Gemengd Nieuws VARIA. p edikfieurten der Ned. Hen. Xsrxen de werkloozen gewekt. Het vragen om werk was nog slechts een klein deel van hetgeen men het recht had te eischen. Ook voldoende levensmiddelen mocht men verlangen. Naar aanleiding hiervan besprak hij de oorzaken der werkloosheid, de overproductie toegelicht door het sprookje van den planeetbewoner en de middelen die zouden kunnen helpen als het opruimen van duizende krotten en het bouwen van nieuwe woningen. Dus moest en kon men eischen. Een statistiek vond hij nuttig, maar hielp op :t oogenblik niets tegen den honger, terwijl de regeerende klasse misbruik maakte van die cijfers. Ook het meenemen van ge reedschappen vond spr. niet zoo kwaad; hij had daarbij volstrekt niet gedacht aan geweld; het zou een lafheid van hem geweest zijn dit aan te raden. Hi] was er voor ten 1ste omdat men dan direct klaar is als er werk komt hilariteitten 2de omdat de politie dan langer de handen thuis zal houden (applaus), dus juist om een bloedbad to voorkomen, ten 3de slaat de politie dan toch, dan kunnen die gereedschappen, ook zonder verzet, als verweermiddelen dienenhet is beter een slag op te vangen op een houweel dan op het hoofd. Ten slotte raadde spr. elke roeke loosheid af; de sympathie der kleine burgerij was noodigvolg daartoe den raad van het comité en moge de be weging den gewenschten uitslag krijgen.Hij hoopte dit in den somberen kerker te vernemen. Na eenig debat deelde Reens mede, dat hij Dinsdag in Groningen was geweest. Het plan was geweest, de leiders te dooden. Dit moet voorko men wordendaarna bestreed spr. een der debaters en ried hij ten sterkste geweld tegen de bour geoisie af. Gaat niet gearmd langs de straten, laat de trottoirs vrij en weert alle jongens die relletjes willen. Hij bracht hierna een woord van warme hulde aan Geel; hem zullen we het beste dienen door de beweging degelijk te maken. Nadat ook WollriDg had aangeraden geen uitdagende houding aan te nemen, sloot hij de vergadering. Een groote menigte stond buiten „Plancius" reeds te wachten en met de talrijke bezoekers uit het lokaal trok men in dichte drommen de stad in. Voorop liepen Reens, Wollring en Samson. Nu en dan raakte een gedeelte den weg kwijt. Bij de Blauwbrug volgde een ge deelte een commissaris en inspecteur van politie, die naar het bureau op het J. D. Meyerplein gingen, en werd daardoor van den grooten stoet afge scheiden. Deze trok nu langs Heeren gracht, Koningsplein, Singel naar den N.-Z. Voorburgwal. Daar werd de stoet ontbonden. Eerst voerde een spr. van de stoep het woord. Hij wenschte den stoet geluk met den kalm en afloop en raadde ieder aan huiswaarts te gaan. Men was met voordacht niet de Kalverstraat doorgetrokkén. Wollring sprak ook nog even om tot kalm naar huis gaan aan te sporen. De volgende {week zal men weer in „Plancius" vergaderen. Vliegen of Volders zouden dan het woord voeren. Toen het publiek op hetjpuntwas uiteeen te gaan ontstond een kleine paniek. De menigte stoof voor een deel uiteen, hoewel geen politie te zien was. Het bleek daarbij dat een enkele betooger nog gereedschap on der zijn jas had. De menigte verspreidde zich daarna. De Mist. Het blijkt thans, zoo meldt het Hbld. dat het aantal personen, die door de duisternis van Donderdag avond te Amsterdam te water ge raakt en verdronken zijn, veel groo- ter is, dan men aanvankelijk ver moedde. Uit de Baangracht zijn Vrijdag morgen opgehaald het lijk van eene vrouw van 30 jaar en dat van een kind van 8 jaar. Uit de Keizersgracht bij de Hartenstraat is het lijk opge haald van een kind en nabij de Nieuwe Groentenmarkt dat van eene vrouw. Twee broeders die Donderdagavond naar huis wilde gaan, geraakten in de Prinsengracht bij de Reesluis te water. Een der jongelieden, de kost winnerzijner blinde moeder, verdronk; de ander werd gered. Om half vijf liep Donderdagavond een jongen van 15 jaar in de Stad houderskade (bij de Ruysdaelkade). Er werd tien minuten tevergeefs naar hem gedregd. Eindelijk begaf zich een 17-jarige jongeling te water, die den knaap op het droge bracht. Hij was echter overledenalle pogingen om zijne levensgeesten op te wekken mislukten. Een viertal personen werd door een tramconducteur op de Stad houderskade bij de gevangenis bijtijds op den vasten wal teruggebracht. In de Nassaukade is een echtpaar te water geraakt. Beiden zijn verdronken; Vrijdagmorgen werden hunne lijken opgehaald. Een melkwagen geraakte Donder dagmiddag op den Sloterweg in het water. Man en paard zijn gelukkig geredde melk ging echter verloren. Een jongen, die van school kwam, liep in den Singel bij den Blauwburg wal in het water. Gelukkig werd hij bijtijds gered. Een gezin in de Rozenstraat mist drie kinderen; men vreest dat zij den dood in het water gevonden hebben. In de Prinsengracht bij de Laurier gracht geraakten niet minder dan vier menschen te water, die allen ver dronken. Vrijdagmorgen is het lijk van een man opgehaald, en om half een des middags dat van een vrouw van 60 jaar. Het laatste lijk is her kend als van een bewoonster der Laurierstraat. Beide lijken werden naar het schouwlokaal op de Wete ringschans gebracht. Men dregt nog naar de andere lijken. Verder werden Vrijdagmorgen uit de Leidschekade drie lijken opgehaald, en om half één nog het lijk van eene vrouw uit de Leliegracht. Voor zoover bekend, zijn er in het geheel 79 personen in het water ge- loopen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen hoeveel personen er ver dronken zijn, daar men nog op ver scheidene plaatsen in de stad bezig is te dreggen. In het Binnengasthuis worden tien personen verpleegdde toestand der patiënten is vrij gunstig. Men vreest voor het leven van één drenkeling. In het Buiten-Gasthuis werden twee personen opgenomen, in bét Israëlietische Gasthuis geene. Bovendien zijn er nog drie vervoer middelen in het water gereden. De bestuurders werden gered; van een rijtuig zijn twee paarden verdronken. Aanslag op een brigadier. Woensdagnacht omstreeks half 12 werd te Nunspeet de brigadier dei- rijks veldwacht J. Pley, terwijl hij, van surveillance komende, zijne wo ning wilde binnengaan, door een schot uit een vuurwapen in de beenen ge troffen. Hij had juist nog de gelegenheid den vermoedelijken dader te arres teeren. De „Spinmalen" in Drente. Onder de benaming „Spinmalen" en „Spinderijen" bestaan er gewoonten bij de Drentenaren die uitsluitend betrekking hebben op het jeugdige geslacht; beide instellingen zijn hoofd zakelijk aan de vroolijkheid. gewijd, alhoewel de „Spinmalen" door de min gegoeden worden aangericht om hun vlas tot garen gesponnen te krijgen, waartoe alle meisjes uit het dorpge- noodigd worden. De ;zoogenaamde „Spinderijen" zijn eigenlijk niets an ders dan meisjes-visites. Beide gele genheden worden desniettemin ook door de jongelingen, die zich daarvan tijdig genoeg op de hoogte stellen, alhoewel ongenood, bezocht en alhoe wel in vroegere tijden het houden van „Spinmalen" en „Spinderijen" tot zelfs in de Drentsche steden ge bruikelijk was, worden zij tegenwoor dig nog op het platte land aldaar en dan nog bij lange na niet overal, in eere gehouden. De wintertijd, waarin de werkzaam heden der landbouwers toelaten om zich aan uitspanning over te geven, plaatst het vrouwelijke geslacht achter het spinnewiel om de huis houding van het noodige garen te voorzien, dat daarna het „eigenge reide" linnen zal leveren, en gelijk reeds gezegd is, worden daartoe de vriendinnen en kennissen genoodigd. Deze uitnoodiging geschiedt in het algemeen, zonder aanzien van rang of stand. De genoodigden verschijnen ten zes ure in den avond, gewapend met hunne wielen en plaatsen zich bij aankomst dadelijk ieder [achter het hare, zich beijverende om het vlas, dat op den „diessenkop" geplaatst is, afgesponnen te krijgen vóór de jongelingen zich bij het gezelschap aanmelden en aan het spinnen een einde maken. Ondertusschen worden zij op koffie onthaald en vermaakt men zich met onderlinge gesprekken en gezang. Om negen uur wordende jongelingen te gemoet gezien en nauwelijks zijn deze verschenen of ieder hunner begeeft zich naar het meisje zijner keuze en trekt onder den naam van »„snorren,' den band of snaar van het wiel, of grijpt den „diessen" van den kop, waardoor het spinnen gestaakt wordt, terwijl hij bezit neemt van de helft van den stoel van de spinster. Daarop begint een spel waarbij het gevoel der hand op eene zware proef gesteld wordt en waartegen eene met eelt bezette het best bestand is. Allen, die een meisje aan hunne zijde hebben plaatsen zich in een kring, terwijl de jongelingen, die nog niet voorzien zijn, zich onder den schoorsteen opstellen, vanwaar zij de schoonen overzien en bedacht zijn om zich door den „plakhouder" spoedig in het bezit van een harer te zien. Een hunner toch word met de taak 'belast om, door middel eener„hand plak" en bij gebrek daarvan door middel eener muil of slof, de gehecht heid der jongelingen, die zich reeds een meisje veroverden, aan het voor werp hunner keuze, op de proef te stellen. Dit spel noemt men: „lieden of glieden buut of slage." De „plakhouder" begeeft zich eerst tot de jongelingen bij den haard om van deze den last tot het uitdeelen van handplakken te ontvangen, dat is, hunne begeerte naar het eene of andere meisje te vernemen, dat in het bezit is van een der jongelingen in den kring. Is zoo een aangewezen, dan wendt hij zich tot den galant van het meisje met de vraag „buut of slage". Is deze niet bizonder op het behoud van het meisje gesteld, dan doet hij, zonder de kracht der plak te willen ondervinden, afstand van haar en plaatst zich mede onder den schoorsteen. Is hij echter niet genegen van haar afstand te doen, dan moet hij zich het voortdurend bezit door een handplak verzekeren. Volgt hierop echter een tweede, derde of vierde opeisching, dan wordt den plakhouder wel eens heimelijk een wenk gegeven om den jongeling door gevoelige slagen tot den afstand van het meisje te noodzaken en het moet wel een zeer vereelte hand zijn, die het dan volhoudt; veeltijds doet de beproefde reeds bij de tweede of, derde reis afstand en vergenoegt hij zich zoo lang zonder het bezit van haar tot hij op zijne beurt, door een ander aan de kuur te onderwerpen, een ander meisje bekomt. Heeft de „plakhouder" den last van hen, die onder den schoorsteen staan, uitgevoerd, dan begeeft hij zich in het midden van den kring en vraagt of ieder met zijn meisje tevreden is. Doet er zich iemand op, die begeerte gevoelt om zijne dame met eene an dere te verwisselen, dan wordt deze ruiling óf bij minnelijke schikking, óf door de „handplak" uitgemaakt. Is alles in orde dan neemt de „spinderij voor dien avond een einde om den volgenden avond op eene andere plaats onder gelijke omstan digheden te worden hervat en brengt ieder jongeling zijn meisje naar huis. Bedoelde „spinmalen" en „spinde rijen" zijn natuurlijk dikwijls oorzaak voor eene volgende huwelijksverbin tenis, die dan met eene, al naar den stand der jonggehuwden, min of meer kostbare „wasschop" bezegeld wardt V I S S C H E R IJ. IJmuiden. Van de groote beugvis- scherij kwamen van 26 tot 29 Dec. binnen Tritonsch. G. v. d. Windt met 500 schelvisch. Nella, sch. M. van Dijk met 600 schelv. Triosch. van Dorp met 600 schelv. Festina Lente sch. M. Noordzij met 1600 schelv. Zeemanshoopsch. Woensdrecht met 700 schelv. Noordover, sch. Jongejan met 1300 schelv. Zee- en landbouw. sch. Hollaar met 800 schelv. Titia Jacobasch. M. v. Delft met 1000, schelv. Toekomstsch. Jan v. d. Hoek met 2000 schelv. Lekkerkcrksch. A. Koster met 1900 schelv. Zeemeeuw sch. L. Koster met 1200 schelv. De prijzen van schel visch; die Dins dag van f35.tot f42.waren, stegen Donderdag tot f53.50 per groot honderd, en bleven Vrijdagmorgen nog f 50. Door zware mist en tegenwind zijn vele sloepen niet .van de visscherij thuis kunnen zeilen. Liverpool-street station. Londen zal weldra het grootste spoorwegstation ter wereld bezitten. De verbouwing van het Liverpool- street station nadert hare voltooiing. Het zal een oppervlakte van 15 acres beslaan. De werken hebben twee ja ren geduurd. Bijna 100,000 M3. grond moesten uitgegraven worden. Acht nieuwe lijnen en^cht nieuwe perrons, waarvan vier een lengte van 500 Eng. voet, en een vijfde een van 700 Eng. voet heeft, zijn aangelegd en zijn on der één kap vereenigd, met een ran geerterrein van 90 bij 210 Eng. voet. Voor die kap zijn 15.000 ton ij zei- gebruikt. Het station zal door boog lampen, de kantoren zullen door gloei lampen verlicht wordende Krachtige stroom hiervoor noodig, zal tevens de beweegkracht voor kranen en der gelijke werktuigen leveren. Het proces te Angoulême. Het zeventiental beschuldigden, dat wegens de ongeregeldheden van dezen zomer te Aigues-Mortes voor het ge rechtshof terechtstaat, is zoowel uit Franschen als uit Italianen samen gesteld. Het getuigenverhoor was gedurende de eerste zittingen nogal verward, zooals zich trouwens begrijpen laat, aangezien de meeste waarnemingen wel onder den invloed zullen zijn ge komen van de hevige spanning, die tijdens deze oproeren heerschte. Ondanks alle tegenstrijdigheid der bizonderheden van enkele getuigen verklaringen bleek echter, dat beide partijen er duchtig op los geslagen en zelfs geschoten hebben. Voor zoo ver men op de verklaringen der meeste Fransche getuigen mag ver trouwen en tegenover éen zeer ge wichtige getuigenis van een vrede rechter zullen wel geene redenen tot wantrouwen aangenomen worden - was er den eersten dag der onlusten nog geen sprake van een wei-overlegd plan der Franschen om de Italiaan- sche arbeiders aan te randen. Den tweeden dag echter moest toe gegeven worden, dat zich een bende van 300 kerels gevormd had, die met knuppels en houweelen gewapend, de werkplaatsen der Italianen wilde gaan afloopen. De kapitein der gendarme rie verklaarde, dat hij de Italianen toen in een groot leegstaand huis onder zijne bescherming stelde. Dit werd toen echter formeel door de razende bende belegerd waarop de kapitein besloot zijne beschermelin gen onder een sterk escorte naar het station te doen geleiden. De gemoe deren schenen hierdoor een weinig tot bedaren gebracht, toen een nieuwe bende, ditmaal uit Aigues-Mortes, met revolvers en geweren gewapend, de Italianen aanviel. Alle pogingen der gendarmen om dezen toen te verde digen, waren tevergeefs. Verscheidene arbeiders zegen zwaar gewond op den grond neder, en moesten in handen van het gepeupel achtergelaten wor den, dat hen meerendeels met zware knuppelslagen afmaakte. De gespaarde Italianen werden met groote moeite naar een wachttoren geleid, waarin voor hen het behoud lag. Deze aan het eind der zitting afge legd e verklaring maakte op het pu bliek alsook op de gezworenen een diepen indruk. De meeste Fransche bladen nemen tegenover dit rechtsgeding een vrij kalme houding in acht en dringen op een onpartijdig onderzoek en oor deel aan. Minder ingenomen schijnt men evenwel met de aanwezigheid van den Italiaanschen consul-generaal in de rechtszaal, waarin men ondanks zijne verklaring eene beleediging van den Franschen rechter wil zien. Som mige bladen dringen dan ook sterk op zijn vertrek naar Marseille aan. De uitvoering van een testament. Een oude vrijster stierf, aan haar eenigen broeder een inkomen van tienduizend gulden nalatende. Deze broeder was de grootste vrek, die op twee beenen rondliep, maar hij had zijn zuster lief en zijn zuster had hem lief. Onder de bepalingen van het testa ment was er een van den volgenden inhoud „In het belang van hem zelf mijn „broeder willende noodzaken eindelijk „ook eens te ondervinden hoe zalig „het weldoen is, zal hij van mijn na latenschap, die ik hem eenig en al- „leen vermaak, dagelijks twee gulden „geven aan den eersten arme, dien „hij op zijn weg ontmoet." Hoewel de gierigaard er verschrik kelijk veel tegen had, voldeed hij toch in de eerste dagen aan het verlangen der dierbare overledene. Spoedig begon hij zich echter be kommerd te maken. Eindelijk vond de „arme sukkel" een middel. lederen avond, als het donker be gint te worden, geeft hij aan zijn huishoudster twee gulden met last die aan den teersten den besten be hoeftige, welken zij ziet, uit te rei ken. Vervolgens trekt hij een oude jas aan, gaat zijn achterdeur uit, schelt aan de voordeur en daar het donker is en in zijn gang nooit licht brandt, wordt hij door zijne huishoudster niet herkend, als hij voor bedelaar speelt en laat zijn twee gulden weder in.zijn zak glijden. Professor bij de les in de schei kunde „De vloeistof die gij in dit fleschje ziet, is het doodelijkste ver gift, dat er bestaat. Een enkel drup peltje op de tong van een kat is vol doende om den sterksten mensch te dooden." Een oude, rij ke gierigaard had een krachtig pleidooi ten gunste van de lief dadigheid aangehoord, en zeide „Die redevoering is zulk een sterk bewijs voor de noodzakelijkheid van het geven van aalmoezen, dat ik er over ga denken, om zelf te gaan bedelen." Moeder„Wat scheelt er aan Jantje?" Jantje„Hu, hu! ik ben gisteren gevallen, en heb mij toen zoo erg bezeerd." Moeder„Nu ja, maar waarom schrei je nu Jantje-. „Omdat u gisteren niet thuis waart toen ik viel." Ether omanie. Te Parijs vooral wordt door vele medici her, opsnuiven van ether aan bevolen, tot het wegnemen van hoofd pijn en het kalmeeren van overspannen zenuwen. Deze medicatie legt onwille keurig den grondslag tot etheromanie. Dr. Sauvet beschrijft als volgt eene proefneming op zichzelf, bij het in ha leeren van ether gedurende vier mi nuten. Eerst gevoelde ik eene bijzondere verscherping van mijn geheugen; al lerlei kleinigheden uit vroeger jaren, die ik reeds lang vergeten waande, kwamen weer op in mijnen geest met ongelooflijke scherpte. Een mijner vrienden, dien ik had uitgenoodigd de proef bij te wonen, kneep mij daar na bont en blauw, zonder dat ik er het geringste van bespeurde. Eene minuut later stond ik aan de gren zen van ijlhoofdigheideen walswijze gonsde mij in de ooren, de vrees be kroop mij, dat ik in de kamer zou gaan ronddansen. Mijne oogen zagen allerlei levende wezens in de bloemen van het behangsel, in de dessins van het tapijt; ik meende zelfs duidelijk te zien, dat een klein zwartharig vrouwtje op de piano, aan het einde der kamer op en neer wandelde. De opwinding werd daarna hoe langer hoe sterker en dreigde over te gaan in delirium. Twintig minuten na deze inhalatie van 240 seconden, verdwe nen de gewaarwordingen en lieten met een gevoel van matheid, den in druk na van een aangenamen droom. Aldus het begin, doch het einde is minder mooi en gelijkt op de vreese- lijke gevolgen van morphinisme. Wan neer etheromanen aan zichzelf wor den overgelaten, vergrooten zij in be trekkelijk korten tijd de dosis zoodanig dat de gevolgen voor hun zenuwge stel hopeloos noodlottig worden. Enkelen begaan onder den invloed van het gif misdaden, die hen voor den strafrechter brengen, of worden aangegrepen door toomelooze spil zucht. Veelal eindigt het leven van den etueromaan in schan ie voor hem zelf en onuitsprekelijke droefheid voor zijne naastbestaanden. Zij, die zich niet op zoo toomelooze wijze te buiten gaan, verliezen hun eetlust, worden mager, gejaagd en lijden aan slapeloosneid, bevingen en verzwak king van gezicht en gehoor. Zij wor den stil en in zichzelven gekeerd, trekken zich van hunne vrienden, bloedverwanten en zaken af, krijgen allerlei luimen, kortom, verliezen allen lust tot leven buiten hun „kunstmatig paradijs" dat zij zich hebben gescha pen ten koste van alles wat er edel, mannelijk en achtenswaardig in hen was. Na het morphinisme dus de ethero manie. En daarna op ZONDAG 31 Dee. (Ouds- jaarsdag) 1893 en MAAN DAG 1 Januari (Nieuw jaarsdag; 1894. TE HAARrEivl Groote Kerk. Voorra. 10 ore, Barbas. 's Avonds 6 ore, Hoog Nieuwjaar» lag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt, tiieuio» *rk. •8 Avonds 6 ure, Veen. Jam-Kerk Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenester Kerk. (Voor de kinderen.) Voorm. 10 ure, Faber. Eglise Willonne. 7 heures, du soir Debry. Christelijk Gereformeerde Gemtem» Gedempte Oud» Gracht. Voorm. 10 ure, *v. 5 ure, Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 are, Mulder. Klem Heiligland. Voorm. 10 ure, 's av 6% ure, Preeklezen. Luthtrsohe Kerk. Voorm- 10 ure, Poolman. '8 Avond» 6 ure, Helper Sesbruggen. Kerk der Vereenigdt Doopsgezinden- Voorm. 10 ure. De Vries. •s Avonds 7 ure, Oraandijk. Remonstrantsche Kerk. 's Avonds 7 ure, Tidemau. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 's Avonds 11% ure Weiss. JVoorderkerk Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure Langhout, Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure Laaghout. Nederd. Herv. Kerk, Bennehróek. Voorm. 10 uie, Gerth van Wijk Jr. 's Avonds 6% ure, Gerth van Wyk Jr. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure. Gerth van Wijk Jr. Beverw(|k. Voorm. 10 are Boon. '8 Av. 7 ure. Boon Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Boon, Bloeotendaal. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. 's Avond» 6 ure, H. II. Barger. N'euwjaarsdag. Voorm. 10 ure, H. H. Barger, Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. •s Av. 6% ure, J. Kuylman.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7