslag zich moet bevonden Huis, de stadsbergplaats van granen der pers en een deel der toeschou wers werden met stof bedekt. De voorzitter verzocht den Kamer leden, op hunne plaatsen te blijven dergelijke aanslagen, zeide hij, kun nen de Kamer niet van haar stuk brengen, en hij verzocht de werk zaamheden kalm voort te zetten; wanneer de agenda afgehandeld was, zou het bureau zijn plicht doen. De vergadering wordt voortgezet, ofschoon niet meer dan een derde der afgevaardigden in de zaal zijn gebleven, terwijl de publieke tribu nes ontruimd worden. De opschud ding is echter nog groot, en de ver schillende sprekers hebben moeite om zich verstaanbaar te maken. De minister-president, de heer Ca- simir Perier, wenscht de Kamer ge luk dat zij gehoor heeft gegeven aan de vermaning van den voorzitter en met kalmte de beraadslaging heeft voortgezet. Toejuichingen). De omgeving van het Palais Bour bon wordt door detachementen „gar- diens de la paix," bewaakt. Voortdurend worden nog gewonden weggebrachtook vele vrouwen wer den getroffen. Den meesten loopt.het bloed over de kleerenover het al gemeen zijn de wonden gelukkig niet diep. De vier kolommen in de zaal achter de „Salie des Pas perdus" zijn met bloedspatten bedekt. De bom werd uit het derde vak van de tweede étage der publieke tribune geworpen en ontplofte op de hoogte der borstwering. De dader is nog niet ontdektmen houdt het er voor, dat hij, gebruik makende van de eerste verwarring, heeft weten te ontsnappen voordat de deuren geslo ten werden. Het aantal gewonden wordt op vijftig geschat. Toen de voorzitter het gebouw ver liet, werd hem een grootsche ovatie gebracht. De afgevaardigden, de ver slaggevers der pers en de toeschou wers riepen met geestdrift„Leve de voorzitter!" Zichtbaar getroffen door deze hulde, antwoordde de heer Du puy met de kreet: „Leve de repu bliek De procureur der republiek, de pro cureur-generaal en de prefect van po litie zijn ter plaatse gekomen. Het bureau der Kamer is weer vergaderd alle leden van het bureau hebben de gewonden bezocht. Alle personen, die inlichtingen om trent den dader kunnen verstrekken worden in het kabinet der quaesto- hebben. Een dezer personen staat onder zware verdenking. Zes verdachte individuen, die op het oogenblik der ontploffing tracht ten te ontvluchten, zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht om verhoord te worden. Er bestaat ern stige verdenking tegen een zekeren Lenoir, dien verschillende personen beweren te herkennen. Het publiek heeft verlof gekregen, het Palais Bourbon te verlaten, maar iedereen wordt gefouilleerd en moet zijn beroep en adres opgeven. In de vergaderzaal zijn stukken van een sardineblikje gevonden. De ontplofbare stof schijnt zoogenaamd ,poudre chloratée geweest te zijn. Generaal Billot, die zich tijdens de ontploffing op de tribune der Se natoren bevond, werd lichtgekwetst. De heer Dupuy bekwam een lichte schram op den schedel. Tegen 6 uur vertrokken de ge wonden. Sommigen gingen te voet, anderen werden op brancard of in am bulance-wagens weggebracht; het was een treurige stoet. Het onderzoek wordt ijverig voort gezet. De studenten houden eene betoo ging in het Quartier Latin roepende „Weg met de anarchisten!" Nader wordt gemeld: De misdadiger, die Zaterdagavond een bom wierp van de publieke tri bune in de Fransche Kamer van Af gevaardigden, is, gevat. Hij noemde zich Marchal, afkomstig uit de Pa- rij sche voorstad Choisi-le-Roi, maar later verklaarde hij Auguste Vaillant te heeten. Men vond hem onder de gewonden, die naar het ziekenhuis werden vervoerd. Hij heeft volledige bekentenis afgelegd. Volgens de laatste berichten schat men het aantal personen die gewond werden op tachtig tot honderd. Auguste Vaillant, die zich Marchal genoemd had, is vrij ernstig aan den neus en de dij gewond. Hij staat be kend als anarchist en heeft eene vol ledige bekentenis afgelegd. Zijn bedoeling was het moordtuig te werpen op het gestoelte van den president der Kamer, maar op het oogenblik dat hij den worp deed, maakte eene vrouw die zich aanzijn zijde bevond een onwillekeurige be weging en hierdoor kreeg de bom een andere richting. Vaillant is te Mézrières geboren en 82 jaar oud. Sedert eenigen tijd is hij uit Amerika teruggekeerd. Vóór zijn vertrek naar Amerika woonde hij te Montmartre met een vrouw en twee kinderen. Hij is een groote, magere man met een donker uitzicht en staat bekend als een anarchist van de „daad". Tel kens wanneer hij hoorde van een of anderen aanslag, zei hij-„Het is dom, zij verstaan het werk niet, maar dat zal weldra komen", en dan knipte hij met de oogen, alsof hij zeggen wilde „gij begrijpt mij wel". Vroeger deed hij veel aan politiek. Hij was achtereenvolgens radicaal, socialist en anarchist. Gedurende eenigen tijd hield hij zich bezig^ met de administratie van La Revue Socialiste van Benoit Malon. Hij woonde in de Rue Daguerre en ging alleen des avonds uit.Nimmer ontving hij iemand in zijn woning. Mon heeft in zijn woning een koffer gevonden gevuld met kruit, spijkers, werktuigen en boeken over de scheikunde. Vaillant is kalm, maar hij gaat te keer tegen de „bourgeoisie". Hij heeft bekend tengevolge van handige vragen van den rechter van instructie. Hij riep uit: „Welnu, ja, ik ben het. Ik heb den aanslag gedaan, omdat ik genoeg had van deze burger-maatschappij. Ik heb een voorbeeld willen stellen door het bureau van de Kamer in de lucht te doen vliegen." Bij een tweede verhoor beroemde hij zich op zijn daad en noemde die een werk van rechtvaardigheid. Hij zou haar nogmaals doen als hij kon. Het speet hem dat hij zijn doel had gemist. „Had ik den president der Kamer en de ministers getroffen", zei hij, „dan zou het voorbeeld meer indruk hebben gemaakt". De heer Dupuy, de president der Kamer, ontvangt van alle zijden kaarten en brieven van geluk wen- sching en tevens van betuigingen van achting voor zijn moedig gedrag in de Kamer op het oogenblik van den gelegen in het midden der bassins. Vele schepen, die in de haven liggen, zijn ernstig bedreigd. Het pakhuis is tot den grond afgebrand. De andere gebouwen in de nabij heid liepen geen gevaar, daar de wind Noord-Oost was. De schade, door den brand veroor zaakt, is zeer aanzienlijk. Omtrent dezen hevigen brand lezen wij nog in Hbld. van Antw. de vol gende bijzonderheden Het Oostersch Huis, een gebouw dagteekenende van 1564, was voor heen een hotel, bevattende 800 ka mers, dienende tot huisvesting der Hanzekoopliedendie het hadden doen bouwen. In deze eeuw is het ingericht tot bergplaats van granen en zaden. De brand die even na middernacht werd ontdekt, had reeds te half een zulk eene uitbreiding genomen, dat blusschen onmogelijk was. Het gloei ende, brandende graan het maga zijn bevatte niet minder dan 12 mil- lioen kilo's verhief zich hoog in de lucht en vormde het schoonste vuurwerk, dat men zich denken kan, en dat op verscheidene uren afstand van de stad zichtbaar was. Als voor zorgsmaatregel had men eene partij van 150 vaten olie, liggende op de Lubeckkaai, uit gevaar voor brand in het water moeten werpen. Een vat brak echter in den val en de olie verspreidde zich over het water hierop vielen gloeiende stukken uit het brandende gebouw neer, zoodat weldra de geheele wateroppervlakte in brand stond, Dank zij de tijdige hulp der pompiers wist men dezen brand te blusschen, die de schepen ernstig bedreigde. Ongeveer ten drie ure was men den brand meester, die voor eene waarde van ongeveer vijf mil- lioen francs had verwoest en van het groote gebouw slechts de vier mu ren en den op zichzelf staanden toren had laten staan. Alles was verzekerd. Het gerucht werd weldra in de stad verspreid, dat de oorzaak van den brand aan kwaadwilligheid moest worden toegeschreven. Ongeveer te half twaalf zag een tolbeambte twee mannen uit het Oostersch Huis komen, die de deur achter zich open lieten staan. Ook heeft de brand zich op onbegrijpelijk snelle wijze verspreid. Het parket stelt een onderzoek in Aanranding in den franschen Senaat In de koffiekamer van het Senaats gebouw te Parijs loste Zondag een bediende drie revolverschoten op een sigarenverkooper, die hem, zoo ver haalde de man, verweet, dat hij de sigaren, die hij voor eender senatoren gekocht had, niet betaald had. Hoe wel vele Senaatsleden in de kamer waren, werd geen van hen gewond de beide eerste schoten waren mis, het derde wondde den koopman. De woesteling werd gevangen genomen. een belangrijk telegram ontvangen. Het is uit Rio den 3n gedagteekend, en den 6n uit Montevideo gezonden. Het rechtstreekseh telegraphisch ver keer is door de maatregelen van Peixoto niet wel mogelijk geworden. Het telegram geeft eerst verslag van de gevechten, die in de laatste week van November hebben plaats gehad. De opstandelingen hadden Armagan ontruimd, soldaten van Peixoto er zich genesteld, en nu be proefden de opstandelingen een paar dagen vergeefs troepen aan land te zetten en die van Peixoto uit hunne stellingen te verdrijven. Aan weers zijden vielen natuurlijk dooden en gewonden. Donderdagavond 30 November hoorde de correspondent, dat te middernacht de Aquidabanhet vlag- geschip van de Mello, en het tran sportschip Esperanga de haven zouden trachten te verlaten. Hij ging aan boord der Sirius en kon van de brug duidelijk de gebeurtenissen volgen. Te middernacht lichtte de Aquidaban het anker en stoomde langzaam naai den uitgang der baai; 40Ó yards voor haar uit voer de Esperanga. De elec- trische zoeklichten vande Gloria, een vuurtoren, en San Joan, het fort aan den rechteroever van den baai ingang, verlichtten helder het geheele tooneel. Te half een openden de forten Lage; Santa Cruz, op den linkeroever van het nauw, en San Joan het vuur'; de twee schepen beantwoordden het echter niet en kwamen Lage heel huids voorbij. Toen zij langs Santa Cruz kwamen vuurde de Esperanga met kracht, en daarna gaf de Aqui daban op 700 yards afstands gekomen, het fort de volle laag, en bleef vuren tot zij, voor San Joan gekomen, dit fort van stuurboord de volle laag gaf. Terwijl de schoten gingen van sche pen naar forten en van forten naar schepen, onderhield het fort Ville- gaignon, dat in handen der opstan delingen is, een welgericht vuur op de forten Lage en San .Joan. Het elec- trische licht van dit fort werd daar bij beschadigd en hield op te werken. Trouwens, na de eerste volle laag, die de Aquidaban had gegeven, werd het schip zoo in kruitdamp gehuld, dat cle zoeklichten er niet in konden doordringen. Te kwart over eenen heesch de Aquidaban twee witte en een rood licht, het afgesproken sein dat de doortocht gelukt was. Terwijl de Aquidaban langs de forten voer, maakte het schip geen gebruik van zijn zoeklichtdaarna echter richtte het zijn licht op de militaire school en beschoot het een half uur lang, waardoor de school groote schade leed. De officieren van de vreemde oorlogsschepen roemden de tactiek en de manoeuvres der Aquidaban ten zeerste. Dit telegram geeft ook de verkla ring, waarom admiraal Gongalves af gezet is, gelijk Zaterdag geseind is. Peixoto vreesde nl. dat deze admiraal met de Tiradentes en de Bahia, nu nog in de haven van Montevideo, de zijde van de Mello zou kiezen. Hoe weinig vriendelij k Peixoto den vreem delingen gezind is, blijkt nu weer uit de schorsing van de Gacette de Noticia-s, het eenig overgebleven blad, dat de vreemdelingen billijk beoor deelde een gelijk lot wedervoer de Echo de Bré-sil. bizonders er in vindende, at hij haar op. Het spel werd herhaald en de holte in de vrucht grooter gemaakt doch zonder er iets in te doen. Nu was het aapmensch vol vertrou wen, doch de eerstvolgende vrucht bevatte een krachtig geneesmiddel waarvan hij de werking eerst bespeur de, toen de vrucht het keelgat reeds gepasseerd was. Beide dieren bezitten eene reus achtige lichaamskracht, die wat trek kracht aangaat gelijk staat met die van 10 sterke mannen. Een hunner heeft vele trekken, die aan het men- schelijk gelaat herinneren en oogen vol uitdrukking, alsmede schoonge vormde kleine ooren. De andere (de grootste) daarentegen heeft een af zichtelijk voorkomen doordat het ge laat omgeven is door twee recht van het hoofd afstaande enorme oorlap pen. Beide dieren zijn voor dertig dui zend mark aan de diergaarde te Leip zig verkocht, nadat de directiën van verschillende dierentuinen elkaar het bezit daarvan levendig betwist hadden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. AluminiuTXL. Te Saint-Denis is een pleizierjacht Boschmenacïien. De grootste attractie van den dag zijn te Brussel de twee „boschmen- schen", die er in het „Museum Cas- tan" (eene inrichting in den geest van het Panopticum te Amsterdam) worden vertoond. De grootste lengte, welke ooit bij te water gelaten van aluminium ge- - - j bouwd. Dit zeer lichte metaal, dat 5®/™^ Mg.Wer(d waargenomen, door velen het metaal der toekomstbedr0®S M0 Me(t.er> f®™?1 deze wordt geacht, is echter zeer duur; Paters respectievelijk 1,60 en 1,70 het jacht kost 55000 francsvan ge- De abt Lemire wordt verpleegd in het hospitaal van den Heiligen Geest. Doctor Goffin, die hem behandelt, heeft verklaard, dat de toestand van woon materiaal vervaardigd, zou het slechts 35000 frs. gekost hebben. Een niet-onaardig bewijs voor hoe veel doeleinden het aluminium ge bruikt kan worden geeft de invitatie, die o. a. aan eenige leden der pers was gezonden om het te water laten van het jacht bij te wonen. Die uit- noodiging was gedrukt op een zeer dun velletje aluminium. Onveiligheid. In Russisch Polen neemt het aan tal plunderingen van treinen onrust barend toe. In de laatste vier weken vielen de roovers niet minder dan 8 hunne passagierstreinen aan en maakten zij zich meester van de brieven, zakken en alle voorwerpen van waarde, die zij slechts machtig konden worden. Meter meten. |Het zijn twee unieke, onderling geheel verschillende exem plaren van de soort der pongo's, en zij trekken daarom in niet geringe mate de aandacht der zoölogen. Zij werden op bizondere wijze in de binnenlanden van Borneo gevangen; zij bewoonden elk eene hut die zij op den top van eenen sterken boom had den gebouwd, en klommen van tak tot tak door het woud om hun voed sel te zoeken, zich slechts bij uitzon dering op den vlakken bodem wa gende. De inboorlingen zaagden nu al de omheenstaande boomen af en zoo za gen zich de pongos genoodzaakt van hoogte af te dalen en vielen Ter dood veroordeeld. De gebroeders Rorique zijn wegens de uitmoording van de bemanning der Nimro Haiti ter dood veroordeeld. De hofmeester Mirey is vrijgesproken. Uit Brazilië zij weldra in de klemmen en strikken, die rondom waren neergelegd. Hen te binden en geheel meester te wor den kostte veel moeite en twee men- schenlevens zijn hierbij te betreuren. Gedurende de zeereis werd eender Mijnheer de Redacteur! Vriendelijk verzoek ik u onder staande in uw blad te willen plaat sen, naar aanleiding van 't ingezon den stuk van „Een man in zaken." Treurig werdt 't mij te moede zoo'n stuk te lezen. Waar mijn ongelukkige werkelooze mede-arbeiders zoo laag werden aan de kaak gesteld. En iemand die dan ook tevens arbeider of nu en dan arbeidskrachten noodig heeft weet dan trouwens ook beter dat de werkeloosheid verschrikkelij ker is dan ooit te voren. En hoe kan 't ook anders wanneer we de maat schappelijke toestanden nagaan. Wan neer we toch zien dat er steeds meer en meer verbeterende machines wor den uitgevonden en in werking wor den gesteld om het werk van den arbeider te vervangen. En dan treurig genoeg soms nog met behulp van vrouwen en kinderen. Hoe zien we het hier in de stad al niet bijvoor beeld met een man als B. Zuithof die beweert z'n machines voor 50 arbeiders werk kan laten verrichten. Dus door 't gebruik van die machines kan hij 50 arbeiders minder aan den arbeid hebben. Neen man van zaken 't zijn holle theoriën die ge uit uw giftige pen laat vloeien, het is treurige onzin, en ik raad u aan wanneer ge over de arbeiders en de arbeidersbeweging weer iets wilt schrijven stap dan uit uw zaken en onderzoek eerst in de arbeiderswereld wat er te koop is. De werkeloosheid is niet erger dan vroeger schrijft ge. Doch vraag dat eens aan de verschillende vakvereeni- gingen. Vraag dat eens aan de pen ningmeesters van de arbeidersbouw- vereenigingen, dan zult ge zekerlijk wel tot de treurige ontdekking komen hoe 't met de werkeloosheid gesteld is. Ge vraagt verders moet de gemeen te hun werk geven. Ik vraag u moe ten zij dan maar kalmpjes met vrouw en kinderen den hongerdood sterven. Waar moeten zij anders heen als naar de gemeente. Wij arbeiders waar wer ken wij anders voor als voor de ge meente. Alles wat ge toch om u heen ziet, waar ge uw oog wendt zelfs in uw eigen zaken is toch door de ar beiders (arbeiders met hoofd en hand) daar gesteld. Dus als nu die menschen zoo verschrikkelijk veel geproduceerd hebben dat er voorloopig niet zooveel bij hoeft dan is 'ttoch de plicht van de gemeente (gemeenschap) om te zorgen dat zij ook aan de tafel zullen zitten om ook van de producten door ons geproduceerd 't gebruik te nemen. Verders zegt ge sparen. Nu er zijner meer die ons dat al gezegd hebben, doch nooit is 't middel aangegeven hoe 'n arbeider dat moet aanleggen met een gezin, laten we zeggen van drie kinderen, en dan van een weekloon van 8 gulden wat 't gemiddelde loon van ons is. En verzoek u dan ook vriendelijk dat middel ons door middel van cïit blad op te geven, ge zoudt er ons arbeiders zeker een groot plezier mee kunnen doen. Doch dan in dier voege: Wat voor kost we dagelijks zouden kunnen eten. Hoe 'n huis we zouden moeten betrekken met de wekelijksche huur daarvan en wat wij wekelijks uit zouden moeten geven voor klee ding, schoeisel enz. enz. Ge zegt dat we geen tegenspraak dulden op onze vergaderingen, welnu ik noodig u uit als lid eener vakvereeniging om als pongo's ziek, doch hij weigerde alle geneesmiddelen. Op slimme manier wist echter de scheepsdokter hem toch spreker over bovengenoemde punten daartoe te dwingen. I op te treden, mits wij ook mogen De Times heeft van haren speci- die de vrucht aan alle kanten be- alen correspondent te Rio de Janeirokeek en haar openbrakdoch niets Hij gaf zijnen patient eene vrucht, tegenspreken. Wij dulden geen tegen- waarin hij een gaatje had geboord.spraak zegt ge, iedereen die onze ver- Groot wantrouwen van den pongo,gaderingen bezoekt zal u het tegeli jk t-x _n- i j. -L. deel bewijzen. Nu, daar ik geen plaatsruimte meer

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2