Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. neel reeds klaar staat. Aan deze staven, negen en zeven tig in getal, worden tevens de her- sen (lichtkokers in doorsnede rond, half van plaatijzer en half gevloch ten ijzerdraad) bevestigd. De beves tiging geschiedt door schaarvormige knijpers, die vanzelf dichvallen. De stangen hangen aan staaldraden, die met tegenwicht over schijven loopen. De zijschermen staan op wagens, elk voorzien van twee draaibare me talen stijlen, waaraan het schilder linnen bevestigd wordt. In gleuven loopende, worden zij al naar gelang den eisch van het werk voor- en achterwaarts geschoven. Gesloten kamers en panoramawanden Hunnen insgelijks met behulp dezer wagens versteld worden. Hun bovengenoem de stijlen worden op eene tot dusver nog nergens toegepaste wijze verbon den en losgenomen. Ten einde decoratief te laten op stijgen, zijn in den tooneelvloer lange, zich naar onderen openende kleppen aangebracht. Ten getale van zes, kun nen zij zoowel elk afzonderlijk als tegelijk door één man geopend en gesloten wordeneene inrichting hier eveneens voor het eerst in werking. Tot dusver moest elke klep door een man bediend worden. De verplaatsbare valluiken dienen om, waar men wil, van één tot drie personen te laten verschijnen of weg zinken. Voor den tooneelmeester is een lift aanwezig, die van het tooneel tot de bovenste werkgalerij gaat met de noodige voorzorgen bij het breken of onklaar raken van den staaldraad enz. Een door waterkracht gedreven lift voor paarden, groote meubelen, enz., werd in een vorig artikel reeds vermeld, evenals nog eenige voorzor gen bij brand in den vorm van een water- en regenscherm, brandkranen, enz. Verder is de tooneclinrichting van dien aard, dat het zoogenaamde Shakespeare-tooneel, door den heer Lautenschlager voor het eerst aan den Munchener hofschouwburg inge voerd, ook hier toegepast kan wor- den. Bij gewone vertooningen bewijst dit welverzorgde tooneel natuurlijk slechts in zoover dienst dat de tus- schenpoozen althans niet meer gerekt behoeven te worden ter wille der wegruiming en opstelling van deco ratief. De andere eigenaardigheden er van zullen eerst in het licht tre den bij balletten en de veel toestel vereischende Wagneriaansche opera's, die hier waarschijnlijk onder per soonlijke leiding van den heer Lau tenschlager in elkaar gezet zullen worden* In ieder geval bezitten wij thans eene tooneelinrichting naar de eischen des tijds. Betreffende de bespeling van den schouwburg zal eerlang ook wel een en ander bekend worden. In de Groote Kattenburgerstraat te Amsterdam viel Dinsdagavond een 50-jarige vrouw uit het raam van de derde verdieping op straat. Zij werd dood opgenomen. Dinsdag werd te Arnhem uit 's-Herenberg gevankelijk binnenge bracht, J. B. W., fabrieksarbeider al daar, die met een mes zijnen broeder eenen steek in den buik heeft toege bracht. waardoor gevaar voor zijn leven bestaat. De gewonde is reeds naar het ziekenklooster {te Emmerik vervoerd. Een felle brand heeft te Helden het huis Geelberg, Jtoebehoorende aan den heer P. J., aldaar, totaal ver woest. Ook de meubels, zoowel als de groote voorraad granen, akkergereed schappen, enz. werden vernield. Van al het vee werden slechts drie run deren gered. Alles was verzekerd. Werkloozen te Amsterdam Een weinig talrijke troep werkloo- zen verzamelde zich Woensdag in den voormiddag in de Paleisstraat en trok van daar naar Constantia, waar Vliegen, uit Maastricht, als woord voerder optrad. Hij sprak over de oorzaken en de gevolgen van de werkloosheid, en gaf den raad om kalm en rustig te blijven manifesteeren. Een der comité-leden sloot zich ge heel aan bij deze raadgeving. Hij deelde nog mede, vernomen te heb ben, dat in het Paleis op den Dam veertig mariniers lagen, en voe.de daaraan toe, dat het comité toch met de werkloozen op straat zou blijven manifesteeren. Hij noodigde ten slotte allen uit om weer langs de straten en grachten te trekken, ordelijk en kalm, en zonder den weg te versper- Gasontpioffi ng. In de gasfabriek te Oudenbosch heeft op Nieuwjaarsavond een ont ploffing plaats gehad. Wegens een gebrek aan de leiding ontsnapte het gas en verspreidde zich met kracht een gesloten lokaal. Een werk man, die niet wist dat er iets haper de en de deur opende, had de on voorzichtigheid in de nabijheid het ^aslieht niet uit te draaien, waarop een geweldige ontploffing volgde. De muren werden u.t elkaar geslagen en het dak grootendeels vernield, terwijl de werkman met vreeselijke brandwonden naar het gasthuis is gebracht. door het laatste van den beheer der van klok en uurwerk de sleutel opgeëischt van den toren, om het uurwerk te laten stilstaan en het klok kenluiden te staken. Toen hierop eene weigering volgde, is Maandag de deur van den toren dichtgespijkerd. Dinsdag echter is op last van de tegenpartij de deur opengebroken en is de klok opnieuw geluid. Het laat zich aanzien, dat de strijd zal worden voortgezet. IJS. Met het comité voorop trok, na af loop der vergadering, een stoet de stad in, langs de Keizersgracht en door de Paleisstraat naar de Kalver- straat. Na een wandeling door deze straat werd de stoet op den Nieuwe Zijds Voorburgwal door Wollring ontbon den, die de werkloozen tegen Vrijdag morgen tot eene nieuwe wandeling uimoodigde. Weder werd de raad gegeven om de vrouwen en kinderen mede te brengen. Vrijdag avond om half negen zal in Constantia eene groote protest meeting worden gehouden, belegd door een comité, dat is gekozen uit ruim 30 vak- en werklieden-vereeni- gingen. Het doel is te protesteeren tegen het „moorddadig optreden der politie op den Tweeden Kerstdag". Sprekers zullen zijn: F. Domeia Nieuwenhuis, J. A. Fortuyn en H. van Kol. Ongelukken enz. Dinsdagavond is te Amsterdam (W. P.) ongeveer half acht, bij het rangeeren op het dokspoor, de wis selwachter H. N. Dekker gevallen, met het treurig gevolg dat hem de linkerarm totaal werd afgereden, en hij later is overleden. Dinsdagavond werd uit de Prinsen gracht bij de Kruisstraat te Amster dam het lijk opgehaald van een dienstbode, die nog werd vermist. Uit dezelfde gracht werd het lijk van zekeren M. opgehaald, in leven aan spreker, wonende in de Anjelierstraat. Hij laat eene vrouw met 4 kinde ren na. Er vertoonde zich Woensdag eenig licht drijfijs op de rivier teGorin- chem, hetgeen met de strenge vorst sterk toeneemt. Aan het Katerveer was Woensdag eenig drijfijs op den IJsel. j De Beneden Merwede tusschen Giesendam en Dordrecht is over bij na de geheelc breedte met licht drijf ijs bedekthetwelk de toch niet drukke scheepvaart zeer weinig hin dert. De Lek is vóór Schoonhoven over de geheele breedte met drijfijs bedekt. De pont is van de reep. Overtocht met de roeiboot. De IJsel is vóór Kampen voor twee derden met drijfijs oedekt. De overtocht naar Kampereiland ge schiedt alsnog per pont en roeiboot. In het Noordzeekanaai vertoonde zich Woensdagocntend veel grondijs, Hedenmorgen begon het zich bij bruggen enz. vast te zetten. De vaart is evenwel nog geheel open. Te Grafhorst heeft de overtocht naar het Kampereiland nog per pont en schuit pia its, doen wegens het vele ijs per pont zeer moeilijk. Bij IngenNeder-Betuwe is de Rijn voor de helft met ijs overdekt. De pont is opgehaaldzoodat de overtocht alleen per roeiboot kan schieden. Het water wast. Te Deventer was de IJsel Woens dagmiddag reeds met veel drijfijs be dekt. De vaart was er echter nog niet door gestremd. Het kanaal naar Almeloo is gedeeltelijk dichtgevroren. Te Nijmegen werd des morgensin de Waai reeds drijfijs gezien, dat in den loop van den dag vermeerderde. Woensdag, zoo wordt uit Ruhrort gemeld, dreef de Rijn over »/5 der breedte met ijsop de Ruhr drijft veel ijs, terwijl ook de Boven-Rijn wat brengt, zoodat de scheepvaart voorloopig gestaakt is. Ets naar „Alleen op de Wereld" Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Jozef Israëls, heeft Scheltema en Holkema's boekhandel te Amsterdam besloten een eere-uit- gave het licht te doen zien, welke de kunstliefhebbers in staat stelt een ^enaardige en blijvende hulde aan den meester te brengen. Aan prol. Dake is nl. opgedragen de vervaardiging van eene groote ets naar Israëls' schilderij „Alleen op de Wereld", aanwezig in het Rijks museum. Er zullen slechts 50 genommerde drukken gemaakt worden, terwijl elk kooper, naar Engelsch gebruik, bij zijn afdruk een stuk ontvangt van de koperen plaat, aan de achterzijde voorzien van het opschrift „Eere-uit- gave ter gelegenheid van" enz., be nevens den naam van don eigenaar, Den heer Israëls zal verzocht wor den eiken druk van zijne handteeke- nmg te voorzien. en den burgeroorlog tot een beslis sing te brengen. Te Rio de Janeiro, Santos en in de andere havens, wordt met verlangen uitgezien naar het einde van den langdurigen oorlog, waardoor den handel groot nadeel wordt veroor zaakt. De New York Herald ontvangt een telegram uit Managua, naar luid waar van de oorlog tusschen Nicaragua en Honduras uitgebroken is. .Generaal Bonilla, het hoofd der Hondureesche opstandelingen, is uit Nicaragua Hon duras binnengevallen en heeft de stad Yuscaran ingenomen en er eene voor- loopige regeering gevestigd. De pre sident van Nicaragua heeft het be wind van Bonilla erkend. Een revolverschot. Te ruim 1 uur Dinsdagnacht stond de agent van politie 3e klasse H. Lokers te Rotterdam, bij een huis aan den Hillendijk, waar pokken heerschen, op post, toen hij uit de richting der stad, benedendijks, eenen man zag aankomen, die blijkbaar niet gezien wilde worden. De man, bij dat huis gekomen, schrikte merk baar, toen hij den agent zag, en ging op den loop. Lokers liep hem achterna. met het voornemen hem te onder vragen, doch in zijn onmiddellijke nabijheid gekomen, loste de onbekende a bout portant een revolverschotde kogel ging rakelings langs het hoofd van den politieman, zonder hem te treffen. Loker achtervolgde terstond met getrokken sabel en om hulp fluitende, den onbekende, wien het echter gelukte in de richting van Charlois te ontkomen. Een goed verschijnsel Men schrijft uit Ze ven woldenHet was op den Nieuwjaarsdag, zoover bekend, bizonder rustig ten platte- lande. De luidruchtigheden, voor eenige jaren nog bijna overal merk baar, beginnen meer en meer uitzon deringen te worden. De traditioneele oliebollen waren hoofdschotel, terwijl Nieuwjaarskoe ken bijna zijn verdwenen. Hoewel minder dan voorheen, blij ven nog de brandewijn met rozijnen onder het volk in gebruik. Bizonde werd onze aandacht gevestigd op het steeds geringer wordende gebruik van sterken drank, vooral onder het jonge geslacht. Met genoegen kan worden geconstateerd dat koning alcohol ook op den Nieuwjaarsdag veel van zijn macht heeft verloren. Generaal Dodds Generaal Dodds heeft zich te Ko- tonou ingescheept en is op de terug reis naar Frankrijk. Een klokken-Kwestie. Terwijl nog tusschen de twee col leges van kerkvoogden te St. Anna- Parochie, het classicaalgezinde en het anti-classicaalgezinde, wordt gepleit om het bezit van kerkgebouw en toren A n de onlusten op het eiland Si cilië wordt in Italië groote aandacht gewijd. Volgens verschillende itali- aansche bladen zouden er van fransche zijde intrigues bij in het spel zijn. De helft van de bevolking op Sicilië is, naar men zegt, in verzet gekomen tegen de wet. Zoo meldt de Esercito dat den 8sten dezer nog 12.000 man Laliaansche troepen zullen worden opgeroepen om de sterkte der bezet ting op Sicilië te brengen op 40.000 man. Een aangrijpend verhaal wordt ge geven van den opstand te Vulguar- nero. Aldaar zijn 56 personen gevan gen genomen, onder welke 19 vrou wen met kinderen aan de borst. De minister-president Crispi heeft dreigd ai de gemeenteraden op Sicilië te zullen ontbinden, die weigeren de behoeftige klasse te ontheffen van den druk der belastingen. Naar de Standard uit Rome ver nam, rapporteerden de siciliaan3che bisschoppen aan het Vaticaan dat de beroeringeu van zuiver socialen aard zijn. Het is een volksopstand tegen uitzuigerij. Andere berichtgevers aan den Paus beweren dat er eene sici- liaansche separatische omwenteling ophanden zou zijn. Op de uitnoodiging, die aan den hertog en de hertogin van York is gedaan om Australië te bezoeken, is door hen geantwoord, dat zij er voor loopig nog geen gevolg aan zullen geven. Uit Rio de Janeiro wordt nader gemeld, dat het bombardement op deze stad nog steeds wordt voortge zet. Een van Peixoto's nieuwe oor logsschepen, is eindelijk te Pernam- buco aangekomen, nml. de kruiser America, die door het breken van zijn schroef te Martinique oponthoud kreeg. De andere schepen zullen nu spoe dig volgen, zoodat de president er op rekent, dat hij over veertien dagen ook ter zee sterk genoeg zal wezen om zijn tegenstanders aan te tasten Vaillaat. Ondanks alle maatregelen tot ge heimhouding hebben verscheidene Parijsehe bladen Dinsdag de lijst der gezworenen in het strafgeding tegen Vaillant kunnen openbaar maken. Onder hen kwam ook baron Gustaaf Rothschild voor. Het is door deze onbescheidenheid twijfelachtig geworden, of de open bare behandeling wel den 5en dezer, zooals aanvankelijk bepaald was, zal kunnen beginnen. Bovendien was de beschuldigde toch reeds in cassatie gekomen van de beschikking, waarbij hij tegen dien datum naar de open bare terechtzitting verwezen was. Het doel van zijn verdediger Mn Ajalbert om hem nog niet zoo kort na het gepleegde feit te laten terecht staan, schijnt dus. verwezenlijkt te zullen worden. Wielrijders ia Frankrijk. In Frankrijk heeft men thans een statistiek van wielrijders. En wel ten gevolge van de belasting van 10 francs per rijwiel, welke het vorige jaar voor 't eerst is ingevoerd en toen slecht3 over 7 maanden werd geheven. Het getal wielen waarvan de belasting werd geïnd die van militaire en burgerlijke ambtenaren zijn vrijge steld bedroeg 132,276. Daarvan waren er 1800 waarvoor dubbel recht betaald moest worden, o n lat de eigenaars verzuimd hadden tijdig op gaaf te doen. En men vermoedt dat er niet weinigen zijn, die zich aan de oogen van den fiscus hebben ont trokken. Op Corsica zijn slechts 20 aangegeven; te Parijs 19.540. De op brengst der belasting in het eerste jaar was 781,657 francs. Eea zoaderling geding. De burgerlijke rechtbank te Yvetot had onlangs een zonderling rechts geding te beslissen. Een jongmensch had zijn hart en hand aangeboden aan eene dame, die onlangs met den prix Monthyon bekroond werd. Zijne liefue werd beantwoord en de dag des huwelijks bepaald. Plotseling ver klaarde evenwel de aanstaande echt genoot van het huwelijk af te zien. Hij werd toen onmiddellijk gedag vaard tot vergoeding der geleden schade en moreele benadeeling. De gedaagde trachtte zich te verdedigen door als motief voor zijne verander lijkheid op te geven, dat de bruid als haar leeftijd 34 jaar had opgegeven, terwijl zij den aanvalligen leeftijd van 39 jaren bereikt had. De rechtbank zag de geldigheid van dit motief niet in en veroordeelde hem tot eene schadevergoeding van 500 francs. HOOFDSTUK IX. Oude kennissen. Toen Loup Garou en Fifi den anarchist na hunne laatste ontmoeting niet weerzagen, roken zij met hunne speurhon- denneuzen lont en begrepen, dat de justitie de hand in diens verdwijning had. Dit gevoegd bij de overtuiging dat het los laten van Fifi maar een krijgslist was geweest om hen beiden in handen te krijgen, benam zelfs aan Loup Garou een groot deel van zijn gewone kalmte. „Hoor eens Fifi," zei hij tot tot zijn makker, „de lucht van Parijs is voor ons niet gezond. Mij dunkt, we moeten tot herstel van onze geschokte zenuwen eens liever een stil plekje opzoeken." Fifi lachte over deze geestigheid: „Ik wil wel," zei hij toen, „maar daarvoor is geld noodig en ik heb geen sou meer. Is jou zak beter gespekt?" „Ik heb van de laatste affaire nog een spaarduitje over," antwoordde Loup Garou kalm. „Je moet evenwel niet den ken, mijn waarde, dat ik van plan ben een6 een paar maan den lui in het gras te gaan liggen en jou eveneens een ge makkelijk leventje te verschaffen. Overal is wat te verdienen en we moeten zien, dat we weer eens ergens een slagslaan, die ons voor een tijdlang er bovenop helpt." „Dan maar zoo ver mogelijk van Parijs af," zei Fifi, die wel wat op zijn neus keek, toen zijn makker hem zoo dui delijk aa n zijn verstand bracht, dat hij op zijn finantieeien steun niet behoefde te rekenen. In den avond van dienzelfden dag kwam een zorgvuldig geschoren heer met roodblonde bakkebaarden aan het sta tion du Nord en vroeg twee kaartjes enkele reis tweede klasse naar Marseille. Hij was vergezeld door eene dichtge- sluierde dame, die zwaar aan zijn arm hing alsof zij niet wel was en die in diepen rouw was gekleed. De heer ver zocht aan den conducteur om eene afzonderlijke coupé, en deze wees hem die aan. Nauwelijks waren zij gezeten, of het portier dat door den conducteur was dichtgemaakt, werd weer geopend en twee politieagenten keken naar binnen. De dame slaakte een zwakken kreet, maar haar begeleider vroeg met vaste stem „Wat moet dat beteekenen?" De eene agent, blijkbaar geïmponeerd door den hooghar- tigen toon waarop de heer deze vraag deed, sloeg de hand aan den helm en zeide„Neem mij niet kwalijk, mijnheer» maar wij hebben last om al de treinen te doorzoeken naar een paar boeven, die waarschijnlijk dezer dagen zullen trach ten Parijs te verlaten." „Wat behoeft gij mij daarover lastig te vallen?" vroeg de reiziger op nog trotscher toon. „Ik verzoek u dat portier niet langer open te laten: mijn vrouw is zeer ongesteld en de minste tocht kan voor haar nadeelig zijn." De politieman salueerde opnieuw. „Dan blijft mij nog over uw naam te vragen," zeide hij beleefd. Het spijt mij, maar het bevel is uitdrukkelijk. Uw visitekaartje is voldoende." De heer haalde een portefeuille uit den zak en zocht daar een oogenblik in, waarna hij zeide„Ik zie daar dat ik geen kaartje bij mij heb. Mijn naam is Lem&itre, koopman te Marseille." De agent noteerde den naam en daarop verwijderden zich beiden nadat zij het portier hadden gesloten. De vrouwelijke passagier maakte een wonderlijk gebaar alsof zij zeer ver heugd was, maar haar metgezel legde den vinger even op de lippen en fluisterde: Ssst, de muren hebben ooren." Daarop ging hij bij het portier zitten en staarde onverschil» lig naar buiten. Er ging een bel. De trein zette zich in beweging. „All right 1" riep de dame met een stem, die men van een zwakke, zieke vrouw niet zou hebben verwacht en opsprin gende, rukte zij hoed en voile van net hoofd, waarbij hare valsche pruik tegelijk op de bank viel. Het was Fifi, die aldus als vrouw verkleed met Loup Garou de hoofdstad ontvluchtte. De bandiet danste nu als een gek in de coupé rond. „Je ziet wel, dat onze vermomming niet overbodig was," merkte Loup Garou kalmpjes op. „Wanneer we in onze ge wone plunje in den trein waren gestapt, dan zouden we nu tusschen die twee heeren van zooeven in, met van die aar dige braceletjes om onze polsen, op weg zijn naar de tralietjes. Mijn bakkebaarden geven mij stellig een deftig uiterlijk. Die eene salueerde alsof hij een prins voor had." Hiermee nam hij zijne roodblonde bakkebaarden die met een veer onder den hoed bevestigd waren, af. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2