BINNENLAND. Gemengd Nieuws Rechtszaken. Financieels Mededeelmgen, Politiek Overzicht. INGEZONDEN. Favore" op de heer Marius uit Har- lingen, die van het standpunt van den sociaal-democraat den treurigen toestand van het proletariaat in Fries land besprak. Na verschillende voor beelden te hebben gegeven van de groote ellende, die in genoemde pro vincie heerscht, noemde de spreker de middelen ter verbetering van deze maatschappij, die zulke schrille te genstellingen biedt. Op somtijds zeer heftigen toon noemde hij den weg der geleidelijke bemiddeling tusschen kapitalist en ar beider iets onmogelijks. De opheffing van het privaat-bezit leidt tot de eenige voldoende oplossing. Yan de gelegenheid tot debat werd door eenige sprekers gebruik gemaakt. van een hoogbezielde vrouw, die veel heeft geleden en die, hoe men ook moge oordeelen over de wijze waarop zij gemeend heeft de gelofte te ver vullen, die zij eens aan haar dochter, Henry's moeder, heeft gedaan, alleen werd gedreven door groote liefde voor baar kleinkinderen. Tel.) De gemeenteraad van Bloemendaal vergadert Donderdag 14 December te half twee uur. De gestrande visehschuiten. De te Ameland aan het strand zittende Wierumer vischschuiten hebben van den golfslag en van het ongunstige weder veel te lijden, waar door eenige op zijde zijn geslagen en reeds half in den grond zitten. Een der lijken, dat van den 39-jarigen Jelle Hiemstra, die eene vrouw met 4 kinderen nalaat, is aangespoeld en, nadat daarvan per draad bericht was gegeven, door de familiebetrekkingen naar Wierum vervoerd. Door een gemeente-veldwachter te Aalsmeer is naar Amsterd. gebracht een Duitscher, die uit de gevangenis te OldendorS' in Hessen was ont vlucht. „Bart de Duvel". De bekende socialist B. Meester te Haarlemmermeer meer beter bekend onder den naam van Bart de Duvel door de Haarlemsche rechtbank ver oordeeld tot 5 weken gevangenisstraf wegens verzet tegen de politie, welk vonnis in hooger beroep werd beves tigd, heeft naar aanleiding van een deswege aan H.M. gericht verzoek schrift, wegens bijzondere huisêlijke omstandigheden, uitstel ontvangen, tot het ondergaan van die straf. Een ander dergelijk persoon, mede in Noordel. Haarlemmermeer woon achtig en dezer dagen uit de cel ont slagen is door de politie te Halfweg opnieuw geverbaliseerd, wijl hij haar toeriep„jullie zijt handlangers der groote dievenbende Verlagicg opcenten. De opcenten op de personeele be lasting zijn in de gemeente Benne- broek van 50 op 25 gebracht. Stellino Amsterdam. Naar wij vernemen zullen het vol gend jaar in het westelijk deel der stelling Amsterdam, weder belani rijke werken worden uitgevoerd. Alexander Cohen. Alexander Cohen, de anarchist, wiens naam in verband met den aan slag te Parijs genoemd is geworden, is dezelfde die eenige jaren geleden wegens majesteitsschennis door de Haagsche rechtbank veroordeeld werd tot negen maanden gevangenisstraf en die zich aan die straf heeft ont trokken door de wijk te nemen naar het buitenland. Men zal zich herinneren dat de veroordeelde op den Stationsweg in Den Haag, in tegenwoordigheid van wijlen koning Willem III, beleedi- gende woorden uitriep. Gesnapt. De dief, die in het hotel Sluis te Arnhem zoo handig horloges en geld wist te stelen, is door de politie ge resteerd. Hij was het, die in de laatste maanden Arnhem onveilig maakte, die o. a. bij de familiën Everwijn, Yan Suchtelen, Warnsinck, Buddingh, Reijers e. a. porcelein en zilverwerk stal. tls de 26-jarige Hendrik Peters, een gewezen knecht in een galante riewinkel. Groote hoeveelheden gesto len voorwerpen zijn bij hem in beslag genomen. Poging tot oplichting. Aan de woning der gebroeders Yan W., landbouwers te Lienden, werd Zaterdagavond omstreeks 8 uren een brief gebracht, waarin door dokter B. verzocht werd, 125 gulden ter leen te mogen ontvangen, daar hij momen teel om dit bedrag verlegen was. Ter wijl men overwoog ol men het ge vraagde in papier of specie zou mede geven, verzocht een der gebroeders v. W. den brenger van den brief zoo lang binnen te komen, waarvoor deze echter bedankte, zeggende, zooals eveneens in den brief was vermeld, dat hij een broer van den knecht des dokters was, maar niet mocht bin nenkomen, wegens gevaar voor be smetting, daar er in zijn gezin typhus heerschte. Gelukkig voor de gebrs. v. W. wekte het achterdocht, dat deze commissio nair zich bij het openen der deur in het duister terugtrok en pertinent bleef weigeren om zelfs maar in het voorhuis te komen, zoodat zij beslo ten het geld zelf te zullen brengen, den brief teruggaven en de deur slo ten. Dat men hier met eenen oplichter te doen had, bleek Zondagmorgen toen v. W. de gevraagde 125 den dokter kwam aanbieden, die echter voor deze beleefdheid bedankte, daar hij van de geheele zaak niets afwist. Eene interessante jacht. De Limb. Koerier geeft het volgende niet onvermakelijke verhaal van een hertenjacht op de Melickerheide, die vele jagers en belangstellenden naar de stad had gelokt: Een geacht advocaat te Roermond kocht een paar herten op een open bare vendutie en wist geen beteren raad met de dieren, dan een jacht te organiseeren. Zaterdagmorgen dus werd het be wuste hert gebonden, als ware het een leeuw, met de pooten aan de horens vast en den mond heel vast gesnoerd, naar de heide bij Roermond vervoerd. Een tiental ruiters, bene vens een tiental jagers met evenveel honden, volgden het dier en verlus tigden zich reeds in eene ware chasse i\ courre. Na zich op alle punten geposteerd te hebben om het wilde beest te van gen, werd het dier losgemaakt en van zijn banden ontslagen, doch o fortuna, het arme beest bleef meer dood dan levend op den grond liggen. Vier der jagers zetten alstoen het dier op zijne vier pooten en het bang willende maken, begonnen zij luidkeels te schreeuwen brl br! brdoch dit hielp niets, het beest bleef onbewegelijk staan. Nu vertelt men, zonder dat wij voor de waarheid instaan, dat Ernest op het lumineuse idéé kwam omzijn flesch cognac uit te halen en de pooten van het dier daarmede in te wrijven; anderen nochtans beweren, dat zulks niet waar is, doch dat de jagers, zoowel die te voet als te paard, een drijver naar de stad gezonden hebben om wat Sequah-olie te halen: doch zelfs niet de beste massage, zooals Davenport er nooit eene verricht heeft, was in staat het dier in beweging te brengen; het bleef staan kijken, vol verbazing. IJsIeesten verboden. Er is stellig in het geheele land geen ijsclub, die zóózeer en op zóó zonderlinge wijze in de verknijping zit als de vereeniging De IJlster Schaats, te Ijlst. Door de houding van het hoofd der gemeente nl. kan zij haar doel, de bevordering van ijssport, niet bereiken. Twee jaar ge- geleden, enkele maanden na het optre den van den heer L. Huisman als bur gemeester, is het lijden der club be gonnen. Ondanks alle vertoogen weigerde [de heer Huisman beslist zijne toestemming te geven voor het houden van hardrijderijen, wijl hij dit ijsvermaak in strijd achtte met zijn godsdienstige overtuiging. En toen de club dien winter, door ijver voor de zaak vervoerd, toch haren gang ;Ang, haalde zij zich eene ver oordeeling van den kantonrechter op den hals. Den vorigen winter bleef de burgemeester even onverbiddellijk, doch kon de club door de welwil lendheid van Wijmbritseradeels bur gemeester toch haar doel bereiken door de hardrijderijen te houden buiten de grens, maar toch in de onmiddellijke nabijheid van Ijlst. In een dezer dagen gehouden ver gadering der ijsclub is deze zaak wederom druk besproken en ten slotte werd besloten, dat men nogmaals den burgemeester schriftelijk zal ver zoeken, in den aanstaanden winter zijne toestemming tot het houden van hardrijderijen te verleenen. Te vens is het besluit genomen, zich te wenden tot den minister van binnen- landsche zaken, den commissaris der Koningin in Friesland en den Frieschen Ijsbond, met het ver zoek, de aanvraag der club bij den burgemeester te willen steunen. Eene deputatie uit de club zal bij den commissaris der Koningin een au diëntie aanvragen, om dit verzoek mondeling te mogen toelichten. korvet en de bemanning van het sterk bevestigde eiland Corbas aan de zijde van zijn wapenbroeder De Mello geschaard. Vooral het verlies van dit eiland met zijne welvoorziene arse- nale dreigt een zware slag voor de toch al sterk gedunde macht van Peixoto te zullen worden. Ook admirraal Saldianha verklaar de in zijn manifest zich aan te sluiten bij den wensch vanDaGamo om het volk over den toekomstigen regeeringsvorra te laten beslissen. tengevolge in Rusland in de vorige maand wederom verscheideue hon derden. Uit het goevernement Kalisch en uit de stad Riga is de cholera gewe ken. Nood te Chicago. Volgens berichten uit Chicago is it gevolg der tentoonstelling een groote nood. Er zijn 40,000 werkloo- zen en 10,000 broodeloozen. Eene dievenbende. Het is der Brusselsche politie ge lukt een goed georganiseerde bende van 35 personen gevangen te nemen, die zich bezig hield met het plegen van diefstallen in gangen van wonin gen. In de laatste vier weken had de bende, waartoe ook vele vrouwen behooren in meer dan 150 woningen met zeer veel succes bezoeken afge legd. Tot de gevangenen behoort het jongste lid van de beruchte inbrekers familie Bordonnier. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bende aan vele inbraken en aan een groot aantal heldenfeiten van zakkenrollers even min vreemd was. Het gerechtshof te Arnhem heeft Dinsdag bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij van Em- menes tot 2 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Storm op de engelsclie kust. De kusten van Engeland, maar vooral die van Schotland en Ierland hebben weder veel van een krachtigen storm te lijden gehad. Aan de engel- sche kust strandden eenige schepen, waarvan de bemanning slechts met groote moeite gered werd. Op de hoogte van Ushaut is een onbekend gebleven stoomschip met man en muis vergaan. In het Iersche graaf schap Kerry werden bij Tralee bijna 200 M. van een spoordijk door de golven weggeslagen. Bij Barrow werd veel wrakhout aangespoeldmen ver moedt, dat op die hoogte een groot schip vergaan is. Vele visschersbooten acht men verlorenbij Grimsby zonk een boot met 9 visschers, die allen verdronken. Dit jaar zijn in het geheel 85 visschers van Grimsby om gekomen. Het Weekblad van> Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante en incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 12 Dec. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Maats. t. expl. v. h, Poolsche Koffieh. 71 pCt. Duinwat.-Maats. van den Helder en het Nieuwediep 97 Eene grootmoeder. Er zijn weinig vrouwen in Neder land, welke in de laatste jaren zóó bekend zijn geworden als mevrouw Bulkleyniet in de wetenschappelijke- of kunstwereldmaar bekend, als wij het zoo noemen mogen, door haar familie-omstandigheden. Ook zijn er weinig vrouwen, welke zoo verschillend beoordeeld worden als deze „groot moeder van Henry William Hoek." Zij heeft heftige vijanden, maar ook groote vereerders. Tot de laatsten be hoort sedert korten tijd de heer J. A. Bientjes te Zutphen, die eerst drie jaren geleden met mevr. Bulkley kennis maakte en door persoonlijke waarne ming haar deugden en gebreken heeft leeren kennen. En dat hij haar ka rakter goed heeft bestudeerd, daarvan getuigt het boek dat thans door den heer Bientjes is geschreven en uitge geven onder den titel: „Eene Groot moeder, een waar levensbeeld." Het interessante, dikwijls pikante boekje, verscheen bij de firma W. J, Thieme Co. te Zutphen, en is opge dragen aan mevrouw Bulkley's klein zoon Henry, voor wien deze bladzijden in de eerste plaats bestemd zijn. De schrijver weet niet, wanneer deze thans vijftienjarige leerling aan het gym nasium te Freiburg (Baden), waar de vader zich sedert enkele jaren metter woon heelt gevestigd, bekend zal wor den. Maar hij is overtuigd, dat Henry eens in zijn vaderland zal terugkomen en eens met „heilige aandoening" deze bladen zal lezen. Het behoeft geen twijfel, dat dit document humain de aandacht zal trek ken. Het is geen sensatie-verhaal, par- Een der jagers schijnt het dier alstoen tijdig geschreven, maar de geschiedenisa bout portant te hebben doodgescho- eener merkwaardige vrouw, wier lot- ten en de chasse a courre was uit. gevallen interessanter zijn dan die j Of de jagers zoowel te paard als te van menige gefingeerde heldin uitvoet, met den staart tusschen de bee- den een of anderen opzienbarendennen naar Roermond zijn teruggekeerd roman. Het is een stuk werkelijk levenmeldt onze correspondent niet. De voorzitter der Fransche Kamer deed in de zitting van Dinsdag voor lezing van de adressen van sympa thie van verschillende volksvertegen woordigingen naar aanleiding van den aanslag van Zaterdag. Hieronder behoorde ook de betuiging van sym pathie der Nederlandsche Tweede Kamer. Basly interpelleerde de Regeering over de werkstaking in Pas-de-Calais. De zitting werd nu zeer woelig. De minister van koophandel verklaarde de houding zijner voorgangers goed te keuren. De Regeering (zeide hij) wil even goed vrijheid van werksta king als vrijheid van arbeid. Tegen het einde der zitting ont stond er een geweldig tumult, vooral gedurende de redevoering van Jonnart die het gedrag der socialistische aan voerders bij de werkstakingen in Pas de Calais brandmerkte, zich verzette tegen een onderzoek, en een tot op roer aansporend artikel aanhaalde uit het blad Réveil du Nord. Dit wekte nieuw rumoer bij de uiterste linker zijde. Ten slotte werd de discussie tot Donderdag verschoven. Dinsdag werd te Londen eene groote vergadering gehouden, waarin handel, leger, parlement en vloot ruimschoots waren vertegenwoordigd tot bespre king van de wenschelijkheid dat de oorlogsvloot onverwijld wordt ver sterkt in het belang van de veilig heid van het rijk en de koopvaardij. Resoluties in dien geest werden aan genomen, en besloten hiervan de Regeering in kennis te stellen. In het Lagerhuis heeft lord George Hamilton j eene motie aangekondigd waarin eene versterking van de vloot als wenschelijk wordt uitgesproken, en hij heeft verzocht nog vóór het Kerst-reces van de Regeering eene beslissing te mogen vernemen. De kosten der versterking zouden op een 100 millioen gulden worden geraamd. Betreffende den opstand in Brazilië is weer een bericht tot ons gekomen waaraan, de ondervinding heeft het ge leerd, niet zoo onvoorwaardelijk geloof mag worden gehecht. President Pei- xoto's aanhang zou namelijk vermin derd zijn door den afval van admi raal Saldianha. Deze heeft zich met een kruiser De anarchisten te Berlijn. De Berlijnsche anarchisten hield Maandagavond een vergadering, die door ongeveer 500 personen bijge woond en door een sterke politie macht bewaakt werd. In een zeer gedrukte stemming werd over de mogelijkheid van internationale maat regelen tegen het anarchisme sproken De sigarenmaker Herrmann en de schoenmaker König deden uitkomen, dat in Duitschland de anarchisten nog niet tot daden waren overgegaan en dat de Duitsche anar chisten geen heil zagen in het terro risme, maar in een goed geregelde propaganda. De gewezen sociaal democraat Wilhelm Werner zeide. dat men niet weeklagen moest, maar het gevaar in de oogen [zien. De burger-maatschappij, waarvan het anarchisme en de aanslagen de ge volgen waren, zou niet in staat zijn het anarchisme door uitzonderings wetten den kop in te drukken. „Wij hebben de socialistenwet overleefd," zeide hij, „wij zullen ook een anar chisten wet overleven." De socialistische Vorwdrts merkt op. dat men de berichten uit Parijs wan trouwen moet, wijl daarop in het belang van de bourgeoisie invloed ge oefend is. Er is geen bom in de Fransche Kamer geworpen, beweert het blad, maar een ontplofbare stof, zoo iets als een benoodigdheid voor vuurwerk, evenmin kan de dader het plan gehad hebben vele personen om te brengen, er is ook niemand zwaar gewond. Tusschen een k jongensstreek en een misdaad is toch onderscheid. De persoon van den dader, zegt het blad ten slotte, doet ook niet vermoeden, dat men hier te doen heeft met een staatkundige daad. Cholera. De cholera blijft in Rusland voort durend genesteld. In Petersburg kwa men in de laatste week van Novem ber nog 21 gevallen met 13 sterfge vallen voor en in Moskau van 12 15 November 4 gevallen en 2 sterf gevallen. Het hevigst heerscht de ziekte in het goevernement Tschernigow, waar van 511 November 141 personen aangetast werden en 47 stierven; in Podoliën waar van 129 lijders, die van 1218 November ziek werden, 65 stierven; in Kiew, waar van 518 November 178 lijders voorkwamen en 86 stierven. Bovendien kwamen in November nog talrijke sterfgevallen, door cho lera veroorzaakt, voor in de goever- nementen: Orel, Warschau, Lublin. Plock, Siedlec, Lyfland, Kowno Chersow, en sporadische gevallen in andere goevernementen. Het aantal aan cholera overledenen bedroeg dien Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Een enkel woord op het maat schappelijk proefschrift van een man an zaken Wie kan deze onbekende groot heid zijn, die met edele bescheiden heid bezield, zijn licht onderteekent tot voorlichting van hen die steeds nog zoekende waren tot oplossing van het maatschappelijk vraagstuk, doch die bescheiden zijn naam verbergt opdat men hem niet zal lastig vallen met ovaties of serenades, gebracht aan den man wiens nagedachtenis door een beeld zal worden vereeu wigd. Yan Haarlem begint de victorie I Ik zal niet de moeite nemen de diepgaande antwoorden van den man van zaken te trachten te ontzenuwen; de heer J. V. heeft nog medelijden gehad met den man die de diepzin nige stelling uitwerkte„wilt u nog duidelijker bewijs van de tirannie van het aantal" als hij eenige hon gerige stumpers' ten stadhuize ziet gaan. Spaar verdere moeite J. V. acbquw tijd te kostbaar en uw inkt te duur om op zulk een diepgaande gedachte in te gaan. Waar door heel den lande men- schen met verstand, en mannen met koppen (misschien niet zoo groot, maar rijker aan inhoud) het niet be neden zich achten commissies te vor men, waar flinke menschen met flinke zakenhet als hun plicht beschou wen de armen in de nood bij te staandaar is Leu Jammer de aan dacht te wijden aan de afbrekende critiek van een held, die dit afkeurt doch die den moed mist in een ver gadering zijn mond te openen, maar lafhartig genoeg is om zijn bombast neer te schrijven, gedekt door een pseudoniem. De indruk, dien ik kreeg van dit schrijven is: dat de schrijver veel tijd over heeft en een debat wil uit lokken ingevolge zijn laatste regels; dat de schrijver nooit iets anders in de courant leest dan „ingezonden stukken" anders moest hij weten dat bij de verschenen week te Utrecht gehouden telling der werkloozen door de Raadscommissie het aantal 2156 beliepdat de schrijver een beste stuurman is die aan wal staat, en ten vierde, dat ik den schrijver den oprechten raad geef, wil hij weer de pen voor dit onderwerp opnemen, zich direct te doen voorstellen als lid eener commissie voor armenzorg, bijv. als lid der comm. van huisbe zoek van „Weid. naar Vermogen" dan zal hij de armen en armoede leeren kennen, dan zal hij achting en respect krijgen voor hen die zich met opof fering van tijd en geld hieraan wij den, dan zal hij mensch worden en dan zal hij zeggen voorwaar ik deed dwaas, toen ik bij de warme kachel gezellig in den kring mijner huisge- nooten, wien het aan niets ontbreekt, en niet toegerust met de noodige gege vens een stuk schreef over armoede en werkeloosheid, en trachte af te breken wat anderen met moeite hadden op gebouwd. U dankzeggend voor de welwillende opname. UEd. dien. S. V. in zaken. Geachte Redactie. Na het lezen der verschillende stukken aan en van den „zaken man" zij het mij vergund een enkel woord toe te voegen aan het u heden ge zondene. Dat het onbegonnen werk is den schrijver tot rede te brengen blijkt genoegzaam uit het niets be wijzende van zijne verdediging. Het juiste antwoord van den heer J. V. betreffende het machinaal wer ken van den heer Zuithof, wat uit sluitend wordt aangevoerd tot bewijs van de oorzaak der werkeloosheid, vindt deze heer koddig, zegge koddig een tabel van opgave om tot sparen te komen wordt niet geleverd enz. enz. en komt bij het eind zijner dogma's tot de conclusie dat, in weerwil van beider tegenspraak blijf ik beweren dat, enz. slotsom: alle commissiën voor armen werkeloozen en onder steuning hebben de plank mis- „Weldadigheid naar Vermogen" spijs-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2