t K VAN EIK PfijMünir 20 sn 21 December 500,000 Mark RAliFMAl SIMON, GEMENGD NIEUWS. VARIA. Oogen-, Kinder-, Toilet-, Bad- Bijtuig- en Glazen- Damstraat 20. 1 Koloniën, BATAVIA, 15—17 Nov. De Sum. Ct. van 11 Nov. deelt mede, dat naar aanleiding van den reeds door ons vernielden moord op den radja van Troemon gepleegd, de gouverneur van Sumatra's Westkust, misschien met een detachement infan terie, naar Troemon zou gaan, zoodra een oorlogsschip beschikbaar zou zijn, dat men eiken dag verwachtte. In de Sum. Ct. vindt men het vol gende telegram: Kota-Radja, 10 Nov. G isteren werd door de genie een blokhuis te Tjot Rang opgericht, hetwelk door onze troepen bezet werd. Hoeloebalang toekoe Bantah bezette de benting Ateug, terwijl toekoe Djohan (toekoe Oemar) de benting Langoet occu peerde. Een en ander geschiedde on der hevig vuur des vijands, ten ge volge waarvan Een Europeesah ser geant der artillerie en twee van toekoe Djohan's volgelingen gewond werden. De vijand houdt zich thans in de door hem opgeworpen bentin trTanah Merah aan den voet van den Blang Bintang in Boetjala op, welke bentin, heden door de artillerie gebombardeerd wordt. Aan de Atj. Ct. van 1 Nov. is het volgende ontleend Gisternamiddag 5 ure had de plech tige teraardebestelling plaats van den Eur. sergeant Aarts. Genoemd onder officier stierf aan zijne bij Ivroeng Kali bekomen wonden. Aarts is af komstig van het detachement te Roempit en stond aldaar bekend als een kranig onderofficier en een flink kameraad. Groot was dan ook de deel neming |bij het vernemen van zijn dood, velen volgden het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats. Aan de geopende groeve hield zijn compagnies-commandant, de kapitein Stom, eene schoone rede, die op de aanwezigen eendiepen indruk maakte en die ten duidelijkste getuigt, hoe geacht Aarts ook bij zijne meerdere was. Hij ruste in vrede. Den 16en is er in de „Harmonie" te Batavia een bal gegeven, dat, vol gens de gewoonte bij het optreden van een nieuwen landvoogd, door den goeverneur-generaal werd bijge woond ook mevrouw Van der Wijck en hare oudste dochter gaven aan de uitnoodiging gevolg. Het gebouw was geïllumineerd, de zaal was met vlaggedoek, groen en bloemen uitge rust, ;de leden en hunne dames wa ren in grooten getale opgekomen, er waren vele fraaie toiletten, en aan den dans en aan het souper werd druk deelgenomen. De familie Van der Wijck kwam om halftien en ging om halftwaalf weer heen. De sultan van Deli was er ook. klaarde, dat hij sinds lang geen ge meenschap meer hield met de anar chisten. Een gedeelte van zijn papieren werd in beslag genomen. Reclus be loofde den bewusten brief, die een vriend voor hem bewaarde, te zullen overhandigen. VaiHant en Cohen. Donderdag heeft Vaillant 'teerste verhoor voor den rechter van instruc tie ondergaan. De rechter trachtte hem vooral te ondervragen over de wijze, waarop hij aan de chemische stoffen ter samenstelling van zijn werktuig was gekomen. Vaillant gaf hieromtrent evenwel niet de minste aanwijzing, die tot het vatten van medeplichtigen zou kunnen leiden. Ook de procureur-generaal heeft aan de deskundigen eene geheele lijst vragen over de samenstelling van het ontploffingsmiddel voorgelegd. Inmiddels deelt 't Journal des Dêbats mede, dat de advocaat Orémieuxom particuliere redenen het aanbod, dat hem gedaan was om Vaillant te ver dedigen, van de hand gewezen heeft. Verschillende Fransche en vreemde letterkundigen te Parijs leggen eene levendige belangstelling in het lot van Alex. Cohen aan den dag. Zoo protesteeren alle medewerkers van de Mercure de Franceonder wie Cohen ook behoorde, tegen de beschuldiging, als zoude hij een spion van vreemde regeeringen zijn. Ook Emile Zola doet veel moeite om zijne invrijheid stelling te bewerken, met welk doel ook verschillende petities onder de jongere letterkundigen rondgaan. Uit Singapore is aan het Bat. Nbld. geseind, dat daar in den nacht van 14 op 15 November een groote brand heeft gewoed, die de kantoren van Hooglandt and Co. en van J. A.Val- triny and Co. en de pakhuizen van Katz Brothersin de asch heeft ge legd. De schade wordt geraamd op 260.000 dollars. De brand begon bij Hooglandt and Co.; de oorzaak is onbekend. Volgens een ander telegram in het zelfde blad was de firma Hooglandt Co. o. a. verzekerd bij de N. I. Zee- en Brandassurantie Maatschappij. Dit is onjuist. Van de Indische maat schappijen zijn bij dezen brand alleen betrokken de beide Koloniale en Se- DDarangsche, de Bataviasche, de Ja- vasche, de Oost-Indische, de Ned. Lloyd, de Oosterling en de Insulinde, Sluiting van mijnen. De mijneigenaars van Sprialmont nabij Luik hebben hunnen werklie den aangezegd, dat zij den 15en De cember de mijnen zouden sluiten, wijl de mijnwerkers hun eischen stelden, die zij niet konden inwilligen. Een van hen had nl. 30 socialistische werklieden ontslagen; de overige ar beiders eischten nu, dat hij ze weder in dienst nemen zou. Zoodra het besluit der patroons bekend werd, legden de mijnwerkers als één man de gereedschappen neer en trokken, ten getale van meer dan 1000, door de gemeente. De orde werd niet verstoord. Huiszoeking te Parijs De politie te Parijs heeft huiszoe king gedaan bij den ingenieur Reclus, een neef van den bekenden aardrijks kundige van dien naam. Men ver moedde, dat hij in verbinding stond met Vaillant, daar deze hem een brief geschreven had, waarin hij hem zijn plan mededeelde een grooten slag te slaan. Toen Reclus Zaterdag dan ook van den aanslag hoorde, wist hij bijna zeker wie de dader was; desniette min deelde hij zijne vermoedens niet aan de politie mede. Reclus ver Het spionnen-proces te Leipzig. In het proces bij het rijksgerechts hof te Leipzig ter zake van spionnage is bij het verder verhoor der beschul digden gebleken, dat zij reeds vroeger, zich voordoende als Parijsche handels reizigers, gespionneerd hebben, waarbij zij, in opdracht eener Parijsche firma, met Duitsche apothekers zaken heb ben gedaan en onder dit valsche voorwendsel reizende ook de vesting werken van Koningsbergen, Dantzig, Rendsburg enz. hebben nagegaan, alsook dat zij te Kopenhagen hebben rondgesnuffeld. Degony is zelfs chef der aideeling voor kustfortificatie bij den grooten generalen staf in Frank rijk. Zijn medebeschuldigde, Daguet, noemde hem zijn „chef'. Hunne medede-elingen en teekeningen gingen deels rechtstreeks naar Parijs, deels naar den Franschen marine-attaché Le Clerque bij het Fransche gezant schap te Londen. Tusschen den procureur-generaal Tessendorf, die het openbaar minis terie vertegenwoordigt, en den ver dediger der beschuldigden, advocaat Putzler, kwam het tot een langduri- gen strijd, doordien de verdediger ook bij het verhoor der beschuldigden reeds eene geheime behandeling der zaak eischte, omdat zijns inziens de gewichtige positie der beschuldigden bij het Fransche leger en hunne positie bij de Fransche regeering wel licht tot onaangenaamheden met Frankrijk kon leiden. De procureur-generaal verklaart daarentegen dat er, juist omdat er Fransche officieren in actieven dienst betrapt zijn, openbaarheid heerschen moet, evenals ook reeds bij vroegere processen opzettelijk in het openbaar over dé verhouding der spionnen tot den chef van het Fransche informa tie-bureau bij den generalen staf te Parijs, kolonel Vincent, gehandeld werd. Het gerechtshof koos voorloopig den middenweg, door allereerst met het geheime verhoor van Duitsche deskundigen een begin te maken, waardoor het eventueele verder open bare verhoor der aangeklaagden kan worden beperkt, te meer omdat het thans reeds aan geen twijfel hoege naamd meer onderhevig is, dat dit maal officieele Fransche militairen bij het spionnenwerk op heeterdaad en onder alle verzwarende omstandighe den zijn betrapt. Eene zeer merkwaardige mededee- ling bevat de Berliner Lokal Anzeiger die in dit geval goed ingelicht kan worden geacht, namelijk dat in dezen winter, in afwijking van andere win ters, alle in de Vogezen aanwezige Fransche barakken hare volle bezet ting behouden, hetgeen anders slechts in het betere jaargetijde placht te ge schieden. Knoeierijen van conducteurs. Bij de rechtbank te Hamburg is Donderdag een proces geopend tegen 28 spoorwegconducteurs en 22 vee handelaars, wegens gemeenschappe lijke knoeierij met plaats-en vervoer- biljetten. photographie te vervaardigen, zooals wij die nu kennen,{[op papier, op por selein, maar waar de bruine tinten vervangen waren door de kleuren van het beeld. Dit is niet het geval. Voor loopig kan men slechts gekleurde negatieven vervaardigen, die, wanneer wij ze bij teruggekaatst licht beschou wen, een omgekeerd gekleurd beeld doen zien. Den besten indruk krijgt men, wanneer electrisch licht, dat op het negatief valt, teruggekaatst wordt op een wit scherm, waarop dan in kleuren, volkomen overeenstemmend met die van het voorwerp, het beeld zichtbaar wordt. Ooggetuigen verha len, dat zij op deze wijze landschap pen, gebouwen, bloemen en portretten ;ezien hebben, die zoo zuiver waren, !at het hun toescheen, dat zij de voorwerpen zelve door een verkleinglas beschouwden. Het teedere blauw van den hemel, de boomen van donker groen tot licht smaragdgroen, de bloe men met haar fijne kleurschakee- ringen, de verschillende tinten van cle schaduwen, dat alles was met tref fende juistheid weergegeven. Een af beelding van een scheikundig labora torium, vervaardigd door Lippmann, den man van de gekleurde photo- graphieën, is bijzonder schoon. Uit de kleuren van het vocht in defl.es- schen kan men den inhoud daarvan afleiden. Bij geen der proeven zijn de kleuren hard of komt de eene kleur meer uit dan de andere; de verhou ding in sterkte is geheel dezelfde als die, welke in het voorwerp waarge nomen werd. De wijze, waarop de heer Lippmann die gekleurde photographieën ver vaardigt, verdient wel eenige, zij het -dan ook slechts oppervlakkige, be schouwingen. Zooals men weet, plant het licht zich voort door golvingen. Ontmoeten twee lichtgolven elkander, dan zullen ze zich samenvoegen, ze zullen inter- fereeren, zooals de geleerden het noe men. Twee golven, die in denzelfden toestand verkecren, die beide öf naar hun hoogste of naar hun laagste punt gaan, zullen elkander versterkentwee golven evenwel, die in tegengestelde phase verkeeren, zullen door interfe rentie minder sterk worden, in som mige gevallen zelfs elkander opheffen. Van dit beginsel heeft Lippmann ge bruik gemaakt. Hij laat het licht door zijn camera obscura vallen op een glazen plaat, aan den achterkant bedekt met een doorschijnende, ge voelige stof, albumin-collodium of ge voelig gemaakte gelatine bij voorbeeld. Door de gevoelige stof komt de licht straal op een spiegeloppervlakte, ze wordt teruggekaatst en interfereert nu met den vallenden straal. De spie geloppervlakte moet volkomen tegen de achterzijde der gevoelige plaat sluiten; men krijgt dit gedaan door de ruimte achter de plaat aan te vullen met kwikzilver. Het beeld wordt bij deze photographieën op dezelfde wijze gefixeerd als bij de gewone opge fleurde. Toen de heer Lippmann pas zijne belangrijke uitvinding gedaan had, moest de gevoelige plaat nog zeer lang blootgesteld blijven aan den in vloed van het lichteenigen tijd ge leden evenwel heeft de geleerde nieuwe gevoelige platen uitgedacht, die slechts a 2 minuten blootgesteld behoeven te worden. Gekleurde photographiën. "Wanneer men in den laatsten tijd herhaaldelijk las van gekleurde photo graphieën, stelden velen zich misschien voor, dat men. er in geslaagd was een buitendien al zijn kiezen mist; wat heb je daarop aan te merken? Beklaagde. Dat ie thuis had moeten blijven, als ie geen gekheid velen kan De voorname dames wereld te Lon den heeft, naar van daar aan een te New-York verschijnend blad geschre ven wordt, weer eenige groote dwaas heden ingevoerd. Daaronder behoort in dö eerste plaats het opzettelijk hinken la reine." Sedert koningin Victoria een klein weinig hinkt, hebben haar zeer getrouwe bewonderaarsters schoenen ..aten maken met ongelijke hakken en zoo ziet men in de salons dames, die bijna onmerkbaar zeer elegant hinken, waarvan de oorzaak voor de ingewijden terstond te ontdekken valt. In Ashan worden vadermoorders, aan handen en voeten geboeid, aan in den grond geslagen palen gebonden in de nabijheid, van een groot mieren nest. De mieren worden dan opge hitst doordat men met stokken, aan den ingang van hun nest gaat porren; op een afstand wordt een wacht gezet om ontsnapping onmogelijk te ma ken, en dan wordt de gevangene alleen gelaten om levend opgegeten te wor den. In acht-en-veertig uren is er van den moordenaar niets meers over dan de beenderen. Luitenant. Hoe is de soep Recruut. Goed. Luitenant. Kan je niet met twee woorden spreken Recruut. Heel goed! 't Volgend verhaal lijkt verzonnen, toch is het historisch. Op de brug bij de Weteringbar rière, Amsterdam, stond Zondagmid dag een oud moedertje te wachten, waarschijnlijk op den tram. Daar reed de celwagen voorbij, 't Kortzichtige moedertje hield hem vermoedelijk voor een omnibus of zoo iets, en plotseling volgde het moedertje, zoo snel haar stramme beenen het toelieten, den gewaanden omnibus, onder den uitroep „Conducteur conducteurik moet mee." De indruk was koddig en de voor bijgangers konden een hartelijken lach niet onderdrukken; doch zelden zeker heeft men de tvyee veldwach ters, die op het achterbankje zaten, zoo vroolijk hooren schateren. De wagen hield niet stil. Rechter. Je wordt beschuldigd, dat je Krelisboer bij de laatste markt zoo toegetakeld hebt, dat hij in 8 dagen niet heeft kunnen werken en Een bondig antwoord. Koning Lode wijk I van Beieren had eens twee gasten, die niet tot den hofkring behoorden, aan zijne tafel genoodigd, namelijk baron Van Cotta, den uitgever van zijn werken, en den beroemden beeldhouwer Thor- waldsen. Een hoog-adellijk heer, die insgelijks aan tafel was genoodigd en naast hen zijne plaats vond aange wezen, ergerde zich niet weinig over dit, naar hij dacht, weinig passend gezelschap. „Nu, dat was ook een fraai gezelschap", zeide hij na den maaltijd tegen een der aanwezige heeren van het hof, „daar heb ik met een boekhandelaar en een beeld houwer gegeten!" De koning, die deze opmerking van den verontwaardigden hoveling hoor de, klopte hem op den schouder en zeide: „Gij moet mij dat niet kwalijk nemen, graaf. Het waren slechts een boekhandelaar en een beeldhouwer naast wie gij hebt gezeten 'tis waar maar zij waren eeniginhun soort en men vindt op de geheele wereld huns gelijken i: iet. Uit mijn lakeien kan ik wel vrij heeren en an dere adellijke personen maken, maar niet een boekhandelaar als Van Cotta, of een beeldhouwer als Thorwaldsen." iTediktuuften der Ned. tlerv. sereen op ZONDAG 17 Dec. 1893. TB HAARrr-M tirooCi Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. 'e Avonds 6 ure, Swaan, Nieuws Kerk. Voorm, 10 ure, van hennep, Jam-Kerk Voorm. 10 ure, Veen. Woensdagavond 7 ure, Barbas. Bakenttter Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. Eglite Wallonne. Pas de service. Ciruteiyk Gereformeerde Gemeend Gedempte Oude GracKt. Voorm. 10 ure, 'a ar. 5 ure, Muller. Woenadagavond 8 ure, Laogüout, Klein Heiligland. Voorm, 10 ure, 's av. 5% ure, Mantgem, pred. te Harderwijk. Luther echo Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Sas bruggen. 's Avonds 6 ure, Poolman, Kerk der Veraenig de Dooptgezindin' Voorm. 10 ure, Crsandijk. s Avonds 6 ure, Heata. Remonstrantsche Kerk. Vooraa. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm, 10 ure, Dr. J. H. Gunning, Hoogleeraar te Leiden. Noor der kerk Ridderttruat.) Voorm. 10 ure preeklezeu^ '8 Avonds 6 ure, Langhout JSeüerd. Herv. Hork. Voorm. 10 me, Gerth van Wijk Jr., Voorm. 10 ure, Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Bvange. Luthersch Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Goulag. Doovsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. @ioeatea<2B«l Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2J4 ure, H. H. Barger. Heemstede. Voorm 10 ure jCeu dienst. Nam. 2% ure, J. Kuylman. Hiilegom. Voorm. 10 ure, M. Buckli Eest. Santpoort Avonds 7 ure, J. van Loeuen Martinet. 9pa«rnd«iu* Voorm. 10 ure, T. Hoog. ilaudvoort, Voorm. 10 ure. C. Bameveld. Nam. 2'4 ure, C. Barnereld. MARKTN1EUWS. Leiden. 15 Dee. De aanvoer enprij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 18 Stieren f62 af128, 116 vette Ossen en Koeien f118 a f262 of f0,54 a 0,70 per Kg., 62 Vare id. f83 a f187, 64 Graskalveren f14 a f42, 43 vette id, f45 a f92 of f0,65 a f0,85 per Kg., 13 nuchtere id. f6, a f 11,—870 vette Schapen f16, a f27,— of f0,35 a f0,40 per Kg., 262 weide dito f 11,a f 19, 0 Lam meren fa f92 magere Var- kens f 16 a 1'29, 158 Biggen f 6,c f 13,0 Veulens f a f0 Paar den fa 104 Kalf- en Melk koeien f112 a f251. in 1ste kwal, bij als hoofdprijs in bet gelukkigst ge val biedt de nieuwste groote Geld- verloüng, die door de Hooge Re geering van Hamburg goedgekeurd en gewaarborgd ia. De voordeelige inrichting van het nieuwe plan bestaat daarin, dafc in den loop van slechts weinig maan den in 7 verlotingen van 110,000 loten 55,400 pryzen, bedragende 10,452,425 Mark ter volledige beslissing zullen komen; daaronder zyn kapitale pryzen van eventueel 500,000 Mark, by uit nemendheid echter 1 Prijs 1 prijs 1 55 2 prijzen 1 prijs 1 55 2 prijzen 1 prijs 5 prijzen 3 Mk. 300.000 200,000 100,000 75,000 70,000 65,000 60,000 55,000 50.000 40,000 20,000 15,000 10,000 5,000 3,000 2,000 1,500 1,000 500 148 300, 26 56 it 106 253 6 756 a 1237 it 33950 18991 200, 150, 127, 100, 94, 67,40,2(1 De aanstaande eerste prjjstrek- king dezer groote door den Staat gewaarborgde Geldverlotiog is van ambtswege bepaald, plaats te heb ben op den 20 en 21 December e.k. en feost hiervoor 1 geheel origineel lot slechts M. 6 of ƒ3.60. 1 half origineel lot slechts M. 3 of ƒ1.80. 1 kwart origineel lot slechts M. IV of ƒ0.90 tegen inzending van het bedrag in bankpapier of per postwissel. Alle commissies worden onmid dellijk mat de grootste zorgvuldig heid uitgevoerd, en ieder speler ontvangt van ons de met het wapon van den Staat voorziene Origineel© Löten zelf in handen. By iedere bestelling wordt het verei8chte officieele plan, waaruit de verdeeling der pryzen op de verschillende klassen, als ook de betreffende inleggelden te vernemen is, gratis bijgevoegd en zenden aan onze Begunstigers onaange- vraagd na elke trekking de offi cieele lijsten. De uitbetaling der pryzen geschiedt steeds prompt onder waarborg van den Staat en kan door directe toe- zendiag of ook naar verkiezing der Belanghebbenden in alle groote plaatsen van Nederland bewerkstel ligd worden. Ons debiet is steeds door het gelnk begunstigd en onder vele andere aanzienlijke pryzen hebben wy meermalen volgens officieele bewyzen de eerste Hoofdtreffers verkregen en onze Begunstigers zelf uitbetaald, o.a. Mark 250,000, 100,000, 80,000, 60,000, 40,000 enz. Het is te voorzien, dat by deze op den keclitsten grondslag ge vestigde onderneming van alle kanten op eene zeer werkzame deel neming bepaald kan worden ge rekend, men gelieve derhalve we gens de reeds op handen zjjsde trekking alle orders ten spoedigste rechtstreeks te zenden oan: Bankiers en Geldwisselaars in fl A M B U R G. P. 8® Hiermede danken wij voor het vertrouwen ons tot hiertoe geschonken, en daar wy by het begin der nieuwe verlo ting ter deelneming iDvitee- ren, zullen wy ook voor het vervolg bemoeid zyn door eeD stipte en reëele bediening de tevredenheid van onze geëerde Begunstigers te verwerven.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7