MenMite 1891 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BeDy namietmannen van Parijs. lie Jaargang: Zaterdag 23 December 1893. No. 3215 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Kerstmis op Atjeh. J. C. PEEREËOÜM. stadsnieuws! FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50. Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOK. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangére G. L. DAÜBE Co., JO-HN F. JONES, Succ., Parijs 31iris Faubourg Montmartre. In dit nummer is nogmaals een BON afgedrukt, tegen afgifte waarvan men voor den uiterst geringen prijs van slechts 12^ ets. (ITk ets. franco per post) aan ons bureau kan af- halen. EEN SCHEURKALENDER met ..zeer fraai schild; waarvan de blaadjes alle voorzien zijn met zeer lezens- waardigen tekst. De afgifte duurt zoolang de voor raad die niet zeer groot meer is strekt. Ondergeteekende heeft de eer te "berichten, dat in het morgen (Zater dagavond) verschijnend nummer een schets voorkomt van den bekenden novellist den heer A. PRELL alhier, getiteld Daar dit Nummer in handen blijft •gedurende drie dagen is het uitne mend geschikt tot plaatsing van ADVERTENTIËN. Dringend verzoekt ondergeteekende daarvan spoedige in levering, daar late toezending vertra- .ging ten gevolge heeft. De Directeur-Uitgever Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een Kerstfeest in Atjeh, door APr ell. Haarlemmer Halletjes CLXXXIII. Binnen- en Buitenlandsche berich- ten. Varia. Advertentïèn enz. Haarlem22 Dec. 1893. Koloniaal Museum. In het Koloniaal Museum zal ge durende de Kerstweek eene collectie aquarellen zijn tentoongesteld van Nederlandsch Indische bloeiende plan ten, deel uitmakende van eene groote verzameling, die wijlen de goeverneur- generaal van Nederlandsch Indië, de ..heer Pahud de Mortanges naar de natuur heeft laten teekenen in 'sLands Plantentuin te Buitenzorg. Deze aquarellen zijn uiterst zorg vuldig en nauwkeurig uitgevoerd en geven een trouw beeld van den groo- ten rijkdom der Flora van onze Oost- Indische bezittingen. Ook voor de liefhebbers van orchideën zijn hier afbeelingen van enkele merkwaardige exemplaren te zien. Op Zon- en feestdagen wordt vrije toegang verleend op vertoon van vrij kaarten, die gedurende de week aan het Museum kunnen worden afge haald. Klacht over de Vuilnisbelt. Aan den Raad der gemeente Haar lem is het volgende adres verzonden „Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen bewoners van het oostelijk deel dei- Gemeente Haarlem, voornamelijk van Harm enjans weg, Papen toren- en Oost- vest, Korte Dijk, Dijkstraat, Glasbla- zerstraat enz. dat het hun dikwijls onmogelijk is een venster hunner woning te kun nen openzetten, wat voor de gezond heid en frischheid noodig is verhin derd door de ondragelijke lucht van de in de nabijheid hunner woningen gelegene vuilnisbelt dat dit in den afgeloopen zomer weken achtereen het geval is ge weest dat het door de onmiddellijke na bijheid dier belt en het aldaar telken male in de open lucht verbranden van afgedankte matrassen, dekens, hoopen vuilnis enz., schadelijke ge volgen kan hebben (besmettelijke ziekten enz.) niet alleen voor hen, maar ook voor de werkplaats der Holl. IJz. Spoorw. Mij, waar ruim 1100 menschen dikwijls in [een be dorven atmospheer werkzaam zijn. (Een deel der onderteekenaars zijn ook aldaar werkzaam) dat het ,door hen bewoonde ge deelte der stad ten gevolge de ligging dier vuilnisbest steeds stiefmoederlijk is bedeeld gewordengetuige de slechte staander walkanten van Pa pentoren- ei&Oostvest, de rioleering, het reeds lang voor afbraak bestemde brok walmuur aan de Oostvest enz. dat adressanten weten dat reeds sedert lang door de Gemeente Haar lem grond is aangekocht en voor het gebruik is gereed gemaakt ten einde de vuilnisbelt te verplaatsen dat door hen tot heden steeds ver geefs is gewacht die verplaatsing te zien plaats grijpen redenen waarom adressanten ver zoeken, dat vanwege het gemeente bestuur zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot de verplaatsing van de vuilnisbelt naar het daarvoor reeds vroeger bestemde terrein dat de verzorging van dit kwartier der stad met de overige deelen zal worden gelijkgesteld en worden over gegaan tot opruiming van bovenbe doelden walmuur aan de Oostvest, tot voorziening der walkanten aan Papentoren- en Oostvest, tot rioleering van beide enz." Aanbestediugen. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is Donderdag alhier bij enkele inschrijving aanbesteed le. Het driejarig onderhoud f.der rijks zee- en havenwerken op het eiland Vlieland, behoorende tot de zee werken in Noordholland. Raming 29,975 per jaar. Minste inschrijver M. Daalder te Terschelling, voor 25.302,57 p. jaar. 2e. Het leveren en plaatsen van meerpalen, waarschuwingspalen en stoppalen langs de dijken van het Merwedekanaal van het Noordzeeka naal tot de grensscheiding der pro vincie Noordholland en Utrecht. Raming ƒ1140.' Minste inschrijver G. Schermer, te Dussen, voor ƒ1058. 3e. Het driejarig onderhoud van en het uitvoeren van eenige vernieuwin gen en herstellingen aan de werken behoorende tot het Noordzeekanaal in drie perceelen, voor elk perceel af zonderlijk of voor de drie perceelen gezamenlijk. Raming per jaar, le perceel 18,750, 2e perceel 14,800,3e perceel ƒ21,500. Minste inschrijver le perceel K. Bos Azn. te Dordrecht, voor ƒ16,875; 2e perceel K. Bos Azn. te Dordrecht, voor ƒ12,520; 3e perceel J. Vaas te Amst., voor ƒ18,000. 4e. Het driejarig onderhond van het Groot-Noordhollandsche kanaal, ge durende de jaren 1894, 1895 en 1896, in zeven perceelen. Raming le perceel 14,325, ,2e per ceel 9,870, 3e perceel 9,370, 4e per ceel ƒ10,095, 5e perceel 11,370, 6e perceel ƒ11,520, 7e perceel ƒ19,050. Minste inschrijver le perceel J. Ol denburg, te Bergen, voor ƒ12,700; 2e perceel G. Bakker, te Lent, voor 81323e perceel J. Oldenburg, te Bergen, voor 7800; 4e perceel, de zelfde, voor 86005e perceel, dezelf de, voor ƒ10,239'; 6e perceel, dezelfde voor ƒ10,300 7e perceel, B. Boon, te Helder, voor J 17,115. Donderdagavond werd door den heer J. van Wulfen hoofd der school te Laren, in de R.K. Leesvereeniging alhier eene spreekbeurt vervuld, welke door een groot gehoor dames en heeren werd bijgewoond. Spreker had tot onderwerp gekozen de door hem met de Nederlandsche pelgrims gemaakte reis naar Rome en gaf eene zeer belangwekkende be schrijving van de merkwaardigheden in Milaan, Genua, Florence en Rome aanschouwd en bewonderd, welke rede werd opgeluisterd door ge kleurde teekeningen. Luide toejui chingen vielen spreker ten deel, die na de audiëntie bij Z. H. den Paus te hebben geschetst een leve Z. H. Leo XIII en ten slotte een leve de Koningin aanhief, hetgeen met daverenden bijval werd begroet. Burgerplicht Donderdagavond vergaderden de leden van de kiesvereeniging „Bur gerplicht" op de bovenzaal van de sociëteit „de Kroon" om een defini tie! bestuur te benoemen. Onmiddellijk nadat de heer W. A. J. van de Kamp als waarnemend voorzitter de bijeenkomst had ge opend werd tot stemming van een voorzitter overgegaan. Met 26 van de 32 uitgebrachten stemmen werd als zoodanig gekozen de heer de heerG. J. van Gasteren. Daar deze evenwel dit mandaat niet wenschte te aan vaarden was eene tweede stemming noodig. Hiervan was de uitslag, dat de heer Van de Kamp met 24 van de 31 uitgebrachte stemmen werd gekozen. Deze had medegedeeld voor de eerste stemming, dat hij voor eene functie in het bestuur niet in aan merking wenschte te komen, welke woorden hij evenwel na het bedanken van den heer van Gasteren introk. Hij nam dus nu de benoeming aan. Tot secretaris werd benoemd bij tweede stemming de heer W. B. En gelenberg Jr., in herstemming met den heer H. J. Visser, die niet in aanmerking wenschte te komen en tot penningmeester bij eerste stem ming de heer J. W. Boeree. Hierna hadden nog de benoemin gen plaats van 4 bestuursleden die in overleg met de andere bestuurs leden de nog te vervullen zijnde funetiën zouden verdeelen. Hiervoor werden gekozen de heeren G. J. van Gasteren, (vice-voorzitter)P. C. van Buuren, (vice-secretaris)J. Tijssen, (lste commissaris) en W. van Am- stel Wz (2de commissaris). De Schoonzoon van Mijnheer Poirier Met groot genoegen hebben wij de wederopvoering van dit bekende stuk door het Nederl. Tooneel gisteren in onzen schouwburg gegeven, bijge woond. Waren wij nu en dan genoopt, kritiek uit te oefenen op de keuze der stukken, gisteren is het gebleken dat in goede stukken de koninklijke vereeniging een keurbende is. De opvoering liet weinig te wen- schen over. De heer Bouwmeester was Poirier, hetgeen zeggen wil dat hier een uitstekende figuur werd ge leverd, wellicht aan het einde wat dl te grimmig. Onbeschrijflijk ver makelijk waren zijne hakketeerderijen met Verdelet (Jacques de Boer). De hooghartigheid van Gaston de Presles werd zeer goed voorgesteld door den heer Clous, die een goed partner vond in den heer Brondgeest, welke de rol van Hector de Montmey- ran vervulde. De rol van Antoinette was in de handen van mevrouw Holtrop, die wel prijzenswaardig heeft gespeeld, maar ons toch niet zoo voldeed als anders. Haar „en nu, ga duelleeren klonk niet zeer krachtig en maakte ook blijkbaar niet den indruk dien het historische „allez vous battre!" gewoonlijk te weeg brengt. Het rolletje van Yatel werd door den heer Verenet zeer vermakelijk Bij den aanvang van dit stuk werd den heer Brondgeest een groote lau werkrans aangeboden. Daar hij aan vankelijk niet bemerkte dat een be diende hem dien over de voetlichten toestak, ging de indruk eenigermate verloren. Dit was jammer, daar zeker velen onder het publiek instemden met de hulde, welke den heer Brondgeest aldus werd gebracht. Over het alge meen zon een andere wijze om een krans aan te bieden, wenschelijk zijn. Zooals het nu gaat, valt het vaak in het water en wordt de lachlust van het publiek opgewekt, hetgeen aller minst aangenaam is voor de actrice of den acteur die het huldeblijk ont vangt. De voorstelling werd besloten met de opvoering van „Militair Leven", een blijspelletje in éen bedrijf, naar he, duitsch, waarin mej. Marie Lorjé als amerikaansch meisje een aardige rol te vervullen had en dat ook met groot talent deed, terwijl de heer Brondgeest ons een hoogst vermake lijken, piramidaal-f'atterigen vaandrig gaf te zien. Verkooping te Zandvoort. De openbare verkooping te Zand voort van strandvonderij-goederen, zijnde ongeveer 150 Noorsche delen, 1000 kolders, 50 schroten en wrak hout heeft Donderdag opgebracht de somma van 588.94 -35) HOOFDSTUK VII. Eene ontdekldng. De vrouw knikte stilzwijgend, maar gaf verder geen ant woord en Levallois begreep, dat hij verder moest gaan. „Vrouwtje," zeide hij vriendelijk, „ik heb in last om je man in hechtenis te nemen. Als het blijkt dat hij krank zinnig is, kan en zal de justitie hem zeker niet straffen, maar hem brengen waar hij behoortin eene ziekenverple ging voor krankzinnigen. Evenwel mag ik mij niet tevreden .stellen met uwe verzekering alleen, ik moet mijzelven kun nen overtuigen, ik wil hem zien en hem in het oog hou den, dat hij mij niet ontsnapt. Verzet u dus niet langer, maar help ons en ik sta er n voor in, dat de officier van ustitie die mij hier zendt, voor u doen zal wat hij kan." De vronw weifelde nog eenige oogenblikken, daarop scheen .«ij een besluit te nemen. Zij stond op, naderde de deur van de andere kamer en, den inspecteur wenkende, zeide ze „Zie!" Een druk van haar vinger deed een klein gedeelte van het paneel, dat aan een scharnier bevestigd was, naar buiten vallen, zoodat er eene opening ontstond, waardoor men in het andere vertrek kon zien. Levallois bracht zijn oog aan deze opening en keek.... Wat hij daar zag, was akeliger dan hij ooit had aan schouwd in zijn loopbaan, die toch immer kronkelt door ellende van alle soort heen. Het vertrek was niets dan een hok, dat waarschijnlijk voor kolenhok was gebruikt. Op den grond lag wat turfmolm en kolengruis. Door een glazen dakpan werd dit akelig hok slechts weinig verlicht. In een steenen mnur was een groote ijzeren ring beves tigd en aan een ketting, die aan dien ring verbonden was, lag een menschelijk wezen, een man. Levallois kon zijn ge zicht niet zien. Hij zat op een saort van houten bankje, het hoofd tusschen de handen op de knieën gebogen, onbe weeglijk en stil. De inspecteur staarde een poos naar dit huiveringwekkende schouwspel, daarop liet hij zijn scherpen blik gaan over de omgeving van den man om te zien of hij ook zou kunnen ontvluchten. Daaraan evenwel was geen denken. Nog daar gelaten dat de zware ijzeren ketting hem noodwendig moest terughouden, was er geen opening behalve de deur in de kamer waar de inspecteur zich bevond. Zeker dat de man dus niet ontvluchten kon, keerde Le vallois zich van de deur af eu sloeg het luikje zachtjes dicht. Nadat hij Due gewenkt had om voor de deur post te vat ten, naderde hij de jonge vrouw, die nog steeds wezenloos en versuft op den rand van het ledikant zat en zeide „Vertel mij nu eens alles, arme vrouw. Hoe openhartiger gij zijt, des te meer reden zal er voor de justitie zijn om n en uw man in hare-bescherming te nemen." „Vertellen?" vroeg de vrouw, „waartoe zou dat dienen Ik weet immers wel, wat er nn gebeuren zal. Mijn man wordt weer opgesloten in een gekkenhuis en ik... ik zal nóg meer armoe lijden dan te voren." „Is uw man dan vroeger al eens in een gesticht geweest vroeg Levallois, aan wiens scherp gehoor het woordje „weer" niet was ontgaan. Zij knikte, maar bleef zwijgen. „Waarom spreekt gij niet?" ging de inspecteur voort. „Waarom maakt gij mijn taak moeilijker dan noodig is? Als gij mij de verklaring van dit alles goedschiks en vrij willig geeft, dan zult ge u en uw man vele gedwongen ver- hooren van de justitie besparen. In alle opzichten is open hartigheid beter voor u beiden." „Het is al zóólang geleden," mompelde de jonge vrouw voor zich uitziende alsof zij in zichzelve sprak, „al zóólang, dat ik het mij haast niet meer voor den geest terugbrengen ka». Gustave was onderwijzer in een dorpje bij Rouaan, Chantali. Toen hij een jaar daar was geweest, leerde hij mij kennen en wij trouwden. Hij was een goed echtgenoot, altijd tehuis als zijn werk

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1