NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 25 December 1893. No. 3216. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte.. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEEEEOOffi. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. ébjttste blad. JjSy Uithoofde van het Kerst feest zal het eerstvolgend num mer Woensdagavond a. s. ver schijnen. Haarlem, 28 Dec. 1898. Op het museum van Kunstnijver heid te Haarlem, zal gedurende de Kerstdagen zeer voel merkwaardigs te zien zijn. In het trapportaal is de tentoonstelling der teeken- en schilder studiën als ook verschillende werk stukken die door de leerlingen der school voor Kunstnijverheid werden vervaardigd, tentoongesteld. De Intarsier inlegwerken in hout zijn met een rijke verzameling van de meest verschillende monsters die zich door keurige bewerking onderschei den vertegenwoordigd terwijl door den heer E. Voet Jr. welwillend eene zeer merkwaardige collectie oude messen en heften ter expositie werd afgestaan. EenJ en ander maakt een bezoek van het museum gedurende de aanstaande feestdagen zeker zeer aantrekkelijk. Zondag is de toegang vrij. Staaiwater. De aflevering van het Staaiwater uit de Wilhelminabron is nog steeds vermeerderende. Zoo geeft o. a. de laatste maandelijksche verkoop een cijfer aan van 17,000 fl., welk bedrag met 6000 fl. boven het hoogste van een der voorgaande maanden blijft. Naar men meent te mogen aanne men, is dit resultaat niet alleen het gevolg van de meerdere bekendheid met het water en het meerdere ver trouwen, dat men er in gaat stellen, doch ook doordien het blijkt van uit nemend belang te zijn bij reconvales centen, en zulks vooral in deze tijden, pu de influenza weder zooveel nawee ën bij de lijders achterlaat. Nog steeds komen er geneeskundige rapporten in, die met lof gewagen van het suc ces,. ondervonden door de toediening van het water aan herstellenden. Burgerplicht. Naar aanleiding van ons verslag betreffende de vergadering van de kiesvereeniging „Burgerplicht", ver zoekt men ons nog te willen relevee- ren, dat de heer W. A. J. v. d. Kamp, gegronde redenen hebbende om voor eene bestuursfunctie niet in aanmer king te komen, zich niet eerder be- .Bchikbaar stelde voor het aanvaarden van het voorzitterschapdan toen na het bedanken van den heer van •Gasteren was gebleken dat niemand zich hiervoor beschikbaar stelde. Om nu een mogelijk tenietgaan der kies vereeniging te voorkomen nam de heer van der Kamp zijn woord terug. Men schrijft ons „Cremer" te Maastricht Zondag 17 Dec. 1.1. was de dag -aangebroken, waarop de vereeniging „Cremer" zou gehoor geven aan den wensch der sociëteit „Momus" te Maastricht om deel te nemen aan den„Eere-Tooneelwedstrijd"door haar uitgeschreven ter viering van haar -5 maal XI-jarig bestaan. Was het eene niet genoeg te waar- deeren eer voor deze vereeniging mede uitgekozen te zijn tot dezen wedstrijd, waaraan de meest beroemde Noord en Zuid-Nederlandsche Rederijkers gezelschappen deelnemen, wat haar -daar ter plaatse te beurt viel, ver vulde haar met innige vreugde. Te 12.31 (G. T.) te Maastricht aange komen, werd de vereeniging opge wacht door eenige afgevaardigden/van het bestuur van „Momus" en van den wedstrijd en met rijtuigen gevoerd naar 't Vrijthof, he trui me plein waarop „Momus-Tempel" is opgericht en een groot aantal menschen den stoet op wachtte. In de zaal komende, waar een aantal „Momussen" aanwezig was, werd zij verwelkomd met het spelen van het Volkslied, en daarna op zeer hartelijke wijze toegesproken door den Weled. Gestr. heer kapitein W. Spronken Z. E. G. noemde het voor „Momus" een geluk, dat „Cremer" gevolg had willen geven aan de op roeping en gaf de ingenomenheid te kennen, die er bestond met het stuk, dat door deze vereeniging zou worden opgevoerd, n.l. Karei Eduard in Schot land, niet alleen omdat de lezing daarvan onder het bestuur zoo bizon der had voldaan, maar ook, omdat het een stuk was van F. Coppée, speciaal voor „Cremer" vertaald door den op dat gebied eenigen Goteling Vinnis. Voorts bracht Z.E.G. hulde aan de vereeniging, dat zij geheel alleen met dames en heeren dilet tanten in 't strijdperk zou treden, iets, dat hun niet altijd te voren kwam. Eindelijk werd gewezen op eenige overeenkomst, hierin bestaande, dat„Momus" 5 maal XI jaar be stond en „Cremer" 1 maal XI en met XI dames was uitgekomen. Na het beantwoorden der toespraak door „Cremers" voorzitter, waarmee alle Momussen" niet mei de hier gewone toejuiching maar met de „Momus- club" instemden, en het rijkelijk aan bieden van den Eerewijn, werd aan ieder der uitgekomenen eene herinne ringspenning aangeboden, aan een rood, wit en groen lint (de Momus- klettren.) Na het slijten van nog eenige genoegelijke oogenblikken, moesten velen zich naar den schouw burg begeven, ter regeling van voor- loopige zaken. Allen werd medege deeld, dat 's avonds na afloop der voorstelling „gezellige bijeenkomst" son zijn in „Momus-Tempel" waaraan ook door allen werd deelgenomen. Nog eene verrassing was hun bereid, daar „Momus" van alle vereenigingen twee phot, groepen laat maken, waar van zij der vereenigingen er ééne aanbiedt. Jammer is het, dat twee der voornaamste dilettanten daarop niet zullen voorkomen,aangezien dezen den volgenden morgen vóór de ver vaardiging vertrokken. In den loop van Maandag be zochten zij eenige belangrijke fgebou- wen der stad en natuurlijk den St. Pietersberg en vertrokken te 5.52 (G. T.) weer naar Haarlem. Nooit kan zij genoeg roemen de hartelijkheid tegenover vreemdelingen door de Maastrichtenaren in het al gemeen en de „Momussen" in het bizonder. Met volle instemming doet ook zij daarop de „Momusklap" hooren. „Let op den tel 1" Wat haar logies aangaat, kan zij niet genoeg roemen„de Zwarte Arend," eigenaar P. H. J. Hofkes, in de Boschstraat en dit Hotel in alle opzichten bij ieder aanbevelen. Een „Cremer"-lid. te Amsterdam, benevens de heer Ar nold Spoel, leeraar aan de Koninklijke muziekschool, den Haag. Het koor wordt begeleid door het geheele strijk- orchest van het stedelijk muziekkorps. Gaarne vestigen wij op deze uit voering en op de vereeniging zelve, de aandacht onzer lezers. Hoewel zij nog iong is heeft de vereeniging ge toond den steun van elk die de be vordering van den gemengden zang toejuicht, volkomen te verdienen. Ze ker zal die haar ook niet worden ont houden, daar waar het kunstlievend lidmaatschap voor slechts 3 en het donateurschap voor minstens 5 te verkrijgen is. Haarlemsch Gemengd Koor. Op Maandag 22 Januari zal wor den herdacht het vijfjarig bestaan van bovengenoemde vereeniging. Zij werd opgericht den 30sten October 1888 en was oorspronkelijk eene chris telijke zang vereeniging „Hosanna". Twee jaar later is dit veranderd en de Vereeniging herdoopt. Directeuren waren achtereenvolgens de heeren W. C. H. SchmÖling van de op richting tot 26 Sept. 1889W. Swart van dien datum tot Januari 1893 en Chr. P. W. Kriens van dien tijd tot heden. Op genoemden datum, 22 Januari, zal dit vijfjarig bestaan worden ge vierd, door het geven van een feest- concert met bal in de groote zaal der Vereeniging. Opgevoerd wordt Aschen- brödel, Text vrij naar Grabbe, mu ziek ran Heinrich Hoffmann. Medewerking hebben toegezegd de dames Jeanne jLandré, concertzan geres Haarlem, en Christine Vel traan. Tehuis voor cUkloozen. In de Twijnderslaan No. 35, waar de door den heer Ds. M. F. van Len- nep vroeger opgerichte werkverschaf fing gevestigd is, is thans ook een tehuis voor dakloozen ingericht. Boven de werkplaats namelijk, waar tal van personen bezig zijn met het maken van timmer- en schilderwerk als ze het vak verstaan en van bos jes als ze geen ambacht kennen, bo ven die werkplaats is een zaal inge richt waar een tiental rustbedden staan. Hier worden de dakloozen, die veelal door de politie hierheen wor den verwezen als ze zich daar om nachtverblijf aanmelden, opgenomen. Om begrijpelijke (reden zijn er op deze rustbedden geene dekens, maar de kachel blijft nacht en dag in het lokaal branden. Naar wij vernamen zijn de dak loozen die om opname vragen, meest al doortrekkende personen van el ders, doch er zijn ook Haarlemmers onder. Des morgens krijgen ze een boterham met koffie, des middags wordt hun voedsel verstrekt, en in- tusschen moeten zij trachten werkte krijgen. Er bestaat gelegenheid om nog meer dan tien rustbedden te plaatsen. Aan de wanden zijn platen opgehan gen waarbij drankgebruik wordt ont raden. Nu en dan wordt den men schen iets voorgelezen of worden zij toegesproken. Degene die ons een en ander liet zien, verklaarde dat de werkloosheid hier ter stede nu reeds groote afme tingen heeft aangenomen. Althans voor werk zijn er steeds zeer vele aanvragen. Wie zich door dit weinige geroepen gevoelen mocht gevoelen om Kerstmis te vieren door eene financieele onder steuning van deze zaak, die ten nutte komt aan hulpbehoevende mede- menschen, kan dat doen bij den heer C. A. Nieman, directeur der inrichting Rozenprieelstraat 50 alhier. De Maatschappij Nederl. Wijnhan del gevestigd te 's Bosch zendt ons een prijscourant, die uitmunt door keurige bewerking. Het gedrukte boekje is versierd met vijf welge slaagde chromo-lithographieën, toe passelijk op het vak. Agent van deze maatschappij voor Haarlem is de heer Joh. P. E. Smit, Jansweg alhier. Wij verwijzen naar de achterstaan de advertentie, waarbij de opening wordt aangekondigd van een nieuwen wijnhandel in deze gemeente. Het betreft een depót van de bekende firma üe Luze Co. te Bordeaux, die eene der belangrijkste fransche wijnbouwers is. Het depót en kantoor worden ge vestigd in de Zijlstraat No. 85. Zij staan onder de leiding van den heer P. C. C. Jacobi en worden in de eerste dagen van de volgende maand geopend. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van Chr. Dommershuizen, „Prins Hendrikkade," Amsterdam. Het onderhoud der gemeentewer ken te Velsen is na gehouden aan besteding gegund aan den laagsten inschrijver den heer D. van Heijst aldaar voor 3653.36. Suikerfabriek te Halfweg. Heden is de campagne aan de sui kerfabriek te Halfweg afgeloopen. Men meldt ons uit Beverwijk De verhuring van gemeentelande- rijen, ongeveer 30 HA., heeft opge bracht 5325 per jaar. Een gedeelte werd verhuurd voor zes jaar te ge bruiken als weiland en een gedeelte voor één jaar te gebruiken als bouw land. Bij de gehouden aanbesteding van schoolbehoetten over 1894 zijn aannemers geworden W. C. Meilink te Zutphen, W. J. Tegel en de Wed. Stoutenbeek te Beverwijk. Het onder houdswerk der gemeentegebouwen over 1894 is gegund aan H. W. Duin voor het timmerwerk 867voor het schilderwerk A. de Wolf 389voor het loodgieterswerk H. Meijberg/139. Het onderhoud der straten werd ge gund aan J. Markx voor ƒ780. De uitslag der examens in Boek houden en Handelscorrespondentie voor de praktijk vanwege de Vereeni ging van leeraren in het Boekhouden te Amsterdam op 11, 12 en 13 De cember gehouden, is aldus Boekhouden 54 candidaten, geslaagd 20, namelijk de heeren: J. A. Gaar- landt, H. van Geijn, J. W. A. Pel, E. Ch. Schuurman, J. H. Tymann, C. D. van Vliet W.C.zn. enj. Vreede van Amsterdam, E. v. Eimeren, H. A. van Harderwijk, J. Hofstee, J. C. Koning, N. C. Ruijter Jr., J. Teke- lenbnrg en G. W. van Vloten van Utrecht, M. Vorstmann van Schoon hoven, C. A. Grootegoed van Alk maar, A. Honig Czn. van Zaandijk. J. C. Horsman van Baarn, H. Lazard van Nieuwer-Amstel en mej. A. C. H. van der Harst van Middelburg. Handelscorrespondentie in de Fran sche taal1 candidaat die werd af gewezen. Uit Melilla wordt aan de Standard gemeld, dat de geschillen tusschen Spanje en Marokko zoo goed als uit den weg zijn geruimd. Door den sul tan zal aan Spanje een som als scha deloosstelling worden uitbetaald. Mou- ley Aaraf, die met Martinez Cam- pas onderhandelt, heeft van denma- rokkaanschen minister van buiten- landsche zaken den last ontvangen, dat hij Spanje's eischen zooveel mo gelijk moet inwilligen. In de italiaansche Kamer heeft de minister van Oorlog Vrijdag mede gedeeld, dat volgens bericht, uit Massowa, de Italianen 10,000 derwi- schen onder aanvoering van Ahmed Ali hebben verslagen. Talrijk zijnde gesneuvelden, onder dezen Ahmed en bijna alle aanvoerders. Eene mi trailleuse en 60 vaandels zijn buit gemaakt. Het cijfer der verliezen is onbekend. De laatste berichten uit Kaapstad omtrent Lobengula luiden, dat hij door Wilson is verslagen en nu vluch tende is. De partij van de Mello in Brazilië heelt een verlies geleden, doordat bij een gevecht aan de oevers der Itajahy de „Meteoro" door de regeeringstroe- pen is bemachtigd, waarvan de be manning werd gefusilleerd. Hierbij zijn 400 dooden gevallen. Er zijn te Liverpool particuliere telegrammen ontvangen, waarin ge meld wordt dat op last van Peixoto de broeders Benchimol, Portugeesche reeders van stoombooten, te Rio Ja neiro gevangen genomen, als beschul digd van krijgsbehoeften aan de op standelingen verschaft te hebben. De krijgsraad heeft hen ter dood veroor deeld, maar het vonnis is tot nu toe onuitgevoerd gebleven. Gezondheidstoestand van Londen. De influenza neemt te Londen zeer sterk toe. Vijf weken geleden waren er slechts 22 sterfgevallen, de vol gende week 36, daarna 74, twee we ken geleden 127 en in de afgeloopen week niet minder dan 164. En dit aantal is alleen dat van de personen die rechtstreeks aan influ enza stierven, niet ook van hen die aan de gevolgen overleden. De minste sterfgevallen komen voor onder personen van 5 tot 20 jaarvan dezen stierven in de laatste week slechts 5, daarentegen 21 kin deren onder de 5 jaar, 26 personen tusschen 20 en 40, 46 tusschen 40 en 60 en 66 boven de 60 jaar. In het aantal sterfgevallen door ziekten van de ademhalingsorganen was eene vermindering waar te ne men van 130; toch is het sterfteen fer (711) nog 254 boven het gemiddelde. Sterfgevallen door diphteritis daalden slechts van 89 tot 85; aan roodvonk stierven slechts 29 personen, d. i. minder dan in eenige andere week der laatste 3 maanden. In de afgeloopen week werden 2474 geboorten en 2401 sterfgevallen aangegeven, d. w. z. 159 geboorten minder en 658 sterfgevallen meer dan het gemiddelde in de overeenkomsti ge week tijdens de laatste 10 jaren. Een nieuw verwarmings middel. Een Dresdensche firma] heeft het middel ontdekt om rijtuigen, trams, omnibussen enz. te verwarmen. Hare verwarmers zijn platte kistjes, niet te groot, die in voor- en zijwanden roosters hebben. In die kistjes worden stukjes „gloeistof" in prisma-vorm gelegd en door een spiritusvlam wor den zij aan het gloeien gebracht. Zijn zij eenmaal gloeiend, dan geven zij, nadat de spiritus is opgebrand, twee uur lang groote hitte af, zonder eenigen reuk te verspreiden. De kosten van verwarming zijn andeihalve pfen nig, nog geen cent, per uur. Derge lijke kastjes maar kleiner worden voor voetwarmers gebruikt. De verwarmingstoestellen zijn inge voerd door de tram-maatschappijen te Hamburg en Nürnburgmen denkt er ook over de Berlijnsche rijtuigen er mede te verwarmen. TWEEDE KAMER. In de avondzitting van Vrijdag 22 December zijnde beraadslagingen over hoofdstuk Waterstaat voortgezet. De heer A. van Dedem opperde ernstige bezwaren tegen de keuze van het terrein bij Jutphaas voor den bouw van het observatorium van het Metereologisch Instituut. De heer Rocll en de Minister van Waterstaat verdedigden de keuze. Bij art. 153 „Zalmvisscherijhield de Minister tegenover den heer Ree kers de wenscbelijkheid vol van de vermindering van het subsidie voor loslating van jonge zalmpjes. Bij art. 155 beloofde de Minister aan den heer Smeenge te zullen on derzoeken de noodzakelijkheid van wijziging der ijkwet ten aanzien van meetwerktuigen. Bij art. 177 werd debat gevoerd over het subsidie aan de Vereeniging het Buitenland. De heer Van Bij landt stelde ver mindering voor met 1000.welk amendement sterk bestreden werd door den heer Van Karnebeek enden Ministeren ten slotte verworpen met "3 tegen 36 stemmen. Uit art. 180 (toezicht op de uitbrei-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1