ACHILLEUS, Kinderboezelaars, INGEZONDEN. Wetgevende Maclxt. Vervolg Stadsnieuws. VARIA. Burgerlijke Stand. USTVOEHSftlG Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, MAX BRUCH. De Zangvereniging der Afdeelinq Orkest van het Concertgebsuw Kan oorbedieiide. TE HUUR gevraagd, Stal. Bisschop-Essence, JOH. S. I. B. WESSELIMH, Warmoesstraat 31, J. H. DE JONG, 2 Groote Houtstraat 2. vroeg of zijn vader hem gestraft had, kreeg hij ten antwoord, dat de vader hem hard geslagen had. „Meneer de President, die jongen steelt niet weer", voegde de vader met een streng gezicht er bij. Het openbaar ministerie vroeg ontslag van rechts vervolging. De president zei daarop tot den jongen, dat hij ditmaal nog niet in de gevangenis zon komen, liet hem beloven nooit weer iets weg te nemen en zeide„Kom dan hiel en geef me de hand daarop". Dit ge schiedde en de rechter liet vader en zoon gaan, na een aanmaning aan den vader, zijn jongen niet meer te straffen. Een nakomeling van de Berlijnsche rechters in wie de molenaar van Sans- Sonci zooveel vertrouwen had! Oplichterij door Spoor kaartjes. In het proces te Hamburg tegen de spoorwegbeambten, die kaartjes vervalscht hebben, heeft het gerecht 22 conducteurs tot eene gevangenis straf van drie maanden tot twee jaren veroordeeld, en tot het verlies der burgerrechten gedurende drie maan den voorts 19 veehandelaars tot eene gevangenisstraf van een tot zes maan den. Verder twee veehandelaars slechts tot boete. Vijf conducteurs en zeven veehandelaren zijn vrijgesproken. Nieuwe goudvelden. De ontdekking van rijke goudvel den bij Coolgardie in West-Australië heeft een grooten toeloop daarheen uit alle koloniën ten gevolge gehad. Er zijn reeds 700 del vershet goud is slechts in geringe mate met kwarts vermengd en ligt soms geheel bloot aan de oppervlakte, terwijl de grond op een diepte van 70 voet nog even goudrijk is. Tusschen Coolgardie en de Dundabergen is eveneens goud ge vonden. Het voornaamste bezwaar is het volslagen watergebrek dat in die streken begint te heerschen. Boringen hebben niets dan zout water opge leverd. Eenige delvers die een nieuw veld gingen zoeken, zijn omgekomen of krankzinnig geworden door den dorst. Men tracht zooveel mogelijk water aan te voeren met kameelen. Bij Golden Gully is een massieve klomp goud gevonden van 16 onsen die op ƒ800 wordt geschat. Muur ingestort. Te Keulen is een muur van een in aanbouw zijnd huis ingestort, waar bij 5 metselaars werden bedolven. Een is reeds overleden. De oorzaak schijnt de slechte sa menstelling van den mortel te zijn geweest. Een gevaarlijk vak. Te St. Petersburg was in een dei- theaters een van de eerste ballet danseressen, Mme Anderson -kbezig heur haar op te maken voor eene repetitie, toen de vlam van een spi- rituslichtje de mouw van haar garen kleedje in brand stak. Gillend vloog zij de kleedkamer uit, terwijl de vlammen haar omgaven en eerst na groote moeite gelukte het dat vuur te dooven door haar pelsjassen over het lichaam te werpen. Haar toestand is zeer zorgelijk. Dien avond raakte in hetzelfde theater een andere danseres in brand door contact van een electrische draad met de metalen versierselen van haar costuum. Gelukkig kwam deze er met lichte kwetsuren af. Anarchisten. Ruim dertig anarchisten, die in het fort Montjuich, bij Barcelona, gevan gen zaten, zijn Maandag overgebracht op het oorlogsschip Navarraten einde hen naar eene tot nu toe on bekende plaats te brengen. De kommandant zelf wist, toen hij de gevangenen aan boord nam, niet waarheen hij hen moest vervoeren. Hij heeft verzegelde orders medege- kregen, waarvan hij eerst in zee ken nis mocht nemen. De inscheping had onverwachts plaats en is rustig toegegaan. Een sterke politiemacht was op de been. Het nieuws van het overbrengen der gevangenen moet op de andere anar chistische gevangenen een diepen in druk hebben gemaakt. Voor eenige dagen is gemeld, dat de vermoedelijke dader van den dy- namiet-aanslag in het Liceo-theater te Barcelona gevat is. Naar thans wordt bericht, is de dader werkelijk in handen der justitie. Hij heet José Cordina en heeft bekend de bom ge worpen te hebben. Na den aanslag was hij naar Frankrijk gevlucht, is vervolgens n aar Barcelona terugge keerd (men meent te weten dat hem het verblijf in Frankrijk was ontzegd), en werd bij zijn terugkeer gepakt. Een gezonken schat. Men heeft ontdekt dat de Birken headeen schip dat veertig jaar ge leden op de Zuid-Afrikaansche kust verging300,000 Engelsche sove reigns, dus 3,600,000 gulden aan boord had. De engelsche regeering heeft eene overeenkomst gesloten met den ingenieur Baumann te Johannesburg, om te trachten het geld weer te vin den. De regeering zal daarvoor van het gevondene afstaan. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stuhlcengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven Geachte Heer Redacteur Vergun mij, die als bestuurslid de vergadering van het Gewest Noord- Holland van het Ned. Gymn. Ver bond te Zaandam heb bijgewoond, eene opmerking te maken naar aan leiding van het verslag dier verga dering, voorkomende in uw blad van 20 Dec. j.l. Daarin wordt gezegd, dat de afge vaardigden der T. V. „Olympia", al hier, hebben geklaagd over de tegen werking, die deze vereeniging bij hare oprichting zou heb oen ondervonden van den gewestelijken commissaris. Billijkheidshalve zij het mij geoor loofd aan deze bewering toe te voe gen, dat ter vergadering is geprotes teerd tegen de aangeheven klachten, mede uitvoerig door bedoelden com missaris zeiven. Met verzekering mijner hoogach ting, u dankzeggende Mijnheer de Redacteur Uw dienstw. dienaar J. NIEROP. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Woensdag 20 Dec. Waterstaatsbegrooting De heeren Van Gijn en Beelaerts van Blokland bespraken de tegen woordige Greenwichtijdregeling, die bij het publiek geen ingang heeft ge vonden dat meer op eenheid van tijd gesteld is, 't liefst in aansluiting aan den Midden-Europeeschen tijd. Ten' einde de Regeering in die richting te bewegen dienden zij en 5 andere le den uit de verschillende groepen dei- Kamer een motie in om de wensche- lijkheid uit te spreken van eene wet telijke voorziening tot aansluiting van Nederland bij den Midden-Europee schen tijd. De behandeling dezer motie werd tot later uitgesteld. De heer Van Gijn maakte zich be zorgd over de stijging der uitgaven voor ambtenaars en waterstaatsperso- neel en riep daarom den Minister een tot hiertoe en niet verder toe. De heer Roessingh wilde dat het Departement van Waterstaat meer in direct tot werkverschaffing, vooralten plattenlande, medewerken zou. De heer Sanders stelde een inter pellatie in uitzicht over den aanleg van Staatswege van electrische ver bindingen. De heer Van Beuningen verzocht een spoedige oplossing van de kwestie der tijdregeling en meende dat de groote werken ook aan het platteland ten goede zijn gekomen. De Minister van Waterstaat, de spre kers beantwoordende, stelde tegenover de toeneming der uitgaven de pro gressie der inkomsten der verschil lende staatsdiensten. Hij erkende de noodzakelijkheid van zuinigheid ten aanzien der departements-uitgaven en hoopte dat de afioopende uitgaven voor groote werken gelegenheid zouden geven om voor het platteland wat meer te doen. Met het oog op de motie liet hij de tijdregeling rusten. De algemeene beraadslaging nam hierop een einde. De heeren Van Beuningen, Kolk man, Farncombe Sanders en Bahl- mann, die allen voor het gebruik van inlandschen steen bij rijkswerken op kwamen, kregen van den Minister het bevredigende antwoord dat dit fabri kaat bij voorkeur zal worden gebruikt. Het ontwerp voor verbetering van den Leidschen Rijn zal gepubliceerd worden. Aan dejheeren Roessingh, Houwing on A. van Dedem, die allen aandron gen op spoedige verbetering v-n de Vecht in Overijssel, gaf de Minister te kennen, dat hij daartoe bij de vol gende begrooting een voor de scheep vaart bevredigend voorstel hoopt te doen. De heer Smeenge was weer in de Kamer en nam aan het debat over de verbetering van rivieren in Gro ningen en Friesland deel. Bij een gedachtenwisseling met de heeren Conrad, Kolkman en De Ras over verschillende rivier-belangen, achtte de Minister verbetering van de Lek beneden Vreeswijk noodzake lijkheid en deelde hij mede dat met Maastricht overleg hangende is over verdere verruimingswerken in deMaas, die wellicht een nieuwe brug zullen vereischen. Bij het artikel {(verlegging Maas mond) verdaagde de Kamer met 32 tegen 19 stemmen het debat tot den volgenden dag. Zitting van Donderdag 21 December. jper Telegraaf. In de eerste plaats werden eenige ontwerpen van ondergeschikt belang behandeld, o. a. die der vaststelling de.i begrooting voor de landsdruk kerij, tot vergunning aanPurmerend om voor 2. jaren nog weeg- en wik- loonen te heffen voor kaastot ver koop van grond en dergelijken en enkelen regularisatie-ontwerpen voor aanvullings-begrootingen. Daarna werd hervat de Water staatsbegrooting voor 1894. Bij art. 37 had tusschen de heeren Harte, Conrad, Seret, Tydeman en Mutsaers eene uitvoerige bespreking plaats over den invloed van de ka- naalaanleg 's-HertogenboschDron- gelen op de uitwatering van dë Beer- sche Maas. Allen vreesden daarvan in meerdere of mindere mate ongelegen heden maar waar zij te ver ging wordt zij van het waterschap „noordweste lijk Noord-brabant" om zich te ont trekken aan vroeger overeengekomen subsidie, werd daar tegen gewaar schuwd. De Minister verklaarde zich bereid tot nader overleg omtrent praetische punten, manr blijft overigens aan het algemeene plan hechten en maakt zich sterk in de waterbezwaren voor zoover zij niet overdreven zijn het geen het geval is te voorzien. Met den heer Gerritsen erkende de Minister het nadeel van de brug bij Velzen. Op dit oogenblik heeft hij echter nog te veel geld voor deslui zen noodig om den bouw eener wij dere brug te kunnen voorstellen. Bij de post Noord-Willems-kanaal verklaarde de minister aan den keer Roessingh, dat zeer spoedig de sluis zal geopend worden waardoor de turfafvoer beter is verzekerd. De heer Tijdens vroeg voorziening tegen be lemmering van wielrijders door tol bazen. De minister zou het verzoek aan den minister van financiën over brengen. Stukken van den Raad. Yoor de betrekking van leeraarin de wiskunde aan de Hoogere Bur gerschool met vijf-jarigen cursus, open gevallen door het eervol ontslag aan den heer N. J. van der Lee verleend, zijn door B. en W. op de alpkabe- tisch gerangschikte aanbevelingslijst geplaatst: de heeren H. Hulshof Apeldoorn en O. Postma, Kornwerd. B. en W. stellen aan den Raad voor den heer Daernen, onderwijzer 3de klasse aan de 1ste opleidingsschool voor jongens met ingang van 1 Janu ari 1894 te bevorderen tot onderwijzer 2de klasse. Door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier, zijn de volgende dubbeltallen opgemaakt ter voorziening in de vacaturen, die tegen 1 Januari e. k. in deze com missie zullen ontstaan tengevolge van de periodieke aftreding van de hee ren Rethaan Macaré (voorzitter der commissie) en R. O. van Manen. I. De heeren G. C. W. Bohnensieg en C. G. Loomeijer Jr. II. De heeren P. Goedkoop Dz. en Jhr. Ch. F. van de Poll. Ter vervulling in de vacature in het college van commissarissen over het gemeentelijk muziekkorps, die zal ontstaan in 1894 door de aftre ding van den heer F. Lieftinck is aan B. en W. een tweetal aangeboden, bestaande uit het aftredend lid den heer F. Lieftinck en den heer Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout. Door de heeren J. Huysing, koop man te den Helder (en 37 anderen) en P. Arts is aan den Raad verzocht om de bloemen- en vruchtenmarkt, die in de maanden Augustus en Sep tember gehouden wordt op de Ged. O. Gracht tusschen het Verwulft en de Raaks, weer over te brengen op het Verwulft, zooals voorheen ge schiedde. De heer Huysing c. a. be weert dat deze nieuwe regeling voor deze markt zeer nadeelig werkt. B. en W. adviseeren tot afwijzing van het verzoek, maar geven aan den Raad ter overweging om ter gemoet- koming aan de bezwaren op de Ged. O. Gracht tusschen Verwulft en Stoof steeg verhoogde voetstraten te doen aanbrengen, waarop de marktbezoe- kers hunne waren kunnen te koop stellen. De kosten hiervan zijn ge raamd op 336. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 27 December 1893, des namid dags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Pro ces-verbaal kasopname. 2. Voorstel B. en W.W. vermeer dering getal ambtenaren ter plaatse lijk secretarie. 3. Id. id. adressen verplaatsing bloemen- en vruchtenmarkt. 4. Id. Commissie voor de bezwaar schriften aanslagen pi. dir. belasting. 5. Id. B. en W.W. vaststelling 2e suppletoir kohier der plaatselijke di recte belasting, dienst 1893. 6. Id. id. bevordering onderwijzer 2e klasse le opleidingsschool voor jongens. 7. Aanbeveling leeraar wiskunde Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 8. Id. dubbeltal curator gymnasium. 9. Id. id. twee leden commissie van toezicht middelbaar onderwijs. 10. Id. id. commissaris Gemeente- Muziekkorps. 11. Benoeming lid commissie van deskundigen bedoeld bij art. 40 gas- contract. Hebt gij een vlaag van drift, ga naar het vrije veld. Gij kunt tegen den wind uw hart lucht geven zonder iemand te hinderen, of u, waar anderen bij zijn, als gek aan te stellen. Hebt gij een vlaag van luiheid tel het tikken van een pendule. Doe dat een uur lang, en gij zult blij zijn het volgend uur te mogen werken als een paard. Hebt gij een vlaag van eerzucht, ga naar het kerkhof en lees de op schriften. Zij zullen u het eind van alle eerzucht zeggen. Hebt gij een vlaag van ontevreden heid, zie naar de lammen en de blinden, en bezoek de bedlegerigen en bedroefden, dan zult gij u over een zoo veel lichter leed schamen. Hebt gij een vlaag van neerslach tigheid, zie naar de goede dingen, die u op de wereld ten deel zijn ge vallen. Wie in zijn tuin gaat om spinnewebben en spinnen te zoeken, zal ze vinden; maar wie er in gaat om naar bloemen te zoeken, zal met een bloem in zijn knoopsgat thuis komen. Ondertrouwd: 21 Dec. C. G* Koen en B. G. v. d. Wijst. - H.,v. d- Bosch en A. W. Ebert. - G. Kruse- man en J. Bosch. Getrouwd: 21 Dec. J.F.Ken nedy en J. C. Benoist. Bevallen: 20 Dec. W. de JongI v. Bakel d. - S. E. de GraaffZwar ter z. - J. C. Verdonkvan den Bos z. Overleden: 19 Dec. H. v. d. Pek 20 md. z. Haarl.liedestr. - A. v. Leeuwen 62 j. K. Beg.str. 20. H. Soortman 51 j. Brouwersvaart. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Dec. van Southampton. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Dec. te Port-Said. Het stoomschip Merapi, van Rot terdam naar Java, arriveerde 20 Dec. te Batavia. Het stoomschip AnPoeno, vertrok 20 December van Batavia naar Rot terdam. Het stoomschip Bromo, van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Dec. te Marseille. Het stoomschip Conrad, van Bata via naar Arnst., arriveerde 20 Dec. te Suez. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia, arriveerde 20 Dec. te Am sterdam. Het stoomschip Utrecht, van Rot terdam naar Java, vertrok 20 Dec. van Aden. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 20 Dec. te Marseille. Het stoomschip Spaamdam, van de N. A. S. M., arriveerde 20 Dec. van Rotterdam te Newyork. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 19 Dec. H. J.Edel- mann Jr. en S. H. Hilden. Keulen. 20. M. M. G. Stibbe en C. Weinberg Keulen. - A. H. Couzijn en M. Wijn schenk, Amst. - S. Polak en R. Kats Amst. - S. Bleekrode en S. Vita Is raël, Amst. Bevallen: 16 Dec. M. J. H. E. E. SmitsRuland z., Amst. 18. C. J. BlaauboerDe Groot z., Egmondaan Zee. 19. R. LamonPolak z., Amst. - A. L. LieftinckReints Bok d., Hil versum. 20. J. A. E. CouvéeBangert d., Amst. Overleden: 15 Dec. A. Ph.Ca- rels 52 j., Amst. 16. P. Leendertz Wz. 74 j., Nijmegen 17. A. M. G. E. Reij- ners 35 j., „Gesticht Voorburg" (bij Vucht). 18. F. Tromp jm. 6 j., den Haag. - Wed. Ch. van Tongeren van VlissingenEstoppeij 73 j., Utrecht. 19. A. Panman 40 j., Appingedam. - C. M. Douw v. d. Krap, Tolen. - H. A. J. baronn. Sloet tot Lindenhorst 72 j., Kampen. - W. L. P. de Haan HugenholtzHaasloop Werner 64 j., Renkum. 20. J. W. Heijenbroek 76 j., Amst. Aan Geabonnoerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Bekw. le mod. in fijne modez. boe. Mrt. 2. Juff. in garen banden modeart. fl. verk. 3. Jongm. ving en dnidel schr. op gr. kant. en goed fcunn. rek. sal. aanr. f S00 pr. ref, verl. 4. Jongm. op uifgebr. agent. kant. m. dipl. H. B. S. net schryv. aal. n. bnkw. 5. 3ekw. coupeuse in nette zaak geen conf. d. vertrek teg.' oinde Jan. bekw. t. h. vervaard, v. e. kostuum, sal. 700 a ƒ900. 6. Vrov, reiz. het geh. land bereiz. bek. met arcait. en stnkad. bij succ. vast aal. 7- Stereofypeur op dagbl. drnkk. oog. v. verl. ec k 1. gew. ADVERTENTÏËN. van de Haarlemsche Afdeeling der op Zatedag 23 December 1393, in de Concertzaal der Sociëteit Vli UB EN 1 GIN O", des avonds ten 7 uur. van Solisten: Mevrouw SOPHIE HAASEBosse, uit Rotterdam, sopraan. Mejuffrouw MARIE LUNING, uit Rotterdam, alt. de Heer J. J. ROGMANS, uit Amsterdam, tenor. de Heer JOH. MESSCHAERT, uit Amsterdam, baryton. de Heer JOH. SMIT, uit Haarlem, bas. Directeur: de Heer W. ROBERT. Koor en Orkest: en het uit Amsterdam. SST" ALGEMEENE REPETITIE op Vrijdag 22 December 1893, des avonds ten 6Vs uur. Op een Handelskantoor hier ter stede kan geplaatst worden een Volontair of jongste Bediende, eene goede hand schrijvende en eenigszins bekend met de moderne talen. Brieven onder lett. E., bureau dezer Courant. 1 Mei a.s., een Huis of Boven woning, in of nabij Haarlem, tegen /300,h ƒ350,'sjaars. Brieven letter H., aan de Boekhandelaars BROESE Comp., te Breda. Gevraagd te Haarlem of Omstre ken een Stal of ruim Pakhuis. Br. fr. met opgaaf waar te bezich tigen, onder letters G. N., aan den Boekh. D. J. v. d. WILK, Groote Houtstraat 105. :n de nieuwite modellen van 1,— tót ƒ8,—, allen met balein, tteeds «ot 100 (M: taillewijdte voorhanden H. J. VISSER. Groet* Houtstraat 24. /0,25 en ƒ0,50 per flacon, verkrijgbaar bij hoek ANEGANG. ONTVANGEN met MOUWEN, in alle grootten. Solide kwaliteit en vaste kleuren.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3