NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. amietaiannon van Parijs. lie Jaargang: Zaterdag 16 December 1893. No. 3209 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". BINNENLAND. FEUILLETON. GBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 316is FaubourgMontmartre. Het Bijvoegsel van het blacl dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten De laatste Patrouille, Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentién enz. Haarlem15 Dec. 1893. Aan den heer J. D. van den Eijnde is door den heer J. M. Schleyer in Konstanz het diploma als hoofdon derwijzer der wereldtaal (volapük) uitgereikt. ~"ifkar wij vernemen zullen de on derwijzers der wereldtaal (tidels vola- püka) hier ter plaatse een e volapüka- klub aprichten, waarbij een cursus voor het onderricht der Schleyer'sche wereldtaal zal geopend worden. Joseph in Egypte. Z De hier bestaande Operetten-veree- niging „Con Amore" onder leiding van den heer W. Wiegant gaf Woens dagavond in de groote zaal der so ciëteit „De Kroon" eene opvoering van Méhul's opera Joseph in Egypte. De belangstelling die deze opvoering ook uit andere kringen dan de on middellijke omgeving der vereeniging mocht ondervinden, zal wel voorna melijk toe te schrijven zijn aan het ten gehoore gebracht werk, dat voor den eenigszins gevormden mnzikalen smaak eene eigenaardige aantrekke lijkheid heeft. „Joseph" toch is een der beste werken van den in zijn tijd beroemden franschen componist uit het einde der vorige en het begin onzer eeuw. In navolging van zijn vijftig jaar onderen kunstbroeder, den; genialen Operahervormer Glück aan wiens persoonlijken invloed ook Méhul voor een goed deel zijn vor ming dankt is zijn streven in dit werk vooral gericht op waarheid van dramatische uitdrukking en stelt hij hieraan de absoluut-muzikale vormen geheel afhankelijk. Tot welke geluk-: kige resultaten hij hierbij kwam wordt ons nit menige bladzijde van zijn werk duidelijk. Ik stip slechts aan No. 3 uit het eerste bedrijf, waar Siméon, aan wanhoop ten prooi over de lage misdaad aan zijn broeder Jo seph, den lieveling zijns vaders, ge pleegd, onvatbaar blij ft voor de troost woorden zijner broeders. En als men in deze zelfde scène de aangrijpende dramatische werking ondervindt van het antwoord der broeders op Simeon's bitteren uitroep: „Hoe zal ik onzen vader het verlies zijns zoons doen ver geten wanneer die broeders, thans alle troostredenen vergetend, uiting geven aan de smart en wroeging die ook hen verteert: „Spreek toch niet van onzen vader, ach dit verscheurt ons het hart", dan is men geneigd zich af te vragenwaartoe dien over vloed van moderne muzikale en dra matische middelen, als op zoo uiterst sobere wijze, reeds zulk een werking kan worden verkregen. Talrijke plaat sen zouden nog zijn aan te wijzen die, bij allen eenvoud, de vergelijking met menig modern werk schitterend zon den doorstaan. Menigmaal ook ont moet men plaatsen die voor onze ooren al te naïf of zelfs plat klinken. Ik wil hierover echter niet verder uitweiden, om nog een enkel woord te zeggen over de uitvoering van het werk. Tot hiertoe was ik totaal on bekend met bet gehalte der uitvoe ringen van „Con Amore". Met vol doening kan ik verklaren dat de ken nismaking mij volstrekt niet is tegen gevallen. De vereeniging beschikt over eenige zeer goede krachten zoowel onder de heeren als de dames. De titelrol was Woen sdagavond bezet door een goed acteur en niet onver dienstelijk zanger. Ook de rol van Jacob werd waardig hoewel met eene, voor een ouden man, wat te frisch klinkende stem vertolkt. Mede komt lof toe aan de vertolkster der Benjamin-rol, die over een klank volle stem en vrij wat tooneel-talent bleek te beschikken. Over de tekortkomingen betreffende intonatie, tempo, opvatting wil ik niet te veel zeggenzij komen zelfs bij artisten van professie te veel voor om er dilettanten een al te streng verwijt van te maken. Liever maak ik met lof melding van de koren, die waarlijk door klank en zekerheid veel ver dienstelijks hadden. De begeleiding van het geheel geschiedde op een piano en een harmonium en voldeed het eigenaardige droge dezer „in strumentatie" buiten rekening la tende vrij goed. PHILIP LOOTS. Schouwburg. In den schouwburg gaf het gezel schap van de heeren Gebr. van Lier Donderdagavond de vertolking van „Het Zangersfeest" een van de beste der vele blijspelen door G. von Moser geschreven. Jammer was het dat het publiek zoo slechts was opgekomen, dubbel jammer daar zoowel bet stuk zelf als de vertolking, gevoegd bij de vrij goede muziek uit Amsterdam meegebracht, een betere opkomst hadden verdiend. Alle spelenden waren goed in hunne vollen. Wij noemen slechts mevr. Albregt-Engel- man, mej. Cohen en mevr. André- Meeuwissen, de heeren Lageman, Bouwmeester, Isouard van Lier, Bigot en Ducaju. Jammer dat beide laatst genoemden op het tooneel in hun uitspraak hun Amsterdammerschap niet wat meer wisten te verloochenen. Waar wij zeiden dat alle spelenden goed in hunne rol waren kunnen wij dit ook getuigen van den heer inde stalles gezeten, die vrijwillig de flauwe rol op zich had genomen om in het begin van het stnk èn de acteurs èn de toeschouwers te hinderen door zijne, op tamelijk luiden toon uitgesproken, allergeestigste opmerkingen, het spel betreffende. Het kinderachtige in zijne rol gaf hij zeer goed weer. Dat bij hierbij weinig bijval vond bij bet publiek zal ongetwijfeld zijne oorzaak hierin hebben, dat deze kinderachtige rol zeer onsympathiek was, waar zij werd vervuld door iemand, wiens leeftijd en stand daarmee niet in overeenstemming kunnen zijn. „Het Zangerfeest" werd voorafge gaan door het kluchtige minnespel „Nou" van Floris van Westervoort, dat door mej. Cohen en den heer Bouwmeester uitstekend werd ver tolkt. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie betreffende de door mej. HooijZondag te openen knipcursus. De tweede kunstbeschouwing van „Kunst zij ons Doel" welke Donder dagavond op de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging" werd gehou den, gold de bezichtiging van teeke- ningen van P. de Josselin de Jong en Th. de Bock. Afdeeling „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 14 Dec. hebben zich aangemeld 3 voor werkvrouw. 1 waschvrouw. 2 naaister. 1 breiwerk. 2 loopknecht. 1 oppasser. 1 koffiehuisbediende. 2 schrijfwerk. 1 stucadoor. 1 koetsier. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen worden bij den Administrateur, bu reau Doelen. Naar wij vernemen zal de Hille- gomsche Zangvereeniging Dinsdag den 19den Dec. a. s. weder eene uit voering geven; o. a. zal worden uit gevoerd „Schön Ellen," van Max Bruch. De solo-partijen worden ver vuld door mej. Joh. Hoek (Sopraan), Concertzangeres den Haag, en door den heer A. v. W. (Bariton) Hillegom. Tevens zal medewerken de jonge heer C. (viool), leerling van den heer K. F. v. Maas Jr., directeur der Hil- Vereeniging. Badhotel te Katwijk-aan-Zee Te Amsterdam heeft zich een voor- loopig comité gevormd om, met het Volgende badseizoen te Katwijk-aan- ;Zee, een nieuw badhotel te bouwen met terras en winkelgalerij, j Dit comité heeft daarvoor aange kocht 100,000 M2 duingrond, gelegen jtusschen Hotel du Rhin aan de sluizen te Katwijk. I Zoo wij goed ingelicht zijn, zegt het Deidsch Dagbl., dan is men voornemens aan beide zijden van het op te richten Kurhaus terreinen beschikbaar te 'stellen voor eventueele gegadigden tot het bouwen van woonhuizen en villa's. Daar zij meenen, dat in den laatsten tijd behoefte bestaat aan een rustige ^badplaats, hetgeen met het bad Scheve- ;ningen, door zijne groote uitbreiding :'der laatste jaren, niet meer het geval ris, vertrouwen zij, dat door vele inge zetenen van Leiden en omstreken van deze nieuwe gelegenheid druk gebruik zal worden gemaakt, om de zomer maanden rustig door te brengen. Op hei terras van bet nieuw te bouwen Kurhaus zullen voor hare badgasten en dagbezoekers muziek uitvoeringen gegeven worden. Verder kunnen zij mededeelen, dat prospectussen met situatie-teekenin- gen reeds in omloop zijn gebracht, en verder verspreid zullen worden de plannen van het Kurhaus zijn opgedragen aan den architect M. T. Leyh te Amsterdam, en den heer Jacobus van der Heyden, architect te Leiden. Ia vleesch gestikt. Woensdagmiddag waren te Amster dam een paar sjouwers aan het zaad lossen uit een schip in het Wester dok. Een hunner, Anton Bakker, kreeg van den stuurman een stuk vleesch, dat hij juist wilde opeten, toen hij den kapitein zag aankomen. Meenende, dat hij iets ongeoorloofds deed of om welke andere reden ook, Bakker wilde het vrij groote stuk haastig doorslikken, met het nood lottig gevolg dat hij stikte. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kinderen na. Werkloozen te Amsterdam. Donderdagmiddag werd in „Plan- cius" eene meeting van werkloozen gehouden. In een verslag van het gesprokene uit het Hbld. lezen wij het volgende: „Domela Nieuwenhuis trad voor den katheder om te spreken over Staatszorg. Hij wees er op dat het comité met succes de beweging leidt, dat de slapenden wakker worden, dat er gelden worden ingezameld en een broodfabrikant het voorbeeld gaf,om brooden te schenken. Straks, als de vorst intreedt, zal het aantal noodlijdenden nog toene men, en de socialisten kunnen daar tegen op 't oogenblik weinig anders doen dan te wijzen op de treurige economische toestanden, gevolg der kapitalistische maatschappij. De re geering maakt zich schuldig aan plicht verzuim door niets te doen en de verslaggevers zitten klaar om de so cialistische sprekers in de gevange nis te brengen; niets is hun liever dan daartoe voor den rechter van instructie getuigenis af te leggen. Het Handelsblad heeft spr. belasterd en waar bij der redactie aantoonde dat hij gelijk had, daar erkende deze niet eerlijk ongelijk, doch ging voort met lasteren. Datzelfde Handelsblad maakte er spr. een verwijt van, dat hij zoo dikwerf citaten aanhaalde. Spr. zal voortgaan dit te doen en hij herhaalt nog eens dat Lutb er ge zegd heeft dat degene, „die een brood steelt bij een bakker als bij honger heeft, geen dief is." En Frederik de Groote, een koning, in de oogen van het Hbld. toch zeker geen verdacht persoon, heeft gezegd: „Als er een gezin is zonder eenigen bijstand en in den afschuwelijken toestand, dien gij afschildert, dan zou ik niet aar zelen te erkennen dat diefstal wettig wordt." Nn weet spr. wel dat hij den persridders weêr stof tot schrijven gegeven heeft, doch dat is nu een maal zoo. Zij zullen er blij om wezen, misschien worden zij wel per regel betaald, en hadden zij geen stof, dan zouden zij ook moeten treden, in de gelederen der werkloozen en daar heb ben zij weinig zin in. En nu de regeering, och die is 19) HOOFDSTUK VI. Een anarchisten-bijeenkomst. „Bevrijden? Denk er niet aan." „Niets gemakkelijker dan dat," hernam de anarchist en op eens, wijzende met den vinger op de vier agenten en den gevangene, riep hij uit„Een politiek gevangeneweg met de mouchardsLeve de vrijheid „A bas les mouchardsvive la liberté," schreeuwden eenige stemmen hem na. Verderop hoorde men den uitroep herhalen, een galm van.... berté kwam tot de ooren van den anarchist. Hij glimlachte minachtend en riep nog luider dan te voren „Weg niet de mouchards Slaat dood de mouchards I" Tegelijk begon bij op te dringen in.de richting waar de agenten met hunnen gevangene zich met moeite voortbewo gen. Reeds ontstond er een golving in de menigte. Kerels brulden de woorden „een politiek gevangene" en „weg met de mouchards" na, uit hoop op een opstootje. De anarchist vooruitdringende, schreeuwde„daar, daaren wees met den vinger over de hoofden. Alle hoofden in zijn omgeving wendden zich daarheen. Het opdringen van den anarchist veroorzaakte aldus ge makkelijk eene strooming naar dien kant. Naarmate er meer geschreeuwd en meer gedrongen werd kwamen de menschen meer en meer tot de overtuiging, dat er wel iets belangrijks moest zijn gebeurd. De kreet„weg met de mouchards I" werd meer algemeen. Onder deze toeschouwers van een naehtelijken brand waren er velen, die reden hadden om de politie niet genegen te wezen. Het grauw van Parijs ont moette zich hier. Loup Garou die meeging met den stroom omdat het niet wel mogelijk was zich er tegen te verzetten, zag op een af stand dat de vier politieagenten zich reeds begonnen te ver weren, benauwd en heen en weer geslingerd als zij werden door de opdringende volksmenigte. Een hunner floot om hulp, lang en schel, maar deze kwam niet zoo dadelijk op dagen. Fifi intusschen die zich niet begrijpen kon waaraan hij die onverwachte hulp te danken had, nam te midden van de agenten een afwachtende houding aan. Twee hunner hielden hem bij de kraag, de beide anderen trokken den sabel en maakten zich gereed om toe te slaan als het noodig werd. Het flikkeren van het staal maakte de voorsten huiverig en zij trachtten den stroom te stuiten. Dan, zij hadden even goed kunnen beproeven een rivier in haren loop tegen t houden. De onweerstaanbare kracht van de massa dreef hen vooruit tegen de agenten aan. Woest hieuwen de beide agenten zich in het nauw ziende gebracht, met den sabel op de hoofden en schouders van de voorsten los. Er volgde een groot tumult. Het volk schreeuwde en drong op, de agenten verweerden zich met de kracht der wanhoop, terwijl een hunner maar zonder ophouden het alarmsignaal blies, totdat een hand het hem ontrukte. Loup Garou was nu, meer gesleept en geduwd dan gaande, bij het middelpunt van den strijd gekomen. Op dat oogen blik lag een van de agenten al op den grond. Men liep over hem heen. Blijkbaar was de man bewusteloos, althans hij liet geen kik hooren. De twee anderen sloegen nog om zich heen en waar de sabels troffen, zag men vaak bloed te voor schijn komen. Zij waren er echter evenmin zonder kleer scheuren afgekomenbeider gezicht bloedde en den eenen was door een groote kei de helm van het hoofd geworpen. De vierde politieman hield nog altijd den gevangene bij de Fifi, die gevoelde dat bij nu gemakkelijk ontsnappen kon, rukte zich opeens uit de handen van zijn bewaker los en wilde tusschen de menigte dringen, toen de agent hem na sprong en hem opnieuw wist te grijpen. „Bevrijd den ge vangene riepen enkele stemmen maar dit was niet meer noodig. Opeens weerklonk de knal van een revolverschot, de agent die Fifi vasthield, wankelde en, met de hand naar de borst grijpende, viel hij tegen zijne kameraden aan. Deze onverwachte gruweldaad bracht een panischen schrik

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1