NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. iDeDynamietmannen van Parijs. JU Maandag 1 Januari 1894, No. 3220 11e Jaargang; ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. DAGBLAD Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door Bet gelreele Kijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, Direeteur-Uitgever J. C. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, PEEREBOOM. EERSTE BLAD. Om den Nieuwjaarsdag sal het eerstvolgend nummer Dinsdagavond verschijnen. Haarlem30 Dec. 1893. De toestand van den Burge meester en van den Com missaris van Politie. Volgens door ons ingewonnen in- formatiën is de Burgemeester dezer gemeente vooruitgaande. Z.E.A. heeft het bed kunnen verlaten en is vrij van koorts. De Commissaris van politie te dezer stede, de heer Van Goor, die reeds senigen tijd ongesteld was, heeft zich hedenmorgen naar het St. Elizabeths Gasthuis begeven om aldaar eene operatie te ondergaan. Naar wij van goede zijde verna men is deze operatie die vrij ernstig was, zeer goed afgeloopen. De patient "bevindt zich dan ook zeer wel en wij spreken gaarne de hoop uit op zijne spoedige algeheele beterschap. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, is de verzameling inleg werken weder met eenige stukken, vervaardigd door de firma Meijbroek le Ivarl wou te uitgebreidhieronder bevinden zich een in (diverse hout poorten gebeeldhouwd paneel met relief voorstelling paneelwerken met metaal ingelegd en een koper verguld paneel met paarlmoer inge legd. De verschillende inlegwerken die thans zijn tentoongesteld zullen vooral den meubelmaker zeer goede ■wenken kunnen geven omtrent de toepassing van de verschillende hout soorten op décoratief gebied. De verzameling messen en heften zal eveneens nog eenigen tijd ten toongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. Muilbanden der Honden. Hier ter stede circuleert onder hands een adres aan den Gemeente raad, dat zeker veler aandacht trek ken zal. De adressanten verklaren daarin, dat zij met minder aangename gevoelens aanzien de toename van het aantal groote honden in deze ge meente en, verklarende niet in te zien dat velen overlast en gevaar be- hooren te dulden voor de liefheb berij van enkelen, verzoeken zij aan den Raad om de politieverordening te wijzigen in dien geest, dat voor taan evenals in andere gemeenten geschiedt, de honden moeten worden gemuilband. Wij hebben op dit adres de hand- teekening van verschillende haar- lemsche doctoren opgemerkt. Daar deze zaak voorzeker druk zoowel in als buiten den Raad zal worden besproken, stellen wij gaarne onze kolommen open voor ieder, die over de quaestie zijne meening wil zeggen. Gedachtenwisseling kan niet anders dan den Raad in deze tot voorlichting strekken. Gedurende het jaar 1893 zijn door der Arrondissements-Rechtbank alhier in strafzaken uitgesproken 494 von nissen; in 1892 bedroeg dit 602. Mausoleum Bij dit nummer bieden wij onzen abonne's aan een fraaie cliché afdruk van den voorgevel van bet Mausoleum op de begraafplaats al hier. Wij ontvingen deze cliché te laat om de beschrijving van het Mausoleum nog in dit nummer op te nemen, welke dus tot een volgend nummer moet blijven liggen. De cliché is naar een fotografie van den heer J. Pörtzgen alhier. Naar wij vernemen zijn er reeds graven besteld. Donderdagavond werd in café „Brink- mann" eene vergadering gehouden van de afd. Haarlem der schippers- vereeniging „Schuttevaêr". In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer Peltenburg, den heer J. Bley, die in der loop van het jaar door den dood aan de afdeeling ontvallen is. De heer Bley is tot vóór twee jaren toen gezondheids redenen hem deden besluiten te be danken voorzitter der afdeeling geweest en gedurende dien tijd heeft hij, zooveel hij kon, gedaan in het belang der schipperij. Vervolgens kwamen ter sprake de voorstellen voor de algem. vergade ring, die in Januari a. s. te Enkhui zen gehouden zal worden. De voor stellen zijn: le. Zich te wenden tot de Directie der H. IJ. S. M. met verzoek, om aan de brug over het N. Spaarne bij avond en nacht een helder rood licht te vertoonen, wanneer de brug geslo ten en een groen licht, wanneer ze geopend is 2e. zich te wenden tot het Gemeen" tebestuur van Haarlem, met verzoek om de remming werken aan de Lange brug te verlengen of ducdalven te plaatsen. Vooral, wanneer het stoomgemaal te Spaarndam werkt of, wanneer te Spaarndam gespuid wordt, kan het gemis van voldoende remmingwerken gevaar opleveren voor vaartuigen, die vóór genoemde brug moeten stoppen. 3e. verlichting bij de Stieruperton in het Alkmaarder Meer. De aftredende bestuursleden de heeren J. Planije en J. Blansertwer den herkozentot afgevaardigden naai de Algemeene Vergadering werden benoemd de heeren H. T. Peltenburg en K. Max. Koor a Capella. Het haarlemsche koor a capella on der leiding van den heer E. F. Bruijn- steen, is voornemens op den 14den Januari e. k. een concert te geven ten voordeele van „Weldadigheid naar Vermogen". Het zal plaats hebben in de groote Concertzaal vail den Vereeni- ging en duren van des namiddags 2 uur tot half vier. Het programma zal deels uit gees telijke, deels uit wereldlijke composi- tiën bestaan. Wij brengen dit concert gaarne on der de aandacht ónzer lezers. Niet alleen wegens het goede doel, maar ook omdat dit jeugdig koor d capella wezenlijk de belangstelling van den muziekliefhebber verdient. Het eerste concert, dat het gaf, destijds alleen voor genoodigden gegeven, slaagde uitstekend. De heer Jan G. Striening solo-vio list te Leiden, heeft zijne welwillende medewerking toegezegd. Theaterkroniek. De schouwburgbezoekers, die Vrij dagavond naar ons theater opgingen om de voorstelling door het gezelschap de Vos en van Korlaar uit Rotterdam van „de Tante van Charley" bij te wonen, moesten onverrichter zake naar huis terugkeeren. Er was een telegram gekomen, dat twee actrices mevrouw Poolman en mevrouw Van Korlaar en Jan C. de Vos zelf plotseling on gesteld waren geworden. Toch was de recette niet slecht. Een aantal plaats ïn was vooraf besproken en des avonds kwam er nog veel publiek bij. Het moet toch wel verbazend ongezond weer zijn, dat drie acteurs plotseling te ongesteld worden om op te treden en dat eerst op den speeldag te half vijf berichten. Over het algemeen weet het publiek vrijwel, wat het van die plotselinge tooneelspelers-ongesteldheden heeft te gelooven, maar zeer waarschijnlijk is het, dat wanneer later dit gezelschap weer eens hier mocht optreden, het publiek zal wegblijven zonder zich ziek te melden. In de volgende week geeft het ge zelschap van Charles de la Mar op Dinsdag den 2en het spektakelstuk de „Weesinrichting te Meerbosch of een weesvader ontmaskerd." Vrijdag den 5en treedt op de zan geres Antoinette Trebelli, ter aanbeve ling van welk concert wij reeds een en ander hebben medegedeeld. Posterijen. De directeur van het postkantoor Overveen deelt belanghebbenden mede: le. Dat op Zondag 31 Dec. de kan toren Overveen en Bloemendaal voor het publiek geopend zullen zijn als op werkdagen. 2e. Dat bovengenoemde kantoren op Maandag 1 Jan. slechts geopend zullen zijn op de uren als voor de Zondagen vastgesteld. {Zie vervolg Stadsnieuws 2e pagina.) Duinwaterleiding Haarlem Uit het jVoorloopig Verslag der commissie ven rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot onteigening van eigendommen in de gemeente Bloemendaal, ten be hoeve van den aanleg éener duin waterleiding voor de gemeente Haar lem, blijkt, dat eenige leden meen den te moeten opmerken, dat de re geering in zake de thans voorgedra gen onteigening niet van inconse quentie was vrij te pleiten. Men herinnerde zich, dat, toen in 1890 door de toenmalige regeering de goedkeuring der Wetgevende Macht gevraagd werd van eene overeenkomst met de gemeente Breda, waarbij grond onder Oosterhout in erfpacht werd gegeven voor den aanleg eener drinkwaterleiding ten behoeve van eerstgenoemde gemeente, de Tweede Kamer der Staten-Generaal een on derzoek noodig achtte omtrent de nadeelen, die landbouwers en grond eigenaars te Dorst, gemeente Ooster hout, daarvan duchtten. De tegenwoordige regeering, die bij de aanvaarding van het bewind alle toen aanhangige wetsontwerpen in trok, heeft dat ontwerp niet opnieuw ingediend. Men had gaarne gezien, dat ook naar aanleiding der tegen den aan leg eener duinwaterleiding voor de gemeente Haarlem gerezen bezwaren een nauwkeurig, deskundig onderzoek ingesteld en tevens eenige meerdere aandacht geschonken ware aan de belangrijke nadeelen, welke voor hen. wier gronden niet onteigend zullen, worden, uit de wetsvoordracht kun nen voortspruiten. Daar door dit wetsontwerp het recht zal worden verkregen om door onteigening van eene; betrekkelijke kleine duinoppervlakte over eene zeer veel grootere oppervlakte het water aan den grond te onttrekken, gaven eenige leden als hun gevoelen te kennen, dat dan ook de geheele oppervlakte, waaraan men het water onttrekken wil, onder de onteigening begrepen had moeten zijn; maar dat het niet aanging den staatsdwang der onteigening te gebruiken tot hel aanleggen van werken, die bestemd zijn om het water (levensvoorwaarde van elke cultuur) aan de gronden van den buurman, welke niet ont eigend worden, te onttrekken. Het is juist deze bestemming, zonder wel ke die werken geen doel zouden tref fen. De gevolgen, die de aanleg van waterleidingen op de vruchtbaarheid der omliggende gronden uitoefent, werd door enkele leden meer in bij zonderheden besproken. Volgens her; strekte de wateronttrekking hare na- deelige werking in dat opzicht zelfs tot op aanzienlijk verren afstand uit,. getuige de ervaring daaromtrent in Gelderland opgedaan, terwijl dit ver schijnsel ook door de Nederlandsche Heidemaatschappij wordt erkend. Ook zij waren van meening, dat de schadevergoeding, uit den aanleg van bedoelde werken voortvloeiende, om die reden zich niet tot de eigenaars van onteigende gronden behoorde te bepalen, maar billijkheidshalve moe worden toegekend aan aDeUj wie- gronden den nadeeligen invloed der wateronttrekking ondervonden. Die leden spraken den wensch uit, dat van regeeringswege een speciaal on derzoek door deskundigen ingesteld en daarop eene algemeene regeling van deze materie gebaseerd werd, al ontveinsde men zich de moeilijkheid van zoodanige regeling niet. Verschillende leden konden zich met de bedenkingen en opmerkingen niet vereenigen. Bij een wetsontwerp tot onteigening zeiden zij, geldt slechts de vraag of het voorgenomen werk is in het al gemeen belang, waardoor onteigening is gerechtvaardigd. Dit is in deze het geval. 29 HOOFDSTUK VIII. Moeilijke stappen. De slager nam het papier aan en begon te lezen, terwijl de sollicitant angstig zijn gezicht bespiedde. Weldra was op dat gezicht verbazing te lezen, daarna toorn en ten slotte barstte de spekslager in een loggen schaterlach uit en riep, terwijl hij het papier aan Charpentier teruggaf: „Man, ben je gek of denk je dat ik het ben Zou ik iemand nemen die gezeten heeft? Waar haal je den moed van daan Ha, ha, ha 1 Die is goed, dat is een leuke grap. Hoe vinden jullie hem, jongens De vier knechts die aandachtig hadden geluisterd, stem den nu met hun patroon in. Charpentier, het papier in de hand geklemd, werd beurtelings rood en bleek en wist niet hoe zich te houden. Toen h*t gelach wat bedaard was, zei hij bijna onverstaanbaar„Maar mijnheer de Rétigny be veelt mij aan „Kerel, je bent gek 1" riep de slager. „Al kwamen er tien baronnen, dan deed ik het nog niet. Zal mijnheer de Ré tigny mij de schade vergoeden, als jij er eens met de duiten van door ging He Wat dunkt je daarvan Het bloed steeg Charpentier naar het hoofd bij deze belee- digende vraag, maar daarop bedwong hij zich weer. Het was immers natuurlijk dat de slager dat dacht! Wat was er van een dief anders te verwachten? Mistroostig keerde hij zich om en sloop weg, nog vervolgd door het gelach van de knechts die schaterden van pret over de waarschuwing van een hunner: „pas op, anders neemt hij het heele varken nog in zijn yestzak mee Op straat durfde Charpentier aanvankelijk de oogen niet opslaan. Het was hem, nu hij op zoo ruwe wijze aan zijn verleden was herinnerd, alsof alle menschen het hem weer konden aanzien dat hij gevangen had gezeten. Treurig sloop hij voort. Reeds dit eerste echec had zijn energie een groo- ten schok gegeven. Ten slotte vermande hij zich. De gedachte aan zijn doch ter gaf hem kracht en zijn lijstje te voorschijn halende, zocht hij naar No. 2 waar hij zijne diensten moest gaan aan bieden. Het was een heerenhuis, waar een lakei werd gevraagd. Aarzelend belde Charpentier er aan en de zware klank van de bel in den hollen gang deed hem schrikken. Nadat hij vrijlang had gewacht, kwam er een langzame, luie stap den gang door. De deur werd geopend en het barsche, zelf voldane gezicht van een knecht keek om een hoekje. „Wat moet je snauwde hij. „Ikik kom mij aanbevelen voor de betrekking antwoordde Charpentier, maar voordat hij nog had kunnen uitspreken, zei de bediende kortaf: „Al voorzien," en smeet de deur dreunend dicht. De derde was een winkelier in kramerijen, die een be diende vroeg. Het was een klein winkeltje en met vreugde zag Charpentier, dat er op het oogenblik niemand in was dan de eigenaar zelf. Opnieuw moed vattende, stapte hij dus naar binnen en droeg zijn verzoek voor. „Ben je vroeger in het vak geweest vroeg de winkelier, die een vriendelijk man scheen te zijn. „Neen, nooit," antwoordde Charpentier haperend, daar hij gevoelde dat hij nu zijn getuigschrift weer zou moeten ver toonen. „Hebt u dan ook getuigschriften of iets dergelijks uit vorige betrekkingen?" Met kloppend hart reikte de sollicitant de aanbeveling van baron de Rétigny weer over. Toen de winkelier halver wege met de lectuur was gevorderd, keek hij op en zeide „Ah!" en toen hij ten einde toe had gelezen, vouwde V; het papier weer op en gaf het aan Charpentier terug. {Wordt vervolgd»)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1