TIV1EHE ÜL4D BINNENLAND. Politiek Overzicht. BRHOORENDK BIJ HAARLEMS DAGBLAD VAN Donderdag 28 Dec 139 3. Werkloozen te Amsterdam. Hoewel het Dinsdagmiddag zeer vol was in de Kal verstraat, poogde toch de stoet „werkloözen" die Geel, Samson en Wollring volgen, om kwart voor tweeën de Kalverstraat door te gaan. Nn was dezen aan voerders Zaterdag aangezegd dat de Burgemeester na hetgeen Vrijdags geschied was niet ge- doogen kon dat arm aan arm door drukke straten werd gemarcheerd tot last der voorbijgangers. De politie had van hem last gekregen dit te beletten. Toen -de politie bespeurde dat, niettegenstaande deze waarschu wing, de stoet aaneengesloten de drukke winkelstraat inging, moest zij handelend optreden. Uit het politiebureau in het oude Gymnasium trok een detachement van 20 agenten, onder aanvoering van den inspecteur Tjassens Keiser, over het Spui naar de Kalverstraat. Voor het gebouw van de firma Focke Meltzer ontmoette deze afdeeling den stoet die met het comité dat arm aan arm voorop liep in dicht aangesloten gele deren van de Muntsluis afkwam. De inspecteur trad naar voren en zeide«Ik verzoek jelui, de passage niet te belemmeren". Op hetzelfde oogenblik werd uit den troep ge roepen: aansluitenomsingelt ze!" en nu begon men op te dringen, zoodat de inspecteur van zijn agen ten werd afgescheiden en van alle kanten ingesloten, machteloos heen en weer werd gesold. Hij werd bovendien door een steen aan het achterhoofd getroffen, terwijl zijn sabel werd vastgegrepen. Ilun in specteur in nood ziende, trokken de agenten uit eigen beweging hun sabei om hem te verlossen, en be gonnen zij het volk uiteen te drijven. Eenige personen werden hierbij gewond. Geel kreeg een slag op het hoofd, welke een duizeling vei oorzaakte en een ernstige wond aan den pols, waar een pees ge scheurd werd. Hij werd naar liet Binnen-Gasthuis vervoerd. Woll ring werd ook gewond, doch niet ernstig. Samson schijnt zich bijtijds uit de voeten gemaakt te hebben. Intusschen had de troep gebruik gemaakt van een hoop steenen op het Spui, om daarmede naai- de politie te werpen, die daarop het grootste deel der weerspannigen in de richting van den N. Z. Voor burgwal voor zich uit dreef. Daai- bleef het geruimen tijd achter het Paleis zeer woelig. Drie afdeelingen politie, elk onder een inspecteur en ter gezamenlijke sterkte van ongeveer 60 man. deden nu en dan charges met stok of sa bel, terwijl soms naar de politie agenten steenen werden geworpen door personen die er hun zakken meê gevuld hadden. Een dezer steenen trof een spiegelruit in de woning van den heer De Gruyter, kleermaker, terwijl ook in het café Palais Pioyal een ruit werd verbrij zeld. Enkele arrestatiën hadden plaats, maai' ook werd een der steenwer pers, dien twee politiebeambten in burgerkleeding in hechtenis trachtten te nemen, weer ontzet. In het geheel is tegen vijf per sonen proces-verbaal opgemaakt. Een burger, die had gezien dat een persoon, kenbaar aan zijn licht blauwe broek, met steenen had ge worpen, en later zelf gewond, naai de Centrale Apotheek in de Kalver- was gegaan om zich te laten ver binden, ging de politie waarschu wen. De bewuste persoon had zich intusschen naar het Binnengasthuis begevenomdat de apotheker hem niet kon verbinden; uit het gast huis werd hij meegenomen naar het politiebureau, en daar door den burger direct herkend. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een broeder van Geel. Twee rechercheurs hadden hem met stee nen zien werpen, doch toen zij hem wilden arresteeren, ontvluchtte hij door de Handboogstraat, zoodat de rechercheurs hem uit het oog ver loren. Later troffen zij hem in het gasthuis aan, waar hij kwam infor- meeren naar den toestand van zijn gewonden broeder. Voorts is nog proces-verbaal op gemaakt tegen een van de bekende meisjes, die bij alle opstootjes voor aan, zijn, en tegen een tweetal mannen, allen wegens beleediging van de politie. Een drietal agenten werden ver wond door steenworpen, terwijl een vierde onder den voet raakte, maar er met een lichte kneuzing en het verlies van zijn helm afkwam. Ernstiger was de verwonding van den brigadier Westerborg. Na in het gasthuis geholpen te zijn, werd hij naar huis gezonden met den raad, de noodige rust te nemen. Het Duitsch-Russische handels- tractaat, waarvan de onderhande lingen nu zijn geëindigd, bepaalt dat de Duitsche regeering een in voerrecht van 3'/s mark heeft toe gestaan voor rogge en haver en de Russische regeering de invoer rechten voor de andere graansoor ten ook heeft verlaagd, evenals voor het Duitsch ijzer, tin, machi nes en landbouwwerktuigen. De Times verneemt uit Constan- tinopel: Het verhaal van het gebeur de te Juzgat in Armenië blijkt overdreven te zijn. Wanordelijkhe den zijn na de botsing tusschen het volk en de Turksche politie waarbij een paar gedood en velen gekwetst werden, niet meer voor gekomen. Nietcmin is de onhandige I gouverneur bij den Sultan in onge nade gevallen; deze heelt des gouverneurs gevankelijke overbren ging naar Stamboel bevolen, opdat hij verantwoording allegge. De Times verneemt uit KaïroDe Grieksche consul-generaal heelt de teruggave geëischt van een Grieksch vaartuig, dat door tolbeambten naar Alexandrië opgebracht is, om dat daarin eene hoeveelheid hasch- isch of bedwelmende Turksche hen nep, waarvan de invoer in Egypte verboden is, ontdekt werd. De consul-generaal beweert dat de opbrenging onwettig is, wijl het schip doorzocht is buiten hem om, hetgeen strijdig zou zijn met de capitulatiëu. De Egyptische regee- ring ziet zich genoopt, den consul- generaal gelijk te geven, tegelijk hare onmacht erkennend, den be langrijken sluikhandel van Grieken, stelselmatig onder bescherming der Grieksche regeering voortgezet, anders te breidelen dan door de smokkelsehepen te omsingelen. Uit Hongkong wordt aan de Standard gemeld dat de Chineesche regeering verbitterd is op de Por- tugeesche ambtenaren te Macoa, die de inscheping hebben toegestaan van 500 koelies uit Kanton naar Brazilië op eene Duitsche stoomboot, zonder dat de Chineesche regeering daartoe hare toestemming had ge geven. Het Engelsche bestuur had, wegens ontbreken van die toestem ming, aldaar de inscheping van de koelies verboden. De Chineesche re geering heeft eene strenge beris ping doen toekomen aan den On derkoning te Kanton en zij eischt van Portugal terugzending der koe lies. TeBuenos-Ay res loopt h et gerucht dat de gezant der Vereenigde Sta ten te Rio de Janeiro de opstan delingen als oorlogvoerende partij heeft erkend. Moord te Praag'. Te Praag is een politieke moord gepleegd, die veel opzien wekt. Het slachtoffer is de handschoenmaker Aloys Mrva, die een dubbelzinnige rol moet gespeeld hebben bij de Czechische woelingen. Mrva zou lid geweest zijn van de Omladinaeen geheim genootschapwelks streven was Boheme los te maken van de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie. Hij zou echter het plan aan de politie verraden hebben, ten ge volge waarvan een aantal leden der Omladina in hechtenis werden ge nomen, die nu wegens hoogverraad zullen terechtstaan. De zaak kwam zelfs in het parlement ter sprake, naar aanleiding van het afkondigen van den kleinen staat van beleg te Praag, en bij die gelegenheid werd Mrva door den afgevaardigde Ilerold openlijk beschuldigd, de rol van agent provocateur gespeeld te heb ben. Wel werd deze beschuldiging door den minister weerlegd, maar sinds dien tijd was Mrva als spion gebrandmerkt, en het einde is ge weest, dat den 23 December zijn lijk werd gevonden, met dolksteken doorboord. Men vermoedde dadelijk, dat de moord een wraakneming was van de Omladina en de verdenking viel al spoedig op twee kennissen van Mrva, den slotenmaker Dolezal en zekeren Dworschak, met wien het slachtoffer kort vóór zijn dood nog had kaart gespeeld. Uit Weenen wordt nu aan de lndép. beige ge meld dat beide verdachten Dins dagmorgen eene volledige bekente nis hebben afgelegd. De afgevaardigde Ilerold is wan hopig over het gebeurde, daar hij zich, door zijne beschuldiging in den Rijksraad, als de indirecte oor zaak van Mrva's dood beschouwt. De inwoners van Praag vreezen, dat de regeering in deze zaak aan leiding zal vinden, om den kleinen staat van beleg, die naar het heette spoedig opgeheven zou worden, voor eerst nog te handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 5